ORGAAN DER CHRISTENE VOLKSPARTIJ. Alles voor en door het volk! En Ml f Moeten de christene democraten het ministerie ondersteunen A. B. C. der Staathuishoudkunde. NEGENDE JAARGANG, Nr 17 5 CENTIEMEN HET NUMMER. ZONDAG 13 OOGST 1899. KLOKKE ROELAND Mijn naam is Roeland, Als ik klep is het brand, Als ik luid, o heil en glorie, ls 't victorie, In Vlaanderenland 1 AONNEMENTSPRIJS vooraf betaalbaar. Een jaar 2,5o fr.; 6 maanden i,5o fr.; 3 maanden o,8o fr. (Voor 't buitenland 4,60 'sjaars). Men schrijft in bij P. Van Schuylenbergh, uitgever, Kerkplein, Ninove, en in alle postkantooren van het land. ANNONCENPRIJS per drukregel: Gewone annoncen 0,15 dikwijls herhaalde bij overeenkomst; vonnissen o,5o reklamen 0,75. Alle briefwisseling, vrachtvrij. Ongeteekende brieven worden geweigerd. Men zende alles vóór donderdag middag. Welk moet onze houding zijn Nu, dat we zien dat het reactionr.air kapitel, met zijn kolossale overmacht terugdeinsi voor 'n werking die getuigt van vasten wil Nu, dat al de bestanddeelen dier log ge overmacht goud, grondbezit, mo- nopool van ambten en bedieningen, stoffelijke en zedelijke invloed, wijken moeten voor beset van eigen kracht Mogen we nu berusten in dien eer sten zegepraal Mogen we nu ons in slaap laten wiegen door de zoetsaj pige gezichten die de oude pruiken reeds zetten, voor boden van alzakking naar de christene demokratie Mogen we ons laten ontredderen, omdat hier en daar men reeds de mot begint te verjagen uit den rerum NOVARUM En dit heugelijk stuk, dat voor België niet gemaakt was» van tusschen de oude paperassen wordt bovenge haald, om er duchtig meê te scher men Integendeel, beste Lezers Dit alles moet 'nen spoorslag zijn om te kampen met meer wilskracht t'n vastberadenheid dun Jü'u. Nu hebben wij de zekerheid dat al wat we krachtdadig willen, er komen zal en komen moet. De evenredige vertegenwoordiging zal gestemd worden in de Kamer Door hen die ze vroeger veralschuwden en doemden Dit is een begin van rechtvaardig heid. Maar, 't is enkel een begin. Wij, christene demokraten, mogen ons daarbij niet beperken. Wij willen de volledige rechtvaardigheid. Hewel, ik vraag het u, is het recht vaardig dat ergens 'n vergulde domoor drij stemmen hebbe, en een schran dere werkmanszoon maar eene Is het rechtvaardig dat men moet dertig jaar 'oud zijn om 'nen paard- voerenden knikker in 't gemeentehuis te verkiezen, en maar vijlen twintig om 'nen volksvertegenwoordiger? Is het rechtvaardig, dat 'nen werk man die voor eenige maanden zich elders gaat vestigen om werk, door de wet wordt aanschouwd als 'nen landlooper en beroofd van zijn stem recht, daar integendeel 'nen rentefret- ter, die ons pachten naar Niza en Monaco gaat opsmeren, zijne rechten ongedeerd blijlt behouden Is het rechtvaardig, dat die gelegen heid van kies'Jjst-vervalsching bestaan blijve In de stad Aalst alleen, heeft de herziening door de slachtoffers van 't bedrog eene verplaatsing voor ge volg gehad van ongeveer vijf honderd stemmen. Ik neem nu aan dat de behouds gezinde katholieken uit Aalst, Europa door bekend staan om 't schelmach tige hunner bedrieglijke en roofzieke inborsten. Maar wordt dit sataniek voorbeeld niet gevolgd overal Onrecht beraamd en gepleegd, wordt door die katholieken fin de siècle aan schouwd als 'n heldendaad. 't Is de rooi, 't is de diefte, 't is 't ver raad, en de valscheid, en de huiche larij, die den scepter voeren in België op politiek gebied. De drij- en de vierstemmigen blinden de eenstemmigen om ze ter stembus te mogen leiden. De pensionnairs der nieuwerwetsche menageriën bij de behoudsgezinden oudmannenhuizen genoemd) worden ter stembus gesleurd als 'nen os naar de slachtbank. Stervenden om brood voor de le venden te redden onderwerpen zich aan 'nen marteltocht naar de stembus, in voiture met twee paarden Op dien kruisberg bezwijken mogen ze maar door hunne aanwezigheid 'nen doodsteek door hun eigen hart bekrachtigen moeten ze Hunne laatste levenskrachten offe ren aan de bestendiging der slavernij hunner nazaten, is 't onverbiddelijke lot dier onplichtige galeiboeven onzer geciviliseerde samenleving. Dit alles moet een einde nemen, En dit zal, wanneer wegezament- lijk willen. We mogen niet rusten vooraleer het zuiver algemeen stemrecht in onze grondwet worde neergeschreven. EEN MAN, EENE STEM Ho, ik weet, de oude canservatie- ve prévilegieboel, zal weerom razen van: ontevredenheid "en scheurma kerij, van omwentelingzucht en chis- mokratie. Juist of ze dit begin van recht uit CigiV. iGciCc'.rucfiiuiicri ons als ondankbaren betitelen Dit geeft niets, lezers, we zijn daar sinds lang tegen verhard, 't misbruik dat ze maakten van hunne aanvallen heelt de kracht er van vernietigd. Sedert tien jaren doen ze niets dan lasteren, vervolgen, broodrooven en tastbare leugens rondventen om het het gouden kalf op den troon te be houden en telkens wij 'nen hoeksteen van dien troon met geweld en aan houdend werken losrukten, namen ze altijd den schijn aan, ol ze zeil vrij willig, uit genegenheid voor het volk, uitgeest van opofferingen gevoel van rechtvaardigheid, 'n toegeving pleeg den 1 Weerom zullen ze heel in 't kort die houding aannemen, en aanspraak maken op erkentelijkheid.... geduld Wij mogen daar geen oogenblik bij stil blijven. Vooruit, met vernieuwden moed, voor de volledige gelijkheid op politiek gebied. A. D. B. De kieswet door de regeering voor gesteld past de volledige E. V, op het gansche land toe. De kleine arrondis sementen van Limburg, Luik, Luxem burg, Namen en West-Vlaanderen worden versmolten ten einde de E. V. te kunnen toepassen. De vrijheid des kiezers, die zijnen voorkeur voor den eenen of anderen kandidaat wil uitdrukken, evenals het recht der politieke kringen om de kan didaten te rangschikken worden ge ëerbiedigd, zonder daarom in de kaart te spelen der ruziemakers die om per soonlijke redenen een verdienstelijken kandidaat zouden zoeken te doen mis lukken. Eindelijk wordt het evenwicht behouden door het verkiezen van bijge voegde volksvertegenwoordigers.. In geval van ontslag of sterlgeval schuilt de bijgevoegde volksvertegenwoordiger in de plaats zonder kiezing. Dit stelsel zal ook toelaten een gepast getal kandidaten voor te stellen, wat nog vergemakkelijkt wordt door het afschaffen van het quorum. Na aandachtige lezing van het ont werp en de uiteenzetting der redenen moeten wij verklaren dat de kieswet ons voldoening schenkt. Voorzeker zouden wij verkoren heb ben dat het A. S. tevens zou voorge steld geweest zijn, maar daarvoor is geene eenvoudige wet voldoende in dit geval, immers, moet de Grond wet herzien worden en nu zijn de om standigheden ongunstig. In politiek moet men meenemen wat men kan.Niet toegeven is onpolitiek en de maan met de tanden willen grijpen is kinderach tig. Daarom is het wijs, voorzichtig en geraadzaam een democratisch stelsel der E. V. te aanvaarden in afwachting dat het A. S. er kome. Het tij der demo cratie wast zoo snel, de vloed bruischt zoo geweldig dat niets nog kan weder- staan. Wij bevinden ons voor een eerlijk ontwerp waarbij alle partijen genood zaakt zijn zich aan te sluiten. Reeds doen het de gematigde en vooruitstre vende liberalen. De socialisten zei ven zijn verdeeld. Deze zien dat zij het land tegen hebben om hunne onverklaarbare windhanerij in zake E. V. Nu bereiden zij een rechtsomkeer die de waardig heid der partii vriiwaroo mnj» «n iVJ-cucTs'JDViuissa'u\ zL'iien alleen staan niet Woeste en Helleputte om het mi nisterie te bevechten en te trachten de E. V. te dóen mislukken. Dit zal echter niet gebeuren. AKvie het harte voelt zwellen bij het woord rechtvaardigheid zal oude veeten ver geten om het cartel der E. V. te sluiten. Wij, democraten, zouden eene dwaze streek begaanonthielden wij ons. De li). V. is de rechtvaardigheid en wij vragen haar sinds ons ontstaan. Ware de E. V. ingevoerd geweest, zelfs maar inden schootderkatholieke partij,nooit zou de broederoorlog tusschen conser vatieven en democraten ontstaan zijn. Als partij hebben wij een levensbe lang dat de E V. er kome. Nu schij nen wij de scheurmakers in de katho lieke partij alhoewel wij alle mogelijke toegevingen gedaan hebben. De geeste lijkheid bestrijdt onsals ketters en chis- matieken omdat zij kost wat kost de eenheid der katholieke partij wil en door de verdeeldheid eenen schooloorlog vreest nog erger dan in '79. Eens de E. V. in voege wordt de katholieke partij feitelijk in twee gesplitst. Niet meer het woord eenheid maar eendracht komt van pas en bondgenootschap voorkwe- stiün van geloof zal de leiddraad zijn der katholieken in de toekomst De pries ters hebben dus geene reden meer ons te bestrijden in naam van den driemaal heiligen fetis eenheid. Onmetelijk zijn de gevolgen die daar uit voor ons zullen voortspruiten. Wat sterkte na eenigen tijd Vrijheid van propaganda, vrijheid van denkwijze voor de democratische boeren, werklieden en burgers, geen vervolging meer, maar een opbloeien van maatschappelijke werken en in richtingen. Na enkele jaren is de gan sche katholieke partij democraat ge worden, rechtzinnig, eerlijk, hartelijk en de ikzuchtige politiek, waarvan Woeste de belichaming is, wordt ver pletterd. Overigens, Woeste's politiek rolt den berg af. Woeste, de dwinge land, voor wien ministers,bisschoppen, kamers, associaties en bladen beefden, wordt door iedereen verlaten zells door zijne beste vrienden 't is de leeuw die oud geworden is en 't is Le Journal de Bruxelles die hem den stamp van den ezel toebrengt!! Welnu, wij vinden de houding der katholieken te genover hun vroegeren tzar, voor wiens oog zij sidderden, laf, gemeen en on dankbaar. Dit oordeel gaat uit van ie mand die in zijne persoonlijke zaken te kort is gedaan geweest door M. Woeste. Van de E. V. verwachten wij veel Onze vrijheid, de ontwikkeling en den bloei onzer partij, de eendracht aller christene democraten verlost van het bondgenootschap der conservatieven, de evolutie der katholieke partij naar de democratie en de vrije organisitie van de katholieke en de christene democra tie zelve. Moeten de christene democraten dus het ministerie in zake E. V. ondersteu nen Ja, ja, ja L. Du Catillon. Beste lezers, ik ga u eene vraag stel len. Nu dat het behoudsgezind kraam met Woeste aan 't hoofd bepaald... en voor eeuwig, van het politiek too- neel is verwijderd, mogen we natuurlijk KLOKKEROELANDweerornop haren vroe- •3— "v U'Uavit.achcn pi Onderwijzenden geest terug brengen.Leeren, onderrich ten, verstandelijk ontwikkelen was haar oorspronkelijk doel, ook dat was 'teerste datop de klokke werd algewe zen. In den beginne telde ze onder hare abonenten evenveel reactionnairs als volksgezinden. De eene viel al na den andere en derede was eensluidend: «gemaakt het volk te veel wijs, het volk moet dit al niet weten, 't is beter dat het volk dom blijve, 't is van nu reeds veel te slim, enz. enz. altijd in dezelfde orde van gedachten. Die woorden zijn gesproken geweest doorgeestelijken en wereldlijken. tVolk verstandelijk voorlichten is bijgevolg de wreede nachtmerrie van al wat de behoudsgezinde strekking aankleeft. En misschien ligt zelfs daarin 'n ver ontschuldiging voor al de leugentaal en al den laster waarmëe zij hunne bladen hebben aangevuld. Wanneer ze ons aanvielen, wanneer ze pen en tong tot scorpeoen hervorm den, moesten wij weerleggen, bewij zen, ontmaskeren, verrechtvaardigen. Metterdaad waren wc afgeleid van ons oorspronkelijke richtingen, bereik ten die vijanden van licht, misschien gedeeltelijk hun doel. 'K zou niet durven zweren, dat zulks hunne berekening niet was, ik acht ze in staat tot alles, zelfs tot sluipmoord, om vooruitgang te belemmeren en voorrechten te redden. Maar nu dat de individualistische leuze gaat en verrijkt u beslissend is ver vangen door de altruïsche bemint uwen naaste als u zeiven vertolkt door Paus Leo in zijn woorden ruim weg uit de samenlevingde onverdiende ellende, ruim weg die te groote onge lijkheid, nu gaan wij ons voortaan niet meer bekreunen om die noodkreten in onmacht en wanhoop geslaakt door 'n zieltogend kraam tot wegsterving ge doemd. We gaan weerom leeren lezen, leeren begrijpen,leeren oordeelenen leeren be- besluiten. Nu ter zake. Hebt gij op die tien jaren tijd, dat we de woestijn moeten doorworstelen hebben, om de verdrukking der be houdsgezinde Pharaos t'ontvluchten,

Klokke Roeland | 1899 | | pagina 1