ORGAAN DER CHRISTENE VOLKSPARTIJ. Mps voor en dcor het volk! Hunne berekeningen WOESTE I" de noodlottige. Vrij verkeer. NEGENDE JAARGANG, Nr 18 5 CENTIEMEN HET NUMMER. ZONDAG 20 OOGST 1899. KLOKKE ROELAND Mijn naam is Roeland, Als ik klep is het brand. Als ik luid, o heil en glorie, ls 't victorie. In Vlaanderenland I AONNEMENTSPRIJS vooraf betaalbaar. Een jaar 2,5o fr.; 6 maanden i,5o fr.; 3 maanden o,8o fr. (Voor 'l buitenland 4.60 'sjaars). Men schrijft in bij P. Van Schuylenbergh, uitgever, Kerkplein, Ninove, en in alle postkantooren van het land. ANNONCENPRIJS per drukregel s Gewone annoncen o,i5 dikwijls herhaalde bij overeenkomst; vonnissen o,5o reklamen 0,75. Alle briefwisseling, vrachtvrij. Ongeteekende brieven worden geweigerd. Men zende alles vóór donderdag middag. Volgens XX0Siècle, zullen er zf.ven Christen Demokxaten in de Kamers komen. Volgens 'tNieuws van den Dag, vijf. Vo'gens la Reforme, maar drij. Volgens Le National. Negen. En elk weet het zoo precies Eerst wil ik doen opmerken dat al de behoudsgezinde bladen, druk bezig zifn met die berekening. 't Bewijst wat schrik ze hebben moeten voor de Christene demokraten. En geen wonder Wanneer een Christen demokraat de bestaande onrechten aan den paal zal spijkeren, en al de gedistingueerde tuischersspelen en panamatjes onzer zetelende steunpilaren van... Kerk en Staat en Sociale Orde in 't volle dag licht zal sicllen, zal dit meer de aan dacht wekken dan dertig philipieken van socialisten ol liberalen. Tf^enover dezen trekken ze zich zwierig uit den slag met 'nen rcesem vijanden van onzen godsdienst opstokers van revolutie roovers van privaten eigendom enz. enz. En gansch de vlaamsche bevolking, die door en door geloovend is en Chris ten - neemt die appelen voor citroe nen en voor de finantieele zetel speculanten, is de plicht van bewijzen en weerleggen, uitgekocht met hoog dravende woorden nevens de kwestie. Met de christene demokraten, bij wie godsdienst geen firma is voor commercie, geen opschrift voor den winkel zal die afgedragen woorden kramerij niet lukken. En daarvoor is het dat ze sidde ren en beven. Nu welk zal feitelijk het getal chris tene demokraten zijn, die met de even redige vertegenwoordiging in de Ka mers komen zullen reeds met de eerste stemming? Ik roep hierop de aandacht van gansch de partij. Ten minste DERTIEN. En die dertien zullen de balance vormen tusschen al de andere partijen zonder meerderheid. Niet eene zal meerderheid hebben. In tien arrondissementen zal pas toor Daens worden gekozen met 'n schitterende meerderheid. Maeseyck- Tongercn, Hasselt-St. Truiden inbe grepen. Op drij plaatsen zal er 'nen tweeden met gemak doorgaan. Bijgevolg zal Pastoor Daens op negen plaatsen door suppleant moeten vervangen worden zij cfus DERTIEN. En dit weten en voorzien reeds de fijnaards van ons conservatief kapit tel. En daarom ook is het, dat zekere dweepzieke en laffe comedianten van 't oude kraam, 'nen wensch van stren gere maatregelen uitdrukken. Vruchtelooze noodkreten Met dank of tegen dank, dit zal ge beuren, indien al de Christene demo kraten zonder uitzondering hun ne medewerkmg leenen willen, hun nen plicht kwijten. Indien, bij het zicht van den beslis senten zegepraal, zich niemand door lauwheid ol flauwheid laat bevangen, is die uitslag, hoe schitterend hij ook zijn moge, verzekerd. Dit kan ik bewijzen, met enkel de cijfers der laatste en voorlaatste kiezin gen. Daarom, wensch ik nu ook eens moed en vastberadenheid aan al de leiders der verschillige gewesten. Die hier aan zou te kort blijven, heeft zetel belang, bijgevolg is rijp voor den lijst der conservateurs. A. D. B. Die man droeg als de kerstboom, juist zooveel als vader Waanzin en mama Routine hem strikten in de takjes.... nooit iets meer. Het is nu zóó, de conservateurs erkennen het, die woorden van den dichter mogen tot grafschrilt dienen voor onzen Woeste» want Met hunnen Woeste en kunnen ze niet leven met hunnen Woeste en kunnen ze niet zijn Ecce conservator. Het idool van drij maand te voor, wordt door den ouden pruikenboel van zijn voetstuk gerukt en tot gruis ver brijzeld. Hij is een bekrompen ikzuchtige een noodlottig man 'nen aanvoer der der socialistische bende die door zijnen hoogmoed, en moedwil, en haat en afgunst, 'n kloof groef tusschen broeders», die buiten moet.... en spoe dig Laat ons nu onderzoeken of de heer Woeste wel verdient van zoo wreede- hjk 5CHICU tvild CU ücaclii mpi IC woruen door zijn vroegere vergoders Talent had de man niet,... dit nemen wij nu aan. Hij sprak vrij wel, maar altijd zonder hart. Hij had 'nc stock van piirasen, en bij elke gelegenheid was de man veerdig om daarvan eenige grossen te plaatsen. En dit deed hij zoo behendig, dat gansch de platte pruikenboel die hem omringde, dacht dat de leverancie voor de gelegenheid was vervaardigd. l iet leek aan talent Zijn schrijven was een kruimlooze phraseologie. Hij liet regelmatig zijn artikels der Revue générale in boek uitgeven. Dat zulks plaats had om voor de tweede maal er geld uit te trekken,doet niets ter zake. Gansch de gehalte zijner lettervruch ten komt neer op de staatkundige openbaring, het publiek Evangelie van 'n neerschziek potemaatje. Niemand, noch in, noch buiten de Kamer heeft ooit zijn schriften gelezen! Mijnheer Woeste heeft zich nooit vergrepen aan 'n origineel denkbeeld al zijne lauweren werden hem gevloch ten door onze conservatie velijk-liegen- de kruiperspers. Maar, hecren conservateurs, is dit 'n rede om nu dien man zoo door de modder te sleuren, dien man, dien ge hemelhoog verheffet omdat hij toch zoo goed metliberté, iiumanité, frater- nité en unité wist te jongleuren Die tot uwe bewondering, zooveel volzinnen wist aaneen te schakelen dat hij er veeltijds in gelukte hierdoor den drift der strijdende partijen af te koe len, zoowel van vriend als van vijand. Ja, het mag nu zijn, dat hij wel veeltijds niet wist wat er beweerd werd, zelfs niet waarover het geschil liep, of wie de waarheid aan zijn zij had hij bewees dit, wanneer hij 't verschil vroeg aan 'nen minister, tusschen 't be zit op 'nen haas in het jachigebied en 't bezit op een knager in het hok, en in- tusschen hard schermde met... Stuart Mill en Adam Smith Niettemin, hij bewees toch diensten aan 't bouwvallig boeltje. Waarom dan die gemeenzame, die eensluidende verguizing Waarom dan hem zoo neergeploft in 't slijk Zijnen moedwil, zijne koppigheid zult ge roepen Wel Hemel komt die koppigheid u niet goed te stade G'hebt immers 'nen zondenbok van rioodc he wel, ik vraag het u, wien •zoudt ge in gansch de Kamer kunnen vinden hebben die zich leende tot die rol Daartoe is karakter noodig, weet ge? Daartoe is zoo de Denderbode zondag laatst het zelf nog zei een vast gedacht noodig en overtuiging, en moed, om dit gedacht en die overtui ging te verdedigen. Denkt ge, dat ge ereenen zoudt ge vonden hebben, tusschen al die aan bidders van wat ze vroeger verbrand den, die niet onmiddellijk (zoo Dcn- aHrbode het zondag heel wel zei) zou aistand gedaan hebben van zijn weer- tligheid... om zich vast te klampen aan ijlen zetel. Die, wanneer hij 't onweder zag op komen, niet aanstonds bij de kudde iou gevlucht zijn Tel eens de bekeerden, die vroeger de evenredigheid als 'n onheil aan schouwden, ze verafschu wdenen doem den 'Tel eens (zoo Denderbode zo met ijcKi nutuii'; aiu vciiaucib uwer i Nochtans, er is meer nog Wie heelt aileen oorzaak aan die cin- de'ooze koppigheid Ge wist dat Woeste van duitschen oorsprong was en van joodschen bloede twee eigenschappen die leeren tot kop pigheid, kan hij dit gebeteren Was het aan u dan niet, van gedu rende een kwaart eeuw, zoo die nei ging tot koppigheid niet volop te voe den En integendeel Wanneer Woeste in de Kamers uit riep het volk is nog te dom om het siemrecht te genieten en daags tevoor nogden verplichtenden schoolgang ver vloekte, wie juichte hem toe Wanneer Woeste nopens de slacht offers van 'n kleingeestige partijwet, die voor brood zorgden voor vrouw en kin- ders, lijk gij alleen voor uwe kamerze tels, dit platte lieu commun ge bruikte Qu'ils s'en aillent, wie juich te hem toe Wanneer hij Beernacrt deed tuime len en De Landsheere uit den zadel rukte, wie juichte hem toe Wanneer hij Alfons Nothomb, den eenigen verdienstelijken katholiek, uit zijn leen deed verjagen, wie juichte hem toe Wanneer hij 's ministers wandaad van Amhed Riza te verbannen, door 't klerikaal parlementair slavenrot deed goedkeuren, wie juichte hem toe? Wanneer hij uitriep Ziedaar uwe bclooning omdat de socialisten de woorden goedkeurden van Pastoor Daens, die enkel 'n stoffelijk belang verdedigde van diegenen, die Ons Heer «de zijnen» noemde, wie juichte hem dan toe? Wanneer hij zegde, dat het pensioen der werklieden niet rijp was, iets wat ge voorstelt nu, uit schrik voor 't volk, uwen wettigen meester, wie juichte hem toe Wanneer hij Renkin en Carton den muilband over den hals legde en de keten aan den voet, wie juichte hem dan toe Wanneer hij uitriep, dat de Vlaam sche werklieden van drij tot vijf fran ken daags verdienden, om 'n leugen achtige tegenstelling in te brengen tegen de woorden van Pastoor Daens, wie juichte hem toe Wanneer hij hem Ce membre noemde; wie, wie?? Wanneer hij, die gij in uwe bladen, nu den gemeenen intrigant noemt te Aalst, te Gent, te Rome zelfs, intrigeer de om onverdiende straffen in te roe pen op 'nen waardigen priester die misschien alleen het evangelie naleeft en verkondigt straffen die 'n vlek werpen op de negentiende eeuw, en later als de inquisitie zelve, zullen ver loochend worden, wie juichte hem dan toe Wanneer hij Arthur Verhaegen te Brussel de verachtelijkste zijner apen streken deed uitvoeren,wie juichteiiem dan toe Wanneer hij vroeger op een Congres den telegram van denzelfden kruiper niet gewaardigde te lezen, en te Ant werpen het telegram van den Paus in den zak moffelde, wie bleef hem toe juichen Wanneer hij in opstand was met kar dinaal Goossens en al de bisschoppen, ten tijde dat ze volgens Denderbode on der zero stonden, wie juichte hem dan toe Wanneer nog onlangs hij te Aalst in de koor der hoofdkerk zat, en al de B[/gefP,rncm aTs n iTeedè'goJheid ver^ eerden. Wie, zeg ik In 't kort, wanneer hij 25 jaar lang den God van Israël, den God zijner voorvaderen, en onzen God heeft wil len onttroonen voor het gouden kalf, wie heeft hem toegejuicht Gij, en gij alleen, laf en gemeen ka- meleoenenrot En nu durft ge uw eigen slachtoffer op den kruisberg voeren Nu dat ge dn hoofd hebt ophol ge bracht, dit oog hebt verduisterd door eindeloozen hoogmoed, dit oordeel be neveld door jarenlange vleitaal en be wierooking, wanneer ge gedurende eene halve eeuw voor den fetis dien gij u zei ven vormdet hebt gekropen, wan neer ge stom bleeft en sidderdet toen hij zijnen onverbiddelijken wil opdrong aan geestelijke en wereldlijke machten, hem Belg regelrecht naar 't socialis- mus hebt zien voeren Nu veracht ge uw eigen werk 01 was uwe vijf-cn-twintig handel wijze tegenover Woeste misschien en kel de toepassing van het Quos Jupi ter VULT PERDERE DEMENTAT Hewel dan zijt ge dieven. Ge wordt betaald door 't land om wetten te geven, en niet om d'hersens van'nongelukkig duitsch jodenkind van oordeel en denkkracht te berooven. A. De Backer. Een woord uit de staathuishoud kunde. Misschien is het hier noodig dit laat ste woord eerst nader te bepalen. Staathuishoudkunde économie politique is eene kennis die in de hoogescholen wordt aangeleerd of ten minste geleeraard, en wel hoofdza kelijk aan doctoren in de rechten (ad- vokaten) en doktoren in politieke en bestuurlijke wetenschappen, (iets wat mettertijd verdwijnen zal, 'k wil zeg gen die doctoren, niet de staat huishoudkunde Heelkundigen, werktuigkundigen, scheikundigen, bouwkundigen, enz., zullen blijven; die kennissen zijn ge steund op de natuur der zaken zelve, op de eigenschappen der stol en zullen vooruitgaan tot het onbeperkte. Al wat gesteund is op 1 a c t i c e of kunstmatige kennissen, 'tis te zeggen,

Klokke Roeland | 1899 | | pagina 1