ORGAAN DER CHRISTENE VOLKSPARTL. Oretifusfï 'v- Alles voor en door het volk! A. De Backer. Recht aan wie recht toekomt. A. De Backer. Partijaangelegenheden. 0... TEGEN NEGENDE JAARGANG, Nr 21 5 CENTIEMEN HET NUMMER. ZONDAG 10 SEPTEMBER 1899. KLOKKE ROELAND Mijn naam is Roeland, Als tk klep is hel brand, Als ik luid, o heil en glorie, Is 't victorie, In Vlaanderen land ABONNEMENTSPRIJS vooraf betaalbaar. Een jaar 2,5o fr.; —6 maanden i,5o Ir.; —3 maanden 0,80 fr. (Voor 't buitenland 4,60'sjaars). Men schrijft in bij P. Van Schuylenbergh, uitgever, Kerkplein, Ninove, en in alle postkantooren van het land. Immers, elk is er mee bemoeid waarom zou Klokke Roeland er niet ook eens 'nen pot-pourriover schrijven Niet om uwentwege, Besie Lezers; ge weet te wel denk ik dat de man onplichtig is en 't slachtoffer der bitterzoete braafheid van onzen Euro- peeschen kapitalistischen pruikenboel Maar... om onzentw-1, om lucht te geven aan 'n diepe verontwaardiging. Ik zeg elk is er meè bemoeid gansch de behoudsgezinde drukpers trekt partij... tegen Dreyfus ze blijft in hare gebruikelijke rol. Trok ze ook niet partij voor Spanje tegen Cuba? Zweeg ze niet wanneer Griekenland het hoofd bood aan den beul der 200 duizend Christenen uit Armenië? Keurde ze de verbanning van Ahmed Riza niet goed en dito meer??? Actiën in zilver- en goudmijnen, Ottomanen, Turksche spoorweg-aan- deelen, ziedaar «het waarachtig gelooi» onzer conservatieve leiders, genre Co- repians, Theodors, Heuvelmans en Gentsche Verhaegens en zonder dit, is, bij die mannen «de zaligheid onmo gelijk Een maniaque, van alcohol tot in 't merg der beenderen doordrongen, ziek sedert lang aan delirium tremens, in ruste te Kerkxken, zei over eenige dagen Had men Dreyfus na zijn veroordeeling kort en klaar opge knoopt, of voor 't front van 't regiment doorschoten, men zou al die «troebels» vermeden hebben Die taal werd gevoerd op Terjoden in 'n herberg, door hem zeg ik die dronken, te Kerkxken, de meeting der christene demokraten kwam stooren. Troebels hoe bekrompen, hoe kortzichtig, hoe alledaagsch men oor- deelen kan, wanneer dweepzucht alleen de maatstaf vormt der gedachte! Die zulke taal voert, moest opge knoopt worden, stante pede, niet Dreyfus Dit proces bewijst diensten aan de beschaving der oude wereld. Misschien meer dan de opkomst der demokratie zelve, zal het meewerken om den overstap tot de volkseeuw te bespoeden. Door wien werd Dreyfus veroor deeld Door mannen die nu inteekenen voor 'n standbeeld aan den verrader Henry, den lallen zelfmoordenaar. Door de compagnons van Voulet en Chanoine Wilt ge dien verrotten boel kennen, Lezers 'k Ga er een staalken van ge ven Het zijn beschavcrs der wilde volks stammen van Afrika, colonisateurs, civilisateurs, die deschoone! uitmun tende Iransche gebruiken en zeden moeten gaan invoeren bij die onschul dige doodeenvoudige menschen uit den Dahomay. Op 8 Januari jongst, troffen die beschavers 'nen man aan in het woud; zij vroegen den weg, de man kon hem niet aanwijzen. Voulet gebood aan zijn volk van hem onmiddellijk te onthoof den Op 9en richt Voulet 'nen strooptocht in zijn mannen komen terug met 250 ossen, 500 schapen, 28 paarden en 80 gevangenen. Voulet doet twintig vrou wen met de lans aan den grond hech ten. Qp 13™ bevee'.t hij van een dorp in ANNONCENPRIJS per drukregel: Gewone annoncen o,i5 dikwijls herhaalde bij overeenkomst; vonnissen o,5o reklamen 0,75. Alle briefwisseling, vrachtvrij. Ongeteekende brieven worden geweigerd. Men zende alles vóór donderdag-middag. ruw t m 1 myMi' brand te steken met man en muis, een dorp van 10,000 inwoners. Op 14cn, vervolgen drij zijner man nen nen inboorling. Zij kunnen hem niet achterhalen wanneer ze terug komen in 't kamp. doet kapitein Cha noine ze onmiddelijk halsrechten. Op i7e", worden twee gevangenen aangebracht en onmiddellijk met ko gels doorboord de manschappen die de gevangenen aanbrachten, hadden eene groote hoeveelheid menschenhan- den bij zich, levend afgesneden aan vrouwen en kinderen. Op 24'", deed hij tien inboorlingen onthoofden, en de hoofden werden aan den ingang hunner gemeente op stok ken geplaatst, enz., enz., enz. Dagelijks zoo nieuwe beschavings werken van zelfden aard, en van zelfde menschlievende gevoelens getuigende Zoo worden de wilde volksstammen beschaafd Zoo verstaan de fransche officieren hunne vaderlandsche rol Hewel, zulk fransche officieren heb ben Dreyfus veroordeeld... onschuldig. Eu om d'eer van zulk 'n leger te red den, zal hij misschien nogmaals wor den veroordeeld, ondanks de sprekend ste bewijzen zijner onschuld. Nochtans nr>ar j Duivels eiland zzl hij niet. Ofzoowel, de voorzitter zal ge nade schenken ofzoowel, zal 't gou vernement in verbreking gaan en Drey fus worden verzonden zonder verder gevolg.«Ménager lachèvre et Ie choux.» Dit proces zal daglicht geworpen hebben op de eeuwenoude samenwer king der behoudsgezinde machten leger en toga die al wat naar vooruit gang streeft, trachten te smachten. Dreyfus is de zondenbokder Iransche panamisten, hij is de ezel van Lafon- taine. En waarom zouden die behoudsge zinde schrijvelaars de slachtoffenng van 'nen onschuldigen evenmensch niet goedkeuren, wanneer het strekte om gansch 'n bedriegehjk roofziek ach teruitkruipend korps te verontschuldi gen Ziet men hier 't zelfste niet plaats grijpen in België Kon de behoudsgezinde drukpers Woeste voor 't oogenblik aan 't strop knoopen, denkt ge dat ze 'nen oogen blik wachten zou Nochtans,aan welk misdrijf vergreep hij zich, M. Woeste Aan niets, tenzij aan bewijs van ka rakter, aan bewijs van zelfstandigheid. Hij wil niet wit zeggen tegen 'tgeen hij gisteren zwart noemde, hij wil niet huichelen, hij wil niet mede optreden, in 'n laag comediespel. En daarom Haro sur le baudet Daarom wordt hij, die gisteren als 'n orakel nog vereerd w^rd, door gansch de behoudsgezinde slavenpers aan spot en misprijzen opgeofferd. Hevvel, diezelfde pers is het die de plichtigheid van Dreyfus pleiten wil. Oordeelt over de waarde dier bezwa- ring! Ze wil in Frankrijk, valschheid, leu gen en huichelarij op den troon hou den. Dit is behoudsgezind handelen, en daarvoor mag de. onschuld opgeofferd worden, gemarteld en gebannen. De vrijspraak van Dreyfus die vol gen zal ten minste "toch onrecht streeks langs 'nen omweg (om aan de noodzakelijkheid te ontsnappen van 'n honderdtal officieren wegens ver raad en vervalsching te moeten op- knoopen), zal 'nen heilzamen indruk nalaten gansch Europa door. Dit heugelijk proces in Frankrijk, op t einde der negentiende eeuw, zal even groote gevolgen hebben als de groote omwenteling op 't einde der achttiende eeuw. t Zal 'ne nieuwe stap zijn naar recht vaardigheid. 'Ne nieuwe zegepraal van het recht op de tvrannij der grooten. Zoo, door genoemde omwenteling de grondadel van zijn onwettige voorrech ten werd beroofd, zal door dit roemrijk pleit de geld- en pluimadel van zijne tergende overmacht worden onterfd. Dit was en blijft de leuze der Chris tene demokratie en daarvan zal ze nooit afwijken. Wanneer onrecht wordt gepleegd, was het zelfs tegen 'nen politieken vij and, ze springt aan zijn zij. Onrecht bestrijden, waar het ook be staan moge, tegen wien het ook be raamd worde, is de taak die wij voor genomen hebben van af ons bestaan, daaraan blijven we getrouw. t Is '1 geen de oude behoudsgezin- -vV.- sJer.torboe! niet zag, oi tea minste, niet zien wou t Geval doet zich weerom eens voor Gansch de conservatieve pers richt voor 't oogenblik haar venijn tegen Woeste. Van den anderen kant, de bezoldigde frazenmjveraars uit 't land van Aalst hebben in eens al hunne heidensche woede afgekeerd van de christene de mocraten om ze met 'n ware coffrefort- razernij (de wreedste van allen) tegen de geconfeste organen Bien Public, Fondsenblad, Volk en tutti quanti te richten. Wij nemen de verdediging van den heer Woeste. Hij verdient die aanvallen niet van de behoudsgezinde toongevende bla den hij is niet plichtig Van den anderen kant ook zeggen wij, dat de zoogezegde katholieke or ganen uit het land van Aalst zich ver grijpen aan lage boosheid, aan onver geeflijke arglist, wanneer zij de bladen der hooge geestelijkheid van Gent zoo aan verachting en misprijzen bloot stellen Immers zij alleen hebben schuld aan de houding van M. Woeste. Wij bewijzen M. Woeste in gansch zijnen politie- k._en levensloop was gevoltrekkig met zich zeiven. ('t Geen men niet bevestigen mag van eenen dier zetelende comedianten der rechterzijde, zij bewezen dit nog on langs toen Van de Peereboom op zijn bank gemarteld werd en gesard op n onmenschelijke wijze niemand nam zijne vedediging. Mijnheer Woeste was vroeger hevige partijganger der evenredige vertegen woordiging. 0 Wij bevestigen dat hij dit nog is in het. hart. En wanneer hij verplicht is inde Kamer het tegendeel vooruit té zetten, is dit enkel ten gevolge eener droeve noodzakelijkheid waaraan hij zich onderwerpt. Wie Jas niet van schipbreukelingen die op n wrak van hun vaartuig bi wilde volksstammen aanlandden en onmiddellijk er als koning werden' uit- geroepen en als 'n godheid vereerd Die koningen en godheden tegen barbaarschheden .aankleven dier bosch mannen, om aan onheilen t'ontsnap- pen. Hewel, dit is, volgens ons, het bitter lot van M. Woeste. Mijnheer Woeste is gedurende een kwart eeuws door de conservatieve middeneeuwsche Aalstersche barbaren als 'n wonderkind getroeteld geweest alles kroop aan zijn voeten, gansch'n leger vereerders betwistten zich den voorrang om zijn zool te mogen lik ken. Maar integendeel, kon Woeste be merken aan hunne schriften, aan hunne printen, aan hunne redevoerin gen, en bezonderlijk aan hunne vertoo ningen op 't tooneel, waar ze vrouwen en kinderen aan lach en spot prijs ga ven, dat onder die vergulde schapen vachten bloeddorstige harten huisden van hyenas en jakhalzen. En M. Woeste, even als de schipbreu keling, zag in, dat hij door 't nood lot gedwongen was de instinctmatige neigingingen dier nieuwerwetsehe zoe loes en matabelen niet voor 't minste tegen te werken of te hinderen Hij was slachtoffer zijner gevoellooze onderdanen dus met plichtig. Immers wie' zou veronderstellenkun- nen dat Woeste, de gevolgtrekking zelve, die niet terugweek noch voor koning, noch voor bisschoppen, noch voor voorzitters of ministerie of chefs van cabinetten die alles vernietigde en omver wierp wat hem in den weg kwam, die afstand deed van het joden dom om zich aan zijn nieuw vader land met hart en ziel te wijden die moest door 't volk verkozen worden en nochtans karakter bezat om de dom heid van dit volk tenen 't stemrecht in te roepen, en dit volk aan de stembus UN ÉLEMENT DÉLÉTÈRE noemde. Van zulk'nen man veronderstellen zeg ik dat hij om t bezitvan 'nen zetel zou verloochenen'! geen hij vroe- vooruitzette, verbranden 't geen hij vroeger aanbad I Neen, die verondersteiing alleen zou hem pijnlijker vallen dan al den laster al den schimp die hem voor 't oogen blik wordt voorbehouden door den ouden pruikenboel. Alleen het Aalstersche huichelend galgenaas is plichtig aan die houding dit alleen verdient de verachting van het land, de veroordeeling van het na geslacht. Juist daarom verdedigen wij Al Woeste. Hoofdbestuur. Zondag 10 September, om 3 uren stipt namid dag, dringende vergadering van het Hoofdbe stuur, ten lokale Letterzetterskring, Graan- markt, Aalst. Dagorde 1. Inrichting der partij. De Schrijver, P. VAN SCHUYLENBERGH. Ninove. Maandag avond, om 8 uren, drin gende vergadering voor het bestuur van den bond. feu5tSP0lare Z°Qdag 24 SePtember, Muziek- Aalst. Zondag24, Muziek- en Tooneelfeest in de nieuwe zaal, Graaumarkt, door de vrienden van Aalsten Ninove. Te naa9te week 't program. dank, moesten noodzakelijkerwijze de

Klokke Roeland | 1899 | | pagina 1