ORGAAN DER CHRISTENE VOLKSPARTIJ. Alles voor en door het volk! Noch mossel, noch visch. In den Belgischen Volksbond. Nog Dreyfus. Aan de vrijzinnige kiezers van Wetteren. De Kiesstrijd te Aalst. Strijd te Ninove. BOEREN-ALMANAK NEGENDE JAARGANG, Nr 24 5 CENTIEMEN HET NUMMER. ZONDAG 1 OCTOBER 1899. KLOKKE ROELAND Mijn naam is Roeland, Als tk klep is het brand, Als ik luid, o heil en glorie, Js 't victorie, In Vlaanderenland l ABONNEMENTSPRIJS vooraf betaalbaar. Een jaar a,5o fr.; —6 maande.. l,5o fr.; —3 maanden 0,80 fr. (Voor 't buitenland 4,60 'sjaars). Men schrijft in bij P. Van Schuylenbergh, uitgever, Kerkplein, Ninove, en in alle postkantooren van het land. Na twee dagen beraadslaging heelt de Belgische Volksbond eindelijk eene iormuul voor de pensioenkas aaneen- getuiferd. Hoeveel jaren houdt die Bond zich reeds met de kwestie bezig Nu, dit doet weinig ter zake. Alleen bestatigen wij, dat men na al die jaren studie geen zier wijzer is geworden. Is 't de raai die dertig dagen op haar ei broeide, gelijk de arend, en slechts ellendige ra venjongens voortbrachtol is 't de arend die zijn ei laat liggen Heel openhertig bekennen wij, dat de denkbeelden door den Belgischen Volksbond aangenomen, ook een hee- len tijd onze goedkeuring wegdroegen. Wij ook deelden de meening, dat de pensioenkas moest gespijsd worden door drie hulpbronnen de Staat, de Patroon en de Werkman, doch na eenigen tijd kwamen wij op die meen ing terug, om de goede en overtuigende reden dat zij derwijze ingericht niet doeltreffend wezen kan. Niet waar, mijne heeren, als wij eene' pensioenkas vragen, dan vragen wij ze voor alle werklieden. Niet voor de mijn- oi «netaaibeWerkers alieen, niet voor de labriekslaven ol loonarbeiders afzonderlijk, maar voor allen die met neerstig zwoegen en sparen en verga ren niet in staat zijn voor een pen sioen in den ouden dag te zorgen. Kent gij het leven onzer arme ver- stootene medebroeders Dat leven ge sleeptin een huisje zonder licht ol lucht waar 4 5, ja soms 6^7 bengels door een woelen, en waar moeder voor het spijzen van zooveel mondjes, voor het reeden en kleeden van zooveel spin newielen over 9, 10, 11 ten hoogste 12 Ir. het loon van vader, beschikt Wij kennen dit leven, mijne heeren. 't Is het leven der helden van den da- gelijkschen kamp Wilt gij weten hoe het met sommige lyerkers gesteld is Welnu, wij kennen er persoonlijk, die, bij een onzer ziekenfondsen aan gesloten zijnde, het voorrecht moeten vragen van het bijwonen der vergade ringen ontslagen te worden, omdat na de betaling hunner bijdragen hun geene 6 eens voor een glas bier meer overblijft. Bewondert dien moed naast zooveel ellende En die ongelukkigen zoudt gij wil len uitsluiten, mijne heeren Gij zoudt van hen eischen dat zij hun aandeel moeten storten benevens den meester en den Staat Hun aandeel Om de lielde Gods spreekt toch over dit aandeel niet meer Gij zoudt den werker wanhopig en wraakgierig ma ken. Dit aandeel het is hem ontstolen door den geldzuchtigen patroon Dit aandeel 1 Gij geniet het in uwe spijzen, in uwe dranken, in uwe klee- ren, in uwe huizen, al door den wroe ter gemaakt en bereidt, voor een dag loon, dat hem niet toelaat voor zijn pensioen te sparen Dit aandeel Gij slorpt het op door uwe belastingen, door uwe geldver spillingen. Gij ontrooft het hem onder duizend vormen en dan komt gij van zijn aan deel spreken Om de liefde Gods, spreek er niet meer van Gij weet zeer goed, dat het meeste deel onzer arbeiders niet storten kan. ANNONCENPRIJS per drukregel: Gewone annoncen o,i5 dikwijls herhaalde bij overeenkomst; vonnissen o,5o reklamen 0,75. Alle briefwisseling, vrachtvrij. Ongeteekende brieven worden geweigerd. Men zende alles xbh* dojiderdag middag. Vandaar het feit, dat sommige zoo gezegde partijgangers van de pensioen kas tegen de verplichtende storting zijn, omdat zij voorzien, dat dit stelsel, het moge voor andere landen goed en voor sommige stielen mogelijk wezen bij onze arme werklieden en land bouwers een algemeenen opstand zou verwekken. Waarom ondersteund wat men weet ondoelmatig te zijn. Mag men het stelsel der subsidiën wel langer dulden Is het geen voorrecht geschonken aan degenen, die reeds bevoordeeld zijn door hunne positie Zullen daardoor de armste onder de armen niet verstoken blijven van het broodnoodig pensioen Die dat niet ziet is zoo blind als een mol. Het klaar in zien der zaken moet elk overtuigen dat, zoolang men het En- gelsch stelsel niet aanneemt, 't is te zeg gen, een vaste taks toekent aan eiken ouderling, die niet meer in staat is een zeker loon te verdienen, men enkel op onvoldoende uitslagen zal mogen reke nen. In bezonderheden willen wij nu niet treden maar dit stelsel moet op dien grond berusten. Daarom vinden wij 't voorstel van M. Roevens nog het best van al. Dat de Staat om te beginnen 7 millioen stemme 70,000 werklieden zullen van toekomende jaar al 100 fr. per jaar kunnen ontvangen. Dit geld zou niet gegeven worden aan de rentenkas van den Staat, maar in den zak neerkomen van alle oude werklieden. 't Is een eerste slap. Stilaan, naarmate de volksgezinden in de Kamer komen, kan men verder gaan. Ondertusschen moet men zich niet onledig houden met hallgebakken stel sels op de toonbank te leggen, waar kruim noch korst aan is maar den stier bij te horen nemen en vragen wat het volk verlangt, met recht en re de EEN PENSIOEN DOOR DEN STAAT. Schuylenbergh. Zonder de aanwezigheid van M. Beernaert ware 't Congres ongemerkt voorbijgegaan. Men stelde weer eens te meer vast, dat die Bond het vertrouwen der werklieden verbeurd heeft en deze op zijne congressen zoo schaarsch worden als wit'e raven. Langs dien kant heeft de B. V. geene levende en werkende hulp meer te verhopen. Nog eenlge jaren en gansch de christene werkersbe/olking is ingelijfd bij de Christene Volkspartij, die het strijdlustig deel zal vormen van het democratisch leger. De eenige schoone rol welke de Volksbond nog kan spelen, is de winkel van Sire Woeste door de concurrentie te doen uitsterven. En zoo het schijnt, begrijpen zijne leiders dit heel goed, want al hunne redevoeringen en ver klaringen komen er op neer. Eens van die oude nachtmerrie verlost, zal mtn waarschijnlijk een waar begrip krijgen van de noodwendigheden des tijds en den raad van onzen diepbetreurden beschermer Mgr. de Har- lez wat hooger schatten dan nu. In afwachting houden wij 't geneer aan den voet en blikt ons oog in 't ronde. P. V. Een getrouwe lezer zendt ons eenige opmer kingen aangaande 't artikel Nog de Zaak Drey fus. Onze geachte briefwisselaar beschouwt de zaak uit Vlaamsch oogpunt en bewijst met veel waarheid, dat Frankrijk van over eeuwen ons land beloerde en herhaaldelijk poogde in te pal men, en wij het dus geene overdreven liefde moeten betoonen nademaal onze Vlaamsche werklieden bij den zuiderbuur maar welkom zijn omdat ze er niet kunnen gemist worden. Wat Dreyfus betreft, zegt hij, die zal zijr.e zaken nu zelf wel beredderen... hij met zijne millioenen kan dat beter dan wij... Maar dat frankrijk met de rechtveerdigheid niet oploopt, is gebleken door de zaak der gebroeders Da Graeve, die opgesloten bleven, ofschoon hunne onschuld klaar gebleken was. Die twee martelaars waren Belgen, landgenooten en daar heeft de belgischo pers zooveel beslag niet van gemaakt. Daarmede hebben zich 3 verschillende meenin- m in de Klok uitgedrukt. In 't vervolg zullen wij aan die gedragslijn getrouw blijven. 't Was ook de richting van onzen te v-.eg ont rukten voorganger wijlen Frans Sterck In alle vrije kwestiën, gedoogzaam zijn. Doktor D'hollander stelt zich voor als liberaal voorden gemeenteraad, hoewel wij weten, dat die man zijn liberaal verleden verloochend en verraden heeft, men zal raden waarom. Heeft hij voor minister De Bruyn geloopen, ja of neen Heeft hij niet gedaan als de doktrinairen van Denderrnonde en als zijn broeder den burgemees ter van Schellebelle, die zich ook als een kruiper van De Bruyn heeft aangesteld Zaliger M. De Meyer, een rechtzinnig liberaal, zegde van D'hol- landers, dat het valschaards en liberalen voor 3en winkel waren. Die valsche llbe'aal, een ver SerVhovis: «u BrWlnist, uoet op de iijst der conservatieven staan en die werkmansver achter veldtent alleen op 15 October een stamp onder zijne ontkleurde blauwe broek Eenige werklieden en burgers. Zondag zijn de kandidaten van het verbond uit geroepen het zijn de heeren Boone, Daens, De Moor, Galle, Leclercq, Leveau, Marcel, Van Op- denbosch en A. Van Schuylenhergh. Onze vrienden koesteren de beste hoop. De lijst is inderdaad prachtig en prikkelt eikei partij aan om met fiere vaste hand den stempel tefl drukken aan 't hoofd der lijst. J' De bewaarders moeten eene duchtige bestraf-/ fing ontvan jen voor al de wandaden waaraan zijl zich pl chtlg hebben gemaakt. I Men mag zich niet tevreden houden met eency kleine les het moet eene GROOTE zijn. Zij wordt hun van herle gejond door alle ee/ lijke Heden. De strijd doet zich voor onder de beste voor uitzichten. Volledige eensgezindheid heerschl onder de 3 partijen, die over 4 jaar de bewaarders, welke door hunnen broodroofen hun onrechtvaardig bestuur zoo zeer den haat van het volk op den hals hadden gehaald, omverkegelden. In de plaats van M. Vernaillen, ontslaggever wien wij hier openlijk onzen dank betuigen voor al het goede dat hij voor onze zaak met zooveel iever heeft gedaan, treed op als kandidaat, de wakkere vriend Theoflel VAN HEGHE, d!c, landbouwer zijnde, op do beste wijze de landbouwers van de stad, don Bakergem, Klein Herlinckhove en de Et-ne zal vertegenwoordigen. De talrijke verbeteringen in hst bestuur dei- stad, de vrede en vrijheid welke twist en dwaog zijn opgevolgd, alsook de eerbied voor de gods dienstige overtuiging van alle burgers hebben t verbond te Ninove ingeburgerd en verzeke ren het eene schitterende zegepraal. NEGENDE LES uit onzen Wat moet een ingezetene van België zijn Demokraat. Waarom Omdat de Christene Demokratie op dit re- bied] eene gansche reeks veranderingen in haar program heeft opgenomen, die ons rooistelsel moeten hervormen. Waarom noemt ge dit een roof stelsel Omdat het grootste deel der belastingen geheven wordt buiten den weet van hen die ze betalen niet een werkman is er of met een landbouwer, of hij betaalt ten minste vijt-en-dertig franken belasting. Die geen zettingbiljet ontvangt, betaalt immers toch geen belasting Zeer veelmaar men doet hier 'tgene men in 't fransch noemttuer la poule saus la faire ener het kieken slachten zonder dat het schreeuwt.» In een glas bier betaalt hij 2 centiemen in 'nen grooten borrel 3 centiemen, in een pond suiker 21 centie- men, in zijnen koffij, peper, kaneel, zout, azijn, rijst, muskaatnoot, vaniel, enz., altijd belasting wegens fiskale en wegens inkom- rechten. Waar zoudt ge de belasting nemen Bij hen die ze betalen kunnenop den overvloed en niet op hetgeen noodzakelijk vereischt is om te leven, de klimmende be lasting. Zal men dit gemakkelijk verwezenlijken Dit zal zijn als met de andere wijzigingen, die niet in de kaart spelen van het behouds gezind kapittel. Ze zullen moord en brand roepen, hun kleêren scheuren van diepe ver ontwaardiging over zulk een afgrijselijk schelmstuk ze zullen kermen van groene socialisten, chismokraten, ongeloovigen, kerkvervol- gers, scheurmakers en godsdiensthaters, 't is te zeggen, evenals vroeger over andere punten van stoffelijken aard, zullen ze den gods* dienst daar tegen inroepen. Wat zegt ge van de zetting Even slecht wordt ze geheven. Geef een voorbeeld Zoo ik vroeger u zegde, een net van hypo theken ligt neer op 't vlaamsche land; hewel, ik veronderstel zoo 'nen landbouwer die bij scheiding van erf het ouderlijk geleeg aan- vaardde hij belast, om broeders en zusters hun aandeel te geven, bijvoorbeeld 10,000 fr. op 3 hectaren of ongeveer 10 dagwanden door den afslag der goederen ten gevolge der landbouwcrisis bezit hij bijna niets meerde geldschieter is de eigenaar, de geldschieter betaalt geen centiem aan belasting, en trekt nochtans 4 en 4 en half ten honderd de ont- leener of de fictieve eigenaar geniet na wel gewerkt te hebben en geslaafd slechts een karig bijleven, en hij moet jaarlijks ongeveer vijftig franken aan de staatskas gaan aftellen. Zijn er nog andere onrechtvaardigheden Ja. Een landbouwer als vader of moeder sterft, betaalt 14 franken ten duizend op het geen hij erfteen bankierszoon die honderd duizenden in titels en aandeelen en roerende waarden erft, betaalt geen kwade duit. Zijn er nog Ja. Een landbouwer die boven zijn 45 aren een pataterplekjc bijkoopt van heel geringe waarde, betaalt voor koopakt cn kosten tot i5 ten honderd, 'nen grooten die wouden en kouters koopt, betaalt 7 en half. 't Zelfste voor de leening met hypotheek, de werkman en landbouwer krijgt geen centiem op zicht, er moet 'nen akt zijn, honderd franken ontleencn kost 20 franken, 5oo kost er veer tig, 5ooo kost enkel drij ten honderd. Bijgevolg, de belasting was tot hiertoe klimmend naar onder, de Christene Demokra tie wil ze klimmend naar boven, ze wil hare natuurlijke richting doen volgen. Waarom altijd den godsdienst in die zaken zoo inmengen Dit is berekende komedie ze deden 't zelf ste nopens 't stemrecht 't zellste nopens d'evenredige vertegenwoordiging, ze doen 't zelfste nopens 't verplichtend onderwijs en persoonlijken legerdienst. Te Aalst, de E. H. Ponnet, (Pol en Stant van Denderbode) be twist de zaligheid en den ingang der Kerk aan de aanhangers der evenredige vertegen woordiging. Dit is 1» omdat ze weten dat ons volk diep geloovig is en bijgevoig langs dien weg heel vatbaar; en zoo misbruiken ze den godsdienst om hen die oprecht godsdienstig zijn doen boeien tc smeden voor zich zeiven en ten bate van hen die den godsdienst maar als tuchtroede gebruiken. 20 Omdat onze priesters hunne aanmati gingen zouden steunen en hunne berekende tegenwerking schragen. Hebt ge daar bewijzen van Met duizenden en duizenden acht jaren lang zijn de demokraten als slechter dan so cialisten betiteld en uitgekreten als 't schuim van de samenleving. Nochtans in gansch hun program is niet een enkel woord in strijd met den godsdienst,... integendeel 1 Hoe legt ge dit dan uit Waarachtig, ik weet het nietMozes ver brijzelde de steenen tafelen omdat het volk van Israël het gouden kalf aanbad, en ons ver brijzelt men omdat wij 't gouden kalf niet wil len aanbidden.

Klokke Roeland | 1899 | | pagina 1