AALST. Aspelare. Voor de Boeren Uit Nederhasselt. Priester DAENS-Penning Uit Denderhautem. in den Winter. Briefwisseling uit Mechelen. PARLEMENT. ouderdom van dertien, en na tien tot den ouder dom van veertien. En avondscholen overal en teekenscholen en boe kenkasten. Waarom die verschillende tijdvakken om den ouderdom te bepalen J Omdat de volledige toepassing moet voorafge gaan worden door andere verbeteringen op maat schappelijk gebied, zooniet men veel werkmans huisgezinnen van de noodige hulpwinst der klei nen zou berooven, dus met broodhonger straffen. Noem een der instellingen die deze verplich ten voorafgaan 1 Het pensioen der oude werkliedendit pen sioen van den afgesloofden oude zou meer welstand in 't gezin brengen die oude in plaats van 't oud- mannengevaDg te bewonen, zal aan den huiselijken haard de oudste kinderen aan de wieg vervan gen en duizende diensten bewijzen waarvoor de kleinen van de school blijven. Js dit niet in strijd met de persoonlijke vrijheid Zoo leeren de Woesten maar zij dolen wanneer men de volle werklieden naar 't leger mag sleu ren om 't land voor overrompeling te redden, mag men verzekerde kinderen verplichten tot school- gang om 't land voor 'nen maatschappelijken on dergang te vrijwaren. Chr. Volksbond. AALST. De leden der Christene Volkspartij van Aalst worden dringend verzocht de belang rijke algemeene vergadering bij te wonen, welke zal plaats hebben vandaag, zondag. 8 October, om 3 uren stipt namiddag, len lokale Letterzetterskring, Graan markt. DAGORDE Bespreking over de gemeenlekiezing. Zeer belangiijk nieuws Onze Eere-voor- zitter, de E. H. Priester Daens zal de vergadering bijwonen en de vrienden hunne plichten voor den strijd van 15 October voor oogen leggen. Wij hopen dat al de leden het zich ten plicht zullen rekenen op post te zijn. De zaal moet te klein zijn. NAMENS HET BESTUUR De Voorzitter, P. DAENS. De Schrijver, P. DE HAUWERE. Laffe schurkerijen. In den nacht van 27 tot 28 Augusti, vernielde een kwaaddoener, die daags te voren was opge hitst en zich te Voorde had zat gedronken, de beesten van den heer Doctor Van de Velde. Tusschen den ln en 2n October, verbrijzelde men met gestolen pintglazen eene ruit van eenen meter vierkant en het ijzeren traliewerk dat ze langs buiten 'beschermde, in de koetspoort van gemelden heer. T-: hpt'o^chtoffer van dergelijke wandaden dan toch pllchtig aan een feit dat zulks rechtvaardigt in zekere mate Heeft hij ooit iemand een strooi in den weg gelegd Oh neen, verre van daar en degene die een schijn van dergelijke daad hem kunnen ten laste leggen worden uitgedaagd dit in 't openhaar te bespreken en te bewijzen. Doch opkomen zal niemand. Maar Doctor Van de Velde heeft den onbezon nen hoogmoed geknakt van eenige hoovaardigen en nitzinnigen, van eenige ikzuchtigen en alleen- heersr.hende nietigheden en deze zullen het hem nooit vergeven, zooals zij het dierven uitroepen en he< heden bewijzen. "c laf om zeivete handelen, jagen zij metge- never en drinkgeld woestaards op. Bij middel van laster en leugen planten zij haat en nijd in het hart van hunne knechten en koeijongens. Wordt iemand veroordeeld voorslagen, dieften of ander strafielijk wanbedrijf, zij beschuldigen de gemeenteoverheid, burgemeester en schepenen, die niets dan hunnen opgelegden plicht hebben vervuld, als zijnde de oorzaken van de veroor deelingen. Valscne en oneerlijke verwijten bren gen zij achterduiras uit tegen eerlijke en deftige personen en zoo zien wij bij uitstek al degenen die werkzaam zijn of geweest zijn bij een klein getal belhamels des avonds en des nachts de ge meente ronddwalen als wilden, vloekende en tie rende als bezetenen. Gaat voort, o3nj0P Heden de kruik gaat zoo- De hoogst gespannen toestand tusschen En geland en Transvaal en die zeer waarschijnlijk in 't kort op eene oorlogsverklaring tusschen beide landen zal uitloopen, waarvan de vijande lijkheden reeds begonnen zijn en de toebereidse len gemaakt worden, maakt thans het hoofd onderwerp uit der besprekingen in de gansche Europeesche pers. Men roept algemeen schande over de roofzucht van Engeland die alle redelijke verzoenings- middelen versloot en op slinksche wijze het kleine land zoektinzijne klauwen te versmachten. Het Congres van den vrede in den Haag is dus enkel huichelarij en het recht van den sterkste zal blijven gel len. Ons hart klopt met dat der Boeren omdat wij ons stam- en taalgenooten voelen enden aantrek ervan altijd ondervinden. Wij geven hieronder eene redevoering door Leonce Ducatillon op eene meeting zondag ten voordeele van Transvaal te Brussel gehouden uitgesproken. Na zijne verwondering uitgedrukt te hebben over de afwezigheid der twee oude bürgerspartijen, kat holieken en liberalen, als het er op aankomt het recht te verdedigen dat alleen door de volkspartijen wordt voorgestaan, begroet spreker alle verdrukten der we reld. Groet aan alle verdrukten. Als christen demokraat, als katholiek, als volgeling lang te water tot als ze breekt. De straf zult gij niet ontwijken, want de kwade driften, die gij i slookt, zullen op u nederkomen. Wij laten u zeer gerust tegenover uw geweten en uwen recht- vaardigen God. In afwachting, kiezers van Aspelare, bo- schouwt en beoordeelt wat er gebeurt. Overdenkt j wat de gemeente te wachten staat van die haat dragende partij. Met moed getoond dat gij met I verachting erop nederziet en niet genegen zijt om het bestuur in de handen te brengen van eene partij, die dergelijke handlangers telt. Men schrijft ons Dedemociaten zijn hier zaterdag met hunnen lijst te laat gekomen Mandusken en zijn kozijn, gekend voor hunne rechtvaardigheid, hadden om 3 ure in plaats van om vier het bureel geslolen en hunne 4 feniksen gekozen verklaard. Wat er nog 't schoonst van was, dat is, dat de felle helden, die nochtans wislen wat buis er hun te wachten stond, hadden ze de kiezing durven afwachten, seffens beginnen te schieten hebben en te drinken op deze weinig eervolle victorie, want niemand buiten die vier Woestisten van >>as dorp zou een mandaat, op zoo een schandalige wijze verkregen, willen aanveerden. De meerderheid is dus in hunne handen, tenzij de heer gouverneur, die verwittigd werd, er an ders over besliste en voorzeker is het feit te be klagen, maar het zal onze mannen wakker heb» ben geschud in 't vervolg zullen andere mannen zich de zaak aantrekken en niet wachten tot de hoofdmans leeken van leven geven daags vóór 't indienen der kandidaten. Ons eerste werk zal zijn dezen winter den bond herinrichten, wanneer de Franschmans thuis zijn en die door de onver schilligheid der hoofdmans in duigen is gevallen en dan mogen de woestisten vetzekerd zijn dat allen, niet één uitgezonderd, weerom een dave ring zullen krijgen. Een van den Volksbond. vorig bedrag fr. 777,34 UIT AUSCONNETTES (Frankrijk) - De Franschmans van Ausconnettes uit liefde voor Priester Daens 0.20 Omdat zij de stomming weer in October ge plaatst hebben 0.20 Hopende, vriend Priester Daens dat gij de ze gepraal zult behalen en wij er te naaste week deel zullen kunnen in nemen 0.30 Omdat Pierken met Anua naarjParijs geweest geweest is en Jefken daar gezien heeft Leve de Volkspartij 1 UIT BRUGGE. Rondgehaald voor onzen beminden priester, bij Seppen, nabij 't apenkot Rondgehaald bij de nieuwe, na de bede Van Tippo-Tip, verlos ons, Heer. UIT Omdat zij hem wederom in den cercle hebben laten binnenkomen Omdat hij in 't kuipten een pint bier krijgt voor 10 cent. oj» conditie dat hij zwijgt en zijn kazak niet meer en keert UIT ASPELARE. Omdat de vrek zon dag wel gekermist heeft Nog eenige dagen scheiden ons van den dag waarop het kiezerskorps uitspraak te doen heeft en zijnen keus Ie nemen tusschen de 2 kampen, het is nu dat men onze bewarende kluchtspelers gaat aan het werk zien, en zij zijn er wel toe uit gerust en voorbereid, aangezien zij het maar alle vier jaar moeten doen. Als echte dompers en vijanden van het licht doen zij liefst hunne intrede bij de kiezers wan neer de duisternis heerscht. Het is echt koddig om zien hoe fleemend en toegevend van aard die dwingelanden en stijfhoofdigaards zich nog kun nen vertoonen. Dan wordt het groot beloitenbook opengelegd, mogelijke en onmogelijke gunsten worden den kiezer aangeboden, en deze behooit maar aan te duiden wat hem belieft, onze oudfes beloven het hem op hunne domperseer. Zal list bedrogene volk zich aldus wel bliiven laten P VValt te betwijfelen, want de ondervinding heeft hen daarvoor te veel geleerd. Iets wat bij ons volk ook in de mouw steekt fs de overdrevene voorliefde onzer oudjes tot de vreemdelingen en hunne kopstukken geven daar in het voer beeld. Nauwelijks was de gevraagde behoudsgezinde doktoor in ons dorp aangekomen of de heer Burgemeester liet den ouden parochie- doktoor vlotten. Toen de posterij hier ging iDgericht worden en de burgemeester van twee kandidaten te kiezen had le zijn neef, 2' een vreemdeling, wie kreeg zijne bescherming Zijn neef toch zeker, hoor ik reeds zeggen. Neen, neen, miskadee, de vreem deling. Och, wij hebben hier met zulke vieze mannen te doen, met 'nen nest van konkelfoes. Ze zouden vader en moeder in den steek laten om de vriendjes der kliek te bevoordeeligen. Dat de kiezers zich dit alles herinneren en op 15 Oc tober, dat ze hun gezond verstand eens goed raad plegen, en de vreemdelingsgezinden, de vriend jes van konkelfoes en verstomping zijn voor goed den dieperik in. POLLINUS UIT D'EyGENSTRAAT. Zondag, 15 October, kermis te Stichelen, groote volksspelen. Onze lijst heeft N. 1. Onder N. 1 gestemd voor de gansche lijst. De velden zijn bedekt met een wit baarkleed de rivieren met ijsschollen het uitspansel met dichte grauwe sneeuwwolken. De kruinen der boomen hebben hunne blade ren verloren, en terwijl zij hunne takken treu rig laten mderkaugen, biggelen hunne laatste bladeren op het eindloos baarkleed nêer. De bitse noorderwind zingt zijn eeuwig klaag lied over bosscheu en heiden, over velden en steden ten prooi aan de diepste gejaagdheid zweept hij maar altoos vooruit, immer voor uit hij dringt in de schouwen der huizen, en doet door zijn gejammer en gehuil, de kinderen beven en schrikken, gezeten achter vaders haard stede. Langs de spleten van het gebroken glas raam der werkmanshuisjes treedt hij binnen, in dezes laatste nederige slaapkamer hij zwaait den scepter over zijne bedstede en doet den armen i wroeter,wiens ledematen niet genoeg bedektzijn, 1 bibberen eu ijzen van koude en terwijl de werk mansvrouw een klagenden blik naar omhooge werpt, prangt zij haar kindje steeds dichter aan de borst uit schrik dat het mocht van koude bezwijken. Het gezang der vogelen is reeds lang uitge- storven deze zijn vertrokken naar een beter leven, naar warmere landstreken. Het gejubel en i gejoel, het gesnater en gezwets, het gejok en gelach van de kinderen der velden hoort men sinds lang niet meer zij bevinden zich in 's va ders woning, gezeten in eenen kring rond de kachel slechts dan komen zij nog buiten om eenig brandhout bijeen te garen als er nog eenig brandhout te vinden is, om dan weer haas tig de ouderlijke woning binnen te treden. De sneeuw kraakt en zingt onder de voelen der enkele voorbijgangers. Aan de daken der huizen glinsteren kristallen iisstavpji p.n dezen nnehl wopp.. joIda mmoil» noorderman op de vensters der woniugen zijne gewone winterbloemen komen schilderen. De werken liggen stil geen enkelen stuiver is meer te verdienen. Angstig, ten prooi aan het diepste medelijden, aanschouwt de brave werk man zijne lieve telgen, zijn geërbiedigde huis vrouw. Honger en gebrek leest hij op huune blee- ke wezens en dan doorwoelt een wreede mond- priem zeven maal het vaderlijk hart. Dan lijdt hij.... o ja, dan lijdl hij zoo verschrikkelijk Im mers, er is nood in huis,... groote nood. Drie tronen tegelijk zijn in zijne nederige wo ning opgeslagen op den eersten troon is de wreede hartelooze winterman gezeten met zijne ijskoude roeden en schichten, op den tweeden troon heelt de honger en ellende plaats geno men op de derde troon huist de vertwijfeling en de wanhoop. Geen werk meer honger!., koude ellende, roept de brave vader in vertwijfeling uit, en dal op den oogenblik dat de rij ken zich baden in hun nen overvloed, zwemmen in hunne weelde, zich wentelen in hunne donzige pluimen bedden j dat op den oogenblik, dat rijke nietsdoenders, die j een steen hebben liggen op de plaats waar zich I een hart zou moeien bevinden, dat warm van j liefde klopt tot het lijdende menschdom, dansen en brassen in hunne goedverwarmde en welver I lichte paleizen terwijl zij drinken, overvloedig 1 drinken, en nog drinken tot zat wordens toe uit kristalen glazen gevuld metdekostelijkste wijnen, ja, de perelen van ons zweet, verzwolgen in hun ne gulzige kelen, terwijl er zich geen stukje brood meer onder mijn dak bevindt, om do ma gen mijner hongerige kinderen te bevredigen terwijl er geen brandhout meer in de kachel is om hunne verkoude lidmaatjes te verwarmen, o, neen dat is niet rechtvaardig dat roept om wraak ten hemel, zulk eene maatschappij dient verwenscht te worden uit al de krachten der ziel. Indien dan op dezen oogenblik, de brave werk man de vuisten krampachtig balt en zijne ge spierde armen wrekend als naar onzienbare we zens uitsteekt over de genietende standen, wie, ja zeg mij toch, wie zou dat moeten verwon deren Lod. Lon^cs. Zondag prijsuitdeeliug der akademie van beel dende kunsten. De demokraten zijn fier in hun midden een der Laureaten te tellen Onze mak ker Constant Bollyn, meubelmaker, is primus in de hongere klas van Huishouw, 4e jaar. Onze hartelijkste gelukwenschen aan onzen vriend Constant en wij verzekeren hem dat wij zijnen triomf zondag dapper zullen feesten. Zaterdagavond, 7° dezer, ten 9 1/2 ure stipt, vergadering bij Mus Smets, Wagonstraat. Be langrijk dagorde. van Hem. die arm geboren aan het schandhout ge storven, met woorden van vergeving en goedheid op de lippen, is het mijn plicht de verdrukten en de ou- gelukkigen Le verdedigen tot welken godsdienst ze bo- i hooren, kleurlingen of blanken, omdat het kindaren van een en zelfden God zijn. Daarom hebben wij Dreyfus, den jood, verdedigd tegenover de reactionairen, daarom begroeten wij l zij°ne heldhaftige vrouw. Daarom groeten wij den vlaming Eugeen De Graeve I dien we voor onplichtig houden, en die twee eeuwen geledon een Jan Bart zou geweest zijn. Daarom sturen wr onze deelneming aan de Finnen, door den czar bedreigd, aan de vervolgde Joden van Klein-Rusland, aan de Polanken, die voor hun geloof, i taal en vaderland in de mijnen van Siberië zuchten. Ik vergeet ook de Filippijnen en Cubanen, welke meenden verlost te worden van de drukkende middel- eeuwsche tirannij van Spanje en van Charybdis in Scvlla zijn gevallen, want ook de Vereenigde-Staten zijn door het imperialismus of jingoïsmus,| vreeselijker en afschuwelijker dan de pest die in Portugal heerscht, aangetast on zullen eens rijp worden voor een Boulan- gerdie misschien eens admiraal Dewey of kolonel Ro- sevelt zal wezen tenware Bryan en de democraten da wijze menschelijke politiek van Washington bij deaan- staande presidentkiezing deden zegepralen. Dit jingoismus is het uitvloeisel van het kapitalismus dat verplicht is zijne onschatbare rijkdommen te ge bruiken en zelfs te besteden aan koloniën en volksplan tingen. Het oude Europa is verplioht nieuwe uitwe gen, nieuwe slachtoffers in nieuwe landen te zoeken, en zij heeft de klauw geslagen op Afrika. De Boeren zijn er bet slachtoffer van zooals de negers en de Ara- j ben, en zij zijn het des te eerder omdat de boeren een rijk land bewonen, rijk aan goudaders, rijk aan dia manten. Wat is Transvaal 1 Wat zijn de boeren Transvaal en zyne inwoners. Transvaal is bet land gelegen tusschen de Vaalri- vier en den Limpopo, beslaande eene oppervlakte van 326.700 vierkante kilometers, dus iets uitgestrekter dan Groot-Britanje en Ierland, hebbende ougeveer 880.000 inwoners, waartoe 246.000 blanken. Die zuid- afrikaansche republiek grenst ten zuiden aan de En- I gelsche kolonie Natal en den Oranje-Vrijstaat, eene andere bóeren-republiek, ten oosten aan Zoeloeland en en do Portugeesche kolonie van Mozambiek, ten Wei ten aan de Kaapkolonie en ten noorden aan Rhodesia of liet land der Matabelen. Dit uitgestrekt land is op de wilde Kafferstammen I en Hottentoten veroverd geweest in de jaren '40, toen zij door de Engelsche dwingelandij uit hun in 1814 in- gepalmde kolonie verplicht waren geweest ten getalle van 10.000 met hunne wagens, ossen en schapen noord waarts te trekken om een nieuw vaderland te zoeken j en telkens door de Engelschen in hunne pogingen ver- hinderd werden. Zoo stichtten zij in 1840 de Natalre- publiek, doch Engeland palmde dit in in 1852 erkende dit land de onafhankelijkheid van de pas gestichtte republiek Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Deze hadden j lange jaren met Kaffers en Zoeloes te kampeu doch T. Hewel, meester, ge weet 't nieuws al M. Nog niets, Tiste. T. Van den Belgischen Volksbond., te Brus sel op 't Congres M. Nog geen woord. T. De kaart is weerom eens gekeerd... ge zoudt u mijn waarachtig krom lachen. T. Laat eeos hooren, Tiste T. 't Doetge weet hé, dat de christene demokraten over drij jaar te Brussel werden ver oordeeld als de slechtste van de wereld de Klok had durven schrijven, dat 'nen boer zou moeten zijn muts afnemen en vriendelijk salueeren als hem 'nen haas komt te passeeren Bonjour, Monsieur Haas, bonsoir Mademoiselle Patrijs, je vous salue en de complementen aan uw mees ter M. Geen wonder, Tiste T. Hoe, geen wonder M. Ja, ja, dat zijn dingen die ge peinzen mocht, dan maar schrijven, 'k geloof 't wel dat was revolutionnair, Tiste dat was opstand dan dat was klassenstrijd, dat was de maat schappelijke orde vernietigen, en opstand ver wekken tusschen boeren en... T. En d'hazen M. Neen, neen. tusschen de boeren en de heeren! Maar nu, Tiste, dat is verouderd, nu moogt ge dat ten minste toch al zeggen, maar schrijven 'k en weet niet I 'uai maaKi, aai aat M. Ja, Tiste, Monseigneur Keesen in 't Se naat zei ook juist 'tzelfste over d'hazen, en van dan is die zonde verzacht, jongen, van doods werd ze dagelijks. Ten anderen, jongen, 't was 't zelfste met 't stemrechtin 't begin, die dat voorstond, was galgenaas en nu reeds zijn ze rijp voor confessing en d'evenredige vertegen woordiging? Mijnheer Pounet, uit de hoofdkerk te Aalst, ontzegt den ingang der kerk aan de voorstanders en de Bien Public, die de gazet van den Bisschop is, zegt het tegendeel... Maar, zeg nu eens van Brussel, van den Volksbond T. Ha ja hewel, de christene demokraten die aan den band niet liggen, zijn ook weerom goed nu M. Maar zwijgt, Tiste X. 't Ia zoo, man, 't is permentelijk zoo ge weel hé, wat Pilatus met Ons Heeredeed M. Natuurlijk Hem onschuldig veroordee- len. Mis, meester, mis, man dat was Caïphas. M.Hem geplaatst nevens Barabas en de joden laten kiezen nevens 'nen vroeger veroor deelde, 'neo booswicht, 'nen scheurmaker, 'nen opstandeling, nen chismokraat... 'nen groenen socialist uit dien tijd, Tiste en Barrabas kreeg genade met eenparige stemmen. T. A la bonheur, vijf goede noten... ge zijt er 1 gelukten er eindelijk in die wilde volkstammen te temmen. Nauwelijks was dit afgedaan of Engeland viel het verzwakt Transvaal binnen, zonder goeden dag of goeden avond te zeggen. Schepstone, gouverneur van Natal, kwam de boeren zeem aan den baard strij ken doch deed scherreweg met de republiek. Daarop sprongen de boeren die gezworen hadden vrij te zijn of dood, op versloegen de Engelschen in vij fgevech ten, o. a. te Lange-Nek, Ingogo en Majoeba. Engeland stelde den vredejvoor, doch aan zulke harde voorwaarden dat de Volksraad weigerde het verdrag te bekrachti gen. Eindelijk na lange en moeielijke onderhandelin gen werd in 1884 te Londen de beruchte Conventie geteekend waarbij er geen spraak meer was van de leenheerschappij overde Zuid-Afrikaansche-Republiek die volledig onafhaukelijk werd. De Boeren zouden alles opgeofferd hebben om vrij te blijven. Zijn ze de afstammelingen niet der 250 Hol- landsche familiën, die protestantsch van geloof, in 1651 zijn uitgeweken, later vervoegd werden door Fran- sche Huguenoten na de intrekking van het edikt van Nantes 1 Voor hijnne taal die het palladium is van hun bestaan, voor hunne vryheid, waarvoor zij vaderland en erf, vrienden en bloedverwanten hadden verlaten, zouden zij zich laten vierendeelen. Engelschman wor den, nooit 1 Het lot der Matabelen deelen, nooit I Gouddorst van Engeland. Het goud moest hen eene reeks rampspoeden ver oorzaken. Hun grond bevatte goud, veel goud, meer goud dan Californië en Peru te zaaien. Engelsche ka pitalisten hadden dit goud ontdekt, maatschappijen ge-

Klokke Roeland | 1899 | | pagina 2