I Het nieuws der week. Leest en verspreidt Klokke Roeland, Te Koop Gevraagd, Boerenalmanak Ülen vraagt seffens JICHT m het RHlMTjSM Brief uit 't Fransch. Engeland en Transvaal. Te koop "Elixir s'-vïhcentius Leest en verspreidt DE Artikels van De Backer, Ducatillon, Van Schuylen- bergh, Smid Lambrecht, enz. Kalender met de ma nen, liederen, kluchtjes, enz., enz. PRIJS 10 CENTIEMEN. Metsers en Metserdieners, bij M. Aimé Van Belle, in de Drie konin gen, te Ninove. Is verschenen op ons bureel PLAKALMANAK Zal binnen 8 dagen verschijnen: DE BOERENALMANAK HET LANDELIJK WETBOEK door adv. De Backer BERICHT. Elixir Antiriimtisiial et Antigouttem M. Hewel, Tiste, ga nu eens voort, jongen. T. 't Zelfste, meesterjuist 't zelfste heb ben ze daar gedaan met Woeste. M. Met Woesto T. Ja, ja, meesterz'hebben Woeste hunnen heer en hunnen soeverein en meester van vroeger daar gegeeseld en bespot en be spuwen en wreedelijk gemarteld en dan is Pi- lat... neen, 'k wil zeggen, is Rcnkin op deq rech terstoel gesprongen en heeft die jod... och, heeft do leden zeg ik van don Volksbond ten getalle van drij honderd doen kiezen tusschen Woeste en de wilde demokraten, 't is te zeggeo, de Daensisten. M. En Tiste.., T. En eenpariglijk, meester 1 eenparlglijk M. Hoe, eenpariglijk T. Welja, hé eenpariglijk hebben ze ge nade geschonken aan de Roelanders, en onmid- delijk is Woeste dan overgeleverd aan Caïphas. M. Aan Caïphas T. Och God, wat zeg ik, aan Leger.... om te Gent in-den Poel te worden veroordeeld... ter d.o.o.d... dood. M. Sapperlot, dat is wel...De Daensisten zijn gezind zeker T. 'k Meende ik 't zelfst. M. En 't en is zoo niet T. Belange niet, dat zijn aardige zanten de daensisten ze moeten zij daar om lachen dat ze schokken en z'hebben zij daar leute in ze bedan ken zij die mannen voor hun pruimen. M. Ze blijven alleen doen T. Hoort ze zeggen voor hun reden, dat d'evenredige vertegenwoordiging nu daar is, bij gevolg dat het te 2ot is nog te veranderen. Ten tweede, dat Verhaegen en die andere artisten dit maar en doen omdat ze het schrap aan hun hie len krijgen. Ten derde, dat Verhaegen en zijn kliek eerst moet beginnen met te doen intrek ken 'tgeen ze ten tijde van die eerste veroordee ling te Gent zijn gaan aipersen op ingeving en commando van hem dien ze nu gaan overleveren. Ten vierde, dat ze d'EENDRacht willen maar geen eenheid met niemand, omdat ze weten dat die eenheid zou uitloopen op verplettering, ver nedering, miskenning en verdwijning. M. Z'hebben overschot van gelijk1 T. 'k geloof het wel ziet ge eens ons man nen gaan meeting geven voor 'ne Verhaegen, 'nen Renkin, 'nen Carton op den troon te helpen, terwijl die kerels ie Wolverthem of elders op hun gemak 'nen fezant oppeuzelen, 't Zou schoon zijn Hewel, Meester,'tis dat dat ze beoogen, meer niet.Maar, Meester, 'k moet nu voort, tot later. Mijnheer de Opsteller, Ik kom de pen in d'hand te nemen om u ODzen droeven strijd voor oogen te leggen. Vno«oict haliKon WÜ lano Lolroof nilfroitoon dat het zoo droog was als dat het ons onmogelijk was ze uit te doen. Nu voor de tweede maal kun nen wij bijna van't land niet geraken van den regen. Het regent hier alle dagen standvastig en zonder uitscheiden en nog het ergrte van al, wij gingen van dees week op 'ne morgen vroeg met goed gedacht Daar ods werk omdat de maan zoo helder scheen. En toen wij een 40 tal minu ten nabij een groot bosch aan het uitdoen waren, hoorden wij daar een groot gedruisch aan den uitkant. Eik stond ineens recht omhoog te zien, toen wij van verre een wild verken zagen uit den bosch komen. Elk was sito gewapend. Wij had den juist gedaan met een sein af te kappen. Bij gevolg elk had zijn wapen in d'hand, riek of mes, maar wij namen al gelijk de vlucht. En door te ver te moeten loopen eer wij uit d'handen waren, de jonge liepen nog al goed aan maar ongelukkig onze ouden die wij bij ons hadden kosten uit de handen niet geraken, maar zij riepen om hulp en wij zijn allen toegeloopen en gelukkiglijk hebben wij het wilde beest omvergestoken. Toen hebben wij het gewogen. Zijn gewicht was 186 halve ki los. De politie is ter plaals gekomen en wij zullen waarschijnlijk een premie krijgen, maar het is af te wachten. Krijgen wij geene 't was algelijk een klein kermis voor de franschmans van Aus- connettes. Uw vriend, P. De Cooman. Democraten, niet gepanacheerd sticht tot ontgiDniDg van het vervloekte metaal en de boeren verplicht claims of strepen gronds die goud aders moesten bevatten toe te staan. Hoe de boeren te genstribbelden, zij moesten toegeven voor het kapita- lismus machtiger dan dit herdersvolk dat zijne scha pen en struisvogelen hoedde in de onafzienbare vlakten van Zuid-Afrika. Can stroomde al het uitschot van Europa naar het Transvaalsche Eldorada eene nieuwe stad, Johannes burg, sinds Jameson's raid in Verradersburg her doopt, rees uit den grond op, waar miljards goud ver borgen lagen. Engeland zag dien inval met welbeha gen, want dit speelde in zijne kaai t, nu zouden die ge lukzoekers de Engelschen in d'hand werken,£Cecil Rhodes, de ongekroonde Napoleon van Afrika, zou zich met de inpalming belasten en den dans openen. Zoo hernam de strijd tusschen de Boeren en de Engel schen opnieuw, met meer kracht dan ooit. Van alle hout maakten de Rooibaaitjes pijlen om ze op de boeren te schieten. Zij eischten het stemrecht om aldus de boeren te kunnen overrompelen. Veertien jaar verblijf en dan afstand van uw vaderland, riepen de boers 1 En 't was maar recht. Hier in ons land wordt de naturalisatie moeielijk toegestaan evenals in andere landen. Dit was maar oogenverblinding, want de joodsche bankier Philips, de hoofdman der jingos, verklaarde zelf dat hij zooveel om het stemreoht gaf als om een vijg. En toch werd eene petitie met 21.000 handtee- kens bekleed naar Engeland gezonden om de handel wijze aan te klagen, maar dit waren meestal afgetrug gelde handteekens, terwijl eene petitie met 22.500 Ninove. Zaterdag der vcrledene week om- Irent 5 1/2 ure 's avonds, is een begin van brand ontstaan, op den zolder van Antoon DeVille, in de Herlinckhovestraat Dank, aan de moedige hulp der geburen, die in allerhaast kwamen toegesneld, was men wel dra meester van de vlammen. De schade alhoewel onbeduidend is door de ver zekering gedekt. Tienen. Overeden, Woensdag ge beurde een groot ongeluk nabij de statie van Thient -.Aan den barreel werd een onbekende door den exprestrein naar Brussel in stukken ge reden Volgers de kleederen te oordeelen moet het slachtoffer een handelsreiziger zijn. Laken. Beestige Wedding. Jaak De Cuypers, oud 24 jaar, wedde eerglsler avond voor een druppel, in een herberg, dat hij gansch gekleed van op de lakene brug in 't water zou springen. Hij sprong inderdaad in 't water, doch kwam niet levend boven; zijn lijk werde en uur nader hand opgetrokken Het is ln het doodshuis van Laken nederge- legd. Anderlecht. In 't water. Eene schipperin Threse Verdonk, wier schip gemeerd ligt in de vaart van Charleroi, is eergister avond door de duisternis misleid, in 't water gevallen. Haar echtgenoot moest verschelde malen dui kelen om haar boven te brengen. De arme vrouw had het bewustzijn verloren en moest meer dan een half uur lang de kunst matige ademhaling toepassen, om haar tot be zinning te krijgen. Iperen. Wreed ongeluk. De camion van Désiré Ingelaere, reizende koopman te Iperen, is gisteren morgen in bot9ing gekomen met den trein n. 18. Het ongeval had plaats op de baan van Ieperen naar Komen, aan den barrtel waar de voerman Therfïel Breyne vóór eenige maanden den dood vond. De Camion waarop iDgelaere en een jongelje zaten, werd in spaanders geslagen. Het paard werd tien meters ver geslingerd. De machinist, de stoker en de reizigers kwa men er af met een schok en eenige kneuzingen. Het parket is ter plaats om het verantwoorde lijkheid vast te stellen. Ledeberg. Tramongeluk Dinsdag morgen heelt op den Brusselschen steenweg eene bolsing plaats gehad tusschen den tram en het gespan van mev. De Moor van St-Amands- berg. He' gespan werd omgeworpen; de koetsier is den neus verbrijzeld; eene juffer werd een oor afgerukt de moeder en de andere dochter klagen van inwendige pijnen. Antwerpen. Dramatisch geval. Jeanne Gabriels, oud 57 jaar, de vrouw van den nachtwaker De Cra, die aan de Rijnkaai op zijne aiftflKf .Irto.lgo.fAndon TPC-ïï, Trilde plaats zien waar haar ongelukkige man opgeno men werd. Toen zij daaraan kwam werd zij er zoodanig door een zenuwkwaal overvallen dat zij eraan be zweken is. Pp.. ftp.-»»» biedt kosteloos aan, aan allen die aan- CiUli l'ct I getast zijn van een huidziekte, haar wormen, eczemas, puistjes, huiduitslag, chronische bronchieten, borst-, niaag-,en blaasziekten,rheumatiek een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te genezen zooals hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke middels vruchteloos te hebben door staan en beproefd. Dit aanbod waarvan men het menschlievend doel zal inzien, is 'tgevolg eener belofte. Per prief of postkaart schrijven aan den Heer VINCENT, 8, place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de ge vraagde iulichtingen opsturen zal. De Engelschen overschrijden de grens. Telegraphische gemeenschap onder broken. Vau Danddrosten Bosuof seint men dat de En gelschen nabij Kimherley, de grens overgetrok ken zijn. Het Journal deelt een telegram van de Kaap mee, meider de dat de telegraphische gemeen schap verbroken is tusschen Transvaal en Natal en tusschen Transvaal en de Kaap. Wij vinden de tijding van de parijzer «Éclair» en a Matinover eeno botsiDg tusschen En gelschen en Boeren, waarbij de oersten 37 doo- den verloren, nergers bevestigd, liet was dus eeu kwakkel. Het ultimatum der Boers. Dinsdag kwam uit Londen het bericht toe, dat Engeland en Transvaal een echt ultimatum ont vangen heefr, eisefcende dat de cngelsche troepsn die de transvaalsche grens bedreigden, binnen de 4S uren zouden verwijderd worden. Men ver zekert dat dit ultimatum maandag avond te Lon- den toegekomen is, derwijze dat de uitstel vol- I gens de voorschriften vau het internationaal recht, j woensdag avond ten einde liep. I Dit bericht wordt bevestigd. De oorlog. j Gisteren morgen heeft president Kruger in den Raad gezegd: Alles toont ons den oorlog, omdat i de geest van leugen zich van de andere landen j heeft meester gemaakt en omdat de inwoners van Transvaal zich zelf willen regeeren. Duizend mannen kunnen ons komen aanvallen, maar wij hebben niets te vreezen, want de Heer i3Me opperste rechter. Hij zal beslissen. Ty dingen uit Kaap. AaD de Cap Times wordt gemeld dat de Boeren voornemens zija Mafeking te beschieten. Men werpt versterkingswerken op Het gerucht loopt dat eenige Hollanders der Kaapkolonie het inzicht hebben dienst te ne men bij den vrijstaat. De samentrekking der troepen gebeurt thans te Hartismith en Bashof van waar Kimberley en Fourteen Streoms bereid zijn. De grondslag der beweging op de Westengrens tegen Mafeking, is de spoorweg tusschen dit punt en Vrijburg en Lichtenburg. Men verzekert dat een afdeeling Boers te Sé- lick, op de Crocodilrivier, gezien is. Hun doel zou zijn de spoorbaan aldaar te vernielen. Eene afdeeling Boeren is te Petersburg opge steld. Zij bezit een zeker getal Mazimkanonnenenmen mag het getal gemobiliseerde Boers schatten op ongeveer 12000. Te Johannesburg raden de overheden de En gelschen vurig aan te vertrekken. Men gelooft dat de nog aanwezige Engelschen langs de spoor baan zullen begeleid worden tot dat zij eenen trein ontmoeten die naar de grens gaat. Al de drankhuizen der mijnstreek hebben bevel ontvan gen te sluiten. Men gelooft niet dat de Engelschen de grens van OraDje-vrijstaat overschreden hebben, dit ware eene schending van grondgebied en de EDgelschen wiilen dit aan de Boeren overlaten. Het bevestigt zich dat de heer Hoffmeyer lei der der Afrikaanderpartij, uit Kaapstad naar Pretoria vertrokken Is, hetzij om eene laatste poging tot verzoening te beproeven, hetzij om nut de Boers overeen te komen voor een geza- 1 jlr Z*»' II-It^oHoromacKlsnraa do Knap met de Transvalsche machten tegen Enge land. Het kamp der Boers op de grens vat Natal be/rat 8000 man. Men versterkt het onophoude lijk. hondenkar, splinternieuw, en jongen rekhond, aan matigen pi ijs, bij De Troyer Ph. te Neder- Hasselt, Vogelenzang. bij P. Van der Scheuren, te Asschebroecke- b/Brugge 1® Goeden meestergast voor spin con tinus 2* meestergast voor twijn-continus. Onnoodig zich aan te bieden zonder de noodige bekwaamheid te bezitten. by Fr. Lambrecht, Oultre, twee volle zeu gen. Tijd uit, binnen 14 dagen. handteekens, vrij gegeven, eenige weken later de eer ste kwam vernietigen. De boeren zijn barbaren Moest men de betaalde correspondenten van Times, Figaro en Kölnischer Zeitung gelooven, dan is de boe renrepubliek een rooversnest. Een rooversnest. Sinds 10 jaar is de Tiansvaalsche republiek gansch op de hoogte van onzen tijd gebracht rekening houdende van den bijzonderen aard van het volk en het land, zeden en gebruikeu. Onderwijs, be stuur en gerecht zijn uitmuntend. Sinds 189G bestaat de wetsbopaling niet meer, dio aan de katholieken en Joden belotte een ambt in de republiek te vervullen. Elke boer van 10 jaar heeft zij stemrecht, als wij vrije Belgen het nog niet bezitten, als hier nog bloed voor dit recht de straatsteenen der steden zal bevochtigen I Dit stemrecht zullen wy kost wat kost verkrijgen omdot wij in het najagen van dit doel ons zullen spie gelen aan de onversaagdheid en de krachtdadigheid onzer broeders uit Afrika. President Kruger is een deftig man, waaraan 'The Times, het blad der Chartered Company moest hulde brengen. Het is een der grootste Staatsmanaen van onzen tijd en wij begroeten hem hier met achting en eerbied als de belichaming van den ouden moedigen Boerenstam.Leydts, Transvaals gezant in Europa, is een beslagen man, die zijne diplomas van doktor in de rechten aan Europeesche Universiteiten bekwamhet zelfde met Reydt, staatssecretaris der Z.-Afrik.-Rep. De financiën der republiek zijn bloeiend. Het land heeft een vermogen op 300 miljoen geschat I (Vervolgt.) VOLLEDIGE GENEZING Eenlg bijzonder veroorloofd middel. 3e5USTER9 van LIEFDE. 105. Rue 8t-Doiulnlque, Parits. QUINET, Apotcker-Cbimlst, 1Passaga Snulnier. Parijs. Algemeen Depoten. delacre, Bruxsii». Depot, Constant De Ruyver Beverstraat, Ninove der Christene Volkspartij voor 1900, met de portretten van al de gekende hoofdmans, zeer net gedrukt. Prijs 10 centiemen. Verkoopers, vraagt uw getal, er is goede winst aan. opgesteld voor onze landelijke bevol king door den raad der XX, onder het voorzitterschap van 't boerken van Ne- derhasselt. Men zal er in vinden een kalender met de maanveranderingen, de markten, raadgevingen voor veld en stal, korte kruimige artikels, benevens kluchtjes, liedjes, spreekwoorden, als ook een grooten raadselprijskamp voor de liefhebbers, naar prachtige prijzen. De BOERENALMANAK kost o, io.fr. Die er annoncen verlangt in te plaat sen, gelieve het binst de 14 dagen te la ten weten. De eerste uitgave van Het vormt een aanhangsel van 't Klein Familiewetboek Bevat de grondbeginsels van 't pu bliek recht die bezonder onze lande lijke bevolking aanbelangen. En is geschreven met het oog op de nieuwe toestanden. Dank aan eene eerste wijziging aan het kiesrecht, vormen de zetels in stads en gemeenteraden geen erfgoed meer, werklieden, boeren en kleinburgers doen allengs hunne intrede. Met het zuiver algemeen stemrecht Jul wc nu heel In '1 kun guaa hebLcrx zullen dezen die vroeger uit de bestu ren verbannen waren er de meerder heid vormen. Juist daarom moeten zij zich voor bereiden, om daar niet als velen hun ner voorgangers de verachtelijke rol van gaper o( knikker te spelen. Ziedaar het hoofdzakelijk doel door onzen medewerber beoogd. Het kost slechts 60 centiemen. Wij trekken ook de aandacht op zijn vlugschrift Schets van landelijke huishoudkunde of verkoop aer armgoederen met zelfde doel geschre ven. Het kost 25 centiemen. Hiervan zijn nog slechts eenige num mers. Van heden af TE HUREN, bij Charles De Mol Ringoot, Burchtdam 102 en 104, Twee schoon, nieuw opgebouwde WOONHUIZEN, neven de woon van bovengemelde, dlenslig voor handelshuizen, admioistralien, rentenier enz. hebbende groote boven en beneden kamers, schoon behangen, geschilderde planchers, in alle plaatsen schouwen in marmer, Kabtnets, salon bureaux verandah, peteraste kelders, stallen en wasch plaatsen met regen- en drinkwaterpora- pen. Te bezichtigen ten allen tijde. Matige huur prijs. VERZEKERDE GENEZING DOOR DER van A. VINCENT Apotheker, 33, Grensstraat, 33, BHUSS-.:". Dit volprezen Geneesmiddel, uitsluileiijk gei.' k.-. uit planten, beval hoegenaamd gcenc enkele scheikundige grondstof. Prijs 3 frank de flesch In alle goede Apotheken. Opzending tegen remboursemenl mlleii gij aan de jicht iijdt. ■uilen pi] aan 't rnumalism lijd:. ■iilieii gij al de geneesmiddels beproefd hebt. ■■«lion gij al de wrijfiniddelen g- bruikt hebt. ■i«lien gij geen uitslag bekomen hebt. ■nllcn gij wenscht ontlast te zijn van al deze ziekte* die uw leven vergiftigen; neemt dan den Kllxlr untl- rliumntlmmal et. nntlgoiitteux, A. VINCENT, apotheker, te Brussel. To verkrijgen bij M oe Ruyver, apothoke-, Beverstraat, Ninove.

Klokke Roeland | 1899 | | pagina 3