Leven en Dood. Priester DAENS-Petining Temsche. Briefwisseling uit Mechelen. The English Club. De boerkens van Transvaal ting- eener Vlaamsche hoogeschool niet mede le werken, zullen wij ditzelfde terrein betreden en zoo positief mogelijk de zaak bespreken zooals het orgaan der Genlsche socialisten doel. Vooreerst geven wij Vooruit volkomen gelijk als hij beweert dat het volk de parade-flamingan ten wantrouwt die altijd spreken over Vlaatn- sche taal, duurbare voorouders, grootsch ver- leden en nooit over Vlaamsch brood, Vlaam sche loonen, Vlaamsche ellende Die flaminganten missen, evenals de socialisten van Vooruit, die wol van brood spreken maar geen rekening houden van taal en volkskarakter, verleden en staraeigen, die niet kunnen weggecij ferd worden, maar op zich zelf een deel van 't volkswezen uitmaken. Doch niet iedereen is pa radeflamingant en Vooruit zal wel willen toege ven dat menig flamingant betracht ei bewerkt wat het blad schrijftDe Vlaamsche beweging zal volop democratisch zijn of ze zal niet zijn De christene Volkspartij van Vlaanderen be tracht dit doel. Hare stichters waren rechtzin nige vlamln£en en flaminganten, die do stoffelijke en zedelijke heropbeuriug van het Vlaamsche volk voor doel hebbende, dit doel niet konden doen vrfrwezentlijken door een der bestaande partijen en daarom de Christene Vlaansche Volks partij tot stand hebben gebracht, die beter dan eenige andere rekening houdt van de wijsgee rige Vlaamsch- en volksgezinde gevoelens der Vlamingen. Was bet dan zoo verwonderbaar dat baron Sur montalle flaminganten als christene demok raten aanzag* Oe man sloeg er niet ver nevens. Want onder '!chters der Chr. Volkspartij tellen wij hoofdi der Vlaamsche beweging als PlaDC- quaert, .„..er De Beucker, Pauwels, want de christene Volkspartij is ten deele uitgebreid door eene provinciale kiezing le Waarschoot vaar Plancquaert tegen een opgedrongen franskiljon te velde was getrokken, verdedigd door het... Fondsenblad Aan hunoe zijde stondeD de andere gekende vlaamsche strijders als PetiusDaens, De Backer, Schillz, terwijl Leboü, Beun, Moeyaert, Jul. Van- neste de partij kwamen versterken die de sympa thie van alle rechtzinnige Vlaamschgezinden ge niet. Deze hopen terecht dat de democraten, door hoogleeraar Vercouilliede vervolgers van Maer- lanis werk geheeten, eens Vlaanderen zullen verlossen van verfransching, ontaarding, karak terlafheid en stoffelijke ellende. Pit echter hopen zij niet van wege de Genlsche socialisten die meer genegenheid toonen voor de toekomende Cude- mieofliciers en Cambrodjeridders der Socikté de vulgarisation... hoe heet nu v/eer dat ding, waarvan M. Ar.seelezelf zou deelmakeD, naar mij verzekeid is geworden... maar wij gelooven het niet. Vooruit heeft dus gelijk de paiadeflaraingan- ten af te rossen, zooals alle vlaamschgezinden hem ook zijne lauwheid in zake taalstrijd en Vlaamsche beweging met recht en reden ver wijten. Vooruit heeft rog gelijk wanneer hij de con servatieve en doctrinaire llaminganfen bij de le pels pakt oirdat zij het zuiver algemeen stem recht beslrijden, doch hij bedriegt zich ook als hij alle flaminganten als tegenstrevers van die nood zakelijke hervorming aanziet. Een flamingant is in 't algemeen een vooruitstrever en 't is de alge- mecne regel niet wanneer een flamingant wordt aangetroffen die de gelijkheid van Waal en Vla ming wil en gelijkheid op politiek gebied ver werpt. Dit is onzin. Maar Vooruit heeft geen gelijk meer als hij be weert dat de flaminganten in de woestijn preken, voor wat de deelnemlDg der werklieden aan hunnen strijd betreft. Dit is misschien hel geval te Gent en wel door de schuld van de kopstukken van Vooruit en Volk, maar ga eens naar Antwerpen of naar Brugge, ga eens in de Kempen of op den buiten van Vlaanderen, Vooruit, en- ge zult seffens hooren dat de werkman en de landbouwer vlaamschgezlnd zijn, eenvoudig omdat zij geene verkeerde gedachten en gevoelens meer koesle ren over de Vlaamsche beweging maar bij middel van woord en schrift zijn ingelicht en wakker ge schud, en nu het bewustzijn hebben hunner zelf- Ga nu op dezen oogenblik naar den Vlaam- OP door JUpES MARY. Ik zal u breedvoerige aanwijzingen geven, hoe de zieke moet behandeld worden, zoowel voor het geval zij beier of slechter wordt. o Koint gij dan Diet terug Onmogelijk. Ik ben eigenlijk geen dokter voor zieken, maar voor gewonden en gij begrijpt wel, dat ik mijn handen vol heb, om onze soldaten te helpeD. Claudine was inmiddels gekomen, George had haar gezegd wat er gebeurd was. Zij snelde naar het bed en omhelsde de lijderes. Zij had de laatste woor den van dee dokter gehoord. O 1 mijnheer,smeekte zij, help mijn zuster, laat haar niet sterven, o Ik zal voorschrijven hoe de zieke behandeld moet worden, Herhaalde de dokter, maar terug komen is eene onmogelijkheid. o Ik bid u, mijnheer, verlaat haar niet, ik smeek ar u om iD naam der menschelijkheid. a Het is juist in naam der menschelijkheid dat ik ■weigeren moet, juffrouw. De Fransche kogels doen dagelijks onze soldaten vallen en ik ben een solda ten-dokter. Die mannen zijn mijn landgenooten, mijn plicht gebiedt mij, hen te helpen, wanneer ik hen zou verwaarloozen voor een ziek meisje, dan zou ik ■)\jn plicht verzakeo. In de ambulance maak ik geen andarsaheid tusschen Fransche en Duitsche solda- schen buiteD, Vooruit, en gij zult er hoortn partij trekken voor de BoEhEN,manne-i \&a ons bloed, dio onze taal spreken wordt er dair gezegd. Niet alleen uit rechtvaardigheidsgevoel, maar ook door de geheime aantrekkingskracht die menschen van denzelfden stam tot elkander brengt, zijn onze Vlaamsche boeren voor Trans vaal. Eindelijk de beweging ten voordeele der wet De Vriendt is toch geen parade geweest, Vooruit, geen gerucht van holle vaten, aangezien uwe vrienden haar gestemd hebben in gezelschap vin M. Woeste Meent Vooruit dal de Vlamingen die zich niet laten opwinden voor abstracties, idealen en droombeelden, het integraal collecllvismus inbe grepen, geer. stoffelijk profijt zien in de oplossing der Vlaamsche quiestie? Nu de stiijd om het leven zoo scherp is en do tijd zooveel waaide heeft, weten onze vlaamscte volksklassen die kuunen tellen wat de verfrat selling hun gekost heeft en nog kosten zal. Waie de misdaad van 18 0 niet gepleegd geweest, Gert ware nu de rijkste stad van 't land, doch na 1830 zijn de kapitalen der Socikté générale naar l Walenland gegaan. Vandaar die verbazende ont wikkeling van vroeger arme gewesten die kapi talen in overvloed uitlokten alsook den uiur van duizende Vlaamsche weiklieden, die cef hongersnood ontvluchten om in de geheur.a dér mijnen om te komen. Steeds is Vlaanderen arm, nog zijn de loonen er lager dan in welkdanig land van Europa die nog dagelijks afg^pitst wor den door de concurrenten uit Engeland en Üuitschland,inaar isdit descbuld van den flamin gant ?Neen, want de gespierde stalen arm vim den Vlaming valt ontzenuwd neder voor het ver nuft der vreemde werklieden. Alleen het ver- staud kan hem redden. Daarom vragen wij, volks gezinde flamingaclen, den leerplicht en een de gelijk onderwijs toegepast op den landbouw, nij verheid en handel, maar in eigen taal, opdat de volksj jngeus geen jaren zouden verliezen door het aanleeren van een tweede taal, die laler altijd kan bijgeleerd worden in degelijke avondscholen met andere vreemde talen als Engelsch en Duitsvh die noodzakelijker worden dan Frar.sch. Eens een flink vakonderwijs genoten hebbende zullen onze werklieden voor niemand moeten onderdoen in vlugheid van begrijp, in aanleg, vlijt en leerzucht. Doch is dat voldoende Moet het werkmans kind verstoken blijven van hooger onderwijs'? Mag het kruim der volksklas de hoogeschool dan niet binnentreden om eens, een vrij beroep uit oefenende, het proletariaat naar omhoog te lei den en het bekwaam te maken om de regeering van het volk door het volk uit le oefenen V Welnu de brusseische sociaiislen belrachlou dit geleide lijk. Hun Instituut van hoogere studiën en hun zoogenaamd a Inslitut de fermentation s duiden genoeg aan waar zij naartoe willen. In Vlaanderen kan hetzelfde doel nu zeer moeielijk bereikt worden, omdat de burgersklas sen, zcoals Vooruit getuigt, a uit klassenhaat bet' fransch voorstaan en het onderwijs fransch K of beter menschen kweekt die geens enkel#* kennen. Dit is zoo waar dat de verstandigste en leer zuchtigste volksjongens van Gent en Brugge ge dwongen zijn de Universiteitsuiibreiding te volgen om wat. wetenschap op te rapen, wat ook bewijst dat liet vlaamsche land geleerden lelt die bekwaam zijn in sierlijk Nederlandsch een cur sus bij eene Vlaamsche hoogeschool te geven. - Vooruit ontkent dit niet, maar die inrichting is onvolledig en onvoldoende. Er is dus maar eene uilkomst mogelijkde Vlaamsche hooge school. Het democralisch nut barer inrichiiüg ligt hierin dat de Vlaamsche jongens nletmeer zou den verplicht zijn tijd en geld le besteden om eene voertaal van hooger onderwijs aan te lee- ren, dat zekere speciale scholen diensten zouden bewijzen aan nijverheidsarbeiders en landbou wers, die zich in hun vak zouden kunnen be kwamen dat de volksjongens op hunne beurt plaaisen in de magistratuur, middenbestuur, middelbaar of hooger onderwijs zouden kunnen bekleeden, thans het monopolium van fils de fa milie of geruïneerde cobiljors dat de volksjon gens die eer: vrij bsroep zouden uitoefenen, hunne verkregen wetenschap g-makkelijker ten pande zouden stellen dan i.u en li t voorbeeld van ge zegd Instituut van Brussel en University exten sion zouden navolgen ton einde ons volk dat zelts geen cultuurvolk mag heeten te verlichten. Is dat geen democratie Zal het kwaad doen aan de volkszaak dat nevens boeren en wcklieden die Vlaamsch in het Parlement zouden spreken ook Vlaamsche burgers-of volksjongens zetelen die zich door hoogere studiën hebben ontwikkeld, diezelfde taal gebruikten en uén boerken Van Brussel of een Vlaamschen werkmansafgevaar digde ter zijde sprongen En als die mannen van hooger cultuur democraat of socialist zouden zijn Zijn we niet tegenwoordig bijr.a allen auto didacten om wetenschap in onze eigen taal te verwerven ten koste van groote studie, omdat wij een vlaamsch hooger onderwijs missen Wij begrijpen dan niet waarom Vooruit na mens de werklieden zooveel koele en misprij zende onverschilligheid aan den dag legt als het cr op aankomt eene hoogesehool aan het be schaafde vlaamsche volk te verleenen, dat het eenige beschaafde volk van Europa ;s w, lk van eene Universiteit verstoken is. Vooruit heeft het recht niet in naam van de werklieden te spre ken. Hij mag verzekerd zijn dat een veldtocht in den aard van 'dien ten vooideele der Gelijkheids- wel eene onweerstaanbare volksbeweging zou verwekken, die de socialistische partij zou ver plichten de taalrechten weeral van den vlaam schen slam te eerbiedigen. Leónce Du Catillon. Schrijver van het bijzonder Comiteit tot stich ting eener Nederlandsche hoogeschool. der der Encycliek Rerum Novarum, en aan wien hij zich ootmoedig onderwerpt. Wij zullen dus krachtdadig zijne verdediging nemen en blijven nemen, latende de verantwoor- delijkh' i 1 eener botsing aan diegenen die hun laf werk van bihedlging en oiuechtvcerdiphi ld zullen vooitzetten. Dat is de beteekenis onzer houding, Salvator, en w ij wedden het geweten van een misnoegden i atholit k tegen een slechten halven frank, dat het na r uwe goesting niet is. Wat petst gVr af? Fl. H. Zaïeidag avond, 11" dezei, ten 9 1/2 ure, ver- jadering bij Mus Sraets, Wagonslraat. Zeer be langrijke punten slaan er aan het dagorde. Uit- noodigingen zijn gestuurd. vorig bedrag fr. 777,34 UIT TURNHOUT. Leve Priester Daens 1, Weg met Woeste 1, Leve het Algemeen stemrecht I 1, UIT NINOVE. Omdat Fl... hem te Den der windeke zondag zoo good vermaakt had gaat hij nu alle ztndagen raeö met Boeikén te vr... 0,10 Dit comiteit werd door het Nederlandsch Con gres van Antwerpen benoemd en bestaat uit de vol gende heeren Voorzitter, Max Rooses, letterkundige Schrijvers, Pol De Mont on L. Ducatillon, letterkun digen leden Jul. I)e Vriendt, Jul. Van der Linden Heuvelmans, volksvertegenwoordigers, Jan Van Rijs- wijck, burgemeester van AntwerpeD, hoogleeraars Obrie, Boucqué en Mac Leod, ingenieur Fabri, advo- kaat Leonard Willems en professor Jul. Sabbe. Gilde Ouderlingen Bijstand o Troost in Nood. Heden Zondag, om 4 en half uren, algemeene vergadering In de Rubenszaal, waar de heer advokaat De Backer het woord zal vo-Ten. DAGORDE 1. Verslag over de werkzaamhe den. 2. De strijd. Wij rekenen op de tegenwoordigheid van alle werkende leden en eereleden. Personen vreemd aan de maatschappij, hebben mits toelating van het bestuur, toegang tot de vergadering. Wij verwittigen onze leden en de belangstellende personen, dat de ingang langs de deur der herberg geschiedt. HET BESTUUR. Onlangs bracht Salvator huldp aan ce Sussen voor hunne dappere werking bij de laatste kie zing nu zijn wij h^t, christene democraten, die door hem getroeteld worden. Onder ons gezegd, Salvator, laat dat maar gaan, wij weten waar het pantoefelije u nijpt. Voor ons paart, wij hebben uwe schoone com plimenten niet van noode en wijzen zo van de hand met al d°n spoed welken ze verdienen, i -i steê van te doen zooals de Gazet van Mechelen, die daags na uwen lof ontvangen te hebben, zich haastte uwe a H ulde aan de Sussen in te lasschen. Haddet gij maar durven rechtzinnig zijn, dan zou it gii uw artikel ons aangaande getiteld heb ben Kiss kiss kiss Hewel, daar zijt ge ook in mis Waar gij twisten tweedracht aast, zoeken wij enkel Rechtveerdigheid. 'tls niet om oneenig heid te stichten in de katholieke partij, dat we willen dat pastoor Daens geëerbiedigd wordt, maar wel om rede, dat er eerbied den edelen priester toekomt. Onze weerdige hoofdman Is en blijft Roomsch katholiek priester, vermits hij het laatste woord geeft aan Z. H. den Paus, den Va ten maar hier geldt het geen soldaat. Wanneer ik menschelijk was voor u, zou ik onmenscbelijk zijn voor anderen. De dokter bad op llinken, maar tevens zacht- moedigen toon gesproken. Hetgeen bij zeide was waar. men kon er niets tegen aanvoeren. Hij schreef breedvoerige aanwijzingen op een vel papier, dat hij daarop aan Claudine overhandigde. De vrouwen zijn meestal knappe ziekenverpleeg sters, vooral wanneer het eene zieke geldt, die zij liefhebben. Volg deze voorschriften letterlijk op, en ik kan u hoop geven, dat uwe zuster genezen zal. De geneesmiddelen kunt gij aan mijn kwartier kfj men halen. Hij wierp nog een laatsten blik op de zieke en verwijderde zich toen. Claudine boog zich over Lucienne heen en kustte haar gelaat, dat gloeide van koortshitte. a Arme, lieve Lucienne zeide zij, ik zal u niet verlaten. Uw dood zou ik niet overleven.» Mevrouw de Montmayeur spreidde een bed voor Claudine op den grond. Tweo dagen hield de kcorts van Lucienne aan. Nu en dan ijldo zij. Vloekt mij niet broeders I riep zij in hare koorts. Ik ben niet schuldig. Montmayeur is de wa re moordenaar van Bourreille, het is om vader te redden dat ik hier ben. Gedurig kwam mevrouw de Montmayeur in de ka mer, om te vragen of zij Claudine ook helpen kon, maar deze deed haar best om de oude vrouw zou spoedig mogelijk te verwijderen. Zij vreesde dat Lucienne in haar koorts het geheim zou verraden. Deze ijlende koorts-m hielden gelukkig slechts we.- nige dagen aan. Lucienne kwam weer tot zich zelve, maar zij gevoelde zich zeer zwak. Het gevaar was nog lang niet geweken. Herhaaldelijk kwam Montmayeur naar haar vra- Niet beter, maar ook niet slechter. Is de koorts verminderd 1 a Neen, maar ook niet heviger geworden Eens toen George met Jean alleen was, zeide hij a Het is de straf, die reeds begint.Lucienne zal ster ven. Jean sprong woest op. a Zwijg, zeg ik u, zwijg ongeluksprofeet. Het is de straf, herhaalde George, en wan neer Lucienne niet sterft, dan wacht u een nog vreeselijker straf. Montmayeur ontvluchtte zijn broeder. Hij vreesde, dat George waarheid sprak, maar zijn vrees wilde hij verbergen. Luoienne ijlde weer. Ik was zoo gelukkig, zeide zij, Ik had ner gens behoefte aan, ik beminde, ik werd bemind, en nu heb ik alles verloren. Wat zal ik winneD, in ruil van dit alles Zal ik in mijn onderneming ge lukken! Wie zal het mij zeggen Als ik niet slaag, zal niemand gelooven, welk doel ik voor oogen had. Ik moet overwinnen of sterven, lk strijd op leven en dcud. Gelukkkig weet mijn vader van niets. Hij zal vrij zijn, en dan is ook mijn eer gered, of hij zal sterven zonder mij gevloekt te hebben zooals Pascal en Henri. Oldie vervloeking van mijn broeders, van mijn moeder Loodzwaar drukt zij mij op het hart. Het was toch voor haar, voor ons allen, dat ik mij opof ferde. j> Claudine greep de haoden van de lijderes, noemde haar bij de teederste namen en bevochtigde daar na haar verhit gelaat. Dat bracht Lucienne tot kalmte. Zij zweeg, haar Wij mogen niet nalaten de aandacht onzer lezers te vestigen op de Engelsche lessen, welke alle zoudagen, te. Aalst, in de Trouwzaal van het Stadhuis, door M. Jan Wanoyn, van Gent, wor den gegeven. Niet alleen labrikanten en nijveraars, maar al len die eenigszins in den handel betrokken zijn, gevoelen dagelijks meer en meer de strenge noodzakelijkheid van de kennis der Engelsche taal. Doch eenieder weet ook, hoe gebrekkig en onvoldoende zij in vele onderwijsgestichten wordt aangeleerd, voornamelijk wat do hoofd zaak betreftde uitspraak. Welnu, in die leemte wil de English Club voor zien. Volgens eene gansch nieuwe methode, die totaal afbreekt met het vervelend en geesldoo- dend thema-maken en regels-leeren die het eigen maken eener vreemde taal verspert, plant leeraar Wannyn u de Engelsche taal in den kop, met een gemak en eene handigheid, die dooi al de leerlingen hoog wordt geschat. De lessen beginnen te 9 uren 's morgens, om te eindigen te 40 u. 45 m. en men betaalt slechts 50 centiemen per les. De inwoners van Ninove en omliggende ge meenten hebben dus alle gemak om deze buiten gewone gelegenheid waar te nemen, en op een jaar tijd zoo verzekeren de uitslagen de Engelsche taal tamelijk machtig te worden. P. V. S. slaan er dapper op. 'Us waarlijk WO- der hoe die hra'-a, c'te- vende, maar moedige borsten de sympathie van heel de beschaafde wereld wegdragen. Er bestaat bijna geen land waar geene comi- teiten worden gesticht om de boerkens to hel pen. Zelf Rusland offert geld en mannen op voor den zegepraal van het wakkere Transvaal. De Engelschen zijn dan ook het hart in, hij het aanschouwen van 'die algemeene u t de ziel op wellende sympathie. Zij weten niet waar zich gewend van schaam te. Het eenige middel om zich le (roosten blijft nog de groote dagbladen uitte koopen om over de boeren leugens te vertellen. Zoo gaat hel overal Het geld dat slom is, Maakt recht wat krom is De demokraten weten er ook genoeg van le spreken 't Is te hopen dal onze moedige taalgenooten, de boerkens van Transvaal, de Engelschen zul len kloppen als stokvisch. Ze verdienen wat ademhaling werd weer regelmatig. Claudine ging den gang in en keek in de aangren zende kamer. Wanneer Jean de Montmayeur daar ge weest was zou hij alles hebben gehoord en dan wa ren zij verloren. Zij vreesde steeds dat de schurk haar zuster zou beluisteren wanneer deze ijlde. Nergens ontdekte zij echter iets, wat de aanwe zigheid van Jean verried. Ook kon zij uit zijne hou ding uit zijn gelaat wanneer hij de ziekenkamer be trad, niet opmaken, dat hij iets van het geheim der beide zusters bemerkt had. Zijn oogen rustten vol liefde op het marmerbleeke gelaat van Lucienne, en zijn stem klonk zacht en vriendelijk, wanneer hij aan Claudine vroeg, hoe het met de zieke was. Op zekeren dag was Claudine naar den dokter ge gaan, om medicijnen te halen. Bij haar terugkeer zag zij Jean de Montmayeur voor het bed staan. Zij zag hem angstig aan. o Zou hij iets gehoord hebben 1 vroeg zij zich af. Zijn oogen stonden vol tranen, zijn gelaat teekende diepe smart. Neen bij wist nog niets. «Ik heb haar zoo innig lief, fluisterde hij, kan ik dan niets doen om haar leven te redden 1 moet ik haar dan voor mijn oogen laten sterven 1 Claudine antwoordde niet, maar schudde het hoofd kussen van Lucienne op. Zijt gij hier lang geweest 1 vroeg zij ten slotte aan Montmayeur. Gij waart juist heengegaan toen ik kwam. Lucienne ijlt somtijds en in haar koortswaanzin zegt zij allerlei vreemde dingen. Hebt gij niets ge hoord Neen, zij is altoos rustig geweest. Vervolgt.

Klokke Roeland | 1899 | | pagina 2