STRIJDPENNING. Priester DAENS-Penning Onze M. De Saadeleer heven en Dood. Boerenlied. Uit Mechelen. Aan de inwoners van Ninove. Gedenkt den strijdpenning. Nieuws der week. ven door L. Du Catillon is goed afgeloopen en zal de beste vruchten dragen. Calcken blijft met hart en ziel democraat en wenscht uit den grond van zijn hart de verdwijning van minister De Bruyn. In Mei zou hij wel kunnen in de kalk begraven worden dank aan het volk van Calcken. NINOVE.Omdat Bruin zondag muzikant "was kreeg hij 0,25 fr. strijdpenning St Antelinckx. Van eeD oud vrouwken die in schijn Woest is, uit dwaDg. maar in't hart een echte Klok. R; Omdat de Kannonier ver] den week alleen stond te schieten. TURNHOUT. Omdat M. Lebon zoo een groote bijval heeft op zijne meetingen Omdat Priester Daens met eene groote meer derheid naar de Kamer mag gaan Werklieden van Aalst wilt gij uwe ontsla- ving zien stemt dan in mei voor de mannen der Christene volkspartij. St. Anteiinckx Van een oud vrouwken JoBgmans als ge wilt kermis houden gaat bij père en mére. Ziedaar nu toch de ware cijnsrepresentant Drij princiepen heheerschen gansch de poli tieke loopbaan an dien o braven vertegenwoor diger. 1° Weinig doen, om 't gevaar niet in te loo- pen van te misdoen. 2° Wanneer er geen kiezing op handen is, 't volk kort in zijn strengen hou den, opdat het niet te wild worde. 3° Vóór de kiezmg een klein diskourke uitspreken, dat hem voor wapen zou dieneo op zijne kiestournées, natuurlijk, vrij aan hern van dit diskourke na de kiezing: te verloochenen, of., zelf tegen te werken Tot in 1886 had de jongen hoop van toch ooi «9ns minister te worden, minister van justitie. Tot dan zei hij tamelijk veel. Hij nam 't woord iu alle besprekingen 't was dan namelijk dat hij Bilaul tegenwerkte wanneer men voor de plan ting der boomen den afstand op twee meters wou brengen. Onze advokaat moet ge weten, heeft veel weide en meerschen, en diiij voet is voordee- liger clan twee meters. Ten andere, er was dan geene kiezing voor de deur. Van in '87. wanneer hij bepaald bemerkte dat de mmisteriöele portefeuille te groeu was, lijk de druiven van Reii.tje, van dan is de jongen letterlijk droog gevallen. Nochtans vóór de kiezing niet, dan geeft hij wat. Vóór twee kiezingen, een diskourke op de ta bakwet, ze moet weg «ze zal weg de menschen moeten hun pijpken op hun ge mak mogen rooken 't is 'l eeriige dat ze hebben enz. enz. Vóór de laatste kieziDg schoot hij den konings vogel af. Hij nam de verdediging der franschmans a die helden, die hun vaderland verlaten a die wezenlijke kruisvaarders voor 't daaglijksch brood die kloeke borsten die hier den klein handel doen leven die onvermoeibare nu zen, die in Frankrijk hun vleesch en bun bloed gaan ten pande geven voor Vlaauderens wel stand Juist wat de christene volksmannen zegden vijf jaren lang, op de schoolbankfiguurachtige uitdrukkingen na, wel te verslaan. Dit belette nochtans a onze advokaatniet. van met twee handen tegen te stemmen, wan- Deer men de kiezing wou stellen in Maart of Oc- taber. 't Is te zeggen wanneer men aan zijne helden o, «zijne kruisvaders «zijne kloeke borsten en onvermoeibare reuzen wou het recht schenken vaD ook eens hunnen wil te mo gen uitdrukken in de stembus. De jongen meent dat de fr anschmans dat niet bemerken. Hij is er wel mee Hewel, nu weerom komt hij zijn pakje gereed te maken om de weldenkende kiezers op zijne O P door JULES MARY. o Ik ben veekooper aan de Marne. De duilschers hebben al mijn vee meegenomen en nu wacbt ik al drie weken op betaling. Wat gaat mij dat aan Niet veel, dat is waar doch gij vraagt wie ik beD, en daarop heb ik geantwoord. Wanneergij bier ondersteuning komt vragen, dan doet gij vergeefsche moeite. Ik ben verre vaD rijk. I)at is algemeen bekend te Garches, maar ik kom geen ondersteuning vragen. Jean de Montmayeur maakte een ongeduldige be weging. Wat voert u dan hierheen vroeg hij. Ter zake, alsik u verzoeken mag. Woont hier zekere juffrouw Lucienne, de pleeg dochter van Maria Doriat a Ja, die woont hier. Verder. «Ik wilde haar gaarne spreken Wat hebt gij haar te zeggen! Van wien komt gij 1 Ik kom van haar zuster, mejuvrouw Claudine. Ik heb haar eigenlijk niets te zeggen, maar haar alleen dezen brief te geven. o Een brief van mejuffrouw Claudine Ja. Geef mij den brief, ik zal hem aan mejuffrouw Lucienne brengen. <i Met uw verlof, ik moest den brief aan me juffrouw Lucienne overhandigen. a Vertrouwt gij mij niet! O 1 zeker, waarom zou ik niet 1 a Ga dan zoolang in deie kamer, ik zal u het ant woord zelf tei ugbrengen. Dan is het goed. Courlande ging de kamer binnen, gaf den brief aan Montmayeur en nam plaats. Hij haalde vervolgens kiesronde, wat zand in de oogen te kunnen smij ten. Nu is 't voor de boeien, 't werkvolk natuur lijk heelt hij niet meer ie vreezen, daarin heeft hij voorzien met de stemming in Mei te zeilen. Maar de boeren die hier blijven daarvoor moe3t gezorgd worden. Hij heelt merkt wel op hij, die vroeger zweeg als 'nen karpel wanneer vroeger die zaak werd verhandel 1hij heeft, zeg ik hij die vroeger met De Bruyn de o mogelijkheid erkende van in die zaak iets doelmatigs lot stand te bren gen hij heeft hij, die van meening was, dat die zaak thuis hoort op wederlandsch gebied h'j heelt luistert goed, lezers hij heeft nu eindelijk gevonden voor de kiezing dat de vervalsching met margarine met buitengewoae strengheid moet verhindeid worden. Bijgevolg, onze advokaat zal weerom eens, niet bredouille. voor het kiezerskorps moeten verschijnen. Hola, m.n, hij kent zij volk, wees er zeker vau'Nen Demókraat van Haaltert. WijzeKcerelslied. Ik wil van de boeren zingen De boeren van Leye en Maas Nog willen de heeren ons dwingen En schelden ons uit voor dwaas. Zie ze komen als vee langs den wegel Zoo vuil van den drek en het stof Ze zijn toch zoo lomp als een vlegel Die slaat nu de maat op het hof. REFREIN Is 't kleed van geen zijde, fluweel of satijn En is een boerin oDze bruid, Drinken wij bier en ons meesters den wijD, Och we lachen de heeren uit Wij boeren zijn vrijman geboren Op 't hof waar de wieg eens stond Geen lieer mag ons vrijheid verstoren Ons tergen als dwergen een stond Wie heeft onzen groud eens genomen Wie rooft nog de vruchten van 't veld Wie ziet men als 't kiezing is komen En plegen venijnig geweld Waarom zou geen plek ons behooren Geen plek voor een paard of een koe Nog worden wij pachters geboren Geen bunder behoort ons nog toe. I)an zouden wij leven te vreden Met 't dagelijkse li roggen brood Vergeefs nu den Heere gebeden De nood van 't geboert is zoo groot I Wij boeren wij moeten niet bang zijn Want baas worden wij van ons erf De dwang zal toch niet meer lang zijn Dat zeg ik zoo waar als 'k eens sterf De grond aan den boer zij de leuze Zoo verbetren wij boeren ons lot. En de heeren die staan met een neuze. 1 Ten strijdezoo helpt ons God Men knielt voor verwaande lakeieD, En kruipt voor de heeren zeer laag Men gaat ze nog likken en vleien Op schuim om te vullen de maag Maar wij, we gaan vrij onze wegen En zingen en springen in 't rond Jakomen de heeren ons tegen Dan klinkt het uit hart en uit mond De bloedwel Nog slechts eenige dagen. O gij vervloekte bloedwet, die onze volkskinderen ten prooi maakt aan het monster dezer eeuw het erkankerd mililarismus. Vaders en moeders, u-oeders en zusters, a zelfs, vrienden en ken- issen weenen hoeveel tranen zullen er niet gestort worden in duizende huisgezinnen omdat hunne zonen moeten oprukken Hoeveel en hoe sterk is er sedert 1838 niet gesproken en geschre ven geweest tegen de vervloekte bloedwet. Al wie maar een sprankel volksliefde bezit komt tegen haar op en met reden. Honderde vertegenwoordigers beloofden plech tig dat zij die gehate wet zouden verzachten. Doch van die honderde mannen hielden geen tien hun woord. Erger nog, zij verzwaarden nog zijn pijp en een zakje tabak uit zijn jaszak. Is het mij vergunt! vroeg hij. Zeker. Montmayeur verwijderde zich met den brief. Aan het einde van den gang bleef hij staan, bekeek het adres en in plaats van Daar boven te gaaD, naar de kamer van Lucienne, ging hij een ander vertrek binnen. Het is inderdaad de hand van Claudine, mompel de hij, wat zou zij aan haar zuster te schrijven heb ben Hij beschouwde nogmaals den omslag. a Komaan. zoide hij, ik heb niet voor een mis daad terug gedeinsd, zou ik aarzelen den brief open- breken Courlande was niet blijven zitten, maar zoodra hij hoorde dat Montmayeur in den gang bleef stilstaan, was hij opgesprongen en bespiedde Jan op den hoek van de deur. Juist zooals ik het hebben wilde, mompelde Courlande, toen hij Jean een andere kamer zag bin nengaan. Hij zal den brief eerst zelf lezen, daUiacht ik wel. Inderdaad had Jean de Montmayeur met een fijn mesje het omslag geopend. Hetgeen hij toen las, deed hem sidderen en verblee- ken. De brief was van den volgenden inhoud Lucienne I Zoolang gij hij den moordenaar mijns vaders waart om hem in het verderf te storten, heb ik u be wonderd en u gec-rbiedigd, thans nu ik moet onder vinden dat gij dien man werkelijk bemint, zijn be wondering en eerbied bij mij in haat veranderd en ik beschouw u door die liefde even laaghartig en mis- I dadig als die ellendeling. Maar ik kan niet gelooven dat gij werkelijk zoo diep g-'zonken zoudt zijn. Ik smeek u, Lucienne, verlaat dien man koer tot mij terug. Herinner u de woorden, die Bourreille met zijn bloed op de muur geschreven heeft, voor dat hij stierf door den dolkstook, hem door dien schurk toege bracht. Ondanks mijn vast besluit, om het huis van den moordenaar niet meer te hetredeD, zal ik morgen bij u komen, inde hoop dat gij mij naar les B'-rna- deites volgen zult. Wanneer gij mijn bede niet wilt toestaan, schrijf mij dan en geef uw antwoord mede alle jaren den soldatendwang, en thans is het zoover gekomen, dat de kinderen der niet rijke lieden alleeu nog de slachtoffers zijn der akelige plaag. Aan wie de schuld Aan de oude partijen Katholieken en liberalen willen een groot en machtig leger, al moesten zij daardoor het land verarmen. Voor de kiezing zweeren zij duizend eeden, dat zij het oorlogsbudjet zullen vermiudeien en den hatelijken krijgsdienst verzachten. Doch verbete ring brengen doen z-i i iet dit hebben wij k!aar en duidelijk gezien. Weg met de beschermers dor vervloekte blo wet Werklieden van Mechelen, strijdt met ous ou der de groene vlag. C B. L BRIEFWISSELING. Meermaals vernarn ik deze laatste dagen dat er een valsch gerucht ie onzestad lieerscht, hetwelk gansch mijne politieke werking krenkt. Men scheldt mij uit voor een man die zijne partij ver loochent; die de werkende klas miskent en een heelen hnop andere komplimenten. Uit dien hoofde vind ik mij verplicht de zaak waaru t deze gezepdens vnorlspruiten aan mijne kiezers kenbaar te maken. Ik wil verantwoordelijk staan voor al mijne daden, maar ik blijf niet ouder den indruk van leugen en lastertaal. Den 26 December van het verleden jaar had den wij onze laatste zitting van den voorgaanden gemeenteraad. Aan de dagorde stond het punt Beramen nopens de afschaffing van den armen- taks». Na eene grondige besprekb.g werd de armentaks afgeschaft met eenparige stemmen. Uit dien hoofde is er vanwepens het schepen-col- legie een ontwerp van belasting voorgesteld, om het armbestuur te kunnen ondersteunen in zijne menigvuldige uitgaven en uit zijne voorgaande schulden te helpen. Deze voorstel van belasting luidde alsvolgt Een en half ten honderd zal ge heven worden op het kadastraal inkomen. Aangezien er veie kleine eigenaars zijn die in hun eigen huisje woneu of die een weinig land bezitten, hetgeen men een pataltenplnkje noemt en uieitegeDslaande dat, soms groot gebrek lijden' heb ik, als vertegenwoordiger der werkende klas, het als eene plicht aanzien eene wijziging aan voornoemden voorstel te voegen, om de armste eigenaars te ontlasten. Deze voorslei was in plaats vau 1 50 ten honderd, 2 ten honderd té heffen op de eigenaars, die voor 100 fr. kadas- j aa!^n?0men aa"ges,agon zijn, en deze beneden de 100 fr. te ontslaan van den taks. Na eene lange bespreking heb ik de steramiug over mijn voor stel gevraagd en tot mijne groote verwondering zag ik hem vau de hand wijzen met 9 stemmen tegen 1. Nu, op 12 Januari 11. was het de indïenststel- ling der nieuwe gekozenen en bijgevolg moest het verslag der voorgaande zitting voorgelezen worden bij misgreep was mijn voorstel in het verslag uieit vermeld, waarover ik uiileg Onder de gesprekken die daarop volgden, ver klaarde de heer De Clercq (nieuwe gekozene) mijn voorstel bij te treden. Dit was alles wat er gebeurde. En daar vinden het groolste deel der socialis ten eene reden in om mij uit te schelden. Indien die groote bluffers en valsche belichters mij iets ten lasie kunnen leggen over mijne poli tieke handelwijze tegenover de werkende klas, gedurende mijne vier jaren dienst als vertegen woordiger der Broederlijke Werkers, of iets van mijn gezegde kunnen logenstraffen, daag ik hun uit mij ie beroepen op eene openbare meeting. Ik geef hun den keus van lokaal, dag en uur volgpns hunne beliefte. Aan U, inwoners van Ninove, om te oordeelen wie de belangen der werklieden en kleine bur gers verdedigt en wie zijn program getrouw blijft. Ik wacht op uw antwoord. Ch. BUYDENS, kleermaker-gemeenteraadslid Ninove 17—1—1900. aan den man die u dezen brief brengt. Claudine. De brief ontviel aan de bevende hand van Mont mayeur, het zweet parelde op zijn gelaat, zijn oogen rolden woest door zijn hoofd. Zij kennen mijn geheim,» mompelde hij.» Ik had mij dus eertijds niet bedrogen, toen ik aan de liefde van Lucienne twijfelde. Zij kwam hier om mij in het verderf te storten en zij is geëindigd met mij wer kelijk te beminnen. Zij bemint mij ik behoef haar dus niet te vreezen. Alleen Claudine is gey-aariijk voor mij. O I ik zal haar vernietigen, wanneer zij het waagt mij in den weg te treden. Ik weet nu welk ge vaar mij bedreigt en van waar dat gevaar komt. Ik zal op mijn ho«de zijn. Hij sloot den brief weder zorgvuldig in het omslag en ging naar hoven naar de kamer van Lucienne. Ha mompelde Courlande, die nog steeds op den loer lag, «hij heeft den brief gelezen en zal hem nu aan Lucienne bezorgen. Alles gaat naar wensch. Lucienne schrikte van het bleek verwilderd "-elaat van Jean, toen hij met den brief in de hand°haar kamer binnentrad. Groote God, Jean, is er een oDgeluk gebeurd Ilij herstelde zich en glimlachte. Volstrekt niet, zeide hij. Hier is een brief van Claudine. De brenger wacht op antwoord. Lucienne nain den brief aan, opende hem en las Jean sloeg haar angsvallig gade. Ilaar gelaat teeken- de heftige ontroering onder het lezen, zij moest nu en S130 ophouden om een traan weg te binken, die in I haar oog opwolde. Het is toch geen slechte tijding, die deze brief brengt waagde hij te vragen. NeeD, toch niet, antwoordde zij verward Ik zal er dadelijk het antwoord op schrijven. Hij wachtte en zij st-lde hem het antwoord ter hand, waar mee hij naar Courlande terugkeerde. Deze zat rus'ig zijn pijp te rooken» Mejuffrouw Lucienne heeft u lang laten wach ten, niet waar zeide Jean, terwijl hij hem het ant woord ter hand stelde. O I ik heb den tijd, spiük Courlande. Hij verwijderde zich. Ook Montmayeur ging uit. Hy liep den zelfden Stad Ninove. - Zitting van den Ge- meenteraad op vrydag 12 Januari.Eene groote menigte vi.lks ver dringt zich in de zittingszaal. Wij bemerken lieden van allen stand, zelfs eenige vrouwspersonen 1 I I Te midden eener plechtige stilte leest de lieer Se cretaris het procesverbaal der laatste gemeentekiezing en leggen de nieuwe gekozenen MM. Van Heghe, Rens d" '^'ec^ens en De Clercq den gewoonlijken Vervolgens wordt hot verslag der vorige zitting aan de goedkeuring onderworpen; waaruit blijkt dat armeniaks afgeschaft en een nieuwen ingericht wordt op den volgenden voet do belasting van 1 p. houderd op het kadastraal inkomen, welke vroeger bestond, wordt verhoogd tot 2,50, van welker opbiengst 5U00 fr. in de Armenkas zullen gestort worden. Eene kleine woordenwisseling ontstaat over dit punt M.Buydens doet opmerken, dat zijn voorstel, waar over eene stemming werd uitgebracht iD het verslag is vergeten. Onze partijgenoot bad voorgesteld de ver meerdering van 1,50 fr. te breDgen op 2 Ir. en te in nen op zulke mannier, dat de kleine burgers, di* geen eigendom bezitien welke voor 100 fr. kadastraal mgeschreven is, niet getroffen worden. Dit voorstel werd verworpeu met 9 tegen I. M. I)e Clercq deelt't gedacht van M. Buydens. Te Gsnt ook worden de kleine burgers ontslagen. i u ^an ^mPe* grootste deel der belasting zal betaald worden door de vreemdelingen die op ons grondgebied eigendommen bezitten. Ten andere! die kwestie is afgehandeld. lono" ^'ec'ieDS- Vele personen hebben den taks van 1808 nog niet betaald. Welk is 't inzicht van het sche- pencollegie 1 Gaat men die menschen vervolgen Ten tweede waarbij komt het dat de aanslagbiljetten zoo ver achteruitzijn. M. an Irnpe.De rol is nog niet goedgekeurd door de bestendigd deputatie. Op de eerste vraag, kan ik niet antwoorden, daar M. de burgemeester door zieke lijkheid afwezig is, en ik alleen het Schepencollegie niet kan vertegenwoordigen. M. Van Ilege. Voor hoe lang is de nieuwe taks gestemd 1 M. V. Van Impe Voor 1 jaar. Die kleine bespreking gesloten zijnde gaat men over tot het kiezen van een schepen in vervanging van M. De Mol. M. Soetens wordt gekozen met 7 stemmen 'egen 1 aan M. Violon en 2 witte briefkms, Na den eed van den nieuwen schepen wordt de zit ting geheven. Denderhautem. In den nacht van Dijns- dag tot Woensdag is hier een schrikkilijke brand losgeborsten in de molenstraat. Omtrent 111/2 ure werd iedereen der slraat uit den slaap gewekt door het geroep brand, brand Inderdaad een twee woonst, niet verre van do gemeenteschool stond in laaie vlam. De bewoners der brande huizen zijn in allerhaast het bed moeten ontvluchten en naar hunne kinderen wilden zij nog behouden buiten geraken.Op eene halve uur tijds was alles vernield. Bijna niels is er kunnen gered worden, 's Morgerdsvond men zwijn en geilen gebraden in de rookende pui len. De beide huizen zijn verzekerd doch den huis raad en beesten van J. B. Strype i die een der hulzen huurde waren net mei. d« uiigwuhM^u heeft door den braDd alles verioren. De oorzaak is onbekend. Turnhout. Tram ongeluk. De stoom tram, die 's namiddags van Antwerpen te Turn hout aankomt, WdS zaterdag reeds het Hot der Duinen gr-naderd, toen daar een persoon naast de tramlijn heen stapte. Op het herhaald geffuit der machien wilde hij zich verwijderen, doch hij struikelde en viel op de tramlijn. De trein die nog slechts eenige meters verwijderd was, kon niet meer in t'jdsgestopt worden, zoodat de onge lukkige door de locomotief werd j etroffer. Hij werd overreden en door de machien meegesleept. Hij werd in deerniswekkender toestand, doch nog levend, opgenomen. Hij werd naar het gast huis gedragen, waar dokter Vermersch hem verzorgde. Het slachtoffer is de genaamde Borremans, 53 jaar oud, gehuwd en vader des huisgezins. Hij is een braaf en oppassend werkman. Antwerpen. Ongelukken. Louis De Ilerdt, ou1 40 jaar, woonachtig Spaarstraat, is zalerdag, werkzaam zijnde in een nieuw huis, door het klinken eener plank door de roosleriDg weg als CourlaDde en toen hij buiten het gezicht van de villa was, haalde hij deze in en vroeg Brengt gij het antwoord naar juffrouw Clau dine! Jawel, mijnheer, antwoordde Courlande, «maar ik wandel op mijn gemak, er is geen haast bij en daarenboven, ik houd niet van hard loopen. Zeg eens, mijn waarde, zytgij rijk! Rijk! Ik wou dat het waar was, maar het lijkt er niet naar, vooral in den laatsten tijd. Door dien verwenschten oorlog is er zoo goed als niets te verdienen. Dus gij zoudt dan zeker wel gaarne een paar twintigfrankstukken willen verdienen Dat kan er naar zijn, als het een eerlijke zaak is wpI. Montmayeur haalde de twee goudstukken uit zijn zak en liet ze verleidelijk fonkelen. Welnu, wat moet er voor gedaan worden 1 vroeg Courlande. Ik wilde gaarne den inhoud kennen van dezen brief, zeide Montmayeur. Courlande keek naar don brief, naar de twintig frankstukken en scheen te aarzelen. Als gij dat weten wilt, dan doet gij het best juf frouw Claudine ernaar te vrageD, zeide hij. Ik kan het ook op een andere manier te weten komen. Hoe dan Door den brief eenvoudig te openen en daarna weer in een ander omslag sluiten als ik hem gelezen heb. Zie, mejuffrouw Lucienne heeft er geen adres op geschreven. Ik kan nu juist niet vinden, dat het eerlijke zaak is, die gij mij voorste't. Het is toch geen diefstal. Alleen wat nieuws gierigheid, mijn waarde. Ik zal u de oorzaak van mijn nieuwsgierigheid wel meedeelen als ik daarmee u ge weten kan gerust stelbn.Er is hier liefde in het spel." O 1 als het anders niet is, dan wil ik u gaarne van dienst zijn. Courlande -nam de twee goudstukken aan, in ruil voor den brief. Lucienne schreef Vervolgt.

Klokke Roeland | 1900 | | pagina 2