r Aardbeving in Caucausen. De Pest. Tusschen Engeland en Transvaal Verstand en geweten. Luisterrijk AVONDFEEST Boekhandel van Klokke Roeland. JAARL1JKSCH ZANGFEEST Herberg feesten Beste Maailanden JICHT EN HET RHUMATISIH et Marktprijzen. Veemarkten. gevallen met de linkerzijde op een balk en werd daardoor twee ribben gebroken. Hij is in het stui- venberggasthuis opgenomen. Adolf Somers, oud 34 jaar, wonende Burent- gracht is in de ruimte gevallen van de Fas. Hij heeft erge wonden ontvangen aan de armen en de beenen. Nu is hij in Stuivenberggasthuis. Nieman August, oud 18 jaar, wonnende Korte Noordstraat, is op den Kattendijkdok van eene ladingstapel gevallen en hei-ft daardoor den lin kerarm gebroken. Men heeft hem ook naar het Stui ven berggast huis gebracht. Oostenrijk. Dertien kinderen doodge- vrozen. Te Munichslag zijn dertien kinde ren, die van de school terugkeerde door eenen sneeuwstorm overvallen. Zij verloren den weg, zetten zich dicht bij elkander om zich te verwar men en werden den volgenden morgend doodge vrozen gevonden. Tien dorpen vernield. 1000 dooden Eene aardbeving heeft in Caucasë plaats gehad Duizenden boeren zijn zonder schuilplaats en honderden zijn omgekomen. Een ba aillon soldaten is door den gouverneur ter plaats gestuurd om de slachtoffer? ter hulp te komen. De schok werd gevoeld in Kartoum en Alexan- oropol. Men vondt reeds meer dan 400 doaden, maar men vermeent dat er meer dan duizend zijn. In Indië. Bombay. De sterfte is uiterst groot, die in grooten d*ele toe te schrijven is aan de pest. Zij was op 12 dezer van 282 op 376 geklommen. Verscheidene andere ziekten heerschen ook in de streek. Op de Sandwicheilanden. San-Fraucisco. 22 gevallen van pest zijn te Honolulu waargenomen lot den 8 JaQuari. In Indië. Oporto. 17 personen liggen in het gasthuis met de pest. NIEUWE TEGENSLAGEN DER ENGELSCHEN. Op datum van maandag der verledene week, den 6, seint men uit Lorenco-Maquez De vol geude depeche is ons vandaag van de boersche legerplaatsen rond Colenso toegekomen De boersche generaal Schoeman is gedurende 5 dagen van de bergen gezakt rond Colenso. De Engelschen voerden eene beweging uit tegen diens troepen. Die aanval op de verschansingen der Boeren geschiedde voor de aanvallers onder moeielijke voorwaarden. De Mauser-geweeren en Maxim kanons der Boeren deden de vereenigde republiekeinen op gansch de lijn zegepralen. E»e Eu^clouliou rorloron huiton Ho HnnHon «n gekwetsten, een honderdtal krijgsgevangenen, waaronder 8 officieren. De Boeren hadden 30 dooden en gekwetsten. Generaal Bulier verpletterd. Over geving van Ladysmith? De Vroegpost van Antwerpen, die een zeer goed ingelichte correspondent heeft in Londen, meldt in eene speciale uitgaaf, het nieuws der verplettering van helleger van generaal Bulier, 40.000 man sterk, dat in het War office zou toe- gekomeu zijn. De ontmoeting zou plaats gehad hebben tus schen Colenso en Springfield. Generaal Buller beschikte over 200 kanonnen. De verliezen der Engelschen zouden niet le schatten zijn. Verliezen. Ziehier eene lijst der volledige verliezen der Engelschen tot op verleden zondag Gedoode officieren91 Gekwetste 293 Gevangen 100 Gedoode onderofficieren en soldaten. 893 Gekwetste 3692 Door ziekte gestorven onder-ofiïcieren en soldaten 183 Gevangengenomen onderofficieren en soldaten 3276 Totaal der verloren manschappen 8428 In Londen. De anglo-transvaalsche kwestie, welke de uit slag er ouk moge van wezen, wordt door het engelsch gouvernement aanschouwd als zullende een gewichligen invloed uitoefenen op de weder- iandsche verhoudingen. Volgens vaste berichten zou de volkomenste verwarring bestaan in den hoogen politieken wereld te Londen. Koningin Victoria is erg verbitterd op Chain- lain. Het hoofd van 't ministerie deelt die gevoe lens maar heeft thans nog den moed niet om aan den minister van kolonièo te raken. De hertog van Devonshire, hoofd der eenheids gezinde partij, voert een hevigen veldtocht tegen zijn vriend en confrater Chamberlain. De verbi'tering van hoogerhand is in de eerste plaats gekeerd tegen den kanselier der schatkist en de ministers van oorlog en zeewezen, 'lis op hunne onbekwaamheid dat het gewicht der ver bittering weegt. Er zouden binnen kort a afdan kingen plaats hebben. Men rekent niet meer op den zegepraal omdat de nieuwe troepen slechts een samenraapsel zijn. Versterkingen. Op het einde der eerste week van februari zal lord Roberts 27.000 man meer te zijner beschik king hebben, zonder de 6 000 man die vQÖr hem ingescheept waren, zij dus samen 33.000 man en 72 kanons. Al de snelvurende zeekauons die in Engeland in bewaring staan en die door de veldlroepen kunnen gebruikt zullen naar Zuid-Afrika ge stuurd worden. Een droef verhaal van de wanoideen tuchteloosheid die in het En gelsch leger heer3cht in den strijd, vinden wij in een brief van luitenant Graham aan zijn vader kolonel Graham. 't Loopt over den veldslag van Magersfontein, van over meer dan eene maand, waarin lord Methuen zoo deerlijk geklopt werd en sinds welken de generaal niet de minste beweging meer maakte. In Engeland maakt het vertoon dier feilen van lucht- en moedeloosheid een pijnlijken indruk Te Magersfontein, schrijft luitenant Gra ham, schoten onze eigene mannen ods van ach ter in den rug. Zij mikten naar de Boeren, maar konden niet mikken zonder ons te treffen. Ik weet niet tot wat regiment zij behoorden, doch wij konden het niet meer uithouden. Zonder dat meen ik dat wij wel de standplaats der Boeren zouden ingenomen hebben. Een ander oilicier van de brigade der High landers schrijftDe aftocht werd weldra een soort van waanzinnige vlucht. Gansch den dag door deden wij niets dan hier en daar voorbij hoogten trekken die door de Boeren bezet waren. Van tijd tot tijd werden wij door spriugbussen onzer mil railleuzen getroffen. Twee maal moesten wij achteruittrekken omdat onze kanonnen schrapneU in onze eigene rangen schoten. De soldaten konden het niet meer uitslaan... Een soldaat van het regiment der Highlanders, dat zoo zeer leed in den slag van Magersfontein, schrijft daarover nog hetvolgeride Het was een ware paniek. Na den overval liepen de Highlanders dooreen als eene kudde schapen. Zij voegden zich bij gelijk welk regi ment. Ik was dien dag opvolgeutlijk bij de guards de seaforths en de gordoDS, geheel den boel om te zeggen. Van tijd lol tijd draafde ons een officier voorbij met een bende, samengesteld uit alle volk, behalve het zijne. De officieren waren dul. De mauschappen deden wat hun goeddocht, zij hadden geen vertrouwen meer in hunne offi eieren en weigerden onder hunne bevelen op te trekken. Z'j riepen dus een sergent of een korporaal en wij gingen in het vuur met kleine groepjes. Wij vochten aldus vau twee uren 's morgends lot zeven uren 's avonds wij hadden sedert den zondag middag niets genuttigd, onze naakte bee nen werden gedurende den dag van maandag door de zon tol bloedens loe verschroe d. Wij meenen dat men ons terug zal leiden wan neer er iemand zal zijn om dit te doen, want wij hebben bijna al onze officieren verloren. Er moet eene andere richting komen dan thans opdat de mannen met hetzelfde vuur naar den strijd zou den gaan. Metterdaod heeft men ous naar eene hinderlaag geleid. Het War-office, meldt de Liverpool daily Post o zal in 't kort lord Methuan in zijn ambt van bevelhebber ontslaan en sir Frederic Car- rington in zijne plaats aanstellen. Een intervieuw van Dr. Leyds. Dr. Leyds is geboortig uit Holland en onge veer 35 jaar oud. Hij is van den middenstand af komstig, zeer| bekwaam en was de oudste zoon eener weduwe. Op zijne laatste rei3 nam Krüger hem mee naar Transvaal waar hij gedurende eenigeu tijd het ambt van Staatssekretaris ver vulde. Laatst werd hij tot gezant van Transvaal in Europa benoemd en houdt zijn verblijf in Brussel. Ziehier nu het onderhoud of de ondervraging die een opsteller eener fransche gazet aan Dr Leyds deed over Transvaal. De eenige vraag, Hoogheid, zeg ik, voor- alsnu is, waar Transvaal den voorraad zal halen van levens- en krijgsmiddelen. Want de inslui ting van Engelsche zijde zal de zuid-Afrikaan sche republieken eenigerwijze iu nood brengen. Wets gerust. Generaal Joubert heeft gezegd langen tiid voor dat de vijandelijkheden begon nen dal hij gereed was alle dagen blijkt het en het zal u nog meer blijken dat de overvloed van onzen krijgsvoorraad en krijgstuigen onuitputte lijk is. De toebereidselen die het gouvernement ge maakt heeft, en waar Krüger aan het hoofd van stond, zijn niet min volledig onder alle oogpun ten. De oogst, nochtans, die van zoo groot be lang is voor de Boeren schijnt door den oorlog geleden le hebben. 't Zijn de Engelschen die het zeggen. Het landbouwgerief van Transvaal en Oranje-Vrij staat staat op gelijken voet met hun krijgsmate- riaal't is te zeggen, dat er geen hof is zonder verbeterde landbouwwerktuigen, op gewijze der groote Amerikaansche hoeven. Het aanwenden dier machienen met de hulp der inboorlingen die de kloeke boersche vrou wen ten dienste slaan, hebben toegelaten den toestand te verhelpen. Voor wat den aanval der Boeren om Lady smith langs het kamp van Gesar met geweld in te nemen aangaat, daaraan hecht ik geen geloof dan bij nadere inlichtingen. Eene poging d.r En gelschen om Ladysmith te verlaten, die even als hunne pogingen mislukt zal zijn, ziedaar wat dit waarschijnlijk geweest is. En de overgeving van Ladysmith Is die nabij en is zij voordeelig Ik geloof het ook niet. De engelschen hadden daar sedert langeu tijd, voor den oorlog die op voorhand vastgesteld was, een middenpunt van bevoorrading en een oorlogsar senaal de plaats is dus in slaat het verschiliige maanden uit te houden. En indien het leger van generaal White werd krijgsgevangen gemaakt, wat zouden de Boers ermede doen Hoe die 10.000 man voeden En hoe die bewaken Die krijgsmacht werkeloos houden zoolang het kan, is dit niet de beste op lossing 1 Ja, maar dat maakt ook uwe troepen en schutterij van eersten rang werkeloos waarvan de tusschenkomst in den oorlog misschien be slissend zouden zijn Dan zie ik maar een middel, zegt Dr Leyds glimlachende 't var. de Engelsche krijgsgevan genen in de mijnen doen te werken. Ten ware een nieuwe beweging die door generaal Bulier schijnt bpproefd te zullen worden de Boeren verplichtte het beleg der plaats op te breken. Ja, eene omsluitiugsbeweging. De Engel schen hebben ze al beproeid de omsluitingsbe- wegingen en gij hebt reeds opgemerkt, dat zij het zijn die iu 't einde omsloten worden. Van daar de krijgsgevangenen die zij ons bij iedere ontmoeting in handen laten. Laatste nieuws. Het nieuws der nederlaag van Buller en de overgeving van Ladysmith zal wel ongegrond geweest zijn. Men krijgt geene nieuwstijdingen van offici- eelen kant. Het gouvernement zou besloten hebben de berichten, reeds zoo karig, nog te verminderen, en geene slechte tijdingen meer mede te deelen dan In het uiterste en als het onmogelijk zoude zijn auders te doen. Het War-office is streng gelaakt geworden over de bekendmaking der depeche, meldende dat de verdedigers van Ladysmith a nauw ingesloten waren Over Ladysmith, die volgens de engelsche snelberichten voor gisteren avond zou bevoorraad zijn, is men nog altijd zonder het minste nieuws. De slad blijft stom. AI wat men weet is dat de strijd op de Tugela hervat is. Een aanhoudend geschut werd dijDS- dag namiddag te Pieterm iritzburg langs de noor delijke richting gehoord. Men denkt dat de Boeren den overtocht van ien stroom aan generaal Buller zoeken te belet ten de slag moet algemeen zijn, want men hoort het ontzettend gebrom der ilowitzerkanons dat hoven de andere" stukken geschut zich doet hooren. De Westminster-Gazette zegt dat de troepen in Zuid-Afrika gestuurd ver zim drie legerkorpsen uit te maken. De Engel sche generaals hebben het getal kanons niet ver eischt voor de hoeveelheid voetvolk, zij zijn even min voorzien van ruiterij, vervoermiddelen, van voorraaddienst, krijgshospitalen voor drie leger korpsen. Waar die twee één zijn daar is 't recht. 't Gewetenloos verstand is slecht. En 't onverstandige geweten Maakt menigeen bezeten. Gemeente Denderhautem. te geven in de zaal van Camiel Van den Brempt, door de Democraten van Denderhautem. Op Zondag 28 Januari, en Vrijdag 2 Februari (Lichtmis). Telkens om 5 ure stipt. PROGRAMMA Openingstuk. Romance. Mislukte Liefde, blijspel in twee bedrijven door Th. Lathouwers. Polka voor Bugel. Aire Varié voor SaxofoneJAlto. De Gemeenteraad van Rattendonck, blijspel in een bedrijf door J. Geertsen PRIJZEM DER PLAATSEN 1 f. 0,50 f. 0,30 HET KLEIN FAMILIE-WETBOEK'en. gebruike onzer Vlaamsche bevolking, door A. De Backer, advokaat, candidaat-notaris en be- eed gdc landmeter Oi50 1ÏE T LA NDELIJK WE TB OEK, uitgelegd volgens de bespreking in onze wetgevende Ka- me s door A. De Backer Oi60 VERKOOP DER ARMENGOEDEREN, en omzetting van het produkt in Belgische rent (eei e hervorming op landelijk gebied) door A. De Backer 0 25 1V? drie werken ineens genomen i ,20 DE KERK EN ONZE EEUW, het Evan gel, e van den christen democraat, door den ber, temden Amerlkaanschen aartsbisschop Mar Ireland. Vroeger kostte dit werk 2 fr., nu 1,00 ^A°^Sr,¥r?,LEN MAALT LANGZAAM MAAR FIJN, drama in 3 bedrijvendoor P. Van Schuylenbergk y 25 BOERENALMANAK, met den uitleg der bijzonderste punten van ons program o,10 VERZAMELING VAN VOLKSLIEDE DEREN der Christene Volkspartij o,10 TEGEN "T COLLECTIVISM, redevoe ring van advokaat Lebon o,02 WET OP DE OPENBARE DRONKEN SCHAP o,i5 PLAKALMANAK der Chr. Volkspartij o,10 PORTRET VAN PRIESTER DAENS o,10 in de Eygenstraat op zondag 14 Januari, bij Am. Van Vaerenbergh, in het Café Chantant. Na het feest pofjedek. Begin om 5 uren stipt. Liefhebbers, op post Bij Casimir De Leenheer (Vossel) op zondag 11 Februari, jaarlijksche zanging. Gemeente Denderhautem Groole prijskam pen ingericht door de samenwerkende maat schappij de Vereenigde Wevers naar allerlei kleedingstukken Zondag 7 Januari 1900, prijskamp op den bol- molen bij Jozef van Herzele, gareelmaker, (Kat). Bakschieting bij Petrus Bayens (Dael) op zon dag 14 Jaauari, in plaats van op 21, zooals het op kaarten en plakbrieven aangekondigd is. De inschrijvingen zijn 0,25 fr. per serie van 8 stuivers voor de bakschieting en 0,25 fr. op den bolmolen per eenmaal draaiens. Begin, 6 ure. Bakschieting bij J.-B. Souffriau, Terlinden, op 11 Februari, na^tr geldprijzen. Openbare Verkooping van TE DENDERLEEUW. De Notaris Van Den Berghe, te Nioove, zal openbaarlijk verkoopen GEMEENTE DENDERLEEUW. Eerste Lot.Een perceel LAND genaamd: Den Polder, op Landuy', palende oost d'erven De Backer, Jufvrouw Paulina Wynant en Scheer- iinck, zuid Perdaans en Gbyssels, west den IJze- renweg «Dender en Waas» en noord Leonard De Smet. Gekadastreerd sectie B, nummer 1117a met eene oppervlakte vlakte van 31 aren 90 cen tiaren. Twesde Lot. Een perceel LAND genaamd: Den Polder, afgesneden van het voorgaande met den ijzerenweg palendeoost en noord denzelf den IJzerenweg, zuid en west Heiremans. Gekadastreerd sektie B, ummer 1116a, met eene oppervlakte van 20 aren 30 centiaren. Derde Lot. Een perceel land, ter plaats ge naamd Den Wolfsgracht, palende oost Cobbaert zuid verscheidenen, west het hiernabeschreven goed De Leeuw en Van Huffel, noord Vander- Poorten. Gekastreerd sectie B, nummer 939 met eene oppervlakte van 17 aren 40 centiaren. Vierde en laatste lot. Een perceel LAND op de Biest palende oost het perceel hierboven be schreven onder het derde lot, zuid Raspoet, west de losbaan en noord De Leeuw. Gekastreerd sectie B, nummer 684 met eene oppervlakte van 18 aren. GEBRUIK. Het goed onder lot 1 is onver- pacht. De andere goederen zijn gebruikt door Fredericus Lanckman en Frans Van de Weghe. ENKELE ZITDAG Maandag, 22 Januari 1900, ten 2 1/2 uren na middag, ter herberg De Ploeg, bij Jozef De Win ter, te Denderleeuw, Langestraat. VERZEKERDE GENEZING van A. VI^CEMT Apotheker, 33, Grensstraat, 33 BRUSSEL Dit volprezen Geneesmiddel, uitsluitelijk gelrokken uit planten, bevat hoegenaamd gceno enkele scheikundige grondstof. Prijs 3 frank de flesch In alle goede Apotheken.Opzending tegen remboursement. r ml Ien gij aan de jicht lijdt, itiic.n gij aan 't rhumalism lijdt. ■ttlicii gij al de geneesmiddels beproefd hebt. 1 gij al de wrijfmiddelen gebruikt hebt. 11Iien gij geen uilslag bekomen hebt. 1 mllen gij wcnschl ontlast le z'j 11 van al deze ziekten die uw leven vergiftigen, neemt dan den IClixir nntir litiniitf Ixmitl et untlg-outteux, A. VINCENT, apotheker, te Brussel. AALST, Zaterdag. Tarwe 00,00, Masteluin 00,00, Garst 00,00, Rogge 15.00, Haver 18.75, Aardappelen 4,50 Boter de 3 kilos 6,00 a 8,00 Eieren de 25 3,36 a 3,54 Vlas de 3 kilos 0,00, Viggens 20,00 a 25,00, Ajuin de 100 kilos, 00 A 00,0. Er waren ter markt 596 klonten boter, met 4700 kilos. 00 Balen hop werden ter merkt gebrachtde prijs was 000 tot 000 fr. volgens kw. GEERAARDSBERGEN, Maandag. Tarwe 19,00, Masteluin 16,00 Rogge 14,00 Haver 16,00 Boonen 17,00, Aardappels 5,00, Koolzaad ,00 Lijnzaad 25,00, Boter 2,11 a 2,32, Eieren 3,72 ét 0.00, Tabak le kw. de 50 kilos, 00,00, 2" kw. 00 3* kw. 00,00 LEUVEN, Maandag. Tarwe 17,00, rogge 13,50, haver 17,00, garst 17,25, hooi 5,50, stroo °-,00, boter 2,10aaardappelen 4,75, eieren ,00 koolzaadolie 50,00 lijnzaadolie 45,00. DENDERMONDE, maandag. Tarwe 16,50 rogge 13,50, haver 17,00, aardappelen5,00, boter 2,75, eieren 2,63 lijnolie53.00,koolzaadoiie 50,00 lijnkoeken 19,50 NINOVE, Dinsdag. Tarwê 16.50 k 17.00, Rogge 13,00 a 13,50, Haver 18,00 k 18,50, Garst 17.00 k =,00, Boonen 13,00 a 14,00, Aardap pelen 5,00 a 5,00, Koolzaad ,00 a ,00, Lijn zaad,00 b,00, Boter per kilo 2.60 k 2,90, Eieren de 25 3,70 b 3,80. ANTWERPEN. Tarwebloem n* 0 23,75, n° 00 23,75, Roggebloem 24,50, Lijnzaad zwarte zee 24,50, Lijnzaad van Bombay 25,00. GENT. Vrijdag. De goede stalbeesten golden gemiddeld 1,20 tot 1,45 per kilo geslachtvleesch, óe kalveren 1,05 tot 1,20 de varkens 0,70 a 0,82 Mechelen (Neckerspoel) Koeibeesten inlandsch ras 285 tot 425 fr.; hollandsch ras, 390 tot 625 fr. de varkens van La Hesbaye, 17 tot 25 fr. die van Vlaanderen 20 tot 28 fr. AALST, zaterdag 1 De varkens 22,50 tot 25,00 ANDERLECHT Ossen, 0,70 tot 0,86 stieren 0,55 tot 70; koeien en vaarzen 0,55 tot 0,70 de kalvers 0,75 tot 1,03; Varkensmarkt van 13 Juni, 1083 beestjes aan 0,77 tot 0,87 den kilo KORTRIJK, maandag vaarzen 0,60 tot 0,73 ossen 0,60 tot 0,73 koeien 0,50 tot 0,58 stieren 0,50 tot 0,70 ANTWERPEN, maaadag Ossen 0,64 tot 0,80 vaarzen 0,60 tot 0,80. slieren 0,55 totO,75, kal veren SOTTEGEM. Dinsdag Tarwe 16,50, mas teluin 14, a 00,rogge 13,00 k 14.00, haver 17,00 b 18,00, boonen 16,00 k 17,00, boter per kilo 2,27 b2,50, eieren 1,70 b 1,80

Klokke Roeland | 1900 | | pagina 3