Het Mecanism der nieuwe kieswet. heven en Dood. In 't ministerie van spoorwegen. Gedenkt den strijdpenning. De Commissie voor het pensioen Briefwisseling. Uit liet land van Dendermonde. Uit Mechelen. GELDIGE BRIEFJES. Het eenige wat de kiezers rechtstreeks aanbelangt, is te weten hoe zij mogen stemmen. De hoofdzakelijke nieuwigheid der wet is dat alle FANACHEERING NIETIG IS. Er zijn vier soorten van geldige briefjes 1. gestemd boven de lijst 2. gestemd achter étwen bijgevoegden kandidaat 3. gestemd achter èénen effectieven kandidaat 4. gestemd achter èénen effectieven en èénen bijge voegden. Alle andere stembrieven zij n nietig. Welke is de beteekenis dier stemmingen I Elk dezer stemmingen is eene stem voor de heele lyst. Ziehier in wat zij echter verschillen Als men boven de lijst stèmt keurt men de volgorde goed der effektieven en der suppleanten want de volgorde is niet meer, zo^als vroeger, volgens de naam letters der kandidaten, maar zoo als hunne namen op de voorstellingslijst door de voorstellers ingeschreven zijn. Als men voor èénen effectief stemt (onnoodig voor den eerste te stemmen, want dat zou geene beteekenis hebben, tenzij een platonische blijk ran sympathie) dan keurt men de volgorde der effectieven niet goed, men geeft een voorkeurstem aan dezen effectief. De volgorde der suppleanten keurt men goed. Als men voor eenen bijgevoegde stemt, dan keurt men de volgorde der effectieven goed, msar niet de volgorde der bijgevoegden Als men stemt oor eenen effectief en eenen sup- plèant, dan keurt men de volgerde noch der effectie ven noch der suppleanten goed. VERDEELING DER ZETELS TUSSCHEN DE PARTIJEN. De samenstelling dier vier soorten van briefjes maakt het kiescijfer uit der partij, hare getalsterkte. Wij veronderstellen drie partijen in een arrondis sement volksvertegenworodigers De Kathol, behalen 55,000 st. Het doctrinair-socialistisch verbond 50,000 st. De Vlaamsche Kristene Volkspartij 10,000 st. Men verdeeld elk kiescijfer door 1, 2, 3, 4, 5, enz. Kath. Kartel Bernokratie 55,000 X 50 000 X 40,000 X 27.500 25,000 5,000 18,333 16,666 13,730 12,500 11,000 10.000 9,166 8,333 Aan de elf grootste uitkomsten of quotiënten worden de elf zetels bedeeld. De Kath. hebben vijf gekozenen Het doctrinair-socialistisch verbond vijf gekozenen De vlaamsche Kristene Volkspar tij óén gekozene WIE IS DE GEKOZENE IN ELKE PARTIJ 1 Hier wordt de wet tamelijk ingewikkeld, doch zij hoeft slechts gekend te zijn door het Hoofdbureel. Laat ons het voorbeeld nemen van den heer Roevens in het Handelsblad Lijst nr 1 heeft bekomen A. Vanboven 20,000 st. B. Nevens de namen van effectieven als volgt 1. Jan 2000 2. Peer 1500 3. Jaak 1000 4. Jef 5500 5. Frar.s 200 6. Louis 3600 7. Toon 4500 18300 C. Nevens de namen van supplean ten als volgt 1. Ernest 600 2. Julius 3000 3. Edmond 60 4. Gust 40 3700 Hoeveel stemmen zijn er die de volgorde der «ffectieven goedkeuren 26000 en 3700 29700 He wel, dia stemmen worden gegeven op volgentlij k aan eiken effectief totdat hij ergnnoeg hebbe om, met bijvoeging zijner persoonlijke stemmen, te komen tot het kiesquotienl, aat wil zeggen tot de elfde uitkomst, 54 o P door JULES MARY. a Lieve Claudine I Ik bemin hem, het is vreeselijk, afschuwelijk, dat weet ik wel, maar ondanks mijzelve, ondanks alles be min ik hem. Al mijn haat is in liefde veranderd. Ik wacht u morgen avond op mijn kamer. Hoop ech ter Diet, dat ik u naar les Bernadettes volgen zal, het is mij onmogelijk dien man, het voorwer p mijner rampzalige, maar hartstochtelijke liefde te verlaten. Ik wil u alleen smeeken, uw zuster niet te vloeken, maar haar vergiffenis te schenken. Kom, Claudine, ik bezweer u, kom. Lucienne. Jean duizelde, toen hij deze woorden las, zijn hart juichte van duivelsche vreugde. Zij moest hem dan wel vurig beminnen 1 liet gelukte hem thans beter zijn aandoening te verbergen, Courlande merkte er althans niets van. Jean sloot den brief in een ander omslag, dat hij bij zich gestoken had, dankte Courlande en ging naar de villa terug. Daar gekomen sloot hij zich in zijn kamer op. Hij wilde tot eiken prijs morgen avond het gesprek tusschen de beide zusters alluisteren. Dit leverde geen ernstige bezwaren op. De kamer van Lucienne grensde, zooals wij vroe ger reeds gezegd hebban aan die welke vroeger door de oude mevrouw de Montmayeur werd bewoond. De beide vertrekken hadden gemeenschap met elkaar door een groote dubbele deur, welke sedert den dood van de oude mevrouw altijd door Lucienne gesloten werd gehouden. Id de kamer van Lucienne hing een zwar« portiere voor deze deur. Jean behoefde dus morgen avond slechts in de ka mer van zijn moeder te gaan en te wachten totdat de kleinste die een zetel krijgt. Het quotient is, in ons voorbeeld, 10,000 Men gaat te werk als volgt Jan heeft 2000 persoonlijke stembriefjes, hoeveel heeft hij te kort 8000. We nemen die 8000 van de 29700 af. En zoo voor eiken volgenden kandidaat. Jan 2000 cn 8000 10,000 Peer 1500 en 8500 10, U-O Jaak 1000 en 9000 10.000 Jef 5500 en 4200 9,700 Frans 200 en 0000 0,200 Louis 3600 on C000 3,600 Toon 4500 en 0000 4,500 483000 29700 48,000 48,000 is de getalsterkte der partij 29,000 zijn de lijststemmen (door lijststemmen verstaat men al de briefjes, die de volgorde goedkeuren der effectieven). 18300 zijn d» voorkeurbriefjes die ue volgorde dar effectieven niet goedkeuren. Wie is er gekozen van de lijst nr 1, in de veronder stelling dat zij vijf zetels bekomen hebbe? De vijf kandidaten die het meest getal stemmen bïkwamen volgens bovenstaande operatie, namelijk 1. Jan 2. Peer 3. Jaak 4. Jef 7. Toon Door de omwerping der volgorde, gaat T>*on voor Frans en Louis. Voor de suppleanden wordt ook zoo gedaan. Hoeveel stembriefjes zijn er, de volgorde der supple anten goedkeurende 26,000 en 18,300 44,300 Ernest 600 en 9400 40,000 Julius 3000 7000 10,000 Elmond 60 9940 10,030 Gust 40 6960 10,000 36300 8000 DesuppleanteD zijn allen in hunne volgorde gekozen, Zelf heeft de partij er 8000 stemmen voor over, het geen zonder belang is dewijl het zeer onwaarschijn lijks,dat meer dan 4 effectieven zullen sterven of ontslag geven binnen den loop van het vierjarig mandaat. Voor hetgemakkelijk begrip, hebben wij veronder steld dat er geene briefjes geteekend waren voor een effec' ief en één suppléaat. Deze briefjes moeten afzonderlijk gerangschikt wor den. Zij tellen mede in de getalsterkte der partij, en verder als voorkeurstemmen bij de effetieven en bij de suppleanten. Dat zijn de briefjes voor verstandige liedennochtans men ziet dat de voorkeurstemmen slechts uitwerksel kunnen hebben op den iaaisten ze tel der partij, ten ware een kandidaat met zijne voor keurstemmen alléén, tot het kiesquotienl geraakte. Het zijn dus de voorstellers der lijst die het grootste deel der zetels toekennen daarin is de vrijheid van den kiezer gekrenkt, evenals door de ongeldigheid van alle gepanacheerde briefjes. Het Volkskhcht. Wie heeft er uu gelijk Over eenige weken beweerden de deröocrtuón dat Minister Van de Peereboom heel het spoor wegnet had laten ontredderen, dat er vele rijtui gen te kort waren voor het vervoer der nyver- heidsprodukten en hij op die manier voor een deel medeplichtig is aan den opslag der kolen. Heal de bewaarderspers tierde om wraak. En nu, wat gebeurt er Minister Liebaert, de aerfgenaam» van minis ter Van den Peereboom, komt een bevel te ge ven, om 250 gesloten koopwareuwagons (mid densoort) Ie maken, 250 gesloten wagons (groote soort, '1,450 koleDwagons en 50 fourgons voor voor koopwareutreins, te zamen 2,000 rijtuigen. Hetgene bewijst dat onze vrienden gelijk had den en de bewaarders beter deden den bek in de pluimen te houden. Zullen ze nu eens voorgoed de gewoonte aan nemen eerst de zaken te onderzoeken alvorens op onzen kap te donderen We vreezen er voor! Claudine -kwam. Wanneer hij zijn oor tegen de deur legde, kon hij het geheele gesprek woord voor v oord afluisteren. Met ongeduld zag hij den volgenden avond te ge- moet. Na het noenmaal zeide hij tegen Lucienne Ik ga uit, ik moet naar Saint-Cloud, en ais ik thuiskom zult gij waarschijnlijk wel naar bed zijn. Vaarwel. o Vaarwel, Jean. Hij drukte haar de hand en verliet de eetzaal. Lucienne dacht. Hij zal ons beluisteren en om elk wantrouwen te doen verdwijnen wendt hij voor naar Saint-Cioud te zullen gaan. Dat was dan ook werkelijk zoo. Jean verliet door de voordeur het huis om er door de achterdeur in terug te keeren. Op de teenen sloop hij naar boven en verborg zich in de kamer zijner moeder. In h<-t duister wachtte hij, óén uur, twee uur, maar alles bleef stil. Zou Claudine niet komen mompelde hij. Eindelijk na drie uur gewacht te hebben, hoorde hij dat de deur der aangrenzende kamer werd ge opend. Kom, zuster, hoorde hij Lucienne zeggen, a hier kunnen wij ongestoord spreken. Montmayeuris uit gegaan en niemand kan ons beluisteren. Maar in den gang had Lucienne haar zuster reeds iogefluisterd Neem u in acht. Courlande zal u zeker wel ge- zegt hebben dat Montmayeur onze brieven heeft ge lezen, hij zal ons beluisteren. Daarop waren zij de kamer binnen getreden. Is het werkelijk waar wat gij mij geschrevea hebt, Lucienne? vroeg Claudine. Bemint gij hem?» Helaas ja. O 1 God, Lucienne, welk een ongeluk 1 Bedenk toch dat die man de moordenaar is van mijn pleegva der Bourreille, en dat u eigen pleegvader Doriat voor hem naar het schavot zal gaan.jGij maakt u zeiven tot zijn medoplichtige.» Het is waar, ik verdien u verachting, de verach ting van de geheele wereld, maar ik bemin dien man, welker uitslagen met nieuwsgierigheid werden afgewacht, heeft eindelijk... eene muis gebaard. Bedeck eens, vriend lezer, dat zij aan de Ka mer zal voorstellen, iels in te voeren, dat reeds bestaalnamelijk eene vrije pensioenkas aangemoedigd dooi het goevernement Geen staatspensioen dus gelijk in Denemarken en Nieuw Zeeland Geen verplichtend pensioen op de kosten van Staat, patroon en werkman, gelijk in Duitsch land. Neen, men wil ons begiftigen meteen half ge bakken pannekoek Zoude niet omv„r vallen 't Is te hopen dat de aanslaande kiezingen een heel regiment nieuwe volksvertegenwoordigers naar de kamer zullen zenden, gekozen op een eerlijk program, die er met den ruwen borstel zullen doo'gaan en daar wat beters zullen vragen of anders hebben wij de pannekoek aan ons been Op, kiezers, van allo gewesten! Gebruikt uw recht in uw belang! Stemt alleen voor mannen, die het wel meenen met u, en voor geene apothekers uit het oud conservatief plaastermagazijn. Vooruitvooruit P. V. S. Heer Uitgever, Ik ben wc 1 op de hoogte riet der geleerdheid, want ik heb het geluk niet gehad vela broeken op de schoolbanken te verslijten. Maar toch wil ik eenige regelen schrijven over den toestand. Ik heb in Klokke Roeland de artikels Elk zijn spelvan de hreren De Backer en Ducatillou met aandacht gelezen en herlezen en ik beken, dat ik ten volle instem met de meening van eerst genoemde van overal alleen te strijden, ten min ste toch met geen socialisten op te komen. In hel artikel Kiestaktiek lees ik a In kleine arrondissementen, waar het volk tamelijk ontwikkeld is op politiek gebied, vind ik geen bezwaar dat de oppositiepartijen een zelfde lijst voorstellen. Maar noemt eens een arrondisse ment waar de oude hoeren daar geen graten zul len in vinden Ik neem Aalst, het best bewerkte daar heb ik het ondervonden.Ik ken 'nen hoek die wel vijftig stemmen mocht geven en waar ze volks gezind waren maar door uw onvolledig optre- in 98 was de kaart gekeerd. Zi) wierpen u naar den mond a Zij doen met de socialisten en men mocht hun het tegenovergestelde bewijzen, zij geloofden u niethet was hun door de oukens met geweld in 't hoofd gedrukt. Ook moet men in acht nemen, den dag dat de geestelijken onzij dig zullen blijven en den stoel der waarheid niet meer zullen gebruiken tot meetingen, wij de pekens gemakkelijk uit hunne zetels kunnen lichten, en als wij ergens met 'nen socialist op treden, zullen zij nooit die werking staken. P. B. M. Tibbbaut neeint reeds zijne voorzorgen om deu lieeren De Bruyn en de Kerckhove den baard af te doen en nummer 1 op de behouders lijst te bekomen. Zondag heeft hij twee meetin gen gehouden eene te Opdorp en eene te Bug- gen hout-Opstal. In de eerste gemeente sprak hij over paarden- verzekeringen. Hij moest zelf bekennen dat de tegenwoordig zijnde landbouwers, beter de zaak kenden dan hij, maar dat hij alleen was geko men om aan de karre te steken. 't Was dus van Hé, Mie, steek een beetje van achter aan mijn karre. Hij heeft eenige fraaie blauwe bloem kens op de mouw gespeten van menschen die veel beter zouden doen hunne ambtsbezigheden niet te ver- waarloozen en zich bezig te houden met kinderen in plaats van paarden. Voor deze zullen de boeren wel zorgen cn dat is het werk niet van school meesters, die betaald wordeu om te ondei wijzen. (Ons land telt 157 ongeletterde lotelingen op Te Opstal heeft M. Tibbaut gesproken van ouderlingen bijstand en pensioen. Wij moeten bekennen dat de jonge volksvertegen woordiger ik kan niet anders, koewei ik weet dat die liefde schandelijk is. Schandelijk? Neen, meer nog dan dat, dio lief de is heilligschennis. O gij bemint niet, gij weet niet wat liefde is. Wanneer gij ooit ware, vurige liefde gevoeld hadt, dan zoudt gij begrijpen, dal. ik gedwongen word, dien man te beminnen. Het hart laat zich niet bedwingen een minnend hart is een tyran, die gehoorzaamd wor den moet ondanks alles. Ik lijdt vreeselijk, ik zou wil len sterven, maar wanneer ik dien man zie, dan is alles vergeten. Mijn hart beveelt mij hem lief te hebben en ik kan slehts gehoorzamen, rampzalige die ik ben. u Verlaat dit huis, arme zuster, ontvlucht de betoo- vering, welke die man op u uitoefent. Neen, neen, het is te laat. Ik had hier nooit moeten komen, dan zou ik de kracht nog hebben, om aan mijn liefde weer stand te bieden. Ik heb met de liefde gespeeld, maar zij Iaat niet met zich spelen, zij heeft mij, onvoorzichtige, tot haar slachtoffer gemaakt. Ver laat mij. Claudine, ik ben vervloekt, vaarwel, laat mij aan mijn noodlot over. Vaarwel dan, Lucienne, God moge u vergeven, ik kan het niet. De beide zusters scheiden na elkaar omhelsd en in stilte gekust te hebben. Montmayeur had elk woord verstaan en hij werd door het behen iig doel der meisjes geheel misleid. Het was hem niet mogelijk langer in zyn schuilhoek te blijven. Hij begaf zich naar de kamer waar het gesprek tusschen de twee zusters gevoerd was. Het was donker in de kamer van Lucienne, zij had opzettelijk geen licht aangestoken, uit vrees dat Jean niet alleen zou luisteren maar ook door het sleutel- gad zou kijken. Zacht opende hij de deur. Lucienne stond voor het venster en staarde naar buiten inden helderen winter nacht. liet vroor nog even sterk, de lucht was helder en met sterren bezaaid. Lucienne keek haar zuster na, die zich door den tuin verwijderde, on wier gestalte zij duidelijk kon ondersheiden. Lucienne! fluisterde hij. Zij slaakte een kreet en zag versohrikt om. die te Dendermonde aangeduid is om n' 3 te wor den, 't is te zeggen geslachtofferd, het zeer be hendig aanboord legt. Wanneer de Kerckhove en de Bruyn hetzelfde niet doen,zullen ze achter uit gestoken worden. Op hetzelfde uurd«t Tibbaut meeling hield in de school van Opstal was ODzen vriend Du Ca- tillon aan het woord aan de statie. Vijf kwaart lang heeft hij het program der Chrlstene Volks partij uitgelegd voor een talrijk, aandachtig en goed gestemd publiek. Spreker heeft vooral de schandlge handelwijze aan de kaak gesteld van de eigenaars, die te Buggenhout de pacht hebben opgeslagen zonder dat de pachters den tijd had den naar iets anders om te zien. De Poll komt weer te voorschijn. Te Dender monde zijn eenige jonge aspiranten-volksverte genwoordigers. die ongeduldig worden en de Kerckhove of Tibbaut naar de maan wenschen. Die jongens vragen dat de kandidaten door een poll zouden aangeduid woaden. De oude pekens der associatie schudden het hoofd zeggende, dat de poll van 1897 genoeg tweedracht gesticht heett. Overigens, werd M. de Kerckhove niet zonder poll opgedrongen? Heeft in 1898 derge lijke voorafgaandelijke raadpleging der kiezers plaats gehad Als de jonge leeuwkens brullen en dreigen sCHEURraakers te worden, zal men mis schien den poll toestaan, 't Blijft ie zien of men de jongens niet kortwiekt, roepende Zwijgen, mannekens, en oppassen op uw brood of wij zul len met u doen gelijk met de Daensen en hunne vrienden. Heeft de poll werkelijk plaats, dan nog mag men een ordewoord uit Gent verwachten en de drie uittredende volksvertegenworrdigers zul len eenvoudig opnieuw aangewezen worden.Meer nog, de naieve politiekers, die zich bereven die heeren aan den poll zullen onderwerpen, zullen metterdaad gemuilband zijn, want zij moeten zich als mannen van eer aan den wil der kiezers door den poll uitgedrul t onderwerpen. Doen ze 't niet, dan zijn het oneerlijke spelers, die zullen geaffi- cheeid worden aan het misprijzen van het volk. Wij verlangen den poll te zien plaats hebben. Hij zal nog eenige honderde katholieken misnoegen en onze partij versterken. Uit Laerne schrijft men dat ons de ontroe ring verwekt dooi het bloedig gevecht tusschen gendarmen en soldaten nog niet gestild is. Meu vraagt zich af of de gemeeneteoverheid haren plicht gedaan heeft. Ware zij tusschengekomen, voorzeker zou geen bloed gestroomd hebben. Ze ventien soldaten zijn tot nu toe binnengevraagd, waaronder een zeker getal huisvaders, wevers uit het fabriek, die in het putje van den winter vrouw en kinderen hebben moeien verlaten om te gaan exerceeren 'i Is barbaarsch Men weet dat vier soldaten zijn veroordeeld ge weest tot straffen van acht dagen tot een maand gevang. Geen enkel burgersblad als Landwacht en Frutgazet, heeft daartegen geprotesteerd, 't Zijn arme duivels en hun gezin moet maar naar den arme gaan als vader ratatoo eet. Ha moest de zoon van M. den burgemeester soldaat zijn, nevens de arme wevers, er zou geen revue plaats hebbeu. De veldwachters of gendarmen zoudeu belast worden de kleeren te gaan nazien in de handen der soldaten ?elven, die nu verplicht zijn een dag te verletten en verteer te maken, 't Is de wet weeral die hier de groote plichtige is zooils de goloemde bloedwet de oorzaak Is van al de baldadigheden der lotingsdagen Elk voor zijn lot zeggen de democraten en dat moet Ico- meo, spijls de dompers die in de Kamer niet eens den bek openen om genade voor de bin nengeroepen soldaten te vragen. Pas is onze gemeenteraad in de handen der katholieken of zij verloochenen alreeds hun kies- program, met welke zij vroeger zoo geschermd hadden. Reeds zijn er bedienden gebroodroofd of uit hunnen dienst ontslagen, en zie hunne st"m verzwakt alreeds voor het verdedigen van werkmansrecht. Katholieke werklieden, werpt die blinddoek van voor uw oogen en ziet met welke lieden gij hier te doen hebt I zij die steeds oen afgod van het geld aanbidden en het woord vrijheid en ver- Hij naderde haar. In de duisternis welke in de kamer lieerschte, schitterden zijn oogen, evenals die van een roofdier. Jeanl riep Lucienne uit, gij kier I Ik meen de.... Ik heb alles gehoord, fluisterde hij op hartstoch telijken toon, ik was daar, in de kamer hiernaast, ik weet nu eerst, hoe gij mij bemint, want gij hebt mij lief ondanks mijn misdaad. O I hoe zal ik u de liefde beschrijven, die ik op het oogenblik voor u koester. Het is geen liefde meer, het is vurige hartstocht. Gij' doet mij alles vergeten, ik ben balf waanzinnig van liefde en geluk. Thans moet gij de mijne zijn, geheel de mijne. Hij omvatte haar met beide armen en omhelsde haar hartstochtelijk. Ik bemin u, gij bemint mij ook, gij kent mijn gehenn, gij moet de mijne zijn, ik kan niet langer wachten. Daarop verlieten zg elkander en begaven zich ter rust. IV. Zij moet sterven. Jean de Montmayeur, had den geheelen nacht niet geslapen, hij was zelf niet op zijn bed geweest, maar had altoos op zijn stoel gezeten, in diep nadenken ver zonken. Lucienne is door haar liefde voor mij onschadelijk gemaakt, mompelde hij, zij zal mijn misdaad verzwijgen. Maar Claudine, ja, van haar heb ik alles te vreezen, zij kan mij in het verderf storten, en dat zal zij doeD, ten minste, zoo ik bet haar niet belet. Hoe zal ik haar beletten, mij aan te klagen? Daarvoor bestond slechts één middelbaar te doo- den. Alleen de dooden spreken niet. Woest sprong hij op. Welnu het zij zoo,zij moet sterven I riep hij Hij wandelde met groote stappen zijne kamer od en *flp_ r Vervolgt.

Klokke Roeland | 1900 | | pagina 2