Tusschen Engeland en Transvaal Rond de Tugela-rivier. Priester DAENS-Penning Asthma eindelijk genezen NINOVE. Onmiddelijk na de loting, is de uitslag te bekomen op ons bureel en bij onze verkoopers aan 10 centiemen. LUISTERRIJK AVONDFEEST Luisterrijk AVONDFEEST Men vraagt Herberg feesten. Boekhandel van Klokke Roeland. JICHT en het RHUIIATISM iinmatisraal Et Antigoiittettx S'-McENTIUU?*®*® Marktprijzen. Veemarkten. draag-zaamheid in den mond hebben, zij zullen niets ten uwen voordeele verrichten. Zij, die vroeger dierfden zeggen, dat het schan de was een voorbeeldigen agent te brood rooven die op zijn Itjdensbed dit nieuws ontving, waar om verledige i zij nu die slachtoff'rs niet. De tranen welke de gebroo Iroofde huisgezinnen uit hunne oogen ontvallen zijn ons le p olijk om te aanschouwen, des te meer dat die personen hun ne diens'en hadden aangeboden aan afgedankte bestuurders om de veiligheid onzer stad te vrij waren. Wanneer zal de stem van het volk in gansch 't land ontslaan en verheffen lot zelfs in de Kamers en Senaat om eene wet uit te vaardigen tegen dien willekeur hardvochtiger lieden die eerlijke bedienden tot den bedelstaf brengen. Werklieden, opent de oogen, strijdt en schaart u met oas onder de groene vlag. C. B. L. Men kan de Klokke Roeland alhier verkrijgen bij den heer E. Van Doeselaer, Brul alsook ten lokale bij Mus Smets Wagonstraat. Alle giften, hoe klein ook, worden met dank voor den strijdpenntng aanvaard. De grootste veldslag die in dezen veldtocht zal geleverd geworden zijn is op handen. Moeten de Boeren verslagen worden dan zal een hardnekkige, eindelooze en verraderlijke strijd aanvaug nemen op Trausvaalsch grond gebied waarvan niemand de uilslag beslissend zou kunnen voorzeggen. Ziehier nu, tot beter verstand der berichten die volgen, de houding van het leger van generaal Buller, zooals Le Temps die aangeeft Tusschen Sprlngveld ten zuiden der Tugela en Acton Homes en Dewdrop ten noorden, is zijn leger op twee punten de rivier overgetrokken de brigade onder koramando Lyttleton langs het westen, Potgietersdrift over, en de brigade onder komman lo Warren langs het zuiden over Prit- chardtsdrift. De Boers liggen een weinig ten zuiden zeer dicht bij Dewdrop en Arnott Hill, 't Is deze stand plaats die zeer waarschijnlijk door de brigade Lyttleton zal aangerand worden. De brigade Warren zou op Acton Homes aan rukken om de Boeren rondom in te sluiten. Zij is thans (donderdag of vrijdag van verle den week) op een punt, Neushoornfontein, om trent 5 mijlen ten noorden der Tugela in de rich ting van Acton Homes. Eene brigade blijft voor Golenso. De ijzeren- weg wordt bewaakt tot Fiére. Twee slagen bij Venterspruit. Generaal Glery leverde zaterdag met een deel der troepen van kommandant Warren slag aan de Boeren van 6 uren 's morgends tot 7 uren des avonds rond Acton Homes, dicht bij eeoe heu velketen aan welker voet de Venterrivier vloeit. Volgens de berichten van het War-office zelf zouden de Boers zich uit taktiek achteruitgetrok ken hebben. De engelschen gelukten erin 5 kilometers veld te winnen, maar verloren 280 man aan dooden en gekwetsten, waaronder 11 officieren, volgens officiëele opgave. Men mag zich verwachten dit getal te zien verdubbelen binnen eenige dagen naar men altijd reeds ondervonden heeft van het War-office. De verliezen der Boeren zijn 21 man, dooden en gekwetsten. De slag hernam 's anderdaags, dus zondag. Het voetvolk was van 's morgends te 5 uren op de been, langsheen de bergketen Tabanmyana waarvan het uiterste zuidelijk punt Spioenkop heet. De schutterij stond in de vlakte achter het paardenvolk. De republikeinen hadden hunne standplaats op eene hoogte die de streek be- heerschte en hielden zich schuil achter groote rotsblokken. De aanval was voornamelijk zake voor de ar- artillerie. De engelsche kanonnen schoten tonnen spring- bussen met kogels geladen, maar de Boeren hiel den het oog vooral op het paardenvolk dat zij een hevig geweervuur toezonden. Hun kanonvuur was minder juist gericht. De Boeren hielden zich geheel den dag hard nekkig in hunne standplaats. Zij hadden slechts weinig geschut. De engelschen verloren 294 man aan dooden en gekwetsten. De standplaats der Boeren op Spioenskop is op 1400 yards van de standplaats van generaal Warren, maar beheerscht deze. Langs deze zijde Is de bergwand steil, als afgebroken, maar langs de andere geheel en gansch effen. De taktiek der Engelschen zou bestaan de lijn der Boeren in twee te snijden. Het gerucht loopt dat g.neraal Gronie de berg engten van Drakensberg sterk zou bezetten om den aftocht van generaal Buller te beletten en dat hij zich bereidt om het engelsch leger in den rug aan le vallen. In Looden deelt men het gevoelen dat de be wegingen van Generaal Buller erg gewaagd zijn. De 3 brigade van géneraal Buller die voor Go lenso blijft, heeft sedert eenige dagen onophou dend de stad beschoten. Den zondag hebben de engelschen de standplaats der Boers aangerand, te 10 uren In den morgend. De Boers behielden hunne standplaatsen. Volgens de korrespondent der Manchester Guardian beloopt de getalsterkte der Boeren die tegenover generaal Buller staan 46.000 man volgens dien der Westrnioster Gazette 50.000. In die voorwaarden is er voor de zegepraal van generaal Buller meer te vreezen dan te hopen. Volgens laatsten korrespondent is de zooge zegde zegepraal van generaal Warren van niet veel beteekenis, want die hoogten zullen waar schijnlijk slechts bezet geweest zijn met voor posten die voor last hadden den vooruitgang van het engelsch leger le vertragen om het gros toe te laten zijne verschansingen te versterken en zijn geschut op eene uitgekozen plaats te zijner verdediging te brengnu. Te Ladysmith. Een snelbericht van wege de Boers, kend op 22, meldt dat een Creuzot-kanon dien dag het kwartier generaal der generalen White en sir Archibald Hunter met eene bom vernield hejft. Men wi et i ietot er dood.-n zijn. In do laatslo dagen Is de s'erfte in Ladysmith toegenomen tot 40 ge allen daags. Het wek-Iijksch rapport van generaal White vermeldde verledene w eck 410 erge gevallen van kwade koorts. Versterkingen. De stoombo I Coriiiihia is den 21 voor Kaap stad veilrokken met eene lading van 1400 ezels en voorraad. Aurania die 4.557 soldaten aan boord had en eene aanzienlijke hoeveelheid voorraad, is den 21 te Las Palmas binnengeloopen. De voornaamste burgers van Edimburgh ^heb ben besloten eene afdeeling schotsche vrijwilli gers uit te rusten en ten dienste der regeering te stellen. Een bericht uit Kaapstad meldt de aankomst van een stoomschip met 58 officieren en 4900 man. Generaal Roberts heeft oorlof gegeven tot de samenstelling eener afdeeling kolonietroepen on der bevel van geueraal Brabant. Hij heeft eenen nieuwen aanvoer van engelsche ruiterij afgewezen daar zij te zwaar is voor de streek. De Daily News meent te weten dat gene raal Roberts bekend gemaakt heeft dat het hem onmogelijk zal zijn het noodige voedsel te vinden voor de paarden. Italië leent de hand. Eene bestelling krijgstuig, kanons, enz. door de engelsche regeering aan het duitsch huis Iirupp gedaan, werd door de duitsche regeering op grond van onzijdigheid, niet tot den uitvoer toegelaten Men meent dat de italiaansche regeering als handlanger tusschen het huls Krupp en het en gelsch ministerie optreedt daar eene bestelling van 50.000 fr. krijgstuig van wege de italiaansche regeering aau Krupp is toegekomen. De italiaan sche regeering is niet in staat zulke krijgsuitga- ven te doen voor eigen rekening. Brief van een Transvaler. Wij deelen hierondea een brief mee van een jongeling van 20 jaar, den tweeden van drie ge broeders die in het leger der Boers vechten. De jongste, Dennis Weeber, is 46 jaar en was leerling aan het lyceum van Pretoria, dus een kind nog de tweede, Egbert, schrijver dezes, bediende in het ministerie van buitenland sche zaken, en de oudste, Otto, insgelijks staats beambte te Middelburg. De procureur van Middelburg, M. Pistorius, is hun oom en bevindt zich ook aan 't hoofd van 't leger. De brief is aan zijn vader geschreven. Dundee, 28 October, 99 Sedert we ons huis veriaten hebben, zijn wij altijd te paard tn het veld geweestwij hebben den ijzerenweg eokel eenige uren gebruikt. Wij hebben gedurig slecht weder gehad, regen, koü, wind, mist, wat ODze paarden meer vermoeide dan de tocht zelve. Wij hebben nog niets gehad dan overwinnln- m Charlestown is ingenomen, ook Newcastle, Glengoë, Waschbank en Dundee. Ik ga nu trachten u de beschrijving van den slag van Dundee van 20 October laatst te geven de zwaarste slag die tot hiertoe ia Zutd-Afrika ge leverd werd. Otto, Denis en ik waren van 't begin tot 't einde in 't heetste van den strijd, evenals Pislo- rius en Gotha. Het kommando van Middelburg, rond de 400 man sterk, onder bevel van veldcor- net Vercenil, trok de Buflelrivier over in den nacht van 49. Wij gingen traag vooruit om de schutterij toe teilaten mee te trekken, en kwamen ten 4 uren des morgends in Dundee aan. a Geweerschoten werden onmiddellijk met den vijend gewisseld daarna liepen wij in tegen de kopjes die Dundee beheerschen en namen ze in. Rond half vijf begonnen de engelschen ons uit Dundee met hunne kanons te beschieten. Bij den eersten aanval verloor ik Otto, Denis, Botha Pistorius en onzen veldcornet uit het oog en ik zag geen een terug, behalve den veldcornet wien ik gedurende gansch den strijd volgde. De en gelschen beschoten ons ongeveer 8 A 9 uren de lommen en kogels dooden er velen onder ons. De jonge Papenfus en ik werden bijna door eene bom gedood die juist boven ons hoojd losbrak en alles rondom ons wegkuischte. Maar, Goddank, wij kwamen er van af zonder letsel. Het engelsch paardenvolk trachtte een kopje in te nemen waar Otto, Denls, Pistorius en nog andere Middelburgers waren maar de engel scheu werden gedood gelijk vliegen onder het moorddadig vuur onzer Mausergeweeren. Zij waren zoo dik,als een mierennest, toen zij de vlakte doortrokken om het kopje te bereiken, maar de onzen onthaalden hen op zulk een vuur dat zij allengs moesten wegtrekken. Op dit oogen- blik, 't was omtrent tien uren, werden wij ver wittigd dat onze paarden gevaar liepen gekaapt te worden. Ik kreeg van den veldcornet oorlof om te gaan zien wat er omging. Wij trekken ietwat vooruit en onder de kogels en bommen door, komen wij tot bij onze paarden welke wij op eene plaats brengen, waar wij ze gedurig konden ga deslaan. De arme dieren, die reeds 45 uren geza deld stonden, hadden een droevig voorkomen. t Terwijl ik te paard steeg om een order van den veldcornet te volbrengen en een brok te eten viel eene bom neven mij en doodde mij bijna met mijn paard. Gansch bedwelmd op het oogenblik kwam ik seffens weder tot mij zeiven en draafde naar naar den top waar ik Otto en den jongen Eksteen weervond. Otto zegde mij dat hij Deni» en Pistorius in een anderen hoek van hot slag veld gelaten had, waar de slag nog in gang was. (Vervolg te naaste week.) Bergen. Verstikking in eene mijn. Een arbeider kuischte een ketel in een afhanke lijkheid der mijn van Ressaix. eensklaps bad eene gasontsnapping plaats en de werkman viel verstikt neder. Alle pogingen om hem terug tot het leven te roepen waren vruchteloos. De ongelukkig. Georges Simonet, oud 27 jaar, was nauwelijks sedert eenige weken getrouwd Aelter. Wreed ongeluk. Maandag avond, toen de laatste tram van Thielt naar Aelter kwam, werd hij nabij het Biezenveld eensklaps gestiemd. De machinist deed de stoom ach ter uitwerken en seffens ging men zien wat er scheelde. Er was een persoon doodgereden. Men had nog groote moeite om hem van onder de machien te halen. Het lijk droeg eene vreeselijke wonde aan het hoofd en was een been ajgereden. Niemand herkende het. In den fourgon van den tram opgenomen, werd het naar Aelter-dorp overgebracht, alwaar men bestaatigde dat het was de genaamde Karei Lootens, 44 jaar oud, houtzager van beroep. Men verondersield dat Lootens, die aan den drank verslaafd was, over de riggels zal gevallen zijn en zich niet meer kunnende oprichten daar in slaap zal geraakt zijn. Hulde aan het kunstmatigverbond voor haar welgelukt concert ten voordeele uan Transvaal 1,00 Opdat M. Lebon mag gelukken in de kiezing van Mei. 1,00 Want hij zal een sterken steun zijn voor Priesier Daens. 1,00 Dr. R. Schiffman bewijst zijn geloof in zijn geneesmiddel door het gratis te geven. Dr. Rudolph Schiffmann is een erkende autoriteit wat betreft de strot en longziekten en heeft onge twijfeld gedurende een pranktijk van meer dan dertig jaren, meer asthma gevallen en aanverwante ziekten behandeld en genezen dan eenig ander dokter in de wereld. Hij maakt bekend dat hij eindelijk een ge neesmiddel verbeterd heeft, dat niet alleen aan de ergste gevallen terstond verlichting geeft; maar dui- zende van zoogenaamd ongeneeselijke gevallen heeft genezen. Dr, Schiffmann heeft het volste vertrouwen in zijn geneesmiddel en ten einde anderen van zijn waarde op de snelste en zekerste wijze te overtuigen, verzoekt hij dit blad bekend te willen maken, dat hij gratis een monsterpakje van Dr. Schiffmann's asthma cure gedurende drie dagon na datum van dit blad franco aan elk persoon zendt, die hem zijn naam en adres duidelijk op eene brief kaart geschreven toezendt. Hij gelooft, dat een dus danige proef te nemen, de meest overtuigende en inderdaad de eenige weg zal zijn om het natuurlijke vooroordeel van duizende asthmnlijders te bestrijden, die vroeger te vergeefs verlichting gezocht verlichting hebben. Alhoewel de meeste apothekers in België zijn asthma geneesmiddel sedert het bij het publiek inge voerd is verkocht hebben, vreest de dokter dat er nog personen zijn die ernimmer over hebben hooren spreken en het is met het oog om hen te bereiken, dat hij dit gratis aanbod doet. Eene gelegenheid, om zonder kos ten, een zoo beroemd en zooveel zekerheid belovend geneesmiddel te beproeven moet door iedere leider met graagte worden aangegrepen. Adres Dr. R. Schiff- ma'.^depot voor België, 160, boulevard Anspach Brus- Gemeente Denderleeuw. op zondagen 4 en 41 Maart, te geven door de Tooneelmaatschappij DE VERBROEDERING in de ruime zaal van M. P. Beekman, statie. Men zal opvoeren 1. HOLLEBLOKKEN, blijspel. 2. GUDULA, drama. 3. HET WIEGJE, bliispel. ARTHUR IN ZIJN REPERTO RIUM. Gemeente Denderhautem. te geven in de zaal van Camiel Van den Brempt, door de Democraten van Denderhautem. Op Zondag 28 Januari, en Vrijdag 2 Februari (Lichtmis). Telkens om 5 ure stipt. PROGRAMMA Openingstuk. Romance. Mislukte Liefde, blijspel in twee bedrijven door Th. Lathouwers. Polka voor Bugel. Aire Varió voor Saxofone Alto. De Gemeenteraad van Rattendonck, blijspel in een bedrijf door J. Geertsen PRIJZEM DER PLAATSEN 1 f. 0,50 f. 0,30 VOLLEDIGE 6EHEZIM9 eene dienstmeid, statiestraat, 37, Ninove. Bakschieting bij J.-B. Souffrian, Terlinden, op 11 Februari, naar geldprijzen. HET KLEIN FAMILIE-WETBOEK'en, gebruike onzer Vlaamsche bevolking, door A. De Backer, advokaat, candidaat-notaris en be- eedigde landmeter o,50 IIE T LANDELIJK WE TB OEK, uitqelegd volgens de bespreking in onze wetgevende Ka mers door A. De Backer o,60 VERKOOP DER ARMENGOEDEREN, en omzetting van het produkt in Belgische rent eene hervorming op landelijk gebied) door A. De Backer o,25 De drie werken ineens genomen 1,20 DE KERK EN ONZE EEUW, het Evan gelie van den christen democraatdoor den beroemden Amerlkaanschen aartsbisschop Mgr Ireland. Vroeger kostte dit werk 2 fr., nu 1,00 GODS MOLEN MAAL T LANGZAAM MAAR FIJN, drama in 3 bedrijvendoor P. Van Schuylenbergh 1,25 BOERENALMANAK, met den uitleg der ojzondersle punten van ons program o,10 VERZAMELING VAN VOLKSLIEDE DEREN der Christene Volkspartij o,l 0 TEGEN "T COLLECTIVISM, redevoe ring van advokaat Lebon o,02 WET OP DE OPENBARE DRONKEN SCHAP o,15 PLAKALMANAK der Chr. Volkspart j o,10 PORTRET VAN PRIESTER DAENS o.lO VERZEKERDE GENEZING van WEreOl^Ivr Apotheker, 33, Grensstraat, 33 BRUSSEL Uit volprezen Geneesmiddel, uilsluilelijk getrokken uit planten, beval hoegenaamd gecne enkele scheikundige grondstof. Prijs 3 frank de flesch In alle goede Apotheken.Opzending legen remboursement. i de jicht fijiil. i '1 rhuimni.-ia i.jdl. le <'orK"*miilil.'ls heprotffd hebt. Iiimldcien gebruikt hebt. ■Uien gij geen uitslag In komen hebt. Klieii gij wcnsJil unllasl lez:jii van al deze ziekten üie uw loven vergiftigen, neeinl dan den Rlixlr uiitii-Iiumsiliwiiiul et uEiti^oul tccix, A. VINCENT, apotheker, te Brussel. Eenlg bijzonder veroorloofd middel. Algemeen Depot CH. Bruxellea. Depot, Constant De Ruyver Beverstraat, Ninove AALST, Zaterdag. Tarwe 00,00, Masteluin 00,00, Garst 00,00, Rogge 15,00, Haver 18.75, Aardappelen 4,50 Boter de 3 kilos 6,00 a 8,00 Eieren de 25 3,36 a 3,54 Vlas de 3 kilos 0,00, Viggens 20,00 a 25,00, Ajuin de 100 kilos, 00 a 00,0. Er waren ter markt 596 klonten boter, met 4700 kilos. 00 Balen hop werden ter merkt gebrachtde prijs was 000 tot 000 fr. volgens kw. GEERAARDSBERGEN, Maandag. Tarwe 19,00, Masteluin 46,00 Rogge 44,00 Haver 16,00 Boonen 17,00, Aardappels 5,00, Koolzaad ,00 Lijnzaad 25,00, Boter 2,11 a 2,32, Eieren 3,72 A 0,00, Tabak 4* kw. de 50 kilos, 00,00, 2° kw. 00 3* kw. 00,00 LEUVEN; Maandag. Tarwe 17,00, rogge 13,50, haver 17,00, garst 17,25, hooi 5,50, stroo 3,00, boter 2,10 aaardappelen 4,75, eieren 2,00 koolzaadolie 50,00 lijnzaadolie 45,00. DENDERMONDE, maandag. Tarwe 16,50 rogge 13,50, haver 17,00, aardappelen 5,00, boter 2,75, eieren 2,63 lijnolie53.00, koolzaadolie 50,00 lijnkoeken 19,50 NINOVE, Dinsdag. Tarwe 16.50 k 47.00, Rogge 13,00 k 13,50., Haver 18,00 k 18,50, Garst 17,00 a ==,00, Boonen 13,00 a 14,00, Aardap pelen 5,00 a 5,00, Koolzaad —,00 a ,00, Lijn zaad,00 k,00, Boter per kilo 2.60 k 2,90, Eieren de 25 3,70 A 3,80. ANTWERPEN. Tarwebloem n* 0 23,75, n° 00 23,75, Roggebloem 24,50, Lijnzaad zwarte zee 24,50, Lijnzaad van Bombay 25,00. GENT. Vrijdag. De goede stalbeestenl golden gemiddeld 1,20 tot 1,45 per kilo geslachtjvleesch, de kalveren 1,05 tot 4,20 de varkens 0,70 a 0 82 Mechelen (Neckerspoel) Koeibeeaten inlands'cb ras 285 tot 425 fr.; hollandsch ras, 390 tot 625 fr. de varkens van La Hesbaye, 17 tot 25 fr. die van Vlaanderen 20 tot 28 fr. AALST, zaterdag De varkens 22,50 tot 25,00 ANDERLECHT Ossen, 0,70 tot 0,86,- stieren 0,55 tot 70; koeien en vaarzen 0,55 tot 0,70 de kalvers 0,75 tot 1,03; Varkensmarkt van 13 Juni, 1083 beestjes aan 0,77 tot 0,87 den kilo KORTRIJK, maandag vaarzen 0,60 tot 0 73 ossen 0,60 tot 0,73 koeien 0,50 tot 0,58 stieren 0,50 tot 0,70 ANTWERPEN, maandag Ossen 0,64 totO 80 vaarzen 0,60 tot 0,80. stieren 0,55 totO,75 kal veren SOTTEGEM. Dinsdag Tarwe 16,50, mas teluin 14, A 00,—, rogge 13,00 k 14,00, haver 17,00 A 18,00, boonen 16,00 A 17,00, boter oer kilo 2,27 A 2,50, eieren 1,70 a 1,80

Klokke Roeland | 1900 | | pagina 3