Leven en Dood. Zegt, ja zegt eens Arrondissement Brussel. Uit het land van Dendermonde. Onze kringen. Erratum. LUISTERRIJK AVONDFEEST Nieuws der week. reden van godsdienstbelang in verbood treden met oude bewaarders. Doch als de democraten afzonderlijk strijden, gekozen worden, evenals de conservatieven, zou de gods lienst er iets door lijden Ik meen dat. moest de geestelijkheid vrij zijn en kiezen tusschen bewaarders en democra ten, haar keus geen twijfel zou verwekken. Beter dan iemand kent zij de independenten, meetin- gisten en conservatieven van alle huid en kleur, zoo sceptiek als Voltairiaansch en die in de hand niet zouden zien om tot het ander kamp over te gaan als een priester hen zou berispen over hun bijzonder leven, hun waogedrag of onrechtvaar digheden, De katholieke zaak zou er oneindig veel bij w^nneD, ware zij verlost van die schurf tige schapen die de kud le bedei ven en het onge loof machtige wapens verschaffen. Is het eindelijk om aldus een paar zetels meer te veroveren Wel dan wettigt zulke houding ten volle het verbond tusschen liberalen van donker tot hoog- blauw met socialisten. Zulks is dan niets anders dan de voortzetting van de oud versleten liberale klerikale politiek, die eene fopperij is gev eest voor alwie moet werken voor zijn dagelijksch brood. Wij zouden dan ver af zijn van de woorden die M. Arthur Verhaegen omstreeks 1891 uitsprak «dat de oude kleriko-liberale strijd was uitgestre den. Wat erger, wij zouden mogen besluiten, dat meD het afgedraaid en afgezongen liedje weer doet klinken om het volk af te wenden van den algemeenen eeonomischen strijd, den strijd voor het dagelijksch brood, den strijd tot verheffing van den derden stand, die de volkseeuw zal be- heerschen met of tegen de Kerk. Vijanden van het volk, bekampers der demo cratie,zijn er in gelukt de katholieke of christene democraten van België te verdeeleu. Iedereen zal met ons erkennen dat die Machiavelli's in kamer japon uitmuntend geslaagd zijn in hun verdee- lings werk. Door zekere omstandigheden zijn zij machtig in de handen gewerkt geworden, maar moet die verdeeldheid dan eeuwig blijven duren? Met de conservatieven is er geen huis te hou den. M. Woeste heeft de pelsmakers der Union Catholique, trots hunne beste inzichten, in de doeken gedaan en blijft als wereldlijke paus, trots allen, zijn bliksems slingeren. Zijne trouwe ma meiukken bedreigen Pottier en Kurth als school knapen met ezel muts en lal. Beter gezinde katholieken kruisen de armen en wasschen hunne handen als Pilatus. Welnu, wij zijn overtuigd dat de democraten hunnen toestand niet zullen verbeterd zien, dan alleen door onafhankelijkheid en zelfstandig op treden. M. Woeste's brochuur Les elections de 1898 et la cause catholiqueherlezende, eene lezing die elk katholiek democraat zou moeten doen ben ik in geweten verplicht te zeggen, dat de conservatieven niets willen leeren. M. Woeste erkent cyniek dat hij de schuld is van de scheuring te Aalst, en zelfs van M. Herman De Baets niet heeft willen hooren, die eens aange duid is geweest om priester Daens op te volgen (blz. 38), omdat hij van geen «schisma wilde weten I Hij draagt dus de verantwoordelijkheid van den broederoorlog. Dit is zoo waar dat M. de Ponthière, de gekende christen democraat van Luik, nog onlangs in Le Bien du PEUPLEgeschre ven heeft dat Woeste den armen volkspriester Daens met beulenwreedheid behandeld heeft. Waarom zou dus de democratie in ons land moeten verdeeld blijven Het programma van alle democraten is hetzelfde. Allen vragen de zelfstandigheid. M. Woeste haalt zelfs ons schrij ven van 21 December 1897 aan Le Patriote aan De overeenkomst tusschen de verschillende fractiën der katholieke partij zal maar gebeuren door de erkenning van een zelfstandige christe lijke volkspartij en wij zijn vast besloten de moedwillige katholieken met den degen in de ribben vooruit te doen gaan, zooals de progres sisten gedaan hebben met de doctriDaireu. Strijden wij nu buiten de katholieke partij, 't is niet om haar te vernietigen, maar om le be komen wat wij niet konden verkrijgen als wij in hare rangen streden nevens andere volksgezin- den. BB O P door JULES MARY. Weer een misdaad peinsde hii voort. O 1 nim mer had ik gedacht, toen ik dien Bourreille doodde, dat ik een tweeden moord zou moeten begaan om den eersten te verbergen. Deze tweede misdaad is nog veel vreezelijker dan de eerste, Bourreille was een oud, afgeleefd man, die daarenboven zoo goed als krankzinnig was. Claudine echter is een meisje, jong en schoon. Alweer een moord, alweer die wroeging, die angst, dat bloed, neen, on mogelijk, onmogelijk I Bloed 1 Er moet toch bloed vloeien, het hare of het myne. Wanneer zij mij aanklaagt zal men haar misschien gelooven, een nieuw onderzoek zal worden ingesteld, wellicht vindt de justitie een of ander be wijs tegen mij, neen, neen, zij moet sterven, het kan niet anders. a Maar ik zal geen geweld plegen. Geen bloed moet er vloeien, sedert dien moord van Bourreille heb ik een afschuw van bloed, in mijn droomen zie ik over al bloed, soms verstikt het mij bijna. Daarenboven, geweld is gevaarlijk. Men mag niet weten, dat Claudine vermoord is. Lucienne zou aan stonds begrijpen dat ik haar moordenaar ben, en zij bemint haar zuster. a Vergift a Dat middel is goed maar moeilijk uit te voeren. Hier zal zij niet meer komen,hoe zou ik haar kun nen vergiftigen? o Om't even zij moet sterven, ik zal wel gelegenheid vinden om mij van haar te ontdoen. Zoo ik aarzel ben ik verloren. De dag was aangebroken. In de verte hoorde men het gebulder der kannonen die de hoodstad beschoten. D« Duitsche cavallerie en infanterie werden in- Het was dan voor ons en vooralle anderen verloren tijd en moeite den moriaan wit te willen wasschen. De ervaring heeft bewezen dat wij gelijk had den. De in de katholieke partij gebleven demo craten zijn niet verder gevorderd integendeel dan in 1895. Nu is, dank aan de E: V. het oogenblik geko men dat de spons over het verleden moet gevaagd en weer broederbanden aaneengeknoopt worden tusschen all? christene democraten die recht voor de vuist hunne wegen willen voortzetten. Laat ons zeven jaar achteruitgaan en het tweede Congres van den Belgischen Volksbond herinneren waaraan wij met Plancquaert deelna men nevens Mabille, Verbaegen, Jansstns, Eylen- bosch, Renkin, Carton, Boland, Pottier, priester Cuppens en... Hellepulte... Waarom zouden alle christene democraten van goeden wil elkander niet verstaan of denkt men dat de socialisten niet meer verdeeld waren Wie keDt den vroe- geren tweespalt niet tusschen Volders en A. De- fuisseaux Wie kent de wrijvingen niet tusschen de Belgische socialisten en die der zoogezegde werkliedenpartij 1 Welnu, als goddeloozeu zich boven eigenliefde en persoonlijke belangen we ten te plaatsen, waarom zouden wij het niet kunnen doen, wij die, zooals kanunnik Potter, de godgeleerde der christene volksgezindheid, den 24 April 1898 in Le Bien du Peuple schreef, niets anders verdedigen dan het integraal chiis- tendom Dat niemand afstand doe van zijne bijzondere voorliefde of opvatting, maar dat elk in gemoede tot den zege der christene volksgedachten ijvere. Democr iten die het wel meent, hoe uw voor naam ook zij, roept met onsLos van de be waarders I Leve de zelfstandige vrije Christen Volkspartij Lejnce Du Catillon. Gij, behoudsgezinde farceurs Dat ge van ods, vlaamsche christene demo- kraten, niet al te veel hebben moet, dat hebt ge nooit achter stoel of bank gestoken. Maar van den belgischeu volksbond Ver haegen Gaat ge nu bekennen, dat wij waarheid zeg den, als wij diep fameuzen volksbond als een klein kluchtspel aanschouwden. In de laatste stemming werd Van der Linden van 't kasteel te GoeferdiDgen als demokra tischen kandidaat van den Volksbond-Verhae gen aan 't kiezerskorps voorgesteld en aanbe volen en opgedrongen. Het was de kandidaat van boer en werkman. Zoo de joDgen stemt de evenredige vertegen woordiging, 't geen hij moest, volgens 't pro gram van dien volksbond Ook, de joDgen stemt voor de kiezing in Maart of October, om de franschmans ook hun recht te kunnen uitoefenen— weerom volgens 't program van dien volksbond En juist omdat die demokraat a la verhaegen getrouw blijft aan 't program van Verhaegen juist daarom, moet hii van de lijst of Jen den staart van de lijst, om enkel wat aan den wagen te stooten Rechtzinigheid der rechtzinnigheden en alles in rechtzinnigheid... bij ons oökens?? De meeting te Releghem zondag laatst, waar splinternieuwe sprekers 't woord voerden en veel bijval oogstten, was de dertiende meeting op den bijgang van Brussel. Van nu tot aan de stemming zal het werkdag zijn alle zon- en feestdagen. Zondag waren er reeds achttien honderd vijf en veertig boerenalmanakken aan den man ge bracht. Ze gaan over van hand tot hand als demokra- tische traditiën. Te Everen hebben zes socialisten na een onzer meetingon aan hunne woelzieke princiepen ver zaakt. In 't kort zal de eerste groote meeling in de stad zelve plaats hebben. Men rekent dat Brussel en voorsteden van nu middels zooveel mogelijk op één punt samengetrokken. Door spioenen was Damelijk bericht, dat het gar nizoen te Parijs ingesloten,een wanhopigen uitval naar Versailes doen zou. Men verwachtte dus weer een veldslag. Jean stond aan het venster en zag naar de soldaten, die langs de villa trokken. Eensklaps zag hij in de verte rook en vuur. o Wat nul riep hij uit, a brand op les Berna- dettes? Hij nam een verrekijker en snelde naar den zolder, door den kijker tuurde hij naar den brand. a Geen twijfel meer, het is les Bernadettes Hij bedroog zich niet. Les Bernadettes stond in vlammeD, de Pruisen hadden de hoeve in brand gestoken. Dezen maatregel namen zij met het oog op den aan staanden veldslag, want de afzonderlijk gelegen hui zen en boerderijen boden den vijand gemakkelijke plaatsen aan om zich te verschansen, Terwijl Jean nog naar den brand stond te kijken, zag hii twee boeren zijn huis naderen. Zij hadden eene draagbaar bij zich, waarop een mensch lag door een laken gedekt Zou het Claudine zijn mompelde hij. De boeren kwamen den tuin in. Jean snelde naar beneden, naderde de baar, die juist door de boeren was neergezet, en hief hot laken op. Het was Claudine. Hij beefde van vreugde. Wanneer het meisje dood was, behoefde hij niets meer te vreezen en was de noodzakkelijkheid van de tweede misdaad opgeheven. Het scheen inderdaad, dat het meisje dood was. Zij lag onbeweeglijk, met bleek gelaat en half gesloten oogen, orn haar hoofd was een doek gewonden, maar het bloed kwam van onder dit verband te voorschijn a Is zij dood vroeg hy.» Neeu zij is alleen gewond, antwoorddo een der boeren. Gevaarlijk. Dat weet ik niet. De Pruisen hem haar huis in brand gestoken, zonder haar zelfs te waarschuwen, die honden. Op het oogenblik dat zij vol angst naar buiten snelde, viel er oen balk op haar hoofd. Wij hebben haar opgenomen en haar zoo goed mogelijk reeds van vijf tot zes duizend overtuigde vlaam sche christene demokraten tellen. De twee palingen Carton en Renkin, zetelde raokrateu van 't zuiverste water, kronkelen zich als twee duivelkens in een wijwatervat, 't is haast congé, ze mogen 't aan hun moeder schrij ven. Bijna al de leden der werkmanshuizen zijn overtuigde Daensisten. Theodoor en compagnie, onafhankelijken, tot zelfs tegenover den godsdienst 1 zijn niet meer uitgenoodigd naar de conservatieve veree- nigiug. De brusselsche conservatieven zijn niet dom zekenn. a het oud buitenspreekwoord Waar de varkens dik loopen is de gospoel dunne. We zullen hier nog aardige spelen bijwonen. Och God, ze zijn toch allen zoo belangloos. I ie Rop. De meeting op den Kortenbosch te Massemen is wel gelukt. Door plaatsgebrek zijn wij ver plicht het verslag tot zondag te verschuiven. Ook een artikel over de Bloedwet is verschoven. Heden zondag geeft de Turnclub der Chr. V. van Aalsteen Turn-en Schermfeest met de me dewerking van het muziek in den Letterzetters- kring Opening der deuren half 5, begin 5 uren. Prijzen naar gewoonte. Den zondag 11 Februari, geeft de Tooneel- afdeeling a Door lever sterk een avondfeest met de welwillende medehulp van 't muziek in den Letterzetterskring Men voert op het bekende meesteiwerk HUGH SCOTT, dat ieder tranen van aandoening zal doen weenen. Niemand kan onbewogen dit stuk lezen, 't Is een onzer zuiverste en edelste tooneelperels. Niemand blijve achterwege. Voor slot HET VARKEN MET TWEE HES PEN, wiens naam genoeg gekend is. Begin, 5 uren. In 't artikel a Eeuwige Vooruitgang van zondag laatst, was bij 't zetten een blad kopij van tusschen den haak gevallen. Hierdoor verdween bijgevolg het verband der redeneering. Tusschen de woorden eene staatsmacht die op hare beurt uitliep op de schandigste dwingelan dij, een echt schrikbewind??» van den eenen kant. En Bij de Arabiërs, enz. van den anderen kant, moet worden iDgelascht d Zag men 't zelfste niette Rome, was ganse! het groote tijdvakder Romeinache republiek niet 'ncn aanhoudende kamp om politieke en stoffe- lijke heropbeuring der minderen meervoudig algemeen stemrecht, beperking der groote eigendommen, latifundia, grond- en graan- wetten, toevoeging van bouwlanden aan de kleinen, enz en liep die zeven eeuwen langen o strijd niet uit op burgeroorlogen en Cesarismus, i> oppermacht van eenen persoon Dit alles is waarheid, maar men verliest uit het oog dat enkel het twintigste deel der be volking deel nam aan den strijd, en de andere negentien twintigsten vreemd bleven aan alle bewegiog, aan alle politiek streven. Bijgevolg, die roemrijke kampen waien enkel een toenadering tot een der grootste stappen die de vooruitgang der maatschappelijke ordening ooit deed de verbreking der slavenbanden of de vaststelling der lichamelijke vrijheid van alle re delijke schepselen. Dus, 't geen de conservateurs op grond der Grieksche en Romeinsche geschiedenis ons te genwerpen, was de onontbeerlijke voorbereiding der hedetdaagsche strijdende bestanddeelen. Dus ook, nadien reuzenstap door de Grieksche en Romeinsche beschaving voorbereid en door het christendom bekrachtigd, moest de strijd om vooruitgang hernomen worden met 'n veel bree- dere opvatting en strekking 1 Ge ziet dat die eerste tegenwerping onze stel ling staaft. verzorgd. Zij heeft een zorgvuldige oppassing noodig» daarom hebben wij haar hier gebracht, bij haar zus ter. 't Is Goed zeide Jean, ik zal]haar naar] boven brengen. Ilij nam haar in zijn armen, en dat met zooveel zorg vuldigheid dat de boeren tegen elkaar zeiden Hij mag norsch en onvriendelijk zijn, zijn hart is toch goed. Jean legde Claudine op het. bei zijner moeder, en ging naar de huiskamer om Lucienne te roepen. Hij sloeg beschroomd de oogen neder, toen zij hen» aan- zag. a Vergeef mij, Lucienne. stamelde hij, ik was gisteren avond waanzinnig. Zij stak hem de hand toe. Wij zullen er niet meer over spreken, JeaD, ant woordde zij. Hij drukte haar hand met warmte in de zijne. Volg mij nu naar Claudine, zeide hij. o Naar Claudine? Ja, zij is gewond hier gebracht, ik heb4haar naar- bdven.... Zij liet hem niet uitspreken, maar spoedde zich haas tig naar boven. Jean ging uit om den Duitschen officier van gezond heid te halen. Toen hij mat deze terugkwam vond hy niet alleen Lucienne, maar ook George aan het;bed der gewon de. De geneesheer onderzocht de wond terwijl de twee broeders hem met evenveel angst gade sloegen als Lu cienne zulks deed. Maar hoe geheel verschillend waren hunne gedach ten terwijl zij naar de gewonde staarden. De een beef de bij de gedachte, dat haar wond] doodelijk zou zijn, de andere verlaDgde Biet vuriger dan haar ongenees lijk te hooren verklaren. Haar wond is ernstig, zeide de dokter, maar ik vrees niet voor haar leven, alleen kan het nog lang duren voor zij genezen is. Ik zal u een voorschrift geveD, en wanneer haar toestand verergert laat mij dan roepen. Hy gafdenoodige aanwijzingen en vertrok. Lucienne weende, en Jean voelde zich gedwon- Ze zeggen nog Hoe komt het wanneer eeuwige vooruitgang eene sociale wet of juister eene noodzak al ij ke d sociologische wet is, dat volken, vroeger ten toppunt der beschaving geklommenAssyrlërs, Egyptenaars, Chaldeërs, Syriërs en andere oostersche volken, eene tegenovergestelde richting hibben gevolgd van hooge bescha- ving zijn nedergedaald lot half wilden toe- slai d En ook. dat groote volken van den Semiti- ti chen stam, sedert eeuwen en eeuwen in 'nen volstrekten stilstand voortleven, namelijk de Chineezen en de Arabiërs Nopens de eerste is bet onwaar wat men beves tigt. die beschaafde volkstammen zijn totaal ver nietigd door vreemde overweldigers, juist als bet groote romeinsche rijk verdween ouder de overweldiging der noorderstammen. Nopens de tweeden is het de eigenaardigheid van den godsdienst dien ze. aankleven, die allen vooruitgang- dwarsboomt. Bij de Chineezen ligt de wetenschap aan ban den, meu mag maar aanleeren wat de manda rijnen goedkeuren en dezen laten enkel toe wat voorgeschreven is in hunne heilige boeken. Gemeente Denderleeuw. op zondagen 11 en 18 Maart, te geven door de Tooneelmaatschappij DE VERBROEDERING in de ruime zaal van M. P. Beekman, statie. Men zal opvoeren 1. HOLLEBLOKKEN, blijspel. 2. GUDULA, drama. 3. HET WIEGJE, bliispel. ARTHUR IN ZIJN REPERTO RIUM. Ninove. Zaterdag greep in de maatschappij «De Broederlijke Werkers een vriendenfeestje plaats, gelijk wij zelden een hebben bijgewoond. Den verdienstelijken bestuurder M. Jan Jacobs werd namelijk zijn prachtig geleekend portret in sierlijken kader aangeboden als hulde en erken tenis. De hartelijkste ontboezemingen gaven zich weldra lucht. Men - prak van het verleden, van het heden, van de toekomst en de beste voornemens werden gemaakt, om meer dan ooit te ijveren voor den bloei en den vooruitgang onzer echt broederlnke maatschappij, waar men dwang noch overheersching kent en alles in vriendschap toegaat. Naarmate 't brouwersnat de harten verheugde en luidruchtig gelach de muren deed weergal men, werden de beenen ook als van kwik, zoodat men onze peetjes heeft zien dansen als blonde koppen van drij maal zeven. Bravo 1 Leve de oudjes die 't voorbeeld geven. Dat de leden nu de woorden van den meester» onthouden: Goed de repeliliën oppassen en nieuwe leden aanwerven. Een Lid. Dend§rhautem. liet avondfeest gegeven door onze vrienden in de zaal bij Cam. Van den Brempt, zondag laatst is niettegenstaande het slecht weder, uitmuntend gelukt. De ruime plaats was stampvol en menigeen die niet in tijds daar waren, zijn moeten terug- keeren om de tweede op\ oeriog van vrijdag 2 Februari af te wachten. Het was ook een vermakelijke avond. Onze fanfarenmaatschappij GevaerL, heeft door hare luchtige deuntjes het publiekjweten op te heffen, tevens bewijs gevende van grooten vooruitgang in de toonkunst. Dank zij dit aan haren ievervollen bestuurder, M. Adolf Breynaert, die tevens met zone prach tige romance en tintelende air varié het feest al len mogelijken luister heeft weten bij te zetten. De pas gestichte tooneelmaatschappij a De Kunslminaars heeft ook blijken gegeven van grondige studie in de kunst. Inderdaad wie had zich aan een zoo natuurlijke opvoering verwacht, voor de eerste maal Groot was de bijval die zij verwierf, door haar blijspel «Mislukte liefde.» Aangrijpend waren de schetsen uit 'tmenschelijk leven, doorweven met hier en daar eene klucht, die er in voorkwamen. gen iets tegen haar te zeggen om haar te troosten. Ween niet, Lucienne, zeide hij, uw zuster zal herstellen, de dokter heeft het immers gezegd. Zij antwoordde niet. Ondanks de poging die hij aanwendde om haar kalm te schijnen, joeg de toon waarop hij deze woorden sprak, haar vrees aan. Alles gaat naar wensch, mompelde hij, terwijl hij door den gang liep. Claudine gewond, in mijn huis, ha 1 zij zal het niet levend verlaten. V. De Valstrik. Het garnizoen van Parijs bereidde zich voor op een wanhopigen uitval en de legerkorpsen die buiten de belegerde stad wareD, zoowel als de vrijschutters, had den hiervan bericht ontvangen. Zij trokken allen den kant van Versailles op, naar welke zijde de uitval plaats zou hebben, om tegelijk met het garnizoen van Parijs de belegeraars aan te vallen. Gauthier Bourreille gevoelt zich overmatig gelukkig ondanks den benarden toestand waarin zijn vader land verkeert. De oorzaak van dit geluk is een brief, dien hij eeni- ge dagen geleden heeft ontvangen. Deze brief is door een hem onbekende hand geschreven, geeft hem op heldering omtrent het schijnbaar verraad van Lu cienne. Courlande, want hij is de schrijver van den brief, meldt hem, dat Lucienne den moordenaar kent en dat haar vermeend wangedrag in werkelijkheid niets anders was, dan edele zelfopoffering om den dood van Gauthiers vader te wreken en den OBschul- digen Doriat te redden. Evenwel werd in den briefden naam van Jean de Montmayeur niet genoemd. Hoe vurig verlangde Gauthier haar weer te zien, haar vergiffenis te vragen, dat hij haar zoo miskend had. Hij overdacht al het gebeurde. Ja, het moest wel zijn, zooals die onbekende schreef. Het verraad van Lucienne was ook al te vreemd, er moest wel een oor zaak toe bestaan. Ook het gebeurde bij de overrompeling der fabriek kwam weder voor zijn geheugen. Toen had Lucienne hem aan de Duitsohers overge-

Klokke Roeland | 1900 | | pagina 2