Herberg feesten WOONHGim Marktprijzen. Groote verliezen der Engelschen. Generaal Bulier weer de Tugela overgetrokken. Priester DAENS-Penning Boekhandel van Klokke Roeland. JICHT eh het RHUMATISM Elixir Antirliiimatisiiial el Antiyoutteux Vooral het kluchtspel De Gemeenteraad van Ratlendook heeft de lachspieren der menigte weten in beweging te brengen Iedereen trok dan ook uiterst voldaan en lachend en schertsend huiswaarts. Voorwaar zulke avonden komen er niet veel. 'Nen toehoorder uit de Vondeleu. Ziehier den loop der gebeuitenissen die zich sedert woensdag- der verleden week op het oor logsterrein ontrold hebben Een bericht van engelsche zijde meldde, dat generaal Woodgatein den nacht die volgde op deu dag waarop de engelschen met zulke aanzien lijke verliezen afgeslagen werden bij hunnen aanval op Spionkop, dezen zou pogen te over meesteren. Dit geschiedde, en de engelschen gelukten er in Spioenkopoogenblikkelijk te overmeesteren. Ziehier hoe ons die tijding van Boersche zijde gemeld word Te 4 uren van den morgend kwamen eenige Burgers varfftryshaed die op de hoogste heuve len van den groep van Spioenkop in de voorpos ten lagen, in het laager der Boeren gevlucht, met de tijding dat Spioenkop verloren was daar de engelschen er zich meesier van gemaakt hadden. Men deed aanstonds de hulptroepen verzame len doch men kon gedurende eeuigen lijd niets doen, omdat de heuvel met dikken smoor bedekt was. Bij het opkomen van den dag kon men de Kaf fers uit hunne kraals (woningen) aan den voet vau de heuvelen gelegen zien wegvluchten en men merkte op dat de telefonische verbinding met het hoofdkamp was afgebroken. Wanneer hel dag was begonnen de afdeelingen van Hf idelberg en Carolina die versterking ge kregen hadden, den heuvel te beklimmen. Rond die plaats zijn er 3 strepen gronds die over eenen afgrond hangen en 't is op eene hun ner dat de burgers opmarscheerden daar zij hun paarden onder de eerste beschutting der rotsen gelaten hadden. Toen zij die steile helling beklommen hadden, ontwaarden de Burgers do engelschen die sterk verschanst waren op den top. De Burgers moesten een eind weegs o. der een geweldig geweer- en kanonvuur dat hen met lyddieibommen, schrapnels en slingerluigen der veldschutterij overdekte, voorttrekken. Twee andere afdeelingen der Boeren waren ook te paard de helling opgestegen beschut door de zware Krupp- en Creuso'kanons en een Maxim bediend door Oranje-Vrijstaters. Het engelsch voetvolk poogde de aanvallers met de bajonet achteruit te drijven maar werd werd weggemaaid als graan met de zeis. Het vuur hield aan met eene blijvende razernij de Boeren gingen stap voor stap vooruit. Eindelijk werd de witte vlag opgestoken en 150 engelschen die zich in de eerste veischansin- gen bevonden, gaven zich over. Zij werden onder goede bewaking naar het hoofdkamp geleid. De aanval op de kruin duurde echter voort. Het kanongeschut en geweervuur hielden oor- verdoovend aan. De beweging van het engelsch voetvolk om den aanval der Boeren at te slaan duurde toen nog voort op de twee kopjes ten zuiden van Öpioens kop. Zijn doel was den top dier twee kopjes te te reiken om de Boeren die de verschansii gen aan vielen te omringen. Er vielen zooveel engelschen op de hoogtenen zoo talrijk waren ze dat de diepten van zelf aangevuld weiden. 's Anderdaags, bij het aanbreken van den dag, de slag duurde gansch den nacht door, randden zij den kop van het tweede kopje aan, doch gin gen niet verder en weldra weken zij allengskens voor het vernielende vuur der Maxiinkanons die aan de beide uiteinden van de lijn der Boeren ge plaatst waren en der Mausergeweeren die te mid den als een muur van vuur uitmaakten, liepen uiteen en verlieten de standplaats. Het nieuws der inneming van SpioeDskop door generaal Warren werd in zonderlinge, onduide lijke woorden verleden week aanstonds naar En- leverd, maar eerst nadat bij weder in den kelder was teruggekeerd, toen hij gezien had, dat het onmogelijk was om ongemerkt buiten den tuinmuur te komen. Nu vond hij een verklaring voor haar vreeselijke ontsteltenis, toen de vijandelijke soldaten hem uit den kelder te voorschijn haalden. Lucienne had hem zijn schuilhoek zien verlaten, zij waande hem in veilig heid en had hem niet terug zien komen. Thans begreep hij ook, dat hij zijne redding aan niemand anders dan aan haar te danken kon hebben. Tot nog toe had hij in de veronderstelling verkeerd, dat het toeval hem te hulp was gekomen.maar nu twij felde hij geen oogenblik'of het moest Lucienne zijn geweest, die de deur van zijn gevangenis had geopend. Daar werd het bericht van den aanstaanden uit val van het Parijsche garnizoen aan de francs-tireurs bekend gemaakt. Het bataillon rukte den kant van Versailles, dus ook dien van Garches op. Men kampeerde in het boscch van Saint-Cucufa, morgen zou de uitval plaats hebben, morgen zou er weder verwoed en heftig gestreden worden. De francs-tireurs hadden geen wachtvuur ontsto ken, uit vrees van zich aan den vijand te verraden. Zij wilden de Duitschers morgen van uit het bosch overhoeds aantasten. Dicht in hunne mantels en dekens gehuld lagen de franc-tireurs op den kouden grond uitgestrekt. De meesten sliepen. Gauthier Bourreille sliep niet. Zoo dicht bij Lucienne, mompelde hij, ik moet haar weerzien, morgen zal er gestreden worden, mis schien zal ik morgen v»llen. De dood jaagt mij geen schrik aan, ofschoon ik nu weder waarde aan het leven hecht. Maar alvorens den dood te trotseeren, moet ik Lucienne weerzien. Komaan, aiies slaapt hier om mij heen, ik kan het kamp ongemerkt verlaten en er voor den dag aanbreekt terugkeeren. Hij stond voorzichtig op. o Wanneer ik eens door een of ander ongeluk ver hinderd werd, terug te keeren, bedacht hij zich. o dan zouden mijn kameraden mij als deserteur, als lafaard beschouwen. Zij zouden gelooven dat ik ge vlucht ben, uit vrees voor het gevecht. Hii streek met de hand over voorhoofd. J Vervolgt. geland geseind en verwekte er eene uitzinnige vreugd. Helaas 1 zij was van korten duur, want evenals een onweei plots volgt na een zonnigen dag, kwam de tijding xan de bloedige nederlaag van den zegepralenden generaal. Hoofd-Generaal Buller kwain den 25 in het kamp van gereraal Warren aan waar hij hetvol- gende besluit nam, dat hij naar Engeland over seinde Na het verlaten van Spioenkop door de troepen van generaal Warren, heb ik gemeend dat een tweede aanval nutleloos zou zijn, want de rechterzijde der Boeren is te sterk om ze te kunnen doorbreken. Diensvolgens heb ik be sloten mijne troepen ten zuiden der Tugela terug te trekken en den 25 Ja nuari, om 7 uren des morgends, had generaal Warren zijne troepen jen zui den der Tugela verzameld, zonder een man verlies. De verliezen die de engelschen geleden hebben in de krijgs bewegingen cp de Tugela zijn buitengewoon groot. Ze verloren reeds in de eerste gevechten, naar men schat, want de oiïiciëele cijfers der en gelschen zijn valsch, rond de 1200 man. Het War office deelt eokel de verliezen mee van de brigade Lyttleton sedert 17 tot den 25. Zij beloopen tot 07 dooden, 579 gekwetsten en 60 vermisten. Die brigade heeft enkel generaal Warren bij gestaan in den aanval op Spionkop. De verliezen "an generaal Warren in neerlaag en op den aftocht van Spioenkop zijn nog niet bekend gemaakt geworden. Generaal Buller heeft althaDs gemeld dat ze a aanzienlijk zijn. Een snelbericht uit een boersch laager van Modderspruit, zegt dat het aantal lijken van engelsche soldaten den 24 op het slagveld gevonden tot 1500 beloopt. Duitsche bladen hebben bericht ontvangen uit Pretoria, voigens welk generaal Warren door de Boers naar Spioenkop zou gelokt zijn waar zij hem dan zouden eangevallen hebben. Hetzelide bericht voegt erbij dat 17 kanons der engelschen in handen der boeren zijn gevallen en dat generaal Buller slechts zijn leger kunnen red den heeft met spoedig de Tugela over te trekken. Niets daarvan werd nfliciëel bevestigd. De Libertè van Parijs deelde zaterdag eene deppche mee uit Londen dat het gerucht in Londen bleef rondloopen dat generaal Warren na een moorddadig gevecht over de Tugela was te ruggeslagen geworden De engelichen verliezen op 24 aan officieren 20 dooden, al kapiteins en luitenanten, 20 ge wonden, waaronder generaal Woodgate die over leed en 6 vermisten. Men zegt dat de Boers al de krijgsplans van generaal Buller op voorhand kenden. Uit een brief van een amerikaansch vrijwilliger in het leger der Boers ingelijfd, meegedeeld in de en gelsche pers door den heer J. Stead, den anti-oor- logsgezinden en gezaghebbenden dagbladschrij ver, schijnt het, dat de Boers altijd volkomen iDgelicht zijn omtrent de plans der engelschen, voor zij den strijd aangaan. Hij zegt erbij volle vertrouwen te hebben no pens het einde van den alriid, wat gedeeld wordt door al de inwoners van Transvaal en Oranje- Vrijstaat. In de Engelsche pers. Het met de meeste zorgvuldigheid opgevatte plan van den huidigen veldtocht, zegt de«Ti- mas heeft volkomen schipbreuk geleden het land en het gouvernement dienen thans af te rekenen met dit buitengewoon gewichtig feit. Verder zegt de Times dat er nog 100.000 man naar Afrika zouden moefen gestuurd wor den indien wij ons niet toi het uiterste wape- neD, zegt het, zullen wij vroeg of laat eene ramp zonder wedergade in onze nationale geschiedenis op te schrijven hebben. d De a Star schreef op den 31 Vandaag vergaderen de Kamers ie midden den nationalen rouw en vernedering. Geen onzer tiidgenooten weet zich te herinneren ons land in zulken angstigen cn |benppen toestand gezien le hebben. De kolk der ramp vergroot onophoudelijk en wij hebben allen een gevoel van vrees dat niets ver lichten k^n. Demisdaden en dwaasheden van het huidig landsbestuur in Zuid-Afrika dragen hunne vruchten. Ous leger werd verslagen en onze mi litaire eer is te niet. Gansch Europa ls ons blijk baar vijandig. De lucht is vol van aanvalsgeroe- pen. Niemand weet wat morgen zal aanbrengen noch wat ons de naaste uur voorbehouden is. Ziedaar in welke nauwte ons een gouvernement gebracht heeft die de faam en goede trouw van Engeland geschonden heeft om de gieren der fmancie die den rooftocht in gang staken te vol doen. Thans bloedt de natie uit duizend wonden omdat hare staatsmannen het bedrog hebben toe gelaten, de eerloosheid aan verraad gepaard der hooggeplaatste personen hebben verdoken. Wij wenschen vurig dat de anti gouvernement- gezinde partij mochte zeggen dat zij geen deel genomen heeft aan dit werk van verraad. Onge lukkiglijk heett het zuid-Afrikaanseh komileit van verheeling haar met de lippen aangeraakt. De perlementaire eerlijkheid besteat niet meer. Wie zal durven het vliem tot in de wonde du wen zonder reksning te houden van de kreten van verzet die opgaan zullen uil den Bond der misdaad, wie zal tot de bron durven gaan onzer nationale slechtheid Water thans van noode is 't zijn geene halve maatregels. Geene woorden meer in den wind, geene drogredenen, geene gehuichelde blootstel lingen meer. De tegenpartij moet de Rhodes- en Chamberlainsche paruj in volle hart raken. In dien zij wil gelukken moet zij onverbiddelijk zijn, geene genade noch mededoogen. Ze moeten de verbintenissen van 't gouvernement in alle vier de winden strooien, dat zij de hoogst ge plaatste personen aauklaged, dat zij de woeJe der Society trotse, de gramschap der hooge perso uaadjen en uitvaringen der beurspeculaten. De n Westminster Gazette schrijft van haren kant a Wij moeten heiland waarschuwen dat zoo men volhardt in dit dwaze besluit van in Natal den strijd voort te zetten, de eindelijke gevolgen oneindig veel ernstiger knnnen en zullen zijn dan wij ons vooralsnu kunnen voorstellen. Wij kunnen altijd meer mannen, kanoDs en geld zen den, doch is het geen tijd om te erkennen dat ieder Dieuwe zpgepraal der Roers het getal hun ner vrienden verdubbelt, hunne strijdende krach ten op stoffelijk wijze vermeerderd, en veel uit gestrekter geheime g<dd- en hulpmiddelen te hunner beschikking stelt dan we ons tot hiertoe ingebeeld hebben. De esnige middel om den toe stand te verhelpen is ten zuiden der Tugeia ge noegzame macht le laten om Natal tegen een in val vrij tc houden. Ladvsmith moet aan haar lot overgelaten worden en al de beschikbare man schappen en kanons rond Sterkstroom en De Aar verzameld worden ten einde een vooruilmarsch uitte voeren die ons voor onze krijgsbewegingen het grondgebied van den vijand zal geven en onze troepen een geschikte grond zal geven voor hunne wapenen en krijgstaktiek De militaire kringen van Londen deelen de- zienswijze door de Westminster Gazette uit gedrukt. De« Standard meenf dat nadat de hoofdge nera <Is Robertsen Kitchener de inricbtiDg zullen voleind hebben, hst oorlogsterrein zal verplaatst worden in het noorden van Kaapland, waar het voor de Engelscheo veel voordeeliger is. Men denkt algemeen dat de Engelschen hun leger, zooals hooger gezegd, zullen samentrek ken en trachten de lijnen der Boeren door te bre ken. 't Is eer gedacht dan gedaan en 't is vooral gemakkelijker. Nieuwe verliezen. Uit Pretoria wordt gemeld op datum van 25 Men bericht dat bij de inneming van Platkop op de Tugela gisteren, 200 engelschen krijgsge- gevaogen gemaakt werden en het overige der troepen gedood ot gekwetst en dat na eene schu tterende verdedigign de positie met aanzienlijke verliezeu overgegeven werd. Van Lorenzo-Marquez seint men dat generaal Lucas Meier der Boeren eene sterke afdeeliog ruiterij omsingeld heeft, 20 man gedood heeft en 15 man gevangen nam. Hulptroepen. Engeland gaat voort met zich te wapenen. Het bevel is gegeven geworden door het War-office dat twee bataillons voetvolk en een regiment paardenvolk onder de wapens roept. Men meldt uit Kimberley dat 2000 Basutos uit de slad zijn gegaan en het Boerenleger veivoegd hebben. SPIONKOP rond welken de gebeurtenissen van verleden week plaats hadden is een berg die 4600 meters hoog is en zich op omtrent 8 mijlen ten Westen van Colenso op den Imker oever der Tugela, uit strekt. Die berg beheerscht den weg die van de wedde van Waggon naar Acton Homes leidt, te welker plaats de groote baan van Ladysmith er sych bij aansluit. Van den top van Spionkop kan men bij middel van een verrekijker duidelijk de kanonnen der Boers bespeuren, die van op Riilemans Ridge en de andere kopjes die Lad\smith omgevea de be zette stad beschieten. Vermaken der Boeren. De Boeren verzetten zich somtijds met op den iichtteekens of licliiseiningen der Engelschen te antwoorden'. Laogs beide zijden gebruiken de strijdvoerenden dezelfde toestellen de onder- schepp ng is zeer gemakkelijk. Over eenige da gen namelijk, had er een lang gesprek plaats tus- schan de Boers die Ladysmith insluiten en de Engelschen te Colenso,deze meenende mot hunne belegerde wapenbroeders te spreken. De historie werd ons door een briefwisselaar verteld Generaal Buller, een telegram uit de richting van Ladysmith hebbende ontvangen waarvan de oorsprong hem verdacht scheen, stelde met het lichtsein de volgende vraag Wie zijt gij Men antwoorede Wij beliooren tot de Durham Light Infantry van Ladysmith. Welk is het nummer van uw regiment Op die nieuwe vraag werd door geen nieuW sein geantwoord. Generaal Beller deed haar veri i uwen. De Boeren, want zij waren 't, antwoorden dan met de woorden Loopt naar deu duivel, aangezien gij ons op ons woord niet gelooft. Onnoodig te zeggen dat op die woorden al de lichten plotseling uitgedoofd werden. Een engelsch soldaat met wien een dagblad- gesproken heeft, geeft de volgende bijzonderhe den over over de wijze van handelen en strijden der Boers. In de zaak van 6 Januari, rond Ladysmith, werd een huzaar die gewond was en gevangen genomen, naar het engelsch kamp teruggezon den na dat zijne wonden waren verbonden en na van de Boers een pol lekkernij en eene doos cho colat gekregen te hebben. Een soldaat der Gordoo Highlanders, die van 's morgens vroeg werd gevangengenomen en onder bewaking bleef van een ouden Boer, deelde hetvolgende mee Dc Boers waren zeer rustig. Zij slopen tus- sehen de rotsen door tot zij eene plaats hadden gevonden waar zij zich konden verschuilen zij schoten daar gedurende een uur en trokken dan terug altijd al kruipen om eene pijp te rooken en te pralen. Eenigeu zelf deden een dutje, dan keerden zij terug al kruipen tusschen de rotsen om hun post te hernemen. Gemeente Denderhaulem Groote prijskam pen ingericht door de samenwerkende maat schappij de Vereenigde Wevers naar allerlei kleedingstukken De inschrijvingen ziju 0,25 fr. per serie van 8 stuivers voor de bakschieting en 0,25 fr. op den bolmolen per eenmaal draaiens. Begin, 6 ure. Prijskamp op den lolmolen, op zondag 4 Fe bruari, bij Augnst Gouteit, op het dorp. Bakschieting op zondag 18 Februari, bij Aug. De Waegeneer, Kat. Bakschieting bij J.-B. Souffriau, Terlinden, op 11 Februari, nair geldprijzen. Groote jaarlijksche Zanging, op Zondag 4 Februari, bij Gasirair De Leentieer, op Vosselt. TEMSCHE. Het spijt ons Déraokraten dat M. Alfons J. liet politiek leven verlaat. Weg piot Boerke de (lauwe Eh wel, oude werklieden, wat hebt ge geant woord en wat zult ge antwoorden wanneer on ze genieentebeamten bij u komen, aangaande het werkerspeDsioen 1 Oude werkers, gij die vroeger met onze mee tings spottet en geen onzer gazetten wildet lezen, gij, die naar de bewaarders luisterde',die zegdet al wat op die meetings gezegd wordt is bedrog en opstand, zult ge nu verstandig genoeg zijn om te weten wat gij moet antwoorden aan die oude bewaarders Zullen uwe ooren en oogen opengaan of zult ge doof en blind blijven 1 SOTTEGEM. Is leugentaal zonde 1 Lou- wieken beweerd neen, want 't ventje liegt van ver zes maanden en nog altijd. 0,50 0,50 0,50 0,50 0,40 0,30 Openbare verkooping van in de Geerardsbergschestraat TE NINOVE. De Notaris VAN HAM, te Ninove, zal er openbaarlijk verkoopen, ten veizoeke van den heer Edgard Soetens, handelaar te Ninove. Twee aaneenpalende Huizen met afhangende gebouwen en grond, te Ninove in de Geerards bergschestraat. Eerste Lot. Een Huis met remise, moeshof en ruime gebouwen van garenfabrieken machien plaats met stoomtuig, gekend ten kadaster onder sectie b, nummers 832e deel en 832f deel, groot volgens meting 5 aren 30 centiaren en palende: noord den heer Emiel Van der Schueren, oost het volgende lot en de Beverbeek, zuid de Straat 1 west den heer Simons Milo. Tweede Lot. Een Huis met afhangende ge bouwen van remise eu stal, met tuin groot in op pervlakte volgens meeting 4 aren 80 centiaren sectie B, deel van nummers 832e en 832f, palen de oost, Jan-Baptist Roelandt en de Beverbeek, zuid de Straat, west en noord het eerste lot. Deze huizen hebben sterke afhangende achter gebouwen, vroeger gediend hebbende als Garen- fabriek zij kunnen benuttigd worden tot het in richten van allen handel. Het recht van acumula- tie of samenvoeging, blijft voorbehouden. De koopers zullen in vrij gebruik komen den 4on Maart van dit jaar. Intusschen kan men den eigendom gaan bezichtigen vau 10 tot 11 uie 's voormiddags, en alle nadere inlichtingen en plakbrieven bekomen ter studie van den Notaris VANHAM voornoemd. ENKELE ZITDAG Maandag 19 Februari 1900, om 2 uren namiddag ter afspanning van Juffrouw Rosalie Ghyssels, aan de Beverstraat te Ninove. DE KERK EN ONZE EEUW, het Evan gelie van den christen democraat, door den beroemden Amerlkaanschen aartsbisschop Mgr Ireland. Vroeger kostte dit toerk 2 fr., nu 1,00 GODS MOLEN MAALT LANGZAAM MAAR FIJN. drama in 3 bedrijven, door P. Van Schuglenberr/h 1,25 VERZEKERDE GENEZING VAN DE DOOR DEN van A. \I!\CENT Apotheker, 33, Grensstraat, 33 BRUSSEL Dit volprezen Geneesmiddel, uilshiilelijk getrokken uit planten, bevat hoegenaamd geene enkele scheikundig# grondstof. Prijs 3 frank de flesch In alle goedr. A put hekenOpzending tegen rembounement. Indien gij aan de Mil lijdt ■tillen gij aan '1 ruumalisni lijdt. ■iilien gij al de gem-r-middels beproefd hebt. ■nlien gij al de wrijfmiddi Un gebruikt hebt. ■uilen gij geen uitslag bekomen hebt. mllen gij wens. lil ontlast te zijn van al deze ziekten die uw leven vergiftigen, neemt dan den lïllxlr ontlrliumul 1hi»»I et imtlffoutteu*, 1. VINCENT, apotheker, le Brussel. NINOVE, Dinsdag. Tarwe 46.50 k 47.00, Rogge 13,00 k 43,50, Haver 48,00 k 48,50, Garst 17,00 k =,00, Boonen 43,00 k 44,00, Aardap pelen 5,00 a 5,00, Koolzaad —,00 k —,00, Lijn zaad —,00 k —,00, Boter per kilo 2.60 k 2,90, Eieren de 25 3,70 <t 3,80. AALST, Zaterdag. Tarwe 00,00, Masteluin 00,00, Garst 00,00, Rogge 15,00, Haver 48,75, Aardappelen 4,50 Boter de 3 kilos 6,00 a 8,00 Eieren de 25 3,36 a 3,54 Vlas de 3 kilos 0,00, Viggens 20,00 a 25,00, Ajuin de 100 kilos, 00 i 00,"6. Er waren ter markt 596 klonten boter, met 470Ö kilos. 00 Balen hop werden ter merkt gebrachtde prijs was 000 tot 000 fr. volgens kw. GEERAARDSBERGEN, Maandag. Tajw® 19,00, Masteluin 46,00 Rogge 14,00 Haver 16,00 Boonen 47,00, Aardappels 5.00, Koolzaad ,00 Lijnzaad 25,00, Boter 2,11 a 2,32, Eieren 3,72 k I 0,00, Tabak 1* kw. de 50 kilos, 00,00, 2* kw. 00 3* kw. 00,00

Klokke Roeland | 1900 | | pagina 3