woonhuizen Generaal Bulier opnieuw verdreven. Gedenkt den strijdpenning. DE BOERENALMANAK Verbroederingslied Is verschenen op ons bureel PLAKALMANAK VOLKSREFEREINEN Herberg feesten JICHT en het RHUMATISM Elixir Antirhumatismal et Antigoutteux BOTERKLEURSEL wordt de prooi eener familie, die over een aaDtal jaren hier is toegekomen en een simpel paardeken voerde. O volk, nelp ons de klimmende belasting invoeren, eer we nog ons huisje moeten verdedigen tegen de hebzucht onzer rijke standen, en dit kunnen Wy in de aanstaande kiezing van Mei. DENDERLEEUW. Tooneelfeest. Het is op zoudag 18 Maart dat do Tooneel maatschappij De Verbroedering hare avond leest zal geven in de ruime zaal van P. Becck- man, statie. Men zal opvoeren twee tooneelstukken die tot hiertoe op gr en dorp vertoond worden. Vooreerst HOLLEBLOKKEN, comedie, dat ten mins'e 50 minuten zal du'en en het publiek hartelijk zal doen lachen. Daarop GUDULA, drama, dat elk zal ontroeren, waarin 35 personen, mannen en vrouwen, zullen voorkomen. Het zal er dus, is te vreezen, aan geen volk ontbreken. Tot slot zal het nationaal volkslied van Trans- in cboeur gezongen worden dat de algemeene belangstelling- zal wekken. Men zorge dus in tijds voor plaals. Ch. C. Lokeren. Lokeraar. De Boerengene raal Jan Koek, die in den slag van Elandslaagte gedood werd, was van belgischen oorsprong. Zijne familie woont te Lokeren, waar zijn vader notarisklerk was. De oude inwoners van Lokeren herinneren zich nog den vader van den gesneuvel len vecht generaal. Hij verliet een vijftig jaren geleden de stad om zich in Transvaal te vestigen. Antwerpen. Een kind verbrand. Maandag avond rond 5 ure, werd deNeefsteeg io opschudding gebracht dooreen smartelijk onge val. In een huis nr 7 wonen de echtelingen Van Iteeth. De moeder was verplicht een boodschap te gaan doen en liet hare twee kinderen op de ka mer. Tijdens korte afwezigheid, werd de aan dacht der geburen en der andere huisbewoners gewekt door een angstig om hulp gescheeuw. Men snelde ter plaats en bemerkte met onstel- tenis dat hel jongste kindje, Pieter slechts 2 jaar oud, teenemaal door de vlammen omringd was. In allerijl werden de brandende kleedjes van des kindjes lichaam gerukt, het had reeds vreeseüjke brandwonden bekomen. Het werd ter verzorging naar St. Walburgis- gasthuis gebracht, alwaar het helen morgen aan zijne schrikkelijke wonde bezweken is. Men denkt dat het arme kir.dje te dicht bij de brandende stoof genaderd is, en daardoor zijne kleedjes in brand geraakt zijn. Mogelijk ook wel dat zijn broertje met stekjes gespeeld heeft, en alzoo onvrijwillig oorzaak is geweest van dit doo- delijk ongeluk Gent. moordpoging. Maandag avond, rond 1 13/4 ure. ontstond twist tusschen verschei dene personen op den hoek der keizerslaan. Zekere Gustaaf Delcrois, stoker aan boord van een sleeper, naderde den groep. Eensklaps werd hij door een messteek in het hoofd getroffen. Het mes drong ln de wonde tot aan den hecht. Het slachtoffer werd in de kazern der lanciers gedragen, waar een geneesheer, bijgeroepen er De gekwetste is nair het gasthuis gebracht al waar men dinsdag morgen het mes heeft uitge haald. De dador zekere Malty, oud 24 jaar, wonende Rietgrachtstraat, te Ledeberg Is aangehouden. St-Gilles Op het ijs. Eenige knapen waren maandag namiddag gaan schaatsen op het ijs van een vijver, niet ver van den Vilvoord - schen steenweg, toen eensklaps het ijs brak en de drie onvoorzichtigen in het water vielen, dat drij metersdiep is. Twee konden gemakkelijk door hunne makkers gered worden, doch de derde, Jules Notredame, 12 jaar oud, verdween onder het ijs. Slechts met groote moeite konden eenige toegesnelde werklieden hem redden en moesten lang werken om hem tot het leven terug te roe pen. Oostende. zelfmoord. Maandag nacht toen de mailboot Leopold II uit Oostende naar Dover vertrokken en in volle zee gekomen was, is eene dame onverwachts over de reeling in zee gesprongen Daar de zee heel hol stond waren alle pogin gen om haar te redden te vergeefs. Zooals wij verleden week meldden was gene raal Buller erin geslaagd de Tugela op een puat de Tugela-rlvier met een gedeelte zijner troepen over te slekeD. Die positie heeft hij niet kunnen houden en voor de derde maal ls generaal Buller in zijne poging om Ladysmith te bevrijden mislukt. Ziehier hoe hij zijne nederlaag aan het War- office (ministerie van oorlog in Engeland) meldde Algemeen kwartier van Springfield Bridge, 9 Gebruari, 1,30 uren namiddag. Zooals men er zich mocht aan verwachten werd de stand plaats ten noorden de Tugela, door de Engelsche troepen ingenomen, erkend als zeer raoeielijk om behouden zijnde. De regimenten die tot versterking werden af gezonden gelukten erin de eerste verschansings- lijuen te bereiken, doch ten gevolge van het groot getal kanocs der Boers die op Blackfontein ge plaatst waren zag men in dat het onmogelijk was vooruit te trekken zonder een nutteloos verlies van menschenleveris. De Boers gingen voort met de engelsche positie te beschieten. Verscheidene bommen door c Langen Tom geschoten vielen te raidden der vervoerwagens. 4 bommeu ontploften op Zwartekop doch de Boe ren golukten er niet in de juiste dracht te vinden. De engelsche kanons van op Zwartekop Deant- woorden het vuur der Boers en hielden een he vig kanonvuur aan. Al de vereenigde engeische batterijen konden Langen Tom en de andere verscholen kanons niet tot stilzwijgen brengen. Gedurende dien tijd gingen de Boers voort op het engelsch voet volk te schieten die op de heuvelen met hun Nor denfeldkanon verschanst lagen. Bijwijlen was hun vuur zeer geweldig. Woensdag namiddag besloot de generaal de voorwaartsche beweging langs dien weg niet voort te zetten en de vervoerwagens trokken ach teruit. Het voetvolk verliet Vaalkrans den woens dag avond. De ppgelsche kanons van Zwartekop beant woorden dc. kanons der Boers die op de ervoer- wagens begonnen te schieten. De B.iers hadden een groot aantal kanons in veld en 't is de meerderheid hunner schutterij die eene voortwaartsche beweging der engelsch< kolonr.e onmogelijk maakte. Tot zoover Buller. De verliezen der EogeRchen op den aftocht die volgens officiëele b.'richten aanzienlijk aangegeven werden, zijn verschrikkelijk. Een briefwisselaar van den a Matin van Parijs zegt, dat hoe onwaarschijnlijk en overdreven ook het getal schijne, de engelschen 3178 man aan dooden en gekwetsten verloren ln den slag bij Vaalkrans. Daarenboven vielen de Boeren 10 ka nons en 9 kassen krijgsvoorraad in handen. De Boers hadden 4 dooden en 14 gekwetsten De pogingen door de engelschen aangewend tot verlossing van La .ysmith kostien hun lot hiertoe, volgens engelsche berichten, reeds 3200 man het beloop der verliezen is bijna zoo groot als het getal van het Ingesloten garnizoen te Ladysmith De Boers hebben honderd kanons liggen lus- schen Ladysmith en de Tugela. Ladysmith werd op eene zoo sterke wijze door de Boer3 met verschansingen omgeven dat eene kleine legermacht in staat is haar iu bedwang te houden. En de Boers zijn zoo goed versterkt op de Tu gela dat er minstens 100.000 man noodig zijn volgens een engelsch briefwisselaar, om met eenige kans van welgelukken den strijd te herne men daaraan valt dus niet meer te denken. Generaal Buller zou voor doel hebben de le germacht der Boeren in Natal en rond de Tugela op te houden. Volgens het krijgsplan van deu op perveldheer Roberts zouden de omsingelde leger- deelen der engelschen de Boeren werkeloos hou den terwijl hij de verscb ontscheepte troepen naar Modderrivier zou brengen en van daar naar Jacobsdal en Bloemfontein zou oprukken. De engelsche bladen hebben sinds weken die weg aangeduid als de eenig en minst bezwaarlijke om langs Oranje Vrijstaat door in Transvaalsch grondgebied te dringen. Volgens Dr Leyds, de gezant van Transvaal in Europa spannen de Engelschen thans hunne krachten samen op de Modderrivier en is zijne meeDing dat de engelschen laDgs OraDje-Vrijstaat hunne pogingen zullen vernieuwen. Daar vinden wij do verklaring waarom de Boers Ladysmith zoo sterk verschanst hebben dat er slechts luttel troepen noodig zijn om haar te be waken en ook waarom de Boersche troepen ge neraal Buller achterna zetten en slag zochten te leveren. Vijf sterke kommandos trokken naar Eastcourt om generaal Buller den weg af ie snijden. De eDgelscheu werden verplicht hunne troepen bij Siingersfontein op Reusburg terug te trekken. Volgens de Daily Mail waren daar de ver liezen van weerskanten aanzienlijk uit ttiieb uuiui aan uat ae boeren van zin zijn vooruit te dringen en wie weet door het leger van generaal Buller wellicht heen te slaan. Het leger der Boers is naar hunne eigene ver klaring op dit oogenblik 120 000 man sterk. Vele vreemde vrijwilligers hebben dienst ge nomen in het boersch leger vele duitsehe en fransche officieren dienen ook in hunne rangeD, Woensdag hebben de Boers getracht de Schot- sche brigade te verdrijven van den heuvel, die de drilt der Modderrivier beheerscht. Zij hadden twee kannons opgesteld aan het Noorder uiteiQde der bergkruin en b tmbardeerdeu gansch den dag de Engelsche stelling. Een Schots regiment klom een rotsachtigeu berg op, van waar het een lievig geweervuur op de Boeren richtte alhoewel het zelf erge verliezen te lijden had van de artillerl dezer laatsten. Een detachement Engelsche artil lerie werd terhulp gezonden en kon de kanons der Boers tot zwijgen brengen. Twee Engelsche kompagnies, die in de vlakte Westwaarts trokken, vonden een detachement Boeren aan eene kleine drift verschanst. Een hev ig gevecht volgde, dat gansch den dag duurde. De Boeren werden in hunne verschansingen ge bombardeerd, doch verlieten de drift bij het val len van de nacht. Generaal BabiDgton werd toen met eene sterke kolom ruiterij en twee batterijen bereden arttlerie ter hulp gezonden uit het kamp vau Modderrivier om de Boeren l'omsingelen,doch alhoewel bijtijds vertrokken om vroeg in den namiddag te Koe- doesberg te zijn, kwam hij te laat. Generaal Met- huen zond het bevel naar Modderrivier weer te keeren,en de Engelsche verlieten hunne stelling (zonder twijfel omdat zij heter niet langer konden uithouden.) Zij hadden ongeveer 5o man ver loren. Dit bevel van terugtrekken, als alle correspon denten dezen morgen nog seinden dat de Engel schen alle aanvallen der Boeren tot gisteren namiddag zegevierend hadden afgeslagen, maakt een zonderlingen indruk. Het is wonderlijk dat dit bevel vaD aftocht onmiddelijk volgde op de toezending van verslerkingstroepen. De kanons der Boers. Een verslag van het ministerie van oorlog geeft belangwekkende inlichtingen over de artillerie der Boers Het huis Krupp heeft in 1895 aan Transvaal de twee grootste kanons geleverd die thans in den wereld bekend zijn. Zij meten 28 voet lengte, wegen 120 ton, slingeren bommen van 2300 pond en vergen 904 pond poeder bij iedere losbran ding. De Boers zijn goed voorzien van krijgsvoor raad die bestaat in werpbommen in staal en ijzer inhoudende 3000 kogels ieder van 3 oneen en 1 /2. Tezelvertijd heeft het huis Krupp een groot aantal veld- en bergkanons geleverd, bijzonder lijk gemaakt voor gindsche bergachtige streek. Iu 1896 kregen de Boers 6 kanons van 't fransch huis Greusot en wat later 18 andere van zelfde geslicht. Die kanons zijn voorzieu van remtoestellen en mikken die den weerslag inhouden en het kanon tv>i-e sekonden na de losbranding op zijne vorige p'.jils terugzetten. snelheid waarmede de werptuigen geslin gerd worden overtreft 1800 voet bij den mond en hunne dracht ls meer dan 5 mijlen. Het ge wijld dier kanons is enkel 3400 pond 8 schoten kii «en per minuut gelost worden zonder dat het ran 11 beschadigd zij. Ier kanon is voo/zien van krijgsvoorraad vo 144 schoten. i r ls in Transvaal eene genoegzame hoeveel- he i krijgsvoorraad zoödat de kanons dadelijken die >st kunnen doen gedurende twee jaar. .111897, '98 en '99 gingen de Boers voort met hu: geschut te vermeerderen terwijl zij tezelver- tijiib de bergtoppen langs do grenzen versterkten. Inst dit tijdverloop kochten zij 48 snelschie- lende kanons Sehneider-Schrapnel, die schrap- nei schieten, die 240 kogels inhouden en 20 sci ?uten per minuut lossen. 'vijf batterijen van 8 Maxtm-kanons die 350 scholen per minuut lossen werden legen Mafeking in weik gesteld. De dracht der Maxims en der sre kanons is omtrent 4000 meters, e Boers hebben zich vier snelvurende Maxim- ons aangeschaft die 5000 meters ver dragen, iodelijk hebben zij 4 kanons met eene dracht '.2000 meters. Twee dezer zijn op de bergen langs beide kanten der voornaamste bergpassen var. Natal geplaatst. Een ander ligt voor Lady smith en een vierde verdedigt Pretoria. Ten slotte beschikken de Boers over 220 a230 groote kanons en veldstukken van het laatste model en die bo ven al die van het engelsch leger staan. Krygstaktiek. Bilan. Be Boers voeren oorlog, zegt de Daily Tele graph op eene wijze die de plechtigste grond beginselen der hedendaagsche krijgskunde vol- konten te niet doethet is bewezen dat de theo rie iets beteekent in de boeken maar op 't slag- vela niets. Alzoo mag men in al de werken die overkrijgstaktiek handelea het kapittel schrabben betrekkelijk krijgskundige plaatsopneming, waar de 1 ellingen uitgerekend zijn die door het voet volk, de ruiterij en de schutterij moeten worden beklommen. Al wat men tot heden daarover in de krijgsscholen geleerd heeft is door de feiten ge logenstraft. Sedert 't begin van den veldtocht heeft de Boersche schutterij onophoudend ge werkt op hellende vlakten die in theorie onmo gelijk te beklimmen zijn. Niettemin vaart zij er slecats te beter om. 't Is eene nieuwe bankroet der wetenschap, De engelsche gazetten, zelfs de meest Cham- berlaingezinde, bestatlgen thans dat welk de uit slagzij van den strijd en al bleve Engeland in 't einde meester, de oorlog Engeland twintigmaal meer doen verliezen heeft dan de verovering van Transvaal hem kan opbrengen. Het keizerrijk waggelt tot in zijne grondvesten een nieuw le ger inoet op voet gebracht worden Rusland heeft hem neergezet in Per/iëHerat, de sleutel der Indien behoort den tsar toe Frankrijk zette zich ook neer in Marokko en vernietigde aldus een gedeelte van de overmacht van Engeland op de Middellandsche zee. Egypte dreigt op zijne beurt aan Engeland te ontsnappen. De mogendheden gedaan condor dat het Engolsch kabinet een woord heeft durven zeggen. Dit is de kostelijke prijs der onzijdigheid der grooten. Vaderlandsliefde. Een spioen, engelschman in merg en been, die dienst deed te Durban, waar hij met lichtteekens dc aankomst en het getal der toegezonden hulp middelen van allen aard, als soldaten, enz. over seinde aan de Boers, werd verleden week op hee- terdaad aangehouden. Het is een ouderling van rond de zestig jaar. Elködepeche werd hem 1500 fr. betaald. Zijne me dehelpers stonden op een nabijgelegen heuvel, waar zij de seinen opnamen en voortzonden. Hij werd door den kop gescholen en liet zijne vrouw eene fortuin na van 125.000 fr. in eenige maan den verdiend. Een engelsch schip dat hulpmiddelen aan bracht voor de Boeren is eveneens aangeslagen. Leest en verspreidt Hij bevat onder vorm van Catechismus gansch de synthesis van het program der Christene Volkspartij. Wijze Een liedje van koppelstok den veerman, (nederlandsch, liederen boek van 't Willems fonds 1892 blads. 60). Sa, volk van den lande, sa volk van de stad, De banden der vriendschap gesnoerd Want broeders zijn we allen, ons eenige schat 't werk door den goudwolf beloerd. Ons brood wil hij rooven, ons recht op bestaan, Door tweedracht regeeren om best ons te slaan, Sa, broeders, getreen al voor een ■eklonken gedronken met een De vlijtige boer is gegroeid aan den grond Waar 't voedsel der steelingen wast No gwordt hij aanzien als een laat als een hond En 't leven verstrekt hem tot last. De heeren verbrassen het geld van dien slaaf Hij zwoegt en hij zwijgt want hij is toch zóó braaf Het land aan den boer die 't bebouwt, Als 't deel van zijn wezen beschouwt. De werkman der steden die wroet ook zoo fel Voor 't brood van zijn vrouw en zijn kind En dagen en nachten zoo waagt hij zijn vel Bij 't tuig waar de nood hem aan bindt. Hij ook wordt verdrukt en hij weet geenen raad, Eens oud en versleten zoo doolt hij langs straat. Te samen gezorgd voor 't pensioen Wij hebben het allen van doen. Vergeten de vecten van stad en geboert. Waarop de verdrukker steeds aast Wij lachen hem uit en wij roepen hem Foert Met dwang I en hij vloekt en hij raast Van onmacht en woede, want 't volk is weer een, Wie terdt nog als vroeger het volk op den teen Ons glas eens gevuld en nu.... uit 1 Verbroederingslied klinke luid. der Christene Volkspartij voor 1900, met de portretten van al de gekende hooldmans, zeer net gedrukt. Prijs 10 centiemen. Verkoopers, vraagt uw Setal, er is goede winst aan. Ten voordeele van den stryd zal te naaste week by ons verschynen een bundelken van 50 liederen van Le- once Du Catillon, bevattende Minnelie deren, Vlaamsche liederen en Volkslie deren. Samen kost het slechts 0,25 fr., afzonderlyk elk 10 centiemen. Vrienden, gedenkt den strijd Gemeente DenderhautemGroote prijskam pen ingericht door de samenwerkende maat schappij de Vereenigde Wevers naar allerlei kleedingstukken De inschrijvingen zijn 0,25 fr. per serie van 8 stuivers voor de bakschieting en 0,25 fr. op den bolmolfen per eenmaal draaiens. Begin, 6 ure. Bakschieting op zondag 18 Februari, bij AJug. De Waegeneer, Kat. Openbare verkooping van in de Geerardsbergschestraat TE NINOVE. De Notaris VAN HAM, te Ninove, zal er openbaarlijk verkoopen, ten veizoeke van den heer Edgard Soetens, handelaar te Ninove. Twen aaneen palende Huizen met afhangende gebouwen en grond, te Ninove in de Geerards bergschestraat. Eerste Lot. Een Huis met remise, moeshof en ruime gebouwen van garenfabrieken machien plaats met stoomtuig, gekend ten kadaster onder sectie b. nummers 832e deel en 832f deel, groot volgens meting 5 aren 30 centiaren en palende: noord den heer Emiel Van der Schueren, oost het volgende lot en de Beverbeek, zuid de Straat en west den heer Simons Milo. Tweede Lot. Een Huis met afhangende ge bouwen van remise en stal, met tuin groot in op pervlakte volgens meeling 4 aren 80 centiaren seclie B, deel van nummers 832e en 832f, palen de oost, Jan-Baptist Roeland» en de Beverbeek zuid de Straat, west en noord het eerste lot. Deze huizen hebben sterke alhangende achter gebouwen, vroeger gediend hebbende als Garen- fabriek zij kunnen benuttigd worden tot het in richten van allen handel. Het recht van acumula- tie of samenvoeging, blijft voorbehouden. De koopers zullen in vrij gebruik komen den lon Maart van dit jaar. Inlusschen kan men den eigendom gaan bezichtigen van 10 tot 11 uie 's voormiddags, en alle nadere inlichtingen en plakbrieven bekomen ter studie van den Notaris VANHAM voornoemd. ENKELE ZITDAG Maandag 19 Februari 1900, om 2 uren namiddag ter afspanning van Juffrouw Rosalie Ghyssels, aan de Beverstraat te Ninove. VERZEKERDE GENEZING DOOR DEN van A. VIIVCFAT Apotheker, 33, Grensstraat, 33 BRUSSEL Dit volprezen Geneesmiddel, uitsluitelijk getrokken uit planten, bevat hoegenaamd geene enkele scheikundige grondstof. Prijs 3 frank de flesch ln alle goede Apotheken. Opzending tegen rembonrtement. Iixlioii gij aan de jicht lijiii tullen gij al de geneesmiddels beproefd hebt. mllcu gij al de wrijfmiddelen gebruikt hebt. en hebt. zijn van al deze ziekten dan den Kllxir nntlgoiilteiix, tullen gij wens. hl onllast die uw leven vergiftigen, neei uiitii-liiiauut I-uitil et i. VINCENT, apotheker, ie Brussel. echt deensch, veel beter dan wortelsap, bij EDM. VAN GAUTER-VAN LAER, Burohtdam37 Ninove.

Klokke Roeland | 1900 | | pagina 3