s co O* UI O ui H CO ORGAAN OER CHRISTENE VOLKSPARTIJ. H Alles voor en door het volk! Kiezers van Aalstgestemd op de tweede lijst onder nummer 3. De Backer, Alois, advokaat Daens, Petrus, gazetschr. Lebon, Fritz, handelaar Van Schuylenbergh, Petrus Van Schuylenbergh, Petrus Lebon, Fritz Kiezers van het Land van Aalst. Stellige verbintenis. A. De Backer. Kiezers, onthoudt Volksliefde. TIENDE JAARGANG Nr 21 5 CENTIEMEN HET NUMMER. ZONDAG 27 MEI 1900. KLOKKE ROELAND Mijn naam is Roeland, Als \h klep is het brand, Als ik luid, o heil en glorie, ls 't victorie, In Vlaanderenland l ABONNEMENTSPRIJS vooraf betaalbaar. Een jaar 2,5o fr.; —6 maanden i,5o fr.; 3 maanden o,8o fr. (Voor 't buitenland 4,60 'sjaars). Men schrijft in bij P. Van Schuylenbergh, uitgever, Kerkplein, Ninove, en in alle postkantooren van het land. ANNONCENPRIJS per drukregel: Gewone annoncen o,i5 dikwijls herhaalde bij overeenkomst; vonnissen o,5o reklamen 0,75. Alle briefwisseling, vrachtvrij. Ongeteekende brieven worden geweigerd. Men zende alles vóór donderdag middag. PLAATSVERVANGERS LIBERALEN SDus, goed opgelet 1 De lijstenvolgen op elkander niet.Inplaats van 1, 2, 3, 4, staan de lijsten alsvolgt1, 3, 4, 2. Nummer 3 staat dus achter nummer 1. 'Nen goeien dop onder N° 3 en 't is ermee gepast Verleden week stond erbij misslag nummer 2 ln de Klok, 't moet nummer 3 zijn. Democraten, opge past. Er mag geen enkele slechte kies- brief zijn. Niet gepa nacheerd, niet gepeu terd of gezift, maar van boven op den ki p onder nummer 3. De laatste dagen, die u van de groote kiezing scheiden, staan voor de deur. Het tijdstip dat gij heden beleeft is plechtig. Denkt hier wel op na en on derzoekt goed welke stem gij zondag in het kiesgangsken gaat uitbrengen. Onthoudt het wel, van u, van u al leen, HANGT DE TOEKOMST AF. VAN LI HANGT HET GELUK AF OF HET ONGELUK VAN UWE KINDEREN. Overweegt eens wel welke schandige misbruiken er in onze samenleving nog bestaan. Overdenkt hoe de Paus van Rome de aandacht van de christene wereld inriep op den ongelukkigen toestand van een deel van het volk. Herinnert u, welke moeite het kost, om de rechten, waar een volk aan spraak mag op maken, stuk voor stuk, brokje voor brokje, uit de handen te krijgen van de oude bewarende partijen die zoo lang alleen den baas hebben gespeeld. Overtuigt u dat zij niets toe geven dan wanneer zij den strijd niet meer uithouden kunnen tegen de eischendeen bedreigende volksmassa. Gedenkt welke eerrooverij, welke leugentaal, welke verkettering, welke verdrukking, welke broodrooverij gij gehoord en gezien hebt tegen personen wier doel, wier streven zoo verheven was, wier programma in het eerste zoo gelaakt en gebanbliksemd werd, door dezen, die net later regel voor regel moesten aanveerden en zelfs een begin van uitvoering geven, omdat er niets in af te keuren was, noch op stoffelijk, noch op zedelijk, noch op godsdienstig gebied. Kiezers van het land van Aalst, laat u niet misleiden door valsche beloften, die gij reeds uw leven lang hebt hooren herhalen. Komt tot wijze bezinning, bejaarde menschen, zegt niet meer dat het uwen tijd wel zal duren, want drei gend staat de vijand op en eer gij het hoofd zult leggen, kunnen er groote omwentelingen plaats hebben, die het vaderland in rookende puinen kunnen herscheppen. Het is tijd, hoog tijd, dat er dringende en aldoende middelen worden gebruikt •m «lat groot gevaar al te keeren. Het socialism us zet zich voort als een loopend vuur. Niets zal zijnen vooruitgang tegenhouden als de mis bruiken, waaraan het zijn ontstaan te danken heelt, niet tot den laatsten wor tel worden uitgeroeid. Het volk, zoo lang verstoken en ver-j nederd, richt zich op en als de werking' van de bewarende partijen niet wordt' aangezweept, zal het volk zich tegen hen keeren, de godsdienst zal verzwak ken, de wetten Gods zullen met voeten vvorden getreden, en men zal in België zien wat zoo ver reeds gevorderd is in Frankrijk, 't is te zeggen, men zal de macht in de handen zien van eene on zedelijke, ongeloovende en godhatende sekte, die haren haat tegen al wat eer baar is zal bot vieren. De twintigste eeuw zal de eeuw zijn van het volk. Er valt te kiezen tus- schen twee kansen. Blijven de oude partijen aan 't bewind, het socialismus zal zegevieren. Vertrouwt men dus de bestemming des lands toe aan de kris- tene democratie, de goede godsdienstige gevoelens van het volk zullen worden aangevuurd en aangemoedigd, de mis bruiken die bestaan in het belasting stelsel, in den krijgsdienst, in het toe kennen van ambten en plaatsen, enz., zullen met vaste hand krachtdadig, ras en spoedig worden uitgeroeid. Het volk zal een tijdperk van rechtveerdigheid, van vrede intreden en België zal het toonbeeld worden derkristene volkeren van de wereld. De behoudsgeziuden in hunkiesvlogschrift zeg gen onder anderen c Zij wij veronderstellen dat men de christene demokraten bedoelt 4 zij willen niets stelligs, of zullen niets stellig, u Daar ze de toekomst voorspellen wat altijd zeer gewaagd ls, en in allen gevalle, altijd heel problematiek is, zoulen wij dit kunnen be antwoorden met iets dat bewezen is, patent is en ON WEDERSPROKEN. Namenthjk c zij hadden 16 jaar lang* eene ontzaggelijke meerderheid in de Kamer en deden niets stelligs. En de waarheid dier d rij woordelijke weerleg ging zou schitterend blijken voor elk die vrij en zonder vooroordenl de zaken toeziet. Nochtans wij doen dit niet, de daden van an> deren bsknlbbeleu of prophetiëu doen op eene honding die de toekomst moet uit*ri|z«n is nooit STELLIG. Zeggen wat men zelfs doen zal is stellig. De waren van anderen verachten en bespot ten is nooit STELLIGS. De waren van anderen verachten en bespotten is nooit STELLIGS. Eigen waar aanbevelen is integendeel weerom STELLIG. Wij gaan bijgevolg ons bij die stellige doen wijze houden. 1. Van Vlaamsch te spreken in onze wetgeven de Kamer. 2. Van de verslagen der Kamer terug te bren gen op den vroegereu prijs (opdat het volk kun ne oordeelen of zijne lastdragers daar stellig of niet stellig te werke gaan.) 3. Van de evenredige vertegenwoordiging met een man een stem le doen toepassen op gemeen te, proviritie, en openbare besturen. (Iets wat Bethune niet wil, omdat er niet meer te tripoteeren valt in de lijsten). 4. Van de wet op de margarine onmiddellijk door te drijven. Iets waarop De Bruyn de portefeuille van minister verloor). 5. Van de tweestuu Eiis-pensioenwet te doen hervormen en daartoe de legeruitgaven te be snoeien. Iets wat Woeste niet wII,omdat zijn twee zonen en twee zwagers in den legerkaas zitten.} 6. Van de ontlasting te eischen^op suiker en alcohol verwerkt in onze fruiten. (Iets wat de actlonarisseo der maatschappij Cocquerii, die in dn Kamer zetelen tegenwerken uit hoofde van dit dubbel vervoer). 7. Van den afkoop der hypothecaire schulden door den Staat in bespreking te brengen, en de middelen daartoe aan te wijzen. (Iets wat de groote geldschieters binnen en buiten de Kamer niet aannemen om bunnen cof- frefort niet te mishagen). 8. Van de feodale jachtwet grondig te doen herzien, en de strafwet nopens't jachtrecht te wijzigen, zoodanig dat 'nen mensch hooger ge schat worde dan 'nen haas of patrijs. (Iets wat de reebok-, vossen-, konijnen - en fal santeninvoerders weerom niet willen. 9. Van de artikels 1763 tot 1778 vaa 't burger lijk wetboek te herzien, zoodanig dat de pachter geniete van de verbeteringen toegebracht ln blijvende waarde aan de gehuurde panden. Iets wat de grooten nu niet willen tot hun eigen schade, on tot deze van den pachter en wat een onschatbaar nadeel berokkent aan de openbare gestichten). 10. Van de fils a papa in ambten bedienin gen en plaatsen niet altijd den voorrang te ge ven op kundige boeren en werkmans zonen. Iets wat ze nu niet willen, omdat ze geenen Bethune meer als chef de bureau in een minis terie van arbeid 1 zouden kunnen vestigen ot geen zonen van Woeste ln onzen Etat-inajor). Daar zijn nu voor een begin tien stel lige punten waar gij behoudsgezinden stellig tegen zijt, en waarop wij, ondanks uwe stellige tegenwerking, en uwe stellige macht om die tegenwerking te steunen, ons nochtans slellig durven verbinden tegenover gansch het vlaamsch christen kiezerskorps, 't zij katholiek 't zij vlaamsch christen demokraat. Tegen die stellige verbintenis ik daag u uitzult gij niet3 stellen kunnen dan voor iedere kiezing 'nen hoop meermaals herhaalde stellige belofteD, waarvan nooit iets is verwe- zentlijkt ten voordeele van boer,werkman ofmid- denstand. Alleen ten voordeele der hoogere standen be< vat uw bilan een stellig actief. En dit bekent gij zeiven onrechtstreeks en heb ben wij stellig bewezen in ons manifest. Leest het, en gij zult uitroepen confitemur. dat men maar ééns mag stemmen op ééne lijst.Van boven het witte bolletje in het zwart vierkant zwart maken. An ders stemmen is nietig. De liberale progressisten hebben hier aan 't vlaamsch kiezerskorps doen overhandigen dat ze t ons manifest noemen I 1 Er op antwoorden was afstand doen van alle gevoel van fierheid er zijn immers van die za ken die men best weerlegt met 'nen schokschou derenden glimlach. Des te meer, doen wij het niet, omdat velen het - onderscheid nog niet genoegzaam vatten, dat be staat, tusschen die personen die men uit vroe gere persoonlijke geschillen op den bulten liberaal doopte, in den grond overtuigde christenen zijn, en diensvolgens de christene demokratie genegen. En van den anderen kant, die vooruitstrevende godsdiensthatendefraclieverpersoonlijktin mijn heer Galle, die evenveel verschilt van de liberale van den buiten, ah van de katholieke behouds gezinden of christene demokraten. In dit zoogezegd manifest komt onder anderen zesmaal voor wij zijn voor het volk, wij zijn den werkersstand genegen enz. Ik meen dat de lock out van Ninove, en de werkstaking van Aalst, Hamme, Gent, enz. ge noegzaam getuigen van die belangstelling voor iiet volk Ninoofsche progresslstjes, accabit o Galle, die ingevolge gegevens van het Staaiblad zelve, drij honderd en acht en zeventig franken daags winnen, doen vaders des huis- gezius werken voor 1.65 fr. En doemen onschuldige wezens moeders en kinderen tot hongerdood en ellende, omdat va der eenige centiemen meer durft eischen Dit is meen ik een afdoende bewijs van die progressistische volksliefde Doch er is meer. Die Nlnofschc en Aalstersche progressisten ver staan malkander als larrons en foire, om saam te zweren tegen 't lichamelijk bestaan van het volk. Krachlens een geheim verdrag ontvangt nie mand 'ne werkman uit 'n auder fabriek tenzij op getuigschrift van vorigen bias. Bijgevolg heeft de eeueot andere loonslaaf in 'nen oogenblik van besef van zelfstandigheid een woord dat waarheid is durven spreken of aan de grillenvan welken aard ook niet toe gegeven, of zekere eischen niet Ingewilligd, hij wordt door de volkslievende progressisten ge meenzaam verwezeu tot.... honger met vrouw en met kinderen en soms ook met weerlooze ou ders Welke edele volksliefde toch bij die mannen!!! Voor de neringdoeneis en kleinhandelaars ook zullen ze zorgen Weten ze dan toch niet, dat nering en handel in steden als Aalst,Ninove, Geerar isbergen. enz. uitsluitend leeft van 't loon dier werklieden, die zij op droog brood zetten... uit loutere volkslief de De werkman verteert zijn i,65 fr. in zijn stad, de fabrikant gaat zijn loon van 378 fr. te Brussel, te Oslende of te Spa vertereu, of op speelreis naar Duitschland. Welke belangstelling van wege die progressis ten of neeringdoenden der stad 1 En voor de boeren hebben ze ook een tantie dat loutert Welen ze dan ook uiel, of zijn ze door hunne 4 eindelooze volksliefde zoo verblind, dat ze niet bemerken, wanneer ze honderd werklieden broodloos op de straal werpen, en hierdoor den verkoop bij beenhouwers, bakkers, herbergiers, kleerstofwiukels eoz. enz. 'oen doodenden slag toebrengen, dat er onmiddellijk duizenden zijn die 't noodige derven moeten geen eiers, geen boter, geen vleescl», geen fruiten, geen groensels geen melk, geen kiekens, eenden, konijnen, vet te ïunders of zwijnen meer koopen kunnen. Daar den verkoop van het fruit, uu zal verhiu- nerd zijn door dien goudzuchtlgen oorlog door

Klokke Roeland | 1900 | | pagina 1