IVO Onder Nr 3 Op de T WEE DE lijstl Onder Nr 3 Op de TWEEDE lijst. Schaamteloosheid. Rijmt dat eens te saam. Weest ten minste logiek Hartekreet. Bewarende katholieken. Liberalen. Socialisten. Kristene demokraten. Tist en Stant. STRIJDPENNING. PARLEMENT IsQhe progressisten belegd, zal 'ne buiten- qgh voor kerzeo, beziën, krieken, pruimen, enz. alleen op den kleinverkoop in de stad mo gen tellen. En wat zal die verkoop nu zijD, wanneer werk» lieden zich gelukkig achten zullen, van droog- 1 rood te hebben, en gansch de middenstand ver lamd is door die crisis bij de werklieden Welke belangstelling toch ook voor ons boe ren? En loochenen zullen die progressisten niet. Wie kent de woede niet bij die Ninoofsche pro- ressistische fabrikanten legen De Backer, Daens n Van Schuylenbergh. omdat ze ten voordeele dier slachtoffers van de- schandlg-jten Lock out hen een greintje van dit monopool van volks liefde dorsten betwisten B. Bij de broodrooving, stemvervalsching, kie- zersverschalking, voegen de bewaarders nog de ongemeenste schaamteloosheid. Gelegen in koetsen met lakeien en onder de hoede van eener; veldwachter, bezoeken zij de dorpen. De kiezers worden bijeen geroepen in hel ecu en bet ander lokaal en daar, voor eenen hoop trouwe lijftrawanten worden er tegen de krisiene demokraten de leugenachligste reden gevoerd, die op andere plaatsen uitgesproken, hunne ver ontschuldiging slechts in de dronken toestanden van de sprekers zouden vinden. Als gij zoo vele grieven tegen ons in te brengen hebt, bewaarders, als gij ons op alle pui.ten lig gen hebt, waarom dan onze tegenspraak niet ge duld, waarom de twee schalen van de balans met oens laten op en afgaan Oh,'t is eenvoudig, kiezers van 't eerste woord zouden de bewaarders aan de galg worden ge klapt door den eersten den besten en daarom houden zij meeting met gesloten deuren en daar, onder de zwijgende goedkeuring soms vau iemand, wiens mond de waarheid zou moeten verkonden, wrijven de bewaarders aan de kris iene demokraten de grofste euvels aan. Dat is lafhertig De liberalen en hunne reehtzweers de socialis Umaken de kristene democraten uit voor mau- en verkocht aan de Woeste i'lek. De judsspsu ring zou bestaan in de eene of andere schoone en et betaalde plaats. De oude bewaarders maken ben ook uit voor plaatskensjagers. Brengt deze twee beweeringen eens aaneen De waarheid is, kiezers, d3t de kristene demo kraten eene plaats beoogen, maar 't is de eerste plaats In hei strijdende en lijdende leger, dat storm wil loopen tegen de hemeltergende mis bruiken zoo luid cn zoo machtig aangeklaagd door den paus der werklieden, Leo XIII, in zijnen wereldbiief. Dat is hunne plaats De oude bewaarders donderen op de kristene demokraten en maken hen uit voor oproengen tegen de priesters en de bisschoppen. To' daar niet, kerels Wij dagen u uitiD het programma der kristine demokratie eene letter te vinden, die door do kerkelijke leer is afgekeurd. Als de demokratie getrouw is aan de wetten God3, is zij getrou w aan dc kerk van Christus. Paus Leo XIII is herhaaldelijk over twee maan den door de vasthoudisten gepraamd en gesmeekt om tusscheu to komen in de kiezingen van Bel gië en de Patiuote het verspreidste katholiek dagblad van gansch België, kondigde at dat de paus zich niet zou bemoeid hebben met de kie zingen. Maar als hij zoo hoog oploopt, bewaarders, met uwe geveinsde gehoorzaamheid aan het keikulijk gezag, leest dan eens de tien geboden Gods cn de vijf geboden der H. Kerk. Daar zult gij tegenko men Viert de heiligdagen al te gader. GESCHIEDKUNDIGE TAFEREELEN UIT HET BEGIN DER XIIEEUW, door N. WINKELER. Weihoe, heer van Eyne, zegde glimlachend de graaf, gij weent als een kind dat zijnen vader ziet sterven Welaan, laat dit moedige en schoone krijgs- mansgelaat duor geene uieisjestranen ontsieren I .Minder treurig, edele graaf, zoude ons dit af scheid vallen, zoo de Hemel u eenen zoon geschonken had, om met uwen moed en uwe deugden ook uwe kroon en uw graafschap, ons dierbaar Vlaanderen, te erven... Maar in welke handen zal na u ons vader land overgaan 1 Een zachte, toestemmende hoofdknik der omstaau- ders was het teeken dat zij met het gedacht des barons instemden. Ik versta u, goede vriend, zegde Boudewijn, doch sedert maanden heb ik den Heer, den Vorst der Vorston, Voor wien keizer en koningen slechts leen mannen zijn, gehelen ik heb don heer ambt van St. Bavo, welke gij. allen als «en verstandig en vader landslievend man kent, om raad gevraagd. Ik zal u eenen waardigen opvolger aanduiden, welke beter in staat is uwe genegenheid te verdienen, den roem van Vlaanderen staande te houden en zijne rechten en vriibeden tegenover hunne vijanden te verdedigen, en eer. edele prins, en dappere ridder, zoo het God en u, mijue vrienden, behaagt... Wilt gij hem aanvaarden dien ik u voorstel?... De geboden heiligdagen zult gij vieren, en dan ook mis hooren met goede manieren, fe Gij zult ten minsten tens 's jaars uwen pries ter de biecht spaeken en nutten omtrent Paschen het H. Lichaam des Heeren. En als gij uwe stem geeft, gelijk het gebeurt te Brussel, te Antwerpen, enz. aan mannen, die hunnen voet in de kerk niet zetten of hunnen Paschen niet houdeD, wat doet gij dan Gij stemt voor ware kelters en ougHoovigen. En dat is goed O gij huichelaars In Dendergalm van zondag laatst komt de oor van 't progressis'je Galle eens duidelijk door het vel tesciiieten. Hij valt heftig uit tegen de socialisten omdat ze met hem ook geen verbond willen. 't Zou er lief uitzien, socialisten in verbond met een verfranscht geparfumeerd advokaalje, dat buiten kiezingstijd op geen werkman wil neer zien 1 En weet hij misschien niet, dat notaris .Ven brugghe en gansch zijn familie, die nog van die oude boeren'liberalen zijn, en hun plichten van chris'en menscii goed kwijlen zou gedaan hebben als Rens van Geeraardsbergen Mijnheer Galle laten alleen op 't zclelboompje klefferen. Wij hebben waarlijk compassie met den jon gen. Hij is gebeie op elk, tot zelfs op vele van zijn jeigeii pari:;genooten. Kan dal nu toch iemand gebeteren, en heefi hij ;'f rvciii daarom zoo elk aan te willen 't Rijk der arislo's en lilsa papa is uit in Vlaanderen. Men wil volksmannen in alle par tijen. Amen. Voor wie van de vier dient er gestemd te wor den Voor d.' kristene demokraten en voor deze alleen. Dc redens zullen wij in eenige regelen doen uitschijnen, wel te verstaan voor deze die moed willig de oog n niet toen ij pen. De bewarende katholieken hebben veel goed aan het land gedaan, toen er nog gekampt werd tusschen liberalen cn katholiek"!) alleen. Vele van die mannen hebben groote verdiensten eu zijn belooniog waardig. De socialisten ziju siuw en listig, ras en voort varend in den kamp. Het is dus noodig dat zij 'op dergelijke wijze bevochten worden. De bewaar ders zijn lamlendig en stijf; zij willen het hekken aau den ouden siiil laten hangen. Daarom is het noodig dal er wakkerder mannen aau de spits worden gesteld, mannen, die met min vrees de toekomst inzien, eu de socialisten kunnen aan tasten met gelijke wapens. De oude new aard er s blijven kiezen, dat is veldheeren van over dui zend jaren b:houden, loer» men vocht inet kru*!>- boog en lans, in plaa'.s van aanvoerders van den huldigen tijd, waarop men bommen werpt uren ver «n snijdende kogels zes zeven meq&chen doorboren, kilometers wijd. De liberalen van de stad zijn en blijven wat zij watfiii, vijanden van kerk en godsdienst, zij wil len ru g eens den ooodlotiigen schooloorlog- her beginnen. Bij de hoedanigheden van de liberalen, hunne voedstervaders, voegen de socialisten de vernieti ging van eigendom en huishouden. Zij willen alles aan den Staat. Maar wie zal de Staat uilma ken Eenen hoop alleenheerschende en wraak gierige belhamels, die de verstandigen zullen overrompelen en het land in eene hel vervor men. De kristene demokratie alieen, de onvermijde lijke partij van de toekomst, is alleen bij machte om in den huidigen staat het grootsche werk der verandering in de samenleving uit >,e voeren. Gesteund op de heilige leer van Christus, ver kleefd aan Kerk en Godsdienst, al worden zij als ontrouwen verstooten, hebben de kristene demo kraten, ondanks alle onweders die boven hun hoofd woeden, liet onwrikbaar voornemen opge vat rechtdoor zee te gaan. Zij willen den wereld- Spreek, heer. Met mij sterft de laatste afstammeling uit het roemrijke geslacht van Boudewijn met-den-IJzeren- arm. Maar een niet minder roemrijke spruit uit het zelfde bloed, langs de zijde zijner moeder, en daaren boven een koningszoon is geroepen om de kroon van Vlaanderenin al haren luister te behouden... Een diepe zucht toonde aan dat het spreken den zieke vermoeide. Hij liet zich eenige, oogenblikken tegen de opgerichte kussens steunen en hernam met nog meerdere ernst in de stem dan te voren Aanvaardt gij, heeren prelaten, baronnen, kasteel- heeren en goede lieden der gemeenten, aanvaardt gij als u wen heer en graafden edelen Karei, zoon des konings van Denemarken en van Adela van Vlaande ren, onze edele nichto 1 spreekt Hij is heilig en rechtvaardig, zegde de abt der Duinen. Wij kennen nog edeler noch dapperder ridder, voegde de sire van Pamele er bij. Zijne rechtvaardigheid en goedertierenheid ken nen grenzen noch standen, sprak een der burgers. Een ontevreden gemompel toonde aan dat Willem van Ieperen in eenen hoek der zaal staande, niet met de algemeene gevoelens instemde, doch wijl al de aau- dacht der aanwezigen op Boudewijn gevestigd was werd hij vet r het oegeublik door niemandopgeraerkt. Een vreugdestraal schitterde in het oog des gra ven. Met een enkelen blik scheen Lij de gansche toe komst van zijn geliefd volk to omvatten een traan van innerlijk geluk ontsprong zijn oog en een zucht wel de als een stroom van vreugde, uit zijne borst op. I)» armen kruisende, vestigde hij eenen langen, dankbaren blik op het beeld des Zaligmakers dat te genover hem, aan den wand biog. Gij aanvaardt hem dus riep hij uit. Zoo de Heer, sprak de sire van Rouselaere, uw brief Rerum Novarum in gansch zijüe opvat- tlDg zien toepassen, niet met trage korte schreden, maar ras, spoedig en afdoende. Wie kaD, wie mag in geweten die gedragslijn afkeuren Nie mand, noch priester, noch leek. Daarom moet iedereen voor de kristene demo kraten stemmeü, want daar alleen Is de redding. En als men mannen aan het hoofd ziet staan als een De Backer, dan is allo twijfel onmogelijk. ,De Backer is een volksjongen, hij Is neven boer €n werkman opgewassen Dienstvaardig en van gewilligen omgang is hij. Aan zijne wilskracht en aan zijn ongemeen yerstand heeft hij al zijne graden te danken. Beurtelings verworf hij, zonder leermeester, de diplomas van landmeter, kandidaal-notaiiseu doktor in rechten. Met eene welbespraakte tong begaafd, kan hij het hoofd bieden aau gansch het belgisch parle ment en nog zoolang is In t niet geleden, toen men Auseelezelf, door schrik aangegrepen, zich te Ninove zag terugtrekken omdat hij de tegen spraak van De Backer zoo duchtig vreesde. Het is ontegensprekelijk waar Do Backer's plaats is in de Kamer, om daar met zijn gloeien- den godsdienstzin, zijne overtuigende volksge dachten het parlement den weg te doen inslaan die leidt naar de uitroeiing van alle voorrechten en de ware gelijkheid voor de wet van al wat belg is, zooals de grondwet van 't land het voor schrijft. Pnnnn zuster van onzen kandidaat UUliyu. pYitz Lebon is teruggekomen uit den Congo, waar zij sedert eenigen tijd verbleef zij moest eene andere nou van haar kloosterorde vergezellen, die om gezondheidsredenen naar België terugkwam. Stant. Zeg, Tiste geen nieuws jongen T. 't Doet Stant, morgen meeting van d'oükens. S. 'k Ga er op af ik, zoo zeker als ik Stant heet'k ga ik Woeste eens vragen of hij die stem nu wel zou willen waar hij tegen werkte En Bethune eens spreken over zijnen Congo, en over de kiezerslijsten van Aalst, en over de kiezing als de jongens weg zijn en over ons twee stuivers, en konijnenwet geneverpatent oorringen, bierbompen en... T Mis Stant, mis jongen 'tzal Palmezon- zondag voor u zijn. S. Zoo En 't is meeting?... 't Zou nog schoon zijn, dat 1 T. Als ge spreekt, vliegt ge buiten. S. Zoo zijn 't leugens dat ze vertellen. T. Natuurlijk, Stant, daarom de champet ter moet aan de deur staan. S. En wordt de wet daar niet toegepast T. Welke wet, Stant S. De wet op vervalsching als ge valsche waar verkoopt moet ge zetten op uw venster margarine, vreemden honig, italiaansche eiers, vreemd vleesch, enz., ze zouden dan toch ook moeten zet ten, van boven op hunne meetingzalen blinddoe ken en kiesverneukerij voor de boeren. T. Ha, ha <De wet, Stant, de wet is lijk een vischnet de kleinen blijven er ir. hangen en de grooten schieten er door. S. Hewel, dan moeten wij het maar allen op den rug der demokraten lappen. T. Natuurlijk, Stant, en dan pakken wij maandag eens 'nen fermen op den uitslag. flnrinrn ^eo ven'in'É> ventje, manneken UJJUUl p. zon(jer geloof, gebruikt alhier zijne ledige stonden om, na slag van 8 ure 's morgens als do geburen bezig zijn met hunnen boterham binnen le spelen, de plukaal de meeting van on zen kandidaat Du Catillon meldende van de hoo rnen te trekken alleen durfde hij niet, zijn zoon moest een handje toesteken. Opgepast zulle, man> neken, als zulks nog voorvalt, zullen uwe judas- streken eens verder bekend gemaakt worden. I Waar was Galle, Bethune en Cle, ■vaal toeQ £,0 Backer, Daens en Van pchuylenbergh te Ninove en l'Aalst, de werksta kers onders'eunden Allo, helden, antwoordt •dierbaar leven eindigt, kunt gij hem onze harten en onze wapenen ten erfdeele laten Vorst Karei zij onze heer en graaf Heil Karei van Denemarken I klonk het aan den kant waar de burgers stonden. Deze kreet, hoe zacht ook geuit, zou welhaast in eenen luiden juichtoon overgegaan zijn, hadde de abt van St. Bavo niet doen opmerken dat men zich bij een sterfbed bevond. Middelerwijl had de graaf als in begeestering de oogea omhooge gericht en met al de kracht die hem nog overbleef zegde hij Dank, o God, voor Vlaanderen I Dank I... Roem rijke zonen der Menapiërs, welke met de Bataven, den dierbaren grond tegen den inval der Romeinen ver- dedigdet; wapenbroeders van den IJzeren-Arm, van Godfried, van Robrecht, ik wensch u geluk I... Zwaait nooit het wapen dan voor de waarheid en de recht vaardigheid, dan voor het geloof en het vaderland 1 Heer graaf, gij vermoeit u al te zeer, zegde de abt van St. Bavo, die opmerkte dat de graaf lang zamerhand in geestdrift raakte. 't Is waar, eerwaarde, ik zal minder spreken. Ga haal het Heilige Boek, het evangelie, en gij, heer abt der Duinen, Lid mijn waardigen erfgenaam binnen, opdat ik hem als dusdanig begroete, opdat mijne oogen, alvorens zich voor altijd te sluiten, den nieuwen graaf van Vlaanderen nog aanschouwen. Men gehoorzaamde. Het Evangelie werd op een prachtig kusseD binnengedragen en naast de grafelij ke kroon, op eene tafel geplaatst. De abt der Duinen kondigde de komst van Karei aan, en allen richtten het oog naar de deur, waar de schoone, krachtige gestalte en het indrukwekkende gelaat van hunnen aan- staauden heer en gebieder zich vertoonde. Als gevoelde hij reeds al het gewicht der taak welke woldra op zyn hoofd zou rusten, boog bij zich 0.25 0.25 0.10 0,10 NINOVE. Omdat Ninove drie weken in zijnen vorisren bloei geweest is 0.25 Omdat de liberalen zoo hun devooren doen om Backer van kant te krijgen Maar die wint zal lachen Vier demokraten geven 1 fr. omdat Pitterken evenwel gerepareerd is. Charles en zijn vr. zul len er moeten les aan pakken I Omdat Prosper zich drie maal daags wascht, eens voor zijn morgenmaal, eens voor zijn noen maal en eens voor zijn Mathilde. Wat zegt gij ervan. Omdat Boontje en Mirza eene Klokke Roe land naar vader Bastiaan gezonden heeft AALST. Van eene democratische vrouw. Opdat al de kiezers wel hunnen plicht zouden verstaan en tot geluk van ons volk stemmen onder N° 3 Opdat wij zondag eens rond de tafel zouden mogen dansen gelijk in 1894 Omdat ik mijn man zoo geerne zie Rondgehaald na 't zingen van het lied Schep Moed, door D. Van Impe DENDERHAUTEM. Tot zegepraal van onzen advokaat (Leebeke). - Omdat de boer, de baas en de meester samen naar de meeting van Woeste en compagnie zijn vertrokken Omdat de baas en de boer zoo op hunne han den plakten om den meester te believen Omdat de piano zal moeten stilgelegd wor den, waDt de draaier is op kiesronde Wel, wel, de witten zat op de eerste bank en knikte altijd dat het waar was, vöór hij wist wat ze gingen zeggen Het steekt bij die jannen nauw, waut omdat ze geen prys hadden keerden zij hun blad Zij zullen misschien te naaste week weerom hnn blad keeren als wij zullen triomf vieren Omdat R. zich zondag zoo boos maakte, als men hem herinnerde den tijd van vaders libe ralism Maar do tijd brengt omstandigheden mede Moet men daarvoor zoo Woestgezind zijn gelijk den dikken om aan geene vrouw te ge raken 1 (Vossel). - Van eene huismoeder, opdat wij onzen advokaat zouden mogen zien gaan met een groot getal stemmen Van twee deinoeratmnen, opdat onze advo kaat zou zegevieren Van eene vrouw, opdat al de demokraten zouden zetelen in de Kamers UIT E... Aanveerd dit weinige in den strijdpenning voor 't welgelukken van de kie zing voor Godsdienst en Samenleving. Eene demokratische vrouw TURNHOUT. Opdat de kandidaten der Christene Volkspartij den 27 Mei zegevierend uit de stembus mogen komen VOLLEZKLE. Onbekend ANSEGHEM. Opdat de priesters van Anseghem hunnen predikstoel en kerk zouden gebruiken om het woord Gods te verkondigen en niet om meetings te geven 2,00 LUIK. Gave God dat gij moogt zegevie ren in uwen strijd 1 1,00 SANTBERGEN. -- Omdat do Eerw HII. pastoor en onderpastoor preeken, dat niet stem men voor de Woeste-lijst doodzonde is 3,00 Tiste. Zeg meester, nu begint het te nijpen, he man M. Ja Tiste, d' harten zullen stillekens aan gaan poepelen 'kben kootent voor ons mannen 1.00 2.00 0.87 0.80 0.20 0.20 0.20 0.20 0,10 0.20 O.i'O 0,10 0.80 0.20 0.10 H.25 1,00 diep bij het binnentreden en knielde weenend naast de sponde van den graaf Boudewijn neder. Al die, welke zich dicht genopg bij het bed bevon den, hadden thans een oogenblik tijd om die schoone en edele gelaatstrekken, met zulke zachte en tevens moedige uitdrukking, te gelijk zoo vol strengheid als goedertierenheid te bewonderen. Sta op, schoone neef, zegde Boudewijn met eene trilling van vreugde in de stem en neem bezit van het Hoede graafschap van Vlaanderen, waarvan de dood u weldra erfgenaam zal maken... Ziedaar onze heilige en geleerde geestelijkheid, daar onze goede en ge trouw ridderschap, onze fiere en werkzame burgerij, welke allen u als hunnen heer erkennen ontvang hun nen eed en geef hun den uwen. O, neen, graaf, riep Karei uit, God schenke u nog vele jaren te leven en zonen om uw kroon en uw rijk te erven. Boudewijn schudde het hoofd en wees met den vin ger naar boven. Men wacht mij daar ginds, sprak hij, om mij rekenschap te vragen van mijne daden. Doch ik ben gerustik heb mij steeds beieverd om de rechten en vrijheden van mijn bemind volk te handhaven en te beschermen; ik heb in de mate mijner krachten by gedragen om het Heilige Graf uit de macht der onge- loovigen te verlossen ik heb mijnen operleenheer, den koning van Frankryk trouw gediend ik heb het Ge loof en het vaderland verdedigd zoo als mijn geweten mij zulks gebood. U, edele prins, geef ik den raad, mijn volk te regeeren zoo als ik, omdat gij moget sterven zoo als gij mij ziet sterven... Vooraf echter, wil ik de toekomst mijner onderdanen verzekeren zweer dus, ik wil het. Gehoorzaam, heer, spraken de abten en baronnen het is de laatste wil des graven. (VMTOlgt.)

Klokke Roeland | 1900 | | pagina 2