ORGAAN DER CHRISTENE VOLKSPARTIJ. TriomfTriomf Elk zijn spel Uitslag der kiezing van Aalst. Bedanking. De kiezing van 27 Mei. Arrondissement Brussel. Kanton Lennick. Te Dendermonde. TIENDE JAARGANG Nr 22 5 CENTIEMEN HET NUMMER. ZONDAG 3 JUNI 1900. KLOKKE ROELAND Alles voor en door het volk Mijn naam is Roeland, Als ik klep is het brand, Als ik luid, o heil en glorie, ls 't victorie, In Vlaanderenland ABONNEMENTSPRIJS vooraf betaalbaar. Een jaar 2,5o fr.; 6maanden i,5o fr.; 3 maanden o,8o fr. (Voor 't buitenland 4,60 'sjaars). Men schrijft in bij P. Van Schuylenbergh, uitgever, Kerkplein, Ninove, en in alle postkantooren van het land. ANNONCENPRIJS per drukregels Gewone annoncen o,i5 dikwijls herhaalde bij overeenkomst; vonnissen o,5o reklamen 0,75. Alle briefwisseling, vrachtvrij. Ongeteekende brieven worden geweigerd. Men zende alles vóór donderdag middag. Bewaarders 33319 stemmen Demokraten 40717 L ieralen 74^0 Socialisten 3189 De Kkok luidt zege Het groene vaandel wappert vroolijk aan ons Bellort. De Backer, de koene paladijn, komt met lauweren beladen van het slagveld. Hoezee Vooruit nu, makkers, met nieuwen moed l In de volgende kiezing zijn er 5 zetels te winnen. 2 zetels ten minste moeten aan ons komen. Vooruit Vooruit Vrienden Kiezers, Van herte dank ik u voor het aan zienlijk getal stemmen, dat gij zondag op mijnen naam hebt uitgebracht. De taak welke gij op mijne schou ders hebt gelegd, is niet gemakkelijk; doch ik, zal mijn best doen, om uw vtsx'iiiou'weii iïtetóir"6ii-iceoi' te 'Winnen en waardig te blyven. Ik mag ook de koene strijders niet vergeten, die mij zoo trouw ter zijde hebben gestaan, vooral mijne mede kandidaten de heeren Daens, Lebon en Van Schuylenbergh, die zooveel hebben gedaan tot het bekomen van de zege praal. Met zulke mannen is de toekomst aan ons. Dank dus, vrienden, en weer vooruit A. DE BACKER. De ondervinding heefl klaarblijkeud bewezen dal wij gelijk hadden het stelsel van «elk zijn spel voor le staan. Wat wij herhaaldelijk op onze meetings be weerden, en dan nog kon legensproken worden, namelijk, dal een verbond nadeelig zou geweest zijn, niet alleen aan ons, maar aan de volkzaak in bet algemeen, blijkt nu zonneklaar voor een ieder. Al de stemmen der oppositie samen gerekend, geven maar recht op éónen zetel. De beweeriugen van Vooruit, die nu nog hel tegenovergestelde beweert, kunnen enkel voort- spruiten uit misverstand of onwetendheid. «Elk zijn spel» heelt bewe/.en dat wij streden voor princiepen. Elk zijn spel zal ons vooruitbrengen in ons arrondissement Met moed vooruit De oude bewaarders kraaien victorie na hunne uitgestane vrees. Zij hadden maar gerekend op 10 12 zetels meerderheid in de Kamer en zij behouden er 18. De vreugde heerscht in hun kamp. Sommige prulgazetjes zijn er half zinneloos van en slaken kreten, welke aan Don Quichotte doen denken. Wij herinneren aan die papierkens, dat droomen bedrog is en ae koude werkelijkheid hun weldra zal doen ont waken. De Bien Public is kalmer. Van nu al raadt zij de regeering aan op hare ban den te passen en zij verklaart daaren boven, dat de bewaarders zich hard zullen moeten weeren om sommige positiën te kunnen behouden. 9 zetels zijn rap omgekeerd 1 Als men de cijfers der verschillige uitslagen wel nagaat, ziet men weldra in, dat de regeering zoo ijzervast niet staat als men uitbazuint. Zij wordt maar recht gehouden door het meervoudig stemrecht en de ver minkte evenr. vertegenwoordigin;-, die zoodra mogelijk moeten omvergewor pen worden. De Christene Volkspartij wordt na tuurlijk weer eens doodgezegd en be graven. Nu is 't voorgoed met ons ge daan Sommige sleepdragers, die zich vóór de kiezing heel koes hielden en ons vreesden, schreeuwen nu het hardst en munten uit door plompe ruwheid, snooden spot en verachtelijken laster 't Is het kenmerk der lalaards. Vol schrik bij 't gevaar, zijn ze vol bluf als het onweer over is... Zullen wij ons stooren om de taal dier christene medebroeders Neen, neen, geene bitterheid, vrien den. Laten wij hun dat plezier 1 Begraven zij ons weer eens in hunne verbeelding, eens te meer zullen zij ondervinden, dat de Christene Volks partij hard leven heelt en met verschen moed, zoo hoopvol als den eersten dag, hare zending zal herbeginnen. Werpt de missionaris zijn kruis in de zee. als de barbaren hem overval len Rolt de krijgsman zijn vaandel op, als de vijand victorie schalt? Neen, Vooruit dan Vooruiteenieder hoü zich sterk, Vooruit met ons misprezen werk. Vooruit tot spijt van die 't benijdt, Vooruit spijts laster en verwijt, Vooruit spijts onverschilligheid En lafheid en kwaadwilligheid, Spijts ontrouw en spijts misverstand, Spijts vijand en spijts dwingeland, Vooruit Eene zaak treft ons pijnlijk, 't is dat priester Daens niet gekozen werd. Die man heeft alles opgeofferd, alles, alles. Indien wij iemand in de Kamer wil den zien, dan was het den grijzen priester wiens ljjden wij kennen. Wat laster, wat laster heeft men weerom naar dit eerbiedweerdig hoofd geworpen Niet waar, Tïs~ hartver scheurend om zien Nochtans is de uitslag schoon. Op 4 a 5 weken tijds, zonder gazet ten, zonder geld, zonder propagandis ten, behaalt Priester Daens meer stem men dan de independenten, die door den stal van ?t leger, den eêldom en het Hol ondersteund, 150 duizend Ir. aan propaganda hebben verspild. Mannen van Brabanci, flink op de bres 1 Binnen twee jaar grijpen in Brussel de nieuwe kiezingen plaats. Van heden af gewerkt, zonder ophouden, opdat gij alsdan den Vlaamschen O'Conell zegevierend naar het Parlement moget leiden Te Aalst is de uitslag prachtig ge weest. Advokaat De Backer bekomt 10,717 stemmen, dus meer dan liberalen en socialisten tezamen. Aalst, de bakermat der democratie, houdt zijne eer gestand. Bravo makkers Van hier ook moet in 't vervolg de werking uitgaan. Aalst kan een legioen jonge strijders leveren aan de andere arrondissementen. Hier zitten nog vele verstandige jonkheden, knappe schrij vers, gloedvolle sprekers, die in den laatsten tijd werkeloos bleven. Ont waakt, jongens 1 den kop omhoog Vooruit met uwe pen, vooruit met uw woord Gestreden met nieuwen taaien moed voor onze duurbare volkspartij. Niemand mag achter blijden Allen man op dek De kiezing van 27 Mei heeft ons niet gegeven wat wij verwachtten maar ook wij hebben niet allen gedaan wat wij konden. Allen moeten hun plicht vervullen, van nu af, tot aan de kiezingen, en dan alleen zullen wij loon naar werken bekomen. P. V. S. De uitslag dezer kiezing, alhoewel niet beant woordende aan de verwachtiug van niemand, zelfs der conservateurs, is verre van ontmoedi gend te zijn, integendeel, voor onze partij. Op min dan 2 maanden immers, hebben wij onze propaganda moeten maken in een zoo wijd uitgestrekt arrondissement, bestaande uit 13 kan tor.s, met 3 oi 4 mannen, zondergeld of invloed, en dit in welke voorwaarden Op den builen werd hemel en aarde bewogen door de conservateurs om ons lokalen te ontne men, laster en logen naar het hoofd te werpen, en dit dau nog meest door de geestelijkheid, dl<ï in sommige dorpen (niet overal) uitgemunt r .a van *i pri-s'crkksd eu innu'fme mate de brieven van Mgr. Stillemans te genover Priester Daens Leeft weten te gebruiken, om de lichtgeloovigo zielen, die ons genegen waren, weer af te trekken. Deze middels hebben ons voorzeker vele stem men afgenomen, daar men op den buiten van het arrondissement Brussel nog niet gewoon is die afücben, met het bisschoppelijk kruis voorzien, op de muren als klesreklaam, ie zien prijken. En in de stad hadden wii af ie rekenen met de socialisten, eene andere fmatieke partij, welke zich de eenlge ware verdedigers der vrijheid noe men, wel te verstaan wanneer liet hen alleen geldt, die er behagen in vonden, te zorgen dat er op onze meetingen altoos een man of twee ge steld was met een briefken tegen Priester Daens en een hoop klakkers om la wijl te maken als 't noodig of mogelijk was. De zetel van Priester Daens werd op het laatste oogenblik betwist door M. Hymans, hoofdopstel ler van de Liberté, hetarchi bewaardersblad der doctriQaireD of mannen van Bara, papenvre ter bij uitmuntèndheid, doch vijand van al wat maar eenigzins volksgezind is en die enkel 't ministerie maar eeo3 zal aanvallen om 't budget der eerediensten te bekampen en groote woorden te gebruiken, waarmede z >o partij ons sinds jaren heeft weten om den tuin te leiden. Hierbij nog, dat wij niet een enkel getuige had< den aan de opnemiogsbureelenen alles wordt van zelve opgelost, daar iedereen overtuigd is, dat onze bewaarders duizendmaal een vrijdenker van hunne soort voor den volksman Daens zouden kiezen. Hewel, die feiten zullen of mogen zich niet meer mogen voordoen, en 'l is daarom dat wij met meer iever dan ooit den strijd in 't arrondis sement gaan voortzetten; we hebben daar in korieu tijd overtuigde en moedige vrienden leeren kennen, wier hart enkel klopt voor de christene demokratie en de opbeuring van den werkersstai d. 't Is op hen dat we mogen steunen om ons program overal doen binnen te dringen, daai waar laster en dwang voor ons werd gespannen. In de kantons Assche, Leo nick, Hal eu Ander- lecht zullen ze vooral schipbreuk lijden de bei spotters van onzen grijzen leider, wiens eenige misdaad was gehoor te geven aan de stem der lijdende en zwoegende menigte in plaats van aan het geplof der charapagnestopsels En de overige buiteukanions zullen volgen, daar het volk godsdienstig is en wil blijven, doch bewust wordt dat de godsdienst niet mag worden gebruikt tot het verdedigen der voorrechten eener bende huichelaars, welke van op hunne kasteelen de hand uitsteken om priester en leek tot hunne agenten te hervormen. Aan 't werk dus mannen opnieuw de batterij geplaatst naar den vijand en vooruitBinnen 2 jaar is 't herkiezing in 't arrondissement voor 21 volksvertegenwoordiger in plaats van 18, min stens 3 moeten aan ons komen. Wij hebben nu het terrein leeren kennen, welen waaraan ons b- liouden en onmogelijk kan men in 't vervolg onzen vooruitgang beletten, F. Lambrecht. Morgen, maandag, 2 Sinxendag, vergadering der strijders van het kanton Lennick, om 3 uren namiddag, te Eyseringen, op 't Nelleken, bij Ph. De Pauw. DAGORDE 1. Verslag over de kiezing. 2. Regeling van den toekomenden strijd. 3. Stichting van een kantonalen propaganda- kring. Smid Lambrecht zal de vergadering bijwonen. Allen dus op post, viienden. Ons kaaton heeft getoond dat het wil en kan, reeds van verleden Toen Frans I, koning van Frankrijk, te Pavia verslagen was, schreef hij de gekende woorden Alles is verslagen, behalve de eer.Zondag zyn wij ook verslagen geworden, doch alles is niet verloren, en de eer is ongeschonden gebleven. De kiezing is een echte verrassing geweest. Niemand kon voorspellen wie de gekozenen zou den geweest zijn. Alleen de radico-socialisten spraken van 9,000 a 10,000 stemmen te zullen behalen voldoende om hun kaodiJaat toe te laten te zegevieren. De uitslag heeft bewezen dat die droom in scherven is uiteengevallen als de melk pot van Perrette. In plaats van zegepraal is 't een verplettering, een vernietiging geweest. Een ka tholieke vriend schreef me den maandag a Dank aan U zijn de liberalen te niet. Die woor- deu bevestigen den uitroep van een liberalen hoofdman na de kiezing van 1898 die luidde De katholieken hebben ons niet kunnen over winnen, maar een vreemdeling heeft ons te Den dermonde verpletterd. Ais dii zoo was, waarom dan nog gestreden om de persoonlijke eerzucht van één man te voldoen, die de schuld is geweest dat het democratisch vei^bood niet is tot stand gekomen. Immers, M. Gesar Van Damme meen de de feniks van 't arrondissement te zijn, wie weet, droomde minister van zeevaart te worden. Daarom moes', hij de eerste op de lijst staan, daar om maakte hij het systeem van vergelding tus- schen de oppositiepartijen onmogelijk. Aan hem heeft het ministerie dus zijn behoud te danken. De kwestie van Dendermonde het mag nu geschreven worden heeft verhinderd, da' de dertien zetels die zeker te winnen waren, in geval van verstandhouding, de prooi zijn gebleven der bewaarders. Zooals zijn vriend Lorand verleden jaar de waterhond is geweest van het ministerie, de père Joseph van graaf de Smet de Nayer, zoo inag M. Gesar Van Damme fier zijn het minis terieel schuitje dat lek was, te hebben gelapt en gekalfaterd. Moet dit ons verwonderen Tirwijl talrijke liberale burgers aan de slippen hingen van den papenvreter Berragan een kazakdraaier die er zoo koddig uitziet als hij met zijn dikkea buik van de ijdele magen der Zaelsche wevers spreekt, zijn duizende achter de geldkas van de Kerchove geloopen. Een groot getal liberale stemmen zijn op dezes naam uitgebrachtDe Kerchove, die de liberalen kent, heeft niet geaarzeld volgend vlug- schritt den avond voor de kiezing rond te zen- dan Overweegt allen, deftige Liberalen, dat gij uwe stem aan de Radicale-socialistische lijst niet kunt moogt geveD Een overtuigd Liberaal moet nu meer dan ooit den waren toestand der zaken grondig onderzoe* ken. Wie is M. De Kerchove d' Exaerde Een Wetteraar, een volksgezind man, de voor zienigheid en toevlucht onzer bevolking, aan wie hij ontelbare en onvergeldbare diensten bewezen heeft l M. De Kerchove d' Exaerde beziteen machtigen invloed Als gewezen burgemeester van Wetteren ge durende 13 jaren Als gewezen provinciaal Raadslid gedurende meer dan 25 jareu Als volksvertegenwoordiger Als Schoonbroeder van den heer Baron Sur- mont de Volksberghe. minister van arbeid Als familielid van M. de Baron vander Bruggen Minister van Landbouw Als neef van M. de Kerchove d' Exaerde, gou verneur van Oost-vlaanderen Door zijne nauwe betrekkingen met staatsman nen en andere hooggeplaatsten van het land. Zulk een man bezitten is een schat. Alle persooi liiklieden, alle partijgeest, moeten ditmaal in '1 bijzonder van kant gelaten worden. Ziedaar een staalken van het hoog eergevoel en bewustzijn der oude partijen, die maar één God aanbidden het gulden kalf Leve de eendracht der geldkisten 1 De radico-socialisten hebben ook schurken streken gebruikt, onze brieven vervalscht, vol-

Klokke Roeland | 1900 | | pagina 1