IVO Uit Dendertiautem. Kleine berekening. Kanton Aalst.- Provinciale Kiezing VERKLARING. De oude Kamer Hier en daar. Priester üaenspenniiig. Briefwisseling. zinnen verdraaid en deelen weggelaten. Het heeit echter tot niets gebaat en nu liggen zij die per gezonken dau eenige andere partij. Voor de oude bewaarderspartij waren wij de groote vijand gebleven. Schreef zij niet dat wij lager stonden dan liberalen en socialisten Die woorden beeft de Kercbove op ons verzoek moe ten verloochenen den avond voor de kieziog op Overbeke-Wetteren, in tegenwoordigheid van een honderdtal werklieden. Die vergulde ezel dorst daar geen tegensprekelijke meeting houden I Doch wij hebben dan alleen gesproken ondanks sjampetters en harenmutsen. Is langs conservatieve en liberale zijde de strijd tegenover ons oneerlijk gewei st, wij alleen zijn recht door zee gegaan. Wij hebben gestreden voor grondbeginselen en voor gedachten. De door ons behaalde stemmeD komen dus ook van kloeke soldaten, meestal jong volk dat meester der toe komst is. De uitslag is schoon als men inziet dat wij vreemd aan bet arrondissement, gansch alleen stonden, liet was kostelijk en moeilijk het te be werken, de lokalen werden afgenomen en spra ken wij in open lucht, dan werden wij veroor deeld tot een tiental fr. boete. Wat meer is de bewaarders hadden een drietal strooien mannen opgevijzeld, die ons een twee duizend stemmen hebben afgenomen. Wij hopen dat die rente niers (11), beestenkooplieden en andere Charle- lowies hunne judaspenningen zullen opgestreken hebben, 't Zal hun goed te pas komen. Die neerlaag zal ons niet ontmoedigen. Wij zullen de kern volksgtzinden door een aanhoudende en rustelooze propaganda vergroo- ten. Bij de naaste kiezing zullen er vier zetels te begeven zijn door vermeerdering der bevolking. Welnu, die zetel moet aan ons zijn, doch organi satie is onontbeerlijk. Onze vrienden zullen ons hierin bijstaan. Aan de trouwe kiezers onzen hartehjksten en vurigsten dank I Geen moed verloren! Vooruit! Twintig jaren moesten de socialisten strijden vooraleer verte genwoordigd te zijn in het parlement. Wij die de iongste partij zijn, wij moeten ook geduld, vol harding en dapperheid aan den dag leggen en hopen in de toekomst, die ons toebehoort, wan neer de schandige hypotheekstemmen van 2 en 3 met hunnen sleep van knoeierijen zuilen vervau- gen zijn door het zuiver algemeen stemrecht. Leve de Christene Volkspartij Leonce Du Caullon. deden een reuzenstap vooruit in Brussel, waar zij de stemmen der Onafkankelijken teruggewonnen hebben. De katholiekeu bekwamen gemiddeld een zetel met 11.698 stemmen de socialisten met 14.064 de liberalen met 15.178 stemmen. Het is wel ie vreezen dat de meerdere macht, die de opposiliepartijen op minder kiestei rein in 1902 zullen kunnen in 't veld brengen, de ka tholieken kwader slag zal leveren dan ze thans in staat waren Voeg daarbij dat de vermeerdering der zetels in 1904 bijna geheel in 't nadeel der katholieken zal uitvallen. Heer OpsteUer, De saamgetrokken cijfers der katholieke kies- mackt door heel het land geeft een totaal van 1.014.120 stemmen. De oppositiepartijen bereikten een totaal van 1.011.184 stemmen, niet medegerekend verschil lende andere fraction, zooals Independenten, af gescheurde socialisten dissidenten, enz. die een totaal vormen van 17.813 stemmen. De liberalen bekwamen in 't geheel 500.610 stemmen. De socialisten 463.529. De chr. democraten 48.045. Men ziet dus dat met omtrent een evenwicht van stemmen, de katholieke partij eene meerder heid van 18 zetels over geheel het land bekomen heeft. Men ziet ook, dat de chr. democraten meer dan het 10* deel der stemmenkracht der socialisten bekwamen en slechts 1 zetel wonnen, tegenover 33/1 der socialisten. Die ongelijkheid moet geweten worden aan de verschilligheid van oppositielijsten tegenover de ééne katholieke lijst, wat hunne macht te niet deed. Zulks was het geval, meenen wij, in 13 arron dissementen. De liberalen komen niettemin gepluimd uit den Zij zijn achteruitgegaan in Aalst, te St-Nikiaas. Dendermonde, Rouselare-Thielt, Tperen, Bergen, Zoningen, Thuin, Charleroi, Neutchateau'Virton en Mechelen, waar de katholieken hunne plaats ingenomen hebben. De katholiekeu gingen achteruit te Brugge, te Veurne-Diksmude-Oostende, Kortrijk, Verviers, Hoel-Borchworm en Dlnant-Philippeville, maar van 3 Juni. De voorstelling onzer kandidatuur heeft geen ander doel, dan luid protest te doen klinken tegen de gehate, onrechtvaardige provinciale en gemeentekieswet, genoemd de wet der vier eer loosheden. Wij slaan het stadsvrrslag van Aalst, (Jafc®n 1897 en 1898) open en vinden daarin, dat, ivV>i£ stad Aalst alleen, omtrent 1000 kiezers voor de Kamer, die geene 30 jaren bereikt hebben, hun stemrecht verliezeu voor de provincie... 1000 kiezers die men oud en wijs genoeg acnt om onze volksvertegenwoordigers aan te duiden en te dom om een provinciaal raadslid te kiezen Wie zou dat aartsdom stelsel durven verdedi gen Daartegen protesleeren wij. Ten tweede, verheffen wij onze stem om voor provincie en gemeente onmiddelijk het zuiver algemeen stemrecht te bekomen. Het is reeds ten overvloede bewezen, dat de gemeente- en provincie-kiezingen leerscholen moeten zijn voor de groote kamerkiezingen. Nu is 't omgekeerd. Men moet meer hoedanigheden bezitten om den burgemeester van Glabbeke te kiezen als om minister Beernaert naar de Kamer te zenden 1 Daarenboven steunt het meervoudig stemrecht op niets Gaf men 1, 2, 3 en 4 stemmen onder het cijns- stelsel, volgens dat men geitenboer oi coursespe- ler was Maakte men onderscheid tussehen jonkheaen en gehuwden, geleerden en ongeleerder? Eischte men 25, 30 of 35 jaar om u één of meer stemmen toe te kennen Neen. Die dwaasheid heeft maar het licht gezien bij de toepassing van het algemeen stemrecht. Dit onderscheid van bekwaamheid, waardigheid en rang, de verdeeling der klassen heeft men maar uitgedacht om de slemkracht der armen, der werkers en slaven Ie vernietigen. Katholieke werklieden, op u vooral doen wij een beroep Keurt gij de onrechtvaardige kies wetten goed, die de volksvijanden hebben inge voerd 1 Neen, neen, niet waar 1 Gij weet zoo wel als wij, dal de 3 en 4 stemmers niet 3 eii4 maal zooveel deugd bezitten, goede voorbeek.* - geven en lasten betalen als gij. Gij zult met on3 protesteeren tegen die hate lijke privilegiën en stemmen voor de kandida ten der Christene Volkspartij. Ziet eens wat chineezerij Onze kandidaat P. Van Schuylenbergh kt.n zich voorstellen en is geen kiezer. Om te kiezen moet men 30 jaren tellen, doch om gekozen te worden zijn 25 jaar genoegzaam l... Dus, om de provincieraadsleden aan te wijzen is hij te jong maar om raadslid te worden is hij oud genoeg! Is dat het toppunt der dwaasheid niet? Kan één enkel redelijk mensch dit zottesp; goedkeuren Stemt dan voor ons onder Nr 2. Stemt voor de verdedigers van het algemeen stemrecht Daardoor zult gij uwe waarde van Belgischen burger doen blijken. De kandidaten der Christene Volkspartij. L. Boone. P. Van Schuylenbergh. tMCHlSDKVmlQE TIFBBEILIN UIT SIT BiaiS DS& Til- MIUTT, door N. WINKELER. Wankelend, bleek, bewogen stond Karei van den grond op en richtte zich naar de tafel, waar het Evangelie met de kroon en de overige teekenen der grafelijke waardigheid lagen, terwijl de edelieden en burgers eenen wgden kring daar omheen vormden, •welke langs de zijde van het bed des graven open bleef. Terwyl de abten van St. Bavo en St. Amands hem het Heilig Boek voorhielden, strekte hij zijne handen «d zijn zwaard boven hetzelve uit, en zwoer met kracht en overtuiging in de stem, de rechten van Vlaanderen en zijne burgers, den luister van God en Godsdienst te betrachten en te verdedigen. Met evenveel openhartigheid en overtuiging spraken de afgevaardigden den eed van getrouwheid en onder werping uit, en Boudewijn, met zijne reeds half ver stevene handen de grafelijke kroon nemende plaatste die op Kareis hoofd, terwijl hij nog op plechtigen toon zegde Nu kan ik in vrede sterven mijn volk zal een wijs en godvruchtig opperhoofd hebben... Heer proost van St Donaas, en kanselier, gelief do gebeurtenis op te teekenen opdat wij voor het nageslacht bewaard worde... Graaf riep hg uit, met beide handen die van Karei grijpende, graaf van Vlaanderen, bemin, o, be- Tnin de moedige en getrouw® Vlamingen, die u heden Gij zult misschien benieuwd zijn te weten, hoe het hier afgeloopenis, metde feesting ter eere van onzen gevierden advokaat De Backer, ter gele genheidzijner verkiezing als volksvertegenwoor- diger. Geen twijfel want gij ook weet toch met wat razernij zekere tegenstrevers onzer gemeente be zield zijn en hierom hebt gij waarschijnlijk onhei len gevreesd. Goddank, alles is rustig afgeloopen, dank aan het taai geduld onzer mannen. Twee dagen hebben wij lustig gevierd. Maam dag" was het een echte feestdag. Welke zee van volk om dien koenen kamper, die reeds negen jaren geleden en gestreden heeft voor de zaak der minderen, te komen verwelkomeu en be groeten. O 1 hoe troostend is het niet voor hem, als men na zooveel lijden de deelneming der menigte ziet. Al die bloemkorven en gelegenheidsdichten on der blij muziekgeschal en jubelkreten der me nigte, geven toch wel een bewijs hoe hij bijzonder geacht en geëerd wordt, zooniet van al, dan toch van het grootste gedeelte der inwoners onzer gemeente. Ja, het volk is hem verknocht, omdat het in hem een vurigen verdediger hunner belangen ziet, en die, nu hij op zijne plaats is, zijn krach tig woord voor hen in de volkskamer zal doen weerklinken. Het was een echte tr.orafstoet die de bevlagde straten doorkruisde, hier of daar staande ge houden door de een of andere wijk die door het aanbieden van een geschenk en het lezen eener gelegenheidsrede hunne tevredenheid te kennen gaven. Waarlijk indrukwekkend en treffend was hel aanschouwen dier verheugde wezens, die zin> gend den stoet volgden onder het aanhoudend gebulder der kanonsen het geschetter der trom petten. Geen enkel ongeval was ons komen stooren, want de tegenstrevers door nijd en afgunst ge- kwollen, hadden zich achter de gordijn terzij getrokken. Toch konden zekeren hunne woede niet blijven verkroppen. Hunne woede, zult gij mij vragen, ja maar die is niet gewettigd. M. De Backer is toch immers een parochiaan. Zeker heer op steller, waren zij woedend, immers eenige op hitsers en sleepdragers hadden reeds op voor hand doodkist en rouwkleeren aangekocht en doen maken, om in geval van mislukken onzen volksman voor eeuwig, zoo zij ten minste dach ten, te begraven. En nu daarmede moeten binnen blijven, van daar dit hartzeer. Ach welk verschil tegen die deftige houding der demokraten zeldzame bewaarders, ik zeg hel u, vroeg of laat zult gij zelf die gemeone handelwijze beklagen. Dinsdag namelijk moesten wij in stoet met mu ziek aan het hoofd, naar het volksgezind gehucht Terlinden, om aldaar het geschenk dier wijk te gaan afhalen. Hoe verwonderd waren wi] niet onder onze baan op den boomgaard van een bewarende fa- bilkant, zijne loonslaven te zien zitten, roepend en tierend, met een man aan 't hoofd dio zelf niet mocht deelnemen aan de loting. Ja een echt oorverdoovend gehuil lieten die slaven hooren, wanneer een bloemkort gegeven wierd, en men de gelegenheidsrede aan het lezen wat. De massa, rond onzen gevierden leider ge schaard, begon geduld te verliezen, doch zijn goed en tevens krachtdadig woord, zette hen aan, kalm te blijven, en die handelwijze met een verachtend schouderophalen te beantwoorden zij die er de aaohitsers van zijn zullen er mis schien later over beschaamd staan. Zoo liep alles wederom eeos rustig af, dank aan taai geduld en verdraagzaamheid der onzen, aangezet door de gloeiende taal van onzen waardigen Volksvertegenwoordiger. Het overige van den achtermiddag werd even lustig en onder zooveel toeloop als den maandag gevierd. Ziedaar, Heer Opsteller, hoe wij op den tnomt van zondag geieest hebben, en tevens koesteren wij de hoop, door stevige werking eene volgende maal, eene verdere en talrijkere intrede onzer mannen in de Kamers te mogen vieren. Jan Rechtuit. plechtig voor hunnen heer en meester aanvaardden, het edele en fiere volk, welke gij uwe beschermingen rechtvaardigheid beloofdet 1... Leeflang... blijf Gode en uwen eed getrouw.... Boudewjjn was uitgeput, zijn hoofd zonk in de kus sens neder... de doodstrijd begon... Getroffen tot in de ziel vertrok de menigte, na een laatste blik van afscheid op den geliefden stervende, en een blik van hoop op hem die daar opnieuw voor de sponde geknield lag, geworpen te hebben, om van den Hemel de genezing des graven af te smeeken. Willem van Ieperen, echter, begaf zich woedend, zonder de andere heeren of burgers een enkel woonfi toe te richten, oogenblikkel'yk naar de herberg waar hij met zijnen wapenknecht en andere dienaren afge stapt was, deed oogenblikkelij k de paarden zadelen om zonder verwijl te vertrekken. Den wapenknecht alleen was het vergund hem een woord toe te richten De vergadering schijnt niet naar den zin mijns edelen meesters uitgevallen te zijn, waagde hij. Ivo, sprak Willem met bitteren, nijdigen spot, en tussehen eenen valschen schaterlach, Ivo, Karol van Denemarken is graaf van Vlaanderen I Men sprong in den zadel en vertrok. Ivo echter voorgevende den buikriem van zijn paard gebroken te hebben, kreeg oorlof om achter te blijven, en des an- deren daags in gezelschap der dienaars van een paar ridders uit de buurtschap af te komen. Des avonds kondigden de klokken van het kasteel en van do stad Rousselare aan, dat Boudewijn Hapten, de vroeier zoo sohittorende en machtige graaf van Vlaaoderen, voorden Oppersten Rechter versohenen was terwijl boden langs alle zijden des lands vertrokken, om de droeve lijding alom bekend te maten, on tevens den volke te verkondigen, dat hij alvorens te sterven, de toekomst van Vlaanderen verzekerd had door den was samengesteld uit 412 katholieken, de nieuwe telt er nog 85 meer een christen demokraat, M. De Backer, dus een verl'es van 26 zetels door toepassing der E. V. De liberalen en progressisten, die te voren 12 leden telden, hebben 21 zetels gewonnenzij zullen met 33 in de nieuwe kamer zetelen. De socialisten winnen 5 zetels zij waren vroe ger 28, nu staan zij gelijk met de liberalen en progressisten. Het Senaat bevatte 70 katholieken, 31 liberalen en 1 socialist, maar daaronder waren er 26 pro vinciale senators, waarvan 19 katholieken, 6 liberalen en 1 socialist. Er waren er dus slechts 76 te kiezen, waarvan cr 51 katholieken en 25 liberalen waren. Het nieuw Senaat zal 43 katholieken en 33 In berale» bevatten dus een verlies van 8 zetels voor de katholieken en winst van 8 voor de libe. ralen. Het valt op te merken dat de macht der par tijen der beide zijden in evenredigheid blijft in de beide kamers 86 katholieken in de Kamer, 4S in 't Senaat 66 oppositieleden in de Kamer en 33 in 't Senaat. Uit Le Peuple Betreurende dat Priester Daens zich te Aalst niet voorstelde, zegt hetZijne tusschenkomst heeft eene afwijking teweeggebracht onder de landbouwers, welke de socialistische propaganda tot de gedachten van vooruitgang bracht. Het werk zal met hardnekkigheid moeten hernomen worden om dezen tegenslag te keeren De Kiezing van Verviers zal hevige betwis tingen in do kamer verwekken. De katholieken beweeren dat er in verscheidene bureelen stem men aan M. Gierkens gegeven zijn, die toekwa men aan hunnen kandidaat, M. Borboux. In alle geval is het verschil tussehen de socialisten die twee gekozenen hebben en de katholieken die eenen gekozenen hebben, bitter klein, slechts 3 stemmen. Die iets te drukken heeft, kome naar de Klok. Wij leveren alles aan kleinen prijs. Voor kaarten, programmas, fakturen, doodbeeldekens.enz. enz. wordt men nergers zoo goed en spoedig bediend. Priester Daens gaf dees week weer meeting. De socialisten en oude bewaarders rekenen dus mis, als ze meenen dat de dappere man den moed zal opgeven. Zij kennen hem niet 1 X, Opdar Priester Daens zou voortgaan met nieuwen moed 0,50. Heer Opsteller, Ik vind in mijne a Uhlands Technische Rund schau b, een zeer groot wetenschappelijk tijd« schrift, dat de margarine niet kan ondekt wor den in de botervervalsching door er sesamolie in te mengen, zooals de nieuwe wet hier gemaakt is, daar de reactie op furfuröl onzeker en niet duidelijk genoeg is. Dit blad raadt aan van er het Azogeel of Dimethylamidazobenzol te doen inmengen het- welke zeer onschadelijk is en waarmede men de met Margarine vervalschte boter licht kan ont dekken aangezien deze gansch rood wordt, met er een dropje zoutzuur of zwavelzuur laten op te rallen. Druk dat eens in uwe Kkokke. V. VD'. zoon van den koning Kanutus, Karei van Denemarken de kroon op het hoofd te plaatsen Het was toen den 19 Juni 1120. II Onder het kruisbeeld. Terwijl de doodsklokken hun treurlied door de duis ternis lieten weergalmen stapte door de lange dreven van den overgrooten tuin welke het, kasteel omringde, eene fiere, krachtige mannengestalte. Zij richtte zich naar het groote kruisbeeld, dat zich daar ginds, in eenen kring van eikenboomen op zijn marmeren voet stuk verhief. Sombere, zwaarmoedige gedachten moesten den man het hoofd vervullen, want bij poozen, dan, wan neer het dichte wolkgordijn even door den wind opengeschoven werd, en de maan den wandelaar be scheen, zag men dat hij met gebogen hoofde voort- St Voor het beeld gekomen, knielde hij op de steenen bank neder en bad, bad lang, als smeekte hij Gods hulp in eene moeielgke te vervullen taak I Toen hij opstond wendde hij zich langzaam om, en staarde naar de hooge verlichte venster van het kas teel, waar geestelijken, ridders en dienaren de toe bereidselen maakten om den overleden graaf, met al de eer en den luister die hein toekwamen te begraven. Een geritsel tussehen de takken verwitttigde den nachtwandelaar, dat hij zich niet alleen bevond. Doch wie zou hem daar, en op dat uur, komen zoeken 1 Misschien ook was het een everzwijn, dat liet na burige bosch ontvlucht, zich daar gedurende den dag tussehen het struikgewas verscholen had gehouden. De man meende zich tot zelfverdediging gereed te maken, doch dan eerst bemerkte hg met ontzetting dat hij ongewapend was. Vrees niets, edele heer, klonk eene heldere jon- gelingsstem hem tegen, niet het minste gevaar be dreigt u hier, Wie zijt gij en wat wilt gij in de duisternie van mij 1 sprak de nachtelijke wandelaar. Ik wist dat gij hier komen zoudt, en daarom wacht ik u sedert meer dan eene uur, hervatte de geheimzinnige stem weder. Terwijl deze woorden gesproken werden, trad een jongeling van reusachtige lichaamsgestalte van uit het struikgewas te voorschijn, gewikkeld in eenen lan gen, donkerkleurigen mantel. Eerbiedig het hoofd ont- bloot^nde boog hij zieh diep en kuste den boord van des wandelaars kleed. Edele graaf, mijn vorst, mijn heer, ik hen geko men om eene belofte te vervullen welke ik mijnen vader op zijn sterfbed deed, en welke mijn moeder mg vöör haar overlijden deed herhalen. En waar kan ik die belofte beter vervullen dan onder de oogen van den Hemelschen Vorst, van wien de nieuwe graaf van Vlaanderen als een tweede, Salomon, wijsheid en verstand, sterkteen moed, komt afsmeekenom zijn volk te bestieren zoo als het Gode behaagt. De graaf, lvarel van Denemarken, want de vreem deling had de waarheid gesproken, stond verbaasd over de scherpzinnigheid en de stoutheid van den vreemdeling. Wie zijt gij toch, vroeg hij, die in 't geheim mij ne voetstappen opvolgt, mijne daden bespiedt en mijne gedachten doordringt! Uwe stoutmoedigheid,zoo het geene onbeschaamdheid is, moet wel groot, of de drijf veer van uw zonderlinge handelwijze wel ernstig zijn eerlijke lieden schuwen het daglicht niet. Ik bad bier voor u, heer graaf. Ik ben gekomen oiu de belofte te vervullen aan mijnen overleden vader gedaan. Wie ik ben Myn naam w Ito. Vervolgt,

Klokke Roeland | 1900 | | pagina 2