IVO Gaan wij vooruit De Veekwestie. Melkerijen. Nieuwerkerken. De rechtbank STRIJDPENNING. Nog de opstand in Congo. Oorlog in Transvaal. naam tracht te krijgen van volksgezind en edel moedig te zijn. De onwetendheid van hel volk is de winnekegel der behouders. Doch weest gerus», de oogen zullen wel open gaan. Eens dat de werklieden het vossenspel ontdekken, zullen do vertegenwoordigers van het kapitalism om 3 centen krijgen De rechtvaardige verliest niets met een beetje te wachten. P. V. S. De behouders hebben er niet weinig op geboft dat de handel van België zoo ras vooruitging. Overal gaat de handel vooruit. Waarom Om dat de bevolking toeneemt eu dat de nieuwe stre ken van Midden Afrika en China gedurig meer or.tgind worden. Om te weten of een land werkelijk vooruit gaat moet men zijneu vooruitgang vergelijken met dezen van andere landeu en dan ondervindt men weldra, dat andere landen ons verre vooruit snel len, alhoewel wij dank aan onze koolmijnen en onze talrijke bevaarbare rivieren, en onze ligging tusschen de 4 meest handeldrijvende natiën der wereld zeer veel voordeel hebben op de andere volkeren. Jules Laroche, een fransch economist, heeft de volgende berekening gcdaaD. In 1880 dreef België voor 2848 millioen handel In 4899 3482 Eene verhooging dus van 22 p. h. In 1880 dreef Engeland voor 1.3410 mil. handel In 1899 17,975 Eene verhoogiDg dus van 34 p. h. Eindelijk Duitschland dat weinig voordeelig ge legen is voor den handel omdat het weinig zee kusten heeft, dreef in 1880 voor 7585 millioen fr. handel. 1899 vcor 120C0 d Dus 48 p. h. verhooging of meer dan 't dubbel van België. België kan het dus niet volhcuden legen zijne mededingers alhoewel de Iconen hier slechts 1/3 zijn der loonen in Engeland en 1/2 van 't gene zij zijn in Duitschland. Vooruit moeten wij, al ware het bestuur rog zoo slecht, omdat wij omringd zijn van handel drijvende natiën en omdat onza bevolking toe neemt. Doch onze vooruitgang vergeleken met die van sommige andere landen is bijkans belache lijk. Er valt dus niet te boffen. Wij roepen vooral de aandacht onzer lezers op den vooruitgang van Duitschland het onderwijs is een groole oorzaak van den vooruitgang. Bin nen vijf en twintig jaren zal de hat-del van Duitschland waarschijnlijk deze van Engeland overtreffen II. P. M. Winkler heeft eeu goed vluchtschrift gei maakt over de veekwestie, dat in korte woordeu veel licht over de zaak verspreidt. Wij knippen het volgende der graanbouwers niet kunnende redden, heeft hun gezegd a Ziet af van den graanbouw. In den naam van den vrijhandel moeten wij voor het vreemde graan van de Zwarte Zie, van Ame rika, de grenzen wijd open zetten en gij kunt met uw gewin daar niet tegen concurrceren. Maar met den veekweek is nog w inst te doen maakt dus weiden van uwe graanvelden, stallen van schuren...» En nu zij dit gedaan hebben worden hun de middelen, om de beloofde winst te maken, ont nomen. t Eerst was er me', den graanbouw niets te verdienen, omdat de vrijhandel het graan binnen liet; nu is er met de velweiderij niets te verdie nen omdat hier denzoo hooggeroamden vrijhan del den hals omgewrongen wordt.» Verder De koeiboeren hebben 2 voorname grieven Ten eerste. Het goede melkvee dat zij roodig hebben, moeten zij duur betalen, omdat het aan quarantaine, markeeren en andere formaliteiten blootgesteld is, die allen geld en tijd kosten. GESCHIEDKUNDIGE TAFEREELEN UIT HET BEGIN DER XIIEEUW, door N. WINKELER. De graaf verstomd over deze zonderÜDge ont moeting, bleef nog lang bij het kruisbeeld biddeD, de Hemel het verstanden de sterkte afsmeekende welke hjj noodig had, om het land naar behooren te besturen. Intusschen reed een ruiter spoorslags de baan op welke langs Moorslede en Zonnebeke naar Ieperen veerde. Een uur buiten de stad Roeselare gekomen, hield hij aan eene boerenwoning stil, klopte geheimzin nig, en op eene vraag daar binnen en een geruststel lend antwoord des ruiters werd een deurtje openge daan waarin de ridder verdween, terwijl de oude waard het paard achterom naar een stalletje leidde. Wel moedertje, vroeg de ridder, zijn do an deren reeds lang vertrokken 1 Neen, schoone ridder, en daarbij de wijn had hen allen zoo vervroolijkt, dat nog niemand uwe afwezigheid scheen op te merken. 't Is wel, goede vrouw, help mij nu spoedig. Des ridders wapenrusting werd losgegespt, zorgvul dig in een zwaren koffer geborgen dat onder eene valluik verstoken was en een oogenblik later her kende men in den geharnastcn ridder niemand anders dan Ivo, den wapenknecht van den burggraaf van Ieperen, Willem van Loo. n Ten tweede, en hierin zit voor hen het groote verlies, het afgemolken vee, dat zij vroeger aan betrekkelijk goeden prijs als slachtvee konden verkooper, kuoneu zij niet meer kwijt geraken dan met groot verlies, omdat het Holla dsche slachtvee reeh's'.reeks, zonder quarantaine wordt toegelaten. De schrijver besluit, dat men de grenzen wagewijd kan openzetten zonder de ziekte uit te breideD, omdat zij zoowel binnen de grenzen heerscht als er buiten wij hoeven slechts door de middelen der wetenschap onze dierbare ge- gezondheid tegen den inval der microben le vrij waren, en a dan, zoo eindigt hij, zullen wij stil aan de peerdeLbeenhouwerijen zien plaats maken voor goedkoope rundvleeschwinkels wij zullen de vetweiders hun brood zien verdienen, wtór leven cp onze markten zien, wij zullen minder margarine en meer echte boter kunnen eten, de stallen onzer landbouwers zullen weer met schoo ne goede melkkoeien gevuld worden,en wij zullen met het mest der img-eie ossen, die wij zelf zul len vetten, onze schrale heigronden vruchtbaar maken. Welsprekende cijfers.Volgens de kie zerslijsten van 1899-1900 zijn er Kiezers voor do Kamer met 1 stem; 901,944 getal stemmen 901,944 met 2 stemmen 313,187 626,274 met 3 stemmen 237,401 a 711,303 Totaal kiezers 4452,232 Totaal stemm. 2,239,621 Kiezers voor den Senaat en provinciale raden met 1 stem 691,339 getal stemmen 691,309 met 2 stemmen 306,329 o 612,658 met 3 stemmen230,052 <t 690,156 Totaal kiezers 1,227,720 Totaal stemm .1994,153 Kiezers voor de gemeenteraden metl stem 666,050 getal stemmen 666,050 met 2 stemmen 223.590 447,180 met 3 stemmen 118,757 356.271 niet 4 stemmen 127,613 510,452 Totaal kiezers 1136,010 1,979,953 (Getrokken uit het laatste boek van Adv. Vliebergh, De Boeren.) Hoe kan eene samenwerkende melkerij ingericht worden Er bestaan in Belgenland drie soorten van sa menwerkende melkerijen plaatselijke haodmel- kerijen, plaatselijke stoom in elke rij en en gewes telijke melkerijen ook verbondsmelkerijen ge- heeten. De plaatselijke melkerijen zijn ingericht onder de boeren van een dorp ol van twee aanpalende dorpen,- de gewestelijke melkerijen integendeel onder de boeren van een geheel gewest, van verscheidene dorpen. Plaatselijke Handmelkerijen. Dit zijn kleine melkerijen die in vele onzer ge meenten bestaan en waar men de verschiliige I- L-rtni, Qm mo!..'ln beweegt. De leden brengen er hunne melk deze wordt gewogen, men neemt er stalen van om da vetge halte te bepalen, de melk wordt ontroomd en elk lid neemt seffens zijne ontroomde melk terug mede naar huis. Men laat den room zuren en kerut hem. Plaatselijke Stoommelkerijen. Hier zijn het 's menschen handen niet meer die de toestellen in gang steken de sloom zorgt daarvoor. Te Borsbeke bestaal zelfs eene melkerij door de electriciteit of barnkrachl in gang ge houden. De stoommelkerijen zijn veel beier maar ook veel kostelijker Ingericht dan de handmelkerijen. Hier ook brengen de leden hunne melk, soms nochtans rijdt de voerman der mf.lkerij rond om de melk der loden af te halen. De melk wordt gewogen en er wordt een staal van genomen, dat men in eene luchtdicht geslo- tene flesch bij raiddel van eene antiseptische stof bewaart. AI de melk wordt samen ontroomd en de leden Na eene kom versche melk met een paar beten broods genuttigd en de waardin eene milde be- looning in de hand gestopt te hebben, deed hij zijn paard voorbrengen, en met een korten doch vriende lijken groet verdween hij in de halve duisternis, om de ridders welke hem vöör waren in te halen. III. By Willem van Loo. In de ridderzaal van den burg van Ieperen, bewoond door burggraaf Willem van Loo, waren een p2ar huisschalken of bedienden bezig met een dertigtal ze tels achter lange tafels te rangschikken, terwijl ande ren eene trede met een behangs?l en tapijten van prachtig stikwerk opsierden, en daar onder eenen troonhemel een paar zetels plaatsen, welke door snij werk en gouden versiersels merkelijk van de anderen verschilden. Naast de trede stond eene kleine tafel met schrijf stiften, perkamentbladen, zegelwas en andere schrijf behoeften overdekt. Terwijl de schalken hiermede bezig waren, kwa men eenige krijgslieden binnen, welke op het bevel van eenen overste, in het ronde der zaal plaats namen, om als eere- of veiligheidswacht te dienen, voor de edel lieden en ridders welke hier zouden vergaderen. Men zag het, Willem van Loo wilde aan deze verga dering een aaozi'-n geven, welke hem in de oogen zijner vrienden in ontzag en eerbied moest doen winnen. Die rijk versierde" ridderzaal, die trede, die troonhemel, die prachtig uitgedosebte krijgers, dit alles moestop den aanschouwer eenen indruk maken, alsof men zich aan het hof van een machtig vorst bevond. Vooral opmerkelijk waren twee reusachtige krijgs- krijgen ontroomde melk terug ia verhouding van de hoeveelheid melk die zij geleverd hebben. De room en ook de ontroomde melk worden ge pasteuriseerd. dat wil zeggen ontsmet, om de leveliogen of microben ten deele te dooden of onschadelijk te maken. De pasleurisatie der ontroomde melk is hoogst aan te bevelen. Dikwijls immers zet de mond en poolplaag voort door de ontroomde "melk yan de melkerijen. Melk van aangetaste dieren wordt naar de mel kerij gebracht en met de gezonde melk gemengd om ontroomd te worden. Elk lil der melkerij neemt ontroomde melk terug en voedt er mede zijne dieren. Alzoo zet de ziek'e voort. Ia Denemarken zal eorlang de pasleurisalie voor do ontroomde melk in de melkerijen ver plichtend gemaakt worden. Het zij hier ter loops gezegd dat de boer, wiens koeien de mond- of poolplaag hebben, zijne melk moet thuis hou len do koninklijke besluiten van 18 November 1894 en van 15 Maart 1895 verbie den den verkoop, het te koop aanbieden, het be waren of vervoeren voor het hebruik door men scben, van melk voortkomende van dieren aan getast door besmettelijke ziekten, en van boter verveerdigd met melk die niet mag verkocht worden. Het pas'eurisesron van de ontroomde melk zou dus, overal waar het mogelijk i?, moeten gedaan worden. Nu wordt hot soms, zelfs in stoommel kerijen, verwaarloosd. Wat het pasleuriseeren van den room betreft, gepasteuriseerde room geeft beter boter. Handmelkerijen pasleuriseeren riet; de toestel len, daartoe noodig, kosten te veel geld. Pasleurisoeren bes!aal hierin dat men den room verwarmt tot 62—65 graden, de ontroomde melk tot 70—80 graden, en dan plotselings tot onge veer 12 graden verkoelt. De portretjes van Priester Fonteyne blijven te koop aan 5 centiemen. Wij hebben ook groote ge-irukt op rijk Loor-papier, echte pracht stuk j es, die in huis op de eereplaats mogen prijken. Z j kosten maar 25 centiemen, franco verzonden in karton, om niet le kroken 0,35. Aan de vrienden en partijgcnoolen wordt be kend gemaakt, dat zij Klokke Roeland zich kunnen aanschaffen voor en na de vroegmis, maar niet voor en na de hoogmis, dan zijn wij elders geroepen. De belanghebbenden die verlangen nieuws in de gazet gedrukt te zien, zooals her- bergfeesten, wijkkermissen en partijaangelegen heden, kunnen het overhandigen aan den ver kooper van het blad. F. De Prez. van Dendermonde heeft uitspraak gedaan over de zaak William Borreman, die in den nacht der gemeentekieziog te Aalst door eene bonde jonge katholieken aangevallen werd en geslagen dat hij voor dood bleet liggen. De jongeling is op jhet gehoor getroffen en de weisdoktors verklaarden i.:7 uw auair|pErrn«nu &<n *wijt geraken. De rechtbank veroordeelde alsvolgt Verlees Frans, vijftien dagen en 6 weken gevang en 15 f<\ boot Van Ertvelde, zes weken j Van Braate ghem, eene maand De Coninck, eene maand ge vang, alien voorwaardelijk buiten hervalliog binst de Sjiar. Bovendien veroordeelt hen de rechtbank tot eene gezamentlijke scbadevergoe- aan William Borreman van 15.000 fr., met be houd voor dezen van al zijne rechten voor de toekomst. In geval van niet betaling ondergaan zij eene gevangzitling van 6 maanden. EVERE. Na het zingen van een lied door don jongen deraokraat V. W. bij A. P. DENDERLEEUW. Omdat men nu uit roept dat Dc Backer nu toch 'ne goeion is, nadat ze hem mpt hand en tand bevochten hebben DENDERHOUTEM. Opdat de meiskens van Terlinden wat beter hunnen bek zouden toehouden Omdat onzen dikken onze kermis zoo goed aangekondigd heeft knechten van het hoofd tot de voeten geharnast, gewa pend met overgreote zwaarden, en welke vooreerst, wijl de hoofdman hunne plaats nog niet aangewezen bad, nog in het midden der zaal zijne bove'.en afwacht ten. Eerst echter deed de hoofdman een teeken dat men naar hem zoude luisteren, en toen elks aandacht op hem gevestigd was, sprak hij Mannen, op bevel van den burggraaf, onzen ge- strengen heer en moester, heb ik, om als eerewacht in deze vergadering aangesteld te worden, tusschen onze krijgsbenden diegenen moeten uitkiezen, welke sedert de laa'ste maanden door eene bijzonder voorbeeldi» gedrag uitmunten, en onder dezen heb ik de twee grootste en krachtigste mannen moeten afzonderen om naast den troon des burggraven plaats te nemen. Nie mand daartoe beter geschikt zijnde dan mijne twee onderoversten, Luitpold en Ivo, zijn zij van lieden af, als bijzondere lijfwachten des meesters aangesteld. Het is ons eene groote eer, hoofdman, sprak Ivo, aldus in de bijzondere guDst des burggraven te staan^ maar, is het niet te vreezen,dat odzo vrije tijd hierdoor zal ingekort worden Hoe zoo was des hoofdmans weder vraag. Daaraan dacht ik ook, zegde Luitpold, ik vrees dat onze heer Willem, door zijne hofhoudiing op groo toren voet in te richten, ook een grooter aantal lieden in bestendigen dienst zal houden. Stelt u deswege gerust, hernam de hoofdman, het getal krijgers zal in evenredigheid vergroot wor- deD, en dus ook de diensturen des te meer verdeeld zijn. Later zullen er nog andere lijfwachten aangesteld worden. Ik betreur nog altoos, zegde Lucas een der sol daten, het luie, iletsche holleven aanvaard te hebben de zucht tot strijden deed mij het vaderlijk huis ont vluchten om krijgsman te worden, maar haddeik ge- Dc laatste stoomer uit Congo aangekomen brengt ons de volgeude tijdingen over den toe stand in de streek Moogalla door eene.bijzondere briefwisseling Gansch mijne streek is te gelijkertijde als de Budjas in opstand gekomen. Mijn post werd driemaal aangerand. 42 soldaten van de 60 waar over ik bevel heb zijn gedood of gekwetst. Zie daar het ac'ief dezer maand Maait Mijn post is nacht en dag omringd door 2.000 inboorlingen. Hoe meer ik er dood, hoe meer er uit den grond komen 't is als de kooien De 18 soldaten die mij overblijven vechten als leeuwen en ik hoop wel het nog \ier of vijf dagen uit te houden totdat de versterking van 100 man die ik gevraagd heb, mij zal komen vervoegen. De andere posten der streek der Budjas zijn al in den zelfden toestand. De kommaGdanten Vcrdussen en de Meule- meester zijn op gang van N'Dolo met 400 solda len om ons te ontzetten. Zullen zij tot bij ons ge raken 'l Is altijd zeker dat er 20.000 Budjas en 3.000 Mogwandis in oproer zijn en dat het kerels zijn die onvervaard zijn. Degene die mij insluiten komen hun laten dooden legen het paalwerk dat onzen post omringd. Dag en nacht hou len wij wij ons in de verdedigingstorens, ik in den eene met tien soldaiei en de 8 andere in den anderen. Wij verschieten omtrent 1.000 kogels daags, maar ik zal weldra dit getal moeien" beperken want er blijven mij nog slechts eenige kassen kogels over. Om u een gedacht van do wildheid dier inboor lingen te geven, zal ik u zeggen dat ik vader3 de lijken hunner eigene kinderen heb zien ver slinden en zonen hunnen vader die pas gedood was zien opeten. Men heeft er nog niet mede gedaan met de^vil- den I Denderhautem. Kermis. Dat dit wcord voortkomt van kerkmis, en kerkmis in dien zin genomen, zooveel beleekent als kerkwij ding, dit weet elke kristene mensch. Dat er, Vlaanderen door, duizende kappelleker- missen gevierd en onderhouden worden, is ook algemeen gekend. Bij zoover, dat alle wijkkermissen hunnen oor sprong vinden in de inwijding der kapel van den wijk. Da heer Pastoor van Denderhautem wil nu an dere rubrieken invoeren. De wijk Terlinden had verleden jaar eene ker mis ingericht ter gelegenheid der opbouwing eener kap3l voor rustplaats van het Allerlieillig- ste tijdens de processie. Op voorlaatsten zondag beklom hij het preek- gesloelte, en, naar zijne loffelijke gewoonte, af wisselend bleek en purper van wosde.jriep hij uit: a Geene kermis in den namiddag, zooniet geene processie in den morgend Hel volk van di8n wijk, allen, zonder uitzon dering, voorbeeldige christene rnenscheo, die al tijd wedijveren om in elk christene werk hun aandeel bij te dragen, geloofden ditmaal, cn met reden, aan dien heerschzieken wiliekeurlgen gril nlc.t tp rrvooloo toogovon. En de he6r pastoor heeft zoo - - ommegang aangekondigd, een eWèïeegjS, wei nig bebouwd, en door lalrijke vuilhoekeu ba- grensd, in plaats van eenen breeden, druk be bouwden en schoon gepalleerden weg. Ho, waar is dc tijd toch vervaren van onzen pastoor Germeersch, dien vader zijoer kudde I dien eDgel van vrede op onze gemeente dien aanmoediger van onschuldig vermaak en uitspan' ning Toestand. 'I Was dinsdag de negende maand dat de oor log begon. En tot grooto verbazing der Londen- sche heethoofden, die de Boers verpletterd acht ten na de bezetting van Johannesburg, behalen zij achter de hielen van lord Roberts, in Oranje- Vrijstaat eene schilterendo overwinning op de Engelsche troepen. Rond Roodevaal, in de omstreken van Kroon- slad is een gansch bataillon van Dubyshire om- weten, dat ik hier, als een heidensch afgodbeeld, met mijne speer tegen den muur zoude ge;lint worden, ik ware nog liever met het schip van mijnen oom Com naar Oostland gevaren om met de baren, en de stor men der zee te worstelen. O, riep een derschalken, uw wonsch zal weldra vervuld worden het lui leven zal spoedig voor u ge daan zijn Om voor ons te beginnen, zegde een andere schalk zich blijmoedig de handen wrijvende. Hoe dat 1 vroeg Lucas. Wel, was het antwoord, volgens ik uit de gespre ken der heeren en ridders, welke daar in de voorzaal het uur der vergadering afwachten, vernomen heb, zal het weldra oorlog worden in Vlaanderland, en gij, weet wel,dal, wanneer de burggraaf met zijne krijgs lieden naar het oorlogsveld is, zijne huisschalken niets te doen hebben... Dan to slapen en te eten, viel de andere in. - Verachtelijke luiaardsI beet Luitpold beiden toe ware ik uw meester, ik deed u met tweeën aan den staart van eene halfwilden ezel twintigmaal rond de grachten van den burg sleepen gij zoudt wel vlugger worden. Bij het denkbeeld dier zonderlinge strafpleging schoten al de krijgslieden, ja zelfs hun hoofdmaD, in een luiden schaterlach Lucas zelfs had reeds een be gin aan de uitvoering gemaakt, door eenen der schal ken, den bandelier van zijn zwaard over het hoofd te werpen en hem een paar stappen voort te trekken. De hoofdman, welke deze plaats nu juist niet ge schikt vond voor zulke grove scherts, legde zijne man nen hot zwijgen op en deed Ivo en Luitpold naast do met goud behangene deur plaats nemeD, om den burg graaf bij zijn intreden naar eenen der zetels onder don troonhemel te geleiden. (Vervolgt.)

Klokke Roeland | 1900 | | pagina 2