De gebeurtenissen in China. Wreede en geheimzinnige moord Nieuws in nootschelpen. Kijkje in het leven. Drukkerij Klokke Roeland Verkrijgbaar op ons bureel Jaarlijksche KAPELLEKERMIS GROOTE VOLKSFEESTEN Men vraagt Te Koop Eene maatschappij Vervaardiging van kunstmatige vetten. Men vraagt Te koop JICHT ei iet RHUMATISM Elitir Antirtaatisml et Axtigoetten ringd door de Boers, getiendeeld cn gevangen genomen. Ztj hadden 76 gekwetsten en 700 dooden. Al de overigen, ten getallo van 000, werden krijgs gevangen gemaakt. De Boers, omtrent 2000 in getal, hadden te voren, onder geleide van generaal De Wet, den ijzerenweg van Bloemfontein naar Pretoria op eene lengte van 20 kilometers opgebroken. Lord Methuen, randde 's anderdaags de Boers lusschen Heilbron en Ltndley aan, maar werd a met zware verliezen teruggeslagen, die men nog niet bepaalt. Lord Roberts is bovendien van gemeenschap met zijne officieren afgesneden, want de Boers hebben insgelijks den telegraaf vernield. Over 8 dagen, meldden wij dat gausch het ba- taillon der millioenenrijken a. yeomanry waar onder anderen twee kamerleden in begrepen waren, zich cok te Lindiey in handen der Boers moeten overgeven had. Generaal Roberts zoüd lord Methuen hen ter huip en telegrapheerde naar Engeland dat a hij meende dat de gevangen genschap der keizerlijke yeomanry niet van lan gen duur zou zijn In plaats van dat is hun getal met 800 a 000 engelsche krijgsgevangenen ver meerderd, en lord Methuen, reeds befaamd door den slag van Magersfontein, waar hij 800 man op het slagveld liet, met greote verliezen afgeslagen. In veronderstelling zelfs dat de afdeeliDg van 600 Boeren rond Ficksburg door genei alen Run die en Brabant gevangen genomen wordt, wat nog officieel moet worden bevestigd, is dit verlies nog niets in vergelijking van de dubbele nederlaag der troepen dio gelast waren de ge- meenschapslijnen van lord Roberts te onder houden. Zonder te rekenen dat de Boers den eenen of anderen oogenblik met 4000 man zullen ver sterk', worden die in de omstreken van Betheleem gezien zijn geweest. Wat slechter is, is dat Lord Roberts gcene gemeenschap kan hebben door den telegraaf met zijne officieren en slechts tijding kan ontvaDgen over den toestand bij middel van estafetten. Het aanbrengen van hulp zal lord Roberts ook moeie lijker vallen, omdat de ijzerenweg op grooten af stand opgebroken is. Het is dus wel mogelijk dat lord Roberts ach teruit zal komen om zelf Oranje Vrijstaat op te kuischen en Pretoria en Johannesburg onder waakzaamheid van generalen French en Hamilton zal laten. Het woord van Kruger wordt waarheid. Na de inneming van Pretoria, zegde hij aan een dag bladschrijver, dal de oorlog nu maar aan 't begin was en de strijd tot der dood zou voortgezet worden. De Boers zijn stelselmatig uit Laings Neck en Majuba Hill weggetrokken naar Lydenburg en generaal Buller kondigt met veel gepraal aan dat hij, a de reeks van zijne overwinningen voortzet tende den vijand uit beide plaalsen verjaagd heeft. Zoo beweldigde hij den Botha-pas, na een bombardement van vele uren, bombardement waarop de Boers niet antwoordden om de goede reden dat zij 4 legen 20 waren. Er was slechts eene kleioe achterwaeht achtergebleven om den te amuseeren cn te verschalken. Het ^etzijne kanons naar Lydenburg ,w. .au generaal Botha, waar men denkt reeds aangekomen te zijn. Eene nieuwe overwinning. Een nieuwe slag heeft plaats gehad te Vrede- poort. De engelschen werden verdreven en lie ten 750 dooden cn gekwetsten op het slagveld. De Boers maakten daarenboven 170 man krijgs gevangen. Eene officiëele depeche van Transvaal meldt dat de Engelschen in het zuidelijk uiteinde van Oranje-Vrijstaal, te Donkerspoort, met groote verliezen afgeslagen zijn. Generaal Methuen is te Wachtkop handgemeen roet de Boers. Pres.dent Steyn is bij hen. Nog eens, laten wij ons niets inbeelden en den ken dat de nieuwe krijgskansen der Boers de hoop overlaten in 't eind den zege te behalen op het overgroot leger van lord Roberts. Maar dit welgelukken verlengt onbepaald den oorlog en verplicht Engeland tot het samentrekken van alle zijne krachten tegen de Boers in afwachting van de verwikkelingen die in Azia of in Europa kuu- nen ontstaan en die Transvaal in 't uiterste kun nen redden. Men weet dat Kaapland of de Kaapkolonie een slaat is van Boers of Neerlanders, waarop Engeland in 't be gin dezer eeuw de hand heeft gelegd en die een eigen landsbestuur hebben onder toezicht van Engeland met zekere verplichlirgen. Een groot aantal vreemde inwijkelingen en meestal engelschen hebben zich in Kaapland neergezet, doch de neerlandsche Afrikaanders vormen nog de overwegende meerderheid. <t De Afrikaander Bond is de machtige ver- ccniging van gansch het Afrikaander element van Kaaplaud. Hij heeft het ministerie in handen. In eene vergadering verleden week gehouden, stemde hij een dagorde waarin verzet werd aangeteekend tegen de ontrooving der onafhankelijkheid der twee oorlogvoerende republieken en de oor sprong van den oorlog Engeland aangewreven werd. Dit verzet zou door den eersten minister Schreiner aan de Eogelsche regeering gezonden worden. Deze is zoodanig met de Afrikaanders- partij oneensgezind geworden dat hij zijn ontslag ingediend heeft, en twee andere ministers met hem. De moeielijkheden met het Afrikaanderdom zijn maar aan 't begin. Men meldt dat de gebouwen der engelsche Chartered company door Afrikaanders in brand werden gestoken. Een adres aan den Czar van Rusland. Mevrouw Selenka van Munchen (Duitschland), die de groote bet< oging der vrouwen voor den Vrede verwekle, zond aan den Czar volgend tele gram Sire, 't is vandaag een jaar geleden, dat in 18 staten verscheidene millicenen vrouwen in geestdriftige betooging de opening der Vredes- conferencie toejuiohten. De ondergeteekende heeft de eer gehad aan don voorzitter der conferencie het adres dier milli- oenen vrouwen te overhandigen. Heden richt zij zich lol uwe Keizerlijke Majssleit om U de droef heid uit te drukken die zij gevoelen die den vrede begeeren bij het schouwspel van den Zuid-Afri- kaanschen oorlog. De oorlog in Zuid Afrika is de volkomene te- genspreking der groote vredesbeginselen die in naam van uw Majesteit uitgedrukt zijn. Dat uwe Keizerlijke Majesteit dan de vurige weiischen, de smeekingen der vrouwen gunstig aanhoore, die met den steun van den Czar een einde zouden willen zien bij middel van een eerlijken vrede, een vrede door het geweten der menschheid vereischf, aan den belreurlijken strijd die Zuid Afrika met bloed overdekt. De typhus heerscht zeer in het En»elsch leger. Den 17 Mei lagen er 4003 zieken in de gasthuizen van Bloem fontein. Er zijn 48 steilten daags. Het nieuws der overgeving van de Boers door generaal Run die en Brabant wordt bevestigd. Hun getal is niet b?paald. In het laatste gevecht te RooikraDS werd kommandant Ollivler gedood en goueraal Devil- liers doodelijk gewond. De mogendheden zijn van zin kort spel te spe len met den oproer in China en dc moorderijen op Europeanen door de Boksers gegleegd onder duims door de regeering in d'hand gewerkt. 4000 Russen met twintig kanons trekken naar Pekin de hoofdstad op om naar alle waarschijnlijkheid de keizerin af te stellen. De mogendheden zullen welhaast een leger van 10.000 vereenigd hebben dat op Pekin zal aanrukken. De opstand is voortgesproten uit een eeuwen oud vooroordeel der Chineezen dat de vreemde beschaving evenals alle vreemdelingen uit het land verbant. De beschaving zou een waie om wenteling in de maatschappelijke verhouding te weegbrengen, als b. v. het aanleggen der ijzeren- wegen, dat de dragers van ginder broodeloos zou stellen, evenals het invoerc-n der machiecen. Verscheidene katholieke missiën zijn te vuur gesteld door de opstandelingen en missionarissen en Europeanen vermoord. De Chineesche troe pen, die den opstand moeten dempen doen met de barbaren mee. Zoo verbrandden zij te Tung- Théoung in drie dagen tijd 75 christenen. In Pe kin moesten de gestichten hunne scholenen kol- legiën sluiten uit vrees voor den opstand. De straat der vreemde gezantschappen is gevuld met eene huilende en schreeuwende menigte. AI de Europeanen dragen wapens. 't Zal 't begin van 't einde zijn voor China. En zou men kunnen gelooven dat het vooruitzicht der uitbarsting van eenen oorlog in China, het beletsel is geweest van de tusschenkomst der mo gendheden in de zaak van Transvaal Engeland is een kwade concurrent en vond volle bezigheid en elk hield zich zoo slraf mogelijk om in geval van nood zich te kunnen verweeren. 't Is ook een deel daaraan dal de opslag der kolen te wijten is, daar de natiën zich voorzien hebben van kolen voor hunne oorlogschepen. Te St. Denijs-Westrem. Dc gemeente St. Denijs-Westrem bij Gent is door een schrikkelijke misdaad in verslagenheid gedompeld. Op Malrebrugge, rechtover de herberg de Drie Koningen, langs de groote baan op Deinze en Kortrijk, woont de landbouwer De Sutter. Zaterdag morgend zag men de dochter Maria 21 Jaar oud niette voorschijn komen. De ouders maakten zieh daarover niet erg on gerust zij dachten dat Maiie weer het ouderlijk auis had verlaten, gelijk zij nog eens gedaan had. Zij hebben ook eene dochter, die in de Malte- brugstraat te Gent, als dienstmeid woont. Deze ontving verleden Zaterdag eenen brief waarin te lezen stond Ga spoedig naar huis, naar de kamer uwer zuster, misschien is ze dood, misschien kan zo nog gered worden. De brief droeg den stempel van 9 Juni en was Ie Gent in den post gestoken. Het meisje liep spoedig naar huis, en deelde hare ouders die nog niets kwaads vermoedden, den brief mede. Men liep naar de kamer van Marie, en inder daad men vond haar te bed liggen, geheel bedekt met een slaaplaken. Zij had eene prop in den mond en aan den hals en in het aanzicht vele blauwe plekken. De moordenaar moet echter langs de deur in huis gekomen zijn. Immers in hare kamer is maar een klein vens terken, dat met dichte ijzeren staven is bezet. Niemand kon er door het meisje zou dus in den nacht, zelf den moordenaar moeten ingelaten hebben. Seffens werd de politie alsook het parket ver- wibigd. Waarschijnlijk dat de brief het middel zal ge ven om op het spoor van den misdadiger te ge raken. Vrijdag nog had Marie De Zutter efen gedragen aan het volk op het land, ze was wedergekeerd en 's avonds naar bed gegaan als naar gewoonte. Sedert welen de ouders van niets meer. Een der zonen der echtgenoten De Zutter, is Zondag naar Frankrijk vertrokken om er te gaan werken. De moordenaar ging zondag avond naar het policiebureel met een kennis waar hij zijn alibi zou bewijzen. Hij werd vastgezet, 's Anderdaags ondervraagd, barst hij in't einde in snikken los en bekende alles. Hij is de zoon van oen schrijnwerker der prin senstraat van Gent en 21 jaren oud. Het is de genaamde Karei Parez. Bericht aan de liefhebbors van den dieren tuin van Antwerpen, dat er thans eene manne lijke vertegenwoordiger van het giraflenras voor handen is. Uitzondering voor al de andere dier gaarden Europa's, Eene landbouwster werd door [een trein te Haine St. Pierre in stukken gereden. Inde Vereenigde Staten werd een diefstal gepleegd van 6 millioen fr. in munt, die als ge wone vracht in wagon vervoerd waren. Eene ontploffing heeft dees week plaats ge had in eene mijn van Gloucester in de Veree- nigde Staten, die het leven kostte aan 20 mijn werkers. Te Brussel gebeurden dees week drie groote ongelukken met den tram In de Troonstraat sprong een jongeling van den eleklrieken tram van Terkamerenbosch die in volle vlucht was en viel onder het rijtuig. Zijn hoofd en zijne boenen waren wreed vermorzeld. Terwijl de geneesheeren hem hunne zorgen be steedden gaf hij zijnen geest. Woensdag namiddag werd een jongeling die een pak gazetten droeg, i.i de nieuwstraat, door den tramcar Nord-midi overreden. Zijn hoofd werd verpletterd en hij was op den slag dood. Aan den Allés verte werd eene vrouw van rond de 50 jaar door den stoomtram omvergeworpen en op de beide bsenen overreden. Haar toestaud laat gcene hoop over. Een brand ontstaan in de korte Lange kruiwa genstraat heeft drie kleine kindertjes van een een koffiehuisgartjon van het leven beroofd. Er waren 5 kinderen in het huisgezin, waarvan het oudste G jaar is en het jongste zondag is ge doopt. De moeder is bijkans van haar zinnen van droefheid. Het ministerie is in Oostenrijk moeten wij ken voor den tegenstand der jonge Tcheken. De Kamer is opgeschorst voor onbepaalden tijd en daar alle parlementaire werking onmogelijk werd gemaakt zal het gouvernement krachtens 14 der grondwet het land besturen onder opper machtige heerschappij van den keizer. De toestand is ontstaan uit den taalstrijd die Oostenrijk, evenals hier voor 't Vlaamsch, ver deelt. Laar heeft men duilschers en Czechen (Tcheken) of 't volk van Moravië en Bohemen. Op 1 Juli, ter gelegenheid van de opening der kermis, wordt te Brussel de eerste steen der zeehave gelegd. Er zullen feesten plaats hebben en 's avonds zal het plein van Tour en Taxis waar de dokken zullen komen verlicht worden. 22 huizen brandden dinsdag te Venlilosa in de provincie Leon in'SpaDje af. Minister Beernaert heeft de befooging van de hand gewezen die ter gelegenheid van zijn ontslag van voorzitter der Kamer door zijne vereerders belegd werd. Na de stierengevechten de koersen per velo van 48 uren 't Is beestelijk Zaterdag is het spel geopend in den velodroom van Zurenborg te Ant werpen. Verleden jaar waren er bijna dooden op den prijskamp van Parijs. Een blad van het sport drukt het volgende over een wedloop a de dappere duitsche rijder heeft zooveel te meer recht op onze gelukwenschen en de bewondering der sportsmen, a daar hij in een treurigen staat toegekomen is, de armen en bee- nen gekneusd, een gat aan het hoofd, van het hoofd tot de voeten vol bloed door een val op eenwintigtal meters van het doeleinde gedaan. V'iét I Socialist Fabrl, de veroordeelde dokwerker van Antwerpen, wiens veroordeeling zooveel op spraak heeft verwekt en die over de grenzen ge vlucht was, is deze week te Moeskroen aangehoui den. Men meldt reeds ongevallen in 't water met 't zwemmen te Bergen, te Charleroi, Brugge en Brussel. Zwemmers opgepast Het congoleesch kerkhof. In Congo zijn overleden M. Hugo Alyn, zoon van den heer Alyn, onder wijzer teHansbeke. Hij was omtrent 24 jaar oud. M. Edmond de Moreau, onderluitenant der openbare macht in den Congo, zoon van den ge wezen minister van landbouw, is in Con go-V rij - staat overleden, nauwelijks 25 jaar oud zijnde. Velsique. Erge brandramp. Een he vige brand is alhier uitgeborsten bij Alfons Ga briels, handelaar in granen, waarbij ongelukkig lijk menschenlevens te betreuren zijn. Om 3 ure namiddag brak eensklaps de brand op dj vier hoeken te gelijk los. Daar het huis in het midden der gemeente ge legen is, was elkeen op de been om de kostelijke meubels te redden wel twintig personen bevon den zich in het huis, wanneer het dak, de balken en de zoldering neerstortten. Hri. De Biemackers heeft zijn heldenmoed met het leven bekocht. De vrouw Gabriëls ligt op sterven. Verscheidene personen zijn min of meer ver brand en gekwetst en zijn nog niet buiten gevaar: Raymond De Vos, Adolf De Mulder, Karei Van Gyzegem. De Eerweerde Heer Pastoor van Hundelgem heeft zich voornamelijk onderscheiden. De oorzaak van deze ramp is tot hiertoe niet gekend. Geeraardsbergen. Bezet. Een ge wezen inwoner dezer stad, die sedert vele jaren in het zuiden van Frankrijk woonde, heeft bij zijn afsterven aan zijne geboortestad een legaat ge maakt van 1 miljoen en half. Vlak over mijn deur komt de lijkkoets thuis, Daar stalt hij, de sombere wagen Hij bracht er weer een naar zijn laatste kluis Dat doet hij zoo alle dagen 1 'k Hang uit mijn raam 't is heet in stad, Een snikheet Julidagje De zwarte koetsier heeft het warm gehad Veel warmer dan zijn vrach'je I Ook reed hij van 't graf naar stal p een draf liet was op die koets om te braden En legt nu, al blazend zijn huilebalk af En de andere plechtgewaden. Hij schudt zich fluks den rouw van 't lijf Ea frischt zich op reis even; Die guit hij zat daar nog pas zoo'stijf, Zoo somber, zoo treurig verheven l Hij steekt zijn pijpjen aan hij telt liet fooitje van zijn «vrach'je Terwijl hij een kleine vertroosting bejtelt Met een tevreden lachje. Dan bergt hij zijn spullen en neemt zijn gemak Al op zijn ellebogen Zou elders het maskeradepak Ook reeds zijn uitgetogen P. A. De Génestet. beveelt zicb aan voor alle werk dat den stiel aangaat aan matigen prijs. Bureel-, bandels-, en gewoon drukwerk, bijzondere keus van doodsbeeldekens, doodsbrieven, trekbrieven, affichen, enz, Grootere werken by onderneming. Raadselboek, 526 schoone raadsels 0,10 Lollekensboek, om zich kreupel te lachen 0.10 Gooc'nelboekjs, gr. keus van tooverkunsten 0,10 Vlaamsch-Fransch,gemeenzame gesprekken 0,40 Kleine Kabinet secretaris 0,10 Liedjesboek, kluchtliederen 0,40 Vermakelijk leven van Thyl-Uilenspiegel 0,50 Reinaart de Vos of het oordeel der dieren 0,50 Bieboek, of de wijze om bijen te kweeken 0,56 De nieuwe troost der armen (500 remediën) 0,5o Snoek's groot Raadselboek 0,50 Schaduwbeelden met de hand 0,50 Gemeente Denderhautem. op het gehucht Terlinden OP ZONDAG 47 JUNI 4900. Uitstap door het Volksmuziek. Groote feesten bij H. Van Schandevyl, en 's maandags Kloefkensbal Gemeente Denderwindeke. inde Rijslraat, OP ZONDAG 17 JUNI 1900 Schoone prijzen, kosteloos eenen koetsier bij den notaris Verbrugghen te St-Lievens-Hautem. Goede loon. Eene Volle Zeug, van eerste klas, bij J-.B Roelandt, Geeraardsbergschestraat. Ninove. vraagt agent voor stad en omliggende. Goede voorwaarden. Schrijven naar G. W. C. 33, Pro vince Sud, Antwerpen. EMILE VERMEEREN, DENDERWINDEKE-NINOVE Speciaal Vet voor Tabakkweek, inhoudende per 0/0 klg. minstens 6,50 Nitrieke stikstof, 3,50 Phosphoorzuur, oplosbaar ln water en citroenzuren ammoniak 10,50 zuivere Potasch, uit dubbele zwavelzure potasch en magnesia. Aan den prijs van 17 fr. de ÏOO klg. Te gebruiken tegen 4000 klg. per hektaar als volle mest en 500 klg. als hulpmest. Dubbele zwavelzure potasch en magnesia, 26 0/0 zuivere potasch Bezondere grondstof voor tabak. Aan den prijs van 13,50 fr. de 100 klg. Ook verkrijgbaar bij den heer JAN DAEM, koophandelaar in tabak, aan de statie van Sant bergen eenen smidsknecht, een weinig met het mékaniek bekend,loon naar werk, bij P.Lamarcq, Ronse een goed naaimachien, bij Louis Van Oudenhove teDenderhoutem. VERZEKERDE GENEZING vu u ma mx van A. VirVCEMT Apotheker, 33, Grenutnuot, 33 BRUSSEL Dit volprezen Geneesmiddel, uIlsluTleliJk gelrokken oil planten, bevat hoegenaamd geene enkele «helkundige grondstof. Prijs 3 frank de flesch ln alle goede Apotheken.Optendingtegen r—ü>curtemenl. I tullen gij aan de jicht lijdt. ■uilen gij aan 't rhumatism lijdt, tullen gij al de geneesmiddels beproefd hebt. nellen gij al de wrijfmiddelen gebruikt hebt, ■uilen gij geen uitslag bekomen hebt. nellen gij wcnsihl ontlast te zijn van ai deze ziekten die uw leven vergiftigen, neemt dan den Elixir ikntlrliuinatlainml et nn tiff out teux, k. VINCENT, apotheker, te Brussel.

Klokke Roeland | 1900 | | pagina 3