ORGAAN DER CHRIST ENE VOLKSPARTIJ. Alles voor en door het volk! DE HERZIENING. De kop verkeerd v Platheid. Coöperatie in de Chr. Volkspartij. TIENDE JAARGANG Nr 26 5 CENTIEMEN HET NUMMER. ZONDAG 1 JULI 1900. Mijn naam is Roeland, Als ik klep is het brand. Als ik luid, o heil en glorie, Is 't victorie, In Vlaanderenland ABONNEMENTSPRIJS vooraf betaalbaar. j ANNONCENPRIJS per drukregels Een jaar 3,oo fr.; —6 maanden 1,75 Ir.; —3 maanden 1,00 fr. (Voor 't buitenland 5,oo 'sjaars). i Gewone annoncen o,i5 dikwijls herhaalde bij overeenkomstvonnissen o 5o reklamen o 75 Men schrijft in bij P. Van Scbuylenbergh, Alle briefwisseling, vrachtvrij, uitgever, Kerkplein, Ninove, en in alle postkantooren van het land. j Ongetcekende brieven worden geweigerd. Men zende alles vóór donderdag middag. Van nu tot nieuwjaar, kost Klokke Roe« land 4,50. Demnkraten, verspreidt ons blad. Zij staat aan 't orde van den dag, dreigend, onvermijdelijk, door de groote fout der katholie ke bewaarders. Den dag waarop de slaafsche meerderheid van het parlement zich peter en meter heeft ver klaard van de feilen en vervalschingen van sche pene Bethune, dien de rechters ons over eenige dagen nog, baron wilden doen noemen, dien dag heeft zij aan het meerierheidsstelsel den dood slag toegebracht en de herziening der Grondwet opgeworpen. Geen enkel land kan leven zonder rechtveer- digiieid. En als de onzedelijkheid gewaarborgd is door de wet, als de openbare misdadigers, welke men in de straat met den vinger wij3t, onverant woordelijk worden verklaard inden naam van ik weet niet welke rechterlijke onschendbaarheid, dan is het tijd dat het volk, die groote recht?pl9- !ger, opslaat en met een stamp van den voet In-el idien boel van modder en onrechtveerdigheid om- 'verwerpe. Elkeen kent de feilen wetens en willens begaan in de kiezerslijsten van Aalst. Yoor die misdaad hebben de hoogsto magistra ten de verschijning van den beschuldigde voor het Hof van Assisen gevraagd. Het is alsdan dat de Kamer, gedreven door een j gevoel van ikzucht, den vervalscher heeft ontsla- Igen hem verzendende naar het tribunaal... van zijn geweien 01 van zijne gewetenloosheid. Het bedrog blijft aldus niet alleenlijk onge straft, maar liet wordt aangemoedigd door de wetgevers, en de nationale souvereiniteit bedor ven in den grond. Zulke toestand is onuitstaanbaar. In het arrondissement Aalst alleen, dat 72 ge- I meenten telt, geelt het bedrog meer dan 5,000 steramen aan de bewaarders, laakbaar voor de wet. wegens 't draden van eenen naam, deze van katholieken, die de hunne niet is. En men kan, zonder overdrijving, bevestigen, dat er in het arrondissement Brussel 10,000 val- sche stemmen zijn. Er zijn, inderdaad, gansche kantons, gelijk Wolvertem en Lennick, waar alle kontrool onmogelijk is het bedrog kan er zich - dus ontplooien op 't gemak. Het is daarom dat de verdwijning van het meervoudig stemrecht zich opdringthet is zelfs een maatregel van openbare gezondheid. Hot meerderheidsstelsel was toch maar een overgarigssielsel, een stap naar de politieke ge- lijkheid, naar het zuiver algemeen stemrecht. Al de partijen hebben de/.e verklaring afgelegd, zonder de bewaarders uit te zonderen. Minister de Smet de Naeyer bevestigde dat het meervoudig stemrecht in zijnen schoot de kiem draagt van ontbinding en dood. Het is waar, dezelfde minister, dezelfde de Naeyer, heeft zon dag letterlijk te Antwerpen gezegd dathet meervoudig stemrecht de zoon der rechtvaardig heid is Maar wij houden ons liever aan de eerste oordeelvelling aan welke de gebeurtenissen welhaast zullen gelijk geven. M. Woeste riep uit dat het een barreel van karton was In alle geval, hoe broos en teeder het werktuig was, had het eenigen tijd kunnen duren, indien het door eerlijke handen gehanteerd ware ge weest, terwijl er nu bij alle werklieden in Vlaan deren en in de Walen de kreet opgaathet voor recht van het meervoudig stemrecht moet ver dwijnen een man, ééne slem. Het maatschappelijk recht gaat niet vooruit zonder offer, en er is geen offer zonder bloedstor ting. Egmond, Van Hoorn, de gildedeken Agnees- sens, de de Merodes hebben hun bloed ten beste i gegeven voor de zaak van het volk, voor de recht. 1 vaardigheid in de maatschappij. Het zal hetzelfde zijn met het Z. A. S. dat zijn bloed en zijne martelaars zal moeten hebben. Het is eene zaak die droef is om zeggen, maar door alle bladen der geschiedenis betoogd wordt het volk bekomt nooit zijn recht dan met geweld. De bevoorrechte standen wijken nooit dan voor geweld, omdat de eigenbaat de wet is der wereld. Heeft Christus, ten andere, niet gezegd dat o Het rijk der Hemelen lijdt geweld en al leen de geweldigen nemen het in Zonder ver achteruit te gaan, is de herzie-: ning van 1893, die ons het verminkt algemeeD stemrecht schonk, de a Courrier de Bruxelles 1 bevestigde het gisteren nog, aan de meerder< 1 heid door vrees en opstand ontrukt. 't Is nog dezelfde schrik onzer bestuurders die ons de verminkte en vervalschte E. V. geschon ken heeft. De vrees voor het volk is dus voor de behou ders het beginsel der wijsheid. Want het is voor niemand een geheim,.dat de behoudsgezinde meerderheid haren voorkeur niet gaf aan de evenredige vertegenwoordiging, zelfs gelijk wij ze hebben, maar wel aan hel onrecht- veerdig en onverdedigbaar stelsel van M. Vanden- peereboom. De rechterzijde zag er een middel in om zich voor eeuwig aan het bewind te houden. Toen, ge lijk altijd, vóór de volksbewegingen, toonden onze bewaarders zich moedigzij zouden voor den straatoproer geen vingerbreed geweken zijn, en men weet met welke toejuichingen het sar castisch woord van M. Vandenpeereboom werd onthaald «..Het zijn maar de mazelen, ze moeten uitkomen. Maar toen de storm gromde, toen de massa, in gramschap, opstond om de tergende onrecht veerdigheid te beletten, toen lieten die snoevers alles schieten, en 't was de minister die verplicht was er met de mazelen vandoor te trekken. Het is de geschiedenis van gisleren, het zal de geschiedenis zijn van morgen. Die man, die uni- verseele minister, welken de behoudsgezinde partij bewierookt en half droiaken gemaakt had van loftuitingen, wordt eensklaps de zondenbok beladen met al de zonden van Israël, en hij wordt ongenadig in de woestijn en de eenzaamheid ge jaagd. En men wil dat zijne verdwijning volledig weze, want men kende hem zelfs geene plaats toe in het a Salon der Geweigerden in 't Senaat. West-Vlaanderen gaf den voorkeur aan eerbied- weerdige nulliteiten gelijk d'Ardove en anderen boven fc"» glorierijk ktad van Kort ijk g .lijk men eertijds zegde. De vrees maakte dc bewaarders wreed en on dankbaar het is nog deze ondankbaarheid niet die hun redden zal. Ondanks alles zullen zij den laatsten stap doen zij zulien aan het volk toekennen wat zijn recht is de politieke gelijkheid. Indien onze bewaarders het gevoel hunner waardigheid bezaten, de gedachtenis van dezen die België één en onafhankelijk maakten, zij zou den de volkseischen vooruit loopen, en het gou vernement zou zelf de bijl zwaaien die den tronk der oude stelsels zou splijten, waarachter de schelmen zich verschuilen want het volk, op gestaan ais Spartacus, wil zijn geluk. Alvorens de pen neer te leggen, moeten we als priester en christen een vooruitzienden wensch vormen. De strijd begint lussehen de verdedigers van voorrechten en de verdedigers van de rechten dc-s volks. De demokraten zullen nog en altijd met het volk zijn. Maar langs welken kant zal de geestelijkheid yzich rangschikken? Zij mogen voorzeker, onze priesters, als bur gers hun gedacht hebben, den voorkeur geven aan dit of dat kiesstelsel. Waartoe zij het recht niet hebben, 't is van hun invloed, hunne waar digheid, de heilige zaken te gebruiken ten voor. deele van gemeene zaken en 't rijk volk. r Wij zullen hun niet vragen met ons te zijn wij smeeken den godsdienst niet bloot te stellen in eene vrije zaak. Want het volk zou openbaarlijk zeggen «Gij zijt met Bethune, het bedrogen den diefstal gij bedekt de Keik met die vuiligheid wij willen er niet onder zijn en blijven er builen Priester DAENS. De portretjes van Priester Fonteyne blijven te koop aan 5 centiemen. Wij hebben ook groote gedrukt op rijk ivoor-pa pier, echte pracht- stukjes, die in huis op de eereplaats mogen prijken. Zij kosten maar 25 centiemen, franco verzonden in karton, om niet te kraken 0,35. Een sappig incident van den kiesstrijd te Brus sel M. Alexander Braun, demokraat aangesloten bij de conservatieven, en die aan 't hoofd stond der katholieke lijst voor den Senaat, had in de Conservatieve Vereenigirg gezegd, dat de Daen sisten katholieken waren die den kop verkeerd hadden staan. Pastoor Daens vroeg wat hij daarmee bedoelde. De geestige advocaat antwoordde De katho liekc lijst heeft nr 6 en gij hebt nr 9 gij ziet wel dat uw kop verkeerd staat. Verschooning, zei Pastoor Daens, 't is de uwe. Ge draagt hem naar omlaag. Wij dragen hem omhoog 1 Hoe het dan ook voorkome, kunnen wij niet nalaten de platheid te kenschetsen der lioogera s- inden tor gelegenhe.d van het huwelijk van prins Albert. Reeds zijn volle dagbladen geschre ven over ontwerpen van eerbewijs en liefdei er- toonlng, om aan de grrrcote en bijzonderlijk s^schoone gevoelens van vaderlandsliefde en ge trouwheid aan het Vorstenhuis lucht te geven... Onder andere is er een ontwerp opgevat door eene ministersvrouw, om eene nationale inschrij ving te openen, ten minste van 25 centiemen en tta hoogste van 25 frank. Of dit nu geen patriotisme au comble is, hoeft niet gezegd te worden, en tot bewijs, 't is dat de gouverneurs zeiven zich zullen gelasten mot de namen op te nemen en ze bekend te ma ken aan de belanghebbenden. Wij betwijfelen sterkof die inschrijving wel de uitdrukking zal zijn van allen die inleekenen immers, in zulke omstandfgbeden gelijk in voel andere waarmode men zich naam maakt, e.-; die bedekte kruiskensjachlen zijn of reklaam, ziet men soms met die vaderlandsliefde in open bare besturen, gestichten, collegiën, werkhuizen, enz. aardige toeren spelen. Men zoeko mij niet te beschuldigen, vooraleer ik verder ga, van oneerbiedigheid jegens onze grondwettelijke vorsten en vorstenkinderen, daar is hoegenaamd niets van ook niet gemis aan vaderlandsliefde, die ln zulk geval toch maar d: bbelzinoigheid is vanwege die ontwerpers, rijke lieden, die hunne kapitalen in den vreemde aanleggen en vaderlandsliefde uitbuiten zoolang h yV '\,'rvkan dipnar* -(d?ac «rïve'.cE •->. later van) maar 'l is onbegrijpelijk hoe kleingeestig en plat zelfs ons zulke dingen voorkomen, van persouen die op den hoogsten trap der samenle ving staan en beweren het monopolium te bezit ten van alle burgerdeugden. Hoe dikwijls reeds kregen wij het bewijs van hunnen drift om te kruipen. Ik verwed mijnen kop, dat men onder de intee- k en aars een ganschen hoop vaderlanders zal aan- tivffon, echte dwingelanden, die het over den krop niet zouden krijgen een kleinen opslag te verleenen aan hunne werklieden. En juist dit is het hetwelk terugstootend is, die gretigheid om zich in die zaak aan 't hoofd te stollen of er zich mede te bemoeien vanwege al die groote staatskaasvreters, die laf genoeg zijn, onverschillig te blijven bij de ellende van het volk, de oogen te sluiten bij de afpersing der arbeiders en zich soms zóó verlagen, wanneer die zelfde werklieden een rechtmatig loon eischen er. injr.verkstaking gaan, de partij te trekken van de patroons, de partij der geldkasten. En 't is lot diezelfde werklieden dat zij nu een oproep doen, om eene kleine som te storten als blijk van trouw aan 't Vorstenhuis, als blijk van vaderlandsliefde Tot die werklieden, die als parias behandeld het noodige missen om in dit vaderland deftig hun huisgezin op te voeden Tot dio werklieden wier vaderland over de grenzen is gelegen, waar zij hun brood verdie nen Tot die werklieden, vier maal min in weerde dan den rijke 1 Tot die werklieden, aan 48 centiemen daags geschat om het leven te behouden 1 ot die werklieden, wier kinderen men ontrukt om voor het vaderland te dienen in de kazernen Tot die werklieden afgebeuld en uitgezogen, vernederd, verwaarloosd, ver... ver... verdoemd desnoods als zij te vrij zijn Tot... geDoeg Doch een enkel woord. Zulke vaderlandsliefde is de grootste scherts, de wreede spotternij tot het uiterste gedreven... Hel meerendeel der bevolking heeft reden zich de vraag te stellen Hebben wij een vaderland En nochtans zij mogen er op roemen, die arme drommels, dio nederige werklieden, vaderlands liefde te bezitten, zij wier zeden ongeschonden bewaard bleven en die met hun kroost door veel arbeid de rijkdommen verschaft waarmede men boft en stoft. Zij rnogeu er op roemen, zij die bewust van het doel waarvoor de mensch is geschapen, het leven voortzetten, verhellen in weerde en soms erger behandeld worden als honden. Zij mogen er op roemen, zij mogen er lier op zijn. En nu ben ik benieuwd om de uiltreksels te lezen van de adressen van gelukwensching. Men zal daar iets uitdenken dat aau 't onge looflijke grenst. Immers in deze wereld is men gewoon het wierookvat aan stukken te slaan op den neus van dezet' die zij aanbidden en soms is het wel het eenige talent dat zij bezitten, de vleierij van den hoogmoed. Men heeft er sedert eenigen tijd te veel staaltjes van cplfroonn Wanneer het volk doelmatige wetten ver wachtte, die het eenige wapens zou ter hand stellen tegen het kapitaal, heeft men het gestreeld ook p zijne beurt, men heelt medaliëa uitgevon den, 11 ijverheidsmedaliënwerkmansdecoraties, landbouwdecoraties en raties van 't einden in en 't volk (de dutsen) was tevreden. Zoo was het ook met de bedienden, die in plaats van opslag van loonen gouden banden om de muls kreeg, nieuwe tunieken en knoopen naar de laatste mode, nieuwe models van kepis, enz. die tezelvertijd nieuwe uitgaven vergden en pro« fijtjes teweegbracht voorde vrienden van de ad ministratie. 't Is jammer doch men moet het spreekwoord gelooven dat het volk moet gekuld zijn. Men disch ons dagelijks wat leugens op van alle slach, en wanneer wij waarheid zoeken is het een tempeest rond ons hoofd dat hooren en zien vergaat. Men Deemt de waarheid weg en dit wordt ge leerdheid genoemd of staatkunde, ook al be kwaamheid. Men brengt het hoofd op hol, met al die deug den die men ons roomt en waaronder er twee zijn, welke wij soms te vergeefs zoeken, gehecht heid aan orde en vaderlandsliefde. Orde is wanorde en vaderlandsliefde bestaat niet, 't is gezag of noodlot, waarvoor men bukken moet. Rijkdom en adel is vleierij. Wij zouden mogen uitroepen met Hamlet There is something rotten in the state Die overtollige eerbewijzen rieken aangebrand. Men beperke zich, als ik, met uit den grond van ons herle aan Prins Aalbrecht, zooals aan .„Ou.CuJw goiuj. ie WüCaChöü CU lUöt UUl' houde zich door overdreven ieverzucht naar praal iels terugstootends ten schouwspel te geven. Voor mij is het platheid. Komt de armen ter hulp en steunt het werk volk, ontlast de boeren en werkt mede om de ontvoogding van het volk te verwezontlijken, zijne ontwikkeling en heropbeuring die hem wel stand moeten verschatïen. Dit is ware vaderlandsliefde en uwe namen zouden door het nageslacht gezegend worden in plaats van het bewijs te leveren van de verrot ting der hoogere standen. Van Cleven. Te Kortrijk hebben onze partijgenooten eene samenwerkende maatschappij van vlasbewerkers gesticht, de Leiebroeders Hun reglement ver scheen den 44 dezer in het Staatsblad. We hebben insgelijks vernomen dat de vrien- den van Boom voornemens zijn eene coöperatief l op te richten en andere instellingen die daarmee 1 gepaard zouden gaan. Onze partij heeft samenwerkende maatschap- pijen noodig. De noodige inrichting ontbreekt l door... gebrek aan geld. 't Is ook de zwakheid j onzer partij. Is het 7.00 moeielijk coöperatieven te stichten j Samenwerkende maatschappijen van voort- breDgst lijden last, om twee redenen gebrek aan kapitaal, gebrek aan vakkennis, handels- en bestuuriijke kenissen. Bekennen wij rechtuit dat over 't algemeen in de kleinere steden onze werklieden nog niet bekwaam zijn tot 'lopdrijven en besturen eener zaak, dié vakkennissen vraagt j als elke andere. Het verbruik gaat gemakkelijker. Het vraagt vooreerst zooveel kapitaal niet, heeft minder ge vaar van verhezen, do winsten zijn in evenredig heid aanzienlijker en geeue vakkenissen als voor de voortbrengst zijn vereischt. Het bestuur is niet zoo ingewikkeld en vraagt minder werk. liet verbruik is dus onder alle opzichten aan bevelenswaard, meer dan de voortbrengst. De eenige moeielijkheid die in den weg komt is de kleine neringdoeners en de burgerij. Doch heboen de werklieden niet eveneens het recht evenals zij verbetering in hunnen stand te zoeken en daartoe do middelen die best in hun bereik vallen te gebruiken De kleine neringdoeners zijn ten andere werk* lieden die zich den eenen of anderen kleinen han del aangetrokken hebben en wat belet er hun zich aan te sluiten bij hunne standgenooten waar zij hunne ondervinding en handelskennis zouden kunnen ten dienste stellen Niets verbiedt ten andere de samenwerking der slielgenoótea, wat hunne onkosten van ver vaardiging veel zou verminderen en de profijten natuurlijk grooter maken. De burgerij ook moet mee, wil zij niet onder de concurrentie der samenwerkende en geld maat schappijen in 't einde verwurgd worden. Daartegen valt niet te pruttelen, 't Is de stroom van den tijd en die slingert alles mee waarheen hij rolt. Aan 't werk dan Met beleid en voorzienig- 1 heid. Raad gevraagd aan mannen in de partij die er ondervinding van hebben, als te Denderhou-

Klokke Roeland | 1900 | | pagina 1