IVO Bericht. M. De Backer... dood zeD- Werkstaking te Kortrijk. Klimmende belasting. Dood van M. Bara. Nieuws in nootschelpen. tem, Aalst en de samenw. bakkerij van Antwer pen want ondervinding is de beste leermeester in zulke zaken. V Van het bestuur hangt veel, ja, we mogen zeg gen alles af. Wij, zijn voorstanders van een klei nen bestuurraad die een onbeperkte macht van handelen zou bezitten, en die bewijzen heeft ge geven van bestuurlijke bekwaamheid en eenige handelskennis. Zooveel hoofden, zooveel zinnen, zegt het spreekwoord, maar de leiding van een bekwaam persoon, die naar goeddunken voor 't beste mag handelen, is veelal voordeeliger dan een bestuur dat verwarirng brengen zou in de maatschappij. De bestuurraad in algemeenen zin, en die moet bekwame mannen lellen, bepale zich dus bij het oppervlakkig beheer en het toezicht. Wij hebben de overtuiging dat de bestuurder beter werk zal verrichten onafhankelijk en vrij in zijne doenwijze dan onder het geharrewar van eenen onbekwamen beheerraad. Men beginne dan niets zonder raad. Want goede raad is duur, zegt een spreekwoord. De ondervinding zou het onze partijgenooters som tijds te pijnlijk de waarheid van dit spreekwoord leeren kennen. T. Door den overgrooten opslag van het papier zijn wij verplicht den prijs van het abonnement op de Klok met LO centiemen te verhoogen.Onze huidige abonnenten echter zullen tot Nieuwjaar hun blad ontvangen aan den ouden prijs. Wij hopen dat onze lezers die verandering goed zullen aanveerden, te meer daar wij met den op slag inbegrepen nog maar zoo hoog staan als onze broederorganen Het Recht, Volksrecht, Waarheid, enz. Dinsdag avond, rond 10 1/2 uren, verspreidde llch het gerucht te Ninove, dat M. De Backer t Schielijk overleden was. Een luide smartkreet steeg op uit alle harten. M. De Backer De ronde borstDe brave ziel In wien wij zooveel hoop en betrouwen stelden Zou het echt zijn Wie verspreidt dat gerucht? Vanwaar komt het Wij wisten dat M. De Backer sinds eenige da gen te bed lag met eene plkuropneumonie, doch wij wisten ook dat hij aan de beterhand was en konden aan het gerucht geen geloof hechten. Ook vernamen wij weldra, dat het Dieuws hier ln de stad was gebracht door eenen persoon die van Brussel komende op den trein de dood van M. Bara had hooren vertellen, en heel waar schijnlijk deze twee namen De Backer en Bara t in de haast der uitspraak slecht had verstaan. Een weinig getroost, doch vol bekommerenden twijfel, gingen de leden der Broederlijke Werkers uiteen, het uur te ver gevorderd zijnde om nog echte inlichtingen te kunnen bekomen. 's Anderdaags ontvingen wij van M. De Backer eenen brief, door hem persoonlijk geschreven, waarin hij meldde, dat hij buiten alle gevaar was en slechts eenige weken noodig had om gansch hersteld te zijn. Nu was elk gerust. Het akelig nieuws was niet alleen verspreid geweest te Ninove, maar ook te Denderhautem, Haallert, Aalst, enz. enz. Óm 7 I/2 kwamen reeds personen uit Haaltert, meer dood dan levend, naar De Klok geredeD, om te vragen wat er van de zaak was. Den heelen morgend was het ééne begankenis op ons bureelde vrienden kwamen uit den grond gerezen. Wij lachtten reeds hertelijk met de klucht; doch luister (nu begint het tweede bedrijf) Om 2 uren namiddag ontvangt onze vriend Karei Buydens een telegram uit Brussel, getee- kend F. B... (een gekenden naam), waarop de dood van M. De Backer officieel wordt aangekon digd Een donderslag kon ons niet harder treilen. Het was dan waar, het was dan waar Vele vrienden barstten in iranen los. Heel de stad was bewogen. De rouw was alge meen. Daar wij het telegram niet betrouwden, deden wij seffens een telegram naar Brussel. GE SCII1EDKUND1GE TAFEREELEN UIT HET BEGIN DER XII0 EEUW, door N. WINKELER. Bertkulf scheen onder het spreken meer besef van de moeilijkheden te krijgen welke zijne houding hem kon berokkenen, want zijne taal, zijne gebaren waren on zeker, hij voelde het gewicht der misdaad welke, hij pleegde, den meineed. Hij poogde dus door stout moedigheid te vervangen wat hem aan waardigheid ontbrak, en ging voort Karei van Denemarken, ofschoon aan het hof van Vlaanderen opgevoed, ofschoon hij in de legers der Vlaamscho ridderschap gestreden heeft, ofschoon ua zijne terugkomst uit het Heilige land, met eer en welverdienden roem overladen, is de man niet wel ken wij noodig hebben om Vlaanderen te regeeren, Het voetspoor van zijnen voorganger willende volgen, zal hij door overdrevene strengheid, voor do ridders, door gehuichelde genegenheid tot het onedele volk, de vlaamscbe ridderschap alle gezag benemen: gij ridders en edelen, kunt hem dus niet met een oprecht gemoed uwe trouw beloven en uwe diensten bewij- Dat is waar 1 riep een jong en strijdlustig ridder in een hoek der zaal. Berthulf was onder het spreken eenigzins opgewon den. derwijze dat de deftige, bleeke kleur, welke dit anders zoo eerbiedwaardig gelaat kenmerkte, geheel verdwenen was en zijne oogen onophoudelijk door de Gewacht eea uur een uur en half twee ureniu de uiterste spanning... Geen antwoord. Eindelijk kwam de bestuurder der coöperatief van Denderhautem ons de goede tijding brengeD, dat M. De Backer in een crise d'abondacce van gezondheid verkeerde en zich tien pinten goed bloed had gelachen met dat akelig maar valsch gerucht. Zoo verrees hij die niet dood was Alleluja Deze gebeurtenis is niet zonder vrucht. Zij heeft o.is bewezen dat M. De Backer, hoe belas terd ook, 9 jaar laDg, in AL de partijen ontelbare vrienden en bewonderaars telt. Over politieke mannen geschiedt maar recht bij hun graf, zegt men. Hier gebeurde recht bij een schijngraf... Dit verschijnsel is eenig in zijnen aard en moet vermeld worden. Nochtans zullen wij de perken der kieschheid niet te buiten gaan. Wij zullen de r.amen en de loftuitingen niet vermelden van hooggeplaatste tegenstrevers. Maar wij zullen ze zorgvuldig aan- teekenen en aan onzen volksvertegenwoordiger behandigen als een eigenaardigen a pendant van al het walgelijke dat ellendige kribbelaars, zonder eergevoel noch geweten, reeds 9 jaar op hem hebben uitgekraamd en nog uitkramen. Men kon geen beter middel uitdenken om hem te wreken Dixit. Reeds 3 weken duurt de werkstaking in een der grootste weverijen van Kortrijk. De werklie den eischen een kleinen opslag van loon, om de goede reden dat ze, volgens het nieuw reglement, een uur per dag minder werken, maar niettemin zooveel werk afleggen als vrosger. Zondag heb ben wii daar meeting gegeven om de wevers aan te moedigen in hunnen strijd. De bestellingen zijn groot in de fabriek. Kunnen de werkstakers het nog 14 dagen volhouden, dan moet de fabri kant plooien voor hunnen wil. Te dien einde richten wij een warmen oproep tot al onze lezers om met een kleine gift onze werkbroeders van Koririjk te ondersteunen. Geeft, geeftDe on derlinge hulp is de macht van 'tvolk. Elke po ging om de geldzucht te besnoeien en de werkers te verheffen mag ons niet onverschillig blijven. Eendracht is plicht. Wij hopen aan geene doove deur te kloppen. De democraten zij broeders, kinderen van hetzelfde huis en zij weten hun brood met elkander te deelen. Ieder zal een kleine opoffering doen en eene gift sturen aan de heeren Edw. Lampe, Wijngaardstraat en Camiel Nys, Swevegemstraat, Kortrijk. P. V. S. Men werpt eindelijk op, dat de groote eigenaars om de klimmende belastiog le onlgaan, zouden zoeken hunne inkomsten te verduiken en mis schien hunne eigendommen zouden verdeelt-n.^ Maar J.-B. Say merkt wel te recht op dat de be lastingschuldige altijd gedreven wordt om zijnen eigendom te verduiken, zelfs wanneer de belas ting evenredig isindien dan de klimmende rechten eene oorzaak van verdeeling der eigen dommen zijn,]anderejnachliger reden zullen erloe aanzetten om zo in hun geheel te bewaren. De grondgoederen alleen van groote ui'gestreklheid vinden vaste pachters, vergen geene veelvuldige gebouwen en vergemakkelijken de doelmatigste bewerking, evenals het aanleggen van eenen grooten veestapel. Er moet, ten overige opgemerkt worden dat, welk stelsel men ook aan neme, men Dooit al de misselijkheden van de belasting kan vermijden en dat de groolsle onder hen nog het gebrek is aan rechtvaardigheid ten nadeele van den arme. Nu, dit gebrek schijnt eigen te zijn aan de even- dige belasting. Eene gelijkheid van lasten stellen tusschen het noodwendige en den overvloed is niet alleen eene onrechtvaardigheid maar eene ongerijmdheid en 't is le gelijk eene onrecht vaardigheid en eene dwaasheid ten nadeele van den arme de klimming in de onrechlstreeksche belastingen te leggen om den rijke niet te scha den en ze in de rechtstreeksche belastingen te verwerpen. zaal ronddwaalden, om te zien welken indruk zijne rede op de toeschouwers maakte. Toen hij echter bemerkte dat zijn geestdrift zich nog niet aan de anderen meedeelde, deed hij teeken met de hand dat hij voortspreken wilde. Met gemaakte verontwaardiging hernam hij Sommige lieden, aanhangers van Karei, schijnen mij te willen verwijten dat ik als een meineedige han del, door de zaak des graven te verlatenmaar zijn wij niet meer aau Vlaanderen, aan ons vaderland, dan aan eenen vreemdeling verschuldigd Deze woordeD, op eenen toon van [overtuiging uitge sproken, deden de vergadering in eenen luiden juich toon losbarsten. Ja, riep men, heil Vlaanderen Indien ik, ging Berthulf voort, mij de zaak van anderen aantrekke, dan wensch ik daarmede niet in het openbaar te pronken, het is noodig, in het belang onzer zaak, dat ik mij niet openlijk van den Deen ver- wijdere, opdat ik de deelgenooten van ons verbond nopens zijne inzichten op de hoogte kunnen houden. Berthulf was vermoeid, of althans, hij scheen zulks te zijn. llij verzocht dus zijnen neef, Bossaart, aan de heeren mede te deelen wat de leden van den stam der Erembouttn had aangezet, aan het verbond tegen graaf Karei deel te nomen en zelfs mede de bondgenooten uit andere gewesten op te roepen. Jonker Bossaart Van der Straten stond recht, en met eene stem en gebaren geheel overeenkomstig met zijne reusachtige gestalte, zegde hij Heeren, mijn waardige oom, de proost van St- Donaas, door zijne vaderlandsliefde aangedreven, doch door de plichten van zijn ambt eenigzins weerhondeD, heeft u slechts een deel der beweegredenen kunnen aanhalen, welke ons, leden van den stam der Erem- bouteD, hebben aangezet, dc partij van don Deen te verlaten en eenen graaf in plaats te stellen welke beter Staatsminister Bara, provinciale senator van Henegouwen, is dinsdag namiddag overleden aan de gevolgen eener geraaktheid die hem over hem over 8 dagen getrolïen had. Maandag, te 5 uren 's namiddags, kwam eene nieuwe aanval over die M. Bara iu hopeloozen staat bracht. Doktoor Rommelaere werd bijgeroepen. Eene gedeeltelijke verlammingen der ademhalingsor* was het gevolg ervan en ie lijder had reeds den doodsratel in de keel. De toestand verslechtte in den nacht van maan dag tot dinsdag en den dag van dinsdag en kwaart voor den drieën in den namiddag gaf hij den geest. Hij werd den 23 Oogst 1835 te Doorn ijk gebo ren. In September 18G2 werd hij volksvertegen woordiger voor Doornijk gekozen eu twee jaar nadien minister benoemd. Zijne aankomst aan het bewind was gekenmerkt door het stemmen der wet op de bedelarij en landlooperij, de wijzi ging der wet van onteigening voor openbaar nut, de wet op uitlevering, de codificatie der welge- ving op de rechterlijke inrichting, de wet op de vergoeding der eerediensteu, de wet op de pro testen, de herziening van het militair strafwet boek. In 1870, moest het ministerie Frère waar M. Bara deel van maakte plaats maken voor een kat holiek ministerie, 't Volgende jaar verwekte M. Bara door de zaak Langrand den val van het ministerie d'Anethan dat door dit van Malou ver vangen werd. Op dit tijdstip deed M. Bara zich opmerken door eene onbetoomde welsprekendheid, een bij tende en aanvallende tooD, eeue groote behen digheid en levendige eigenaardigheid in de ant woorden. Dit alles stak af met de koude, deftige academische welsprekendheid vaa het ander hoofd der linkerzijde, M. Frère-Orban. In 1878 viel het ministerie Malou en kreeg M. Bara weer de portefeuille van justicie in handen. De befaamde schoolwetwas het toppunt der liberale politiek en den val van het ministerie in 18S4. Uit het tweede ministerie van M. Bara sproten voortde wet op de inburgeringen, op de jacht, het voorkomend concordaat der failliet, eoz. Sedert 1884 verbleekte de ster van den oud- minister snel naarmate de de maatschappelijke bezorgheden de oude doctrinaire politiek op het achterplan schoven. In het Senaat legden het verleden en het talent van M. Bara eenigermale de verplichting op zich aan te stellen als de verdediger van gansch het liberaal doctrinarism dat hij verbeeldde en als onbuigzamen bestlijder der maatregelen door welke sedert de herziening de nieuwe richting der politiek zich openbaart. In de balie, genoot hij eene hooge faam. M. Bara was de oudste der staatsministers. Voor het volk heeft hij niels gedaan. AAN ENGELAND. Zoo is de snoodste daad dan van onze eeuw geschied... En 't volk, dat haar beging, verzinkt van schaamte niet in zijnen modderpoel van eerloosheid en schande I NeeD)_'t is er trotsch op en de bloedbevlekte handen, met goud gevuld, hetsteekt ze in dronken, driesten spot, verbijsterd en verbeest, omhoog, ten reinen God des Rechts Eirecht? Ik heb het in mijn handen almachtig is 'thet goud [hier en De roovers zegevieren. Ja/k weet het wel dat ik een dief, een schurk ben, maar ik heb de macht,dus't recht een schurk te zijn,nietwaar?» Genoeg. Do wereld walgt... O Tijden in verwachting, komt,—schopt dat vuigeVolk in de eeuwige verachting! AAN DE VORSTEN. En gij, gij ook, gij kroon- en scepterdragers, ridderen van Eer en Recht, komt hier I Lakeien der aanbidöeren van 't gulden kalf, ginds pleegt het goud een Vulken- [moord 1 De ziel der Menschheidgru wt en schreeuwt ten hemel.. [Hoort 1 Gij hoort niet... Spreekt I Gij zwijgt... Maar eens zal Iemand spreken, geschikt is om de kroon van ons graafschap te dragen. Ofschoon meer aan strijden dan aan spreken gewoon, en dus niet zoowel ter taal als hij, zal ik toch trachten mij te doen verstaan. Minder omwegen 1 werd er aan de orerzijde der zaal geroepen. Indien Boudewijn met da Bijl, de liefde en de ge negenheid des volks verworven had, dan was het om dat hij in ons midden geboren, met zeden en gebruiken van ons volk bekend, ja vergroeid was, en dus zijne strenge rechtvaardigheid voor laat noch edelman be hoefde te ontzien. Maar Karei is van de onzen niet, hij is aan een koninklijk hof geboren en zal, dit is te vree zen, bij de eerste de beste gelegenheid al de rechten en vrijheden, welke wij door eeuwen strijdens veroverd hebben, vernietigen. Deze taal verwierf weinig bijval, doch wijl zij tegen Karei van Denemarken gericht was, werd zij toch niet geheel afgekeurd. Tweeeinden staan ons te wachten Ivarel zal doer zijnen koninklijken hoogmoed aangehitst, de edel lieden als zijne knechten beschouwen en de zaak van Vlaanderen geheel in de handen van Lodewijk van Frankrijk geven ofwel, hij zal, door dien zelfden hoogmoed geleid, het volk de onvrijen, op zijne hand zoekeD te krijgen en den adel geheel onder den over moed der gemeeno lieden verpletteren, Dat zal hem niet gelukken I riep een der rid ders. En waarom met vroeg de onstuimige spreker, zal hij deschjppers, kooplieden, wevers niet gemakke lijk tegen ons opgehitst krijgen zal het hem moeielij- ker vallen, aan de boeren en laten te zeggenGij hebt slechts mij tot meester en niet meer den heer wiens grond gij bewoont? Wil de Deen dus de graaf der onvrijen, der laten zijn, hij doe wat hij wil, wij echter, willen hem voor onzen graaf niet, die, niet om goud te koop, Gerechtigheid moet wreken: O Wraakgodiune der Geschiedenis, verrijs 1 Uw gloeiend ijzer op die knechtenhoofden I Wijs me heel dien naren boel van femelende lallen ton schandpaal I Vorsten zöö moet uw verraad u straffen en zal 't. Ge kunt nu gaau... Uw vonnis is geveld. Wascht u de handen nu. Wanneer het Judasgeld?... Dr Eugeen van Ove. De gravuur vau het portret van advokaat De Backer Is bijna gereed. Binnen 14 dagen zullen de eerste portretten verzonden worden. De vrienden die reeds hunne bestellingen heb ben gedaan, gelieven dus nog een beelje geduld te hebben. Het belooft iels puiks te zijn. Ninove. Zondag aanstaande vieren de echtelingen J. B. Coppens en Albertina Vereecken hun gulden j ubelfeest, dat door de geburen en het gemeentebestuur hartelijk zal medegevierd worden. Onze beste gelukwenschen Ongeluk. Zondag, om 8 ure 's morgens, is M. Gustaaf Van der Schueren, veearts ter stede, een vreeseiijk ongeluk overgekomen. Ge roepen zijnde voor het paard van M. Coppens, ging hij door de weide van M. Richard D'herde. Daar stond eene koe die op eens schichtig wordt, M. Van der Schueren invliegt en hem met hare horens den buik openriemt. Zijn toestand was schrikkelijk. De dood kon oogenblikkelijk ge weest zijn. Dank aan zijn krachtig gestel heeft M. Van der Schueren de operatiën van den genees heer kunneD doorstaan en verhoopt men zelfs eene spoedige genezing. Aspelare. Zondag nacht, tusschen 2 en 3 ure, hebben onbekenden ruiten verbrijzeld aan de woning van M. Van de Velde, waarschijnlijk uit politieke wraak. Dinsdag gaan de Kamers open. De kiezin gen worden goedgekeurd, den eed afgelegd, het bureel gekozen. Vele nieuwelingen doen hunne intrede. De kamer zal dan nog eens uiteengaan voor vacances van 2 of 3 maand. De samenwerkende bakkerij der chr. demo- kraten in Antwerpen doet goede zaken, hooren wij. Zooveel te beter X 't Is aanmoedigend. A propos, te Kortrijk is eene samenwerkende maat schappij van vlasbewerkers onder onze partij- genooten gesticht, waarvan de standregelen den 11 Juni laatst in het .staatsblad verschenen zijn. Goed geluk, makkereu en wakker op M. Vandervelde, de socialist, die van eene voordracht van Vierset kwam, werd op zijnen weg door eenen veioman met geweld omvergere den die in volle vaart aankwam. Hij werd ge kwetst, maar enkelijk lichte schrammen. Zijne kleeren waren geheel en gansch gescheurd. Een schoon positie Wij zullen in Juli, Augustus en September schrikkelijk van de hitte te lijden hebben, voor zeggende weerkundigen. Wij zullen 't afwachten en zien of dat 't waar is. In alle geval, 't legt er zich slecht naar aan, maar 't weer is zoo veran derlijk... 'tis een spreekwoord. Nu, als er plek ken of vlekken op de zon zichtbaar zijn, dan is het een teeken van eene buitengewone hitte. De sterrekundige Mareux heeft alzoo eene plek be merkt met eenen verrekijker. Zij was geheel dee3 week zichtbaar. In Gods naam Een schrikkelijk spoorwegongeluk heeft in den staat Georgia der Vereenigde-Staten plaats gehad. 35 personen zouden gedood zijn. Een hovenier van Bouchout heeft in zijnen hof 6 aardbeziën gewonnen van buitengewone dikte. De grootste meet 6 centim.lang en 15 cent. omtrek. Eene twist ontstaan, dinsdag avond tus schen steenbakkers en aardewerkers der werken van Brugge-zeehave te Zeebrugge, had de messen doen trekken. Een vent van 24 jaar werd over gansch het lichaam met messteken doorkerfd. Een andere kreeg een verschrikkelijke slag van eene spade op het hoofd. Waarschijnlijk weer gevolgen van den drank. In de Klok is men best geriefd voor alle soort van drukwerk. Gij begrijpt, heeren, dat hij zal beginnen roet alle mogelijke voorwendsels te zoeken om met den adel wel te staan, doch ons doel is, hem voor vijand te heb ben, daarom zijn de heeren Lambrecht Nappe, mijn vader, en ik overeengekomen, aan de abdij van St. Bertin, welke wij gedeeltelijk in gebruik hebben, gee- nen pacht meer te betalen. Berthulf, vreezende dat de taal des sprekers niet door allen zou goedgekeurd worden, verzocht hem, zich eenigziDs te matigen. Doch Bossaart scheen die aanmoediging niet begrepen te hebben, althans hij voer voort Waarom moet men ons als graaf eenen vreem deling geven, die van onze rechten en gebruiken niets kent Waarom hebben wij Willem van Loo niet voor graaf Op dezen uitroep klonken eenige groepen in verschil- ligen zin door de zaal, doch een afgezant van Boude wijn van Henegouwen, rechtstaande vroeg den proost Berthulf om het woord te mogen nemen. Gaarne had Bossaart, wiens rede nog niet geëindigd was, nog eenigen tijd tegen den Deen uitgevaren om, doorhem hatelijk te maken, Willem van Loo des te gemakkelijker in het veroveren van zijne vermeende rechten te doen gelukken, doch de proost verzocht hem beleefdheidshalve voor eenige oogenblikken het woord aan den heer afgezant te laten. Mijn waarde heer oom, sprak Bossaert, heeft mij verzocht de vergadering toe te spreken, waarom zou ik nu anderen laten voorgaan (Vervolgt.)

Klokke Roeland | 1900 | | pagina 2