DAGEN Vrijspraak van Sipido en gezellen. Vreeselijke brand te New-York. Botsing in zee. Treinongeluk te 's Gravenbrakel. De gebeurtenissen in China. Keizer en keizerin vergiftigd. Oorlog in Transvaal. Te Koop Bloetaelh S^OENTIUS^f^ Vervaardiging van kunstmatige vetten. Verkrijgbaar op ons bureel Men vraagt JICHT ei het RHUmTISSH Elixir Anti! et REPUBLIEK van St-BOMINGO Bericht aan de dragers van de schuld. hij ziet alles aan met groote verwonderde oogen. Sipido bekent alles. 't Was in 't Maison de Peuple te Brussel dat het komplot werd gesmeed, al lachende op een wed ding. Zoudt gij durven schieten, vroeg men aan Sipido. Ja, antwoordde hij. Toen kocht hij zich een revolver, trok naar de Noordstatie, herkende de berline van den prins, sprong op de trede en loste een schot. Twee schoten, onderbreekt de president. Verschooning, één schot, zegt Sipido. Meert, Peuchot en Meire hebben slechts deel genomen aan de wedding. Nu komen de getuigen. Z'j leggen bezonder goede verklaringen af van de belichten. liet zijn geene moordenaars maar kinderen. Het Openbaar ministerie neemt de zaak veel erger op. De betichten zijn echte anarchisten, Zrtgt de prokureur, opvolgers van Vaillant, Case rio en Lucheni, gevaarlijke kerels, die voorbeel dig moeten gestraft wordeo. Dan komt het woord aan de verdedigers. Het schijnt dat Sipido zulken miserabelen advokaat heeft. In de zitting van donderdag gat het Hof het volgende vonnis Spreekt vrijMeert, Peuchot en Meir.« en be veelt hunne onmiddellijke invrijheidstelling. Spreekt Sipido vrij, stelt hem in vrijheid maar tot zijn 21 jaar ter beschikking der regeering. Het volk roeptLeve de Jury De vader van Sipido lag van zijn zeiven in een gang van het justiciepaleis. Zijne moeder weende zeer. Hij werd in hunne handen overgegeven. Dtt vonnis had men na het streng requisitorium van het openbaar ministerie niet durven ver wachten. In de Klok is men best geriefd voor alle soort van drukwerk. 900 dooden Een verschrikkelijke brand is zaterdag laalst Id de dokken der Lloyd van Noord-Duitsch- land in New York uitgebroken. Het vuur nam oorsprong in een tas katoenbalen en zette voort aan eenige tonnen whisky die ontploften. Drie dokken waren weldra in vuur en vlam. Vele Ia dingen olie bevonden zich onder de koopwaren. De groote transatlantische stoombooten die aan de kaaien gemeerd lagen waren seffens door het vuur aangetast. 't Was de dag dat men de schepen mocht be zichtigen en eene dichte menigte wandelde langs de dokken, vooral vrouwen en kinders, die ge komen waren om de manschap der schepen te bezoeken. Honderden personen sprongen in 't water om aan de vlammen te ontkomen. De pompiers van Hoboken waren niet in staat om het vuur te beperken. Men vroeg schepen om ze te helpen. De Hamburg Amerikaansche Compagnie was verplicht de aanpalende gebouwen te doen sprin gen met dynamiet om het vuur te beperken. Het schouwspel was grootsch en duizenden toeschou wers waren toegekomen em het te genieten. De rivier was bezoomd met kleine vaartuigen die in brand waren. De groote schepen werden van den brand weg getrokken. Het zeeschip Sala is gezonken. De Bre men is insgelijks door den brand geheel en gansch vernield doch niet gezonken. Men meent dat er 100 slachtoilers op de Bremen zullen geweest zijn. Op de kleine vaartuigen, vreest men, zullen er ook vele slachtoffers zijn. De gebouwen der North German Lloyd en an dere van de Atlant c hall zijn op eene lengte van 1/4 mijl vernield. De schade wordt berekend op 20 millioen dol lars of 110 millioen frank van ons geld. Uit den boot a Sala haalde men 50 lijken. De bedienden der maatschappij beramen het getal dooden op 200, maar de ramp zal erger zijn dan men vreesde en het is bijna zeker dat er rond de 400slachtoffers zullen zijn. Zekere verslagen brengen h» t getal ervan op 800 tot 900. Men beschuldigt de matroozen der duitsche reddingsbooten van wreedheden ten opzichte der drenkelingen, die zij geld vroegen en waarvan zij sommigen door hunne schuld hebben laten omkomen. Het transportschip Oratava dat donderdag der verleden week de dokken van Tilbury ver laten had met laatste engelsch contingent van 1000 man in bestemming voor Transvaal is in de omtrek van Ouessant met een dikken mist op het dultsch stoomschip n Bremen dat van Lissa bon naar Hamburg vaarde geloopen en dit in 't midden doorgesneden. De Bremen was Da eenige minuten gezonken. De manschap van den laatsten werd geheel en gansch gered. Zondag noen, rond 1 ure, stond de trein van Manage in de statie te 's Gravenbrakel. 6 rijtui gen moesten er aan gevoegd worden. Zij werden door het machien dat den macoeuverdienst deed zoo geweldig aaDgestooten dat vijf rijtuigen van het machien losten en legea den reizigerstrein aanbotsten. 20 personen werden gekwetst waar onder sommigen erg. Zelfs is een zekere heer Pigeolet van Gosselies, die in het hospitaal ver zorgd werd, maandag avond bezweken, 't Was een bediende, 45 jaar oud. Een ander heer, Du Bois van 's Gravenbrakel ligt ook zeer slecht. Een gehuil ontstond op het oogenblik dat de botsing plaats had. Reizigers vielen uil den trein en werden getroffen door de treden van den trein en de openstaande deuren. Het getal reizigers die gekwetst waren zijn omtrent ten getalle van 35. Die licht gekwetst waren en voortkonden zijn voortgereden. De gekende gewonden zijn 19 in getal. Indien de depechen die ons toekomen uit China betrekkelijk den toestand ginder, juist zijD, en daar is geen reden tot hiertoe om eraau te twijfelen, dan heerscht de volledigste regee- rlngloosheid in 't Hemelsch rijk. Er is op dit oogenblik gren chineesch landsbe stuur meer, om de waarheid te zeggen. Do keizerin-moeder is door de ultra reactio naire partij van prins Tuan op wie zij steunde over boord geworpen Ze is uit Peking gevlucht. Do prins, hoofd der Boxers, heeft een deel van het leger bij de Boxers vereenigd. Dan heeft hij zijn zoon, die reeds voorden troon als vermoede lijken opvolger aangewezen was, keizer uitge roepen. Wat de onderkoningen uit Nankin, Ilankou, Canton of Ou Tchang betreft, dio midden-China vertegenwoordigen, zij handelen alsof ze heer en meesier waren zij hangen van het middenbe stuur niet meer af, daar er geen meer is. Het schijnt zelf dat die provinciën zich in bond aan eengesloten hebben, alzoo een onafhankelijken staat uitmakende die zich van den Geelen stroom tot de engelscbe en fraDSche bezittingen uit strekt. Het eenige nieuws is dat Tien-Tsin door de Europeesche troepen ingenomen is. De Chineezen verloren er 7 tot S000 mao. Men hoeft alle hoop verloren de Europeanen uit Peking liet leven te redden en men vreest dat ze allen het lot ondergaan zullen hebben van ba ron Ketteler, duitschen afgezant, die vermoord geworden is. De mogendheden van Europa gaan Japan, dat dicht bij China ligt, de macht geven in hun naam de beteugeling van den oproer in handen te ne men. 15.000 man troepen zijn uit Japan op Chi- neeschen grond reeds ontscheept. 30.000 ga3n volgen. Volgens eene tijding uit Shangaï zouden de keizer en de keizerin door Prins Tuan, die zijn zoon op den troon wil plaatsen, vergiftigd zijn geworden met opium. Het uitwerksel is bij de keizerin mislukt, die zinneloos werd. Toestand. Geen bijzonder nieuws uit Transvaal. Altijd gaat de guerilla-oorlog voort. De Boers blijven hardnekkig en zullen niet licht afgeven. a Ze zullen nooit afgeven zegt Kruger. Zieken onder de Engelschen. M Burdett Coutts, krijgskorrespondent der a Times d, zond de volgende opschuddingver- wekkende verklaringen aangaande den erbarrae- lijken staat der zieke engelsche soldalen in Trans vaal. Zijn brief draagt den datum van 29 Mei en en hij beschrijft het tooneel waarvan hij getuige was in Bloemfontein, waar gedurende 7 weken het hoofdkwartier van lord Roberls was. De ge meenschap met Kaapstad was niet afgebroken en het was gemakkelijk vandaar beddegoed, ver- bandbenoodigdheden en al de noodige genees middelen tegen de typhuskoorts bij te brengen. Ziehier de grond der verklaringen Er zijn tegenwoordig 20.000 zieke soldaten of gekwetse in Zuid-Afrika, waarvan meer dan de helft ziek zijn van de typhuskoorts. Ja, 20.000 man, geen een min en waarschijnlijk eenige dui zenden meer. De ziekendienst, na de bezetting van Bloem fontein, was samengesteld uit de ambulancen der verschillige legerafdeelingen en de hospitalen waar men de openbare gebouwen toe ingericht had. Ik heb die ambulancen bezocht; ik heb er ge zien waar 50 zieken konden verpleegd worden en heb er 250 opgeleid waarvan 90 met de ty phuskoorts lagen. De opeenstapeling en 't gebrek aan het noodige was zoodanig dat ik geaarzeld heb dat tooneel te beschrijven, eene spoedige verbetering verhopende die de legerhoofden be loofden. Veertien dagen later bezocht ik de ambulancen opnieuw. Onder eenige tenten lagen daar 316 zieken waar bij de 200 van de typhuskoorts aan getast waren. Het schouwspel was onbeschrijflijk. De mannen lagen op den grond het gezicht be dekt, als zwarte plekkeD, met vliegenzwermen. IIuDne zwakheid was uiterst, wart zij konden de hand niet opheffen om ze te verjagen. Binst den nacht waren er geene zickenbewa- kers aangesteld om de zieken die de ijlkoorts kregen te beletten op te staan en halfnaakt door het kamp te dolen, waar een noorderkoude heerschte. De doodstrijd van die wezens was verschrikkelijk. Ik heb alzoo zieken midden wa terplassen zien liggeD, andere in modder 3 duim diep. Er waren tot 1500 mao in de ambulancen en typhuskooitszieken zijn 7 weken weken lang op deD grond blijven liggen. Het getul ziektegeval len vermeerderde en de ziekendienst, alhoewel van 't beg'n af ontoereikend, bleef dezelfde. On der tenten die G gezonde menschen konden in houden, tastte men tot 10 koortszieken op, die dag en nacht aan de lucht blootgesteld bleveD, en op den harden grond of in de modder lagen als het regende. Die arme drommels ontviDgen in wezenlijkheid niet de minste verzorging, zelfs niet. van ambulanciers die geene ambulanciers waren. Thielt. Maandag morgend reed een han delsreiziger op velo van Meulebeke naar Thielt, toen hij een woedende slier, in dolle vaart, naar hem zag toekomen. Hij stak zich van kant om het gevaarvolle dier te vermijden, maar kreeg een sloot vanzijn hoorns dat hij met zijn machien in een gracht viel. M. Brabant was erg gewond aan het voorhoofd en kloeg over inwendige pijnen. Hij werd door landbouwers, die het schrikkelijk gebeurde ge zien hadden in een naburig hof gedragen waar men een geneesheer bij riep. Van 1 Januari tot 30 Juni, zijn er in gds land 145.000 plakken voor velos afgeleverd, 2000 voor au'.omobiles en 700 voor rijtuigen De mode der crinolinen komt weer op. Ont ferm u onzer 't Was dees jaar de 100° verjaardag der hooge buizen. Ze zeggen dat 't zoo'n hitte op den kop geeft dat men er kan van dood vallen als van 'nen zonneslag. Het haar ziedt waarlijk op den kop, een beste middel om 'nen kletskop te krij gen Schaarbeek. Verongelukt. Een ma- chinbt was dijnsdag morgend bezig met op den ijzere.-.weg de assche uit zijn machien open te strooien, toen zijn machien in beweging kwam, hem omverwierp en zijne beide beenen afreed. Z-jn toestand laat geene hoop over. Antwerpen. Olifantenstreek. Een oliiaDt der cirk Beketow greep na eene vertoo ning een stalknecht met den tromp vast, die de paarden strooi kwam geven, en smeet hem in de krib. Hij ging hem weer vastpakken en hem hel hoofd tegen den muur verbrijzelen, toeo andere stalknechten bijsprongen en hun gezel bevrijdden. De man was zijn rechterbeen gebroken en den rug erg gekwetst. getast zijn van een huidziekte, haar wormen, eczemas, puistjes, huiduitslag, chronische bronchie! en, borst-, raaag-,en blaasziekten,rheumatiek een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te genezen zooals hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke middels vruchteloos te hebben door staan en beproefd. Dit aanbod waarvan men het meDschlievend doel zal inzien, is 'tgevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den Heer VINCENT, 8, place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de ge vraagde inlichtingen opsturen zal. Drinken of niet bij groote warmte. Velen zijn nog de meening toegedaan, dat de arbeiders op het land het gevoel van dorst moe ten onderdrukken en dus dorst moeten lijden om niet te sterk te zwpeten. Hiertegen dient op gemerkt lo worden, dat zulk eene sterke inspan ning om bij hard werken het gevoel van dorst tegen tc gaan, ernstige gevolgen kan hebben, zelfs door zonnesteek den dood kan veroorzaken. Bij hevigen dorst, wanneer de ontbrekende voch ten in 't lichaam niet aangevuld worden, ontstaat verslapping en verminderde levenswerking, bloedverdikking, enz. waardoor 't leven bedreigd wordt. Maar even gevaarlijk als het is den dorst met geweld te onderdrukken, even gevaarlijk is het daarentegen door al te haastig drinken den derst Ie lesschen. Ook is dit de oorzaak van veler dood geweest. Men drinke daarom langzaam en matig. Z'in de dranken (water, bier, enz.) koud, dan moet men ze eerst een oogenblik in den motd houden, opdat ze in verwarmden toestand sloksgewijze inde maag komen. Te veel water in de maag is toch nooit goed men doet daarom heter het water met wat azijn, citroen, of iets dergelijks te vermengen. Welk haar heeft een wit peerd -jenquapjaaj Eene Volle Zeug, van eerste klas, bij J-.B Roelandt, Geeraardsbergschestraat. Ninove. Eenlg bijzonder veroorloofd ml dé tl. ét ZUSTERS Tan LIEFDE.'lós" Rao S t-DomlnJona. Plfttfc fiUINET. Apoltktr-Cliimlst.l, Pisng, Stulnltf, PirtJ». Algemeen Depotoir. delacre, BraxaUm. Depot, Constant De Ruyver,Beverstraat, Ninove VOLLEDIGE GENEZING EMILE VERMEEREN, DENDER WINDEKE-NINOVE Raadselboek, 526 schoone raadsels 0,10 Lollekensboek, om zich kreupel te lachen 0.10 Goochelhoekje, gr. keus van tooverkunsten 0,10 Vlaamsch-Fransch,gemeenzame gesprekken 0,10 Kleine Kabinet secretaris 0,10 Liedjesboek, kluchtliederen 0,10 Vermakelijk leven van Thyl-Uilenspiegel 0,50 Reinaart de Vos of het oordeel der dieren 0,50 Bieboek. ot de wijze om bijen te kweeken 0,56 De nieuwe troost der armen (500 remedièn) 0,50 Snoek's groot Raadselboek 0,50 Schaduwbeelden met de hand 0,50 Speciaal Vet voor Tabakkweek, inhoudende per 0/0 klg. minstens 6,50 Nitrieke stikstof, 3,50 Phosphoorzuur, oplosbaar in water en citroenzuren ammoniak 10,50 zuivere Potasch, uit dubbele zwavelzure potasch en magnesia. Aan den prijs van 17 fr. de ÏOO klg. Te gebruiken tegen 1000 klg. per hektaar ala volle mest en 500 klg. als hulpm93t. Dubbele zwavelzure potasch en magnesia, 26 0/0 zuivere potasch Bezondere grondstof voor tabak. Aan den prijs van 13,50 fr. de ÏOO klg. Ook verkrijgbaar bij den heer JAN DAEM, koophandelaar in tabak, aan de statie van Sant bergen eenen smidsknecht, een weinig met het mekaniek bekend.lonn naar werk, t-ij P.Lamarcq, Ronse VEEZEKBHDB GENEZING ran A. VIIVCEMT Apotheker, 33, Grensstraat, 33 BRUSSEL Dit volprezen Geneeimlddel, uiUlaltelijk getrokken uit planten, bevat hoegenaamd geene eoieJe scheikundige grond.«tof. Prijs 3 frank de flesch In alle goede Apotheken. Opzending legen rcmbourteinent. "JBT netten gij aan de jicht lijdt. ES ml ten gij aan 't rhumatism lijdt, R ndlcn gij al dc geneesmiddels beproefd hebt. K «ïrilon gij al de wrijfiniridelcn gebruikt hebt. H «uiten gij geen uiUlag bekomen iicbt. -™ nellen gij wenscht ontlast te zijn van al deze ziekten die uw leven vergiftigen, ncetiil dan den Klixlt* nntirlininati»uinl et iintlcouiteux, A. VINCENT, apotheker, 'e Ünivl. De San Domingo Improvement Company is in de maand Maart laatsleden erin gelukt eene overeenkomst te sluiten met het gouvernement der Dominikaansche republiek voor de regeling der buitenlandscke schuld deze overeenkomst is door het Kongres goedgekeurd zij heeft thans kracht ran wet. De taak van de Improvement Company is moeielijk geweest, want sedert de tweede semester van 1898 was het duidelijk geworden dat de finantiëele toestand der Republiek aan liet gouvernement Diet zou toelaten van hei kontrakt in Augustus 1897 gesloten stipt'uit te voeren het ongelukkig gedacht van de uitgift van zil veren munt van verlaagde waarde en van papieren geld had eene al te groote prijsvermindering verwekt van den wissel en maakte den inkoop onmogelijk van afbetalingen in goud op Europa of op New-York. Het doel welk het gouvernement met deze uitgift beoogde was zeker loffelijk het gold heel de vlottende schuld der Republiek uit te keeren en deze schuld was aanzienlijk niettegenstaande de groote sommen bezorgd door de improvement Company van 1895 en 1897, vol gens te dien einde genomen schikkingen maar de mid delen gebruikt om tot het doel te geraken waren slecht. De bekomen uitslag beantwoordde in 't geheel niet aan wat men ervan verwachtte. Om tegen do noodlottige gevolgen van den alzoo ver wekten toestand in te gaan, vatte do Improvement Company een ontwerp op dat aan de groote bezitters van schuldtitels in Engeland, Amerika, Frankrijk, België en in Holland werd onderworpen en dat in grondbegxn door hen en door de komiteiten van dra gers werd goedgekeurd. Dit ontwerp herplaatste voor de toekomst de schuld van het gouvernement op eene degelijke basis en vroeg althans aan de houders maar een minimum van opoffering. De onderhandelingen werden met het oud gouverne ment in Juli laatstleden aangeknooptzij werden na dien voortgezet met het voorloopig gouvernement in September maar de moeielijkheden van toen, die van eenieder gekend zijn, en de omverwerping van de be staande regeering lieten aan de Improvement Company niet toe dit ontwerp ten uitvoer te brengen. Toen het nieuw gouvernement in December laatstleden aan het bewind kwam werden de onderhandelingen hernomen en in de maand Maart daaropvolgende werd bovenge meld kontrakt geteekend het werd bekrachtigd door liet Kongres op 18 April 1900, en als wet uitgeroepen door den Voorzitter der Republiek van San Domingo, op 21 April 1900. Dit kontrakt ligt in extenso ter in zage van het publiek in de bureelen van den liscalen agent van San Domingo te Brussel. De voornaamste punten voor de belanghebbende titeldragers zijn A. Betaling der koepoDs tot inbegrepen dien van 1 April 1903 besloten in titels van eene leening fundiüg in ruiling van hunne koepons zullen de dragers scripts ontvangen van een zelfde bedragde titels van deze geconsolideerde leening zullen 4 0/0 's jaars geven. B. De interest der obligation van de leening goud van San Domingo is vastgesteld op 3 0/0 's jaars te be ginnen van 1 Oktober 1899. C. De titels der leening van 4 0/0 toebehoorende aan bet Gouvernement en beloopende op L. 350.000, heden in bezit van do Improvement Company, zullen vernie tigd worden. D. Omtrent de 50 0/0 van alle de inkomsten gein- kasseerd door do kas der republiek tot in April 1903 zullen gebruikt worden tot uitkeering der vlottende schuld hetgeen bijzonderlijk de Apartados zal vernieti gen met de waarborgen die aan dezelve gehecht zijn om ze op denzelfden rang te zetten als de algemeene waarborgen gegeven aan de dragers der schuld. Ge zegde vlottende schuld zal in 't vervolg maar 6 0/0 interest per jaar geven tot hare uitdelging. E. Alle bestaande waarborgen zullen behouden én bevestigd blijven aan de dragers. F. Binnen de drij jaar zal het gouvernement door de Regie de zilveren munt van verminderde waarde in trekken en het papieren geld uitkeeren In verbaDd mpt dit kontrakt hebben het Gouverne ment en de Improvement Company aangenomen van onderhandelingen aan te knoopen met de Vereenigde- Staton met het oog op dc sluiting van een traktaat van wederzijöigheid waarvan men veel goeds verwacht voor de nijverheid en de inkomsten der republiek en zij hebben zich ook in grondbegin tot akkoord gesteld voor eene herziening van de toltarieven welke de in komsten zouden vermeerderen en de lasten van het Dominikaansch volk verminderen. De meerderheid der dragers van titels dor Republiek gaf hare toestemming aan d't plan. Tengevolge worden de dragers van obligatiën goud der Republiek van San Domingo uitgenoodigd om, te beginnen van 15 Juli 1900, hunne titels neer te leggen in de bureelen der fiscale agencie van Sa;i Domingo, Tberesianenstraat, n. 9, te Brussel. Zij zullen hun wederbezorgd worden voorzien van eenen stempeel. De koepons N"r 10 en II (April-Octo ber 1900) zullee afgeknipt worden en uitgewisseld aan den taks van 2 3/4 en do koepons 12 k 18 (April 1900 a April 1903) aan den talcs van 3 0/0 per jaar (dus in 't geheel L. 2.13 per titel van L. 20) met script ge- venden intrest a rato van 40/0 's jaars te beginnen van 1 Januari 1901 (gemiddelde vervaldag der geconsoli deerde kocpons). De neergelegde titels moeten vergezeld zijn van de genummerde bordereelen waarvan exemplaren ter be schikking van dragers zijn in voornoemde liscale agen cie van San Domingo,

Klokke Roeland | 1900 | | pagina 3