van België VOORr DE VROUW ^péïi- katholiek bestuur te Aalst Juist hetzelfde i S De schoolstrijd in Vrankrijk ALLES VOOR EN DOOR HET VOLK Mijn naam is Roeland, A/s ik klep is het brand. Als ik luid, 'o heil en glorie, Is 't victorie In Vlaanderen!and ABONNEMENTSPRIJS vooraf betaalbaar. Een jaar 3,oo fr.; 6 maanden 1.75 fr.; 3 maanden 1.00 fr. (Voor 't buitenland 5.00 's jaars). Men schrijft in bij P. Van Schuyleneergh, uitgever, Zonnestraal, Aalst, en in alle postkantooren van het land. AN NOhfCEN PRIJS per drukregel Gewone annoncen o.i5; dikwijls herhaalde'bij overeenkomst; vonnissen o.5o; reklamen 0.75. Alle briefwisseling, vrachtvrij. Ongeteekende brieven worden geweigerd. Men zende alles voor Donderdag middag. EEN SK.IBF VAN eene beroé&de Fransche Romanschrijfster 'BURGERS, Het volk ^eeft geleden de man heeft niet kunnen eene taak volbrengen die boven zijne macht is h*. voeden, huizen, kleeden, be schermen en onderwijzen van zijn huisgezin. Die taak, als het huisgezin talrijk is en de maatschappij ze gansch laat we«MJ op den man, :s te .zwaar voor den werker.- t Is volstrekt noodig dat de samenleving doeltreffende hulp biede aan den ouderliifg^fver sleten van den onafgebroken arbeid, aari de vrouw beroofd van voldoende werk, aan het kmd td .vroeg geleverd aan het werk 't is slechts-attadan dat de huisvader niet bezwijken zal onder-.Qver- tolligen arbeid. Ieder dier leden van uw huisgezin vraagt bijzondere zorgen, en het lot der vrouw heeft tot hiertoe minst de aandacht der wetgevers opgewekt. De wetgeving van het volk moet groot zijn gelijk zijne onverzadigde noodwen digheden, gelijk zijne vurige verzuchtingen, 't En is het volk niet, zoo lang vergeten en mis kend, dat een enkel lijden der menschheid zal vergeten en miskennen. De vrouw heeft noodzakelijk het zwaarste deel gehad van dit verpletterende juk, dat de ellende op ziel en lichaam legt. Door de natuur Veroordeeld tot het lichamelijk lijden, tot het schrikkelijk en heilig werk der moederschap, is het zij bijzonderlijk die van de samenleving eene bescherming had moeten genieten, weeing van hadoorluchtige bediening. Onze ee^tê Republiek had den wil en de zucht van een vaderlandscfcgneerbied voor de vrouwen. De volksbeidiity 7* alsdan eene type waarmef? men niet Zijn d*biv oo'rreeh-to klassen die altijd dyPmoed en de verkleefdheid der viouw bespet en verfoeid hebben. De man uit het volk yrèet wel dat als hij sneuvelt in den strijd, zijn kind en zijne vrouw op 't strijdveld blijven totdat zijn dood gewroken zij. In de laatste tijden hebben verscheidene vrouwen, aangemoedigd door den geest van ijverzucht, de stem verheven, om in naam van het verstand, de voorrechten van 't verstand te eischen. De kwestie werd slecht gesteld. Aan nemende dat de Maatschappij veel zou gewon- nen hebben met de intrede van eenige bekwame vrouwen in het bestuur der openbare zaken, de groote boopderarme en ongeleerde vrouwen zou er niets bij gewonnen hebben. Die persoon lijke klachten hebben de Samenleving niet be wogen. De Maatschappij die aan het opkomen is zal diep ontroerd zijn door de eenvoudige en treffende smeekingen welke zullen uitgaan namens gansch het geslacht, en welke voor doel zullen hebben de vernietiging -van het gebrek aan onderwijs, de verlatenheicL de ver vallenheid, de ellende die op de vrmtw druk ken, in 't algemeen meer nog dan op den man. Wij vreezen het niet te zeggen, de pogingen van de vrouw vrij in het Saint-Simonisme had den een aristocratisch karakter. De man niet vrij zijnde, hoe mocht de vrouw vragen het meer te zijn dan hij Vandaag moet de vraag anders gesteld worden. De man werkt om het juk der onwetendheid en ellende af te werpen. Men moet geen tempel openen voor eenige uit verkorenen. Men moet de wereld open stellen voor al de wezens die de menschheid uitmaken; zij wezen man of vrouw, zij moeten ontsnappen aan de slavernij van de ellende en de onwetend heid. 't Is nu of nooit dat de geleerde vrouwen, die den naam van goede burgeressen willen hebben, hun persoon moeten vergeten en als zij hunne verdiensten willen toonen, moeten zij hun eigen opofferen om zich bezig te houden met de arme volksvrouwen en meisjes. Het is afgrijzelijk, het doet de menschheid afschrik en schande aan, het lot van het onge lukkige kind dat zijne moeder verlaten ziet of zijn vader gebrekkelijk, zijne broeders en zusters stervende van honger. Het kent het kwaad niet, het zou willen werken om dezen te voeden en te redden die het bemint het zoekt werk weinig werken kan het verrichten, en deze waarmeê het zich kan gelasten zijn dikwijls aan mannen toevertrouwd, 't Is gebleken-, be wezen door cijfers, dat de werken, dier'ian het grootste deel der vrouwen toevertrouwd^ or- den, zoo slecht betaald worden dat het hun volstrekt onmogelijk is er persoonlijk van te leven. Wat is het dan als eene verkleefde doch ter, eene edelmoedige vrouw, eene wanhopige moeder den penning van iederen dag moet ver- deelen met eene familie zonder hulpmiddelen Maar wat I Geeft de maatschappij geen mid del om te ontsnappen aan de zelfmoord aan de ontucht De ondeugd is daar die de wan hoop uitnoodigt en die een wapen smeedt uit de heiligste neigingen der vrouw. De ondeugd doet geen almoes, zij verkoopt ze zij niet, zij koopt. De'maagd wordt te koop geboden in de Beurs der eerloosheid. Men heeft het te veel gezien, 't is de vurige verkleefdheid van het kind die zijne familie gered heeft ten prijze van eene oni.itwischbare vlek. Hei^^n^iajes zijn met gesloten oogen nUylit mart^arschap gestapt, hun-lichaaiïfcaan den smaad overlatende en hunne ziel aan een wrekend^. God I Hebt gij nog ooit hatelijker schouwspel in j uw leven gekend velende. En als het de ovéfmaat van armoede niet is, die de dochter van dëti arme in dien afgrond werpt, zijniet machtige bekoringen waarvoor de Maatschappij insgelijks verantwoordelijk zou moeten zijn. De vrouw heeft bijzondere neigingen, waar de Maatschappij nooit geen rekening van gehouden heeft. Die zucht om behagen, die niets anders is dan de noodwen digheid van bemind te worden, en die bewijst dat de vrouw uitsluitelijk met het hert leeft, wordt een noodlottige drift als zij de wettige bevrediging niet vindt. De ellende maakt de vrouw eerder leelijk dan den man. De lompen verdichterlijken nog onder de mannelijke ge stalte van den werker zij vagen de schoonheid der vrouw uit, en de vrouw stelt er hoogmoed in knap te zijn als zij kan, gelijk de werkman er fierheid van maakt netjes aangekleed te zijn den Zondag de liefde der knapheid die eene bevalligheid en bijkans eene verdienste is bij de welstellende vrouw, wordt dus noodwendig heid eene misdaad bij de arme vrouw, en al dien kant bezwijken er veel. Opdat de neiging van de vrouw die inge drukte drift zoude te boven gaan zou zij moeten in de samenleving vinden oftewel het middel om zediglijk haren smaak in te volgen oftewel eene sterke en ernstige opvoeding die zich boven al de zwakheden der natuur verheft. De Maatschappij geeft noch de voldoening noch het behoedmiddel. De vrouw is aan haar- zelven overgelaten en zonder verdediging over- p-eleve.rd aan dp h^lrnrir\rr Schande en smerte! Arme vrouwen, bloemen verslensd vóór de ontluiking, martelaressen eener leugenachtige beschaving en eener godde- looze maatschappij Klaagt en kermt gelijk de dochters van Sion, want er zullen geen tranen genoeg zijn om de beleedigingen uit tewasschen die gij onderstaan hebt. Ongelukkige moeders die uwe kinders, bleek en droefgeestig, hebt zien thuis komen 's avonds, na de ure, en in uwe armen vallen, sidderend bevend van afkeer en schrik 1 Spreekt uwe echtgenooten, uwe broeders, uwe zonen. 't Is een groot apostelschap dit van de ernstige en verzèdelijkende vrijmaking der vrouw. U gaat het aan en welsprekende tongen zijn er niet noodig om uwe vertolkers te zijn. Gij zult allen groote redenaars zijn aan den huiselijken he-erd en geen mannen zullen er zijn die niet rot in 't diepste des herten zullen geroerd zijn bij het verhaal uwer nijpende smert. George Sand. Sedert twee, drij weken worden de Fransche kloosterlingen met duizenden op straat gezet. Zij worden met veel kracht en kloekmoedig heid verdedigd door de katholieke bladen van ginder die het Staatsbestuur tot bloedens toe afgeeselen. Edoch die bladen kunnen niet nalaten zich ook te keeren tot menigen bewarenden leider en vooral tot de hoogere geestelijkheid die hals starig gebleven waren in hunne verouderde gedachten en daardoor ttó over het hoofd in onmin bij het volk geroent zijn. La Libre Parole is onder dezen die de waar heid niet sparen. Over eenige dagen schreef die gazet in het midden van een hoofdartikel r Wat gezeid dat niets reeds gezegd werd en zonder uitslag gezegd werd Het is tien jaar reeds dat wij de eerbiedige vrijheid nemen te pogen den Paus in te lichten dien men op de schandeljkste wijze bedroog nopens den toestand van Vrankrijk. Men heeft ons dan beschuldigd eerbied voor het Pausdom te kort te hebben. En hij besluit dat de groote plichtigen dezen zijn die het Vatikaan valsch ingelicht en eene noodlottige gedraglijn opgedrongen hebben. Wij, christene democraten, hebben nog nooit zooveel gezegd, maar wij weten nochtans zeer wel dat wij ook't slachtoffer zijn van allerhande kuiperijen. Ons ook is men loopen zwart maken te Rome, ons ook heeft men afgeschil derd voor hetgeen wij niet waren noch nooit zullen zijn. En waarom dat Om den geldzak te vrijwaren, om de voorrechten te bescher om het lijdende volk van Vlaanderen Ten tijde dat de c. Evenredige Vertegenwoor diging voor de gemeenten te berde kwam in de Kamer, en dat er zonneklaar werd bewezen dat de vertegenwoordiging der minderheden, het kontrol, nog noodzakelijker is voor de gemeen tebesturen dan voor de Kamers, dan riep de heer Woeste triomfantelijk-nit Onze katho lieke gemeenteraden in 't Vlaamsche land zijn voorbeeldelijk en onberispelijk, 't zijn Vader lijke besturen En het control, het overzicnt der Minder heden werd verworpen er moest eenheid zijn, vrede en eendracht in de gemeenteraden. Baron Bethune, schepen van Aalst, sprak ook den lof uit van dej eenslachtige, homogene besturen. Wat zullen die twee kleppers nu in de Kamer zeggen, als de Evenr. Vert. zal gevraagd wor den voor de gemeentebesturen Zullen zij nog durven zeggen dat alles vaderlijk en voorbeel delijk gaat Cicero vertelt dat in zijnen tijd 2 wichelaars (gewijde waarzeggers) malkander niet konden bezien zonder te lachen... met de eenvoudig heid van 't gefopte volk. 't Zal wellicht hetzelfde zijn met de twee Kamercollegas Woeste en Bethune, als zij oortaan malkander zullen ontmoeten en denken aan 't schoon bestuur der stad Aalst. Niets is leerrijker dan de rechterlijke debat ten te lezen welke voor het tribunaal van Dendermonde plaats grepen op 28 en 29 Juli van dees jaar. De stadsontvanger was beschuldigd uit de duizend franken Tot die schromelijke som beliep de diefte in 't jaar 1898, toen alles werd bekend in het huis van den burgemeester Gheeraerdts door den dief zeiven aan de heeren burgemeester, den finantieschepen Bethune en twee andere heeren die schuldeischers waren. Ziehier die gewichtige verklaring volgens de Dendergalm van Aalst De betichte verklaart dat het schepen- collegie wist van de ontvreemdingen door hem gedaan in 1898 (i3o duizend frank en dat hij de heeren had verwittigd. En de getuige Bethune verklaart onder eed dat hij daar niets van wist... en de katholieke gazet Denderbode schrijft dat de onregelmatig- heden in de stadskas over zeer weinigen tijd i, ontdekt werden dank aan de waakzaamheid van den finantieschepen baron Bethune Men valt van verrassing in verrassing. De diefstallen uit de stadskas zijn begonnen in't jaar 1889, en voortdurend vermeerderd tot in 't jaar 1894 en 98. Wat zegt gij van den oud-schepen van finantiën, den tegenwoordigen burgemeester Gheeraerdts, verklarende dat hij geene onregel matigheden in de kas heeft ontwaard Ver dient die zorgvuldige bestuurder geen decoratie op zijn rug Alles was perfekt en in regel alle drie maanden werd de kas nagezien, door snuffeld en goedgekeurd, en de stadsontvanger geprezen als een onberispelijke ambtenaar ja hij was zelfs zoo edelmoedig dat hij voor niets werkte en zich opofferde voor 't gemeenebest sedert 't jaar g3 heeft hij geene duit jaarwedde meer getrokken maar hij zegende zich zeiven gelijk al de waterratten en knaagdieren die onze stad opeten met krot en mot. Een zeer aardige zaak en die voor sommige ambtenaars onaangename gevolgen zou kun nen hebben is namelijk deze Als in 't jaar 98 ten huize van burgemeester Geeraerdts en in de tegenwoordigheid van de heeren Bethune en doktor De Naeyer, de stads ontvanger zijne bekentenis van diefstallen deed, speelde M. De Naeyer op zijnen poot die doktor houdt veel meer aan zijn geld dan aan de reputatie der stad Aalst, en hij dreigde alles aan het parket kenbaar te maken als zijne hypotheek van 8000 fr. niet betaald werd. Zijne hypotheek op de goederen der firma Van den Bossche was maar een tweede, en de hypotheek der stad was de eerste. Om den mond te stoppen aan Dr De Naeyer werd zijne hypotheek betaald als eerste, en de stad Aalst werd nog eens gefopt. De vraag is nu of de burgemeester en de schepen Bethune 't recht hebben onze stad te berooven van 8000 fr.? Moest een huisvader zulks dotn, hij werd men, om net njaenae vu,a onder voogdij gesteld en onbekwaam verklaard onder bedwan? te houden. Wat willen immers I zijne goederen nog te beheeren. de christene democraten anders als onze chris Na al die colïossale dwa mgen en die onge- tene werklieden ondersteunen, ontwikkelen, j hoorde onwetendheid zal de burgemeester verbeteren en uit zijne slavelijke ellende op- j van Aalst indien hij een spiertje fierheidl en beuren En omdat wij dat willen, moeten eergevoel bezit, aanstonds zijn ontslag ge wij vervolgd worden, gelasterd, gebroodroofd, j en het bestuut van Aalst overlaten aan mannen die met zorg en bekwaamheid de stadskas ^sullen besturen. Indien hij zijn ontslag niet geeft, zou hij door alle eerlijke gouvernement afgedankt wor den als onbekwaam en zorgeloos. In alle geval het^knd zal weten op welke wijze de Woestenpartij een katholieke stad bestuurt en elkeen die het hoort zal uitroepen; het Control is noodzakelijk in al de gemeente besturen want indien Aalst, eene verlichte stad, op zulke wijze wordt verprost, wat moet er dan geschieden in kleine dorpsgemeenten waar niet het minste control bestaat In 't belang dus van een rechtvaardig, eer lijk en wijs bestuur is het hoog tijd dat de Evenr. Verteg. ingevoerd worde voor al de gemeenteraden. Priester Daens. De uitdrij-ving der fransche kloosterzusters uit hunne gestichten van onderwijs heeft al wat stof tot schrijven gegeven aan onze bewarende pers, welke nooit eene gelegenheid liet voorbij gaan om bovenarms op dit land te vallen waar immer de vrijheid troonde, Dat wij dien strijd afkeuren lijdt geen twijfel omdat ons ideaal is het onderwijs buiten aiie politieke twisterijen te stellen en wij denzelfden# striju er bij ons hebben gezien tot overgroot nadeel onzer kinderen, en slachtoffering en ver volging tegen totaal onplichtige onderwijzers. Doch hiervoor het algemeen stemrecht aan vallen, zooals we deze week in een bewarend weekblad zagen, tevens het fransche volk voor stellende als het ontuchtigste en lo.sbandigste welke er bestaat, gereed om te verdwijnen als een tweede Sodoma der Oudheid of S. Pierre van het eiland -Martinique, tot staving zijner bewering het getal onwettige geboorten en echtscheidingen per duizend inwoners gevende, Verre van ons dat wij de gegeven cijiers zullen betwisten, dat niet, alhoewel het dus ook moet een leugen zijn dat Vrankrijk uitsterft zooals zoo graag in sommige bladen en kringen wordt vooruitgezet nog min onderzoeken wij of waarlijk ginds de huwelijksbanden zoo zwaar om dragen zijn, doch met zulke argumenten voor den dag komen om 't algemeen stemrecht te bekampen, dat vinden we waarlijk te kras. Want nemen wij aan dat het zoo is, 't geen voorzeker sterk te betwijfelen valt, is het hier beter gesteld waar geen algemeen stemrecht bestaat Nemen wij bij voorbeeld onze eigene omgeving, ons kanton. Is de fransche geest er ook niet al doorgedrongen voor hetgeen de echtscheidingen betreft, alhoewel het door en door behoudsgezind is Bijna geene week gaat voorbij of men hoort zeggen de vrouw van M. X. of M. B. is er van door getrokken, en wat nog het ergste der zake is 't is dat de plaag der echtscheidingen meest woedt onder de ge goede burgerij, bij deze welke immer gewoon waren ons met verachting te bejegenen en dat de geestelijkheid van niets meer gebaart. Vroeger was dit heel anders over eenige jaren hebben wij een armen duivel gekend, grafmaker op het dorp, welke benevens nog het ambt van blazer op het hoogzaal bediende en welke met een oude jonge dochter 0111 hare duiten in 't bootje was gestapt doch welhaast het leven ondragelijk werd gemaakt door zijne gezellin en schoonzuster. De man ook vond niets beters dan er van door te trekken en zijn tortelduifje alleen te laten, doch helaas, hij was te vroeg begonnen de geestelijkheid bemoeide er zich meè de zaak maakte schandaal tijdens eene Missie werd een pater aan den vluchteling gezonden en publieke gebeden gedaan tot zijne bekeering. Doch deze bleef doof en dan gebruikte men het geliefkoosde wapen onzer conservateurs dwang en liet men hem kiezen tusschen zijne twee duivelinnen of zijne bedieningen. En nu, burgemeester, advokaten, ambtenaars, rijke landbouwers, in een woord de jine-fleur van't conservatisme in ons kanton,divorceeren, hooge kerkbedienden spelen de voornaamste rol en de geestelijkheid zwijgt, zich niet meer bestand gevoelende tegen dezen steeds wassen- den stroom der mceurs parisiennes te worstelen. Nochtans daarin juist ligt het gevaar voor de toekomst want men zou moeten weten dat onze vrouwen altoos grillig van aard zijn ge weest voor de zeden en gewoonten der rijke standen na te volgen en zij in het vervolg bij de minste verwaarloozing van onzentwege niet meer zullen aarzelen er van door te trekken. Verledene week ontmoette ik vier meester gasten eener fabriek van Ninove, wier weder helft de rijke mode hadden gevolgd en hen met den inboedel hadden laten zitten. Eens tot bij het volk doorgedrongen, waar gaat dit eindigen en zoo zouden we de verge- I lijking nopens alle punten kunnen maken en die voorzeker niet in ons voordeel zouden pleiten, doch wat wilt ge de oude spreuk van een grooten schrijver liegt, en er zal toch

Klokke Roeland | 1902 | | pagina 1