Nieuwstijdingen Öi Kleine burgerij ZONDER FAMILIE Schooloorlog in Frankrijk DELAFORTERIE DAENS Gesticht van Dr Dogniaux Watertak, AflerbreukenSfï, ff Misvorming der leden: valgum, gebrekkige Brugge. Zondag nacht werd op verscheidene plaatsen gevochten. In de Smedestraat scheen het erg ge weest te zijn, een der vechters werd in de ligmand naar de wacht gedragen en het gerucht liep dat hij half dood was. Zoo erg was het niet, want Maandag liep hij reeds met het hoofd omwonden op straat. Zedelghem. In een gracht te Zedelghem heeft men Maandag morgen het lijk gevonden van een onbekende die in de zijde geschoten was. Het parket is ter plaats gegaan. Brussel. Zaterdag namiddag, rond 5 u., had vrouwe Meganck, die in de Philip-de-Goedestraat op een eerste verdiep woont, hare twee doch- terkens, 6 en 8 jaar oud, eenige oogen- blikken alleen gelaten. Het oudste der meisjes ging op 't balkon en boog zich zoo ver over de leuning dat zij het evenwicht verloor en op de straatsteenen viel. Het slachtoffer werd met gekloven schedel opgenomen men wanhoopt het arm kind te redden. S. Gillis.Zaterdag avond stapte eene dame in «en hotel der Merode- straat af, en schreef zich op't réizigers- boek in onder den naam van Eiisa Francken, 27 jaar oud. Rond 2 ure 's nachts werd het personeel van het hotel gewekt door het gekerm dezer vrouw. Een geneesheer werd ontboden, doch hij kon nog slechts het overlijden bestatigen. De doktor vond kenteekens van vergiftiging. Het parket werd ver wittigd en deed het lijk naar 't dooden- huis overbrengen, waar de schouwing moest gedaan worden. Men weet dat de overledene in de Blaesstraat te Brussel woonde en dat zij nog maar sinds zaterdag middag hare woning verlaten had. De lijkschouwing, door de wets- doktoors gedaan, heeft bewezen dat de vrouw door garnaal vergiftigd is. De policie heeft de leurster ontdekt. Er is proces verbaal opgesteld. Schaarbeek. M. Ad. Plouvier, Philomenastraat, keerde zondag nacht rond 2 ure huiswaarts, toen hij door een baanstrooper aangerand en van zijn gouden uurwerk en ketting, die 75o fr. gekost hebben, en van zijne brieventesch ontlast werd. Renteniers, handelaars, Indus- trieelen, leest 't Fijianciënblad, ver schijnende 's zaterdags in 16 tot 20 pagina's. Financieele studiën, kronie ken, berichten, toelichtingen, ver slagen van vergaderingen, enz enz. Gratispremiënvoor deabbonnenten, 2 fr. per jaar r "TfcBelgie. Vraagt eeri proefnummer bij het bestuur, 19-, ih^aidtuinlaan, Brussel. Antwerpe^ Zondag waren vier mannen, in eene herberg der Korte Dijkstraat met de kaart aan 't spelen, toen er op zeker oogenblik twist ont stond. Een der spelers, men denkt een brusselaar, ging naar buiten, kwam eenige oogenblikken nadien terug en ging recht op zijnen tegenstrever toe, dien hij drie groote messteken toe bracht, van i5, 10, en 2 centimeters lengte. Gelukkig zijn de wonden niet gevaarlijk. Zondag namiddag is een begin van brand ontstaan in de stapels der houtzagerij de Wael, Aziadok (Noord) op n. 28. Dank aan de spoedige tus- schenkomst der pompiers, kon het vuur bij eenen stapel beperkt blijven. Men heeft sporen gevonden van met petrol doorweekte lonten, zoodat men denkt met eene misdadige poging te doen te hebben. Vier personen hebben zaterdag aan de Turnhoutsche poort den schildwacht behoorende tot 't 5e linie, aangerand en mishandeld. Door eene MENGELWERK plotselinge beweging heeft de soldaat zich losgerukt en eenen der aanranders zijne bajonnet dwars door het lijf ge steken. De gekwetste, eenen vreeselijken kreet slakende, is ten gronde gevallen terwijl zijne medeplichtigen de vlucht namen. Intusschen snelde de schildwacht naar den wachtpost, doch ondertus- schen waren de gezellen van den ge kwetste teruggekeerd, hadden hem in eene nabijgelegen herberg gevoerd en dan de vlucht genomen. De wacht heeft den gekwetste naar het gasthuis van Borgerhoüt gevoerd. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Namen. Op 't einde van ver leden week heeft de policie, op bevel van het parket, huiszoekingen gedaan bij vier der bijzonderste duivenmelkers van Namen. Er werden 169 duiven, toebehoorende aan liefhebbers van Brussel, Antwerpen, Gent, Luik, enz. ontdekt eenige duiven droegen nog aan den poot den ring in caoutchouc dien men bij de inkorving aandoet. De gekaapte duiven zijn naar den zolder van 't kommissariaat van politie der rue des Moulins gebracht parket zet ieverig het onderzoek voort. Luik. Zaterdag middag ver maakte zich de 7jarige Pierre B., rue des Croiseurs, met blaaskens te maken. De knaap klom op de venster zuil van het tweede verdiep om des te beter de blaaskens te doen wegvliegen, en viel met het hoofd op de koer- steenen. Het slachtoffer werd met ge kloven schedel opgenomen en naar het Engelsch Gasthuis gebracht, waar de arme knaap Zondag morgend over- den is. <3^ Vraagt bij uwen apotheker de SEDATINE zij geneest zonder aan de maag te schaden: schedelhoofdpijn, zenuwpijnen, kopzeer. Algemeen depot A. Defgnée, 3, Square Marguerite, Brussel. Het inrichtingscomiteit van het Congres voor den handeldrijvenden middenstand dat te Amsterdam ge houden wordt, den 3 en 4 September aanstaande, heeft zijne werkzaamheden geregeld als volgt Dinsdag 2 September, ten 8 ure avonds, feestavond met ontvangst door de vereeniging 'tRoggeschip concert, enz. Woensdag 3 September, 'smorgends ten half'tien, plechtige opening van het congres 's namiddags, ten half twee, vergadering der drie afdeelingen. Zij zullen te verhandelen hebben ie Samenwerkende maatschappijen van verbruik en voortbrengst, het ver- eenigingsleven, het krediet, contante betaling, inlichtingsbureel. 2e Oneerlijke concurrentie, uitver koop onder valsche voorwendsels, ver- valsching van koopwaren, zwende- larijen, wetgeving op het faillissement, gedwongen winkelnering, het uitven ten, arbeid in gevangenissen. 3e Beroeps- en handelsonderwijs, vervroegde winkelsluiting, Zondag- rust, belastingen, snel en goedkoop recht. Ten half vier algemeene vergade ring. Ten 8 ure plechtige ontvangst der Congresleden door 't gemeentebestuur opnet raadshuis. •;>Ten 8 1/2 ure, schitterende feest avond aangeboden door 't inrichtings comiteit groot concert met medewer king van de mannen zang vereeniging Apollo Donderdag 4 September, ten g ure vergadering der afdeelingen. 's Namiddags ten half twee slui tingszitting van het Congres. Daarna bezoek aan de beroemde Dierengaarde Artis Ten 61/2 ure, feestmaaltijd in de gioote zaal van Artis Prijs per couvert, gulden 3.5o, met inbegrip van 1/2 flesch wijn. Al de zittingen van het Congres hebben plaats in het groot Concert gebouw Dames van Congresleden hebben vrijen toegang tot de algemeene ver gaderingen en tot de feesten van Dins dag en Woensdag avond. Vrijdag, Zaterdag en Zondag, uit stap naar Haarlem, Leiden, Den Haag, Scheveningen en Rotterdam. Voor dien uitstap zal de commissie voor de ontvangst der vreemdelingen maatregelen genomen worden, welke binnen kort zullen bekend gemaakt worden. Diezelfde commissie zorgt des ver langend voor logement. Adres Kalver- straat, n. i55, Amsterdam. Verscheidene nieuw^ toetredingen zijn nog ontvangen door het inrich- hunne eigenaars zijn verwittigd. Hef- tingscomiteïf, waaronder Duitschland BEROEMD ROMAN DOOR HECTOR MALOT Als men zich eenmaal iets in het hoofd gesteld heeft en meester over eigen daden is, dan wacht men niet lang omzijn wil ten uitvoer te brengen. Ik opende Martha 's werktaschje en haalde de schaar eruit te voorschijn. Terwijl ik mijn broek in orde maak, zeide ik tot Mattia, moet gij mij in dien tijd eens laten hooren, hoe gij op de viool speelt. O, dat is goed. Hij nam daarop de viool en begon te spelen. In dien tusschentijd zette ik dapper de punt der schaar in de stof van mijn broek, even boven de knie en begon er de.beenen af te knippen. Het was een goede broek van grijs laken, evenals mijn jas en vest, en toen vader Acquin hem mij gegeven had, was ik er erg mede in mijn schik j geweestmaar het kwam niet bij mij j op, dat ik hem geheel vernielde door j er een stuk af te knippen integen deel. I In het eerst had ik onder het knip- ken naar Mattia geluisterd, maar al spoedig had ik de schaar opzijde gelegd en was ik geheel gehoorMattia speel de bijna even mooi als Vitalis. En wie heeft u de viool leeren spelen vroeg ik, in de handen klap pend. C JRi Niemand, of liever iedereen, en vooral mezelf, door mij veel te oefenen En wie heeft u muziek geleerd Dat weet ik niet ik speel wat ik heb hooren spelen. Kent gij de noten Neen. Ik zal ze u leeren. Gij kent dus alles Dat moet wel, daar ik directeur van een tooneelgezelschap ben. Men is geen kunstenaar zonder eigenwaan ik wilde aan Mattia too nen, dat ik ook musicus was. Ik nam mijn harp en zonder eenige inleiding begon ik mijn beroemd lied. K Fenesta vasciae padrona crudele En zooals het onder artisten behoort, betaalde Mattia mijn spel met dezelfde loftuitingen als ik het zijne hij had talent en wij waren elkander waardig Maar toch konden wij daar niet blijven zitten en elkaar tal van com plimenten maken wij moesten, na voor ons zeiven en ons eigen genot muziek te hebben gemaakt, muziek maken voor een avondmaal en slaap plaats. en Frankrijk. Het ServisclOgguvernement doet zich officieel vertegenwoordigen op het Congres. Alles doet dus voorzien dat de zittingen van buitengewon belang zullen zijn. Nog de uitdrijving te Landerneau M. de Maizières, die getuige was van de uitdrijving te Landerneau, be schrijft dize als volgt in den Gaulois Het is 4 ure. De troepen zijn daar, links en rechts en tegenover de school, de bevolking omringend en de kie mende dageraad laat de flikkering der bajonnetten op de geweeren ontwaren. Twee mannen, die boven hunne redin gote den driekleursjerp dragen, twee policiecommissarissen, de eene de heer Moërdès, van Brest, de andere die van Landerneau, wachten het uur af waar op z'.j mogen instrumenteeren. Kwart vóór 5 ure... Nu mag men beginnen aan de vrouwenvervolging. Zij treden voor de troepen vooruit, doch plots springt iemand voor hen en in de stilte die plots intreedt, klinkt over heel het plein de krachtdadige protestatie van M. Villiers. In naam der verontwaardigde be volking kom ik verzet aanteekenen tegen de gewelddaad, die gij gaat be gaan. Ik zeg het luid in uw gelaat, u dien men zulk eene laffe taak oplegt, wat een walg 't werk van uwe oversten bij alle eerlijke lieden opwekt. Gij komt hier vrouwen verjagen, die de kinderen van 't volk opvoeden het zijn de lieden uit het volk die haar zullen verdedigen. Op die krachtdadige protestatie on voorbereid, deed de commissaris een stap achteruit, ontblootte zich het hoofd voor M. Villiers en zegde Ik begrijp uwe protestaties. Ge lieve te gelooven, dat, wat mij aangaat, ik veel liever... Vervul uw plicht, zegde de heer Villiers. Eenige stonden volkomen stilte en dan hoorde men eene aarzelende stem zeggen Doet de sommaties. Bij het eerste tromgeroffel geen de minste beweging onder het volk nie mand verroerde een vin. Maar dan plots, als bezielde eene gedachte die menigte, stortte het volk mannen en vrouwen, vooruit, zette zich als een muur voor de school, een levende muur, waarin men eene bres zou moeten maken om aan de zusters te geraken. Tweede sommatie Tweede, langer gerekt tromgeroffel. De muur beweegt zich niet. Alleen ziet men de vrouwen zich dichter tegen elkander aansluiten. Derde sommatie Het tromgeroffel schijnt geen einde te nemen. Leven de zusters, is het eenig antwoord. Charge\ Stil komen de gendarmen aange- ieden. Pas op 10 meters gekomen van den groep der beschermers van de zusters springt er een jong priester vooruit, grijpt den teugel vast van het paard van den wachtmeester en zegt Gij zult eerst over mij rijden eer ge die vrouwen bereikt. Heel de troep aarzelt, staat stil, wijkt. Char gei l Ditmaal is de pas sneller. De man nen uit het eerste gelid verdedigen zich met stokken. De paarden sprin gen, stampen en steigeren. Menschen vallen op den grond. Een gendarm trekt half den sabel, maar laat dan het wapen zakken. De troep is machteloos om den muur te breken. Char gei Ze keeren nogmaals terug de ran gen openen zich, maar sluiten zich achter hen. De paarden zijn letterlijk ingesloten ieder gendarm is de ge vangene vari tien man, die roepen Leve het leger I Ten derden male is de gendarmerie machteloos^ - De tro'ëp-1 beveelt de man, die dit eerlooze gevecht aanleidt. Ditmaal is het afzichtelijk. Met ver snelden pas rukt het bataljon. Eene onbeschrijflijke verwarring volgt. Met de geweerkolven beukt de troep op de gelederen der mannen, die uiteenge slagen worden dan walgelijk tooneel; met oprechte brutaliteit, slaat en stampt de troep onder de vrouwen een meisje stort bloedend neer, eene oude vrouw wordt bij de hairen gesleurd. De deur van het klooster is vrij, M. Combes kan werken Te Landerneau is eene zuster, onderwijzeres in de vrije school, buitengezet geweest door haar eigen broeder die gendarm is deze voerde weenend het hatelijk bevel zijner over sten uit. Het schijnt dat de boeren teS.Meen misnoegd zijn tegen den priester-afge- veerdigde Gayraud, omdat deze hun de kalmte aanpredikte en hun aanried geen geweld te gebruiken. Zaterdag zou er zelfs eene vijandige betooging tegen hem plaats gehad hebben. De E. H. Gayraud is dan naar Folgoët vertrokken. De admiraal de Cuverville senateur, heeft hem in de school van St. Meen vervangen. Zondag zijn de officieele inbrekers thuis gebleven en werden er geene scholen opengebroken en geene weer- looze Zusters verjaagd. Te Ploudaniel, Folgoët en St Meen zijn de boeren nogthans de wacht blijven houden aan de scholen, om alle verrassingen te voorkomen. Een 3otal mannen slapen nachts op strooilagers in deklassen, terwijl andere de wegen in het oog houden of van in den toren den omtrek naspeuren. De E. H. Gayraud heeft Zondag te Folgoët aan een Parijzer dagblad schrijver verklaard dat de toestand in Bretanje zeer bedenkelijk is. De ge moederen zijn zeer opgewonden. Tal rijke boeren verklaren dat zij liever sterven zullen en zich door de peerden Ik sloot mijn reiszak weder dien Mattia thans over zijn schouders hing. En nu voorwaarts over den bestoven weg nu moesten wij in het eerste dorp, waar wij aankwamen, blijven en tdaar een w»orstelling geven eerste optreden van het gezél schap LeeF'fhij uw lied, zeide Mattia wij zullen het dan samen zingen en ik denk, dat ik het wel spoedig met de viool zal kunnen begeleiden dat moet zeer mooi zijn. Dat zou zeer mooi zijn en het geëerde publiek zou wel een hart van steen moeten hebben om ons niet ruimschoots daarvoor te beloonen. Die studie werd ons echter bespaard Toen wij een dorp bereikten en wij bezig waren een geschikte plaats voor onze voorstelling uit te zoeken, kwa men wij voorbij een boerderij, waar tal van menschen,gedoscht in hun zondag- sche kleeren met bloemen en linten versierd, bij elkander waren men behoefde niet heel slim te zijn om te raden, dat dit een bruiloft was. Plotseling viel het mij in, dat deze menschen het misschien wel prettig zouden vinden, als wij muziek maak ten om hen te laten dansen ik liep de plaats dus op, gevolgd door Mattia en Capi, en met mijn hoed in de hand en een diepe buiging de deftige buiging van Vitalis deed ik aan den eersten persoon, dien ik tegenkwam, dit voorstel. Het was een groote jonge man der soldaten laten vertrappelen, dan de zusters te laten vertrekken. Te S. Meen vooral zijn er onlusten te vreczen. De E. H. Fournier, pastoor van S. Germain le Gaillard, die, om tegen de sluiting der scholen te protesteeren, een beleedigenden brief voor president Loubet in een dagblad had afgekon digd, is door Mgr Monnuou, bisschop van Chartres, afgesteld. Een luitenant-kolonel afgesteld. De luitenant-kolonel de St-Remy, bevelhebber van 't 2C jagers te Pontivy, is afgesteld omdat hij geweigerd had een schadron jagers naar Pioërmel te zenden, ten einde de officieele inbre kers te beschermen. De luitenant-kolo nel had aan zijnen generaal verklaard, dat zijne godsdienstige gevoelens hem verboden, zijne medewerking te ver- leenen tot de sluiting der katholieke scholen. De officier is in vestingarrest gesteld en zal voor een krijgsraad ver zonden worden. De scholen te Parijs Te Parijs zijn er i5 vrije scholen gesloten geweest, namelijk 9 meisjes scholen en 6 bewaarscholen, met samen 3249 leerlingen. Het ministerie beweert dat in de officieele scholen nog plaats is voor 4825 leerlingen het stadsbestuur be strijdt zulks en brengt in dat er sedert lang reeds ongeveer 3ooo kinderen aangegeven zijn, voor welke men nog geen plaats heeft kunnen vinden. De koningin der Belgen De toestand Harer Majesteit heeft Zondag onrust verwekt. Sedert Maan dag luiden de berichten uit Spa gun stiger. Ambtelijke besluiten. M. Standaert, van Beernem, is notaris benoemd te Brugge, in de plaats van M. Claeys, overleden, en M. Achille Dhoore, kandidaat-notaris te Assebroucke, is notaris benoemd te Beernem. Sterfgevallen M. Dierickx, notaris te Thourout, is zondag aldaar overleden. Lange Zoutstraat, 53, AALST EINDE VAN 'T ZOMERSEIZOEN Van den 20 Juli af, groote uit stalling en verkoop aan prijs van factuur van al de zomerartikels, ten einde alle seizoenen de laatste nieuwigheden te kunnen aanbieden KOMT ZIEN EN OORDEELT wiens rood gelaat door een paar stijve hooge boorden, die tot aan de ooren reikten, was ingesloten hij zag er goedhartig en bedaard uit. Hij gaf mij geen antwoord maar zich omkeerende tot eenige bruilofts gasten want zijn fonkelnieuwe jas scheen hem in zijn bewegingen te hinderen stak hij twee vingers in den mond, en liet daarop een schel gefluit hooren waarvan zelf Capi schrikte. Heilo, ho 1 vrienden 1 riep hij wat dunkt gij van een stukje muziek Hier komen juist eenige muzikanten. O ja, ja 1 muziek riepen allen als uit een mond. Ruimte voor een quadrille. En binnen weinige minuten hadden de dansers een kring gevormd en waren alle kippen en vogels die rondliepen op de vlucht geslagen. Hebt gij wel eens een quadrille gespeeld vroeg ik Mattia fluisterend in het italiaansch, want ik gevoelde mij in het geheel niet gerust. -ja. En hij begon er een te spelen, toe vallig kende ik de wijs. Wij waren dus gered. Er werd een karretje uit den stal gehaald en de boomen op den grond gelegd, zoodat wij er konden instijgen. Hoewel we nooit samen gespeeld hadden, bleef onze quadrille toch goed in de maat. Het is waar, ons publiek was niet zeer fijn noch aan veel ge wend. SPECIALIST bediend door de Zusters van Liefde 79, rue de l'lnstitut, 79, JUIN/IET (BIJ CHARLEROI) IrPlllfPü (bilking en barstbreuken) Vol- JlOUliöll ledige genezing van elke breuk, zon der band voor het leven, door de verbeterde methode van Dr L. DOGNIAUX, specialist. Verscheidene duizenden authentieke genezin gen vraagt adressen van geloofwaardige personen, sedert g jaren genezen. kele dagen vcor het leven, door de bijzondere behandeling van Dr L. DOGNIAUX. volgroeiing van de knie, enz., enz. Dr. L. DOGNIAUX, specialist, ontvangt, 79, rue de l'lnstitut, te Jumet, Maandags en Woensdags, van i tot 3 uren. Telefoon 473 Kan een van u op den wald- horen blazen vroeg de groote man. Ja, ik, antwoordde Mattia, maar ik bezit er geen. Ik zal er een gaan halen, want ik vind een viool wel heel mooi, maar ijselijk pieperig. Speelt gij dan ook op den wald- horen vroeg ik in het italiaansch aan Mattia. Ook op een schuiftrompet en de fluit. Mattia was ongetwijfeld een groote aanwinst voor mij De waldhoren was spoedig gehaald en weder begonnen wij quadrilles, polka's en walsen te spelen. Wij speelden, zonder een oogenblik op te houden, tot aan den nacht toe door dat was voor mij niet heel erg, maar wel voor Mattia, want hij had de zwaarste partij, daar hij bovendien vermoeid was van de reis en de ont beringen. Van tijd tot tijd zag ik hem bleek worden, maar hij speelde toch door, en blies zoo hard hij kon door de horen. Gelukkig was ik niet de eenige, die zijn bleekheid opmerkte de bruid zag het eveneens. Nu is het genoeg, sprak zij, de kleine jongen kan het niet langer vol houden nu moet ieder zijn beurs openen voor de muzikanten. Als gij het goedvindt, zeide ik, terwijl ik uit de wagen sprong, dan zal onze kassier met het bakje rondgaan. (jt Vervolgt.)

Klokke Roeland | 1902 | | pagina 3