Orgaan der Ghristene Volkspartij van België Beslist, dus zeker VEERTIENDE JAARGANG N' 31 5 CENTIEMEN HET NUMMER ZONDAG 31 JULI 1904 KLOKKE ALLES VOOR ROELAND HET VOLK Als ik klep is het brand. Als ik luid, o heil en glorie, /c 't victorie In Vlaanderen/and ABONNEMENTSPRIJS vooraf betaalbaar. Een jaar 3,oo fr.; 6 maanden 1.75fr.; 3 maanden 1.00 fr. (Voor 't buitenland 5.00 's jaars). Men schrijft in bij P. Van Schuyi.enbergh, uitgever, Zonnestraat, Aalst, en in alle postkantooren van het land. AN NO N CEN PRIJS per drukregel: Gewone annoncen o.i5; dikwijls herhaalde bij overeenkomst; vonnissen o.5o; reklamen 0.75. Alle briefwisseling, vrachtvrij. Ongeteekende brieven worden geweigerd. Men zende alles voor Donderdag middag. Gedenkteeken De Back"" De vrienden, die met een inschrijving- lijst, of door hunne persoonlijke bijdrage medewerken voor het gedenkteeken van wijlen Advokaat De Backer, mogen tot gemak der inzameling, indien zij het noodig achten, de lijsten tot einde Augusti houden. Het Midden-Comiteit te Denderhautem. VERBOND DER Christen Democraten van Belgie Ter kennis wordt gebracht dat de keure van het Verbond zal gezonden worden aan al de vereenigingen die het zullen vragen. Nogmaals wordt herinnerd dat de aangesloten kringen de jaarlijksche bijdrage moeten zenden uiterlijk vóór iS Augustus. On middel ijk worden dan de kaarten gezonden voor de afgeveerdigden bij 't Congres van September aanstaande. De algemeene Secretaris van 't Verbond Karel WECKERS Groote Markt, Boom. Pius Paus en I Fransche Republiek Gaat hetJ.-11 ,c.a* o-icw den godsdienstvrede in Frankrijk heeft be houden eindelijk verbroken worden Gaat de rampzaligste aller oorlogen, de gods dienstoorlog vooï goed in Frankrijk losbersten Door zijne langmoedigheid cn behendige politiek heeft Paus Leo XIII gedurende lange jaren het uitbersten van dien oorlog voor komen. Hij wist wel dat 't fransch gouvernement vijandig gezind was tegenover de Roomsche Kerk, en dat de toestand der katholieke bisschoppen in Frankrijk veel te wenschen liet. Immers, 't is een ongehoorde zaak en ramp vol voor de Kerk dat de benoeming der bisschoppen overgelaten zij aan een gouverne ment dikwijls samengesteld uit vrijdenkers en vrijmetselaars, het is te zeggen uit vijanden en vervolgers der Kerk. Dat is bijna monsterachtig en onbegrijpelijk en nochtans dat bestaat in Frankrijk. De vrijdenkerij heerscht in het Fransch ministerie, en dees ministerie heeft het recht de bisschoppen te benoemen. Zekerlijk, de Paus behoudt het recht onwaardige candidaten, het is te zeggen slechte of onbekwame priesters te weigeren maar de zwakke, de flauwhartige, de twijfel achtige candidaten door het gouvernement voor gesteld, kan de Paus niet afwijzen. Dat buitensporig recht van een vrijdenkers- ministerie, ziedaar de kanker die het hart afknaagt der Fransche Kerk, en de oorzaak is van veel ellenden en verergernissen. Twee Fransche bisschoppen, van Dijon en van Laval, zijn sedert lang te Rome aangeklaagd om hun wangedrag de eerste is beticht onder ander van vrijmetselaar te zijn, de tweede van schandaleuze daadzaken. Die droeve feiten moeten niemand die met de katholieke geschiedenis bekend is verwon deren immers, er staat geschreven in het Evangelie 't is onvermijdelijk dat er vererger nissen gebeuren en onder de 12 Apostelen van Christus, die allen bisschoppen waren, is er geen verrader, Judas geweest Paus Pius, gebruik makende van zijn onbe twistbaar recht van Opperhoofd der Kerk, heeft die twee bisschoppen voor zijne vierschaar te gaan verontschuldigen te Rome voor 't heilig Officie, verbiedt minister Combes aan die twee j bisschoppen aan den Paus te gehoorzamen en hij bedreigt den Paus zoo Hij die onwaardige bisschoppen afstelt of in den ban slaat, niet i alleen alle betrekking met Rome te staken, j maar zelfs het Concordaat af te breken, het budget van eerediensten af te schaffen en in vollen oorlog te komen met de katholieke Kerk. Aldus is de toestand voor 't oogenblik. Men ziet dat hij ten hoogste gespannen is, en vol van sombere voorteekens. Nog één stap, en de godsdienstoorlog woedt in Frankrijk. Veel rampen zal hij berokkenen aan de katholieke Kerk, en wellicht noodlottig zijn aan de Fransche Republiek. De plichtige van al die rampen van Kerk enStaat is ontegen sprekelijk het Fransch Ministerie voor ieder mensch van gezond oordeel kan dat punt niet in twijfel worden getrokken. Men zou nog kunnen begrijpen dat minister Combes, bewerende dat de vrijheid van onder wijs niet bestaat in Frankrijk, dezelve onttrekt aan de kloosterorden dat is willekeurig en tegenstrijdig met het natuurlijk rechtmaar dat minister Combes aan den Paus verbiedt bis schoppen te oordeelen en te straffen die zondi gen tegen het geloof en de zeden, zulke aanmatiging gaat alle gedacht te boven, en er is niet een eerlijk man die op dat punt aan den Paus geen gelijk zal geven en den minister Combes verantwoordelijk maken voor al de rampen welke de godsdienstoorlog in Frankrijk zal meêslepen. Aldus doende, bedrijft minister Combes een onvergeeflijke misdaad, niet alleen tegen de heilige gewetensvrijheid, maar ook tegen de beschaving en tegen het Fransche volk. Priester Daens. Woensdag 20 Juli, moesten zij verschijnen voor het tribunaal van het H. Officie, door den Paus zei ven voorgezeten. Dit is alles klaar en duidelijk. Ofwel er is geen Paus, geen gezag meer in de katholieke Kerk, of wel de Paus heeft het recht van al de geloovigcn, priesters en bis schoppen te oordeelen in zake van geloof zeden. 't En is niet omdat de bisschoppen van Laval en Dijon republikeinschgezind zijn, of zelfs be vriend blijven met het ministerie Combes dat zij voor het Roomsch tribunaal moeten v schijnen neen, maar 't is omdat zij beticht zijn van daden tegen het geloof en de zeden. En nu, wat doet het Fransch Ministerie In plaats van 't onbetwistbaar recht van den Paus te erkennen en aan de twee betichte bisschoppen het bevel of den raad te geven zich Van de wetgevende kiezingen van 1906 sprekende schrijft De Vlaamsche Ga\et dat Daensisten en independen- ten te Brussel een verbond zullen maken. Kereldiedebewering onderteekent, is mis, volslagen mis. De christen democraten van Brussel strijden in 1906, alleen, met pastoor Daens aan 't hoofd der kandidaten, en hopen dat zij een tweeden democraat, een uitsluitend vlaamschsprekende, er door zullen halen. Daar zulks eene besliste zaak is, mag De Vlaamsche Ga\et dit als zeker melden. De schrijver dezer is een katholiek democra tisch handelsreiziger, die regelmatig, het heele jaar door, geheel het vlaamsche land doorreist, doorloopt, doorkruist. Mijn grootste vermaak is mij overal, in steden en dorpen, in te lichten over den toestand der werkende klassen, der boeren en der burgerij, ten einde alzoo later door pen en woord mede te kunnen werken tot de lotsverbetering der arme verdrukte volks klassen. En alzoo, geheel het vlaamsche land doortrekkende, heb ik vernomen dat de steden van Lokeren, Ninove, Geeraardsbergen, Oost ende, Leuven, Turnhout en Mechelen de steden zijn waar de grootste huren bestaan voor de burgershuizen en de werkmanswoningen. De laatste stad, die ik deze week heb bezocht, en waar ik mijn artikel schrijf, is Turnhout en de wraakroepende feiten die ik daar vernomen heb wil ik u allen, beste lezers, mededeelen. En om u te verzekeren dat ze echt en waar zijn, ik heb ze vernomen van een braven, onder vindingrijken ondernemer zelf, echt zuiver katholiek en democratisch, werkmansgezind. Die heer heeft mij gezegd dat hij voor twee jaar eene rij van 10 werkmanswoningen heeft on dernomen, waarvan elke woning den kapitalist, die ze heeft doen bouwen, op ongeveer ióoofr. komt, de grond (9 roeden hof aan 32 fr. de roede medegerekend) en al die brave, eerlijke, oppassende werklieden, welke die huizen be wonen, moeten eene huishuur opbrengen van 120 fr., dus juist 7 1/2 per honderd I Is dat gepermetteerd, is dat geoorloofd ik vraag het u in gemoede, de hand op het hart I En daar is zooveel, zooveel geld in ons land dat de spaarkas boven de 2000 fr. maar 2 per 100 intrest geeft I... En van die arme, brave werk lieden, die maar zoo een gering dagloon heb ben, zullen de katholieken, die als katholiek willen doorgaan, eene woekerhuur (ik zeg woekerhuur met opzet) afpersen van 7 1/2 per honderd, als wanneer zij voor dezelfde kapitalen, in de spaarkas maar 2 per honderd l ontvangen Is dat dan wonder dat al de ge vaarlijke sekten, het liberalisme, het socialisme, het nihilisme, het anarchisme (de verschrikke lijkste sekte van allemaal) zooveel vooruitgang doe.a in de wereld en ook in ons land, hetgeen wij gezien hebben met de laatste kamerkiezing, dat het volk zich teenemaal en geheel en al af keert van de oude bewaarderspartij, die zoo met het volk leeft IEn ik zeg na rijp onder zoek, dat de groote, ongenadige woekerhuren, die men in al de bovengenoemde steden van de werkende klassen afperst, eene der grootste oorzaken zijn van do thans heerschende en toe nemende volksarmoede I En de schandige, onverzadelijke gouddorst der rijke, bezittende klassen van den tegen- woordigen tijd kent geene palen ik ken eene dame in eene vlaamsche stad van 't vlaamsche land, dame onlangs overleden en die aan hare erfgenamen eene fortuin achterlaat van veertien millioenl Zij kocht over twee jaar eenen eigen dom, welke zeven burgerswoningen of liever arbeiderswoningen bevat, en weet ge wat ze deed In plaats van de huren te verminderen, verhoogde zij die nog met 5 fr. per jaar dus geld afpersen van arme, ongelukkige werklieden, want onder de bewoners van die huizen zijn er ongelukkige weduwen, die zonder eten zouden zitten, indien ze niet ondersteund wierden door groote liefdadigheidsgestichten der stad l En om u te doen zien hoe de verschrik kelijke gouddorst alle rangen der maatschappij tegenwoordig besmet, ken ik een bankier in de zelfde stad, die nogthans ook voor katholiek der oud-bewaardei spar tij wil doorgaan, en die aan deftige, eerlijke koophandelaars der stad 20 °/0 durfde rekenen, omdat die personen oogenblik- kelijk verlegen waren met geld, noodig voor het betalen van wissels I Zijn dat katholieke wer ken en moet men dan verwonderd zijn dat de 1 - j Wat gezegd en geschreven wordt van de arme, verdrukte werklieden cn van de zoo ge- teisterde middenklassen of burgerij, dient ook j gezegd van de Soeren die ongelukkige klasse die zooveel moet doen om eerlijk en deftig Ik heb dit artikel willen schrijven om een der bronnen van de echte, ware volksarmoede te doen kennen, door de wraakroepende han delwijze der kapitalisten, der rijke en machtige grondheeren tegenover de brave, maar onge lukkige arbeiders-, boeren- en middenklassen of burgerij dien droevigen, ongelukkigen toe stand der kostwinnende klassen veranderen door ware, goede, rechtveerdige volkswetten zal de zware taak zijn der echte, ware, demo cratische volkspartij, die hier in Belgie en in alle landen zoo hardnekkig worstelt voor volks beschaving en volksveredcling en het welzijn, de lotsverbetering der werkende kostwinnende standen 1 Een katholiek democratisch handelsreiziger. Kenschetsend Onder dien titel drukt Het Nieuws van den Dagvan 25 Juli In hunne nummers van heden, nemen Het Rechten Klokke Roeland, de organen der groene democraten, de verdediging op van... minister Combes, en spuwen vuur en vlam tegen de katholieken, welke dien braven apostaat, dien onvergelijkbaren vervolger van priesters en kloosterlingen, dien onmeedoogenden verjager u van Broeders en Zusters hebben durven te doen zien hoe de verschrik- j beschuldigen Dezelfde groene bladen verdedigen insgelijks de twee fransche bisschoppen, van Dijon en Laval, die in opstand zijn tegen den Paus en die liever aan M. Combes dan aan de Kerk gehoor zamen. Wat dient er meer gezeid In dcnzelfden zin schrijven Fondsenblad Landwacht, Gazette van Brugge, Brugsche Vrije, en gansch de rommelzoo van zeer christelijke, katholieke bladen der bewaarders. aILJ-.lj;t-„, van de waarheid, door leugen an lastertaal. Waarom beweren zij enkel 0 Waarom bewijzen zij niet, niet door woorden gezegd van de boeren die ongelukkige klasse j of enkele zinsneden op oneerlijke wijze aan te halen of uit te leggen, zooals ZV doen, maar door onze artikels 't zij geheel of ten grooten door de wereld te geraken, die zooveel moet werken, wroeten en slaven, van den morgen deele over te nemen, zooals wij doen met hun tot den avond, hoe worden die ook wreed en geschrijf onrechtveerdig behandeld door de kapitalisten cn de bezittende klassen Ik ken een katho lieken volksvertegenwoordiger in de provincie I Antwerpen, die drie hofsteden te verhuren heefteen dier hofsteden werd door zijnen j vader, een achtbaar en rechtveerdig man, ver- i huurd aan 450 fr. per jaar de zoon, een echte .j geldduivel, heeft de huur verhoogd tot 800 fr.; na eenige jaren de stede bewoond te hebben, had de tegenwoordige pachter eene schuld van 35oo fr., en wat is er gebeurd De aime onge lukkige pachter, met een groot huishouden van i 6 kleine kinderen, werd met half-maart laatst- j leden onbermhertig op straat gezet, al de huis- j meubelen werden op straat gesmeten en de arme vrouw en de ongelukkige kinderen hebben j drie nachten onder den blooten hemel doorge- bracht, bij dit strenge en guie jaargetijde is i dat niet wraakroepend en zijn dat de werken i van een katholieken volksvertegenwoordiger I Ik ken in de provincie Antwerpen, een per- soon van oud edel geslacht, tevens burgemeester zijner gemeente zijn broeder in de provincie Oostvlaanderen sterft de burgemeester-edel- man erft verscheidene millioenen, waaronder 1 vele hofsteden de nieuwe bezitter verhoogt al de pachten een zijner ongelukkige pachters gaat geheel cn al ten onder, kan niet betalen, wordt voor zijne schuld aangeslagen, publiek uitverkocht en eenige dagen later komt hij zich ophangen aan de poort van het kasteel van den onbermhertigen rijken edelman-burgemeester Deze als vertegenwoordiger der wet, was verplicht de identiteit van het lijk te komen bestatigen en wat doet hij Hij zegt dat hij den zelfmoordenaar niet kent, denzelfden onge lukkigen landbouwer, zvn eigen pachter, dien hij zoo wreed en onbermhertig heeft behandeld Maar al de inwoners van het dorp zijn van het feit onderricht en ofschoon zij niet publiek durven spreken, bespreken zij ondereen en in hun eenvoudig, rechtschapen hert, 't schandig en wraakroepend gedrag van hunnen edelen en katholieken burgervader Wat heeft de edele en volksgeliefde priester Fonteyne (die eenmaal in de Belgische Volks kamer za! zetelen, dat is vast en zeker) vol komen gelijk als hij voor eenige weken schreef dat v het beste middel en de rechtste weg om de arme, verdrukte boeren te redden is van al de overdrevene pachten aan den willekeur van de machtige grondheeren te onttrekken, ze door wet- en landbouwraden op hunne echte waarde te brengen en te regelen. Vele andere zaken kunnen goed zijn maar daar alleen ligt de redding. De bewaarderspartij met al hare kasteelheeren en grondeigenaars weet dat, en daar zij meester is kan zij dat maar dat wil zij niet de geldzak boven alles dat is hare broederliefde Kenschetsend mag zulks wezentlijk heeten. Want, die overtuigd is dat hij den goeden kant der zaak vast heeft, die dus rechtzinnig handelt en ter goede trouw, durft zijne aan hoorders of lezers met de woorden des tegen strevers bekend maken. Dat durven de bewarende schrijvelaars-van Nieuws van den Dag, Fondsenblad, Brugsche Vrije, enz. niet, wel een bewijs dat zij het besef hebben van hunne slechte handelwijze en goed weten dat zij oneerlijk en ter kwader trouw handelen om het volk een verkeerd en valsch gedacht te geven over de christen democraten. Een treffelijk man heet zulke persridders persschavuiten. Uit Antwerpen Mijn artikel van verleden maand, waarin ik er op wees dat de Flaminganten zich moesten losscheuren van hunne partij en op eigen voeten loopen, heeft nogal ophef gemaakt. Sommige katholieke Flaminganten namen het euvel op dat er gezegd werd de Vlamingen in de katholieke partij werden langzaam maar zeker verdrongen. En toch is 't zoo I Sedert jaren reeds wordt de Flaminganten vloed in de meetingpartij ondermijnd. Tot dat doel werd een Vlaamsch dagblad gesticht. Dit blaadje, met een Flamingantenkleedje getooid, maar dat zooveel rechtzinnige Vlaamschgezind- heid inzichheeft als Judas voor zijn goddelijken meester, dien hij verkocht voor dertig zilver lingen, werkt met voorbeeldigen ijver aan het ophemelen der creaturen van de katholieke associatie. Tegen heug en meug worden die heertjes vooruitgestooten en bewierookt. Een dier creaturen is, onze huidige volks(?) vertegenwoordiger Paul Segers. Alhoewel van jongs af Franschgezind van kop tot teen en op het O. L. Vrouw-College de leider der Frans- kiljonskliek, wordt hij in de kolommen van dit Vlaamsch(?) gezind blad voorgesteld als een der overtuigdste Vlaamschgezinden. Het minste redevoeringske wordt uitgebazuind als zijnde een meesterstuk van welsprekendheidenzenz Maar over onzeechte Vlaamsche volksjongens, die van op de schoolbanken, al hun tijd, al hunne kennis en geld ten dienste stelden der Vlaamsche zaak, en die wezenlijk talent en welsprekendheid bezitten, daarover nooit of zelden een woord. De Franskiljon Paul Segers werd voorgesteld als vertegenwoordiger van het Vlaamsche Antwerpen, en de Flamingant Adelfons Her.derickx mocht tot stopgat dienen en werd bijgevoegd volksvertegenwoordiger. I De Flamingant Henderickx wordt geduld in

Klokke Roeland | 1904 | | pagina 1