Buitenlandsch Nieuws. Overstroomingen in België. Men schreef maandag Geheel de vallei der Senne is reeds overstroomd: de dijk is weêr doorgebroken op dezelfde plaats waar verleden jaar nogmaals eene doorspoeling heeft plaats gehad. Geheelde omtrek van Mechelen, vooral hst grondgebied van Eppeghem cn Vilvoorde bevindt zich onder water. Men vreest voor erge ongelukken. Ten gevolge van den dooi is de Maas aanzienlijk geklommen en, van Namen af tot in Nederlandsch-Limburg, heeft zij overal groote schade aangericht. Het water,zegt het - Maaseycker Weekblad, is op eens schrikkelijk geklommen en heeft met eene ongelooflijke kracht een groote massa zware ijsschollen, die doorgaans 41) a 50 centimeters dikte hebben, langs gansch den oever op den dijk geworpen. Verscheidene schepen, welke men in veiligheid achtte, zijn losgerukt en weggedreven. Al de oeverbewoners, wier huizen en stallen nu reeds voor het mee- rondeel overstroomd zijn, vreezon voor do verdere gevolgen. Het water der Maas berei to zaterdag to Maaseyck -1 m. 15 c., men was er bezu met den dijk te verhoogen. Verscheidene fabrieken langsheen de rivioren gelegen, staan onder water, zoodat men er genoodzaakt geweest is het werk te staken. Beneden Luik zijn de velden in een overgroot meer herschapen te Seraing heelt men verscheidene werklieden in een boot aan hun huis moeten afhalen. Op vele rivieren vlotten groote hoeveelheden visschen, die door de ijsschollen gedood zijn te Jupille hoeft men een snoek van 5 kilo govan gen in eon huis, dat door het water overstroomd was. In Henegauw zijn ook bijna al de rivieren overstroomd. To Ham-sur- Heure is alle gemeenschap onderbroken. Do spoorweglinie van Vierves naar Vireux staat onder water en op velo plaatsen is de dijk der baan weggespoeld. Te Charleroi is eene boot, met kolen geladen, door eene ij.sschol in den grond geboord. In verscheidene gemeenten zijn do sluizen door den he vig en stroom losgerukt en meegesleept. Op de vaart van Charleroi naar Brussel zijn drio schuiten met kolen gezonken zij waren bestemd voor Gent en Leuven. De lading is ver loren. Veel vee, dat zich op du weidon bevond, is door do overstrooming vorrast en verdronken. Tot nu toe hebben wij gelukkig geene verliezen van menschenlevens vernomen. De laatste tijdingen, betreffende de overstroomingen, zijn zeer geruststellend bet water trekt zich allengskens terug, de aangerichte schade is nog aanzienlijk, doch alles doet voorzien dat dit jaar de over stroomingen de verschrikkelijke gevolgen niet zullen hebben van verle den jaar, ten minste niet in de provinciën Brabant, Henegauw, Namen en Luik. In Limburg schijnt het echter anders gesteld. De bewoners der Maasoevers, zegt de Onafhankelijke van Has selt, vreezen voorde overstroomingen en andere onheilen, door den dooi en ijsbrokken veroorzaakt. In den nacht van 30-3L december is de Maas tegenover Maaseyck gedeeltelijk losgeraakt en het plotseling gerezen water wierp met een ongeloollijke krachteenen hoop zware ijsschollen, van omtrent een hal ven meter dikte, op den Maasdijk. Het water dringt in de stallen en huizen der overbewouors en men vreest grootere rampen ondertusschen verkeert men in angstige span ning. Vele schepen hebben hunne ankerkettingen losgebroken en drijven den staoom af. Verleden zaterdag teekende de pijlschaai te Maaseyck 4 met. 15 en men begon do dijken op do bedreigde plaatsen te verhoogen. In de gemeenten Eysden, Stockheim, Mechelen, enz. staan de wei landen en landerijen langs de Maas geheel onder water. Boven Luik heeft de overstrooming der Maas overal onberekenbare schade veroorzaakt- Twee eilanden, waarvan een tegenover het kasteel van Rieudotle, zijn bijna geheel weggespoeld door don stroom. Te Java is een bureel vernield twee steenbakkerijen zijn te Ben ingestort en te Bas Ohais oene boot met ijzererts gezonken. Veel vee is in de overstrooming omgekomen. Persoonlijke' ongelukken worden tot nu toe niet gemeld, behalve een te Bas Oha in die gemeente heeft men het lijk van een man in 't blauw gekleed, eenige oogenblikken op het water zien vlotten en daarna onder de ijsschollen verdwijnen. Buitenland. 's-Hertogenboscli, 2 ure. De stad is ondergeloopen. Alleen de markt is tot nog toe vrij. Te *8 Hertogenboscn moeten allerlei ongewone middelen worden te baat genomen om de gemeenschap in de overstroomde stad open te hou den. Men ziet er velen zich van stelten bedienen, om droogvoets door de straten te komen Anderen laten zich door personen, die om iets te ver dienen hunne ruggen beschikbaar stellen, door bet water dragen. Van itjes iCöi' 'iru^ hriU' gemaakt. d.ojireking van 't ijs veel brnggori en sluizoa half w,...«wo^-Vizende personen slaan gedurig aan de kaaien der Seine. In de Girondezijn verscheide schepen erg beschadigd. Te Lyons, in de Rhóne, werd door de ijsbraak een schip ir* den grond geboord. In Oostenrijk zijn al de dorpen van den linker oever van den Donau, overstroomd. In Hongarië, Beieren, Baden en do Rhijn-Provinciën zijn de kloinste rivieren in wilde stroomen veranderd. Een stoutmoedige diefstal is zaterdag in de Kathelijnestraat te Brussel gepleegd. Een twintigjarige jongeling, netgekleed, kwam in een magazijn van ellegoederen en kocht er verschillende voor werpen, onder ander een zijden halsdoek. Hij vroeg daarna de ge wone foulards te mogen bezichtigen. Terwijl de koopvrouw eene andere doos ging nemen, deed de kooper de doos met de zijden foulards open en nam de vlucht met geheel den inhoud, een hon derdtal halsdoeken van 3 tot 6 fr. het ^tuk. De koopvrouw liep den diefna, doch deze was weldra langs de Graanmarkt verdwenen. De policie van Brussel heeft maandag avond eene bende jonge dieven in de volgende omstandigheden aangehouden. Eenige dagen geleden had de portier Teugels der Cite' Leopold, Sennestraat, in een gang, leidende naar de kelders der Cité, eene groote hoeveelheid sardienendoozen, vijgenmatten, vleesch, enz. ontdekt. Hij verwit tigde de policie en legde zich maandag avond in hinderlaagweldra zag hij twee kerels in den gang sluipen. De portier kwam uit zijne schuilplaats te voorschijn: een der kwaaddoeners trok zijn mes,doch Teugels loste een revolver, met los poeier geladen. De policie snel de op dit teeken toe en hield de twee dieven aan deze bekenden dat zij de daders zijn van talrijke diefstallen en hebben hunne me deplichtigen, ten getalle van drie, doen kennen. Zij maakten eene bende uit, waarvan de oudste 18 jaren en de jongste slechts i3 jaren oud is. HASSELT, 6 jan. Een stoutmoedige diefstal is in onze hoofdkerk gepleegd. Op het einde der verleden week heeft men ontdekt dat een aanzienlijke hoeveelheid lood uit de dakgoten en andere plaatsen met behendigheid gesneden en weggenomen was. Tot nu toe zijn alle opsporingen, om de dieven te ontdekken, vruchteloos gebleven. (Onafhankelijke). Men schrijft uit Tessenderloo aan den Onafhankelijke In de gemeente Tessenderloo he«rscht eene besmettelijke kinderziekte, die reeds eenige slachtoffers heeft gemaakt. De eerw. heer pastoor der parochie, als een nieuwe Vincentius-a-Paulo, heeft zijne pastorij in een soort van gasthuis herschapen, en neemt daar met helde alle kinderen in op, wier ouders zulks verlangen. Hij wordt in zijn lief dewerk geholpen door eenige eldelmocdige dames; de kleinen worden kosteloos verpleegd en verzorgd. Verleden week waren ongeveer dertig zieke kinderen op de pastorij. Zulke oprecht kriste- lijke daden gaan allen lof te boven. LIUK, 7 januari. Ten gevolge van aardinstortingen op de spoorweghnie tusschen Dison en Verviers, is het verkeer tusschen deze twee staties onderbroken. M. Lhoest.van Huere-le Roman, had zijn broeder tot aan de tatie te Vise vergezeld, en keerde 's avonds alleen naar huis weer n een rijtuig, toen nabij Hallambaye, twee mannen zijn peerd bij len toom grepen, terwijl een derde h:m zijn geld afeischtc. Zonder te antwoordden loste M. Lhoest een revolverschot op zijne aanval lers het peerd schoot vooruit in galop en ontsnapte alzoo aan de twee mannen, die het vasthielden. De aanvallers hebben nog twee schoten gelost: twee kogels zijn in het rijtuig gedrongen, doch ge lukkig zonder M. Loest te kwetsen. ARLON, 7 januari. Een afgrijselijke misdaad is dezer dagen te Rochecourt gepleegd. Een veehoeder, de genaamde Joubert. heeft gepoogd, bij middel eener bijl, een jongeling dier gemeente te vermoorden. De drijfveer en deomstandigheden der misdaad, zegt de ECHO du Luxembourg, zijn zoo hatelijk, dat wij dezelve niet kunnen meêdeelen. Het slachtoffer dier moordpoging is aan zijne wonden niet bezweken, doch zijn toestand is nog altijd zeer gevaar lijk. Ja, goed! is't daarom dat de soldaten congé' krijgen? Te Langdorp, tegen Diest, was op nieuwjaar 'ne soldaat thuis rond gezwierd, geraasd, gedronken, gezwetst, gevochtencn zijnen tegenstrever een mes in 't hert gestoken, dat hij botsdood viel.... 't Zijn plezi'* :ge dagen voor de Familie. 2dc Brief aan een naamlooze sc rijver uit t VERBOND. Heer ende meester. Garde a-vous, man waar zijt gij I W'hebben over 8 dagen bewezen (Kit uw eerste woord in't Verbond een woord was :-n slommo hooveerdigheid en van overdroveno pretentie. Wat hebt gij daarop te antwoorden Als vre uleling in een stad komen, in een redaktie gestooi n wor.ien van een gazet gelijk't Verbond en schuiven Wij komen voor waarheid, recht, licht en bet having; de onderwijzers moeten't Verbond lezon, ondersteunen en verspreiden; reeds zijn met eenen sla<r, 20 Staats meesters ons abonnenten geworden: 'f. is veel maar niet genoeg; allen moeten komen.. Welken hoog moed! en welke pretentie van aan de Staatsmeasters te bevelen. Tot lieden, men raadde den onderwijzer aan van zich buiten 't hevig politiek te houden en van bijzonderlijk zijn klas to bezorgen en zijn reputatie te verheffen; nu zijn de kaarten gekeerd de Sfaats- meester moet de slechte gazetten lkzen ondersteu- "nen en verspreiden lezen, zijn geld er aan geven, ondersteunen, er in schrijven, verspreiden, rondloo- pen om inschrijvers to winnen. En 2o Staatsmeesters van den eersten koer, nu 27 hebben dit juk aanvaard! Welke vernedering! Ën die mannen zeggen: Zoohaast er iets slecht moet geleerd worden, wo zullen ons demissie geven!... En nu reeds moeten zij slechte gazetten lezon; dagelijks worden ze meer y meer in 't garen gedraaid en als later do Vrijmetselarij zal zeggen Ons wot g'heel en gansch uitgevoerd Den Catechismus veranderdkettersehe boeken in de handen der kinders; dan zullen de Staatsmeesters te ver gevorderd zijn om te kunnen weêrkeeren. Meestor, 't :s dus gebleken uit ons eerste in- spektie dat uw hoovaardij van buitengewone grootte en omvang is. Later zullen wij toonen hoe gij als leugenaar schittert en ervan op d'eenigc^weken van uw Verbondschrijven groote preuven hebt*gegeven. Wij willen eens en vooral toonen, wat laagheid, valschheid en boosheid in die liberale gazetten zit. - Het eerste punt slaat dus vast. Ten tweeden, zegden wij, de nieuwe schrijver van 't Verbond heeft door zijn openbare schriften, getoond dat hij een lage ziel, 'ne falsaris en verval- schor is. - Hier wordt onze taak droef en gkmaihcelijk. DROEF,omdat het pijnlijk valt van 'ne Christenen Gedoopten mensch zuIku valschheden te zien sebrui- ken tegen zijn eigen Bisschoppen, tegen d'IIoogsto Kerkelijke Overheid. Schurk, maar neen, wij verwijten of verwen- schen u niet, w'hebben liever medelijden met u en we zeggen Rampzalig scuepsel, weet ge wel dat de Bisschoppen indien ze deden hetgeen gij schrijft, dat zij bedriegers en verraders zouden zijn Maar onze taak is hier ook gemakkelijk, omdat wij slechts UWE wooi-len moeten aanhalen om -'no Reus van Valschheid en van Laaghertighoid aan het Publiek te toonen. Ziehier wat er in 't Verbond stond, de eerste week der intrede van den nieuwen redakteur, de eersieweok, dat't Verbond 23 Staatsmeesters had bijgowonnen: - En wat doen nu onze priesters en bisschoppen? Zij staan tegen den Paus op, bet zijn Sehismatieken Ja, maar, is dit waar? vragen sommigen onzer lezers! Ja menschen, dat is reine, zuivere waarheid, dat is zoo waar als twee cn twee vier is, dat is zoo waar, als er een God is, en ziehier hot bewijs Eenieder weet hier in ons klein landeken, met welko hevige woede, met welke zotte razernij, de bisschoppen de nieuwe schoolwet hebben aangerand. Weel gij w at de paus er over deckt? Ziehier, wat hij onder dagteekening van 20 Augustus aan onzen minister schrijftDeze aanrandingen, doen veel kwaad aan België; zij doen ook veel kwaad aan de H Kerk; men moet ze dus afkeuren en ze berispen. Moot hier iets bijgevoegd worden ieJ.'ol "uet dat hier, op een onbeschaamde wijze, leugen m geschreven, grooter eD zwarter als b< n B«igg«chout? Eu uc 2.j SmMmviw*s menton gebleven', en er zijn er zei'.s 'i maar we gingen vergelen dal do St: /s't Verbond moeten lezen, ondersteunen o Jon. En gij. Meester, wij dagen u plecln yld te brengen hetgeen gij daar van den Pa. x Van de Bisschoppen schrijft Eu indien gij niet d|urft ant woorden, of weeral met ander vreemde zaken voor den dag komt, hebben wij dan 't recht niet te zeggen, dat gij zoo groot als laf zijt, dat er niets in u is dat nog deugt en dat ge waarachtig don man zijt, om in Daam der geuzerij en der zielverkooperij te pralen! Wij groeten u en tot de naaste wuek. 't Land. KRONIJK VAN AALST. M. Joscf De Windt,met zijne redevoering in den Geuzentempel zal geen voordeel gedaan hebben aan Staatsscholen ol aan Staatsmeesters. Hij zegde er dat de Staats meesters gebleven zijn om getrouw te zijn AAN HUN geweten: Nogtans, iedereen weet en is over tuigd dat de Staatsmeesters en de Staatsmamme- zellen maar gebleven zijn voor hun vette jaarwedde, voor hun schoon huis, voor hun positie, welke zij vast en onveranderlijk oordcelDEN. M. Dr De Windt zegde ook dat de Meesters en Meesteressen lof en achting verdienen, omdat zij de banvloeken trotseeren. M. De Windt ERKENT dus dat de nieuwe wet en hare scholen veroordeeld zijn door de Kerk; hij bekent dus dat al hetgeen de liberale gazetten schrijven,over oneenigheid tusschen Paus Leo en de Bisschoppen,dat dit valscheleugens zijn. Wel bedankt, Mr den Doctor, voor uw twee re cepten. Ze zeggen, dat het oprecht schandeleus is gelijk er 's avondscn 's nachtslangs d hoogstraat straatschandaal wordt gehouden, gevloekt, vuile ontuchtige liedjes gezongen. Zijn d'hennekennieten niet te zacht met die vuile kerels? 't Is niet genoeg met te zeggen: Vriend, ge moet zwijgen en weg gaan! Neen, het nachtlawijt valt onder d'artikels der wet en op 't zingen van zedekwetsende liëkes staat een groote straf. Als 't daarnietbetert, zullen wijd'agenten ende nachtwakers dier wijken pu bliek noemen, en rekening vragen Policie, en we zullen ander mannen spreken. 't VER BOND heeft zich zondag, zonder eenig onderzoek, verklaard tegen de regie der Gaz,voor cfenalstand. 't Is goed te zien dat er liberalen aan 't hoofd zijn; bijna al de berichten in Statiën, enz. zijn in 't Fransch alleen. Achtbare buitenlieden, die naar de markt komt, opgelet! Er loopen pic-pokets, zakroovers rond. - Er wordt ons bericht dat de aanranding te Ressegem op Nieuwjaaravond ten 11 ure, zeer ge welddadig en wreed is geweest, 'l bloed heeft er gevloeid, cn zonder de spoedige hulp van Mr den Doctor Kieckens.vanHerzele, zouden er misschien overlijdens te betreuren zijn; de daderszijn gekend; er is proces-verbaal opgemaakt de mishandelde zijn nu aan de beterzij. Spoorwegrampen in België. Ziehier hoe de stoker van den trein n. 42, uit Calais naar Brussel de spoorwegramp van Lembecq verhaalt. - De trein had een kwartuurs vertraging onder gaan om die YcrfeBftging in te winnen deed "de ma chinist tot 8 luchtdruk kingen stoken» (De grootste drukking bedraagt :gewoonlijk 6.) Op ongeveer 350 meters afstand van do statie van Lembecq, deed ik hem opmerken dat het signaal op onveilig stond mijn kameraad (de machinist) deed onmiddellijk de freins in beweging stellen en gaf den stoom eene terugwerkende beweging. De drukking was echter te groot en de trein bevond zich op eene helling. - Wij zijn verloren, zegde do machinist, hot ge vaar bemerkendo. Ik sprong van de ïokomotief op de baan twee minuten later hoorde ik een verschrik- kelijken schok, daarna viel ik in bezwijming. Toen ik 'tot het bewustzijn terugkeerde, vernam ik do droeve tijding van hot overlijden van don machinist. Zooals wij reeds gemold hebben, was de reizigers trein uit Calais op een kcopwarentrein geloopen, die in de statie van Gembecq manceuvreerde. Do schok was verschrikkelijk Drie waggons van den koop- warentrein werden verbrijzeld, de machien en de ten der van den reizigerstrein werden op de baan omge worpen, langs den kant van het statiogebouw. De buffels en de schouw waren letterlijk verwrongen en vernield. Op het gerucht der botsing was de statie-overste met geheel het personeel toegesneld, üo reddings werken worden onmiddellijk begonnen. Tusschen de overblijfsels, onder de Ïokomotief, vond men het lijk van den machinist van den expresstrein, Struyve, clio afgrijselijk gekwetst was aan het hoofd en' het linkerbeen. De treinoversto Dandumond en de treinwachters Flemal en Mazy hadden min of meer erge kneuzingen bekomen. Een reiziger was insgelijks erg gekwetst. De stokor, did op de baan gesprongen was, had eene lichte wonde aan den arm bekomen. Struyve, de verongelukte machinist, was reeds lang in dienst van den Staatsijzerenweg hij was een ieverig bediende, die door zijne oversten zeer bemind werd. Zijn lijk was voorloopig neergelegd in oen hangaar der statio van Lembecq. Do stoker wilde het lijk van zijn vriend niet verlaten, en stond er gedurig bij te weenen. Toen een zijner oversten hem het bevel gaf, naar Brussel to vertrekken, antwoordde hij mot tra nen in de stem: Ik blijf liever tien dagen zonder werken, dan het lijk van mijn machinist te verlaten. - Het slachtoffer laat eene blinde weduwe mot ver scheidene kinderen achter. E yenals de stokor, had Struyve zich misschien kunDen redden, doch hij heeft zijn plicht tot hot einde toe willen vervullen en is op zijn post gestorven. Eene andere spoorwegramp heeft verleden vrijdag in Belgie plaats gehad. Een koopwarentrein is om trent 9 ure 's avonds, op de linie van Doornik naar Moeskroen, ontriggeld. De stoffelijke schade is nog al aanzienlijk. ANTWERPEN. Aan de Statie van den ou den God is de reizigerstrein uit Boom van zijn spoor geloopen; 't materieel is erg beschadigd en vier Reizigers zijn gewond. De reizigerstrein uit Antwerpen naar Brussel is zondag tegen Brussel op een Ïokomotief geloo pen die van Luik kwam; de machinist Coppejans is gewond. Aangaande de wreede Ramp te Lembecq, men zegt dat het ongeluk toe te schrijven is aan den Statieoverste, die zou vergeten hebben een signaal ie geven. ARLON, 5 jan. In de Statie Grand-Halleux is een reizigers-trein op 'ne koopwarentrein geloo pen de schok was geweldig, de lokomotieven en verschelde waggons zijn erg beschadigd eenige reizigers hebben kneuzingen bekomen. OVERZICHT. Men verwacht nog altijd het programma van het nieuw fransch ministerie Freycinet. Do toestand is niet gemakkelijk: gaat het niet vooruit, dan wordt het verbrijzeld door de radika'en.wil hot deradikalen volgen in hunne hervormingen, dan is alle goeverne- ment onmogelijk, en do vreemde mogendheden zullen met het revolutionnair bestuur van Frankrijk geen gemeens willen hebben. Reeds hoeft de fransche ambassadeur te Berlijn zijn ontslag gegeven, omdat de gematigdheid van 't ministerie verdwenen is, en Bisiuark wil niet anders als oenen afgezant die vre -dslieyende gevoelens aan den dag legt. t Ministe rie zei; is\t"»n verue.-id in tlo «restie a». s om do radikalun tc paaien, zal Freycinet vele afstel lingen doen onder de rechters en do staatsbeambten. De republikeinen zijn altijd uitgehongerd. Pruisen Bismark komt naar Berlijn terug, na verscheidene maanden afwezigheid; en rnen hoopt dat de onderhandelingen met het Vatikaan nu zullen her nomen en spoedig voortgezet worden. De laatste tijdingen uitRoomen laten 'nen gunstigen uitslag afwachten. Bismark is te scherpzinnig om niet te be grijpen dat zijn grootste wapen tegenover de Revolu tie, de katholieke Kerk is en van den anderen kant dat hij do katholieke kerk moet aannemen gelijk zij is, met al hare instellingen en leoringen. Uitliet Oosten, van Caboul, komen altijd de beste tijdingen, dat het verkeer tusschen de engelschc troepen gansch hersteld is, dat do oproerlingen uiteengedreven zijn enz.; maar van den anderen Kant laat den chef der Afghans aan generaal Roberts weten dat de oorlog niet zal eindigen vooreer de Engelschman uit dit land zal weggedreven zijn. Uit Italië schrijft men dat de toestand allerellen digst wordt: het volk is verarmd, de contribution slaan op en alle koophandel kwijnt, het land wordt vernederd bij d'anderegoevernementen en de revolu tie heeft den troon van Humbert gansch ondermijnd. Nog ecnigen tijd, en 't is gedaan met het vrije on één Italië. RUSLAND. Zonderlinge Veroordeeling. Een trek van russische zeden, in zake van veroor deelingen, is de volgende: In een dorp, niet verre van de stad Saratow, had een marktkramer zijne waren opengespreid. Vele en schoone stoffen lagen ten toon en de boeren omringden nieuwsgierig zijnen winkel. Een hunner kon aan de begeerlijkheid niet weerstaan en, gebruik makende van de drukte, welke alom heerschte, nam hij een schoon stuk stof. Doch hij werd op hceterdaad be trapt, gevat en voor den rechter gebruclit. Deze ver oordeelde den dief om 25 stokslagen te ontvangen, omdat hij gestolen had maar de bestolene werd op zijne beurt veroordeeld tot het dubbel dier straf omdat hij, met zijne koopwaren ten toon te spreidon, tie begeerlijkheid van den dief had~giraTfde "gemaakt. OOSTENRIJK. Vreemde Bezoekers. De omstreken der hoofdstad van Hongarië hebben een aantal vreemde en onaangename gasten ontvan gen. Een der kommissarisscn van Pestli heeft in do nieuwsbladen doen zetten dat de wolven zoo talrijk zijn in de gemeenten Path, Rakos Palota en Neu- Pesth, dat zij reeds verscheidene menschen verslon den hebben. De gemeente Poremegay weet niet wat doen om zich te verlossen van eenen waren inval van raven Deze hebben den geheelen wintervoorraad voor het vee vernietigd, door al de inwoners samen bijéénver gaderdzoodanig dat deze niet weten hoe zij de lente zullen bereiken, indien togen dozen inval geene maatregelen genomen worden. FRANKRIJK. Het grootste borstelfabriek van Frankrijk, te Compiegne gelegen en toelioorende aan MM. Loone. en zoon ie Parijs, is de prooi der vlammen geworden Do schade wordt berekend op ObÜ.OüO frank. Alles was verzekerd. De ramp dompelt 7i 0 werklieden in den uitersten nood. M. de Freycinet en art. 7 Wij lezen in den Figaro de volgende bijzonderhe den over M. de Freycinet, liet nieuw kabinetsopper hoofd in F'rankrijk. Er is geen der i-'rooiste geleerden, die nooit gekweld is geworden door de vrees voor het bovennatuurlijke en op geen enkel oogenblik van zijn leven een eerbie dige aandacht gewijd heeft aan den godsdienst. De schrijver van den Traité de Mecaniquo rationneüeen der Essai sur ia Metaphysique du hnut calcul, ont snapte zelfs niet aan die bokommernis. Wij willen hier eene anekdoot verhalen, die een gedocht geven zal van den achterdochtigen en zelfs een w einig mystieken geest van M. Freycinet. Vooreerst een woord over M. Henri Lasserre. Sedert tien jaren is er in de katholieke wereld geen gokender en genchtor man dan M. Henri La- serre Die schrijver heeft o/er Lourdes en zijne mira kels boeken in het licht gegeven, die allen eerbied verdienen. Indien kortaf loochenen gemakkelijk schijnt, zou kortaf bevestigen mij gewaagd schijnen, zegt hij ergens. M. Henri Lasserro is voor M de Freycinet een vriend zijner jonge jaren; liet is dus natuurlijk uat Lij hem gewoonlijk zijn lief en leed meedeelde Sedert vijf jaren leed M. Henri Laserre aan cenc ongenees lijke oogziekte. Eens deelde hij zijnen vriend zijne ovorgroote droefheid meè. Ik ben to Lourdes geweest, zegde hom M. do Freycinet, ik heb er de beroemde grot bezocht en er zoo'n wonderlijke dingen gehoord dat ik u zoer ern stig aaniaad te beproeven. Indien ik geloovig katho liek was, zooals gij, en ik tevens ziek was, zou ik niet aarzelen. En hij voegde er nog bij: Ik heb eon persoonlijk belang bij die proefne ming, indien zij gelukte, welk belangrijk leit zou ik op te teekenen hebben! Zijn vriend aarzelde echter eenige maanden. Gij kunt er geen geldige redenen tegen inbren gen, hernam M. de Freycinet Volgens uwe godsdien stige grondbeginsels moet gij geloovcn, en gelooft gij ook aan de mogelijkheid van dergelijke dingen. Ik verklaar het u op voorhand: indien gij geneest, zal dit een verschrikkelijk argument tegen mij zijn. Op dit levendig aandringen, beloofde zijn vriend hem, zoodra hij een sekretai is hebben zou, naar Lour des te schrijvon. Ik zal u tot sekrelaris dienen, zegde M. de Freycinet. Welnu 't zij zoo, hernam M. II. Laserre, wij ontbijten morgen in het Cafe de Foy, en na het ont bijt zal ik u een brief diktecren. Waarom seffens niet? Wij zullen alzoo een dag uitwinnen. M. do Freycinet zond vervolgens zijn vriend te biechten, zeggende: Ik ben een man der wetensciiap, en ik wil dus natuurlijk dat, indien wij oene proefneming doen, w ij ze doen onder de vereischte voorwaarde. De eerw. heer pastoor van Lourdes bezit heden nog den eigenhandigcu brief van M de Freycinet. M. H. Laserre werd genezen. Dit gebeurdde tegen het einde van het jaar 1865; M. de Freycinet was toen zeven cn-dertig jaar oud. M. do Frejrcinet werd door die gebeurtenis zeer geschokt; hij ging een priester opzoeken, dien bet ons niet betaamt to noemen, en maakte hem bekend mot zijn inzicht, de godgeleerdheid testudeeren. Die pries ter zond hem naar dom Guerangor, en M. dc Frevci- net sloot zich op in de abdij van Solesmes, in het de partement dor Sarthe. Men had hem tot den meest onverdraagzaamsten ultramontaan gezonden. Dom Gueranger was wat stijf zooals zijn staat dit vereischte, op do wijze van al degenen die op eeniger wijze M. Lamennais gena derd zijn. Don Gueranger was do leerlingen moe wer ker van Mgr Pitra, den groolen theologant Wij weten niet aan welke meditatiën die ernstige en weetgierige geest zich overleverde, onder de zeven welfsels der kerk. van Solesmes, doch de oorlog berstte uiten M. de Freycinet maakte politiek. De kerk is voorzichtig; zij maakt van de verschij ningen te Lourdes geen geloofsdunt on M. de Frey cinet heelt bewijs geleverd van een zonderli nge geestesvrijheid, door zich over dit punt te willen in lichten. Wij zouden dus verwonderd zijn, indien die vrije man er ooit in toestemde de vrii'- ^van anderen ie beleedigen. Hij zal wel in de V \ethe's den kunnen herhalen, dat de l stig dier is, - maar hij zal hem u. guUsvlianaxlg D LijuA-^i»- l.rj—i - LEVEND VERBRai^A In den nacht van :8 tot 19 december werd ec,i„ hoeve te Auriel, nabij Marseille, door een brand ten gronde vernield, 's Anderdaags vond men tusschen de puinhoopen de verkoolde overblijfsels der eigenaars, de twee broeders Caillol, landbouwers, do een 03, do andore 71 jaren oud. Her gerucht verspreidde zich weldra als zou do brand gesticht zijn door de vrouw van den jongsten dor broeders, en haren neef zekeren Cazalis, welko met haar betrokkingen onderhield. Die vrouw. 37 jaren oud, had twee kinderen en in het huwelijks- I. intrakt was bepaald dat de fortuin der getrouwden den laatst overlevende zou toehooren daarenboven had de oudste broeder een testament gemaakt ten voordeele van zijn broeder. Een gerechtelijk onderzoek werd ingesteld en de twee verdachten zijn verleden woensdag aangehou den. Vrouw Caillol heeft alles bekend, doch tracht do schuld op haren neef te werpen Volgens zij verhaalt heeft Cazalis de twee ouder lingen, terwijl hij met hen aan tafel zat, bij middel van een mes de keel afgesneden, en daarna het huis verbrand om alle spoor der misdaad te doen verdwij nen Na de brand is Cazalis haar komen opzoeken en heeft haar gezegd Gij hebt niets meer te vreezen, ik heb u ontlast van die twee beesten; ik heb ze ge braden. De twee betichten zijn naar de gevangenis gebracht. MENGELINGEN Een kleinen jongen kwam aan het bureel der ploatskaarten te Brussel een kaartje van Brussel naar Rotterdam voor zijn vader halen. - Hier hebt gij het, kleine, zeide de spoorwegbeambte, maar let wel op, dat gij het kaart je niet verliest. Waarom haalt het uw vader nietzelf - Vader stuurt mij, - hernam de jongen, omdat de kinderen maar nalf geld betalen. Mevrouw, hoe lang is 'tal geleden, dat gij het slot Schoonheid verlaten hebt vroeg Hendrik IV koning van Frankrijk aan eene dame, wier sehoon- koid vroogtiidiu verwelkt, S'rai an.twcsotdd?. de dame, lk kan u dat niet juist zeggen, maar rfe- geloof dat het even zoo lang is als gij uw paleis van Wellevendheid en Geestigheid hebt verlaten. Uit Noordbrabrant wordt gemeld De strenge vorst heeft eene groote verwoesting onder de vogels aangebracht. Nu de sneeuw is opgeruimd, is er geen haag of ho in deze streken, waar niet een menigto doode meezeil, roodborstjes en meerlenzijn gevonden. Veel fruit verloren. Moesten wij ons, door tusschenkomst van uw veel verspreid blad, na den vorst van 8 december 1871 beklagen, en de verkondiger zijn van oene slechte mare, en wel, dat do bloembotten van vele fruitgo wassen, doch voeral van pereboomen, dusdanig gele den hadden, dat wij ons in den zomer en herfst van 1872 in geen gelukkig lïuitjaar zouden mogen ver hengen toon waren wij de voorzegger, van eene later bevestigde, maar betreurensweerdige waarheid. Thans is het echter niets beter gesteld met ons toekomstig ooftwij zullen in 1880 weinig werk vinden aan het plukken en oogsten van peren, en dit is goed te begrijpen do vochtige zomer heeft de jeugdige loten, hout en vruchttwijgen, kruidachtiger en losser gelaien, en de daarop zoo vroeg en streng invallende cn zoo lang aanhoudende vorst, heeft vele ooft-, sier-en bloemgewassen, maar vooral de pere boomen, ducdar.ig geteisterd, dat de hoop zooal niet geheel, dan toch op ccn weelderigen perenoogst zeker verloren is. Het zij eene welgemeende waaischuwing voor die, welke boomgaarden willen huren. Antwerpen 7 Januari 1880. J. I. DE BEUCKER. (Handelsblad).

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2