Binnen t Land. De Spoorwegramp te Haaltert Alle zaturdagen, ten 5 urc 38 minuten, vertrekt uitSottegem een buitengewone trein welken t'Herzele, Burst en Haaltert, 't Volk opneemt, voor de markt van Aalst. Die trein moet t'Haaltert zijn ten 6 ure 2 m. en zaturdag laatstleden was het een dik kwartier later als hi| aldaar toekwam. De buitenlieden, die opdensteenwegwaren, hoorden de lokomotiel buitengewoon schuifelen; de machinist had in de verte den trein uit Denderleeuw gezien en spande al zijne krachten in om stil te blijven; maar 't waste laat; eene ramp, de 7sle van dees jaar,ging daar plaats grijpen. De trein liep de statie voorbij; ongeveer ioo meters van daar botste hij op den trein van Dender leeuw naar Sottegem. Men hoorde een hevig geschok, een geritsel van ijzer, een noodgeschrei, 't omvallen en breken van waggons; 't was pikdonker; de statiebedienden kwamen met nog ander volk toegeloopen; gekerm, gehuil, gesmeek weergalmden met de bevelen van den Overste; men beleefde de schrikkelijke oogenblikken tus- schen een ramp en de kennis van den toestand; weldra was er meer spoorwegvolk; de menigte werd buiten de Statie gedaan, om met meer orde tc kunnen werken, misschien ook, om den schrik niet te vermeerderen; die voortkon, spoedde zich naar Aalst, alwaar die schrikkelijke tijding aanstonds werd verspreid, en den grootsten oploop en schrik veroorzaakte; men sprak van talrijke gekwetsten, van menschen die halfgebroken te Haaltert lagen; van anderen, die naar Aalst waren komen geloopen, om er hulp en Docteur op t. zoeken. Dienzelfdcn dag en daags nadien is een groote menigte de plaats der ramp gaan bezichtigen. Ziehier nu de gekende en grofste onmiddclijke gevolgen dier ramp; Liggen t'Haaltert, in d'herbergen, aan de statie: Ferdinand Verstricht en zoon Petrus, landbouwers te Herzele, Irma De Clercq, molenaresse te Vlierzele, We Rosalie Dumont, Vlierzele en Louis Janssens, van Grootenberghe. gekwetst aan hun hoofd. De Sadeleer, landbouwer en kloefkapper te Burst, een zijner beenen is af, boven de knoesels en 't ander gekwetst. Ferdinand Verstickt en We Rosalie Dumontzijn berechten Irma De Clercq heeft hare biecht gesproken. Dijnsdag was hunne staat zeer voldoende. Een groot getal gekneusde en licht gekwetste personen zijn naar Aalst gekomen, (de afstand is maar 3o minuten); onder deze was M. August Smet. koopman in boter, van Sottegem; op de boter markt heeft een bloedspuwing hem overvallen; zekere Prevoost.van Ressegem, kon maar tot aan den Mei BOOM geraken; hij scheen als zinneloos: vandaar werd hij geleid naar de Nazarethstraat in d'her- berg de Drij Haringen, waar de vrouw van zijne streek is; de man heeft zich aanstonds te bed geleid en is 's avonds van zijn H. Rech ten bediend. Men zegt dat er 'ne landbouwer van Aijgem ook ieverste bed ligt, van zijn kwetsuren; verders hebben een aotal reizigers meer of min zware kneuzingen bekomen. AALST. Donderdag, 16 dezer, in den namiddag, is door mannen van de vaart, uit het water achter de Statie gehaald, 't lijk van den genaamden Joannes Van Nuffel, oud 45 jaren, fabriekwer ker bij M. Jélie. Sedert 28 Decemberwas hij vermist, rond dien tijd had men hem in bedronken staat op het ijs van den Dender gezien; waarschijnlijk zal hij er bij toeval ingevallen zijnen verdror-ken. Van Nuffel was een brave man, maar ongelukkig in huishouden sedert lang van zijn vrouw gescheiden, dikwijls zeer treurmocdig, beginnen zijn verdriet af te drinken, gelijk het gaat. ANTWERPEN. Een Duitschman die in Amerika 160,000 fr. had gestolen, is aangehouden, als hij t'Antwerpen van den stoom boot stapte. Zondag nachts is zekere J. F. Geerts vervrozen ge vonden; laat een weduwe na met 8 kinderen.De goede Bevol kingvan Antwerpen is diep verontweerdigd, omdat 't Gemeenter bestuur op allerhande wijze.de oudste en deftigste Inrichtingen van Liefdadigheid dwarsboomt. Een kar van de mestpacht is door 't convoi omvergestooten in de Londenschestraatde voerman is erg gewond. T'Antwerpen werd onlangs een nachtwaker in de Schelde geworpen. Thans is er een dievenbende ontdekt, die ver dacht wordt van dit zwart stuk en van talrijke diefstallen 36 perso nen zijn beschuldigd, als deelmakende van die bende. Er is t'Antwerpen dijnsdag morgend een wreede misdaad gepleegd. Zekere werkman, Jef Mertens, oud 41 jaren, leefde van zijn vrouw gescheideji: de vrouw woonde nu np den .hoek der Deürnèstraat.in een huis dat gekend staat met den naam van Philo- mène, winkelierster. Dijnsdag nu kwam haar man razend bij haar. geloopen, haalde twee pistolen uit; de vrouw nam de vlucht naar boven; de man schoot en kwetste haar in de bil; de winkelierster, Philomène, daar aanwezig, verschrikte en riep: Maar Jef, wat doet ge toch? Daarop schoot hij zijn ander pistool in 't wezen der vrouw af... 't Mensch is schrikkelijk gewond en zal waarschijnlijk haar oogen kwijt zijn; z'is moeder van 7 kinderen. Haar man, een brave huisvader, werd aanstonds geroepen en weende als een kind. De wreede moordenaar, die op zijn kamer gevlucht was. is er door de geburen afgehaald en in d'handen der Policie geleverd. Volgens wij vernemen is de toestand der bcids slachtoffers van de moordpoging, in de Lange Zavelelraat, zoo voldoende mo gelijk. Vrouw Delrue zal echterhaarlinkeroogkwijt zijn; men hoopt het rechteroog te behouden. De onderzoeksrechter houdt zich voort durend bezig met het nemen van inlichtingen over deze zaak. Tegen ANDERLECHT ging vrijdag van d'ander week, een jongen van i3 jaar op de Charleroische vaart't ijs brak onder zijn voeten en 't kind verdronk. Zaturdag is in de statie van Schaarbeek, een onbekende werk man door den trein verrast; hij was botsdood: twee beenen en een arm, letterlijk afgesneden. Te BERGEN is op de Graanmarkt 'nen dief aangehouden, be trapt op heeterdaad; hij was bezig met de portefeuille te stelen van de koopman Legrand; er zat 3,ico fr. in. De verdrukte katholieke armen die te Dixmudc op de Markt, hun recht op den Armen-onderstand kwamen vragen, moeten nu nog op 't Tribenaal komen... En ze durven dat vrijheid noemen? 'ne Mensch zijn recht weigeren en als hij reklameert, hem willen doen in 't kot steken Donderdag avond was vrouw Vervliet, barreelwachtstcr aan den ijzerenweg te Heyst-op den-Berg, vroeg tc bed gegaan en had de zorg van den barreel aan haren man overgelaten. Te midden van den nacht ontwaakte zij en daar haarman nog niet te bed was, werd zij door een pijnlijk voorgevoel getroffen; zij stond op, liep naar buiten, riep haren man, doch te vcrgeels. Van schrik uitzinnig, liep zij rond in het donker, en stiet eindelijk tegen cenen klomp, die niets anders was dan het afgrijselijk verminkt lijk van haren man. Men begrijpt wat die ongelukkige vrouw moet doorstaan hebben, daar alleen, in het midden van den nacht, bij dat verminkte liik. Vervliet was 's avonds door den trein verrast en het hoofd werd hem letterlijk van het lichaam gesneden. De ongelukkige was 55 jaren oud en vader van e'e'n kind. Maandag avond, ten 10 ure, te Brussel, in de Leuvensche straat, stond de glazemaker Dieu op zijnen dorpel, en als zijn ge- buur Van der Heydt passeerde, schoot hij 'ne revolver op hem af. De twee geburen waren vroeger g'associcerd geweest, hadden in rusie gelegen en in proces. De glazemaker beweert dat hij naar de lucht geschoten heeft. Desalniettemin is hij de groote kas in gezet. HASSELT, 14 januari. Gisteren nacht hceftmen teStockroye, op den openbaren weg, in de dreef naar Herckenrode, het reeds verstijfde lijk gevonden van den zoon des burgemeesters dier ge meente. Allerhande geruchten zijn in omloop, betreffende de oor zaak van dien ongelukkigen dood. Het parket onzer stad heeft zich ter plaatse begeven en een onderzoek ingesteld. (Onafhankelijke. GEN T, 14 jan. Maandag, vroeg in den avond, omtrent 6 1 2 ure, is een bijzonder stoutmoedige diefstal gepleegd bij M. Xav. Mesner. horlogiemaker, Zuivelsteeg, tc Gent. De^dief heeft in den hoek van het venster, een klein stuk uit de ruit gesneden en alzoo drie horlogies gestolen. Hoe zulke diefstal kan gepleegd worden in een der volkrijkste straten der stad, is moeilijk te begrijpen; voegen wij er echter tot onheldering bij, zegt de FONSENBLAD, dat, toen men de policie zocht, deze nergens in den omtrek te vinden was. Dijnsdag morgend rond 7 ure, is eene koe, toebehoorende aan Danbiaen, veekoopman te Eecloo, hoorndol geworden in de Langestraat; het dier is in de binnenplaats geloopen van M. Nei- rinck, herbergier in de straat, alwaar het doodgeschoten werd door eenen wachtmeester van 't regiment Jagers, t'Eecloo in garnisoen. Op de veemarkt van gisteren tc Brussel, waren 1143 stuks vee te koop gesteld; de besteedde prijzen per kilogram op voet, zijn: ossen, 80 tot i,o3; stieren, 70 tot 91; koeien en veerzen, 70 tot 91 AALST. Katholieke Schoolpenning. Ver gadering der leden, maandag, 19 Januari 1880. ten half negen uren, in De Kroon, bij d'hecr Fran- ciscus Lauwereys. De opbrengst van den Ka tholieken Schoolpenning, door de bussen in d'es- taminets, op feesten, enz. heeft in de laatste 6. maanden van 1879, de som opgebracht van 2992 franken en 10 centiemen. Wij volbrengen een aangename plicht met d'heeren Rondhalers geluk te wenschcn en te bedanken, over 't geen zij doen ten voordeele van 't grootste Katholiek Werk in dezen Tijd; de zelfsopoffering ziende van zooveel edele harten, ja, men mag met gerusten blik de Katholieke Scholen aanschouwen en zeggen: wat d'Hel ook moge pogen, ze zal haar m ons Vader land nooit hebben, de schoone ziel van 't kind. Wij hopen dat er nu goede wacht gehouden wordt aan d'hoogstraat, om dit nachtlawijt en dat schan daleus vuile liedjes-zingen te beletten ofte straffen. Men gaat de afbraak voortzetten aan den Dam; op de Zaat liggen groote en kostelijke plekken grond, die ook ongetwijfeld dees jaar zullen tc koop gesteld worden. De opslag der ijzeren wegen heeft voor gevolg, dat de convois rond Aalst bijna geen volk meer meebrengen. Erpe- Meire ontving anders, op 'ne gewonen zaturdag. 90 a 100 fr; nu is 't 20 h 3o. 't Is inderdaad schreeuwend, van op dezen tijd van algemeene krisis, d'ijzerenwegen, nog te gaan opslaan! Mr De Bolster, die van zijnen post is afgedankt, vier dagen voor nieuwjaar, omdat hij zijn vader lijk recht niet wilt afstaan, hij is door de Stad als bediende aangenomen. Ten eersten, al die in Aalst een katholiek hert bezit, ten tweeden al die nog menschelijk gevoel heelt, zal dit Stadsbestuur hierin prijzen en danken! Wat nu gedaan, met den Gaz, als er misschien eene nieuwe betere ver lichting ophanden is 't Ingetreden jaar kan ons in 'ne g'hec'en anderen wereld van stoffelijk licht brengen. 't Luilekkerland. Stinüs. Ha, mijnen goeien vriend Nellisoen zalig en gelukkig Jaar, zulle Nellis. - Van do gelijke, vriend al wat uw hert wensclien kan. Stinus Een goei gezondheid, vrede, geluk in huis en stallen, voortgang van uw kerk... Nellis. Bedankt, vriend, 'k wensch u ook een jaar, gelukkig naar ziel en naar lichaam. D'hand daarop, en wanneer zien wij u eens Stinus. Dees maand zonder mankeeren, maar dan verwachten wij u ook op ons Mijlbeko. Nellis. Hoe is 'l er mot de scholeD Stinus. Goed, zeer goed! de scholen der H. Do rothoaen Gudela zijn van d'algemoeno achting om ringd Nellis. En de schoei van den Arend Stinus. Heeft nog altijd de gedwongene selio- lierkes, d'arme blooikes die in scholen moeten well e door hun Religie veroordeeld en verboden zijn! Wat tor ment voor hun Ouders! wat hertzeer voor déMoeders die den naam van moeder verdienen Maar er zijn er toch maar een handsvolleken, en van d'allerarm- ste uit Mijlbeek, van menschen die geenen weg ken den. En hce is 'tin de scholen opSchaarbeek? Nkllis Daar, vriend, is den grooten dipo der slachtoffers van den Dwang... Er zijn er veel, zeer veel; uw hert doet zeer als go dat ziet. Stinus. Wie zou toch gepeisd hebben ,dat er in ons Aalst zulke wederspannigheid zou geweest zijn, tegen dc Geestelijke Overheid Nellis. Den eenen slijpt den anderen iieê Stinus. Gij, meester, u gaan stellen Susschen de ziel van 't Kind en 't geweten der Oudersf zeggen: Vaders, uw kind hier, of uw werk kwijt, d it is toch onmenschelij!» 1 Nellis. -- Als er nog ueriijk gevoel is .er de v.ovkcrwlc kl.16 t'A al at er. dat is or ...1 1 .u> diu tirannie een algemeene verachting op de liberalen doen neerkomen. Sapperdetwee. als er iemand zijn gezag mocht gebruiken, dan waren L wol de katho lieken; maar de katholieken laten elk vrij en de libe ralen dwingen overal waar z'aan of omtrent kunnen. Stinus. Ze moeten 't maar weten; 't een jaar volgt op 't ander en ze zullen toch eens in don grooten dipo vallen. Dan zullen zo zien dat al d'exkuses welke zij nu maken, om hun helsch werk te stoppen, niets waren dan vrijwillige paairedens.. Als ge peist, Nel lis, ze zeggen dat er in hun Scholen ook Catechismus geleerd wordt Nellis. Ja, on hoe trgen 't gebod der Bis schoppen; en door wie door meesters en meesterssen die op elke bladzijde van den Catechismus hun voroor- deeling vinden, onder do commande van chefs die ge heel en gansch 't opposietzijn van den Catechismus. Stinus. Ze zeggen ook dat do Paus van Roomen 't gedrag der Bisschoppen afkeurt. Nellis. Flauwen trutwaarvan ze 't eerste woord niet gclooven J>0 Paus heeft de Bisschoppelijke Brieven gelezen en herlozen, en al wat zij gedecre teerd hebben, laat do Paus goedgekeurd en bekrach tigd, en dat de Geuzen maar groi'en.monken en pron ken, 't zal goedgekeurd en bekrachtigd blijven!... En wat zullen we zeggen van ons land, vriend, Sti nus?'t gaat er, hé! go zoudt uw vingers en uw dui men aflekken, van lust, als ge ziet hoe ons landeken floreert en gelukkig is, sedert d'opkomst dor libera len. Stinus. Ja, er is vrede en eendracht gekomen Neus. Zelfs in 't Koninklijk Huis, zoggen ze, is er over dispunt wegens de Schoolwet; en 't is tegen den dank van zijn Familie dat Leopoldus de A-et ge- teckend heeft; omdat zijn Familie ziet dat af die slechte zaken en wetten te veel in dc kaart der Roo- den spelen Stinus. Verders heeft die wet g'heel 't Land overeen gezet; 't is waar, de valschaards zijn nu ge kend, dat is een goed, beter 'ne vijand, als ne vals he vriend, als iemand die uw geheimen weet, dio bij u zijnon wagen smeert en voor de tegenpartij gaat kra- waaien... Maar, van den anderen kant slaat er ge schreven: Allo rijk dat in zich zelve, verdeeld is, zal vergaan Nellis. 't Is toch zeker dat de liberale minis ters en wetgevers, d'eonigste schuld der verdeeld heid z n Van de katholieken kan men geen eene wet aanhalen, die strekte om 'tLand te verdoelen Stinus. Wat zullen wij zeggen 't is den strijd tus-chen de Kerk en de Logie; van don eenen kant de kalme rede van den anderen den woesten haat van den eenen kant de wijze besturing, van den anderen kant d'uitlating van alle wilde driften: wraak, af stellingen, gulzigheid, vette plaatsen geven, valsch- heid, 't kiezerskorps verminken, dan eerlijken burger en boer hun recht afnemen en den vreemdeling on muscadijn, grooten kiezer maken, en allemaal ander pruilen die zoolang zullen duren lot dat g'heel de wereld /.afroepen: Ander Meesters! ander Meesters!. Zoo zal 't gaan.. En zo zullen d'een fout achter d'an der doen, want wat/egt de boeren-philosophie Als 't verken zat is, dan werpt het zijnen trog omver.... Nellis God geve't, dat wij niet lang met die Geuzen-Meesters gejild zitten, of 't leste spierken kracht is uit ons Land gezogen.., De Staatskas is zöo groot, ze moeten zóóveel min betalen aan 't Onder- wijs Stinus. Wat, zooveel min f Nellis. Ja ze zijn een derde van hun meesters kwijt, ze moeten nog den helft van hun schoolgerief niet leveren. Stinus. En als ik u zeg dat ze meer betalen ten minste zo schrijven 't alzoo op papier 1 d'inspek- teurs krijgen meer, om de Gemeenten te gaar pla gen en aanklagen: du meesters krijgen meer oin hun geweten te paaien; er is 'ne schoolminister die met zijn nieuw paleis dees jaar kan 500,01-0 Danken ge kost hebben. Nellis. Wel, vriend, houd mij vast, of'k val Zijn de Belgen nog Belgen, als zo dat verdragen En 't is voor dio zottigheden dat de convois opslaan, dat de telegrams opslaan, dat er lasten gelegd zijn op elks pleksken tabak 't is dus uit pure wraak dat men de Belgen den laatsten eens uit hunnen zak haalt! wel, wel, quatertonnerre Stinus. Wat wilt g'er aandoen, vriend, 't is 't liberaal lnilekkerland Maar. 'k moet gaan, alla, tot zondag 'k zal traktement houden. Nellis. Ja, tY zondag, en veel complimenteh thuis 1 2do Brief aan een naamlooze schrijver uit t VERBOND. Heer ende meester. Er is dan toch geen rade aan u te krijgen. Door geen kracht tor wereld kan men u terug brengen aan d'artikels welke gij aan 't publiek oor deel hebt onderworpen. Ge vlucht, en ge komt af met eigen lof, met aan randingen tegen personen die geen gemeens met ons redactie hebben, door lasteringen tegen achtbare Overledenen, welke wij ons wel zulleu wachten te verdedigen tegen beschuldigingen uit een Verbond komende. Ge zoudt georne uw artikels, uw gedrag als openbaar ambtenaar terzij doen leggen, de zaken op een persoonlijk getwist en gekijf brengen, opdat de hardste schreeuwer of de felste verwijter zou gelijk halen, en President Publiek eindelijk zou gebieden-. dat /e alle twee zwijgen! wij hooren of zien niet meer van 't lawljt! Zoo niet, man, wij verlaten uw artikels niet, en ingezien uwen toestand, die op een ware razernij zou kunnen uitkomen, zullen wij vandaag uwe rekening klaar maken en u daarmee laten loopen maar doet wat go wilt, uwe straf ontloopen, dat zult ge niet W'hebben dus bewezen. 1- Dat uw eerste artikels in 't Verbond bewijs geven van zotten hoogmoed, (wij komen voor waar heid, rede, licht en beschaving!) en van ongepasts kommande ep do Staatsmeesters, allen moeten ons Verbond lezen, versspreiden, ondersteunen; 2- 't Is bewezen dat, sedert uw verschijning in 't Verbond en sedert de toewijding van 't Verbond aan do Staatsmeesters, er op de schandigste wijze om de menschen te bedriegen, wetens en willens, de woor den van den Paus zijn vervalscht. Knnt, durft gij dat loochenen 3* In uw aanspraak tot do Ouders, hebt gij gespor- ken van't geëerbiedigde beeld van Christus, en als men u vroeg of gij Christus erkent als God-Mensch, dan was uw antwoord JA en NEEN. Is dat geen valsche schijnheiligheid Deze drij punten blijven op uw schouders gedrukt, meester; al uw lawijt en geschreeuw,al uw gezwets, al do lasteraars die gij ter hulp roept, dit alles is ijdel en vruchteloos; ge zijt verantwoordelijk voor God en voor de menschen, wegens lietgeen gij in 't publick hebt durven schrijven En nu, ga maar uw gangen voort; ge zijt erkend envpeRoolgd,e n elke maal als men het noodig oor deelt, zonder haat of vrees, maar ook zonder aandacht te geven op lage en laffe basserijen, zullen wij uw heldendaden aan 't Publiek doen kennen, 't LAND. IJS EN WATER. Het schijnt dat de schade, door het losbreken der Seine veroorzaakt, veel grooter zijn zal dan men eerst wel dacht. Voor Parijs alleen zal die schade wel tot drie millioen en half beloopen. Deze berekening verwondert niemand, wan neer geweten is dat twee-en-veertig schepen door het ijs en het water vernietigd zijn. Vele dier sche pen hadden eene weerde van vijltien tot twintig duizend frank. Wat de verliezen betreft, teweeg gebracht door de dubbele ramp der groote en kleine brug der Invalieden, deze moeten minstens op een half millioen worden geschat. Men dwaalt, wanneer men denkt dat het ijs te Parijs reeds verdwenen is. De Seine is vrij, maar hetzelfde kan van het kanaal St-Martin nier gezegd worden. De scheepvaart is hier nog teenemaal on mogelijk. Aan de sluisen cn den entrepot alleen is het ijs verdwenen. Het water der Seine staat nog veel te hoog om het in den kanaal te laten ten einde het smeiten van het ijs te verhaasten. Wij lezen in den ÜNIVERS van heden De Saóne wast gedurig voort. Vrijdag ten 11 ure's morgends teckende zij 4 m. 55 c. aan de brug DE LA FEUILLÉE; ten 6 ure 's avonds 4 m. 90 c. Volgens ontvangene berichten is de Saóne vrij van Villefranche tot Fontaines. Met het vooruitzicht op den ijsgang, had men de beste maatregelen genomen om de schippers zoo haast mogelijk te verwittigen. Van zoohaast de ijsbraak begon gaf een eerste trompretblazer het teeken en in een oogenblik waren al de schippers op de wacht. Op den laatsten stond seint men van Challon dat het water 25 centimeters gezakt is. Tijdingen uit Saumur (Frankrijk) onder datum 12 januari, zeggen: De toestand wordt alle dagen verschrikkelijker, en ge zoudt u niet kunnen inbeelden, wat angsten de bevolking uitstaat. Iets ongelooflijks is hier te zien Op omtrent 5oo meters afstand van de stad, ligt eene groote, onbeweegbare ijsbank van twee meters dikte, vijf honderd meters breedte en acht duizend meters lengte. Sedert eenige dagen zien wij angstig het oogen blik te gemoet dat dit reusachtig voorwerp onze stad zal trefien. Waar zal het slaan Wie zal het treffen? God weet het. Te Chouze hebben de ijsschollen, even gelijk te Ne'man, eene hoogte bereikt van vier tot vijf me ters. Te Montsoreau werden de boomen afgesneden en neergeveld onder het gewicht van onmeetbare ijsblokken; deze zijn tot op de kaaien gestapeld. Op eene uitgestrektheid van 10 kilometers, 'tis te zeggen van Varennes tot boven Villebernier, volgt men dit onmeetbaar ijsveld, dat zoo vast zit, als ware het van ijzer en in den grond gevestigd. Men vreest sneenw op geheelde westkust van Frankrijkde temperatuur was in Bretage 7 gra den gerezen. Gisteren ten 8 ure 's morgends teckende de thermometer 1 graad boven vriespunt te Lorient, 3 te Cherburg, 7 te Brest. Te Lyon integendeel en te Limoges vroos het 7 graden en 5 graden te Parijs, 's Avonds werd het weder warmer; er viel gesmolten sneeuw en ijzel. VEREEN IGDE—STAT Elf NEW-YORK, 12 jar. M. Bogert, schatbe waarder der New-Yorksche productenbeurs, heeft zich om het leven gebracht, ten gevolge van het ontdekken van een tekort 3o,ooo dollars in zijne kas. Kapitein Boyton bevindt zich tegenwoordig in de groote Amerikaanschc handelstad. In deze laatsten tijd was hij bijzonder ongelukkig. Gedu rende een zijner laatsten tochten heeft hij een slag opgcloopen, van het wiel van een stoomboot, welk hem drie ribben brak; zijn leven echter is geensins in gevaar. FRANKRIJK. PARIJS, 12 jan. Twee honderd werklieden van het fabriek Delattre te Roubaix hebben hun werk verlaten. Zij vragen eene verhooging van dagloon op de gekleurde sloffen. Hun patroon stond hun de verhooging toe, maar door hun welgelukken stoutmoediger geworden vroegen zij dan dezelfde vermeerdering op al de artikelen; deze werd hen geweigerd. De werkstakers houden zich kalm; maar weigeren het werk te hervatten. Men schrijft uit Bayonne, onder datum 11 ja nuari: Eene afschuwelijke misdaad werd dezer dagen te Mendionde gepleegd. Twee kerels von den eene landloopster, geheel dc streek door be kend onder den naam van Margareta Aretchina. smoordronken op de baan liggen. Beide kerels staken het vuur aan hare kleederenen vertrokken. Op het geroep der ongelukkige kwamen de buren toegesneld, maar te laat; haar lichaam was maar eene wonde meer! Dc zwerfster moet nu dood zijn. De daders zijn aangehouden. ENGELAND. Een nieuw éle'ment van oproer, de armoede, of beterde hongersnood, stookt het vuur in I erland aan; benden uitgehongerdedoor- loopen 't land, plunderen de eetwaarwinkels, of, voorafgegaan door de zwarte vlagge, roepen hunne broeders ten opstand De houding van Engeland in geheel deze zaak is schandig. Terwijl de engel- sche kamers gereed schenen de klachten van 't verdrukte Ierland in te staan, en het zelfs een na tionaal parlement weder te geven, doen zij niets om brood aan de hongerlijdende ce verschaffen. Misschien mcenen dc Engelschmans op die wijze den laatsten opstand te straffen maar de middel is slechtIerland zal zich wreken zonder het te we ten het zal op den Engelschen bodem massas volk overgieten, die in hun vaderland geen voedsel vinden, en zoo zal het de plaag die Engeland uit- kankert en ondermijnt, het pauperism in schrikkelijke mate vergrooten. Het zuiden van den Afghanistan is dan einde lijk kalm maar in het noorden staan d'Engelsche zaken noch zoo vast noch zoo schoon er waait over dat gedeelt, een wind van ontevredenheid,die de Engelsche soldaten niet toelaat de noodige rust te genieten. ïlet nieuwe licht. Sedert eenigen tijd is er (bijzonder in Engeland) veel spraak, van een huis- en straatlicht, uitgevon den door den Amerikaner Edison.. Edison is'ne vent van buitengewone wilskrachtnog kind zijnde, verkocht hij gazetjes op straat en werd oni zijn braafheid en vlijt, van iedereen geacht; later ge raakte hij onder de telegrafisten, studeerde en leerde veel bij zijn eigen,over mokaniezelektriek, physiek, enz. Nu legde hij zich bijzonderlijk toe om eene nieuwe wijze van verlichting door den elektriek uit te vinden reeds op vele plaatsen van Amerika en Europa werden d'openbare wandelingen 's avonds met elektriek verlicht doch men zegde dat Edison zocht om zijn nieuw licht toe te passen aan de vor- lichting der huizen. Men schreef dat do ervarene Man vier maal 24 uren giweest is zonder zijn bed te zien, dat eindelijk zijne pogingen met den 'besten uitslag werden bekroond, dat verschelde plaatsen van Ame rika niets anders dan 't elektriek licht gebruiken... Kortom, er werd daar zooveel over gezegd en go- schreven, dat een gazet van Parijs, hotpeerd bij den toom nemende, naar Amerika telegrafeerde en aan M. Edison vroeg of al hetgeen van zijne lamp gezegd werd, echt en waarachtig was. D'antwoord is ge weest JA. Edison zeif antwoordde dat zijne uitvin ding inderdaad volledig was daL-heJwïqfpoi-. gebruik u&r lamp en de spaarzaamheid in 't verbran den alles overtrof wat men gehoopt had en dat sedert tien dagen, de huizen van Mento Park door het stel sel Edison verlicht waren. Wij geven hier do tookening dier lamp: 't Ronde bovengedeelte A, is een luchtledige glazen bol. X is de voet der lamp waardoor de draden van den elektriek loopen. T is een klein stukje kool, verbonden door dunno platinadraden. i i zijn platinadraden die naar de schreefpalen I F leiden en van daar, naar de voortbrengingsmachien. Men beweert dat 't licht dier lamp beterkoop zal zijn en beter dan elk ander en daarbij, geen het minste gevaar van brand do lamp zou nu reeds, aan 1,25 kunnen geleverd worden en het licht aan éen derde van 't geen de Gaz kost. Dit nieuw licht wordt gegeven met draden, gelijk de gaz met buizen; die draden leiden naar eene stoom- mnchien, die gemakkelijk van straat tot straat kan verplaatst worden, zoodat men in afgelegene wijken en dorpen dit licht zal kunnen gebruiken. Indien het waar is, 't geen in Amerika en Engeland schier 't algemeen gevoelen is, ton eersten, dat het licht Edison schitterend is, klaar, zacht, regelmatig en zonder flikkering of schokken ten tweedon, dat het OOten honderd op liet tegenwoordig gaz-licht doet sparen; zijn die twee punten echt, dan zijn wij, in 't licht voor huizon en stralen, aan 't punt eener groote verandering of revolutie We zullen 't af wachten en zooveel mogelijk ons profijt zoeken te trekken uit de nieuwe uitvindingen van 't vernuft, die edele gaaf door God aan den mensch geschonken... Kerkelijk Nieuws. Do Eerw. Heer Imschoot, onderpastoor te Gaver, is pastoor benoemd te Godvcordegomhij wordt ver vangen door den Eerw. Heer P. j. Claeys, coadjutor aldaar. De Eerw. Hoer Thuysbaert, onderpastoor van S. Jan Bapii.-ue Gent. wordt onderpastoor van H. Kerst in dezelfde stad hij wordt vervangen door den Eerw. Heer Wattbé, onderpastoor van S Martens to Ronse.' De Eerw. Heer Ghys. onderpastoor te Wachtobeke, is onderpastoor van Ronse benoemd do Eerw. Hoeren Rocgiersen Raes, priesters der laatste wijding, zijn onderpastoor benoemd do eerste to Waclitebeko en do andere te Bottelaro. II Schoolcomiteitkn. Nog altijd regent het ont slagenvan achtbare katholieken, die, buiten hunne wete, benoemd zijn tot leden der comiteiten van do geuzenscholen. Melden wij enkel degene uit ons Oost- Vlaanderen:

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2