I PI E T E IS 4 Zondag 25 Jai 1880. Ecu-en-Twintigste Jaargang 0ot»sfttcnst, - Uafterlanft, - llrijljeiiX - Bureel Achterstraat. tie woo ne Annoncen- 20 centiemen per regel Annoncen op de Tweede Bladiijde. 50 cenüemen den regel, Berichten onder t Nieuws, 1 Irank den kleinen regel HET LAND 5 fr 's jaars, vooraf bet. Inschrijvingen worden op alle tlid stippen genomen rechtstreeks bij ons of door ptfst of briefdragers VAN AELST REVUE. Hij is waarlijk lief, den instel der jaren 8o! Gaal het zoo voort, wij zullen geen tien jaren naar een katastrofmoeten wachten; En de jaren 1890 zullen zoo wreed beroemd zijn. als hunne confraters, de jaren 1790. Wat gebeurt er? wat hooren en wat zien wij? Terwijl het Socialismus, het Nihilismus, het Ra- dicalismus hun tanden scherpen Al de Goevernementen van Europa, in plaats van redding en hulp te zoeken in de bewarende en be schermende grondstelsels van 't Katholiek Geloof; Al de Goevernementen werpen nog olie in 't vuur Al de Goevernementen laten zich wiegen en leiden door de Vrijmetselarij. In weerwil der pogingen van Paus Leoin weer wil dat hij overal d'eerste voetstappen doet en zooveel toegeeft als het eenigzjns mogelijk is; Rusland, Prui sen luisteren wel; maar als het er op aankomt om de Katholieken hun vrijheid terug te geven, ze trekken hun schouders op, ze komen met haken en oogen 'af, met slechte complementen en gaan hun oude gangen voort't is te zeggen de Kerk bevechten, de Katho lieken verdrukken, hun leger versterken, hun volk uitputten en verarmen. De Goevernemenien, die onder de slagen der op roermakers zullen vallen, wie zal ze beklagen?Is t hun schuld niet, hebben ze 't gevaar niet gezien, hebben ze de remedie niet gekend en verstooten? Napoleon III heeft die politiek begonnen en zoo blind was die keizer, dat hij Pius IX, van groote en zalige gedachtenis, vroeg en presseerde, om zich ook in de rangen te scharen, der slimme moderne keizers en koningen, en met hun vooruit te gaan. Pius IX gaf den Keizer ten antwoord dat hij ver dwaalde en op een slecht einde zou uitkomen. Napoleon III is van zijnen troon gestooten; Frankrijk heeft 'ne Gambetta voor Meester; Frankrijk heeft Communards en Radikalen onder zijn wetgevers; Frankrijk heeft deze week een wet gestemd, waar door d'Aalmoeseniers van 't leger zijn afgeschaft. In 18/0 hebben de soldaten,Parijs aan 't goddeloos gespuis ontnomen dit mag niet meer zijnde Fran- sche soldaat moet ook goddeloos wezen en gansch bedorven. En Belgic rangeert zich om voor Frankrijk een weerdige gebuur te worden Het Staatsonderwijs is als een kanon dat, van over 20 jaar tegen de katholieken is gericht De Logic schreef op dit kanon: Onderwijs, Voor uitgang doch in haar inzicht beteekenden die woor den Volksbederf, Ongeloof. De katholieke Ministeriè'n hebben gedurig dit ka non helpen opmaken en laden En nogtans, ze zagen reeds de verwoestingen door 't hooger en middelbaar Onderwijs aan 't Katholiek y 1 -• -•jllaerwijs "genoeg uitgebreid; de Logic spande list c'n geweld in, om met de Jubilé- feesten van ,880 aan 't schotelkcn te zittenzijn Majesteit was te vrede, er was hem een machtig le ger toegezeid en de Schoolwet verscheen, ze werd gestemd en goedgekeurd. Gelukkiglijk dat er nog waar Belgenbloed is, of g heel ons land geraakte door die wet, zoo diep be dorven als Brussel en Parijs,het den dag van vandaag reeds zijn; of ge zoudt binnen tien jaar geen eerlijke dienstbode, geen brave arbeider meer vinden. De wet is gestemd en op sommige plaatsen uitge voerd W'hebben nu een rustpunt De Jubilé moet gevierd worden; Verscheide millioenen moeten naar den zak der Geuzen gaan; De kiezing voor de Kamers, waarvoor de Geuzen al zoo lang foeffelen, moet de meerderheid versterken. En dan zal voor België een tijdstip beginnen, zoo noodlottig als de jaren 1780 en 1825 tot 3o; dan wa ren het 'Vreemdelingen die hier alle vrijheid wilden vermoorden, 't was Joseph II, 't was Willem van Oranje, maar nu is 't een inlandsche partij, die gehol pen door al yvat vreemd en vijands is, hier de Katho- lièke Bevolking wilt verdrukken en uitputten De wetten liggen gereed Verplichtend onderwijs; Verplichtende soldatendienst; Om door school en kasern alles te overmeesteren, alles te bederven. Zal dit helsch plan gelukken? Wij mogen hopen N KENde liefdevoor de Vrij heid is in België niet uitgestorven 't en is hier nog geen tweede Rusland, dat vijf, zes Vrijmetsers, door een valsche meerderheid aangesteld, de Gemeenten zouden verslaven, de Burgemeesters onder den voet brengen, den Katholiek vertrappen en berooven van alles wat hem duurbaar is. Als Godsdienst en Vrijheid bedreigd worden, als de Stembus 'nen bedriegput wordt, dan moet er'naa- ander middels uitgezien worden. DE KAMER. De Ministers kunnen scholen doen bouwen, waar ze noodig zijn gelijk in 't midden der zwarte zee; ze kunnen 't Land en de gemeenten tot nuttelooze kosten dwingen; maar tot hiertoe, zo kunnen toch den mond niet stoppen van 't Volk en van zijn Vertegenwoordigers in de Kamers; daar bijzonderlijk moeten al hun akten revue passéeren voor de bekwameen welsprekende Mannen die de katho lieke Partij er tegenwoordig heeft. Dijnsdag gingen de Kamers open en er werd gehandeld over 't budjet van 't Publiek Onderwijs, of beter van de Publieke Geldverkwisterij. M. Wasseige vroeg aan Van Hurabeeek rekening over zijn schijnheilige circulairs; en M. Woeste trok het masker der Ministers af en toonde wat zij wezentüjk zijn en wat zij willen: de Goddeloos heid verspreiden en de Gemeenten verdrukken; hij haalde voorbeelden aan, die Minister Van Humbeeck van gram schap deden brullen. Woensdag zette M. Woeste zijne meesterlijke rede voering voort, en haalde de verdrukking aan tegen de katholieke ouders en tegen de katholieke scholen gericht, door Ministers. Armmeesters, enz. enz. I>e 1U millioen voor 't onderwijs, zegde hij, zijn 10 millioen die gij ons als oorlogscontributie oplegt Na M. Woeste sprak M. De Bruyn, op een krachtige wijze, tegen de lasten, welke men zonder nut of rede op 't Volk legt, en M. Tack pakte 't Ministerie aan, voor zijn inpalmingen van oude katholieke fondatien, die nu voor een Geuzen-onderwijs gaan dienen: De Sans Culotten van 1795 palmden ook die tondatiën in; en 't Hollandsch Goevernement herstelde 't geen ons Ministerie nu weer vernietigt. Donderdag hebben nog verscheide katholieke heeren gesproken en de wreede daden van 't Staatsonderwijs aangehaald; de meeste liberalen waren thuis gebleven; ze zullen hun hert ophalen met allen, als éen man, voor d'openbare Geldverkwisting te komen stemmen; Van hunnen kant zuüen de Katholieken 'enpabiglijk stemmen tegen de 15 millioenen, welke 't Goevernement, uit da!?emeene kas durii nemen, voor Scholen die ondc 11—ei 7er VafiTnuAfiSeeck eon specie van verontschuldiging afgegeven; maar i5 liberalen waren afwezig, omdat zij v isten dat Van Humbeeck niet kon toegejuicht worden. Do Minister der geldverkwisterij, na 'nen heelen reesem flauwe redens, heeft op 't einde toch gezegd dat er geen akkoord kan zijn, tusschen de Kerk en den Staat, bijgevolg dat de Staat een ongods dienstig sujekt moet wezen. NaM. Van Humbeeck heeft de katholieke M. Van Hoorde gesproken en do dwingelandij uitgelegd die in Luxemburg wordt gepleegd. INHULDIGING VAN NIEUWE SCHOLEN, 't Was met recht en waarheid dat M. WOESTE deze week in de Kamers zegde: De Vrije Scholen zijn onze Juweelen Wij ZULLEN ZE WETEN TE BEHOUDEN; De Vrije Scholen immers zijn ingericht met de vrijwillige giften van rijken, burgers, landbouwers en werkliedende Vrije Scholen worden overal inge huldigd met een vreugd en een pracht, gelijk als er een nieuwe kerk wordt ingewijd. Maandag waren 't Herdersem en Denderhautem, die hun Vrije Katholieke School inhuldigden t' Her dersem was die plechtigheid voorgezeten door den E. H, Deken van Aalst, te Denderhautem, door den E. H. Deken van Ninove; op beide plaatsen had de Bevolking groote blijken van iever gelegd om hare liefde en aangekleefdheid te toonen voor de~KathoIieke School. T HERDERSEM zal de Staatsmeesterwaarschijnlijk m volle miserie van scholieren zitten; er loopt in die schoon Gemeente wel hier en daar, een geuzenon- kruidje, maar de groote algemeenheid verfoeit en veracht de scholen der gazetten die voor princiep hebben, wat de Chronique van Brussel schreef en 't welk door geen éen liberale gazet is afgekeurd ge wonden <1 Gaat niet naar de kerk, schreef de Chro- niquedoet gelijk wijzet de Pastoors en de i) Sacramenten aan dan eenen kant; wij zijn het oprecht orgaan van Kt levend liberalises ...F'n z'et we' dat AL de Staatsmeesters zich met lijf en ziel vastklessen aan de liberale gazetten. Te Denderhautem ook was g'heel het Dorp bevlagd cn versierd; al de Priesters-Inboorlingen der Paiochie waren herwaarts gekomen een Solcnneele Mis met 7 Heeren werd gecelebreerd, en waarover men bijzonderlijk spreekt, is van 't Sermoon, ge preekt door den E. H. Puissant, oud-onderpastoor van Denderhautem en nu staande te Lokeren; die welsprekende Heer heeft namelijk bewezen dat er geen goede opvoeding kan zijn zonder Godsdienst; en dat de Kerk alleen aangesteld is en bemachtigd, om den Godsdienst t'onderwijzen. Men vindt er, hier en daar, die verwonderd schijnen dat VROEGER de Catechismus door de Meesters mocht onderwezen worden en nu niet meer; wel, dat is, omdat vroeeer de Geestelijke Overheid een overzicht en een gezag had over die Onderwijzing en NU niet meer; de Meesters mogen NU den Catechismus leeren volgens hun opinie en goeddunken, en later zullen zij den Godsdienst MOETEN onderwijzen volgens d'opinie en volgens de schelmerij van den eenen of anderen ma^onnieken Minister. Men ziet dus dat er groote redens bestaan, om aan de Staatsmeesters TE VER BIEDEN van den Godsdienst t'onderwijzen, welken door hun meesters en bazen totterdood wordt be vochten. Iets voor geleerde en ongeleerde Casuisten. De" officieels scholen van het leeg onderwijs zijn door de Geestelijke Overheid gedoemd omdat zij van aard gevaarlijk en nadeelig zijn. Men kari dan voigens cons- cient.o naar dergelijke scholen niet gaan, vermits zii ingericht zijn tegen de Katholieke Kerk.... Zoo spreekt ,o"r brief onzer zes Bisschoppen van den 1-V^i 7 bnefis 'n allo kerken aan de Geeste lijkheden 11e Geloovigen afgekondigd Ei (5.een geschil tusschen eenige CasuL. we- JP Jide onzijdige scholen gedoemd zijn, -m V'S .v«'"eii iii nen m»*»-?-j« *-.*• *ren, itfa .r cene naaste geiegendheid zijn var. m. on kwaad. Het verschil tusschen deze twee opinion kan do toe passing der wet maar weinig en zeldzaam veranderen. Evenwel er bestaat toch eenig verschil. Immers, het kan wezen dat onzijdige scholen onkelijk maar gevaarlijk en eene naaste gelegendheid van zonde zijn, te weten als in die scholen door woorden of voor beelden van wederspannigheid aan do wetten van God en de H. Kerk geen kwaad geleerd wordt, en dat die scholen met stelliglijk tegen de Katholieke Kerk inge richt zijn; zooals b. v. in Holland, Engeland, Ierland Duitschland, Amerika, enz. Doch zoo is het niet in ons katholiok Belgenland. Elkeen weet en elkeen moet bekennen dat do olficieele scholen in ons Land ingericht zijn, niet om het onderwijs on de opvoeding der jeugd meer te verspreiden ofte verbeteren, maar vooral on stelliglijk om de kinderen aan de Kerk te onttrekken, om ze te liberaliseren, om er geuzen, vrijdenkers, socialisten en oproermakers van te maken want die opentlijk opstaan tegen God en de H. Kerk, zullen mettertijd ook opstaan tegen alle andere Overheden en spreken van eeno algemeene verdeelin» der goederen. Dat men do kinderen aan do Kerk zoekt af te trek ken, blijkt duidelijk uit do discussion dor Kamers, uit de nieuwsbladeren en schriften der liberalen, uit de wer kingen der vrijmetsers, uit de omzendbrieven der Minis ters, uit do benoemingen van de schoolkomiteiten. uit de handelwijze van de bedienden, uitderi dwang.hetgeweld en de schijnheiligheid van hunne aanhangers. Hieruit volgt dan dat de Ouders hunne kinders naar dergelijke scholen niet mogen zenden, dat do kinders naar dergelijke scholen niet mogen gaan en dat het aan niemand toegelaten is mede te werken tot den onder houd of bloei van die scholen. Indien do schoolwet dio in ons Land met allorboosste inzichten gegeven is en uitgevoerd wordt, in zich niet slecht en kwaad is, dan zou men wol mogen zeggen dat de duivel zelf geene wetten kan ingeven dewelke in zich kwaad zijn. Om over de zedelijkheid van eene wet te oordeolen, moet men niet alleenelyk den tekst maar bijzonderlijk den geest on daarenboven ook den tijd en al do omstan digheden der wot grondig onderzooken en konnon. Mon moot verschil maken tusschen oflicieole scholen en schoolmeesters, dewelko om zoor gewichtige redens en met allergrootste voorzorg door onzo Geestelijke Overheid voor korten tijd gedoogd zijn, en tusschen do- gene dewelko vlakaf door den herderlijken brief van don 12 Juni laatst, gedoemd zijn. ARM EN RIJK MOET OPKOMEN. Er was kwestie van soldaterij. Do Minister Frère, in zitting van 20 Nov., zei in de Kamers Rijk en arm zal zonder klagen den last en do eer op zich nemen, hot Vaderland to verdedigen. Advokatenpraat van mijnheer Frêro, advokatenpraat en niets anders. Als een koninklijk handteoken to bekomen was voor partij wetten, benoemingen of afzettingen, ten koste van de vrijheid van duizende jongelingen,'van alle do jonge lingen, rijk en arm van ons Tand; denkt gij niet, 'mede burgers, dat M. Frère do woorden Patrie, Dynastie, en Défense nationale, in de Kamers zou goeijen,'klinkt het niet, zoo botst hel Dat doet een politieker dio zijn leven lang niets andors dan politiek gekend heeft. De belangen van den Hande- delaar, N ij veraar, Landbouwor, die liet land verrijken, kent hij niet, hij kent niets dan politiek. Mijnheer Frère heeft vele letters geëten van tijdons zijne studiën als advokaat, dat verrijkte zijnen geest in het lettervak, inaar leert de maatschappelijke behoeften niet kennen. De maatschappelijke behoeften zijn de be langen zijner medeburgers, en do belangen der medebur gers, zijn de belangen van hot land. Minister FrOre heeft den tijd niet gehad die belangen te leeren kennen; Eens advokaat geworden, kon hij door de gedurige raadvragingen over betwistte zaken veel mot don burger te doen gehad hebben, en zoo wel iots van het maatschappelijk belang leeren kennp.. maap hij was te vroeg er; te m vfc Jj»ad, vrucht daarmede bozig'1r 6ok f—r" van hem veiSiahaid •'ywhoogir'. Ne< - t- r-rv. U v: 17 5o onze belangen, dö belangen*-.an bet inad t>> w zooals hij het woord Dófenso nat. .nalo ak, in do Kamers, was het niet alleen een advokatonwoord, maar het zegt ons waartoe hij ons brengen wilt. Zijne Defense nationale,zooals hij die gebruikt, is onheilspellend voor het land. De gedwonge soldaten dienst ligt er in opgesloten. Rijk en arm zullen moeten opkomen. Het is de rijudom dio het geld moet leveren om de verdediging van hot land te bekostigen. Doet rijk en arrn opkomen, en gij belet den Handel rijkdommen te vergaren, die hot land doen vooruitgaan. Gij belet den armen door zijnen vlijt en werkzaamheid, do rijkdom to helpen in het land komen, of zelf fortuin to maken. Noen, politieker, noen, dat niet. Iedereen moet zich kunnen toeleggen op het vak waarvoor hij geschapen is, dat brengt rijkdom in het land, daarin ligt de - défense nationale,do oprechte landverdediging, want dat brengt geld voort om een ongedwongen leger, rijkelijk te betalen. Daarom Niemand gedwongen soldaat, EEN VRIJ WILLIG ER-LEGER. den wonderbaren timmermansgast. (Vervolg 12.) Nu naderde Wydeman, bleek als de dood; hij herinnerde zich hoe zijne hand onbeschoft op die keizerlijke kaak was gevall en.en verwachtte niets anders dan een strenge straf; zijne vrouw stond daar ook te beven; want nu verstond zij de geheimzinnige woorden van den Czar; Tot hiertoe heeft niemand die stoutigheid gehad, en wees zeker,vrouw; ik zweer het, al leefde ik honderd jaar, nooit zal iemand de stoutmoedigheid nog hebben te doen hetgeen uw man daar gedaan heeft, of hand en hoofd zal hij verliezen. Sire, riep Wydeman; kapt de hand af, die... Die, onderbrak de Keizer die mij d'eer heeft afgestaan van, in haar plaats, de drij bijlslagen op de kiel van 't schip te geven.... Wydeman, wat denkt ge, dat ik opzulke wijze uwe edelmoedigheid zou beloonen... Neen, neen, wees gerust... Wydeman; u bijzon derlijk heb ik leeren kennen; ge zijt een werkzaam, dapper man, die eere zult doen aan uwen naam, en uwe Familie gelukkig maken, als gij u zeiven en bijzonderlijk uw hoofd weet t'overwinnen! Wydeman, peis toch dat zijn zeiven overwinnen de grootste zege praal is, welken kan behaald wordenWydeman, tot geheugenis onzer kennis en om u voor al uw goede inlichtingen te bedanken, ik schenk u dees^huisje met al zijnen inhoud, behalve eenige papie ren, die voor mij kostelijk en voor u zonder weerde zijn. De op brengst van t geen ik u schenk, kan dienen om u een nette eigene woonst te koopen... Maar, Wydeman, er is nog een zaak, welke wij heden moeten alwerken... Uw zoon Jaak vraagt om matroos te worden: g hebt gezworen dat hij timmerman, scheepstimmerman zal wezen of nimmermeer onder uw oogen mag verschijnen; g'hebt gezworen uw woord te houden, al stonden de Staten Generaal voor u en al vroegen zij het u. De Staten Generaal zijn liiernu, er is nog meer bij; wat zegt gij? wat is uw oordeel? Sire, sprak de ontroerde timmerman, schik de zaak volgens u,w beliefte. Neen, zoo niet; gij zijt Vader; u komt het recht toe uwen zoon te bevelen of te verbieden... Ik zie uwen Jaak daar van verre, onder de toeschouwers; mag hij komen? Wydeman keerde zich om en terwijl de verheugde Moeder bijna wegsmolt van wellust, nu zij die groote rede van huisverdriet zag verdwijnen, de Vader wenkte zijn zoon, Jaak drong door de menigte en ontving de warmste omhelzing en de volle vergiffenis van zijnen sinds zoolang vergramden Vader. Jaak, sprak de Vader, Jaak mijn liefkind, wordt matroos en doet eer aan uw land, aan uwen naam, en aan uwen edelen be schermeling. Bravo! riep Czar Pieter; de vrede is geteekend. Wydeman, voelt gij u thans niet de gelukkigste der menschenl O ja, Sire. Vergeet nooit dat de strijd en de moeite die men doet, om om zich t overwinnen, aanstonds zijne belooning medebrengt. Zich laten meevaren door de driiten is gemakkelijk op 't oogenblik, doch heeft bittere s anderdaags; zich overwinnen is lastig voor het oo genblik, doch geelt nadien schatten van vrede en van geluk Uw zoon Jaak is nu matroos; welnu, vermits ik gehoord en ondervon den heb dat hij zoo moedig als ervaren is, Jaak, wilt gij mij naar Rusland volgen? Man cn vrouw Wydeman, ge stemt toe? Och, rieptn zij, wie zou niet vereerd zijn een edelmoedig man als gij te dienen? Welnu, Jaak, ik stel u aan als eerste matroos van 't zeeschip dat hier gemaakt is, door mij gekocht.... immers, baas Blondwyk heeft geen lust den koop te breken Sire, antwoordde t dik baasken der Zaat.'t zal mij een eer zijn voor t gansche leven, dat ik uw Majesteit dit vaartuig mocht ver- koopen de geheugenis uws verblijfs alhier zal nimmer uit ons ge heugen gaanEn t baasken, zich omkeerende, riep tot zijn tim mermans! Toe, jongens! laat ons roepen Leve leve Pieter-dc- Groote! hoera! hoera! Een tijdje lang, men hoorde of zag niet, van 't geroep der timmer mans, waarbij zich nu ook de Rechters, hun Klerken, d'Ambassa- deurs en zelfde gestrenge heeren der Staten Generaal voegden. De Czar van Rusland, tot weenens toe ontroerd, want t was een oprechte brave menschlievende ziel, en hadden de volgende Czars zijn voorbeeld gevolgd. Rusland zou nu niet als 'nen ijsbeer aanzien worden en zijnen ondergang nabij, de Czar stak de hand uit, tot teeken dat men zou zwijgen en sprak met ontroerde stem: Heeren der Staten-Generaal, Ministers, Gezanten, Vrienden der zaat, heden eindigt een der schoonste tijdstippen van mijn leven; morgen af ben ik terug Keizer en aldus verplicht mij op hoogen at stand van ulieden te houden Dat deze dag in vreugde eindige om bij allen de zoetstegeheugenis te laten; ik stel dus voor en vraag dat een algemeene broederlijke feestviering ons vereenige voor ee nige uren ben ik nog Pieter Michaclow, welaan, edele Heeren, staat het u niet tegen de borst van nevens mij de vreugden en ver maken dezer brave arbeiders te deelenn Onnoodig te zeggen dat dit voorstel aanveerd werd en dat dien dag Saartam een aardsch Paradijs was. zoo groot en algemeen was er de vreugd. De lekkerste spijzen en dranken waren erin overvloed en Pieter ging gedurig rond, om de vreugd aan te moedigen en te vermeerderen. Tot den dag van heden wordt er van dit Feest ge sproken, en tevens verhaald op welke wonderbare wijze Pieter de timmerman er verscheide maande r. van zijn leven heeft overgebracht EINDE. MENGELINGEN. D'ander week ten 7 uro 's avonds is 't lokomotief van den trein naar Parijs, uit de statie van Charleroi vertrokken, rnet den bagagio- "wagen en zonder 't convoi reizigers dat er moest aanhangen. De reizi gers waren ten hoogsten verbaasd dat zij na d'uur, in de Statie bleven staan; ze vlogen naar den chef die bestormd werd van reklamatiên. yan bedreigingen met processen, enz. Eindelijk, drij kwartuurs nadien is de machinist met zijn lokomotiel terug gokomen. Hij bad maar in de statie van Marchienne bemerkt, dat bij zonder de reizigers reed. Zoo is 't gemakkelijk te boeren! Dezer dagen zag ik eenen ofliciëlon meester, schrijft men ons uit Hasselt, - mot eenen boterkorf aan den arm en oenen nieuwen blauwen kiel aan. Zijne gezonde wederhelft stapte nevens hem op. Wat is dat, dacht ik? Ik werd ingelicht door eenen braven boer. net was wezenlijk do geuzenmeester uit een kempisch dorp. iiij heeft geeno kinderen inde school en speelt den boer. En opdat hjj er niet zou bij inschieten, trekt hij heel conciencieuselijk twaalf honderd frank als onderwijzer. Zoo is 't gemakkelijk boeren! De Biën. 't Volgende wordt als echt beschreven Toon de Pruismans tegen d'Oostenriikers de batailjo van Sadowa gewonnon hadden, en den vijand achtervolgden, geraakte oen pruisisch regiment in een dorp van biënhouders, kapte er alles kort en klein, en wierp een monigte biekorven omvermaar do straf volgde onmiddellijk, want se biën na eenige stonden in wanorde rondgevlogen te hebben, veroenigden zich en keerden zich met duizende en dui zende naar 't Pruisisch Regiment geen schieten, kappen of steken hielp, en 't Pruisisch Regiment moest vol schande en aliront, voor dien kleinen vijand achteruit deinzen. Uit West-Vlaandbrbn.iB t Jongentje van den veldwachter was bezig met lustig te slooren. Moet gij vandaag naar school mot gaan dó zei oen van Pó Faro's. - Bah ja'k, zei 't manneke. - Spoed u dan maar.... Do school is al wel oen uur begonnen 'tis al tieno - Begonnen, riep 't ventje, en 'tloecn 'ne keer, - Zonder mij, do school en kan niet beginnen. - En 't sleerde maar lijvolijk voort.... Zoolang het zijn hertje lustte. Er was iets van Een rijke heer, die niet wel den weg naar ziinen zak wist, werd aangesproken om te geven voor den aankoop voor een ijzeren denr aan 't Kerkhofhij weigordo on steunde zich op do vol gende rede - Aan een kerkhof is geon deur noodig, omrede dat die erin moeten zijn, er niet meer uitkunnen, cn dat degeon dio eruit zijn, er niet in willen zijn.» Er moest iets wettelijk verkocht worden man en vrouw stonden bij den Juge, en vooraleer den akt af te leveren, vroeg hij aan do vrouw •Hebt gij uw besluit vrijelijk genomen, zonder vroes of dwang van wegens uw echtgenoot? Vrees! dwang! riep de vrouw Mr, ge kent mij niet, om dit te durven vragen.

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 1