Korrespondentie uit Brussel. jan. Verleden zaterdag nacht zijn eenige BRUGGE. straatjongens langs een venster in de katholieke school te Alverin- ghem gedrongen, hebbea er bijna al de schoolbehoeften meegeno men, aan stukken geslagen of gescheurd en in de straten van het dorp verspreid. Onnooodig te zeggen tot welke partij die volksver- lichters en schoolplunderaars behooren. BERGEN, 21 jan. In den nacht van zaterdag tot zondag, werd M. Despret, notaris te Chimav, bijna het slachtoffer van een ongeluk. De notaris had de gewoonte 's avonds een tijd lang in zijn bed te lezen op gezegden avond liet hij zich door den slaap over meesteren zijn bougie die op zijn nachttafel stond, brandde op en stak het vuur eerst aan eenige papieren, dan aan de bedgordijnen. In een oogenblik stond alles in brand en M. Despret sliep voort. Hij ontwaakte slechts toen men den brand reeds ontdekt had en zijne huisgenooten toesnelden. Om zich te redden moest hij door de vlammen heen, die hem omringden en waardoor hij erge brandwonden bekwam. Een afgrijselijk ongeluk heeft in den nacht van zaterdag tot zondag plaats gehad, in de koolmijn van Foxhalle, te Bechuron Chenée). Eene ontploffing van grauwvuur heeft den dood veroor zaakt van vijl mijnwerkers, waaronder drie vaders des huisgezins, die talrijke weezen nalaten. Naar men zegt had niets die ontploffing doen voorzien en men begrijpt niet hoe dit ongeluk heeft kunnen plaats hebben, daar de slachtoffers allen voorzien waren van veilig heidslampen. Eene spoorwegramp heeft zaterdag plaats gehad op de linie Haspegauw-Condroz, aan den doortocht der brug van Saint-Victor naar Saint-Hilaire, tusschen Statte en Huy-Tilleul. De reizigers- en koopwarentrein, die ten 2 3,4 ure uit Statte vertrekt, is op een koopwarentrein geloopen, komende van Modave. De schok was verschrikkelijk; verscheidene rijtuigen werden verbrijzeld, twee treinwachters en twee of drie reizigers gekwetst. De wachter Wil- mart van St-Servais, nabij Namen, bekwam erge wonden aan de borst: tot nu toe heeft men hem niet kunnen vervoeren. De andere wachter heeft twee vingeren verloren. Wat de kwetsuren der reizi gers bctrelt, het schijnt dat zij niet gevaarlijk zijn. GENT, 19 jan Wij lezen in de genische dagbladen De poli- cie roept opnieuw de aandacht van het publiek op twee vrouwen, van 23 tot 3o jaren oud, die zich zaterdag in een magazijn hebben aangeboden, waar zij, na een onbeduidend voorwerp te hebben gekocht, aan de winkelierster gevraagd hebben, of zij geene stuk ken van 5o centiemen der fransche republiek had; terwijl zij deze stukken hielpen zoeken, hebben zij een stuk van 2 en 4 stukken van 5 frank gestolen. Op de roet van Turnhout naar Tilburg lag d'ander week een spoorwegbil dwars op de rail gelegd, om 't convoi te doen deraillee- ren; de bil werd gelukkigl'rjk door 't voorste der lokomotief op zij gew'orpen.... Er zijn toch helsche schurken, tegenwoordig! Te Ans (Luik) is een soort van Blauwenbaard ontdekt, 'ne schoenmaker die kinderen vermoordde en in zijnen kelder begroet; die zijn drij dochters afgrijselijk mishandelde; hij had aan den pla fond zijner kamer 'ne strop gehecht, waaraan hij dreigde zijn doch ters op te hangen, op 't minste woord dat ze van hem zouden uit brengen.... t Monster is aangehouden en zal 't laatste van zijn rampzalig leven in 't rasphuis overbrengen. 't Gaat vér! in een dorp van de Walen, te Gourieux, heeft de Schoolmeester, in de kerk zelve, den Pastoor willen slaan, omdat de kinders der Geuzeschool, in de Leering, niet op d'eerste banken mochten zitten. De dwingelandij gaat ver! ze zullen nog tot in den Biechtstoel aan de Priesters willen de wet geven... En ze beginnen al! Gazetten die jaren en jaren de Biecht bespotteden, willen nu be slissen, wanneer de Biechtvader mag absolvéeren en WANNEERNiET. ne i9de eeuw zal vermaard zijn door zijn hooveerdige zotten. Karei Decaudé, matroos van Heydelberg, is t'Antwerpen uit den mast van zijn schip gevallen en was dood op den slag.... 't En is niet zonder rede dat veel menschen al bevende die hooge, ranke, waggelende masten bezien. Onlangs kwam t'Antwerpen per stoomboot aan 'ne vent uit New-York, met zijn vrouw en hun kind; toen zij aan land stapten, was de Policie daar en vond dat die vent 'ne koopman was uit New- Vo'W1-ie slechte zaken had gedaan en met zijn geld,54,000 fr.,naar „...Inrkr- Af i 1 nnn fr -/iin ianop«latr/>n Af vlni-ti. "'ucht; de 34,000 fr. zijn aangeslagen en de vluch- '•u; gevang veroordeeld: hij ve. M.'no positie bijna zoo droef als de keizers.cn koningen, die ^.uurig ihót n bevreesd zijn van 't hert afgestoken of gefusilleerd te worden. Gustaaf De Splenter, kleermakersgast van Coolscamp en wo nende te Roeselare, had in November twist gekregen met Richard Van Huele, ook kleermakersgast en hem 'ne messteek in 't hert toegebracht, dat de dood erop volgde. De Rechters hebben ingezien dat het een ongelukkig geval was en hem maar tot 4 jaren gevang veroordeeld... Hij is maar 18 jaar oud.... Leert uw gramschap be dwingen, zegt de wijze man, en mijdt alle twisterijen. Een kind van 2 jaren. Fransken Baert, is t'Antwerpen door 't omvallen eener petrollamp, gewond en overleden. Zondag avond is tegen Thienen, een trein marchandise van zijn rails geloopen; daags te voren is tegen Huy een reizigers-trein op een marchandise geloopen; 3 reizigers en 2 treinwachters zijn gekwetst; zelfs heeft er eenen zijn 2 vingers verloren; den avond te voren was te Schaarbeeck den trein gederailleerd.... Er is waarlijk een kwade hand aan d'ijzeren-wegen. Men schrijft ons uit Moerbeke-Koewacht Op donderdag 15den dezer maand, was het binnen de gemeente Koe wacht volop feest ter gelegenheid van het huwelijk van den heer Henri Suy en jufvrouw Maria Leonio Noens nooit was onze gemeente meerder versierd, of werd or meer aan diegene, die het do !en, gedacht; nooit werd een feest beter geëindigd, hal dees ongeluk, hetwelk ik u nu zal verhalen, geen plaats gehad onzen achtbaren en moor dan vier en vijftig jaren in betrekking zijnden koster, zijnen jongsten zoon, en ook in dat vak opgeleid, een pistoól willende afschieten die voor dat feest gebezigd werdén, en er een vorkeerde beweging mede doende, mot dat gevolg, dat het schot afging en, zijn rechterhand nagenoeg verbrij zelde dadelijke geneeskundige hulp werd hem toegediend, maar hoe het af zal loopen, is aan God bekend, maar laat ons hopen dat Hij die alles weet, het ten beste keere. In den nacht van zondag tot maandag zijn er dieven gedron gen in de kerk van Mariakerke, langs een venster zuidwaarts, ge vende op het groot kerkhof. Twee ladders, waarvan de dieven zich bediend hadden, zijn op het kerkhof blijven liggen; de dieven had den twee ruilen uitgenomen en die voorzichtig op het gras gelegd. In de kerk hebben zij eenen offerblok opengebroken, wélke geluk kig slechts een tiental centiemen bevatte. Verder hebben zij de kas der armenschaal geopend en gelicht, alsook de kas der kerkschaal, waar ongeveer eene som van twee frank in was. Vervolgens hebben zij de kerk en de oude sakristij doorzocht maar mets meegenomen. Uit de nieuwe sakristrij is niets verdwenen. De dieven zij heen ge gaan langs den denzelfden weg, langs welken zij binnengekomen waren zij hadden de stoelen op elkander gezet, om alzoo het ven ster te bereiken. DOORNIK, 12 jan. De policie van Doornik heeft dezer da gen een dief aangehouden, die den volgenden truc gtbruikte hij ging in een magazijn van nieuwigheden en onderzocht de koepons zijde. Eensklaps ging hij dan naar de deur en begon te fluiten, zoo gezegd op zijn hond, die, naar hij beweerde, verdwaald was: de de hond kwam echter niet; maar de dief liet de deur openstaan; daarna maakte hij van de gelegenheid gebruik om met eenige koe pons zijde, van een groote weerde, langs de openstaande deur, de vlucht te nemen. D exprestrein van Liverpool is buiten zijn spoor geraakt; er zijn 4 dooden en 28 gekwetsten. Op't dorp Alcala-del-Xucar, in Spanje, is een rots gevallen; er zijn veel dooden en gekwetsten: 5o huisgezinnen zitten zonder schuilplaats. In 't canton Gard, van Frankrijk, staat een meisje voor d'assisen, een meisje van 11 a 12 jaren, en is beschuldigd van 6 huizen in brand gestoken te hebben. Tegen New-York, in den stoomboot La Grèce, is de gaz ont ploft: 2 dood en 8 gekwetst. Ze zoeken nog altijd in Schotland onder de Tay-brug, naar lijken. Russische en Pruisische officieren zaten te Brcslau aan 't dl- neeren; de Russen, na wel geè'ten en gedronken te hebben, begon nen de Pruismans te beknibbelen; er werd geriposteerd; de Russen trokken hun sabels en 't gevecht begon. Zonder den kornel zouden er dooden geweest zijn... Voortaan zal elk in zijn land blijven; veel gemeenschap tusschen Rus en Pruis deugt niet. OVERZICHT. Het nieuw fransch ministerie FRKYCINET is aan 't werk. Men mag hetzelve met recht een mi nisterie-lap noemen; 'tzijn de marionnetten welke Gambetta dansen doet. Ook zal 't rap versleten zijn. Ze geven nog al toe aan de radikalcn: de tribunalen worden hervormden gezuiverd, pure republikeinen krijgen vette postjes', maar het ge tal der uitgehongerden die schreeuwen is zoo groot dat met al zijnen goeden wil Freycinet in d'onmogelijkheid is al die venten te voldoen. De minister van oorlog, FARRE, is ook al bezig, tot de groote vreugd van Bismarck, het fransche leger in de war te brengen; de beste generalen worden afgedankt, de almoeseniers afgesteld onder voor wendsel dat zij het gezag der officieren ondermij nen.... in een woord, gelijk het eene duitsche gazet zegt, door d'ontbinding van zijn leger toont Frankrijk dat het geenen oorlog wil doen.. uit machteloosheid. 't Geen in Pruisen voornamentlijk de onderhan delingen met het Vatikaan belemmert, 'tzijn de hooge mannen die Bismarck omringen. De kan selier ziet wel dat hij eindelijk naar CANOSSA zal moeten gaan,dat hij aan de Kerk recht en vrijheid zal moeten verleenen, maar hij tracht door list en bedreigingen zoo veel toegeving te bekomen als 't maar mogelijk is. Leo XIII begeert niets zoo vurig als den vrede, maar de rechten der Kerk kan hij toch of wil hij niet opofferen. In ENGELAND wordt de kiesstrijd alle dagen heviger. Al de redenaars springen op de bres om 't ministerie aan te randen of te verdedigen. In 't kort moet er te LIVERPOOL eene kiezing plaats hebben voor de Kamer der gemeenten. In de laatste kiezing heeft de bewarende partij, het mi nisterie, een vijfde meer stemmen behaald; nu gaan wij zien of in de groote handelstad de poffi tiekvan Beaconsfield goedgekeurd wordt of niet. De ellende en de ontroering groeien in IER LAND gedurig voort; een telegram kondigt eenen algemeenen opstand aan. De Paus heeft aan den Kardinaal van Dublin geschreven opdat hij trachte de gemoederen te bedarenzoo gauw het Parle ment geopend is, zal er de inlandsche kwestie noodzakelijk besproken worden. Te MADRID wordt de twist in de CORTES voortgezet. De afgeveerdigden van CUBA eisschen dat d'afschaffing der slavernij en d'ekonomische hervormingen gezamentlijk worden besproken zoo niet, zullen zij zich onthouden met gansch hunne partij. De RUSSEN zijn in Azië door de TURKOMAN- NEN auchtig geklopt, en de tijdingen uit den Af ghanistan zijn aan de Engelschen gunstig. Den Rus zal terugkeeren met grooter macht en de stad Merv willen veroveren, den Engelschman van zijnen kant zal zich meester maken van Herat, en alsdan zal de walvisch handgemeen worden met den noordschen olifant, gelijk Bismark zegt. Brussel, 23 Januari 1880. LAND VAN AALST, Hoe is 't vraagt ge. Wat nieuws wat denken z'in d'noofstad over ae politiek en over't Ministerie? - Hoe is l? nog altijd in 't steertje van dien langen ïjsbaren winter; veel druk en veel armoede, bijzonder lijk in't Brussel dat zooveel gelegenheden biedt om te verkwisten en te verteeren. Och, dé frankskes die in den zomer, op maandagen in kaveeti fs, in dansza len verkwist zijn, hoewel zouden ze r-^ .e pas komen Maar 'k ging vergeten dat go mij 1 (iws gevraagd ugeen overweg;ingienil>reiLW|I - ^lmisfc. ie peist toch niet, Land, dat Brussel een (toor van ho sanna geroepen uitgalmt ter eere van 't ministerie neen, neen! eiken avond ga ik in een groote staminé mijner gebuurte mijn getal jiintjcs faro drinken en 'k heb nog niemand gehoord die minister Sainctelette durfde verdedigen. Zijn onkunde is tastelijk, zijn onbe kwaamheid onloochenbaar; zijn tarief dor telegraffen wordt bespot,behokold; zijn verhoeging der ijzorenwe- gon wordt hem als een schande verweten maar 't is hij alleen niet die aan de kas zit; ze zijn huns gezeve nen; hoe is 't mogelijk dat ze nieuwe belastingen vra gen, zonder buitengewone werken te verrichten?... 'k Heb uit goede bron vernomen, dat er serieus spraak is geweest van Sainctelette aan kant te zetten; hadde bij, gedurende d'aanvallen der drukpers, zijn portefo- lie gepresenteerd, ze zou vliegens aanveerd geweest zijn; maar wie nemen? De clubs in ons Brussel, die de Representants leveren, zouden graag 'ne man gepre senteerd h :bljen; maar al die mannen zijn halve roode, en op den avond der Nationale Feesten, aan 't Hof'no g'avanceerdon opdringen, dit ware toch te schokkend geweest. Men heeft dus Sainctelette overhaa'd, om zijnen tarief in te trekken en tot aldertijd te blijven... Die verworpene en ingetrokkene tarief is toch altijd een preuf dat de tegenwoordige minister van openbare werken op zijn plaats kon zijn in den Gemeenteraad van Bergen, maar dat er om geonen eens minister- vleeschaan is... Weihoe ge zijt minister; ge veran dertalles ge brengt alles in do war go doet een massa onkosten aan 't Land, en go dur't dan nog blij ven 't Is hard, zei de duivel.. Maar zijn kantje is nog niet afgeweven... Hem wacht in de Kamers een laken van dezelfde broek die men deze week aan Peer Van Humbeeck heeft ge past... Zwijg! we zitten in ons staminé met 2 libera len uit do gebuurte; maar woensdag avond moesten ze toch bekennen dat uwen Representant. M. Woeste, de ministers meesterlijk had onder „handen genomen cn afgedroogd. - Daags te voren had M. Wasseige over 't budjet van onderwijs gesproken, en getoond welke onweer- dige komedie Van Humbeeck durft spelen; overjaar verwenschtte en vervloekte hij don Catechismus nu doet hij den Catechismus loeren, op den buiten, in do kleine steden; maar te Brussel, te St Joost ten-noode NIET daar mogen de Staatsmeesters zich geus too- nen gelijk zij zijn... Na M. Wasseige heeft M. Woeste minister Van Humbeeck op 't banksken gezet en hem daarallesvoorgehoudenwatsedortr.es maanden te gen de Vrijheid van Onderwijs, togen do Burgemees ters, tegen de Gemeenten, togen d'Ouders is ge pleegd...'t Was zoo stil in do Kamers, dat men den schoolminister naar zijnen asem hoorde hijgen. M. Woeste hernam de zaken van vcor de stemming der wet, alswanneer men zegde dat Huisvaders, Ge meentebesturen en Onderwijzers gingen vrij zijn en nu d'Huis vaders worden gek wollen door armbureclen en anderen dwang; de gemeenten moeien betalen; moeten zelfs nieuwe Staatsscholen bouwen, als de bestaande zelfs tienmaal te groot is-, men benoemt ook onderwijzers en onderwijzeressen, daar waar men weet, dat zij niets zullen te doen hebben. Weet ge wat ge doet, zegde M. Woeste, na de dwingelandij getoond te hebben gij gaat tot het bela- cholijko, tot het domme, tot het schandelijke! Gedurft 10 millioen oorlogscontributie opleggen, tegen 't Vrij Onderwijs; gij plaagt bet arme volk door verhoogin gen van telegraf en spoorweg. Maar zijt zeker, do Waarheid en de Vrijheid zullen zegevieren Ik mag u verzekeren, Land, dat uwe Volksverte genwoordigers dagelijks meer en meer in achting en in naam komt. Woensdag heeft hij zijne redevoering voortgezet;'k had juist'ne vrijen namiddag en ben hem naar de Kamers gaan hooron; waarachtig! M Woeste is een krachtige en moedige redenaar zijn woorden zijn vlammende schichten, die schrik en angst in de liberale gemoederen drijven. Hij begon woensdag met do Armbureelen die tot den noodlijdenden arbeider durven zeggen Zendt gij uw kinderen naar ons liberale scholen niet j geen brood voor u, geen kolen, geen geneesmiddelen voor uw familie! hij sprak van de drukking uitgeoefend door de beambten van den Staat, drukking op do Ouders der kinderen, drukking op do schoolcomitei- ten; do Geestelijkheid, zegde hij, spreekt tot hert en geweten, doch laat verder volle vrijheid En wees niet verwonderd dat uw scholen verfoeid worden.Kan een Katholieke Bevolking in u vertrouwen hebben, gij die den Godsdienst, den Catechismus, de Christe lijke zedoleer bespot, die den Godsdienst niet uitoefent en hom bestiijdt - Wel gezegd, M. Woeste! van al de liberale Re presentanten daar aanwezig, is er misschien geen en kele die nog zijnen Pascben houdt, en die soort wilt oen katholiek geloovig volk besturen en onderwijzen Verder sprak M. Woeste over al de stokken die men in 't wiel legt togen 't Vrij Onderwijs, dat nog- tans door de grondwet geprezen en verheerlijkt wordt! Nu eensklaps is het voor do ministers een schelmstuk geworden van vrije scholen te bouwen M. Woeste randde Bara aan die aan de Pastoors wilt verbieden van in bun huis 'ne vrijen onderwijzer t'ontvangen of van er school te houden; die maatregels, zegdo bij, zijn onwettig en onuitvoerbaar; men kan toch dag en nacht geen gondarms aan de Pastorijen zetton. Wol- hoe, zegdo M. Woeste, krachtens de Grondwet hoeft 't Vrij Onderwijs recht op bescherming en nu weet men geen middels genoeg, om 't Vrij Onderwijs te be vechten En men beschuldigt ons dan nog, zegde M. Woeste, van Revolutionnair te zijn. Bewondert liever ons geduld, dat wij die zaken blijven verdra gen, welke toch onder d'openbare verontweerdiging moeten vallen. In den strijd welken wy voeren, is er voor ons oon kwestie van geweten en van eer. De Vrije Scholen zijn onze juweelen; wij zullen ze weten te behouden: (bier riepen al de katholieken BRAVO!) En M. Woeste ging voort: Wij bobben den oorlog mot gevraagd, maar leggen nooit meer de wapens af. In anjer landen traciit meii Vréde met de Kerk te maken en hier in België gaat 't Goeverneinent den slechten weg der kerkvervolging in... Wanneer, zegdo hij, wanneer de feesten zullen gevierd worden, zullen wij onze Vaders van 1830 zogenen, omdat zij in de Grondwet de vrijheid van onderwijs hebben ge schreven, maar wij zullen bet gouvernement vervloe ken, dat do band op die vrijheid gelegd heefc, dat den openbaren vrede verstoord heeft en do nationale tweedracht aangestookt Schoon, niet waar, Land, krachtig en wel ge zegd; ja, M. Woeste, g'hebt weerdiglijk in den naam vau uw Vlaamsch Voln gesproken; 't Katholieke Belgenland spreekt u lof, eer en dank toe. - Land, 'k groet u; tot de naaste week. Uw Vriend en Lezer, FRANS. Do Katholieke School voor mannekens staat te Sint Lievons-Essche gereed 0111 gewijd te worden. Hot is een groot, sterk en schoon gebouw. Do inwo ners van die bravo gomeento hebben alles bekostigd. Dit is weêr een bewijs dat men kan veel stichten en te weeg brengen op de gemeenten waar eendracht, broederlijke liefde en iever voor God en Godsdienst heerschen en dat alles heerscht te St. Lievens Es- scbe, dank aan het wijs bestier van do wereldlijke overheden, en vooral dank aan liet vaderlijk bestier van den goeden herder, eenen man van d'andere eeuw maar nog jong van hert en geest. De parochianen en de geburen hopen denjubilé van dien eerbiedweerdi- gen Ouderling,van 50 jaren pastoor te mogen vieren in 1883. 100 Millioenen. Het is maar al te waar dat wij ten minsten 100 millioenen 's jaars moeten betalen voor bet leger en het officieel onderwijs. Dit komt op 20 fr. por hoofd, op ióü fr. per huishou den, op 20,000 fr. per lUOü inwoners dit maakt jaarlijks voor St. Martons-Lierde fr. 26,140 en voor Maria Lierde fr. 40,300. Wat wonder is er zijn menschen en zelfs burge meesters dewelke dit niet kunnen begrijpen omdat zij vaneen ontv_angey geen brie'jtejtrijijgen te gaan betalen Die 100 millioenen vallen toch van de boomen niet, zij liggen ook niet t rapen langs de straten, zij worden uit geone putten gepompt. Die loO millioenen komen toch uit onze zakkenzij komen voort van belastingen op huizon, landen, mecrschen, bosschen, deuren, venstors, schouwen, meubels, enz., van rechten van registratie, mutatie, hypoteek, erfe nissen, enz., van rechten op bier, genever, tabak, suiker, enz., van inkomsrechten op kolfij, suiker, rijst enz.; van patenten op al wat gij peizon kunt en te lang om te melden enz. enz. Er zijn eenvoudige men schen die niet bemerken of gewaar worden als be hendige beurzesnijders hun bet geld uit de zakken ontfutselen zoo is het ook met do 100 millioenen die ons jaarlijks zonder reden of noodzakelijkheid voor het leger en het officieel onderwijs door behondige Staatsmannen ontfutseld worden. - Drie staaltjes. In eene stad, de liberaal ste van 't land, gelijk geus Bara zegt, zijn er dezer dagen drie voorbeelden van gouscho opvoeding voor gevallen. Een meisje van vijftien jaar, dat in eene geuzen school leerde, en een zestienjarige jongen, ook stu dent in eene geuzenschool, zijn opgestoken naar Frankrijk 't meisje had moeders juweelen meê, en de jongen 't geld voor do drie eersto maanden pensi oen in zijne school te betalen. Weldra evenwel wer den de vluchtelingen gevonden, en nu is het meisje in eene school van Zusters Een professor uit eeno geuzenschool is uit het land gevlucht, omdat hij voor do schandaligste dingen ging moeten verantwoorden bij het gerecht. Een anderen gen/.en-professor heeft men aan do deur gezet, omdat hij. alhoewel pas getrouwd, met ergens eene andere, jufvrouw wildo zijnen staat te buiten gaan. Wie zou er nu nog durven kwaad denken van de geuzenscholen KRONIJK VAN AALST. Over eenigen tijd schreef 't VERBOND dat het Pausdom een monsterachtige zaak is, en nu ligt ditzelfde VER BOND gedurig bezig met schrijven, dat Paus Leo moet aanhoord en gehoorzaamd worden. Doch bemeikt welde kapoenerij: De Paus moet maar aanhoord worden, in de leugens welke Frère in zijnen mond heeft willen leggen Zag men ooit een grootere valschheid?Sedert dat 't VERBOND onder 'ne Grootmeester staat, sedert dat 27 school meesters uit de gebuurte aan 't VERBOND g'abon- neerd zijn, sedert dat de Staatsmeesters 't VER BOND moeten lezen, ondersteunen en verspreiden, sedertdien hebben wij in 't Verbond gevonden 20 tastbare groote leugens en bedriegerijen. Leu gens over zaken uit ons Land! Hoe ipoet 't VER BOND dan katoen geven, als het sdhrijft over vreemde landen! waarover het, ad libitum, zonder maat of getal, zonder vrees of achterdocht mag liegenEen der fameuste leugens van 't VER BOND was toch deze: Den zondag na de aanran ding te Mechelen, schreef 't VERBOND dat al d'hotels aan de statie vol gekwetste liberalen lagén. En als men vroeg van er een te noemen, 't VER BOND zweeg en 't zwijgt nog. Indien de Gaz nu afgestaan wordt voor 3o jaren, en er komt bin nen 5 ol 10 jaar, een betere en beterkoope ver lichting, wat dan gedaan Aangaande 't punt van 't zondagwerk, kan er in de Lasten-voorwaarden een stellig artikel komen de vrijheid waarborgen der bedienden, dat is moeielijk nogtans, indien er stondDe Sociëteit verbindt zich van aan hare bedienden en werklieden, de volle godsdien stige en burgerlijke vrijheid telaten, zulk artikel zou zekerlijk alle eerlijke Leden der Sociëteit ver bindenWondere zaakde liberale gazetten, die, zeggen ze, in vrijheidslieide zwemmen, als er kwestie is van ELK zijn vrijheid te geven, ze zijn niet thuis; absent, mijnheer; 't is maar de vrijheid voor HUN EIGEN die ze vragen, de vrij heid van te laten den Geus cn de prij spelen, van te mogen dwingen en tiranniseeren.... De liberale vrijheid zal lang onthouden worden. Dat er veel kaf onder de Staatsmeesters liep, dit was ge zegd en geschreven, zelfs in Almanakken; zoo sprak Meester Lieven ten jare 1876 in ziji.en alma nak: Sedert dat er meer dan duizend Norma listen-onderwijzers met de onafhankelijke moralis ten en moralistinnen van Brussel gekermist hebben, en met hun naar de komedie gegaan zijn, om vijf of zes halfnaakte Tooneelspeelsters te zien dansen. 14 dagen. Iedereen weet dat de mijnwerkers, die alle vijf voet opstand maken, dat het liberalen en geuzen zijn dat zij vloeken gelijk geuzen, liegen gelijk geuzen, leven gelijk geuzen zonder naar kerk of kluis om te zien dat ze niets zingen dan geuzen-liêkes, niets lezen dan geuzen-gazetten. En nogtans, 't VERBOND met al den chic van 'nen ouden tandentrekker, komt serieus schrijven dat het libcralismus door zijn onderwijs, door de WERELDLIJKE opvoeding der jeugd, de Walen moet verbeteren. Bemerkt wel dat 'tVERBONDschrijft WERELDLIJKE opvoeding, en geachte Ouders, die tot nu toe zijt verblind ge weest in die Geuzerij, trekt uw profijt uit die be kentenis van 't VERBOND. De scholen moeten WERELDLIJK zijn, alle gedacht van Religie moet er uit; 't is de wet van 1879, 't is het inzicht der logie, en het inzicht van al de liberalen die recht zinnig sprekenwelnu, zulk onderwijs is goed voor peerden, honden, koeien, olifanten, zwijnen, maar niet voor menschen! Ze zijn bezig aan 't herstellen van den afgebrandden stadhuistoren, met 't gebont er op te zettenmisschien dees week al, zullen 't vaandel en de pinne geplaatst zijn. Iedereen is krieus, tegen dat de beiaard zal komen, de lieve beiaard, welken hier reeds zoo lang is gemist.... Daarna wordt 't oud Stadhuis herkapt, hersteld, vernieuwd, volgens 't oorspron kelijk plan. 't Publiek is verzekerd dat men toch voor alles Aalstersche Kunstenaars en Aalstersche Ambachtsmans zal vragen. 't Is zondag 't Con cert der Koninklijke Harmonie, op de groote zaal van 't Stadhuis. Men schrijft uit Antwerpen, woensdag 32 jan. IJselijke Ramp op de Schelde. Ver scheidene Dooden. Heden morgend werd het Schipperskwartier in opschudding gebracht door de tijding eener ver schrikkelijke ramp, die gedurende den nacht op de Schelde had plaats gehad. Zooals wij dezer dagen in ons blad zegden, had de engelsche stoomboot CLAN-STUART de toela ting bekomen de Schelde op te varen, die uit hoofde van het ijs voor veel vaartuigen gesloten is; de Clant-Stuart was de rivier opgekomen tot op de hoogte van den Ouden-Doel, waar zij gisteren morgend, door haren grooten diepgang, op eene zandbank stiet en strandde. Het huis Van Maanen en C°, dat die stoom boot bij zijne komst te Antwerpen van een ijzeren lichter moest voorzien, zond onmiddellijk een zijner stoombooten, de Perseverance, naar den Ouden-Doel, om een gedeelte van de lading der Clant-Stuart over te nemen. Met de Perseverance vertrok het noodige werkvolk, de waterklerken enz., om de lichting met spoed te doen vooruit gaan. Men werkte druk; verleden nacht had men reeds de Clan-Stuart van eene vracht van 600 ton ontlast. n o e gz a a m "gei firliYwaS^fr? inct 4fe e'c rsFkoni J1 $5: hooge tij gemakkelijk vlot zou komen, om zijne reis naar Antwerpen voort *e zettenmen staakte dus het werk en ten 2 ure trad het volk, door het huis Van Maanen en C°, gezonden, aan boord der sleepboot Actif, toehoorende aan M. Gerling, om terug te keeren naar de stad. Het was donker op de Schelde en de sleepboot stoomde gezwind door, toen op eens, ter hoogte van het fort-Frederik, een geweldige schok werd gevoeldhet vermoeide werkvolk schoot ver schrikt op en men bemerkte dat de sleepstoomer in aanvaring was geweest met een ander vaartuig een hollandsche sleepboot, die van Antwerpen kwam en naar Vlissingen vaarde. In de duisternis zag men de zwarte gedaante van den hollandschen stoomer, de zonderlingste wendingen maken, men hoorde noodgeschreeuw uit het vaartuig opstijgen, waarna de stoomer in de diepte zonk en met man en muis verdween. Dat oogenblik was verschrikkelijkalle redding der arme schipbreukelingen was onmogelijk en weldra bemerkte men dat ook de belgische sleper niet ongedeerd was geblevende boot had een groot lek en de kretenDe boot zinktDe boot zinkt lieten zich hooren. Nu klommen schrik en verwarring op den Actif ten topzes mannen ten gelijk sprongen van dat vaartuig in een klein bootje, dat aan een touw achterna sleepte en zells niet voorzien was van riemen ol een kurk. Dat bootje, hetwelk aldus on middellijk vol water schoot, zonk met gansch zijne bemanning. Niemand kon gered worden. De kapitein van den Actif behield zijne tegen woordigheid van geest en bevool den machinist, die eveneens op zijn post bleef, achteruit te ma len; hij gelukte er alzoo in, de boot op het droog te brengen en de overige bemanning te redden, daar de Actif niet meer in staat bleek, boven wa ter te blijven. Van op de plaats waar de Actif strandde, hoorde men nog altijd de ongelukkige drenkelingen die, waarschijnlijk vastgeklampt aan het een of ander voorwerp, in de duisternis tegen de ijskoude gol ven worstelden, om hulp roepen en kermen. Meer dan anderhalf uur lang, zeggende overgeblevenen, werden de meest hartscheurende kreten gehoord, doch alle redding was onmogelijk, daar men noch boot, noch éenig toestel voorhanden had. Toen het dag werd, was de Schelde weer glad en effen; niets, hoegenaamd niets was er nog zichtbaar dat getuigen kon van het verschrikkelijk drama, dat aldaar eenige uren te voren had plaats gehad. Stil zeilde een visschersloep boven het graf der verdronkenende bemanning der Actif riep dat vaartuig aan, hetwelk de overgeblevenen op nam en meebracht naar Antwerpen. De namen der slachtoffers en van de gezonkeji hollandsche sleepboot zijn nog niet allen gekend; men noemt onder de verdronkenen MM. Ver linden, waterklerk bii M. Best,ongehuwd; Gusttf De Bic, stouwer, gehuwd De Pater, werkman, gehuwd. Verder mist men den stoker ran den Actif en twee werklieden. (Nadere bijzonderheden). Het is thans zeker dat de hollandsche sleepboot, waarmee de Actif in aanzeiling is geweest, op staanden voet na de botsing, met al wat aan boord was, gezonken is. Die sleepboet was de Assistent, kapitein Taat, wonende te Terneuzen; het vaartuig had eergis-

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2