Gemengd Nieuws. Brandramp te Erpe. BRIEFWISSELING. Buitenlandsch Nieuws. Woensdag avond, rond half zeven, kwam Erpe in opschudding door't geroep Meulemans hof brandt! Meulemans hoi brandt.... En inderdaad", 't vuur had die groote en schoone hofstede van drij peerden aangerand; stillekes begonnen of gesteken in een remise, nevens 't poortje, vond de vlam in den voorraad der schuur een licht en gemakkelijk voedsel en weldra vertoonde de brand zich als eene der geweldigste, die in d'omstreken zijn te zien geweest. Terwijl de Notaris Eeman naar Aalst reed om de Pompiers, werden alle mo gelijke middelen ingespannen om het vuur te dempen en te bedwin gen; Pastoor, Burgemeester, leden des Gemeenteraads, de bijzon derste van 't dorp, de Statieoverste en zijn volk, al wat t Erpe en rond Erpe, gezond en kloek van hert was, stelde zich aan t werk de kerkladders werden aangehaald; de Erpenaren klommen als rat ten op de daken, want ze wisten en zagen dat, ging het kwallik, meer dan 20 huizen de prooi der vlammen konden worden de beek werd opengekapt, van alle kanten water aangebracht, en terwijl de dieren in de stallen huilden dat men hef e'en uur ver, konhooren, terwijl de geburen met hunne meubels wegvluchtten, terwijl moedi ge landslieden het kostelijk vee van onder de brandende stallen haal den, werd er met niet min goed beleg en kalme dapperheid ge werkt om d'aanpalende huizen af te scheiden en de daken en muren vochtig te houden... De pogingen gelukten; ten halfnegen arriveer den de Pompiers van Aalst, ten getalle van 34, met 2 hunner tige spuiten, stelden zich dadelijk aan't werk en bleven tot halt nacht; van als de pompiers werkten, was alie gevaar voor t omlig gende verdwenen... Wij willen hier niemand in t bijzonder uitnoe- men, omdat iedereen, volgens kracht en staat,zijn uiterste bestheeit gedaanStallingen en schuren zijn afgebrand; veel vlas, hooi, strooi, granen zijn tot polver vernield d'aangepaalde hebben veel schade geleden, bijzonderlijk aan hun meubels en of d'Assurancie daar zal inkomen, dat is nog t hooren en te zien. Zouden de groote Parochiën niet wel doen van een brandspuit te koopen t is maar den onkost der spruit;'t lokaal staat gereed, en een ruim, een schoon lokaal. Immers, elke gemeente heeft een oud, vervallen, verlaten, veracht, veroordeeld en verwezen Schoolhu s, t welk nooit meer zal kunnen dienen... Waarom dit nutteloos Lokaal, niet veranderd in een nuttig gemeentebrandbluschspuiterijhuis BRUSSEL. Ineen huis der Miniemestraat ging't vijfjarig meisje Maria Regnierden kaffépotop de stoel zeiten; ze nam t scheel af; de vlam sloeg uit, vatte hare kleèren en verbranddezoovreeselijk 't arme schaapje dat de dood erop volgde. Zaturdag was er feest aan 't Hof; de Koningin, dieeen weinig ziekelijk is, had een ivooren stokje in d'hand, om er in kas van nood opte leunenOch Heere! als 'ne mensch ziek of zuchtig is, de rust valt 't zoetste en t zachtste en 't beste; maar de koninklijke personen mogen niet rusten als zij willen; hoe hooger gezeten hoe meer wind! daarom zegt t spreek woord: 't geluk is bij klein en rein. In een mansardeken der Middeleerstraat is 't lijk gevonden der negerin Samba, die in de cafés zong. De rede der dood wordt onderzocht. Maandag avond ging de roep dat de Schouwburg der Munt brandde. Aanstonds was de Policie daar, de Pompierderij en een ontelbare menigte volks. Er was geen glinsterken vuur te zien, geen wolksken rook. De Brusselaar mag nu nevens den Mechelaaralsmaanblusscher staan te schilderen. 't Is zondag Vastenavond en 't zal er yveêr gaan te Brussel en in veelander steden: Schandalenen verergernissen genoeg! velen die den eersten steen van hun ongeluk leggen! velen die t fondament van hun armoede leggen, die huneer, hun gezondheid, hun ouders, hun familie te kort doen! De vastenavond-feesten wor den in de groote steden meer en meer heidensch ende walgelijk.... Wat zullen wij zeggen? Men vindt ezels die nooit zakken droegen! die iets vermaak noemen wat niets als slemperij is.... Vergeten wij niet dat er geen ware vreugd is, waar slemperij en overdaad bestaat; vergeten wij niet, dat door de slemperij, door de losbandigheid-die zulke bittere 's anderdaags brengt, dat 'ne mensch zich be^deirde dieren stelt! Zulke zaken zijn goed, voor Geuzen, voor Vrijdenkers en Solidairs, maar 'nechristene mensch weet dat de vastenavondda- gen dagen zijn, van vreugd en herschepping, om zichdoor een-treffe lijk en gezond vermaak tot den Veertigdaagschen Vasten te bereiden; vermits de Vasten aanstaande is, als 'ne mensch iets aan zijn^ichaam onttiekt, hij ontvangt het honderdvoudig terug, door zoetigheden van den geest en van de ziel; ten anderen: op de poort van het trappistenkloosterstaat geschreven: Indien gij geene Boetvecrdigheid doet, gij zult allen vergaan!.... Die Godswoorden zijn gericht, niet alleen aan de Trappisten, maar aan iedereen, zonder uitzondering. Een groot ongeluk, toe te wijten aan de onvoorzichtigheid der slachtoffers, is vrijdag te Gent voorgevallen. Toen de kinderen Demasure terugkeerden uit de school, hadden zij het ongelukkig gedacht op het ijs te gaan der verbindingsvaart, rechtover de fabriek van MM. Parmentier en Van Hoegaarde; nauwelijks waren zij te midden van het kanaal, of het ijs brak onder hunne voeten en de kinderen verdwenen onder de ijsschollen. Twee moedige burgers, de genaamden Van derZwalm, koetsieren Magerman, stoker, snel den de drenkelingen ter hulp en gelukten erin, met gevaar van hun leven, een der kinderen ongehinderd uit het water te halen. Wat het ander kind betreft, kort daarna werd zijn lijk opgevischt. Valsche goudstukken van 20 frank met de beeldtenis van Victor-Emmanuël, zijn in omloop. Deze stukken zijn verguld doch van wit metaal gemaakt. Zij zijn heel moeilijk te herkennen. Dezer dagen heeft een jongeling van 17 jaar, te Gent, het peerd van zijnen vader uit den stal gehaald en aan een persoon ver kocht voor 75 fr. Het peerd was wel fr. weerd. De kooper heeft het reeds voort verkocht, te Zele. De adjunkt-policiekommis- saris Clement heeft tegen den jongeling en den kooper proces-ver baal opgemaakt. ANTWERPEN. Er is op Schelde, voorde stad, niet veel ijs te zien, maar beneden de rivier blijft het ijs dik en sterk. Een gezworen Meter en Wegersnatie heeft Jubilé gevierd van 5o jaar Deken dier gilde. Twee landloopers, die zich uitgaven voor vreemde barons, zijn in een hotel derKeizerslei aangehouden; z'had- den gestolen te Nizza. Zeven straatkapoenen zijn aan de dokken g'arrcteerd, beschuldigd van diefte en voor 't Korrektionneel is ver schenen de dievenbende, gekend onder naam van den STEENEN MOLEN; er waren mans bij, vrouwen, jongelingen en meisjes; allen zijn veroordeeld tot min of meer zware boet-enkotstraften; 't waren meest oudveroordeelden, ondeugende kapoenenen slimme filous. Te Brasschaat is een nieuw schietspel ingericht ende kogels vliegen tot op de boerenhoven. In 't kort gaan uit Antwerpen nog vc-- scheide Oud-Pauzelijke Zouaven, naar d'Afrikaansche Missiën tr.ek ken en geven aldus 't voorbeeld der edelste opoffering onzer eeuw. In d'oude Manestraat is feest gevierd voor d'echtgenoten Brees- Bogaert, die Jubilé vierden van 5o jaar huwelijk en 48 jaren in't zelfde huis woonden. G'heel de gebuurte was bevlagd cn 's avonds verlicht, en 't Muziek kwam voor de woonst der Jubilarissen, vro lijke deuntjes afgeven. LUIK. Zondag zijn aldaar, langs de statie der Guillemins, twee Keizerinnen gepasseerd; de zieke Keizerin van Rusland die uit de fransche stad Cannes naar St Petersburg trekt, en de Keizerinne van Oostenrijk, die naar Ierland gaat, om er aan een groote jacht partij deel te nemen. Den nacht van 1 februari reed een expres- trein naar Parijs; tegen de statie Ergis, braken twee wielen van den postwagen en de trein zou zeker van zijn rails geloopen hebben, indien een der bedienden van den post-wagen, met gevaar van zijn leven, het rijtuig niet verlaten had, om tot bij den machinist te gera ken en hem te verwittigen dat hij den trein moest stil houden. Zekere Van Camp, wonende te Rijsel, is te Luik aangehouden, beschuldigd van moord op den portier Pirard. Volgens een gazet van Rijssel, zouden erop Van Camp zulke zware vermoedens wezen dat hij in 't kort voor d'Assisen zal verschijnen De koetsier van 't gevangenkoetsken is beschuldigd van 27 kilos vleesch gestolen te hebben; hij bekent de diefte, doch zegt dat hij bedronken was Als de bedienden der Justicie zelf nu gaan stelen! De Hongersnood in Ierland. Reeds meermaal wezen wij ep don verschrikkelijke!! nood, dio Ier land treft. De nood groeit dagelijks aan. Het noodgekerm is oen kreet van wan hoop geworpen. De toestand wordt in de somberste klouren afgeschil derd. De lord-raeyer van Dublin heeft verklaard dat, indien er geen doelmatige hulp opdaagt, duizende menschen den hongerdood zullen sterven. Er zijn dorpen in Ierland, waarvan het derde der bevolking in den uitersten nood verkeert; men noemt gehuchten, waar, op dertig of veer tig huisgezinnen, er minstens vijf-en twintig tot dertig zijn, die niet we ten wat zij 's anderaags zullen te eten hebben. KRONIJK VAN AALST. De Gemeente- raad heelt d'aanveerding gestemd der'ignie Som- sée voor Stads Gaz. Wij zijn verzékerd dat het tegen den wil en d'inzlchten is van ons acht baar Magistraat, dat de stedelijke gazetten geen medcdeeling krijgen van d'openbare zittingen, dat zij zelfs de lasten-voorwaarden der Ga/.-aanbeste- ding niet ontfangen hebben. Nogtans. dc zittingen des Gemeenteraads mogen bijgewoond en rucht baar gemaakt worden; de Stadsbelangen worden er met ie ver en vrijheid bestudeerd en besproken. 't Is dikwijls door de schuld van bedienden en knechten, dat Besturen en huizen op een slechte reputatie komen. Ziehier ons gedacht over de gaz-kwestie: 'tBijzonder akkoord metdeCompagnie was voor de moment GOED,vermits de Stad jaarli jks i5,ooofr. profiteerde en de burgers maar 18 1/2 of 19 betaal den, in plaats van 36. De aanbesteding is BETER geweest't is niet 19, niet 18 1/2, maar 18. Dc Regie mag aanzien worden als 't BESTE te zouden geweest zijn de Gemeenteraad heeft dit bijna eenparig erkend; men is maar teruggeweken voor de moeielijkheden van direktie en de moeie- lijkheden en gevaren van uitvoering, in een be volking waaronder er zijn, zoo krimineel ontaal- stert, dat zij in hun handen wreven van blijdschap toen de Stadstoren in laaie vlam stond. Weeral nieuws over den Grootmeester uit 't VERBOND: Kadé staat daar in zijn walgelijk Staatsmcestersblad, d'oogen gesloten, hij slaat met zijn hand op zijnen broekzak, is in geestbetoging over 't geklingel der goudstukken, en hij roept uit: Er is geen beweging in 't Land De scholen zijn gelijk vroeger en naHij ziet met verachting naar d'oude tijden en schrijft in zijn VERBOND: De wereld is een aardsch Paradijsvroeger, als de kerken en kloosters goed bezaten, als de gemij terde (zoo noemt hij de Bisschoppen) regeerden, er was niets dan domheid,armoede en slavernij.... Kerel, tochhebt gij de geschiedenis gelezen en geleerd in de romans van Sue, in de protestant- sche vertelsels over den Inkwisitietijd? Wat, ge komt zeggen dat men in vroegere eeuwen, inde grofste domheid verzonken was? En in t zelfste VERBOND is over drij jaar geschreven dat, in de 16de eeuw bijna iedereen in ons land kon lezen en schrijven?.... Ge durft van d'armoede der oude tijden schrijven? Als de kerken en kloosters landen bezaten, dan moest de boer zijn beste vruchten niet verkoopen om zijn pachten te betalen't volk had dan meer dan 100 zondagen, meer dan 100 vrije dagen! de koningin van Frankrijk, hier te lande komende, riep dan uit: Wel, 'kzie hier honderde koninginnendan hoorde men van al die faillieten en bedriegerijen niet! Er was eerlijk heid, braafheid en geluk in de wereld.. Ge be weert dat Belgenland in vroegere tijden een groot prison was, dat er niets dan slaven warenKent ge dan niets van de geschiedenis der Vlaamsche Gemeenten! 't En waren de Vlamingen der 14°, i5e, i6een i7e eeuw niet, der verkwezelde tijden, gelijk ge zégt, die de Bloedwet zouden geduld heb ben! De gilden en ambachten wisten hoeveel da gen zij den Vorst moesten dienen, en achter dien tijd,ze trokken naar huis; een Bara.een Van Hum- beeck zou alsdan onmogelijk geweest zijn En d'lnspekteurs onzer dagen zouden in de vroegere verslaafde eeuwen zoo wel niet thuis gekomen zijn als nunu krijgen z'op veel plaatsen den neus in hun handen maar 't zou over 3oo jaar een an der bakte geweest zijn. Nooit zouden de Belgen der oude verslaafde ecuwen de schelmerij van 't Staatsonderwijs geduld hebben! De Inspecteur, die bij voorbeeld in Aalst of Lede zou gekomen zijn,om te zeggen: 't Volk wilt van de Staatss» ~ol niet! er zijn maar eenige gedwongene kii-'. ,d! de school is 3 keeren te groot! er zijn meesters en meesterssen te veel! En nogtans, ik, employé van den Staat, ik gebied u nieuwe scholen te bouwen ik stel hier meesters en meesterssen aan, die niets zullen te doen hebben en die gij nogtans, gij Ge meente, zult betalen Moest over 2, over 3oo jaar, een Inspekteur alzoo afgekomen zijn, rap als de wind had hij den duivel voor zijnen nieuwjaar gekregen!.... In vroeger tijden waren hier nog geen liberalen, maar de Vrijheid leefde anders als den dag van heden Aalst, 3 Februari 1880. LAND VAN AALST, Ge spreekt in uw N" van zondag over schoone bouwgronden die zullen Ie koop gesteld, worden op de Zaal-, zekerlijk, 't ware zonde van in 't midden dor stad die groote plek grond nutteloos te laten liggen werd dio grond gezuiverd en verkocht, er zouden talrijke liefhebbers zijn om er perceelen van te koo pen; en de huizen, gelegen in nabijheid van kerk, statie en vaart, zouden rap bewoond zijn Maar, is er geen beter profijt uit dien grond te trekken Bij voorbeeld voor een loskaai, voor een soort van entre pot en verkoopplaats; tegenwoordig, in 't saisoon,der boppestaken, er is t'Aalst geen gevaarlijker plaats als 't pleintje rechtover de fabriek van M. Jelie 's avonds en 's morgends, men riskeert er hals en boe nen te breken over de hoopen staken; en bij dage, als dq staken uit de schepen worden gehaald, wellcomoei- olijkheid voor d n doorgang; gedurig steken de boppe staken als spiezeii en barreelen, over den weg, die aanhoudend bereden en begaan wordt; 't is wonder dat er daar dagelijks geen menschen verongelukken; want, 't is de allerslechtste plaats der stad om boppe staken te lossen. - Ik heb met verseheido Medeburgers over die zaak gesproken; allen waren van gevoelen dat or iets goeds en nuttigs met de Zaat to verrichten is laat ons hopen dat de Gemeenteraad, zonder vertoeven, aan deze kwestie bare beste oplossing zal geven. - Aanveerd, M. mijne vriendelijke groetenissen. EEN AALSTENAAR. taiKSK priesters eene jaarwedde betaalde; zoodat de trok dien de geestelijken nu nog van het Gouvernement trokken.geenen loon en isgelijk dien van andere func- tLn narissen, maar een rechtvoerdigen terugkeer van onrechtveerdig ontnomen goed. Men moet ook al eon zeer fijne schoolvos zijn en veel opmerkzaamheid bezitten om niet te zien dat dio schoone landerijen eertijds aan kerken ol kloosters toebehooronde, tegenwoordig overal vervallen lig gen alsof er de maledictie des hemels op woog. Mer. moet eindelijk een groote volkskundige zijn om niet te weten dat de gemeene man met zijn kloek gezond oordeel die goederen van 't eerst af aan, eenon naam beeft gegeven die er eeuwig als eene schande zal aankleven zwart goed Ja, geloerde professor van geuzerij. uitvinder van de versletene doodzonden, (waarvoor gij bet kruis van oero verdient) gij zegt do waarheid liet zal met uwe scholen gaan gelijk met de gerooide kerkgoede ren, het volk heelt u en uw werk reeds oenen naam gegeven die er ook altijd als eene schande zal aan hieven Geuzenmeoster Geuzenschool Men schrijft uit lierkxken In eene gemeente van hot Dand van Aalst waar onlangs hel bloeiende katholiek onderwijs plechtiglijk is ingewijd, hebben do geuzen op Lichtmisdag ook hun schoolfeest willen rieren. Een schoolmeester,oen hoofdman dan nog, beeft er eene voordracht gegeven waarin hij onder andere zegde: Laat ons nogeenigen tijd patientie hebben; het zal met onze scholen gaan gelijk met de kerkgoederen in de revolutie. Die goe deren koopen of bezitter, heeft ook groot kwaad gi7 weest, nu is er niemand meer die er nog van spreekt, het is een versleten doodzonde. Het zal met ons de- dezelfde historie z n. Nu zijn wij groote zondaars, maar binnen eenige maanden zal ons kwaad ook een versleten doodzonde zijn Als men zu'ko stukken hoort afgeven van mannen die zich fier hoofdonderwijzer noemen, dan moet men natuurlijk Bilderdyk gelijk goven, daar hij van den dorpsschoolmeester zegt 't Heelal, het gansche dorp staat van den man ver stomd, En weet niet hoe één hoofd, aan zooveel wijs heid komt Men moet inderdaad een door en door geleerd man zijn en veel geschiedenis kennen om niet te weton dat die kwestie Van de kerkgoederen verell'end is door het concordaat van 1801, gesloten tnsschen Keizer Napo leon I en de Paus Pius VII, concordaat waarbij deze aatste,als voogd der H. Kerk, om meerder kwaad te voorkomen, de kerkgoederen voor verpand hield, op voorwaarde dat do Staat bij wijze van teruggaaf de ZITTING DER KAMERS. Budjet van Openbaar Onderwijs. M. BEERNAERT. Volgens M. Jottrand, zouden de vaders des huisgezins eene groote onverschillig heid aan den dag leggen voor de godsdienst- en on derwijskwestie. Dit is eene ware beleediging voor do 317,OOO vaders des huisgezins en kiezers, dio uwo wet verworpen hebben het is een onzin in tegen woordigheid van den'toestand, waarin wij ons thans bevinden! M. Jottrand is gisteren weer het enfant terrible van zijne partij geweest, alhoewel hij zijne beoordeeling van vroeger wilde verloochenen, toen hij, bij do bespreking der onderwijswet, deze oen oorlogsmaatregel noemde. M JOTTRAND. Ik heb die uitdrukking niet toe gepast öp do wet, maar op een der artikels. M. BEERNAERT Pit is een ijdcl onderscheid. M. Bara heeft beweerd dat te Sint-Nikolaas niet een enkel kind der families ,door het katholiek wel dadigheidsbureel geholpen, de officieele school be zoekt welnu, op "200 leeriingc-n dier scholen, zijn er 177 toehoorendo aan families door dit bureel gehol pen. M. BARA. Ik heb niet gezegd wat gij mij zeggen doet. M. COOMANS. het is M. Malou met moer die in de klem zit. M. BEERNAERT. Gij hebt gezegd, M. Bara, ter wijl gij u tot M. Malou omkeerdetZiedaar wat er te St-Nikolaas gebeurt. (Ja ja rechts) M. BARA Ik vraag het woord. M. BEERNaERT haalt verscheidene gemeenten aan, waar men beweert dat de katholieke weldadig - heidsbureelen drukking uitoefenen, en waar nogtans een zeker getal arme kinderen dc ofiicieele school be zoeken. M. Bara beweert dat er daar bijna geen leer lingen in de gemeenteschool waren en 's anderdaags zegde de Indépendance, dat er niet één enkel officieel leerling in Vlaanderen meer was De redenaar stelt voor, de drukking der weldadig- heidsbureelen te doen eindigen, bij voorbeeld, bij middel eener wet. M. BARA. Doet met ons het enkwest. (Men lacht rechts.) M. BEERNAERT dringt aan op zijn voorstel Do linkerzij zal dit echter waarschijnlijk niet willen aannemen, omdat het liberalism overai de alschaffing wil van het vrije onderwijs, wanneer het in do han den der katholieken is. De redenaar bespreekt de officieele statistieken door M. Van Humbeeck meegedeeld deze zijn niet juist Wat het arrondissement Tnielt, bij voorbeeld, betref t, heeft do minister 300 kindereu meegerekend, die nogtans de officieele scholen verlaten hebben hij heeft insgelijks de kinderen beneden de 6 jaar en de leerlingen dor scholen voor volwassenen meegeteld De statistiek door M. Malou opgemaakt, is daaren tegen juist en wij mogen besluiten, dat onze zege praal schitterend is, des temeer, daar er nog 672 gemeenten zijn die geene vrije school bezitten Het katholiek onderwijs is dus maar ingericht in de drie yierdon der gemeenten, terwijl de Staat overai ge wapend is. Wat de katholieke weldadigheidsbureolen betreft, ik daag M. Van Humbeeck uit, in het arrondissement Tbielt een feit ten hunnen laste aan te halen de eigenaars ook hebben er geen drukking uitgeoefend. Wat de geestelijkheid aangaat, deze heeft niet meer dan haren plicht gedaan zij heeft de goloovigen in gelicht, even als wij, leden der rechterzij, ««et land irachten in te lichten. Die invloed is wettelijk. De leerlingen, die de officieele scholen bezoeken, zijn bijna allen kinderen van ambtenaars ot van kleine bedienden, die rechtstreeks onder het bodwang van hunne oversten staan. Tot nu toe heeft hot gou vernement geweigerd op onze vragen te antwoorden: het is nogtans nooJig dat het ministerie openbaar aan het land verklare, of het inden ambtenaar.de vrijheid van geweten van den vader des huisgezins eerbiedigt. Een dier ambtenaars een briefdrager, zegde on langs Ik ben tevreden dat ik geen kinderen heb, want men zou mij dwingen ze naar de officieele school te zenden. M. VAN HUMBEECK. En dit heet gij drukking M. BEERNAERT. Dit bewijst dat er overal druk king wordt uitgeoefend. Ik zal u echter vragen het volgende feit te loochenen is het waar dat een sta tie-overste van eene kleine stad uit Braband, ver plaatst en ver van hier gezonden is, omdat zijne vrouw de vrije scholen bevoordeelde? (Spotgelach links.) Antwoordt dan en zegt dat het nietwaar is. (M. Bara heft lachend de schouders op Is het ook waar dat men gedreigd heeft, alle vrij stelling van milicie en alle verlof te weigeren aan de miiicianen, waarvan de broeders of de zusters de offi cieele scholen niet bezoeken In West-Vlaanderen blijft er niets meer over aan do officieele scholen, indien men de kinderen niet meerekent van ambtenaars en bedienden, aan de offi cieele drukking onderworpen. De redenaar onderzoekt wat de vrijheid van onder wijs geworden is in het arrondissement Thielt. Oude liefdadigheidsinstellingen, ten voordeuie van tiet godsdienstig onderwijs, moeten thans dienen om den godsdienst te bestrijden en nogtans was door do wet van 1864 stellig besloten, dat do weldadiglieids- bureelen in het bezit van die fondaties zouden blijven. Ook weigeren de bureelen en de gemeenten zich van hunnen eigendom to laten berooven. {Zeer welrerlils.) Alhoewel de onzijdige scholen bijna ledig zijn en slechts 5 p. 1». van de schoolbevolking bezitten, wil bet gouvernement de gemeenten dwingen nieuwe scholen te bouwen, die nog minder leerlingen zullen tellen dan de oude. Is dit begrijpelijk Is dit verstan dig Te Thielt eischt men alzoo vier nieuwe scholen en een bewaarschool. M. Coomans. Een school per leerling (Gelach). M. Beernaert. Te Meulebeke, waar er niemand in de school is, eisch' men vijfscholen, zonder uitstel. (Algemeen gelach. Onderbreking recht i. .1/. Van Humbeeck wordt kwaad en heft morrend de schouders op). De redenaar haalt nog een aantal gemeenten aan, waar de kinderen de katholieke scholen bezoeken, en waar M. Van Humbeeck nieuwe onzijdige scholen wil doen bouwen. Het personeel der scholen is ook niet in verhouding met do plaatselijke noodwendigheden de onderwij zers zijn garnissaires, gelast op de kosten der ge meenten te leeren leven het zijn soldaten in rekwi sitie gelegd, om, zooals AI. Van Humbeeck zelf gezegd heeft, de gemeenten te straffen, waar de offi cieele school verlaten is. Te Meulebeke kost elk find der officieele school 760 fr. per hoofd en per jaar. Wanneer de 5 nieuwe scholen zullen gebauwd zijn, zal ieder kind 1406 fr. kosten. In zekere gemeente is er een onderwijzer voor éón kind. De gemeente denkt dat dit genoeg is M. Van Humbeeck verklaart echter dat zij geen greintje ge zond verstand bezit en dringt haar een hulponderwij zer op. (Gelach rechts). Gij lacht te gauw. Het wordt nog schooner. Vol gens de officieele cijfers, zijn er geen leerlingen meer in die school (Algemeen gelach Hol hol links). M. Van Humbeeck. Ik zal antwoorden. M. Bekknakrt, Waarlijk, leven wij onder een regelmatig bewind of onder een willekeurig bedwang? (Zeer welrechts.) Men heeft aan de gemeenten eene goheelo reeks niet gediplomeerde onderwijzers opgedrongen. Dit is eene openlijke schennis der wet, elke eischt dat al de onderwijzers gediplomeerd zouden zijn. Er zijn hulp-onderwijzers, die slechts den ouderdom van 14 of 15 jaren bereikt hebben. Men heelt er oenen te Zole benoimd, 'zonder de minste rekening te houden van de beraadslagingen vau den gemeenteraad, zonder zelfs dezen te verwit tigen. Gij hebt het recht niet zoo te handelen, mijn heer de minister. M. Van Humbeeck. (haastig). Ja wel M. Beernaert. Hoe is dit mogelijk Bestaan or dan geene gemeenten meer in België M. Kervyn. Wij hebben de ministerieel© almacht M. Beernaert. Na dus eene bevoegde overheid onder den voet getreden te hebben, neemt men zelfs niet de eenvoudigste regels der beleefdhoid in acht Is dit alles wat er van onze gemeentevrijheden over blijft Na door Europa benijd to zijn geweost, zullen wij haar dan tot spot moeten dienen Toejuichingen rechts. H. Van Humbeeck heft ongeduldig de schouders op.) Dit alles is het gevolg van de kwade luim van het ministerie. Men handelt naar willekeur met de ge- meenten, en zelfs met de officieele onderwijzers, die verdacht zijn in de oogen van M. Van Humbeeck en zijne inspekteurs. M. Van Hoorde houdt do waarheid staande van al de feiten welke hij heeft aangehaald. Indien hij veronachtzaamd heeft namen aan to halen, was dit om de ongelukkige verdrukten niet aan de officieele wraak en vorvolging bloot te stellen. Zoo kan ik u, gaat hij voort, het gevai aanhalen van eene arme vrouw, die de hatelijke feiteu van verdrukking, op haar uitgeoefend, had kenbaar ge maakt. Die feiten werden 111 de Kamer vermeld en de arme vrouw werd door den burgemeester harer gemeenten, haar eigen schoonbroeder, letterlijk afge marteld en gedwongen, een cerlifikaat te teekenen, waarin zij de feiten loochende die zij eerst in vollo vrijheid had bekend. De redenaar haalt nog verscheidene' nieuwe leiten van drukking aan. De officieele ambtenaars moeten overigens noodzakelijk het vrije onderwijs bestrijden, daar het ministerie beweert dat het strijdig is met het algemeen belang, on daat M. Rolin, onder dit voorwendsel de beraadslagingen der gemeenten ver breekt. Het is geheel natuurlijk dat zekere burge meesters de armen, in den naam van het algemeen belang vervolgen. M. Rolin. Voor zulke redeneering moet ik het hoofd buigen. M. Van Hoorde. Ik herhaal nogmaals dat ik al de feiten boude staan. Uwo ambtenaars hebben er belan, bij, al de beschuldigingen ten hunnen laste te loochenen. Zij verdrukken de armen op schandelijke wijze 011 daarna komen zij hunne slachtoffers officieel lasteren en pogen zy hunne klachten voor leugenen te doen doorgaan. DE TOESTAND. Geheimnisvol en onrustverwokkend mot die twee woorden heeft onlangs een belgisch staatsman den toestand van Europa afgeschilderd. In alle landen wapent men zich van kop tot teen Pruisen die reeds in oorlogstijd een leger heeftgVan 4 millioen mannen, vindt dat Rusland en Frankrijk ie sterk gewapend zijn, en vermeerdert zijne regimenten. Is dan een verbond tusschen Rusland en Frankrijk op 't punt van gesloten te worden Al de duitsche gazetten zeggen van ja, maar volgens den Times zou dit we derom eten slimme trek van Bismarck zijn, om Enge land van Frankrijk te verwijderen, en aldus dit laatste land afgezonderd en onmachtig te houden. De reis van den pruisischen Kroonprins wordt ook heviglijk in de drunpers beeproken Italië is vies gezind op Weenen vooreerst, en ook op Berlijn, om het verbond der twee duitsche mach ten, die aan Italië alle hope van vergrooting afsnijden. Italië zou dus geerne een fransch-russisch verbond zien, om aldus niet alleen te blijven, maar don center te worden van een machtig bondgenootschap. Donderdag avond is de pruisische Kamer geopend. Het hool'd dor katholieken, YVindthorst heeft de vrees uitgedrukt dat de onderhandelingen met Rome niet serieus worden voortgezet. De minister Putt- kamer antwoordt dat zij voortgaan, en op de ernstig ste wijze; maar dat doorgaans zuike onderhandelin gen lang duren en veel voorzichtigheid vereisschen van wege het gouvernement, het Vatikaan en de Kamers. De oud-minister Falk, de vader van den Kulturkampf, verklaart dat hij zijn ontslag heeft gegeven 0111 den vre^o tusschen Berlijn en Rome mo gelijk temaken. De liberalen randen den minister aan omdat hij zich tegen de onzijdige scholen zoo hevig heeft verklaard de minister heeft met veel ge matigdheid geantwoord. Italië heeft zijn senaat weggezonden voor eenige weken, omdat hij stemde tegen d'afschaffing van het maalrecht. De kamer zal die afschaffing nog eens stemmen, en indien 't Senaat van gedacht niet veran dert, zal er op die kwestie eene ontbinding plaats hebben, en dan aigemeene kiezingen. Het Fransch ministerie doet alles wat mogelijk is om 't artikel 7 der wet Ferry te doen doorgaan in 't Senaat; d'ambassadeurs van Berlijn en Madrid wor den te Parijs geroepen om de stemming btj te wonen en niettegenstaande de ongelooflijke drukking heeft dit ellendig artikel weinig kans van aanveerd te wor den. 't Zou da zelfmoord vau 't liberalismus zijn. Die mannen sproken altijd van vrijheid, en alle' hunne akten streven om ze te vernietigen. Later zullen zij vergaan met de wapens welke zij nu zoo roekeloos smeden. Gelijk het oen engelsch dagblad met veel juistheid doet opmerken, oen despotic* goeverneraent zal geene nieuwe wetten moeten uitvinden om zijne tirannij uit te voeren; liet zal genoeg hebben met de droeve wetten dat die valsche liberalen nu voor zich maken omdat zij aan 't roer zijn. Koningin Victoria heeft donderdag 't engelsch Parlement door eene Troonrede geopend. Engeland, zegt zij, leeft in vrede met al do mogend heden Er is nog wel veel wanorde in Turkyë, maar het berlijnsch traktaat bestaat toch, en op die basis zal rnen kunnen werken voor een duurzamen vrede. Zij zou geerne t'akkoord zijn met do Afghans,maar Engeland moet toch zijne grenzen veilig houden. De ierlandsche kwestie zal in deze zitting onderzocht worden, en men zal trachten hulpmiddels te vindon voor dit beproefd land. ENGELAND. Elektriciteit. Een nog al zeldzaam ongeluk is in de laatste week, in het theater Holte, te Aston, eender wijken van Birmingham, voorgevallen. Twee elektrieke toestel len verlichten het looneel, en wanneer de bougies niet ontsteken z^n, hangen boven hot tooneel twee kope ren dradon, dio gebruikt worden om den elektrieken stroom te leiden. Na het vertoonen eener pantomine stond de orkest meester mot dj andere muziekanten op, en was op liet punt de zaal te zaai te verlaten, toen hij het ge dacht kreeg, uit nieuwsgierigheid, in elke hand een der elektrische dradon te vatten. Men roept hem toe dit niet te doen, doch te laat; de schok eener bat terij had Hem geiroli'e i. llij deed nuttelooze pogingen om zioh te ontdpen vau de draden, welke zich in de

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2