T Gemengd Nieuws. j tigi.'*' AALST. Maandag achternoen, rond 4 ure, is op de fabriek der heeren CüMONT, een schrikkelijk ongeluk gebeurd; in een af gezonderd plaatsken waar de as van 't machien uitkomt, waarover een riem is welken men soms gebruikt voor eenen slijpsteen,hoorde men een groot geruchtmen liep zien, peizende op braak; maar men vond er 't verminkt li|k van 'ne werkman der fabriek, die aldaar zijn mesken gaan slijpen was, in den riem geraakt, meegetrokken naar boven en om zoo te zeggen in stukken gescheurd; een stuk van zijnen arm hing nog aan de as De dood was bijna oogenblikke- lijk geweest. De naam van 't droef slachtoffer is JEAN De RoOVER, geboren t'Erpe, maar hier wonende aan de molenstraatpoort'ne vader van Familie; nadat de Policie het ongeluk was komen besta- tigen, zijn d'ovcrblijfsels bijeengenomen en in een doodkist gelegd. Over eenige jaren is De Roover nog eens in 't machien geweest en heelt dan eenigen tijd in 't gasthuis gelegen. GEERAARDSBERGEN. 18 febr. Maandag hebben hier ernstige onlusten plaats gehad; cigarenmakers hadden het werk ge staakt; de patroons deden werkvolk uit Holland komen. De Inter nationalisten hebben deze tot tweemaal toe aangeaand, doch de aangeraude werklieden boden geen weerstand. Er is proces-verbaal opgemaakt. SCHENDELBKKE. Verleden zondag kwam de pastoor eene gclezene mis doen, maar de koster speelde en zong gedurig aan, niettegenstaande 't herhaalde verbod van den Herder. Een dwaze herbergier heeft in de kerk zelve op de handen durven plakken, het welk bij het uitkomen des volks door een groot getal werd nage volgd, jouwend en roepend Vivan de koster! T'Ophasselt heeft men maandag morgend het lijk gevonden van den mulder Victor Van Daelc. Zondag avond om half negen was Van Daele, naar een aanpalende gebuurte om eenige winkelwa ren geweest hebbende, in 't Lammeken ingestapt, en daar tot mid dernacht verbleven, doch heeft onbedronken en zonder twist zijnen weg hernomen, en is, op omtrent honderd stappen van zijne woning, onder verscheidene slagen en S cken. de eeuwigheid ingegaan. De moordenaar is nog onbekend. BRUSSEL. Ze zeggen dat de Koning van Holland met de Feesten naar Brussel komt. Ze mogen hem tot over 't hoofd in de plezieren zetteni83o zal hem toch een bittere pil herinneren. Ze probeeren te Brussel om de beesten te dooden, oogenblikkelijk, met een machien door 'ncn dokteur uitgevonden. En t gaat, willen z'hebben. De giljotien werd ook door 'nen docteur uitgevonden, doordocteur Guillotin, in 1790; maar ze kenden lang te voren dit machien in Schotland. Dander v eek ineen huis der Bosket- straat, kregen de koetsier en een der domestieken rusie ze werden handgemeen en de domestiek beet een deel van den koetsiersneus af. 't Zal nu 'ne schoone lakei zijnmet 'ne verminkte neus! Er loopen te Brussel ook kinderdieven; zoo wandelde er een engel- sche meid in een der faubougs met twee kinderen ze werd door een welgekleed heer aangesproken, die haar zegde dat Madam hem gelast had 't kleinste kind meê te nemen 't moet bij mij dlneeren, zegde de schurk! maar de meid had nog maar juist haar madam verlaten en weigerde den onbekende te aanhooren, die dan ook rap de vlucht ham. NINOVE. Zondag 29 februari, komt M. Fobe, leeraar aan 't Bisschoppelijk Collegic te Geeraardsbergen, in 't lokaal u De Keizer, n eene Voordracht houden. ANTWERPEN. 't Is wreed, schrijven ze, gelijk er op de karnavaldagen, door de geuzensoort de prij en de beest is gespeeld ze vonden geen liékes slecht of walgelijk genoeg. Leopold I, niet tegenstaande protestant zijnde, als hij die Vrijdenkerij zag opko men, schreef met het inzicht van zijn. woorden publiek te maken Dat volk brengt ons naar de barbaarschheidDe stoomboot van Rallus vaarde van Antwerpen naar Liverpooldaar aangeko men zijnde, werd 't schip door de policie omringd en werden al de matroozen aangehoudende Douanen hadden in'nen uitgeholden mast van 't schip 25o pond gefabrikeerden tabak gevonden. Zaterdag 7 dezer, rond 3 ure namiddag, stond een waggon kolen op de spoorbaan nabij de statie van Schellebelle, toen een speciale trein aankwam en met geweld tegen den waggon reed. De werklieden, die bezig waren de kolen te lossen, werden van den waggon geworpen. De genaamde A. Seghers, van Wetteren, viel achterover en geraakte onder de wielen der lokorrrotief, die zijn arm en zijn linkerhiel verpletterden. De jongeling is onmiddellijk naar het hospitaal te Wetteren gebracht. KORTRIJK, 16 februari.Verleden week wilde de genaamde B.... 's avonds naar huis keeren, doch vond de deur zijner woning langs binnen gesloten. Hij klom over een muur en kwam alzoo in huis; toen hij in de keuken kwam. strunkelde hij over een voor werp, dat hij uit hoofde der duisternis niet kon herkennen. Hij stak eene lamp aan en zag dat hij biji.a gevallen was over het lijk van zijne vrouw, dat op den trap van den kelder lag, het hoofd naar beneden en de voeten buiten de kelderdeur. De justicie heelt onder zoek ingesteld en de lijkschouwing bevolen. LOOPENDE NIEUWS. Men moet bekennen dat er onder de Vlamingen weinig iever is voor hunne taal. Nemen wij de Recht banken; er is nu een wet, die zegt dat de Beschuldigde zich mag doen verdedigen in 't Fransch of in 't Vlaamsch, en dat 't openbaar Ministerie de taal moet gebruiken, in welke de verdediging ge schiedt. Welnu, hoe weinig maken de Vlamingen gebruik van dat recht! w'hebben de zaak van Hofstade; onderhooring, dagvaarding, oproeping, verhoor der getuigen, alles is in 't Vlaamsch geweest, maar de verdediging was in 't Fransch, en biigevolg ook de be schuldiging; velen der betichten konden niet weten,hoe zij beschul digd en verdedigd werden. Dat is niet alleen een schande voor 't Vlaamsch Volk, 't is een schade en een onrecht; elk kent zijn zaak best; en als de beschuldigden verstaan 't geen 't openbaar Ministerie hen te laste legt. dan kunnen zij hunnen advokaat, inlichtingen geven, welke dikwijls den uitslag zouden veranderden. Zoo werd er maandag in 't Fransch gezegd door den Advokaat-AanklagerZij (de knechten van Matthyssens) maakten 'ne strooie man Mr advo kaat Callewaert sloeg daar geen acht op, maar ware er in 't Vlaamsch gesproken geweest,de beschuldigden zouden allicht doen bemerken hebben dat de strooiman niet gemaakt werd, maar dat hij daar van overlang stond en nog gediend had voor dergelijke vermaken. Wij wekken iedereen op, van toch de Rechten der Taal voor te staan; we zijn immers een vrij Volk; we zijn Belgen, Vlamingen en geen Franschmans. Er zijn Staatsmeestcrs, die gaan klagen dat zijde slachtoffers van dwang en van onverdraagzaamheid zijn. En wie is er die dwingt? ga rond in Belgenland en overal ge zult hoo- ren dat 't Katholiek werkt door overtuiging, en dat de Staatsmees- tcrij dwingt, d'eenen uit eigen beweging, d'ander omdat er met de zweep wordt achtergezeten a propos van ZWEEP, tweede advies uit LEDE't Is onnoodig de Zweep te zenden; de Zweep mag resi- dceren bij degeen die onder de groote Zweep der Vrijmetselarij staan!'t Is t'hopen dat onze tegenwoordige Gouverneur, voor wat adngaat het openen der barreelen, zal wijzer handelen als zijn voorzaten: De barreelen op de kleine steenwegen van verscheidc buitengemeenten zouden ten minsten 8 dagen langer moeten geslo ten zijn, als de barreelen op de steenwegen van den Staat of van de Provincie. Mr den Inspekteur Van Hauwermeiren was maan dag ook te Dendermonde, om den triomf van zijnen onderdaan bij te wonen. De personnagis die tegenwoordig 't VERBOND schrijft, moet met zijn gedachten in de wolken verheven zitten, oftewel niets van de stad weten: hij schreef zondag dat DEN DER BODE en LAND van Aalst bijna geen lezers hebbenEn nog- tans, er zijn een menigte Parochiën waar beide gazetten 3o, 40, 5o Nrs leveren en 't VERBOND soms een enkele, en nog minder... Zoo ziet men welke weerde de aankondigingen in 't VERBOND hebben; cn zoo slaat de nieuwe Redacteur gedurig op zijn eigen volk. Boekwerken, te koop in onze Bureelen. Merkwaardigste natuurverschijnsels, in samenspraak uitgelegd, 1,25 franco 1,35 De beproeving der kinderliefde Keizen en Lotgevallen, Zacharius de Schoolmeester, Anecdotenboek, Tooverboek, 1,50 franco 1,65 1,50 franco 1,65 1,50 franco 1,65 1,00 1,50 Processen van Hofstade te Derderdermonde. in zitting van iü Februari. Zetelen als Rechters MM. Blomrne, Lan- duyt en Do Wit. l>e drij bankskes van de Rechtbank zitten vol 't zijn 14 personen van Hofstado, die nooit gemeens hadden met de Justicie en nu beschuldigd zijn van den 22 december, den Staatsmeester beleedigd te hebben, door woor den en door feiten. De beschuldigden, een voor een ondervraagd, ant woorden dat zij bijna allen werken in de stam per ij der heeren Mattbys; den 22 december lagen zij gebroken; en voorziende dat zij later geen vrije dag zouden hebben, z'habben plezier gemaakt ondereen, zonder iemand te willen beschimpen of beleedigen. Op 't hof stond een strooie man, die men gebruikt als musschenschrik, enz.; z'hebben gelijk over drij jaar dien strooien man genomen en ermee rond gelloreerd. De eerste getuige is Meirsman Frans, hoofdon derwijzer, oud 37 jaren; getuige ziet er zeer opge wonden uit; na den eed afgelegd te hebben, verklaart hij dat bij den 22 december, na de klas, met eonige vrienden bij den baas Van Weversberg was gegaan; daar is gekomen zekere Jan De Swaef, die hem se dert lang vervolgt en die weêr van politiek begon, hem geus en schismatiek noemde, bijzooverre dal elk verontweerdigd was en dat do baas hem drank wei gerde. Nadien,tusschen 'tdorp en de Keizer, heeft hij vernomen dat Matthysens knechten op gang waren terug bij Van Weversberg zijnde, beeft hij zohooren passeren al huilende en tierende I»e geuzentroep is te klein,om hier op Hofstade meester te zijn. Hij heeft ze niet kunnen volgen, doch hoorde nadien dat zo voor de woning zijns zwagers den strooiman verbrand hebben, om hem aan te duiden. Getuige, ondervraagd door den advokaat der beschuldigden, zegt niemand herkend te hebben ze zijn voor zijn huis niet blijven staan, doch dikwijls op ander dagen, hebben zo cha rivari voor zijn huis gegeven, on hem op alle wijze vervolgd; zelfs zekeren nacht was er vuiligheid aan zijn bel gestreken. D'ander getuigen Laus Leo, Van Weversberg, de Plekker, Victor Van Papegem, Henri Van Papegem, J. Van Gysegem en Adolf Borms, allen getuigen van den Meester, verklaren dat zij do bende gezien heb ben in d'herberg Clinckaertof elders, dat zij zongen van de Geuzen,op denstrooien man stampten,hem ver- weten.eneindeJijk den strooien man hebben verbrand. De con ter-getuigen Gustaaf Claesskns en Grego- rius Hkndrickx verklaren dat zij in d'herberg van Clinckaert geweest zijn, dat de Swaef begon te ver tellen hoe hij bij Weversberg gevaren was, dat bij op den strooien man bijna viel; dat er gezegd werd dat is op Donatus Matthys! en geantwoord dat is noch op Donatus Mattbys, noch op den Schoolmees ter! die strooiman is onzo man tn voor ons plezier! Een ander conter-getuigc Louis Daelman, woont in de gebuurte der herberg waar de strooie man ver brand werd; hij heeft niet hooren roepen dat het op den Meester was; 's anderdaags is de schoolmeester naar die herberg gegaan en zegde dat de knechten van Matthysens hem vertoond hadden de bazinne, (schoonzuster van den Meester) zegde dat dit zooniet was, waarop de Meester haar toeriep Familie van mijn kl M. Callewaert, advokaat van den betichte, zegt dat men op Hofstade, in de kleinste, onbeduidendste belaeholijko zaken, beleedigingen wilt zoeken tegen den Staatsmeester; anders zou hot niet opgemerkt worden; men zoekt beleedigingen; men wilt op die gemeente een schrikbewind doen brengen en zaken die in alle gemeenten, op alle pachthoeven gebeuren wor den eensklaps zoo erg opgenomen en brengen acht bare lieden op de bank der beschuldiging. Het Openbaar Ministerie schildert de zaken grol en zwaar af; sedert 2 a 3 maanden wordt de Meester aanhoudend vervolgd De Swaef, als chef der bende, had aangekondigd dat de meester ging verbrand worden; hij roept bijzonderlijk op De Swaef de strengheid der rechters. De Swaef is nog. in ander zaken gemengd die gaan volgen; de Meestóp,zegt hij is 't slachtoffer van eenen hevigen oorlog op 't dorp vindt hij geenen onderstand, maar wij zullen hem ondersteunen. M. Callewaert bemerkt dat het hoogst onrecht- veerdig is van iemand te beladen met zaken die nog niet geboord of gevonnisd zijn. Er zijn -processen waarin De Swaef eene gansch onzijdige rol heeft go- had; 't is tegen De Swaef bijzonderlijk dat de school meester opgewonden is, enz. enz. De Tribunaal zal uitspraak doen op 't einde der audiëntie. Tweede zaak. Jan Do Swaef, die op 27 de cember met een plakkaat is rondgegaan waarop stond: Ik lees zoowel 't Verbond als meester X. Frans Meirsman, Van WeveTsberg, Silvie Pein- saerdt en Leo De Ridder komen over die zaak getui gen, alsmede dogendarm Bosmans. 't Openbaar Ministerie ziet van de beschuldiging af, en de Rechtbank spreekt De Swaef vrij. Derde zaak. Vijf leden van 't Muziek die op Nieuwjaaravond van de repetitie komende, gezongen hebben van: Wij willen van geen geuzen meer weten, enz. Als getuige compareert Je Hoofdonderwijzer en verklajrtdat er gedurig rond zijn huis liedjes van beleodiging worden gezongen: den 31 zijn ze voor zijn huis niet stil gebleven; maar den 27 wel doch hij weet niet of hetdezelfste personen waren, 't Was geen zingen, maar huilen en tieren; dit gebeurde rond half nacht —Hoe hebt gij tu i.cnccid? vraagt de Verdediging. Mijn vrouw heefize ook gehoord. J B.DeWit, con- tergetuige is met d'ander van de repititie gekomen, hij woont maar'nen halve minuut van de school on zogt dat er daar niet stil gestaan of ook niet gezon gen is. De Swaef J, B. kwam ook uit de repetitie er is gezongen op de baan, maar niet in 't partikulier voor 't huis. De Verdediging zogt dat dit zingen, dooréén ge tuige bevestigd, niet als strafplichtig kan aanzien worden; het lied der Geuzen is een politiek gezang, in antwoord op 't lied der tegenpartij uit Antwerpen, dat ten minste zoo hevig is: het woord geus kan niet aanzien worden door de tegenpartij als een smaad woord, vermits in een groote stad een Magistraat op een algemeene vergadering heeft verklaard Wij allen, wij zijn geuzen en geuzinnen. Er is toch nog vrijheid van opinie in ons land omdat iemand zich gekwetst voelt, door 't zingen van een lied, dat een antwoord is op 't lied der tegenpartij, dat is geen rede om te veroordeelen! Het Openbaar Ministerie pleit dat de vrijheid ophoudt waar een andorsmans recht begintzelfs hebben de rechtbanken beslist dat in zeker gevallen iemand straf bezien, een beleediging kan zijn dage lijks is de Meester aan allo slach aan smaad blootge steld; de veroordeeling van dezo zal tot les dienen aan al do andere. Du Verdediging zegt dat het tegen alle recht strijdt iemand te veroordeelen, voor feiten welke door anderen zijn gepleegd; omdat erop ander dagen voor 't schoolhuis gezongon is, zonder eenig bewijs t'iemands laste, zou men daarom dezo 5 jonkheden gaan veroordeelen? po Rechtbank spreekt Pero vrij, omdat hij op Nieuwjaaravond langs 't schoolhuis niet moest gaan, en veroordeelt d'ander vier Muzikanten elk tot3u fr. boet. i-n De Swaef Jan; daags nadat op Paruiokoekes muur 'nen beer geschilderd was geweest mot 't opschrift Ziet hier den beór dio onzen Herder vervolgtdaaps nadien hadden voornoemde personen in bun zwingel- kot. rechtover de school, 'nen beer vertoond Van Gv- 8oghem heeft 70 fr. boet en De Swaef 50 fr. Zitting van woensdag 18 Februari Er waren bankskes bijgebracht, stoelcw nevens ge zet, en navolgenseen deurwaarder hunne namen af roept, komen zich op de bankskes zetten-, d'heeron Matthys Donatus en Düelman, SchepcneD, Matthys Frans, Possemiers Jean, Ilendrickx Louis, Van den Bossche Emiel, Verbestel August, DeSwuefJan, Do Naeyer Theodoor, De Boeck en Van Gysegem, allen van Hofstade, behalve MM. Van den Bossche en Van Ghysegem. De President beveelt stilte en zegt Ge zijt allen beticht van den 2t augnsti 1879, op een openbare plaats, den heer Meirschman, gemeente-onderwijzer beleedigd te hebben door woorden, daden en bedrei gingen. Donatus Matthys, wat hebt ge daarop te Al. Donatus Matthts staat recht en zegt met een kalmte en een weerdigheid, die van 't eerste oogen- blik af, veel indruk maakte op Rechters en Publiek. M. De President, zegt hij, di9n dag ben ik volgens gewoonte 's avonds uitgegaan en heb mij begeven naar't Schipkeri; doch onderwege volk hoorendein St Cornelis, rechtover de kerk, ben ik daar binnen gegaan; er was daar veel volk; de dobboldeur stond open, en in de kamer zat M. Meirschman en zijn com pagnie; voor de deur waren jonkheden van Aalst; M. Eeman was bozig met disputeeren tegen eenige dier jonkheden, van disputeeron geraakte het aan 't kijven; M. Eeman zag er zeer kolerig uit en mij docht dat zijn haii en recht stonden in vreesde voor ge vecht; en vermits ik, als eersten Schepenen lang de polieiheb gedaan, peisdo ik niets beters te kunnen ïloen als 't volk te doen uilgaan ili heb dan mijn twee armen opengezet, alzoo (\I. Mattbys zot zijn armen open) 011 'k heb 't volk doen buitengaan en dat is zoo rap geschied, dat vorscheide hun pintjes bier niet betaald hebben en 's anderdaags den baas zijn gaan voldoen; van daar zijn wo naar 't Schipken gegaan; M. Meirschman is daar ook gekomen nie mand heeft een woord tegen hein gezegd. En daar hebt ge uu, M. de President, alles wat dien avond is voorgevallen President. En gij, Daelman M. Daelman. M. den President, 'k ben dien achternoen in compagnie geweest van ten 4 ure bij Stanislas De Pero gekomen zijnde, hebben wij gezien dat jongens van Aalst er een rondhaling deden voor den Katholieken Schoolpenning; Al. Aleirschman zat daar in d'ander kamer met zijn kennissen, onder an dere met M. Eeman die rechtsprong. Om den twist te vermijden, heb ik ook gezegd van ons te retiree- ren... Ziedaar, M. do President, alles water daar ge beurd is. President. Alatthys Frans M. Francois Matthys. Ik vind 't aardig dat ik vervolgd wordt om to zingen, ik die nooit van mijn leven gezongen heb. Pk. Zingen was daar niet verboden. M. Mattiiys Al gelijk, ik ben daar, volgons gewoonte,in u'herberg van Stanislas Pero geweest en heb zitten klappen met M. Possemiers. Pu. Emil Van den BosscIk? M Em. Van den Bossche. M. den President, 'k ben daar ook ter gelegenheid van do kermis bij de compagnie geweest; in d'herberg van Pero heb ik gezien dat jongens van Aalst rondgingen, dat ze bij M. Eeman stonden, dat er rusie zou gekomen hebben en op 't verzoek van M. Matthys zijn wij van daar weggegaan. Pr. Possemiers Jan? M. J. Possemiers. - M den President, ik kan daar niet moer van zeggen als 't geen gij daar komt te hooren; 't zal onnoodig zijn hetzellste te herhalen. Pr Hendrickx Louis M L. Hendrickx. Al. de President, alles is voorgevallen gelijk die heeren daar komen te zeggen. PR- Verbestel August M. Aug Verbestel. M. de President, 'k heb daar in d'herberg geweest; er was veel volk, 'k heb daar eenigen tijd in de keuken gezeten en ben dan te rug gekomen in d'herberg en heb daar geklapt met M. Matthys. 1 Pr. De Swaef Jan M. De Swaef Jan. M. do President, 'k bon meegegaan met de compagnie, bij Stanislas Pero, 't scheen dat er daar moeielijkheden gingen komen 'k heb gezien datM. Donatus Matthys zijn armen open- stak, om 't volk te doen weggaan. PR. Do Naeyer Theodor? M. Th. De Naeyer. Al. de President, 'k ben er van 't begin af,bij geweest; bij Stanislas Pero ging er rusie komen aan de dobbeldour.maar dan was ik juist aan den toog om een pint bier, we zijn weggegaan, en zelfs 'k heb mijn pint nog half vol laten staan. Pr. En gij. Petrus De Boeck M. P. De Boeck. Wel, Al. de President, mij dunkt, dat daar al niet veel kan bijgevoegd worden; g'hebt daar alles gehoord en vernomen wat er dien achternoen is voorgevallen. Pr. Van GyseghemP Hij verklaart verre van rusie te zoeken mot don meester, hij hem zelfs niet kende. Pr. D'eerste getuige. Al. Meiuichman, hoofdonderwijzer, verschijnt, zweert en verklaart alsvolgt: Al. de President, vooraleer mijn getuigenis af te leggen, zou ik u willen berichten dat er bij de getui gen a décharge iemand is, die bij de daders is ge weest. Nn komen op 't banksken 9 a 10 van d'achlbaarste, treffelijkste en aanzienlijkste personen van Hofstade. Alaar, t bij den twalven de zitting wordt opge schorst en zal deze zaak voortgezet worden, woens dag ten half tien ure. Wat d'eerste zaak betreft Jan De Swaef krijgt 100 fr. en de 13 andere, elk 30 fr. boet. Dijnsdag kompareerden MM. Karei Van G jseghem Pr- Zeg ons nu eens wat er den 21 is voorge vallen. Dien dag was 't Prijsdoeling geweest in do Ge meenteschool; als 't een uur gedaan was, is er 'nen troep voorbij gekomen, mót stokken, hun hoeden zwaaiende, en nogeens zingende 't fameus air Wij willen van geen Geuzen meer weten, slaat ze dood, slaat ze dood! zoo zijn zo voortgetrokken naar ver- schillige herbergen, 's Avonds ben ik met mijn lami- lie en kennissen uitgegaan, 0. 3. bij Stanislas Pero, alwaar wij gerust zaten te klappen; diezellste bende is daar ingekomen, onder 't huilen van hun gezang al dansende tot op ons teenen; zelfs is or 'no student van Aalst rondgegaan meteen telioor voor den Ka tholieken Schoolpenning, is bij M. Eeman gegaan, dio als getuige zal verschijnen; Al Eeman zegde dat hij niet gaf; daarop riep hij dat Al. Eeman 'ne valschaard was. Pr. Wie heeft dat geroepen Ik weet niet wie; ze zijn Dij mij o-k gekomen en 'k heb refuseerd en zoo zijn ze voortgegaan, al zingende. Ia 't al f Er zijn nog ander scènen geweest, M. do Presi dent; Donatus Matthys hoeft de deur willen toedoen, en 'k heb zo opengetrokken. Maar als M. Mattbys de deur wilde toedoen, was 't niet om u af te zonderen Ik weet niet, A1. do President. Heeft de Verdediging iets te vragen Al. Callewaert. Al. de President, ik zeu wil len vragen waarom getuige maandon go wacht heeft vooraleer zijn aanklacht te doen? Al. de President weigert die vraag te stellen. M. C. Weet de gotuigodat d'herberg, waarin hij ging, d'herberg is van 't Katholiek Aluziek Er is t Hotstade noch katholiok noch liberaal muziek. Heelt getuige 3 dagen te voren zijn demissie van dit muziek niet gezonden Noen, maar 12 dagen na da Prijsdoeling. Weet getuige niet dat er van zijn volk gezongon hebben: Van 't ongediert der Papen 'k Ben maar rond 7 ure uitgegaan al de men- schen die b\j mij waren, waren treffelijke menschen er is niet gezongen; en verdors bob ik niets gehoord. Hoe komt het dat getuige nu een verandering n zijn aanklacht dcet? in 't verhoor sprak hij maar van de scènen in d'herberg, waar hij aanwezig was, on nu wijdt hij zich uit op de gebeurtenissen van don namiddag en zou willen doen verstaan dat die hoeren misschien deel maakten van den charivari aan zijn huis gegeven? in zijn eerste klacht is daar niets van:.. Pr. Getuige, g'hebt gedaan. 2. Marie Clinckaert, 34 jaren, huisvrouw van den hoofdonderwijzer; 's namiddags van den 21 is er een compagnie voorbij haar huis gegaan al zingende Wij willen van geen geuzen meer weten. Pr. En wat is er in d'herberg St Cornelis ge beurd M. do President, achter do Prijsdeeling zijn wij uitgegaan, en zaten in die herberg als er eori bende is ingekomen, al zingende dan is er iemand in.it een teiloor rondgekomen. Was 't zingen tegen den Meester Ik geloof ja. Waren er feiten die dat bewezen hebben z'iets gedaan tegen uwen man? naar Inm sewezen? Gewezen? neen, maar 'k vras te zeer gepakt. M. Callewaert. D'heeron vap Aalst, die rondgingen, waren toch d'heercn niet dio daar zaten? Weet niet, Mijnheer, or was te veel volk. Pr. Kunt gij niemand noemen Er was te schrikkelijk veel volk. M. Zijn z'al zingendo binnengekomen Ja. Zoo was 't niet als zij uwen man zagen, dat ze gezongen hebben? Neen. Z'hebben recht dit lièkon te zingen, zoowol als d'ander. Maar de kwestie was, of ze tegen u zongen. Ja, zeker, vermits zo togen do Prijsdeeling wa ren. Wisten ze dat uw man daar was 'k Weetniet, mijnheer. M. Callewaert. Weet getuigo niot dat cr dien namiddag gezongen is van 't ongediert? Neen. M. C. Do gaston van Blomliau, hebben zo niot gezongen, in 't moleken 'k Weet dat niet, M. Pr. G'hebt gedaan. 3. Reyniers Jan, hoofdonderwijzer, Aalst. Is af wezig; zijn getuigenis wordt gedeeltelijk voorgelezen. 4. Ed. Van dkn Bergh, 28 jaar, hulponderwijzer, Aalst. AL, den dag der Prijsdeeling zaten wij met den meester en compagnie t'Hofstado in een herberg er is daar oen bende binnengekomen al zingende; ze zijn gekomen tot in de kamer waar wij zaten, en dansten naar ons voeten Wie was dit 'k En weto dat niet, Al, 'k en ben nog niet lang t'Aalst; later heeft hij hooren zeggen dat het Dona tus Matthys was en Daelman, en Possemiers... Maar wie is 't die naar uw voeten gedanst heeft? Beziet ze? is er eenen van deze bij Ja, ik herken ze. Al. Callewaert. Was 't AD Donatus Matthys die rond uw sprong Hij was erbij, AL, maar ik weet niet wat hii juist gedaan heeft. Pr. Wat hebt gij hem daar zien doen Hij heeft do deur willen toedoen. Alaar was dit niet, met een goed gedacht, om u af te zonderen Ik geloof dat hij dit met voorbedacht gedaan heeft; er waren er in ons kamer van hun bende ik was dien achternoen in een ander herberg geweest, waar Charles Csllebaut zat, dio ook a décharge zal tomen getuigen; we spraken daar van den meester, Callobaut zegde dat de meester een treffelijk man was en dat 't muziek zou slecht gedaan hebben, met gelijk z'eerst van zin waren, tegen don meester te gaan spelen, 'k Heb daarop gezegd: Als de meester een treffelijk man is, waarom komt 't muziek dan naar zijn prijsdeeling niet? Zijt ge misschien «ok 'ne slaal van den pastoor? MCallew. M. den president, zoudt g'aan ge tuige willen vragen, waarom hij, nu maar, van dit stampen op de voeten heeft gesproken? Getuige, (zijn stern verheffende). Kunt gij alles zeggen Pr. Ge moet aan de Rechtbank spreken. Er-is nog iets, m. ze zijn met een schotel rond gegaan en omdat m. Eeman weigerde te geven, ver weten z'hera dat hij 'ne valschaard was. Wie? 'k En weet niet, m. Hoeft m. Matthys willen de deur toedoen Hij was langs onzen kant, m. Alaar hij heeft ze misscnien willen toedoen, om ander volk te beletten van in te komen Er waren er veel van hun bende in de kamer. Wie heeft m. Matthys belet van de deur toe te doen m. Meirschman. m. Alatthys, waarom hebt gij de deur willen toedoen m. Matthys staatrecht en zegtm. de President, ik zweer bij God en al zijn Heiligen dat al wat men daar komt te zeggen, valsch is. (m. Matthys verlaat zijn banksken en gaat voor do Rechtbank staan). Pr. Blijft daar. M matthys. m. de President, laat mij toe U dit hier eens juist te explikeeren. In dio herborg is een kamer mot een dobbel deur; die deur stond open en in do kamer zat de meester en zijn gezelschap. Daar inkomende, zag ik dat er dispuut was en misschien gevecht ging komen tusschen heeren van Aalst en m. Eeman, die er g'heel kolerig uitzag. Ik heb mijn armen opengesteken en heb gezegd Allemaal hier buiten! En elk is buitengegaan, zelfs eenigen zonder hun bier te betalen. En daarvan, m. de President, kan ik getuigen bijbrengen, zooveel als ge wilt. Ja, zoo veel getuigen als ge maar kunt bogeeren, zullen dit komen bevestigen... En dat is alles wat er gebeurd is. m. Donatus Mattbys gaat terug naar zijn plaats. m Callewaert stelt een vraag die wij niet hooren getuigo Van den Berg richt zich tot den advokaat, en zegt iets tegen de getuige ten ontlasten,waaropw Cal lewaert hem luidop toeroept s Mijnheer, ons getuigen zullen komen hun de claratie doen, mot veel min passie als gij. Getuige Van den Bergh werd nog ondervraagd over t zingen en stampen; hij denkt dat alles tegen den meester gericht was, doch kan er geen bewijs van aanhalen; hij komt terug op zijn samenspraak metm Callebaut, voorzitter der Harmonie. Pf. G'hebt gedaan. pan verschijnen m.Eeman,vrouwEeman,Clinckaert Ed. en Clinckaert Bonoit, die niets bijzonders ten lasto der Beschuldigden weUn wij zullen hun getuigenis de naaste week mededeelen. Pr. -- Al do GETUIGEN TEN LASTE zijn ge- iSr-1niet noodl& dat wij de getuige TEN ONT- LA01E hooren. 't Woord is aan den Procureur dos Konings. De Procureur ziet van de beschuldiging af. „Pr- Aangezien de leiten ten laste niet bewezen zijn, noch voor de beleedigingen, noch voor de bedrei gingen, de RECHTBANK spreekt do Beschuldigden vrij en verzendt ze zonder kosten. m. Callebaut was contergetuige, doch heeft niet moeten verschijnen. In 't belang van de Waarheid,zou - hij wel doen t Hubüok in te lichten over de zaak van de demissie des Schoolmeesters en zijn samenspraak met den hulponderwijzer van Aalst. rusland. Een Mar.elaar van het geheim der Biecht. i^ViinC,'g jaren £e|eden werd de katholieke pastoor Kobylowiez, van Oratow in Kiew, een alge meen geacht geestelijke; beschuldigd een moord ge pleegd te hebben, op een laudbouwer te Saratow Allo bewijzen waren tegen her»; men vond het geweer van den geestelijke in de kerk van Saratow

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2