Gemengd Nieuws. BRUSSEL. Vcrschcide burgersjongens, die slechte walgelijke poetsen hadden uitgezet, gaan compareeren voor de Jugen; dat ze de-die straffen, en brave mcnschen gerust laten, die geen ander onge lijk hebben, als dat zij aan de sleppen van den Staatsmeester niet willen hangen. Zaturdag, in de Zeepziedersstraat, te St-Jans- Molenbeek, heeft de genaamde D... in 't huis N° 7, op een zijner geburen geschoten; uit wraak,verklaarde hij, omdat de gebuur H... onlangs een ruit had gebroken in de kamer, waar zijn krankzinnige vrouw is opgesloten. tParket van Brussel is naar Hoeylaert geweest: Zekeren Deron. uit 't pensionnaat van Hoogstraeten geko men, was er ingebroken bij den landbouwer Van Overstraeten en had met eenschupaan dezen pachter verscheide wonden toegebracht Ze klagen geweldig te Brussel over de scholieren der Gemeente scholen; 'k beklaag d'Ouders der groote steden, tegen dat die gasten hooger in |aren gevorderd zijn. ANTWERPEN. De gevonden voet was %-an 'ne pompier en door de Docteurs afgezet. Dus geen misdaad; doch waarom dien voet onder de vuiligheid gesmeten? Er is zondag een schoon Feest geweest voor 18 oud-Pauzelijke Zouaven, die naar Afrika trekken. Ten 7 ure gingen z'in O. L. V. Kerk te Communie; ten 11 ure was 't plechtige Mis, gecelebreerd door Mgr. Sacré, ten 12 ure Aanspraken en Banket, 't Is deftig en waardig van 't grootsch offer dat die jonkheden doen; ze verbinden zich om de Missionna- rissen te volgen, te beschermen, te verdedigen, te helpen, inde verspreiding van 't Christene Geloof; en hoeveel gaan ze trekken? geenen centiem; Niets, in Afrika; niets, als ze terugkeeren.... De Missie van Afrika is een groote zaak; er zijn daar met honderde duizende ongeloovigen; de slavenhandel bestaat er nog; de lucht is gevaarlijk voor Europeanen, en nogtans, gelijk men ziet, er zijn moedige Christene jonkhedendiehunnen tijd en hun leven ten beste geven... Indien er onder ons Lezers zijn, die aan dit groot werk willen medehelpen, ze kunnen 't gemakkelijk doen, met jaarlijks 3o centiemen te storten.'t Gaat gelijk inde Voortplanting: die 10 ischrijvmgen van 5o c. jaars kan vergaderen is Tienman der Afri- kaansche Missie en ontvangt gratis alle 3 maanden een boekje, om beurtelings aan zijn 9 medeingeschrevene te laten lezen. Z. H. de Paus heeft groote gunsten aan dit Werk verleend. Laat ons voor dit Werk der Bekeering van Afrika eenige moeite doen; 't zal duizend voudig geloond worden. Verdereinlichtingen ol brieven van Inschrii- ving kan men bekomen te PARIJS, bij de Z. E Pater Charmetant, rue du Regard 12, te BRUSSEL bij den E. H. Lover, Ruysbroek- straat 86. t ANTWERPEN bij den E. H. Paaps, Aalmoesenier der Pauzelijke Zouaven, rijke Beukelaarstraat 7, ofin ons Bureel der Achterstraat. Maandag morgend haalde men uit de koolvliet den sabel en de scheede van eencn Policie-agent Dijnsdag is in de statie van Meirelbeke een groot ongeluk voorgevallen. De genaamde Edmond De Waclsche, was bezig met eencn wagon kolen te lossen, als eensklaps een trein, die op het spoor waarschijnlijk moenocuvreerde, kwam aanbotsen: de werkman viel omver af den waggon en onder de wielen. Zijn linker arm werd ijselijk vcrmarteld en drie vingers zijner rechterhand afgeplettcrd! Het slachtoffer is naar het godshuis van Ledeberg overgevoerd. Hij woont op den Hundelgemschen steenweg, is gehuwd en vader van 7 kinderen. Ze gaan goed, de kinders onzer «liberale» gemeentescholen te Brugge! Maandag, onder andere, is een leerling der Rame, de genaamde Gustaaf Tuvttens, oud 8 jaren, bijna doodgeslagen door een zijner kameraden. Het ongelukkig kind, wonende Geerolfstraal, heeft een geweldigen stamp in 't open aangezicht ontvangen, waardoor zijne tunden in den mond gebroken zijn. Een onderwijzer heelt het schrikkelijk verwonde slachtoffer naar huis overgebracht. In den nacht van zaterdag tot zondag is te Belccil eene mis daad gepleegd: Drie wachters van den prins de Lignc zijn, op hunne ronde in de bosschen, door eer. tiental wildstroopers aangevallen. De zoon van den opperwachter werd door een lading grof jachtlood getroffen in den arm en den linkerschouder; de twee andere wach ters namen de vlucht. De gekwetste was buiten kennis op den grond gevallen en, na alzoo meer dan een half uur gelegen te hebben, is hij slechts met de grootste moeite naar huis kunnen weèrkeeren. LUIK, 2? leb. De inwoners van Fexhe-le-Haut-Clocher, heb ben eergisteren het lijk der weduwe Lejeune geheel verkoold in hare woning gevonden. Vrouw Lejeune. die ongeveer 70 jaren oud was. leefde alleen in een klein huis te midden van hel dorp. Men denkt da; zij het vuur aan hare kleêren zal met-gedeeld hebben, terwijl zij de stoof wilde aansteken. Eenige jarengeleden werd haar man die barreelwachter was te Fexhe, door een voorbijrijdenden trein overreden. Ziehier eenige nadere bijzonderheden betreffendede spoorweg ramp, welke zondag morgend aan den tunnel teDolhain heeft plaats gehad. De koopwarentrein, die ten 3 ure 40 min. uit Luik vertrekt, was omtrent 8 ure den tunnel van Dolhain voorbijgereden, toen hij langs achter getroffen werd dooreen tweeden koopwarentrein die dezelfde richting volgde. De schok was verschrikkelijk: de treino- verste Peeters. van den eersten trein, werd erg gekwetst en de freinwachter Chaumont op den slag gedood. De stoffelijke schade is zeer aanzienlijk; een fourgon en verscheidene waggons zijn verbrij zeld en de lokomotief van den tweeden trein is erg beschadigd De botsing heeft plaats gehad juist aan den uitgang van den tunnel, naar men zegt heeft Je machinist van den tweeden trein, toen hij in den tunnel was, uit hoofde van den stoom de signalen niet kun nen onderscheiden. Tegen LUiK zijn drij vreemde barakspelers aangehouden, z'hadden gestolene kinders bij zich; ze noemen te Luik 'nen burger die onder die kinders bij de barakspelers, zijn zoontje erkend heeft dat sedert 3 jaar verdwenen was. In den nacht van 19 tot 20 dezer, isteOedelen, op het gehucht Vliegende Pcerd, in West-Vlaanderen, een verschrikkelijke brand uitgeborsten in de hoeve der gebroeders Stevens, landbouwers. Toen de twee broeders den brand bemerkten, had het vuur zich reeds aan geheel de zoldering meegedeeld; zij sprongen langs he venster naar buiten en snelden naar de achterdeur, om de andere inwoners van het huis te redden. Zij stamptende deurin en drongen tot op de kamer, waar vader Stevens en zijne twee dochters-esg sliepen. Terwijl de twee broeders hun vader en hunne zusters red den, had he vuur zich aan geheel de woning meêgedeeld; de hoeve met hare afhankelijkheden werd ten gronde vernield. Drie koeien en een varken kwamen in den brand om. De oorzaak der ramp is onbekend; niets was verzekerd. Rusland en Hofstade. - Dag, mijnen vriend Stinus. die - Ha, 't is onzen kozen uitSchaiirb - God zij gelofd, goed; we trekket .Nellis. - daar zie Stinus. - En hoe is 't Nellis. - den winter. Stinus. Hij zal onthouden worden Nel lis. En lang. tinus. Bijzonderlijk op den buiten. Als een bewijs hoe onvoorzichtig het is, do kinders benauwd te maken, diene het volgende. Te Bouvigny, in 't Doornijks, werd een varken geslacht; een zesjarig dechterken stond erbij; als 't verken dood was, zegde eon der andere kinderen: a Maria, nu is't uwen toer, men gaat u doen doodbloeden en nadien branden. - 't Meisje liep verschrikt bij een vrouw der gebuurte en verborg zich in hareii voorschoot; toen men haar hoofdeken wilde oplichten, em 't kind gerust to stellen, was 't dochterken doodsbleek en buiten kennis... 's Anderdaags is 't kind ge storven. oekwerken, te koop in onze Lureelén. Merkwaardigste natuurverschijnsels, in samenspraak uitgelegd, 1,25 lranS) 1,35 De beproeving der kinderliefde - -- Iieizen en Lotgevallen Zacharius de Schoolmeester, Anecdotenboek, Tooverboek, Boeken en Trekbriefkes voor StJosefs Maand. BURGERLIJKEN STAND. GEBOORTEN: Mannelijk G Vrouwelijk 0 HUWELIJKEN. A K.ek«n». broodbakker m»t S Arjt, diemtmeiJ OVERLIJDENS J Jaanei. vr Staveer, kleermaakster 16j Pepentraat M D&eni I b "4 j Leopoldttraat O Van den Abeelo rr. Van Ueert. x b 67 j Sehaarbeke M Van der Ween, i b "7 j Nieuwstraat J Wn Lierde wed. lloebeke z b 79j Nienwitraat J Vaa de Velde, vr Van llamme. z b 67 j Si Jonialraal Drij kinderen onder de 7 jarea 1,50 franco 1,65 1,50 franco 1,65 1,50 franco 1.65 1,00 1.50 On demande chef ouvrier, connaissant fabrication machines a tricoter. Ecrire Ollice de Publicitó, init. FB, 9. Le Petit Rentier est envovó 52 dimanches consócutifs, moyennant UnFranc.(Voir aux annonces) spreken of ze schrijven daar niet van; maar t dat de boeren moeten doen, omiiun vee te behou den. Nel lis. En't vee moet behouden worden; wat zou 't menschdom anders doeu Stinus. Dat de steèmans moesten verrich ten, 't geen dat den buiten dezen winter gedaan heeft, t zou kruissen van eer regenen; inaar wat is 't ze weten dikwijls de boeren maar wonen,als er te leggen en te betalen is. Nel lis. Kn't schoonste van al; volgens de geuzen: den Boer mag betalen en gedurig meer be talen, rnag soldaten leveren; maar kiezen d«t zou den Boer niet inogen doen! Stinus. 't Is teeken dat ze benauwd zijn van den Buiten, omdat daar nog gezond oordeel en treHelijkheid bestaat. Nel 1 is. Hebben wij niet gezien to Brugge dat 't vierde der Buitenkiezers waren afgeschaft Stinus. Ja, den eerlijken Landsman wordt als kiezer afgesteld, nu dat hij vrij mag kiezen en in de groote steden, 'ne vent-van-niet, die éen kab- berdoes openhoudt, een stuk van 'ne pennelekker wordt grooten kiezer. Nel lis. Eu toch zijn ze te Brugge afgekletst. Stinus. Onrecht en dwang kunnen niet du ren.En wat zegde van Rusland, N'ellis Nel 1 is. Zwijg, 'k zou liever 't erremsteboer- ken uit de slechtste polders zijn, 'k zou liever ma- chienkuischer in\jen fabriek zijn, als op zulke ma nier keizer van Rusland!... Ge moet 'ne keer wel op dat leven peizen, vriend, 't en is geen klein bier! En 't wordt alle dagen slechter Vroeger was de keizer omringd van moordpriemenhij moest alle minuten peizen: De loop van een geweer is naar mij gericht! Maar nu is 't ergerz ondermijnen nu den grond ouder zijn voeten.... Stinus, zou-je op zulke conditiën willen keizer zijn Stinus. Wat terft ge vragen In de plaats van Zander van Rusland zijn, zelfs geenen dag, voor't schoonste pachthof van Vlaanderen niet, geen uur, geenen moment! 't leven is èel, vriend, en 'k presumeer dat er in g'heel Europa geen men- schen meer gevangen zitten als tegenwoordig de twee machtige keizers, den Pruis en den Rus Als ge 'ne keer peist: na dat een deel van zijn Paleis gesprongen was, is de groote Zander tusschen 30 kozakken naar een ander Paleis gegaan! 't Is erg, als ge tusschen twee marchessés opgeleid wordt, maar tusschen 30 kozakken?... Zijt zeker dat de keizer van Rusland weinig plezierige dagen over brengt. Nel lis. Hoe oud zou dien vent zijn Stinus. Van't jaar 18;'k ben 't overlest in nen ouden almanak tegengekomen. Nel lis. - Dus 62 jaren! Den tijd als ander menschen op hun gemak beginnen te leven. Stinus. 't Is ook 'nen hevigen kerel geweest hij stak zijnen kop door de wolken; hij verdrukte de Polakken; hij lachte met God en zijn gebod; hij vervolgde 't Geestelijk; hij respekteerde uen Paus niet, noch de vrijheid zijner katholieke Onderda- nenen.... Die 't Onrecht verdedigt, zal door 't On recht vallen.... Zijn Rijk, N'ellis, 't riikjvan den Rus, ondersteund door een milljpen baionnetten, 't en heeft den zegen van God niet; 't valt dobbel- thoop. Ne 1 lis. Lessen en exempels voo feldegeen die benevens den Rus, hun Huis of huu- lièri óp jeweld en Onrecht houwen; zijt zeker, de school- jazon dergeuzerij, de volksbeulen der geuzen, de meesters dergeuzerij. d'oudersdergeuzerij, zullen in 't klein varen, gelijk den Rus in 't groot vaart... We moeten of mogen 't niet wensclien 't beste ware dat iedereen naar d'oude vlaamsche Een dracht terugkeerde, dat ze de grondwet van 1830 rechtzinnig uitvoerden en elk in zijn recht lieten. Stinus Ja, elk vrij in zijn doening! Maar daarmee is den duivel niet gediend, en men zietnn wel dat al die geuzerij en dit liberalismus niet an ders is als duivels werk en duivelsche verleiding... N e 11 i s. Spijtig dat er zoo weinig zijn, die hun oogen opendoen. Maar, wat hooren we daar van Hofstade? wat gebeurt er daar Stinus. Er gebeurt daar. Nellis, 'k weet het goed, want 'k heb familie op die Prochie; er gebeurt er 't geen op d'ander Prochiën gebeurt: dat de Volkeren d'oude gemeenteschool verlaten heb ben en zich een Vrij Katholiek Onderwijs bezorgd, met hun eigen geld. N el 1 i s. Een deftig patriottiek werk Stinus. Sjerni, 'k z.al't u moeten wensclien, vriend; tracht 'ne keer zondag naar Mijlbeek te komen we zullen op 't kapittel van Hofstade voortgaan. N e 11 i s 'k Zal zien; maar een woordis daar waarlijk twist en gewoel in Ilofstade Stinus. Er is daar niet meer rusie als 't plat van mijn hand; maar op zulke wijze zou er haat en twist opeen Prochie komen. Nel 1 is. Alle goei Ingezetenen zullen dat zoo veel mogelijk vermijden. Stinus. Hoort, elk zijn vak; maar ware ik Juge, en er moest mij 'ne passant komen klagen, 'kzou eerst en vooral de zaak onderzoeken, bij kalme en bejaarde Parochianen want, t(x>r 'ne niet de gendarms op een Prochie laten verkeeren, dat neemt 't ontzag en de vrees weg... Nu, we zul len dat zondag eens diep onderzoeken. Tot weder- omziens. Ne 11 is. Als 't God zal believen wordt nog meer opgeblazen door de liberale gazet- len, die schrijven dat 'ne staatsmeester op een pro chie lp eer macht heelt ml''moet hebben als al 't ander volk te samen.... Neen. neen, zulke mees ters konnen geen goede opvoeding gevenVele Parochiën hadden, zonder liet te weten, een slang in hun midden genomen: die slang keert zich nu naar degene die ze gestreeld en gevoed hadden 'I Is niet goed dat 'ne menscli verheven wordt bo ven zijnen slaat en conditie oin d'onderwijzers naar hunnen kant te trekken, hadden geestelijke inspekteurs de meesters t'lioog opgezet: men ziet er nude gevolgen van! Van den 11°" meert aan staande zal de 11° batterij te paard garnizoen hou den iu 't kamp van Beverloo. T Antwerpen is proces-verbaai opgemaakt tegen drij melkverkoop sters, die hunne waar doopten... 40 tot 50 lielers melk zijn in beslag genomen; in zelfde Antwerpen heelt t Armbureel besloten geen kinderen voor d'Eerstc Communie te kleeden, of ze moeten naar de geuzescholen gaan... Nogtans, 't geld der Ar men is 't geld van AL de behoelligen; maar de geu zen vrag«.n niet of hunne handelwijze eerlijk is of te niet; ze gaan maar altijd voort, bestuurd door hunnen blinden haat tegeii de Religie... 't Zijn ge lijk prof'Cet David schrijft: Tooiylooze peerden Kerkelijk Nieuws. Priesterlijke Benoemingen. De Eerw. heer Van Stoenberge, coadjutor te Burst, is onderpas toor var. Erpe benoemd; hij wordt vervangen «looi den Eerw. heer Pannekoek, priester der laatste wijding. LOOPENDE NIEWS. Wat is er daar t'El- sene gebeurd, met een geus-gemeenteraadslid Daar zullen «Ie geuzengazetten wel van zwijgen,ge lijk zij de menigvuldige en groote scherrewégs van hun kamp onverlet laten. In Engeland geven ze geen hulpgelden meer aan de theaters. Wel "-e- daan! als de rijke theaterliefhebbers hun plezieren niet kunnen betalen, dat ze, verdekke, met de kaart spelen ot bollen, gelijk 't ander volk... Is 't van zijn leven geweten, dat de werkende man en de land bou wer voor de plezieren der rijkeliên moet betalen.!! t Is alzoo dat ze de landen reueweren, tot op den grond. Na lijden komt verblijden en al wat men voor God doet. wordt zelfs op deze we reld beloond: Dichter De Koninck, doordegeu/erij afgesteld en op ander manieren benadeeligd Kar dinaal Dechamps komt hem te verheffen tot In- spekteur der katholieke scholen van 't arrondisse ment Leuven.... Zoo gaat het!... Integendeel du- zich op d armen van't Onrecht verheit, die juicht en brast, terwijl de brave Afgestelde treurt, bij zal vallen en dieper vallen, en niemand zal hem een woord van medelijden toespreken. Men bemerkt op vele plaatsen dat er in een groot deel der staatsscboolmeesterij. 'ne slechte geest was, 'ne geest van hooveerdigheid, van haat, van wraak zucht, van goddeloosheid... Die hooveerdige "*est OVERZICHT. Frankrijk. Men begint nijg te twijfelen of M. Ferry zijn^wet, in het senaat gestemd zal krijgen. Men weet dat, zooals bij ons de prins do Ligno, M. J. Simon zich tegen «Je wet heeft verklaard, maar, wat meer is, hij stelt zich nu aan 't hoofd ;van den veld tocht, en schijnt or in gelukt te zijn, M. Djfaure, die voel invloed op don Jinkorcentrum heeft, naar zijnen kant te trekken. Dat feit bewijst dat ze in de F. anscho Kamers, veel min ver gezet zijn dan in de onze, in domino systematiek^ tegenkanting, en nog, dat een dorde partij gemeenlijk goed is in een Parlement, om dat zij, gelijk het hier het geval zou kunnen wezen voor den Jinkorcentrum, somtijds geroopen is om het land te redden. Po tweede zaak ruot dewelke de openbare opinie bezig is, is de door het russisch goevernement ge vraagde uitdrijving van Hartman,beschuldigd van den keizerlijken trein in de lucht te hebben doen springen, en hedendaags woonachtig te Parijs De moeste Fransche dagbladen gelooven dat de uitdrijving zal geweigerd worden, voor drij redens: 1* omdat er geen kontrakt van uitdrijving tusschen Rusland en Fran krijk bestaat, 2* omdat in dergelijke gevallen door België, Engeland en Duitscbland, die uitdrijving is geweigerd; 3'omdat de beschuldiging van Hartmann alleenlijk op vermoedens rust. Duitschland. De Journal do Bruxelles verwondert zich met rede, over de oneenigheid die bestaat tusschen de woorden van den minister van oorlog, on de oliici- eele gazetten van Duitschland. l'eze wijten de ver meerdering der Duitsche legers toe aan de vrees die Rusland en Frankrijk aan den Keizer en den kanselier inboezemt. De minister van oorlog integendeel verklaart dat die vrees niet bestaat, en ten minste de rede niet is der voornoemde vergrootingen. Wat er ook van zij, de verzwaring der bloedwet is dan toch gestemd, ge lijk zij voorgedragen was, uitgenomen eenige artikels die door bijzondere amendementen veranderd zijn geweest. Duitschland, tegelijk met Frankrijk en Engeland heelt Iiuménie erkend als een onafhankelijk land liet menschdmn. telt dan een vrij volk te meer, on een volk dat,-^n zoover te geraken, lang gestreden en veel bloed vergoten heeft. De geest van oproer waait ook over Venezuëla; Generaal Cartés is in een opstand gedood. Oostenrijk. De oostenrijksche gazetten houden zich ernstig bezig met de staat van zaken in RusJa iJ. Eenige raden den Czaar zijn volk le stillen, met het de gevraagde constitutie te geven; andere drukken de hoop uit dat de uitdrijviug van Hartmann door het Fransch gouvernement zal geweigerd worden; allen zijn liet eens om te erkennen, dat do werkingen der nihilisten in princiep iets rechtveerdig hebben. Rusland. Men meldt ons dat Paus Leo, door een brief aan den russischen Clergé gezonden, de houding der priesters in den huidigen toestand zeer klaar heelt bepaald. Zoo het schijnt bestaat de taktiek der russische oflicieele organen, iii te trachten geheel Europa deel te doen nemen aan de beteugeling der revolutie. In een Kollegie. Er valt niet aan te twijfelen, de leerlingen der wereldlijke scholen houden eraan van zich te doen spreken. Na de opstanden in de lyceums, brengt de Univers ons het verhaal aan van eene moordpo ging door een dezer jeugdige revolutionnairen be proefd. Het feit is te Geneve voorgevallen. Een twist ontstond tusschen twee leerlingen, de genaamden S.... en M... beiden omtrent veertien jaren oud. Na eenige oogenblikken verliet de eerste den laat ste, zeggende dat hij hem vinden zou. Inderdaad, s anderdaags kwam de jonge S op de speelplaats met drie revolvers gewapend. Hij loste den eerste in een groep leerlingen, in wier midden zich M... bevond. De kogel door boorde dezes arm en drong dan door de kleederen van verscheidene zijner gezellen. Swerd aangevat en men ontnam hem zijne andere wapens. Op de vraag wat hij met dezen doen zou,antwoordde hij dat hij er zijne professors wilde meè omrer schieten. Te Amsterdam heeft in den Stadsschouw burg een brutale diefstal plaats gehad. Toen Mev. Albregt, zaterdag avond, haar koffers opende om haar juweelen te nemen, vond zij al hare doozen ledig, terwijl nog verschillende voorwerpen van weerde, benevens ecnig geld, ontvreemd waren. Het nadeel, door dezen diefstal toegebracht, be draagt ruim iooo gl. Te Tornaard is een jongen van jaar op noodlottige wijze om het leven gekomen. Men heeft hem in de kamer, waar hij zijn werk voor de school zat te maken, verworgd gevonden met de gordijnkoord, 't Was een levendige speelzieke knaap, en waarschijnlijk heeft nij al spelende zich die koord om den hals gedraaid, is toen met zijn stoel omgevallen en heeft zich niet kunnen losma ken uit het touw. De ontsteltenis der familie, bij welke hij thuis was, en de bittere smart zijner ou ders, kan men zich voorstellen. RUSLAND. Een gelukkige Czaar. De gebeurtenissen verwikkelen zich ran dag tot dag meer en meer. De schrik heerscht onder 'alle standen dor samenlevingniemand is zeker van den dag van morgen. De czaar vertoont zich bijna niet meer, en, wan neer hij uitgaat, neemt hij de wonderlijkste voorzor gen. Hij is aitijd omringd door eene groote lijfwacht een oneindig getal geheime policieageriten volgen hom. Allen dragen verschillende burgerskloêren en hebben geladen pistolen bij zich. boze agenten wor den met zorg door M. Schouwaloff opgezocht en be stuurd. Do czaar iioeft zijn rijtuig en zijne sleë doen beleg gen met ijzeren platen, sterk genoeg om te weer staan aan den kogel van een revolver. Hij heeft lang getracht een maliënhemd onder zijne uleéren ta dra gen, ten einde zich tegen de aanslagen te vrijwaren doch ofschoon dit kleëd een meesterstuk was in zijn soort, ofschoon hot piooide gelijk lijnwaad, de czaar kon er het gewicht niet van verdragen. Men heelt dan zijne kleêren gevoerd met eene dikke geperste wat, die men in een zeker vocht gedoopt had. dat eene groote weerstandskracht bezit. Een hal zou zonder twijfel het kleed schenden, indien een schot van «Jicht bij gelost werd, maar hij zou do kracht niet bezitten om door de wat te dringen Watmeeris.de agenten der geheime policiezelf weton maar een half uur op voorhand, waar «le czaar zich begeeft. Ook hebben zij nooit meer dan don noo- digen tijd om zich op hunnen post te begeven. Aan eiken poiicie-agent is hef, op doodstraf verboden te zeggen, waar de czaar zich begeven zal. Iu dö keizerlijke keuken worden ander voorzorgen genomen. Twee bijzondere agenten bewaken gedurig den kok, belast met het «gereed maken der keizerlijke spijzen. Al het vleesch dat de czaar gebruikt, is op zeer eenvoudige wijze bereid. Geen vreemdeling kan in do'keuken dringen, daar or altijd twee wachten den toegang van bewaken. Wanneer «le spijzen be reid zijn, worden zij teenemaal door exporten onder zocht en beproefd. Zij worden den keizer maar voor gezet, wanneer men ze .er is, dat zij niet vergiftigd zijn. Do ingang der keizerlijke kamers is streng verbo den, aan al wie van dienst niet is wat meer is, Je czaar ontvangt in zijne kamers niet meer. En /.ijncr aide-de-camps ontvangt en onderzoekt do dcpcchen, aanvragen, smeekschriften, die eiken dag in hot pa leis aankomen. De czaar raakt ze niet meer en leest zo nog minder. Men heeft laatst nog bestatigd dat het papier eener petitie oen geweldig vergift inhield. Men hoopte waarschijnlijk dat de czaar, na liet smeekschrift gelezen ie hebben, de vingeren aan den mond zou brengen en aldus een deel der doodende stof innemen. Men ziet liet dus; de genoraeno voorzorgen zijn niet nutteloos indien er nog smeekschriften vergif tigd zijn, zal do ongelukkige aide-de-camp voor zijn meester boeten. Het lijnwaad en al de kle'ederon van den czaar zijn bet voorwerp van bijzondere voorzorgon de monark durft zelfs niet meer rooken. I)E BRANDSTICHTING. Dc meest buitengewoone geruchten blijven in omloop, in de stad en in de drukpers. Men ver haalt alzoo, dat daags na den aanslag, de keizer op zijne tafel een brief gevonden heeft, waarin hem gemeld werd, dat hij den vijf-en-twintigsten verjaardag zijner troonbeklimming vieren zou, maar dat hij "s avonds eene illuminatie zou zien, die in luister en grootschheid, die overtreffen zou, welke door Rostopschine ontsteken werd, om de komst te vieren der Franschcn te Moskou. MAATREGELS. Generaal Drenteln, grootmeester der gendarme rie, heeft bevel gegeven, de aflevering van pas poorten op te schorsenhij heelt terzelidertijd naar al de grensplaatsen van het rijk getelegrafeerd met dc grootste zorg al de personen in oogen- schouw te nemen, die zich naar het buitenland begeven met een russisch paspoort. Sedert den aanslag is de toegang tot paleis ver boden; kaarten worden afgeleverd aan de perso nen die naar het paleis geroepen worden, 't zij door hun ambt, 't zij voor zaken. DE TOESTAND. Men meldt uit St Petersburg aan de Lanterne: De straten van St Petersburg worden gedurig doorkruist door kozakken te pcerdelke oogen blikken marcheeren er patrouilles in de straten,en gansch de policie is te been. De goradoni (stadspolicie) bezoekt tweemaal daags de dvorniks der huizen, die eenigzins ver dacht zijn; elke eigenaar heelt bij den portier van het huis, waarvoor hij verantwoordelijk is, eene juiste lijst zijner huurlingen moeten neerleggen, bevattende hunne namen en voornamen, ouder dom en beroep en verder of hunne pasporten in orde zijn. Eene overtreding tegen dit bevelzal met de strengste straffen worden beteugeld. De opschudding is onbeschrijflijk in de wijk der studenten; op bevel van.den czaar zijn de univer siteitengesloten; schildwachten bewaken de deu ren er van en zijn gelast de samenscholingen uit een te drijven, die er zich zouden kunnen vormen. 0-; MENGELINGEN. Processen vau Hofstade. (Vervolg).'* Getuigen ten Jaste. Frans Keman, lijn waad bleoker Aalst, was ook in die herberg geweest, bij den Moester en Cnie; hij heeft oen bende zien inkomen,al zingende; Wij willeu van geen Geuzen meer weten, enz.; do bende danstto in d'uerbergrond, dat z'bun moesten mijden; ge- tuige kan niemand in 't bijzonder noemen; bij denkt i dat het op den meester was, omdat hij weet boe 't po- litiek daar zit; Getuige, ondervraagd zijnde over den twist in d'herberg, zegt dat ze bij hem rondkwa men voor den Katholieken Schoolpenning; ziende dat het was, om den Meester te tergen, hij weigerde; er word gezegd: nu zien wij wat katholiek gij zijt! hij antwoordde: 'it Beu misschien 'nen boteren katholiek als gi;! M. de V. G'hebt gedaan. Vrouw Eeman, heelt in d'herberg verscheide der Betichte gezien; ze kan niet aanduiden dat er iets speciaal gedaan is togen den Meester, dan 't zingen en 't naar de teenen dansen. Clinckabrt Edlardus, Veeschhouwer t' Aalst, was op kermis bij zijn zuster en in de Cnie van den Meester, hij heeft daar Volk hooren zingen; ze zijn rondgegaan; ook bij bom; hij beeft gezegd: Iliorgeef ik niet, maar anders wel; verders weet hij niet dat er iets partikulier is omgegaan. Clincka'brt Benoit, Vieescbh. Aalst, is uitgegaan dien dag met zijn zwager Meirschman, hij heelt hoo ren zingen; heelt zien mot een schotel rondgaan; de Meester refuseerde, zegt getuige, en als zo bij mij kwamen: Van den avond, zegue ik, geef ik niet. Daarop werd er gezegd: Nu kennen wij u; 'k ben rechtgestaan en heb gezegd: mogen ons kennen; en wat is er nu af? Verdors w eet getuige niets; hij was een beetje opgewonden. Nu moeten 5 a 6 getuige ten ontlaste gehoord worden; maar de Rechtbank zag reeds genoeg waar 't peerd gebonden was; de Procureur zag van do Be schuldiging af, en al de Beticutea werden vrijgespro- 't Publiek verstaat niet waarop de Beschuldiging gesteu'id was; als men de treflelijkste Personen doet compareeren, omdat er op kermis ten 7 ure 's avonds in een herberg gezongen is, en gesprongen, - dau, dan raag er nen "lribunaal komen in etko gebuurte. LATER NIEUWS. - 't Schijnt dat Frank rijk den rus Hartman toch aan dé Policie van zijn Land gaat overleveren... Hartman zegt dat hij liever honderd keeren de dood sterft, want hem in Rusland d'allerwreedste torturen afwachten- men zal, zegt hij. met de stukken vleesch van mijn lichaam, de bekentenissen uit mijnen mond willen rukken...Frankrijkstuat op dit oogenblik te geern wel met den Rus. Ongehoorde cn wreede zaak de schoolbazen komen naar dc Vlaamsche Parochiën, meteen au toriteit van d'andere wereld; cn ze willen aan de Gemeentebesturen groote cn gansch nuttelooze kosten opleggen... Bijvoorbeeld, te Lede, Burst en ander diergelijke plaatsen, waar goede koste- looze fneisjesscholen bestaan, ze willen er nog an der dden bouwen, alhoewel het zeker is dat in die a nd Sr. geen enkel kind van Vrije Ouders zal komen Neen Neen duizendmaal neen de Burgemeesters, Schepenenen Raadsheerenzul len liever hun ontslag geven, als 'c laatste Prochic-

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2