v. Gemengd Nieuws. Kerkelijk Nieuws. ...I AALST.In den avond van maandag laatst rond 10 i 2 uren is in de statie van den ijzerenweg alhier een droevig ongeluk gebeurd: op het inkomen van den koopwarenirein uit Meirelbeke had de genaamde Van Driessche Joannes, oud 39 jaren, werkman (manoeu vre) binnen de statie zich tot dezen trein begeven om zijn gewoon werk te verrichten, terwijl hij nog in beweging was, en is gevallen of omgeworpen, bij welk gevolg de wielen hem over het lichaam gereden zijn. De dood was oogenblikkelijk. De heer Stein, treino- verste, is de eenigstc die het ongeluk bemerkt had cn die dadelijk om hulp had geroepen toen eenige statiewerkers toekwamen, heb ben zij het slachtoffer opgenomen in bijna onkennelijken staat, en naar het hospitaal gedragen. Van Driessche is gehuwd en vader van 2 kinders. 't Was een braaf, oppassend en alomgeacht man; die wreede ramp heeft in de Statie en in de Stad veel ontroering en droefheid verwekt. - In den nacht van maandag tot dijnsdag is er waschgoed gestolen op den meersch van Mr Jelie, 2 spreien, cale- 90ns en hemden. D'huizekens van den Dam zijn bijna afgebro ken er zijn daar een menigte schoone deuren en vensters veel menschen zullen daar hun gerief vinden, want ongetwijfeld zal er Publieke Verkooping zijn. De werken aan t Stadhuis gaan wel voorwaartsde schaliedekkers zullen er gaan opklimmend'Aalste- naars verlangen naar een airken beijaard. Dit afbranden des Torens is waarlijk een droef en kostelijk ongeluk geweest,en in zekeren zin onherstelbaar GEERAARDSBERGEN. De werkstaking der cigarenma- kers is geëindigdverscheide arbeiders waarschijnlijk discipe len van DE WERKER, zijn veroordeeld; andere, ten getalle van 25 a 3o, zijn naar Hamburg vertrokken. Ze waren woedend op de vreemdelingen die te Geeraardsbergen kwamen werk zoeken, zij ook gaan nu in vreemde gewesten hun brood zoeken. Te Viane is eeu Zondagschool, gebouwd op den grond der gemeente, met het geld der Parochianen en toevertrouwd aan den Pastoor. De Burge meester, 'ne Geus, legt sedert lang alles in 't werk om de zondag school te beletten; maar niets kon baten, de Pastoor hield sterk aan zijn recht. Zondag zijn de gendarms gekomen en hebben zich met Burgemeester en Policie naar de Zondagschool begeven; daargeko- men sommeerde de Burgemeester van open te doen; men weigerde, hij dreigde van proces-verbaal te maken tegen al wie in de school wasniemand was bevreesd eindelijk werd er 'nen balk gehaald om de deur in te stampen de plaats rond de school stond vol volk, en niemand of hij toonde zich tegen d'Ovcrweldigersde Burge meester vroeg mannen van goeden wil, niemand die zich presen teerde, eindelijk vindt hij eenige slaven, de deur wordt met geweld in stukken gestampt; de kinders vluchten langs achter weg, en 't Geestelijk, met eenige Meesters, die gebleven waren, worden met geweld uit de school gezet.... Groot was de verontweerdiging onder de menigte en zonder de tusschenkomst van den Pastoor, zouden er voorzeker ongelukken geweest zijn... Men zegt dat er proces-verbaal is opgemaakt tegen 100 Personen... Wat de kwestie der school aangaat, ze zal voor't Recht gebracht worden. Men ziet nu eens te meer.hoe de mannen der nieuwe wet, van den eenen kant, de Priesters vragen als een uithangbord voor godlooze scho len, en van den anderen kant de wet roepen, omPastoors, Meesters en Kinderen uit hun Zondagschool te zetten. Maandag omtrent 4 ure 's morgends gingen twee jongelingen van Limal, J, Dinan en Bricart, die samen een gedeelte van den nacht in de herbergen doorgebracht hadden, naar huis. Onderweg ontstond er twist tusschen beiden, en weldra gingen zij van woor den tot daden over. Dinan trok zijn mes uit den zak en bracht zijn tegenstrever twee messteken toe in de richting van het hart. Bricart viel doodelijk getroffen op den grond neer en overleed een half uur later. Het parket van Nijvel en de gendarmerie van Waver werden verwittigd en kwamen reeds maandag morgend te Limal aan. Een onderzoek werd ingesteld en Dinan aangehouden. Dinan, die slechts 19 jaar oud is, heeft'bekend dat hij de dader der misdaad is 1 hij is gisteren naar de gevangenis tc Nijvel gebracht. BRUSSEL. 2 meert. Een priester, ;dc eerw. h. Mariè'n, on derpastoor te Zetrud-Lumay, is vrijdag in de statie te Geldenaken brutaal aangevallen door eenige liberalen; deze hebben den priester gedurende ongeveer een kwart uurs, beleedigd en met steenen naar zijn hoofd geworpen. Er was geene overheid, noch statie-overste, noch treinwachter in de statie te zien, terwijl dit schandelijk tooneel plaats greep. schade aan de gebouwen en pïantagiën~veroorzaakt. Óp het Oefe ningsplein te Brussel, heeft men de werken der Nationale Tentoon stelling onderbreken. Een officier; van policie van St. Jans-Molenbeek, M. Van Herrewegen, werd dijnsdag morgend verwittigd dat een kerel in de herberg DE GROEN PGORT, op den Gentschen steenweg, een ge stolen {peerd te koop bood. Hij begaf zich onmiddelijk naar de herberg en vroeg om het 'peerd te koopen, dat hem aan den prijs van 125 fr. gelaten werd. M. Vanherrewegen ondervroeg den ver- kooper over de voortkomst van het peerd de kerel antwoordde dat hij een rijke pachter was, doch weldra verwarde hij zich in zijne antwoorden. De officier van politie nam hem mee naar het policie- burecl, en daar bekende hij dat hij het peerd in den omtrek van Dendermonde gestolen had. Zaterdag namiddag heeftop den hoek der Bodenbroeksche-en Regenciestraten, te Brussel, een hevige worsteling plaats gehad tusschen lordingen, soldaten, vrouwen en werklieden, die allen in min of meer dronken toestand verkeerden: de vechters hebben el kander beleedigd, gestampt, gestooten en op oen grond geworpen, gedurende ongeveer cene halve uur, zonder dat een policie-agent te zien was: op twee stappen op den Grooten Zavel is er nogtans een policiebureel. Meer dan twee honderd nienwsgierigen waren rond de vechters in de regenciestraat samengeschoold, en de dienst van den tramway kon slechts met de uiterste moeite gedaan worden. Toen de walgelijke vechtpartij bijna een halfuur geduurd had, ver schenen eindelijk eenige politieagenten die in eenige oogenblikken de rust herstellen: twee der hevigste ruststoorders werden naar het bureel gebracht, terwijl de anderen in allerijl de vlucht namen. ZATL'RDAG stond een soldaat van 't korrektiekorps, J. Ver- schueren genaamd, hij stond t'Antwerpen voor den krijgsraad; hij was beschuldigd van naar den Docteurvan 't regiment zijnen schoen geworpen te hebben en hem gekwetst op hoofden in den hals. Toen de kapitein-Prokureur voor hem vijl jaren korrektie eischte, bukte Verschueren zich, trok zijnen schoen uit en wierp hem met veel ge weld in't wezen van den magistraat.... Aanstonds waren degen- darmen aan zijn lijf, en de rechtbank veroordeelde hem niet alleen tot 5 jaren korrektiestraf, maar nog tot 3 jaren daarbij cn 1000 fr. boet, van zijn geweldadigheden op den tribunaal. NAMEN, 2 meert. Een brutale diefstal is zondag avond te Bouge gepleegd, in de herberg van M. Rostenne. Twee kerels kwa men omtrent 8 ure in de herberg. Vrouw Rostenne was alleen thuis. De twee kwaaddoeners sloten de deur bij middel van den sleutel en vroegen geld aan de vrouw. Daar deze zich niet haastte om hen te gehoorzamen, ging een der kwaaddoeners naar boven, doorzocht de meubels, nam er al het geld uit dat hij kon vinden, en kwam daarna terug bij zijn makker, die de vrouw bewaakt en haar belet had om hulp te roepen; zij ontnamen haar nog al het geld, dat zij in hare zakken had, en namen daarna de vlucht. Tot nu toe zijn zij aan alle opzoekingen ontsnapt. De policie van Namen heeft vrijdag eene belangrijke aanhou ding gedaan. Een vreemd heer, zeer net gekleed, had in den Berg van Bcrmhertigheid een ringvan groote weerde te pand aangeboden: de policie werd aanstonds verwittigd en hield den vreemdeling aan. Deze was in het bezit van eentkleinedoos, bevattende acht-en-zestig ringen, waarvan de minste 40 fr. weerd was, benevens cene gouden horlogie en eene som van i5o fr. in goudstukken: hij verklaarde te heeten Eduard Wolfer, kok, geboren te Laval en wonende te Parijs. Hij bekent dat hij de doos met de ringen gevonden heeft in het huis van een juweelier te Bern, (Zwitserland.) Die zonderlinge vinder is naar de gevangenis gebracht. Te POPERiNGHE is een duif teruggekeerd, die reeds weg was sedert den grooten prijskamp van Roomen.... Welke wondere natuurdrift in die duiven.. Godweet waar dit beestje opgesloten zat! 't wordt vrijgelaten en 't komt recht naar zijn oude verblijfplaats Recht kurieus! D ander week is te Calmphons een manneken van 12 jaren door eenen trein verrast en de twee beenen afgereden; eenige uren nadien is 't kind overleden. RUSLAND. De gebeurtenissen in Rusland zijn zeker ver schrikkelijk, doch waren de afschuweli kc gebeur tenissen in 1863 en in Polen niet vee verschrik kelijker? In het jaar 1863 werden let op 80,000 Polen NAAR DE IJSVELDEN V.' N SlBERIE en NAAR DE BINNENLANDEN VAN Rl'SLAND GE BANNEN 6000 werden IN DE GEVANGENIS GE SMETEN, 36o OPGEHANGEN, 943 VERRADELlJK VERMOORD. Polen, Lithauwcn, Volhynie, Podo- lië en Kew moesten aan den czaar 82 MlLLIOEN buitengewone lasten betalen en meer dan 2700' grondeigendommen werden verbeurd v Haard Men wilde niet alleen den Pool stovelijk doo- den, maar ook zedelijk; de boekverzamelingen werden vernield, HET WAS VERBODEN DE POOL- SCHE MOEDERTAAL TE SPREKEN Uier. mocht geen rouwkleêren dragen over de dierburedooden; als de russische generaal Berg voorbijkwam moest iedereen zich het hoofd ontblootcn de eigendom men der afwezigen werden verbeurd verklaard DE KATHOLIEKE REI.1G1E WERD VERVOLGD; de bisschopzetels der katholieken weiden aan afvalli gen gegeven de beul generaal Mouravtieff, die zich den vloek der wereld op den hals haalde, be handelde de ongelukkigen erger dan honden Den 24 april 1864 protesteerde de groote Pius IX tegen de gruweldaden, namens den czaar ge pleegd, die het poolsche vaderland het hart uit het lijf wilde scheuren, en, onder voorwendsel van den oproer te dempen, het katholijk gele-of mar telden. Drie maanden later gaf de Püyjs eene Encycliek uit, waarin hij de jammeren optelde welke het russisch gouvernement, de ongelukkige Polen en hunuen godsdienst deed ondergaan hij herinnerde al de inpalmingen, van goederen, de gevangenis vol rampzaligen, moeders van hunne kinderen gescheurd, vaders en |broeders aar het gevloekte Siberië gevoerd, en Europa beefde van afgrijzen bij deoptelling van zooveelgruvnffdaden. Toen Pius IX deze optelling deed, we Ade hij en hij eindigde met deze profetische woojj Ln tot den czaar Omdat gij, dienaars van Got pijnde, niet rechtveerdig gehandeld hebt, de wenen der gerechtigheid niet hebt in acht gehouden niet ii gegaan zijt in den wil des Hceren, za. [Hij u weldra op eene verschrikkelijke wijza v ischij- nen want een streng vonnis wacht Lln die gebieden aan de kleinen zal genade gegeven worden, maar de machtigen zullen mLchtig worden gefolterd. Toen lachte menfin St Petersburg met die woorden en nu On demande chef ouvrier, connaissant fabrication machines a tricoter. Ecrire Office de Publicité, init, FB, 9. Is het niet treffend te denken, dat er tusschen al die schurken, die den czaar naar het hart steken, er geene van die gemartelde, verongelijkte, getor- tureerde katholieken Polen zijn dat het ir egen- deel zijn eigen volk is dat den czaar doet gevoelen dat hij moet verdwijnen en hem eene lange en helsche marteling doet onderstaan Het ziji zegt de UNiTA CATTOLiCA, de katholieken niet die rev olutie stoken en die als koningsmoi-rders optreden Bedreigingen en Voorzorgen. Do Daily Telegraph zegt, dat men to öt-Pffers- burg gelooft aan het bestaan van een komplot, .'at de bevolking woldra in het grootste gevaar zal breagea. Do nihilisten sparen daarenboven geen moeite om algemeen den schrik te verspreiden. Bearei; eiide brieven worden aan personen uit al de klasse»' u'er samenleving geschreven. De leden der vreemde Js- r '--«r1- wunuiiguii, uut cv - 1 -eert hunne tempels zullen vernield worden, even als di" der grieksehe Kerk. Vele personen hebben don raad ontvangen, de ver tooning van IIet leven van den Czaar, op den schouwburg, niet bij te wonen het bestuur dor gaz is gewaarschuwd dat hunne fabriek den 2 meert zal in do lucht springen. In den nacht van dinsdag tot woensdag hebben de militaire overheden do kazernen doen omringen* dis vervolgens nauwkeurig onderzocht en onder eeae strenge bewaking geplaatst. Die maatregel wordt uitgelegd door do ontvangst van eenen brief, gericht aan den bevelhebber der wacht, en waarin gezegd werd dat de kazernen ondermijnd waren. Men heeft bevonden dat er niets van waar was. OnDoodig te zeggen dat wij de inlichtingen van het engelsch blad onkel ondor de grootste voorbehouding meêdeelen. De Times ontvangt de volgende inlichtingen uit St-Petersburg Veel personen zijn zoo ongerust dat zij het geld, hetwelk zij bij de bankiers hebben, terug halen en de stad verlaten. Het eilektief' der politie is vermeerderd, de forteres Petropa vlot ski, recht over het Winterpaleis, op den anderen oever der Newa, er. waarvan de binnen plaatsen tot openbaren weg diendon, is gesloten. Voortaan is het verboden aan de vrouwen der offi ciers van de liji wacht, met hunne mannen samen te wonen in de kazernen alle verkeer is verboden op den weg langsheen het grootste gedeelte der Staats gebouwen. De moest zondorlingo geruchten zijn in de stad in omloop. Het is zeker dat do nihilisten eene groote vernie ling aangekondigd hebben tegen 2 meert en er pro- klamatièn in dien zin zijn verspreid, namelijk in don omtrek van Kieff. St-Petersburg, 29 feb. Gedurende den nacht van 19 tot 20 februari heb ben do nihilisten de volgende plakkaart op het win terpaleis gehecht Dit huis der misdaad is onherroepelijk veroor- deold al de macht van liet despotism zou het niet kunnen bewaren. Zijno puinlioopen zullon den val van bot despotism aanduiden. Leve Rusland De lakkei der vrijheid is nabij Een radikaal blad van Parijs deelt do volgende tijdingen meé St-Petersburg, 1 meert. Do toestand wordt alhior van dag tot dag treuriger en donkerder. Do stad is vel geruchten van oorl Kanonnon staan in batterij voor een dor fa<;aden van hot Winterpaleis ten allen kante ziet rnon de bay on- netten der schildwachten, de lansen en sabels der kavaloristen, die patrouilleeren door de stad Huizon, ganscho straten zijn soms uren lang door do troepen afgesloten, terwijl do policie do nauwkeurigste huis zoekingen doet of veinst ie doeh. Telkens de czaar zich in 't publiek vertoont iels dat wel is waar zeer zelden voorvalt is alles ledig rondom hem. Dat gebeurt niet uit hoofde van afkeer of vijandlijkkeid, maar het is do vreos die elkeen die plaats verlaten doet. Men is bevreesd, wanneer men zich in do nabijheid van den czaar bevindt,hot slacht offer te worden van eene ontploffing of van hot een of ander helsch machien Men zou niet overdrijven door to zeggen, dat de aankondiging alleen der komst van den czaar, een uitmuntend middel zou zijn voorde policie, om het volk to verwi deren. Zeker is het drt, ondanks al het militaire vertoo», do nihilisten noch bevreesd, noch machteloos zijn. Van allo kanten worden brandstichtingen en moorden gemeld. En daarbij zal het russisch gouvernement binnen kort te rekenen hebben met do bevolking van Polen, j die zich tot nu toe kalm gehouden hoeft Een groot getal Russen zouden grootelijks verlan gen die hel te kunnen verlaten, doch het gouverne ment, dat ongerust is voor eene onafgebroken land verhuizing, weigertalle paspoort. Vorschoidene acht bare personen hebben listen en bedrog moeten gebruiken, om togen t meert St Petersburg te kunnen verlaten. Over den laatsten aanslag heerscht voortdurend het diepste geheim do begrafenis der slachtoffers werd gekenmerkt door vreemdsoortige bijzonderheden, en ik weet heel goed, dat drie gencesbeeren, dio geroe pen waren om de gekwetsten te verzorgen, nog niet uit bet Winterpaleis zijn weergekeerd. De Lanternb zegt, do volgende depechen te heb ben ontvangen St-Petersburg, 2 meert. Hot laatste nummer van het voornaamste orgaan der nihilisten, do Nauodnaja Volja, is alhier sedert eenige uren in omloop, onder het oog der policie, zonder dat deze er aan denkt, er zich om te bekreu nen ik zend u een volzin uit hot blad, die den zin van gansch den inhoud weergeeft - De dood van Alexander II is besloten en is nog slechts een kwestie van tijd en middelen. St-Petersburg, 3 meert. De Agence Russk meldt dat de aanslag op Loris- Melikoff plaats had op het oogenblik dat hij uit zijn rijtuig stapte om zijne woning binnen te treden. De generaal kwam van den rijkskanselier. Loris- Melikoff'zelve sloeg den moordenaar ten gronde, die eventwel vluchtte, toon een straatjongen zich tus schen zijno beenen wierp, hem deed vallen en alzoo do aanhouding vergemakkelijkte. Uo kogel heeft den frak van den generaal door boord. I)e czarowit <h ci de keizerlijke famifio even als do dignitarissen hel/ben den generaal bezocht. De Nihilisten Vertrek des Keizers. De Standard bevat de volgende depeche De czaar zal naar Livadia terugkoeron, zoodra het weder warmer zal geworden zijn. Mot hot doel de keizerlijke familie ernstig to be schermen tegen elk gevaar, zal er een algemeen gouverneur special voor Livadia benoemd worden. Men beweert dat de czaar aan zijnen raad |zou ge zegd hebben Ik zal een einde maken aan de nihilis ten. al moest het mij eenmillioen mannen kosten.- Een Jubilé-geschenk. De Nihilisten hebben zooveel mogelijk gepoogd een akeligen toon te werpen op de feesten te St Pe tersburg; zoo hebben maandag, bij klaren dage, kommissionnairs, die men niet meer heeft kunnen terugvinden, eene kas neörgezet in don vestibuul van liet Winterpaleie. Die kas bevatte oono doodkist in gemeen zwart hout, en versierd met kleine verzilverde nagelkens. Op het deksel stond met roode letteren geschreven Geschenk der nihilisten aan den czaar voor zijn jubel feest. Toen men de kist opende, beeft men er cana wassen pop in gevonden, die sprekend op den czaar geleek en wier hart met een kleinen stalen dolk doorstoken was. Een Martelaar van het geheim der biecht. (Nadere bijzonderheden D'ander week verhaalden wij hoe een katholiek triester, onlangs na twintig jaren ballingschap, in Siberië, als martelaar stierf van hot geheim der biecht. Toen konden wij nog niet verklaren hoe het geweer, achter het altaar gevonden, het bewijs had kunnen leveren van de schijnplichtigheid van den pastoor? Thans zijn echter nadere bijzonderheden be kend geworden, die alles ophelderen. Toen de moord gepleegd was, begaven zich onder scheidene parochianen naar den pastoor, om hom het f'ebeurde mede te deelen, doch vonden hem niet te luis. Twee uren later kwam men opnieuw, en nu lag 'v. paotoor tA be<i. Waju? was hij in dieD tijd geweest1 Dit wilde hij niet bekennon, en dit feit 'in verband met het geweer,leidde tot zijne veroordeeling. Nu is echter ook die afwezigheid opgehelderd en vereert don martelaar van ons H. Geloof nog meer. In het dorp woonde een ambtenaar, die katholiek was geweest, maar door do regeering onder bedrei Ëing met den knoet tot het schisma -bekeerd» was ien man was omstreeks den tijd van den moord een zoon geboren, en hij deed heimelijk den pastoor ver zoeken, het kind te zijnen huize te komen doopen. De geestelijke was bereid en doopte het kind, terwijl do moord gepleegd werd. Hadde hij nu later aan den rechter zijne afwezigheid opgehelderd, dan ware de ambtenaar met vrouw en acht kinderen van alles be roofd,en misschien naar Siberië verbannen. De pastoor zweeg dus, om dien man met zijn gezin te sparen, en onderwierp zich aan zijn hard vonnis uitliefde tot zijn evenmensch. Dit kwelde den amb tenaar zeer, maar hij had den moed niot de waarheid bekend te maken Door zijn eigenbaat gedreven, ver klaarde hij zich zeiven, dat het beter was dat een ongehuwd man dan do vader van een groot gezin van alles beroofd werd. Do vrouw echter kon niet zwij gen, maar toen do man dit bemerkte, sloot hij haar op, en nu maakte de angst de vrouw zinneloos. In haren waanzin sprak zij gedurig van doopen, ortho doxen pastoor en dergelijken. De geneesheer gaf eene verklaring, dat zij aan godsdienstige zinneloosheid Ziehier de namen der zouaven-misgionarissen, die dezer dagen de reis naar de binnenlanden van Afrika hebben aangenomen: 1. J. Maertens, van Lanakon, bisdom Luik. 2. G. de Groot, van Oestgoest, - Haarlem. 3. P. De Voldor, v. Ichtegham, Brugge. 4. H. Hillebrandt, van Venlo, Roermondo. 5. H. Markus, v. Antwerpen, Mechelen. (i. G. Mertz, van Maastricht, Roermondo. 7. J. Rebry, van Iseghem, Brugge. 8. A, Tailleu, van Zwevesolo, 9. A. Van Meel, van Hoeven, Breda. 10. J. Visser, van Amsterdam, Haarlem. 11. P. Bernaert, van St Gillis, - Gent. 12. L. De Vides, van Aalst, 13. J. De Wilde, van St Gillis, 14. M. Joos, van Thielrode, 15. F. Stae8, van Zwijndieclit, 16. F. Van Osselaor, Waasmunster- 17. F. Verbeecko, v. Hamme, - Als Broeder: 18. E. Eeman, van Hansbeke, bisdom Gent. 19. L. Schram, van Dudzoele, Brugge. Zijn Hooveerdigheid do sclioolbaas Van Hauwor- rueire zal niet ongeprezen slapon gaan., 't Verbond zegt van hem: die man is rechtveerdig. Hrdabi!... Dat is een plaaster op 't hert van den schoolbaas; immers, Paschen nadert. Onder zijn oude Redaktio noemde t Verbond de Religie 'non hutsepot; 't Pausdom een monsterachtige zaak do Biecht oen SCHAVOT een O. L. V. Kapel, een soort van hondenkot; we kun nen de N- t>onen, waar die blasfemiën letterlijk staan. Nu onuer do nieuwo redaktio (geforceerde, zeg- gon ze te Lede,) nu treedt die geuzenvoddo op als Hervormster; Marten Luther, schuift op don hoo- voerdigen bek uit 't Vbrbond, don gekenden leuge naar komt uw plaats innemen! Over 14 dagen schreef dit fameus Verbond, dat de getrouwde Personen ook moeten kunnen Priester worden en Mis lezen; overacbt dagen vroeg 't Verbond dat de Mis en al de eerediensten in de Moedertaal zouden geschieden... Zoo gaan die mannen gedurig buiten bun schreef: ze gaan niet te biechtc en ze willen don Biechtvader wetten stellen; z'hobben 't Mis-hooren daargelaten, en do Mis zou moeten in 't viaamsch zijn. nebben zo vergeten dat de gebeden der Mis in alle vlaam8cbc kerkboeken staan Ge ziet wel dat de hooggeleide Goliath's uit 't Verdond al hun ver nuft zoeken in goddelooze en kettersehe boeken dat is geon nieuws! rond Dendermonde was over eenige jaren 'no Staatsmeester, die op zijn prochie de slecht ste boeken rondleende en aldus menige jonkheid be dorven heeft... Do man leeft nog hij mag pralen zooveel hij wil; bittere momenten moet hij beleven want zelfs de goddelooste kerels, als zo kalm en nuchter zijn, hun geweten klopt en knaagt... En wat uw vragen aangaat, Verbond, als gij u toont, wie is er t'Aalst die u zoo gedoogen hun vragen toe te stu ren? Antwoordt eens op de menigvuldigo feiten die u ten laste zijn gelegd 011 voor welke gij beendet gelijk 'Den haas... Dat durft vragen stollen over 't bestuur dor Hospitiën; ha, een vreemde liberale rat alleen is daartoe in staat! D'Aalstenaars weton nog te wel hoe het ging onder de liberale Commissie, alswanneer er in de Weozenhuizon zooveel gode was al in oen rat- tokot; alswanneer d'oetwaren daar schandelijk ver- prost werden; alswanneer olk daar in- en uitging als hij wilde; alswanneer do liberale kommissie met wan hoop haar armen overeensloeg Zekerlijk die hoeren hadden 't inzicht niet van do Weesbuizen dusverre van hunner, weg af te brengen; maar z'hadden de weozen willen liberaliséeren en kwamen uit op 'no wroeden toestand, die van 't Weezenhuis, in plaats van oen schuilplaats voor d'ouderlooze kinders, een Rampen huis maakte... Neen, neen, die grove feiten zullen t'Aalst nog zoo gauw niet vergeten zijn. 't Is nu winter geweest, 'nen hardon winter, en hoeveel heb ben de liberale Sociëteiten gegevon Eenige kleede- ren, aan Ouders die de vrijheid over hun kinderen afstaan, en verders.... veel eigenlof en Hauwen zee ver in 't Verbond Och, Laurent van Gent, en de Chronique van Brussel, kenden zoowel hun volk, als zo zeggen De liberalen, allen pingros houvas ten! duizendpooters om t'ontvangpn, maar slekken om te geven... Ge ziet wel, dat ze nog 't hert niet hebben, van hunne scholen met iiun geld te betalen. hunne schoolbazen, van wie trekken ze hun 5Ü00 ir. 'sjaais? Van d'algomeene kas; hunne meesters, wie betaald ze? D'algomeene kas. En blijven z'aan 'troer, de Seholen, door Vrijmetsers gestioht, de Geuzinno- kesscholen zullen ook door een schooffolwct staats scholen worden,Ja, 'twas te peizen 't Verbond moest ook slijk werpen, naar do zouavon die zich op geofferd hebben voor 't beschavingswerk van Afrika, 't Kan niet anders; immers, de lof van oen Verbond is een openbare schande... Nogiets. D'inspektie van 't Verbond raadt d'Inspektours aan van alles wat zij ontdokken, over te dragen... Och, ze moeten toch iets doen: z'hobben geen werk in hun schoollokalen ze moeten werk leveren aan do deurwaarders en aan do tribunalon... Eerlijk België, hoe lang verdraagt gij dit WEENEN, 3 meert. Een verschrikkelijke brand heeft de stad Salzburg geteisterd. Een gansche teerling huizen is de proci der vlammen geworden. Vijf personen verloren bij die ramp het leven. LONDEN, 3 meert. Koningin Victoria maakt toebereidselen om op reis te gaan. Zij zal binnen weinige woken van Portsmouth vertrokken on over Cherbourg naar Ravenna gaan. Na een kort verblijf op het vasteland, keert zij over Vlissingen en Queens- boroug terug. net begint in sommige stroken te gaan gelijk in de jaren ÜO in Frankrijk Men doet nu heimelijk en listig wat men dan opontlijk gedaan heeft. Te Roozebeke en te Parike gebeuren onbegrij pelijke dingen. Vreemdelingen spelen daar een rol van hanskepek. Een priester en een senateur konnon dit beletten. Jan De Lichte heeft menigmaalmct balken binst den nacht deuren ingeloopen men heeft op zekere gemeente iets dergelijk gedaan, binst den dag, mis schien om aan het volk to leeren hoe do poorten en deuren van kasteelen kunnen ingeloopen worden. Op sommige plaatsen, zooals te Ophasselt en emstreken, spreekt men veel van moorden en van bedreigingen. Keizers en Koningen, Wetgevers en Ministers staan op tegen God en zijne Kerk zij willen God niet meer eeren en kennen zijne Kerk in haar gezag willen zij vernietigen hierdoor leeren zij hoe dat de onderdanen togen hunne overheden, de werklieden tegen hunne meesters; de kinders tegen hunne ouders en onderwijzers, do armen tegen de rijken mogen opstaan. In de Kamen wordt God, zijne Kerk en hare dienaars moedwillig meer veraoht, bespot en gelas terd als in de gemeene kroegen te Brussel. Men spreekt hier en daar ook van casuisten dio gelijk Luther gevaarlijk zijn. Luther zegt gelooft vastelijk en zondigt maar stout weg. Casuisten zeg gen erkent de grondregels en de brieven der Bis schoppen over het onderwijs en de opvoeding en laat de geuzenscholen, medewerkers, meestors, ouders en kinders in rust en vrede. Overal spreekt men van gebrek en armoede; niettemin slaan de belastingen op, wordt ons geld schandelijk verkwist, en moet het volk tegen dank en wil, tegen recht en reden geuzenscholen bouwen en geuzenmeesters die niets te doen hebben rijk betalen om leegganger te loopen en heer te spelen. Er wordt langs om meer gesproken van het algemeen stemrecht. Wij zijn er niet voor,maar wij zijn er ook niet tegen. Altijd is het zeker dat ons te genwoordig kiesstelsel onredelijker en onrechtveor- digor is als het algemeen stemrecht. Do parochie van Wijnkei heeft Dinsdag, 2 Maart haren teerbeminden herder verloren. De Eerw. neer DeFeyter, na 19 jaren coadjutor geweest te zijn te Hordersem, werd in 1855 pastoor te Wijnkei. Hij heeft daar al zijne uren besteed tot hot geestelijk en tijde lijk welvaren van zijne parochianen, nij putte zijnon moed in een heilig gebed en in de Yoreeuiging met zijnen goddelijken Meester, hij zorgde voor do nood lijdenden, en vooral in het hospitie door zijnen voor zaat ingericht en door hem uitgebreid en volmaakt. Op het einde zijns lerens was hij vooral bezig mot de onderrichting der kinderen, niettegenstaande zijno vervallende krachten, dio hom zijn ontslag deden vragen; doch vooraleer hij dit bekwam, werd hij schielijk aangedaan door eene merkelijke vermeerde ring van smerten. Vrijdag werd hij berecht en bleef met God handelen Dinsdag vroeg hij nog eens do heilige Communie en eene uur later, volle kennis be houdende en al biddende, trad hij naar den hemel, nog eens herhalende Geloofd zij Jesus Christus.... Jesus nij had 09 jaren bereikt sedrt November. Priesterlijke benoemingen. De Eerw. heer Campfens, sedert 40 jaren pastoor van St-Stephanas te Gent, hooft om ziekelijkheid zijn entslag gevraagd. "U '8 door z, d. hoogw. den Bisschop vervangen ge worden door den E. P. Clemens Huypens, biechtvader in J10 Augustijnenkerk sedert 7 jaren. pe Eerw. heer Cruyl, pastoor te Dikkelvenno, gaat in dezelfde hoedanigheid over naar Vinderhoute mj wordt vervangen door den eerw. heer De Siusano' onderpastoor te Oudenaarde. do eerw. heer De' Ghppel bestuurder van het hospitaal te Aalst, is pastoor benoemd te Meldert, in vervanging van den eerw. heer Cbristiaens, die zijne demissie heeft ge vraagd en directeur wordt van het hospitaal te Aalst'. MENGELINGEN. ZELFVERWIJT VAN EEN GEUZE.MEESTER. Mij blikt hot fonklend goud der lieve spaarkas aan My schijnt de toover blind van 't weelderig bestaan Welk een rond kapitaal, vrucht van mijn driftig sparen En karig loven, schenkt aan mijne grijze jaren, wui Jt duc'ltden J)an£en na0ht met zijneheimlijkheón Wijl gruwbre spoken soms, tot bij mijn spond getreên, Do weldaad van don slaap tot angsten loltring maken! Ja, k ducht de slaapkoets waar 'k voorheen placht Helaas,hoe krimpt mijn hart, hoe stolt mijn bloed van ££7' d-iyel van het geld, mij mmijnlSZ Afzichtlyk tegengrimtl... Zijn drakenoogen gloeien Van spranklend vuur en 'k hoor het raralen van de Tm üüüür h,'!"eg?0S T,6 d'afgrond klinke™a" len prooi aan de yslijkheid van plagen zonder tal....

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2