B A LTH DOODSLAG TE ANTWERPEN. Zondag avond, ten 9 1 2 ure waren in de Kattenstraat, verscheidene kinderen, jongens en meisjes, op de straat aan 't spelen en dansen, toen er eensklaps on der hen een twist ontstond. De genaamde Jan Timmermans, i5 jaar oud, sigaarmakcrs-leerling, wonende in den Zwanengang, viel een elfjarig meiske aan en bracht dat kind verscheidene stompen met de vuist aan het hootd toe. Het kind in kwestie, zekere Fran- cisca Tant, wonende Paradijsstraat 27. liep al weenend naar huis, jen viel bij het binnentreden harer woning onmiddellijk in onmacht. De geneesheer Noots werd in alle haast geroepen, die de kleine ae noodige zorgen toediende; niets kon echter nog helpen en de onge lukkige Francisca Tant overleed reeds maandag morgend, rond 5 ure. Het lijk is naar het gasthuis gebracht en de dader is aangehou den. GENT. Er is ingebroken en gestolen in den nacht van zatur- dag tot zondag, bij den horlogiemaker DePaepc, kortrijkschestraat; de dieven hebben een der blatfcturen uitgehangen, een ruit uitge sneden en waren aldus aan de juweelen. Maandag aan de Brug- sche poort, is bij 'nen bakker 80 Ir. uit de schuiflade gestolen. In de Phcnixstraat. bii M.Van de Guchte, ging zekeren De Rvck, koopman in visch, den hond streelen. die buiten op den band lag; dat is altijd onvoorzichtig, een hond op den band wilt van vreemde lingen gerust gelaten worden; hier heeft men weer de preuf gehad, want de hord is opgesprongen en heelt De Ryck geheel zijn rechter kaak afgebeten. Een vischverkoopster uit het Nieuwstraatje i? zaturdag in haar huis dood gevonden; zoo ziet men altijd rond Pa- schen subielc dooden, om te toonen dat de Dood komt als een dief in den nacht. Marktnieuws uit Gent: Er is veel vraag naar goed vlas, dat zeer raar is; de werkgarens zijn 5o centiemen t pak opge slagen; de katoenen gespinsels blijven aan vaste prijzen. Vrijdag op de linie van Gent naar Kortrijk, was de tender van 'ne marchandise trein gebrokende stoker is van zijn lokomo- tief op de baan gevallen zijn voeten waren verpletterd, hij had erge wonden aan borst en hoofd, en is korts nadien overleden. Op den exprestrein van Gent naar Brussel zat de Brusselaar M. B..., met een gewoon kaartje; de treinwachter Tricot eischlte opleg; B. weigerde en er had 'ne woordentwist plaats; eensklaps trok B. 'ne sleutel uit en gaf den garde 4. slagen op zijn hoofd.... Als de trein te Brussel toekwam, is meester B.... aangehouden..... Hij zal er tegenvliegen Te Dendernionde was er maandag buitengewoon veel volk, en de markten waren sterk voorzien van vee; een kalf is razend gewor den en lioefl in de Dijkstraat 3 menschen bijna verongelukt; op bevel «Ier Overheid, is het kalf onderzocht en dadelijk afgemaakt; een koei is van de beestenmarkt naar de botermarkt gestormd en heeft er veel schrik en embras veroorzaakt. LEUVEN, 3o meert. Een erg ongeval heeft plaats gehad op de spoorbaan van Mechelen naar Leuven. De wachters Talion en Hanken, die de kaartjes rondhaalden op den trein, die ten 10 3/4 ure uit de eerste stad vertrekt, werden in de statie te Muysen ge troffen door de stukkeu hout eener stelling, welke men bezig was op te timmeren rond eene kraan, en die te dicht bij de spoorbaan geplaatst was. De twee wachters bevonden zich op de loopbanken de eene werd aan het hoofd getroffon en op den grond geworpen. Toen de andere zijn kameraad zag vallen, wilde hij in een kompar- timent springen, doch het was te laat een stuk hout trof hem aan het been en bracht hem eene erge wonde toe. Hij kon gelukkig op de trede blijven staan en werd door de reizigers dn het komparti- ment opgenomen. Hij ontving de eerste zorgen van een geneesheer die zich in den trein bevond. Op de statie te Tours zette zich onlangs de trein naar Parijs in beweging, toen een reiziger, die te laat gekomen was, dezen naliep, en onder het loopen, een rijtuig der eerste klas trachtte open tc maken. Hij stootte zich daarbij tegen een paal en viel; men zag hem onder de wielen verdwijnen. Toen de machinist, die in het eerste het schreeuwen en wenken der beambten niet had bemerkt, einde lijk stil hield, bleek het echter, dat de reiziger niet door de wielen bezeerd was. Hij had toevallig een ijzeren stang gegrepen, zich daaraan vastgeklemd, en was onder de loopplank over den weg meegesleept. Zondag avond ontstond, in eene herberg te Anderlues, een hevig gevecht tusschen twee mijnwerkers, den genaamden Quenon en Jonniau. Deze laatste bracht zijn tegenstrever wreedaardig zes steken toe in de borst, de linkerzij en den buik, bij middel van een snijdend werktuig. Quenon bekwam afgrijselijke wonden, waar van eenige doodelijk zijn. De misdadiger is door de gendarmerie van Binche aangehouden en ter beschikking gesteld van het parket dat een onderzoek heeft geopend. LUIK, 1 april. Dinsdag, op het oogenblik dat de reizigers, in de static tc Longdoz, plaatsnamen in den_trein van 11 1 2 ure, is eene dertigjarige vrouw, wonende'te Nemen, schielijk doodgevallen. De kontroleur van den trein had de portel geopend, en de vrouw had reeds den voet op de loopbank gezet, toen zij eensklaps op den grond neerstortte. Een geneesheer, die zich in den trein bevond, kon slechts den dood bestatigen. Maandag rond 5 ure 's avonds, is de landbouwer Goossens, te Denderwindeke, alsook zijne schoonzuster, het slachtoffer geweest van eene moordpoging gevolgd van diefstal, gepleegd door de ge broeders R. en zekeren D. van Zantbergen. Na Goossens op eene bank gebonden en hem drie groote wonden aan het hoofd toege bracht te hebben, zijn zij naar zijne'schoonzuster gegaan,en hebben haar onder doodsbedreigingen het geld dat zij bij zich had, eene som van omtrent i5 fr., afgenomen. GENT, 1 april. Eergisteren is er omtrent de Heuvelpoort een pijnlijk ongeluk voorgevallen. [Eer.e moeder had haar wekelijksche wasch gedaan en de beerput opengelegd, om er het water in te gie ten. Uit voorzorg had zij de achterdeur gesloten, opdat het drie jarig kind dat in de keuken liep, haar niet zou gevolgd zijn. Buiten hare weet nogtans was haar oudste kind binnen gekomen en had de achterdeur onverwachts open gelaten het kleinste kind was op de binnenplaats geloopen, naar den openliggenden put. gaan zien, er ingevallen en versmacht. Ondertusschen was de moeder binnen ge gaan en vond haar kind niet meer. Zij liep in de buurt, maar nie mand had het kind noch gehoord, noch gezien. Eindelijk dacht zij aan den beerput, en vond er het arme wicht, dat er spoedig werd uitgetrokken, doch te laat het kind was verstikt. De droefheid der moeder is 'onbeschrijfbaar. Een verschrtkkelijk ongeluk heeft maandag plaats gehad in de statie tc Muysen (Mechelen). Baetens, exentriekwachter, was met zijn voet vastgeraakt tusschen de |cxentriek en de vaste rail, zoodat hij zich niet meer kon bewegen de ongelukkige is door een loko- motief neergeworpen, overreden, en gedood. staat; en wat moet er neer Alles riep een dikke drinkebroer, een Vrederechter, welken men had moeten afstellen. Alles G'hebt het gezegd, sprak de Redenaar; laat ons alles omver werpen, wat wij zien, om daarna een volmaakte samenleving te scheppen 1 Hoera-en bravogeroepem. Vrienden, Broeders, hierin uw tegenwoordighei f. ik verstoot plechtig alle vooroordeelen. Voor mij is er noch Religie, noch Goevcrnement, noch Familie, noch recht van Eigendom, gelijk het nu bestaat; dit alles is een bijeen- raapsél van ondheden. 'nen afval der tijden, dit alles moet wcggc- kuischt worden... Broeders, wat is onze plicht Plaats maken. Af breken; aan 't volgende geslacht een oneindige en onafmeetbarc vlakte laten, 'ne wereld zonder vooroordeelen, zonder slavernij, den Niet. gereed om t'ontvangen het ideaal der regeering, naar welke 't menschdom sinds zooveel duizende jaren zucht en verlangt (Toejuichingen Broeders, als wij ons onder d'heilige Russische aarde nedcrleggen, en als de grond een onafzienbaar wit laken is, dan zullen wij mogen uitroepen Volbracht :s onze taak Zoo sprak de Hooglecraar, en toen hij eindigde, gingen vier hon derd armen in d'hoogtc, en uit twee honderd monden stegen toe juichingen op, die de zaal dreigden tc doen scheuren men zag er die weenden van aandoening. Plotselings keert alles in de grootste stilte; er verschijnt inde zaal een jonge dochter, schoon als een Engel, gekleed als een prinses; haar vergezelt eene statige vronw; de jonge dochter gaat recht naar den Redenaar, buig: voor hem met eerbied en gratie, staat wéér recht, stelt op zijn hoofd eene kroon van gouden eiken- en laurier bladen. die zij had meegebracht, en zegt met luider stem u ln den naam van het dankbare Rusland, offer ik deze kroon aan haren Verdediger. Dit gezegd hebbende, zij verdween met hare geleidster. (Wordt voortgezet). RUSLAND. Het leven in het Winterpaleis Indien de czaar niet goed bewaard wordt is het zonder twijfel de schuld niet van Loris MelikolT. Ton einde Alexander II een weinig min ongerust te maken, heeft hij het winterpaleis in eei.o echte ka zerne herschapen. Sedert eenige dagen staat elke vleugel van het paleis onder het kommando van een kolonel, ieder verdieping ouder dat van een kapitein, en tusschen beiden bevinden zich zonder twijfel wel eenige luite nants en lagere officiers. Na elk half uur doorloopt eeno afdealing soldaten gansch het paleis, dat mot wachten is opgekropt. Da vreemde personen, welke men in 'tgemoet komt, worden gevat en bij den gou verneur geleld, waar zij nauwkeurig onderhoord worden. Generaal Loris Melikoff doorzoekt zelf, eiken avond, de vertrekken dor keizerlijke familie tot in de geheimste schuilhoeken. Aldus kan niets aan zijn onderzoekend oog ontsnappen. Eene depecbe uit St Petersburg meldt dat da keizerin op haar uiterste ligt en men elk oogenblik haren dood verwacht. OOSTENRIJK. Dood van een gewezen vijand der Kerk. Den -i dezer maand overleed M. Karèl Sladkowsky redakteur van het tcheksch revolutionnair dagblad van Praag, de Naroni Listy». Die man had, uit haat voor de godsdienst aan zijn geloof verzaakt on was tot de scheuring overgegaan. Sedert voeide hij een geweldigen oorlog togon de Kerk, die in Bohemon reeds zooveel te lijdon heeft gehad van den ouden geest der Hussiten. Do «Czech», katholiek dagblad van Praag, doelt ter dier gelegenheid de volgende verklaring meê De overleden Afgevoerdigde Sladkowsky heeft op het laatste zijns levens, do godvruchtigheid zijner jonge jaren terug gevonden. Dikwijls zag men hem de handen vouwen en vurige gebeden ten hemel stu ren. Hij antwoordde met veel godsvrucht aan de per sonen welke hem op kristelijke wijze groetten. Op zijn sterfbed vroeg hij met aandrang een katholiek priester. Ben zijner bloedverwanten begaf zich naar ae kerk van den h. Stephanus, om er aan te kondigen dat de oude demokraat en apostaat zich met God en de Kerk wilde verzoenen. De eerw. pater Rein begaf zich naar den stervende, toen hij er bij kwam, was ongelukkiglijk alles gedaan. DUITSCHLAND. Officiers-Baldadigheid Do duitsche bladen staan vol uitleggingen over het feit, dat een pruisisch luitenant, te lnterburg, eanen burger met eenen sabelslag doodelijk gekwetst heeft. Ziehier hoe do zaak zich heeft vcorgedann Tien personen, in burgerskleeren, waaronder de deurwaar der Stahl, gingen do restauratie van den üeorgenberg binnen en groetten drie officieren, die er zich reeds bevonden deze laatsten beantwoorden geenszins die beleefdheid. De burgers gingen eene zaal in,ten einde er iets te gebruiken. Nu stonden de officiers op hunne beurt op en kwamen insgelijks in de zaal, waar de burgers zich bevonden en, ditmaal beleefder, groetten zij do gezetenen bij het intreden. Eenige burgers be antwoordden den groet, anderen die bezig waren met praten, lieten de officiers ongemerkt voorbijgaan. Dit was genoeg om onze oorlogs-helden in gramschap te stellen. Een woordentwist volgde, pad jronde welken, de luitenant Tichmann aar. den deurwaarder Stahl eerst een kaakslag gaf en hem daarna met zijnen sabel doorstak. FRANKRIJK. Een doel der fabriek van MM. i ayaert Parent fréres, te Tourcoing, waar 300 woefgotouwen" staan, is in den nacht van vrijdag tot zaterdag afgebrand. Men zag de vlammen verscheiden' oren ver. De schade wordt op 500,000 frank e -.bat, door ver schillende verzekerings matttsctr«i.pije« goJu.Jt. PASCHEN. De goddelijke diensten werden zondag in do kerken van Parijs gecelebreerd, zoo mogelijk ,voor eene nog grooter volksmenigte dan in vorige jaren. Om slechts een onkel voorbeeld aan te halen moor dan 3l)00 gë- loovigen woonden in de hoofdkerk de gelezene mis bij van 7 1/2 ure, onder welke de Communie aan de mannen word uitgereikt. Het getal der personen, welke ter H. Tafel naderden, was zoo groot, dat de uitreiking der Communie alleen anderhalf uur ge duurd heeft. Onder de hoogmis, door Mgr den aartsbisschop gezongen, was de groote kerk te klein. Hetzelfde was hot geval in al de andere kerken. Een kollegie van Jesuieten. Weg met de Jesuieten is heden de kreet van al wat radikaal is in Frankrijk. In zijne laatste rede voering over de schoolwet, heeft Julles Ferry ge sproken van het kollegie van Le Mans. Ziehier welk bewonderensweerdig schouwspel dit kollegie en zijne bestuurders opteverden, gedurende den oorlog van 1870-71. Wij vertalen uit den Univers -. Nauwelijks waren de Jesuieten te La Mans aange komen of zij ontvingen in hunne woning 170 gewon den, en op het einde van den oorlog, hadden 1205 gekwetsten of zieken bij hen de herstelling gevonden en 00 soldaten waren er overleden, omringd door zor gen en vertroostingen, hun door do paters toegediend. Op het oogenblik dat de drie korpsen van het leger van generaal Chanzy in de stad bijeen trokken, eenige dagen voor don slag van Le Mans, ontstonden eens klaps de pokken in deze dicht opeengedrongen volks massa en de bisschop schreef aan den rektor van Saint Croix Er zijn 1750 pokzieken in do kazerne der missie 350 in den nieuwen schouwburg pater, ik vertrouw ze u toe. De rektor schreef aanstonds hierover aan den provinciaal,en op den avond zelfvan den slag, droeg oon voerman den brief naar zijne bestemming, dwars door de duitsclio legers hoen. Do pater-rektor schreef aan zijno ondorhoorigen -. Voor zulk eenen dienst hebben wij nooit mannen te kort zeg bet wel aan zijn Hoogweordc, eu dat zij niet vreeze er ons andore te vragen. Gebruik al de mannen van uw huis ik zend er u nog vier indien zij sterven, zal ik er anderen zenden. De schrijver van den Univrrs zegt verder Ik heb een brief onder mijne oogen van den pater» overste van Sainte-Croix en ik zie er in wat do dienst der pokzieken aldaar was. In do kazerno der missie, in dio onmeetbare zalen, te midden van eenen vreeso- lijken winter, lagen 17C0 man uitgestrekt op een weinig stroo, nauwolijks geda'..t door eene veldsargio, zonder oorkussen, zonder matras. Zelfs geon Zuster om hen te verzorgen Eenigegoimproviseerdezieken- dicners ziedaar alles. Te midden van iedero zaal stond een groote pot, waarin oenigo lindenbloemen op koud water zwommen. Doch alle morgendon ten minste kwamen mannen, die op hot strooien leger bij de lijdenden neerknielden die hunnen mond bij de brandende wangen der pok- zieken brachten, om hen to troosten, hunne ooren bij hunne lippen, om naar hunne klachten te luisteren of naar de belijdenis hunner zonden, en die hun, 200 niet do hoop op genezing, ten minste do zekerheid gaven dat zij voor God leden; dat het vaderland zou gezegend worden en gered door on om hen Die mannen, die troosters, waren de Jesuieten van Sainte Croix. Toen zij in het kollegie terugkeerden, vonden zij hot insge lijks vol pokzieken. Welhaast lagen vier paters door de verschrikkelijke kwaal aangetast, op het smartbed uitgestrekt, waaronder twee doodeljk ziek. Terwijl doze de zieden verzorgden en aan hunne zijde stierven, ontvingen andore paters onze soldaten, waarvan er 22,uU0 onder dat dak eeno schuilplaats voor het lichaam vonden en eene sterkte voor do ziel. Het was ook daar dat generaal Charette niet 3(d) zouaven van den Paus aankwam vandaar was het dat hij welhaast met 3u00 wegging hij ook kan zeg gen of de jesuieten geholpen hebben tot bet welge- Iukkon van het inrichten van zijn regiment helden, dio zooveel lauweren raapten op dc bloodige slagvel den van Patay en Avours. Hier ook ontweken de Jesuieten liet gevaar niet. I11 't, heetste van het gevecht kliefde een pruisisch officier den pater prefekt het hoofd; oen geestelijke, M. Fougueray, aan den dienst van het kollegie ver bonden, viel, de borst doorboord met drie vijandlijko kogels. Ook do mobielen van den Gard,don Izéroen de Corréze zouden kunnen zeggen wat die Jezuieten voor hen waren zij zouden kunnen meèdoelen aan wie zij het te danken hebben dat zij nog hunne vaan dels hebben behouden.Te midden van den slagontving een pater Jesuiet, nu overste, een vaandel uit de han den van den vaandrig, verborg bot onder zijn kleed op zijne borst, waar hij hot bewaarde tot op den dag dat de aalmoesenier der mobielen, door de pruisischo linien been, het hem kwam vragen. Toen toch waren de aalmoeseniers voor iets goed Eenige dagen later namen de Pruisen den pastoor van een dorp, uit de omstreken van Le Mans, gevan gen zij deden hem voor zich uit gaan en sloegen hem met stokken dood. Burggraaf Joubert, die hem wilde verdedigen,werd aan densteertvan een peerd gebon den en mishandeld, zoo erg zelfs dat hij aan do gevol gen zijner kneuzingen stierf. Ziedaar het leven, gedurende zes rnaandon door de Jesuieten geleid,en te midden van al dat lijden en ontberingen voor Frank rijk onderstaan, gaven zij nog les aan hunne weinige leerlingeB In hunne kamer hadden de paters geen vuur meer, 's middags was hun maaltijd op de helft versmolten en alle dagen moesten /.ij zich afvragen, of zij 's ander daags nog iets zouden to eten hebben. Hunne gekwot- sten en zieken eventwel hadden niets te kort,en wan neer er gedurende den nacht lange rijen gewonden aankwamen.stonden de paters hun hunne eigene bedden af, en legden zich te rusten op het lijnwaad der tenten. Ziedaar wat de Jesuieten gedaan hebben gedurende den 001 log, en daarom is het misschien dat de radi- kalen, overal waar zij die geestelijken ontmoetten, te Dole, te Lijon, te Marseille, te Parijs hen uitplun derden en vermoordden. En te Le Mans zelve, nog voor dat de vrede getoekend was, waren lijsten" van uitdrijving in omloop, en in handen van mannen die van Frankrijk's nederlaag hunne overwinning maak ten. De rektor dor Jesuieten stond de eerste op de lijst van uitdrijving Hetgeen te Le Mans plaats had,was geen afzonder lijk feit hetzelfde gebeurte elders. Do Jesuieten hadden overal ambulancen het kollegie van Saint- Clement verzorgde 50(1 gekwetsten, en 24 paters of broeders werden door besmettelijke zakon aangetast, vier bezweken. To Vaugirart en Saint Genevióve worden 200 ge kwetsten verzorgd 515 zieken werden te Saint-Mi chel van Laval opgenomen 217 te Saint Acheul en te Montières. In al de steden, waar er Jesuieten wa ren, verzorgden en dienden zij onze soldaten in hunne eigene woningen. LOOPENDE NIEUWS. C'est ca! 'ten kan niet opZe spreken van ter gelegenheid voor 's konings dochters huwelijk, van de Belgische soldaten 'ne nieuwen tenue te koopen, op zijn Oostenrijks! Gemakkelijk riemen snijden uit een andermans leêr. De katholieke gazettiers staan tegenwoordig op 'ne gevaarlijken post. Uilespiegel van Leuven, is veroordeeld tot 10,000 Ir., maar hij gaat in appel, en zondag laatst is M. Grootjans, opsteller van den Katholieken Belg van Dender- monde, uit 't gevang gekomenhij had er e'en jaar ingezeten. Voor een ongelukkig medegedeeld artikeltje, had de Rechtbank tc Dendermonde hem tot 20,000 fr. veroordeeld; 't Hot van Appel ver hoogde de straf tot i5,ooo fr.de Bf.LG liet al zijn meubels verkoopen, gaf zelfs den naam zijner ga zet ten beste; men was niet te vrede; de liberalen van Dendermonde legden uit en kregen de som van 365 fr. bijcw.n, juist, aan 'ne frank daags, om hun slachtoffer éen jaar in 't gevang te houden. M. Grootjans heeft zijn jaar uitgedaan,met geduld en edelhartigheid. Wij wenschen den hardbeproef- den konlrater, na dit eervol lijden, een ongestoord verblijden. Prins de Ligne verbetert. De Burgemeester van Oostende, ziek geweest, maar thans aan de beterzij. 't Is droef om zien op de kerkhoven, hoe de bewoners van Vlaanderen hunne moëdertaal verachten. Er is geen een volk in de wereld, dat alzoo te werk gaat. En 't ergste van al, dat er Pensionnaten zijn, anders zoo voor treffelijk, die aan Vlaamsche kinderen zelfs hun Gebeden en den Catechismus in 'tFransch leeren! Elk volk heeft zijn taal, opdat in alle talen God zou geloofd en gebeden worden. Eilaas! 't is mode geworden van in 't Fransch te bidden, Hei DaVIDSFONDS, in buitengewone vergadering, is krachtig opgekomen tegen deze onvaderlandsche en onkatholieke strekkingen. Aan dc Werf, in de nabijheid der Vrije School, is een moddereiland in 't water; in den zomer zullen daar uitwase mingen zijn, zeer schadelijk aan de openbare ge zondheid, ja zelfs in staat een verpesting over g'heel de stad te werpen. Tegen Bergen, heeft 'ne vader, die bij drank was, een geweer op zijnen zoon afgeschoten en hem erg gewond. 't Is in de provinciën Antwerpen, Brabant, West-Vlaan deren, Namen en Luxemburg, dat er in Juni voor de Kamers gekozen wordt. Antwerpen zal 't groot slagveld zijnop Antwerpen drukt sedert twee jaren al de liberale macht; voor Antwerpen zijn er expres twee wetten gemaakt; t'Antwerpen heelt 't liberaal verscheide honderde valschc kiezers, terwijl veel van ons vrienden op den buiten van hun kiesrecht zijn beroofd. En nogtans, 't zal er spannen en kampen. Maar, in alle geval, de kie zingen zijn geen kiezingen meer; om boven te lig gen, moeten de Katholieken honderde stemmen boven de meerderheid hebben. Als g'eens bepeist, achtbare Lezers, dat er rond Brugge, 200 Pachters van de lijsten waren geschrabt. Is dat geen ka- poenerij Ellendig zitten wij geleverd, miserabel, zou meester Lieven zeggen, en met volle recht van gelijk en iedereen, liberaal, zoowel als ka tholiek, zal er aan toeleggen als er geen beter bestuur komt, zal Belgcnland kapot gaan doorzijn tweedracht, door zijn schuld, door zijn slecht en boos volk; g'hebt er de preuf van aan Frankrijk, dat straks maar goed zal zijn om in stukken en brokken aan ander landen gelegd te worden. Deze week moeten wij 't Verbond daar laten en ook, wat is er te verrichten met moedwillige leu genaars, met personen, die in 't gareel liggen om voor de meesters te plakken 't Ministerie ver zwaart de lasten ingoed en in bloed, en 't Verbond roept immer en altijd bravo Nog nooit heeft die gazet een oprecht woord durven schrijvenen nu bijzonderlijk is het aan allergemeinste handen ge leverd; dit is bewezen door d'artikels uit 't Ver bond; en al wat de Redacteur antwoordt, is dwa zen eigenlof en sulachtigcof lafhcrtige persoonlijk» aanrandingen; de mannen van eer, uit 't liberaal kamp, zullen hierin ons gevoelen deelen. De Oostenrijksche zijn opgezet voor 't huwelijk van hunnen Erf-Prins met een Belgische Prinses. Als hij d'ander week terug in Oostenrijk kwam, kon hij geenen stap verzetten, of hem werden compli- mentatiën aangeboden; zelfs in een stad werd hem 't portret zijner Prinses aangeboden, geschilderd in olieverf en treffend van gelijkenis. De Prinses gaat d'hongaarsche taal leeren; een Priester is daartoe uit Oostenrijk gekomen Men meldt ons uit SMETLEDK Maandag 5 April plechtige wijding der kntholijke school.Om 9 uren solemneelo Mis waaronder Sermoon. Daarna zal zich een stoet processiegewijs begeven naar hot nieuw schoollokaal, waar onmiddelijk de wijding zal geschieden. De ceremonie gedaan, zal de stoet zich kerkwaarts richtten, alwaar de zegen met het h. Sakrament aan het volk zal gegeven worden. Smetlede heeft zijne prachtige school te danken aan de edelmoedigheid der gebroeders D. en S. Van den Abeelo en aan den onverschrokken ie ver van onzen oerwaarden heer Pastoor. In een volgend artikel zul len wij breedvoeriger deze plechtigheid modedeelen. Drama te Verviers Zondag omtrent den middag, is de rue du Pont te Verviars het tooneel geweest van een verschrikkelijk familiedrama, dat geheel dio wijk in opschudding heeft gebracht. Op de tweede verdieping van oon huis dier straat woont, mei zijne familie, do genaam de A. J. Larondollo, oud 47 jaar, wever, geboren to Baelen. Larondelle is van oen zeer oploopend karakter on sterk als een reus. Dikwijls haddon or hevige twis ten in het huisgezin plaats en leverde Larondelle zich aan geweidaden over. Verleden zondag was hot eten niet gereed op het gewoon uur. Larondelle, die waarschijnlijk reeds half dronken was, sloot on barrikadoerde de deur, wioi p zich op zijne vrouw en bracht haar een stook toe, bij middel nan een groot broodmes. De vrouw, dio eene ergo wonde in de zij bekomen had, trachtte zich te verdedigen, maar de woestaard wierp haar op den grond, en haar bij de koel vasthoudende, bracht hij naar nog verscheidene messteken toe. De geburen en een policie-agent snelden toe, op de noodkreten der vrouw, en stampten de deur in. La rondello wilde den policie-agent een steek toebren gen, doch hij werd spoedig ontwapend en liet zich aanhouden zonder verderen tegenstand te bieden. Hij is naar de gevangenis gebracht en ter beschikking gestold van den prokureur des konings. De policie heeft verschillende gevaarlijke wapens, onder ander een dolk, in de woning van Larondelle in beslag genomen. Het schjjnt dat de plichtige niet in het volle bezit is van zijne vorstandvermogens. Het slachtoffer heeft een aantal wonden bekomen, waarvan drie in den rug on twee in den hals: ge lukkig is geen dier wonden doodelijk. (OF 'T GELUK VLIEGT; Dlli'T PAKT, HEEFT HET.) Derde kapittel of te vertoog. (Balthen springt op liet tooneel in d'allergrootste v reugd,zwaai t zij nen hoed in de lucht, beweegt zijn ar men gelijk molenzeilen, ziet met trotschlieiden glorie rond en spreekt eindelijk op triomfantelijken toon): Awé, wat zegt ge nu?... Balthen trekt in galop maar den Gloria-Pa tri..... ha, ge lacht!.... maar lest lachen best...... en 'k beroep u tot binnen een halfjaar, als Balthen zich zal presenteeren, stij f in't zwart laken, gelijk onzen Burgemeester als hij zijnen eed ging afleggen, met een reéelo goude keting die rammelt gel jk klokken, en wat weet ik nog al? Die leeft, zal zien... Want'kzal't geld laten floreeren, ik... 'k en zal op geen peerden- oog zien, ik!... 'k zal toonen wie ik ben en waartoe ik gekomen ben... A propos, "k en heb u nog niet gezegd, dat Bal then den boerenknecht, veranderd is in Balthen den Schoolmeester van 't Governement... Tegen woordig liggende stukken van zijn benoeming ge reed; dQ Minister (hij buigt zijn hoofd) teekent ze, en van stonden af aan,neem ik plaats aan de groote krebbe;...En datz'er mij niet gemakkelijk zullen afkrijgen! da 'k mij zal w'eêrenom naar de grootste brokken te visschen! liever als die krebbe nog te verlaten, 'k laat er den helft van mijn korpus.... 'k Meende dat het moeielijk was; maar niets is zoo" simpel, saperlot-de-suikerdeboeren! ge moogt het niet voortzeggen, of' morgen is 't kantoor van den agent de la Destruction Publique belegerd van kan didaten voorde scholen zonder leerlingen... Ai, ai, ai, den Agent meende mij affronten aan le doen, met mij een school te presenléereu zonder leerlin gen, maar 'k en wil er anders geen; daar is mijn vreugd, mijn solaas, mijn redding, mijn fortuin, mijn paradijs, mijn solenneel kermis-leven... Neen, zulk leven, 'k Wil 't niet geven VoorLeapol zijn Koningrijk Wilt bemerken Zonder werken, Geld te winnen, geld, als slijk Daar zijn wij gekomen! en van nier ga ik naar Pachter Jan-Sis Lijzemeelbiller, en 'k zal hem daar eens zijn zaligheid geven; wat riskeer ik 'k Ben toch van 't Governement en als hij mij iets durft zeggen dat mij te naar komt, ik loop 'naar Derremonde bij de Procureurs en de Praktisyns, en 'k doe hem,'den sjanfoeter, 'k doe hem met de gendarms in 't kot steken; wij zijn immers insol- vab les,'t is te zeggen dat er ons niemand mag te naar komen en dat, die ons mankeert, mankeert aan 't Governement; en die aan 't Governement mankeert, verdient gezonden te worden in d'ijzers, naar Siberië of.... maarsaperlot! wie daar afkomt? mijnen kozijn Dries!... hoe zal hij verschieten en afjonstig zijn (Kozijn Dries, een rond boerken, komt ten too neel, hij schijnt verwonderd over do vreugd van Balthen Balthen loopt er naartoe, drukt hem d'hand en wilt hem in zijn armen drukken maar Dries duwt hem zacht weg en vraagt:) Balthen, jongen, wat is er wat krijgt ge van waar komt die opgewondenheid Balthen. Och, Kozijn, van pure loutere vreugd. Dries. Van pure loutere vreugd Balthen. Ja, 'k zou in de locht springen Dnes. - Wat is er toch? Hebt gij een lot van 100,000 fr. gewonnen of een onverwacht erfdeel gekregen? Ba 11 hen. Noch 't een of 't ander I) r ies. Explikeert u dan toch Balthen. Hoort en zet uw twee ooren wijd open. Ik ga Schoolmeester worden, in de Scholen van den Staat. D ries, met groote verbazing. Wat? wie? hoe? Balthen. Ja en 'k ben aanveerd; 't zullende levens zijn, jongen; laat de boeren maar dorschen voor hun plakket daags En ge wenscht mij geen proficiat! of zijt ge misschien jaloersch? Dries. U Proficiat wenschen! jaloersch zijn! Balthen. Ja, huis, vuur, licht, hof, niet moe ten werken, verscheide duizende franken 'sjaars op uwen stoel gebracht, daarbij... Dries. (hevig) Daarbij, uw ziel geleverd heb ben aan den duivel! Balthen. Wil ik u? zwijg, trek die woorden in, of'k doe malheuren. Dries. - Ik spreek waarheid, kozijn Balthen, en in plaats van u proficiat te wenschen, ik beklaag u en 'k beween uw lot. Balthen. 't Is uit nijdigheid dat ge spreekt? Dries. 't Is om dio oneer van ons familie te trekken! Bal thenEr zijn veel meesters gebleven! Dries. Eilaas, ja;over 1800 jaar,erwas maar éenen Judas; uu zijn er een groote menigte. Balthen. Maar alla, zegmij toch eens, waar om gij tegen mijn geluk zijt? Dries. Uw geluk! Maar, ongelukkigenik zegu, als vriend en familie, ge stampt uw geluk onder de voetenvan zoohaast gij deel neemt in d'escadrons van de Geuzenschóolmeesters, ge moogt adieu zeggen aan alle geluk, en dat voor eeuwig B ai then (verwonderd). Wat ge daar zegt 1

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2