f yy^vk, r Onze geachte Lezers zullen 't al vernomen hebben er is weer in de koolputten een grootc ramp geweest; ze spraken in t begin %an 38 doooen, doch er zullen er waarschijnlijk 5y zijn waaronder 19 Vaders van Familie de weezen beloopcn reeds tot het getal van 80. 't Is te ANDERLUES, op de baan van Charleroi naar Bergen, dat die wreedc ramp is gebeurd: Wat mogen wij God bedanken, van hier vruchtbare velden t'hebben in plaats van die koolputten; want die mijnwerkers, zijn ze nen dag zeker van hun leven? ge weet dat z'in de koolputten dag en nacht werken, er is een ploeg die savonds neergelaten wordt en een ploeg die 's morgends begint. Ie Ander- lues beslaan die ploegen uit i5o man. t Nu, donderdag nacht van d'ander week, rond 2 ure, "«|d er 'n de koolmijn van Anderlues een ontploffing plaats die verschelde uren ver,den grootsten schrik verspreidde. Aanstonds kwam er volk bijge- sncld. doch men zag niet dan puinhoopen en een dikke zwarterook die opsteeg! 't grauwvuur was in de mijn ontploft en t duurde ge- ruimen tijd. eer iemand kon of mocht naderen d ontploffing ha plaats gehad in een diepte van 370 meterst is de put n° - die ge sprongen was; gclukkiglijk was er gemeenschap met put n° 2. zoo dat veel mijnwerkers die niet plotselings getrollen waren, daar een schuilplaats konden vinden ge kunt denken wat schrikkelijke nacht daar overgebracht is ten 6 ure kwam de wet, de gendarms van Thuin en ingenieurs van Bergen, en 't was 2 ure van den achter noen als d'eerste slachtoffers werden opgehaaldze werden met strooi bedekt, naar 'nen hangar gedragen, door de geneesheeren on derzocht, gewasschen en met hunne kleedercn erncvens, ter aan schouwing der bedrukte menigte gelegd. Onnoodig te zeggen,welke hertroerendc tooneelcn op die plaats gebeurden. an ten ure s nachts was er een vrouw, die naar haren man en zoon kwam zien; eilaasze waren alle twee onder de slachtoffers. Ten 6 ure 's avonds waren er reeds 33 lijken gevonden den 1 april 's middags had men er reeds 48; er mankeerden dan nog op t appel q mijners, die men ongetwijfeld als lijk in d onderste puinhoo pen zal vinden. Bijna al de slachtoffers waren doodgebliksemd, op hunnen post er was eenen die bezig was met zijnen boterham te eten want ne venszijn lijk heeft men zijn blikken kanneken met katie en een be bloed stuk brood gevonden écn enkel man is nog levend bovenge haald, de toezichter Godeau, oud 20 jaar. De redders vonden hem in een gaanderij, schrikkelijk gewond, zijn hoofd als door ne sabel- kap in twee gehouwen, zijn oogen verbrand en zijn lichaam vol at- grijselijke brandwonden; zij brachten nem naar boven, alwaar hij eenige uren nadien overleden is; voor zijne dood heeft hij nog den Pastoor van Anderlues, zijne moeder en zijne broeders *"nnen "eJ" kennen; tot zijne moeder die snikkend aan zijn sterfbed stond, zegde hijWeent niet, moeder, ik bid er u om, gij breekt mij het hoofd. Dit waren zijn laatste woorden. Onder de slachtoffers waren vreemdelingen, wiens lijk door de Familie gevraagd werd; d'ander 3i werdep vrijdag ten 10 ure e- graven; 't was een hertverscheurende zaak, die 3i lichters in de kerk te zien staan en daar rond die terdood bedroefde Familièn, die me nigte volks, vol medelijden en hartpijnde Lijkdienst werd met d'allergrootste plechtigheid gecelebreerd, en den eenïgstcn troost dier lijdende zielen was van voor den Almacbtigen God hun hert uit te storten en hun lijden op te dragen.Na de gebeden en ceremomen, werden de kisten naar 't kerkhof gedragen de laatste was gevolgd door 7 kinderen, zeven weezen, waarvan 't oudste, een meisje, nau welijks 14 jaren oud. De stoffelijke schade is zeer aanzieuüjk doch dat telt niet, ïr vergelijking van de slachtoffers die er gevallen zijn t grauwvuur is een soort van gaz dat de kolen opleveren als de mijn niet genoeg verlocht is, als 't grauwvuur te menigvuldig opstijgt, en als er open vuur of licht omtrent komt, dan ontploft de mijn met alles wat er aan of omtrent is, en er ontstaat een vuur dat somtijds verschelde dagen kan branden. De statistiek der zelfmoorden wordt te Brussel verschrikkelijk; gisteren verhaalden wij den zelfmoord vaneen Antwerpenaar in een magazijn van nieuwigheden op den steenweg van Elsene. Heden meldt men er weer twee, benevens nog eene poging tot zelfmoord. Inden nacht van zaterdag tot zondag heeft een genaamde B..., wonende in de Rattenstraat.zich op den openbaren weggezellmoord, bij middel van een pistoolschot. Uit het ingestelde onderzoek blijkt, datB.... sedert ongeveer eene maand zonder werk was. Zondag morgend heelt, :n de Financiestraat, zekere D..., zadelmaker, zich in zijne kamer opgehangen, gedurende de afwezigheid van zijne vrouw. Eindelijk, denzelfden dag, is een kleermakersgast, wonende op de Rouppeplaats, uit een venster der eerste verdieping gespron gen; de man werd slechts gekwetsten is naar het gasthuis gebracht. Evenals de zelfmoordenaars, worden ook de pick-pockets van dag tot dag talrijker te Brussel; er gaat bijna geen dag voorbij, zon der dat men eenige dier kerels op heeter daad van diefstal betrapt. Gisteren nog heeft men op den Berg van 't Hof een Franschman aangehouden, op het oogenblik dat hij een geldbeugel uit den zak van een voorbijganger haalde. LUIK, 7 april. Verscheidene razende honden doorloopen de gemeenten van Haspegouw. Over ongeveer drie weken doodde men in de omstreken van Hoei een hond, door die verschrikkelijke plaag aangedaan. Den 24 meert liep een ander razende hond door de ge meente Viemmc, beet er een kind van 12 jaar en verscheidene hon- den. Op den vooravond van Paschen schoot een brouwer van Bor- lcz een vreemden hond dood. die bleek razend te zijn. Den donderdag 1 april, liep een hond van Borlez in de omliggende ge meenten rond, beet al de honden, welke hij ontmoette, alsook een twaalfjarig kind. Verscheidene honden, verkens en andere dieren, welke men dacht door hem gebeten te zijn, werden afgemaakt. De gendarmerie en de plaatselijke policie, waken streng op het stipt navolgen der verorderingen op de honden. BRUGGE, 5 April. Heden nacht is te Varsenaere eene moord poging gepleegd op den genaamde Frans Deruwe, daglooner al daar, door zekeren Favereil, insgelijks daglooner. Favereil was na het uur der sluiting in eene herberg gekomen, doch men weigerde hem bier te geven; hij vroeg de toelating om zijne pijp aan te ste ken, hetgeen hem werd toegestaan. Deruwe, die zich in de herberg bevond, wilde het fosfoorstekske uitblazen; daarna vertrok hij met zijne kameraden. Favereil volgde hen, en bracht Deruwe drie mes steken toe in den rug, de borst en aan den rechterarm. De misdadi ger is heden morgend aangehouden en ter beschikking van het par- D'ander week, t'ANTWERPEN nabij den Wandelende Jode, een vreemdeling ging over d'ijzere-route. er kwam 'nen trem en dp vreemdeling werd dood gereden; men vond in zijn zakken .-«pakskes diamanten; nadien is 't uitgekomen, dat de verongelukte zekere Frans De Leger is, oud 19 jaar, diamantslijper van stiel, werkende bij Mr Van Antwerpen, Consciencestraat; en 111 een herberg der KEIZERSLEI is een dienstmeid aangehouden, voor diefte m l huis men had achterdocht, teekende geld, 't geen de Policie nadien in den koffer der deugeniete vondt.... Klein en rein, dat is gewonnen want diefte komt toch uit, is 't nu niet, 't is later, en in alle geval: De consciëntie is duizend getuigen;en die zijn eigen moet verachten, leeft een helleleven. Op eenige weken zijn drij statiebedicnden der manceuvre verongelukt, en allen op dezelfde wijze met tusschen de rails te blijven hangen. Haasten spoed is zelden goedwaarom de signa len niet doen geven, als de bedienden recht staan, van de raus af. T OOSTENDE hebben twee kaporaals van 't Vierde Linie, in tweegevecht geweest met hun sabels; een van de dwazen is ge kwetst aan 't hoofd; er was "ne soldaat als getuige; de Policie is gekomen en heeft vechters en getuige meegedaan. Te PAAI., een dorp in Limburg, vermaard omdat meester Van Humbeeck er 'ne soldaat-kanonnier als Staatsmeestcr heeft aangesteld, te Paal, zeggen wij, is een der grootste pachthoeven af gebrand: 4 hoornbeesten en 1 peerd kwamen in de vlammen om met d'allergrootste moeite gelukte men erin nog 8 koeien te redden. Tc Chormont, in 't Luiks, is een wreede brand geweest ^ze kere Fl. Dumont, was ten half vijf opgestaan, om in de keuken vuur t'ontstckendan ging hij naar de slaapkamer zijner zes kinde ren, en de deur opendoende, zag hij deze kamer bijna ganscn vol vuur. Vier van de kinders gelukten erin te ontsnappen twee meis jes, een van 10 en een van 12 jaren, werden door den rook verstikt. De vader en de moeder hebben erge brandwonden bekomen, terwijl zij hun ongelukkige kinders poogden te redden. Te ROERMOND, een kind van 7 jaar, wilde een stukske spek te rap opeten en verstikte.... De moeder was voor eenige oogenblik- ken weg; als 't mensch weèr thuis kwam, vond zij haar kind dood. KERKBLIJK NIEUWS. Verleden dijnsdag, G April, vierde menie Atnigein met de grootste plechtigheid het Veertienhonderd- jarig Jubelfeest van dén H. Benediotiis. De Kerk en liet Klooster waren opliet prachtigsteuitgedost. lie inwoners van Hekelgem en Meldert waren ge- I lukkigbij deze gelegenheid hunne verkleefdheid aan den'H. Benèdictus te kunnen bewijzen, /.ij wedijverden om aan beide zijden van het klooster de straten met prachtige arken, jiraalbogen, jaar schriften, vlaggen en wimpels, het meest te versie ren. In gehee! den omtrek zag men de vaandels op alle huizen prijken. De inwoners zelfs der andere omliggende dorpen, zooals Moorsel, Mijlbeke, Ls- schene enz. hadden het hunne willen bijdragen met tot de versieriDg bij te brengen al wat kon dienen, als vaandels, bloemen enz. Reeds van in den vroegen morgend en in alle de opvolgende missen was de kapelmet volk opgepropt, maar toen de pontificale Hoogmis begon, was zij op verre na niet rurmgenoeg om desteedsaangroeiendememgte te bevatten. Na deze Mis, las de Zeer Eerwaarde Heer Pro-Visitator van Aflligemde vergunbneyen van Onzen H. Vader den Paus Leo XIII; dan gaf de Hoogwaarde Heer Prelaat van Park, in den naam van zijne Heiligheid, den Pauselijken Zegen met vollen aflaat. 's Namiddags ten 3 uur, naliet pontificaal Lof legde, dezelfde Prelaat, volgens de voorschriften der H. Kerk, den eersten steen van de nieuwe kerk. De Processie, die van uit de kapel naar de nieuwe kerk ging, had de grootste moeite om zich door de dichtgepakte menigte eenen weg te banen. Geestelijken, de wereldlijke Overheid van Hekelgem en Meldert, aanzienlijke personen van den omtrek en zelfs vanverafgelegene plaatsen waren er tegenwoordig. De Harmonie van Hekel gem en de Fanfaren van Meldert deden de lucht door de bestuitgevoerde stukken weergalmen. Voegt er bij do donderende stem van het grot ge schut, en gij zult u een gedacht kunnen vormen van den geestdrift die er heerschte. De steen die de Hoogwaarde Heer Prelaat heeft gezegend en ge plaatst, is geschonken door den grooten I ius Ja, Zaliger gedachtenis, en uit de Catacomben van Ca- lixtus getrokken. Hij is geplaatst in eenen zwarten marmer waar het hoogaltaar moet komen. Zoodra de plechtigheid geeind'gd was, zegde de Hoogwaarde heer Prelaat dat hij aan alle de omstaanders den zegen wilde geven en dat hij allen aanwakkerde om God te bedanken dat zij de Benedictijnen in hun midden hadden, die zooveel voor hunne stichting en zaligheid deden, en dat hij hoopte dat zij allen zouden bijdragen om de kerk te voltrekken die men alleenlijk bouwde om aan meerdere zielen nuttm te kunnen zijn. Het was een aandoenlijk tooneel die duizenden van menschen op het gegeven teeken te zien nederknielen onder de zegenende hand van dewelke de H. Kerk heeft gezegd dat al watgij zult gezegend hebben, gezegend zij. - Ik twijfel er niet aan of God zal in den Hemel dien zegen be krachtigd hebben. Degene, die al hetgeen er dien dag te Altligem gebeurd is, opmerkzaam heeft nage gaan, zal moeten zeggen: ja er is nog geloof in Bel gië, er is veel hoop in de toekomst! Zondag ten 3 ure, wordt de Jubilé gesloten, door Plechtig Lol'en Sermoen. AALST. Kerk van den H. Jozef. Gedurige Aanbidding en Plechtige Octaaf der bescherming van den H. Josef. Op Zondag, 18 April 1880. Orde der Goddelijke Diensten: ZONDAG 18 APRIL, Gedurige aanbidding; het H.Sakrament zal ter aanbidding der Geloovigen uitgesteld worden, van 5 URE 's morgens, en uit gesteld blijven tot het eindigen van het Lof. De eerste mis ten 5 1/2 URE, de tweedeten 7 URE, de derde ten 8 1/2 URE, en de solemnele Hoogmis om 9 1/2 URE. 's Namiddags, om 4 1/2 URE, solemnele Ves pers en Lof, waaronder sermoen door den eer waarden heer PAUWELS, Professor.in 't klein Seminarie van St. Nikolaa3. De volgende dagen der octaaf, om 8 URE, so lemnele Hoogmis en des avonds om 6 URE plech tig Lot. ZONDAG 25 APRIL, om 9 1/2 URE, solemnele Hoogmis, waaronder sermoen. 's Namiddags, om 3 URE, solemnele Vespers en Lof, waaronder sermoen doorden eerweerden heer Cl.AEYS, Professor in 't klein Seminarie van St. Nikolaas, gevolgddoorden LofzangTe-Deum. Maandag 26 APRIL, om 8 URE, solemneel Jaargetijde voor de afgestorvene Broeders en Zus ters van 't Broederschap. Priesterlijke Benoemingen. Z. D. H. de Bisschor heeft de volgende Eerw. Heeren onderpastoor benoemdte Gent op Akker- gein, M. De Laroyfcre, onderp. van Nevele; te Ou denaarde, M. De Vos, onderp. van Lootenhulle; le Lokeren, M. De Hourcq, onderp. van Kieldrecht; te Nevele, M. Ragt,'onderp van Melden; teDeinze, M. Van Herrewege onderp. van Mariakerkete Mariakerke, M. Veicauteren, onderp. van Bellem; teBelleiu, M. Bourikn,coadjutor van Vinderhoute; te Melden, M. Govae;t, onderp. van Doel; te Loo tenhulle. M. Van Eg<ren, onder|). vaji Lebbeke; te Doel, M. Thierens, piester der laatste wijding. De Heer Boone. üt het Seminarie, is professor benoemd in 't college van Eecloo, en de Heer Van den Driesche, van defaculteit van letteren te Leu ven, wordt professorin de normale school te S. Ni kolaas. Aalst Katholieke Sc ooipenning. Vergade ring der Leden op Mi rndag 12 April, om 8 1/2 ure, in den Casino, bij (beer Th. Renders. Zondag 25 April >m 1 1 c ure, is't Vergadering van 't Midden-Komitdt dei'Grondwettige en Be warende Vereeniging) voor de benoeming van een Ondervoorzitter in vhanging van wijlen M. Van Aelbroeck-Snel, voo|d'herziening der kiezerslijs ten en verdere inedceehngen. Zondag hebben kunstliefhebbers uit fendermonde indenKring De Vriendschap Ihier, eene schoone Avond feest gegeven. Lof e dank, aan die achtbare Ka tholieke Jonkhed'n:— Dijnsdag waren hier een menigte Burgers voGde Vierschaar gedaagd, om tot de Garde-civikkrij veroordeeld te worden Let er op, geachte tzers, al wat tegenwoordig liberaal is, is tegen <J Vrijheid, is om alle lasten te verzwaren;... Achtede kiezing van Juni, blijft ons Land in hunne ramialige handen, dan zullen de liberalen uit hun poiefolie een ontwerp halen,'"om van de garde-civik eo tweede leger te maken/Wat Aalst aangaat, op brnel Van Assche zijnen zerk zullen ze mogen sclijven«Hij heeft zijn leven doorgebracht en zijrrermaak gevonden, met zijn medeburgers te kwllen, te plagen en van hun zondagrusttebeioojn. R. I. P. Nu komt het kiaarblijkend dat thRedaefeur van 't Verbond een waarachtig.- vnknde rat is. Hetgeen g'heel de stad weet, hoeveel ([betaald is aan ue gronden op den Dam, dat ligt gedurig op een belachelijke manier te vragen. Tb anderen, weet de hoogge- leide Redacteur nii dat iedereen recht heeft de verslagen der /.ittiijen te gaan raadplegen? Indien't Verbondjeen Verbond ware tegen Aalst, we zouden zelen Denkt ge dat de Stad te veel betaald heelt, lfut met uw redens en bewij zen af. Is 't wa.i dat op de nieuwe beiaard- klokken, franse!.e jj.sdiriften staan? Dit ware eene bitterste en gifcte miskenning onzer Vlaam- sclie eigene Taal. Me ze niet gevoelt, is verre ge vorderd op den w4 der verlransching. En hoe vaart een volk f N d'eigenweerde, de taal, het eigen karakter wègén morgen de Vrijheid en On af üankelijkheidy' De Clubs te Brussel. Ja, 't is daar, dat er deze week veel over gespro ken is. Er moest te Brussel 'ne Senateur gekozen worden; in de Vergadering der Kiezers, die de wet geven, werden iie kandidaten gewikt en gewo gen.... En zoudt ge peizen, geachte Lezers, dat de Brisseleers onderzochten de treflelijkheid, ^wel sprekendheid, de bestuurkunde, de volksgezindheid der kandidaten? Neen. Van de voorgestelde mannen werden er twee met affronten overladen en vanderliand gewezen, omdat er schijn was dat zij eens rond den Biecht stoel verschenen waren. Zijnen Paschen houden, of hem in vroegere jaren gehouden hebben, is bij de Brusselsehe liberalen eéne rede van volkomene uitsluiting als kandidaat voor de Wetgevende Ka- mers! Ziedaar den tegenwoordigen geest van t libera- lisraus. Zijn Paaschplicht vervullen, is een schelmstuk Zoo ver is 't gekomen, in de groote steden. Maar in de kleinere steden en op den buiten moet de wolf nog onder een schaapskleed zitten, totdat de geesten bedorven zijn gelijk te Brussel, en dat al de liberalen, nauw vereenigd, zich ver- toonen als de partij van de verbeesting des mensen- doms't Zal plezierig zijn! Wichelen.— Zondag laatstleden gin" de oudste zoon van den heer D'Hooghe, van Wichelen, een speelreisken te water doen naar Wetteren. Onge lukkig, in het wederkeeren, kantelde de boot om. De twee vrienden, die bovengenoemde heer verge zelden, konden zich door zwemmen redden, doch, de heer D., moest het leven in de Schelde laten.Zijn lijk is te Wetteren opgevischt en dinsdag, onder eenen grooten toeloop van volk, te Wichelen be graven. De droefheid der Ouders, over dien alom geachten zoon, is onbeschrijfelijk. Smetlede. Maandag was het hier volle feest ter gelegenheid van de plechtige wijding on zer Katholieke School. Van's morgens vroeg sta ken vaandels, wimpels op kerktoren en huizen, en triomfbogen werden opgericht. Om 9 uren verliet een prachtigen stoet onder het blii geluid der klok ken, onze welTersierde kerk en Begaf zich in de volgende orde naar het pastoreel huis, om er de geestelijkheid af te halen: Voorop het beeld onzer verlossing, omringd van lichten, standaards enz., de HH. Harten van Jesus en Maria, het beeld van O. L. Vr,, van den H. Joseph en van den H. Aloy- sius, allen bestemd voor de school. Daarop volg den de kinderen der school, ten getalle van 13Ö, geleid door hunnen onderwijzer M. D, De Boeck, hulponderwijzer van Meldert, die van in Septem ber laatst zijn ontslag heeft gegeven. Dan onze volkrijke Congregatiën en de heeren leden van het Schoolcomiteit. In de kerk teruggekeerd werd de Veni Creator aangeheven, en de stoet begaf zich onder het zingen van lofzangen naar het nieuw Schoollokaal. De wijding wierd gedaan door den Zeer Eerwaarden Heer Pastor-Deken van Wette ren. Daarna werd er eene zeer solemnele Mis gezongen,waarondeg eene hartroerende aanspraak uoor den Eerwaarden Heer De Cpninck, onderpas toor te Wetteren, over de opvoeding der kinderen. Iedereen zag er dien dag verheugd en tevreden uit; iedereen sprak met lof over het nieuw Schoollo kaal, opgenouwd door de middadigheid der heeren D. en S. Van den Abeele. God zegene die edelmoe dige mannenOnze officieële onderwijzers loopen als razende dieren, daar zij nu van alle treffelijke lieden verlaten zijn. Hun eigen fout.... T'Hil legem is er op O. L. V. Boodschap, ter gelegenheiuder opening van de nieuwgebouwde Katholieke School, (gift van Mr De Cock,) een luis- terlijk Concert gegeven. Er was zeer veel volk, niettegenstaande dat er velen van 't omliggende zich naar den Katholieken Kring van Sottegem hadden begeven. We WensChen bUrgeMeester De CoCk geLUk! zIJne kathoLIJke sChooL WorDe hILLegeMs Ware geLUk bron! Een vleeschverkooper nam verledene week te Steenhuize, nadat de markt gedaan was, den overschot zijner waren en al zijne gereedschappen met zichja alles ging op de kar en naar zijne wo ning, behalve eene beurs met verscheidene kilogr. koperen geld, welke, gelijk een pronkstuk, op zijn kraam bleef staan. Thuis gekomen zijnde, is zijn gedacht ook op zijne plaats gekomen, en die school heeft hem slechts een klein Beschenk gekost, MOORD. Men schrijft ons uit Meerendre', 6 April Zondag, 4 dezer, heeft hier een afschuwelijke moord, gevolgd door diefstal, plaats gehad. De weduwe J.B. De Vreese, was omtrent 8 ure uit de vroegmis gekomen, en na dat haar zoon en dochter zich ten half tien naar de hoogntis hadden begeven, deed zij de deur toe, zette zich aan tafel en dronk een tas koffie. n Eensklaps moet de moordenaar zich ver toond, een schot op haar gelost en haar daarna met het wapen het hoofd verbrijzeld hebben. De slag met het geweer heeft dit laatste gebroken. De loop was garsch besmeurd met haar en bloed. n Na de hoogmis kwam de dochter naar huis en vond de deur geslotenzij zag door een der ven sters en bemerkte een afgrijselijk schouwspel: hare stiefmoeder zat op eenen stoel, een vest was over haar hoofd geworpen de vloer was tot op twee meters alstand van den stoel, met bloed bemorst. De dochter riep: «moord! n Men schoot toe; de deur kon niet geopend worden; maar langs achter stond een vensterken openhet was langs daar dat de moordenaar moest gevlucht zijn. Men sprong in huis. Nabij de achterplaats lag de geweerkolf; in den schoot der vermoorde vond men den loop. De vrouw hield een gekookt ei in de linkerhand en onder haren voorschoot verbor gen de rechterhand hing machteloos langs het ineengezakte lichaam af. n Het aangezicht was schier niet meer kennelijk. Wat den moordenaar betreft, niemand heeft hem gezien of gehoord. Wel had men in het begin der hoogmis een schot hooren vallen, doch dit gebeurt nog wel eens. Een landlooper die aangehouden werd, kon zijn ALIBI bewijzen en is losgelaten. De diefstal is de reden van den moord ge weest. En hoeveel heeft de moordenaar kunnen bemachtigen? Eene som van 12 fr. en twee oor slingers! Het geweer was de eigendom van de zoon des huizes; de moordenaar vond het bij toe val geladen in huis staan. Een erg ongeluk heeft maandag namiddag in de statie Brugge-Dokken plaats gehad. De ge naamde P.Ornelisse, kasseier van den staatsspoor weg, was bezig in die statie te werken, toen hij door een wagen overreden werd, die hem de borst verpletterde. De dood was oogenblikkelijk. RUSLAND. Ontdekking eener geheime drukkerij. Wij lezen in de Kölnische Zeitung- In de geheime drukkerij van het huis Kotzloff, wer den niet alleen do letterzetters en de drukkersgasten aangehouden, maar daarenboven nog drie jonge meisjes uit de hoogste standen der samenleving. De huisgenoten van den behanger, dio het lokaal ver huurd had, zijn indeforteres opgesloten. Men heeft handschriften gevonden van artikelen, welke de voortzetting der vorstelling moesten aankondigen. De mannelijke gevangenen zijn nog al in hunne eerste jeugd, en voor het grootste getal, oorspronkelijk uit het Zuid-Westen van Rusland. Generaal Sourof is in persoon naar het huis Kotz loff gegaan; behalve de policie-ag'onten waren er nog 40 gendarmen bij hem en do prokureur des keizers. Het aanhouden van de vijftien kerels heeft moeite en veel geweld gekost. Bij het onderzoek heeft geen enkele der aangehouden nihilisten zijnen naam of woonplaats willen opgeven. Er wordt nog verzekerd, dat er, den nacht van het ontdekken der geheime drukkerij in het huis Kotzloff, aanhoudingen gedaan zijn in twee magazijnen en dat men een andere gehei me drukkerij ontdekt heeft, waar drie persen gevon den werden. Twee Polen zijn in een wapenmagazijn aangehouden. Dokter Weymar Men telegrafeert uit St Petersburg, onder dato, 7 april Eerlang zal door do rechtbank de zaak opgeroepen worden van dokter Weymar, beschuldigd van 1° De vlucht vergemakkelijkt te hebben van den moordenaar van generaal Mezentsow 2° Solowiefl'een revolver en vergif verschaft te hebben 3° Over drie jaar, de vlucht van prins Krojtotkine insgelijks te hebben vergemakkelijkt. Het is overbekend dat deze laatste in beschuldi ging was gesteld, als zijnde schuldig aan revolution- naire werkingen, waarvoor hij in het hospitaal zat opgesloten, toen hij er in gelukte te ontvluchten. DUITSCHLAND. Haltern, in Pruisen, is een der gelukkigste jilaat- sen der aarde. De inwoners betalen er geen gemeen tebelasting zij ontvangen integendeel jaarlijks oen deel van het overschot van de opbrengst der uitgo- strekte gemeente-eigendommen. FRANKRIJK. Men heeft bericht ontvangen dat een-en-twintig veroordeelden van Nieuw-Caledonië ontsnapt zijn en vermoedeliik naar Europa, wellicht zelfs naar Frank rijk teruggekeerd zijn. Onder hen bevinden zich eenige gevaarlijke boosdoeners. De justicie heeft nog geen spoor van hen kunnen vindon. Te Lyon hebben de leerlingen eener school ia hunnen speeltijd, een hunner makkers al spelende gedood. Men had los in de geschiedenis gegeven en de leerlingen wilden op de speelplaats don dood van den hertog van Guise verbeelden. Een dertienjarige knaap zou de hertog zijn; zijn makkers vielen op hem aan en weldra viel de knaap schijnbaor onder de sla gen zijner aanranders, die om het spel natuurlijk te maken, over hem heen liepen, alsof hij een lijk was. Den volgenden dag moest de knaap thuis blijven en twee dagen laterovorleed hij, na veelgeleden te heb ben aan de gevolgen der inwendige kneuzingen, die men hem had toegebracht. NEDERLAND. •3 GRAVENriAGE, 7 april. Wij lezen in de Maasbode: April heeft zich goed ingesteld. De wind, het scherpe oosten verlatend, is gekeerd en de ragen gekomen, die naar de zegswijze der landlieden gras en kievitseieren brengt. Het is malsch weêr. De kie vitten zijn in do weiden, die nog wel geen gras heb ben, doch groen zijn en spoedig veel gras hebben zullen, als het weêr zich zoo gunstig houdt. Er is - jong vee in de weiden gedaan, op hoop van door- j gaande groeizaamheid. Alles gaat naar wensch. Het koolzaad staat gunstig. De kastanjeboom krijgt jong gebladerte; abrikoos en perzik gaan bloeien; de bloe- semknoppen van peren en appelen beginnen te zwel len; op de akkers komen bloeiende tulpen in kleurmen- geling te voorschijn, terwijl de krokussen gedaan hebben, en de hyacinthen woldra in bloei volgen zul len. De leeuwerik zingt onverpoosd de ooievaar zweeft hoog in de lucht, en do tortelduif kirt in het ontluikend woud. KERKELIJKE STATEN. Monte Cassino. De abdij, waar Benediktus leefde en zijn vermaarde orde instelde, is in het oud koninkrijk Napels gele gen doch trachten wij niet hare ligging te beschrij ven laten wij hieromtrent het woord aan den be roemden franschen schrijver der Montalembert - Op de grenzen zegt hij, van Samnium, en van Campanië in het midden eener uitgestrekte vlakte, langs alle kanten door steilo en schilderachtige heu velen ingesloten, schiet een afgezonderde ruwe berg statig naar omhoog. Zijne breede ronde kruin, be- heerscht tenzelfden tijde den beginnenden stroom der Liris, de golfachtige akkers, die ten zuiden op de Middellandsche-Zee uitloopen, en de smalle val leien, welke ten westen, oosten en noorden zich in het gebergte wringen die berg is Monte Cassino. Op den top dezes bergs staat, sedert bijna veertien honderd jaar, de abdij van dien naam. Wat al stor men van' allen aard hebben langs zijnen voet uitge woed! Den berg opklimmen is zeer moeilijk; meest altijd gebruikt men hiertoe ezels, of men laat er zich door dragers opbrengen. Men is bezig met een beteren weg te maken, maar nog lang zal het duren vooraleer men hem zal kunnen gebruikon. Het klooster is een onmeetbare vierhoek, waarop de zon gestadig langs drie kanten neervalt. Aan den vierden kant staat de kerk. Vroeger werd iedereen te Monte-Casino on vergeld geherbergd: de Italianers roofden de inkomsten der monikken. Sedert dien leest men aan de ingangpoort het volgend opschrift: Het klooster van Monte Cassino, 'aan hetwelk men zijne inkomsten ontnomen heeft, blijft zijne eeuwenoude herbergzaamheid uitoefenen, doch het hoopt dat men zal gelieven hiervoor zijneerkentelijkheid te bewijzen, met eene gift aan de kerk te doen. Langs den zuidkant bevinden zich vier binnenplaat sen: daar is het kollegie voor leeken en hetklejn seminarie. De monikken onderwijzen en voeden 150 jongelingen in het kollegie en Seminarie. De midden koor draagt de namen van de HH. Benediktus en Scolastica, wier kolossaio standbeelden deze plaats versieren. Andere prachtige standbeelden van wel doeners, pauzen en andere zijn hier in groot getal aanwezig en versieren poorten en muren. Boven de ingangpoort dar kerk staat de geschiede nis van het klooster in den steen gebeiteld: Zijne stichting door den H. Benediktus, in 409, op de puin hoopen van een afgodentempel, Apollo en Diana toe gewijd; zijne vernietiging door de Noormannen en zijne heropbouwing; zijne afbranding door de Sar- razenen en zijne vergrooting; zijne eerste wijding door paus Zacharias in 798 en de tweede door Paus Alexander II in 1071; de aardbeving van 1349, dio het bijna vernielde, en de weêropbouwing ervan op be vol van paus Urbanus V; zijne nieuwe vernietiging en eindelijk zijn herstel, versiering en uitbreiding in 1728 door Paus Benediktus XIII. Do kerk heeft drie prachtige beuken, waarin de bouwtrant der zevende eeuw den boventoon houdt. Op den hoek dor kerk verheft zicheen kolossale toren: eene baak, die de haven wijst tegen do stormen der wereld ROME, 7 april. Men telegrafeert uit Monte- Cassino aan den Univers van ParijsHeden werd eene plechtige mis gecelebreard ter gelegenheid van den jubilé van den H. Benediktus. Daar kardinaal Bartoiini, vortegenwuordiger van den Paus, zich on gesteld gevoelde, werd do mis gezongen door den bisschop van Salzburg: deze was bygestaan door zes andere bisschoppen en even zooveel gemijterde abten. LOOPEN DE Nieuws. Minister Rollin en de Burgemeester van Brussel hebben in 't Hof sterk gekeven en zijn in rusie. De Raad der Logie zal er wel order aan stellenwant als de Logie be/eelt, 't is zwijgen, zonder redeneeren.Noemt eens een goed werk in ons Land en ge zult erne- ven een tegenkanting vinden van ons gouverne ment. Zoo wordt het nu aan de soldaten verboden van naar de soldaten-kringen te gaan die in veel garnizoensteden zijn ingericht, om de jongens in

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2