%mi« Buitenlandsch Nieuws. BRUSSEL. De laatste dieren van de Zoologie zullen op woensdag 21 april verkocht worden: twee afrikaansche olifanten, eenige yacks en buffels, drie beeren, een kemel, enz. Sedert meer dan een jaar werden te Brussel en in de voorste den talrijke dieistallen gepleegd ten nadeele van bakkers en andere kooplieden. De dieven drongen inde woningen, terwijl manen vrouw met hun werk bezig waren, begaven zich naar de bovenver diepingen, braken de kamers en de kassen open en roofden er de juweelen en het geld. Zoo bij geval de een of andere huurder de kwaaddoeners ontmoette, vroegen dezen naar den een of anderen zoogezegden inwoner. Onlangs nog werd in dergelijke omstandig heden, in de Gauchestraat, te Schaarbeek, een diefstal gepleegd van 10,000 fr. Een officier van policie van Sint-Joost-ten-Noode deed opzoekingen en ontdekte weidia, in de Zuiderstraat, te Brus sel, een der medeplichtigen van den dief. De kerel werd onmiddel lijk aangehouden en bekende dat hij van zijn makker, in min dan eene week, 5oo fr. ontvangen had. De bijzonderste dader, een ge naamde G..., slotmakersgast, die reeds een twintigtal veroordeelin gen voor diefstal heeft ondergaan, is tot nu toe aan alle opzoekin gen ontsnapt. De brusselsche agglomeratie schijnt inderdaad een broeinest van dieven en misdadigers te zijndezer dagen heeft de policie van Sint-Joost-ten-Noode, drie straatjongens aangehouden, van dertien tot veertien jaar oud, en die zich aan verscheidene aanzienlijke dief stallen plichtig gemaakt hadden BRUGGE. 14 april. Wij kunnen niet genoeg herhalen, dat men sedert eenigen tijd uiterst voorzichtig moet zijn voor katten en honden. Twee maanden geleden werd eene vrouw, wonende in de Scheerdersstraat, te Brngge, door eene kat gebeten, die, naar men dacht, razend was en onmiddellijk gedood werd. Verleden week werd die vrouw eensklaps opgesteld het zicht van eene vloeistof bracht bij haar hevige krampen te weeg. Een geneesheer werd ge roepen en bestatigde dat de vrouw aan razernij leed: ondanks de spoedige hulp, bezweek de ongelukkige reede den volgenden dag. GENT. Ze beginnen weer oude vernieuwde aardappels te verkoopen. Zondag morgend is d'houtzagerij van M. Van Ca- neghem, op den kleinen dok, afgebrand, 't Vuur was begonnen in de schafelingen, 'ne pompier is van de muren in 't water gevallen, doch kon goed zwemmen en was er rap uit. Een razende hond heeft verledene week in de gemeente Slui zen, in Limburg, 17 personen gebeten, waaronder verscheidene kinderen die op de dorpstraat aan 't spelen waren.Een inwoner is er in gelukt het dier te dooden. Men zal zich nog de verschrikkelijke spoorwegramp herinne ren, die onlangs plaats had op de spoorbaan van Mechelen naar Antwerpen, nabij het gehucht Neckerspoel. Een reizigerstrein werd van terzij door een koopwarentrein getroffen twee personen wer den op den slag gedood en verscheidene anderen erg gekwetst. De stoffelijke schade was zeer aanzienlijk. Het gerechterlijk onderzoek, betreffende die ramp ingesteld, had voor gevolg de inbeschuldigingstelling van den machinist van den koopwarentreinhij is dezer dagen voor de korrektionneele recht bank van Mechelen verschenen, en veroordeeld tot 9 maanden ge vangenis. AUDENAARDE, i5 april. Verleden zondag heeft een baan wachter, na het voorbijrijden van den trein van Kortrijk naar Brus sel, op den ijzerenweg, een meisje van omstreeks 12 jaren gevonden, dat uit den trein was gevallen, na dat deze de statie van Audenaarde had verlaten. Doktor Cambier, van Audenaarde, aanstonds ter plaatse geroepen, bestatigde dat het kind door den val niet het minste had geleden; het is stomgeboren en was vergezeld door eene juffer van Gomen, die gelast was het meisje te brengen naar het gesticht van doofstommen te Brussel. YPEREN, 15 april. Eene stoutmoedige poging tot diefstal, bii middel van braak en beklimming, is in den nacht van dinsdag tot woensdag te Yperen gepleegd, in het huis van den bakker Mar- key, Dixmundschestraat. Markey kwam omtrent middernacht thuis en bemerkte licht in de keuken. Hij nam een kapmes, dat in de bakkerij hing: hij hoorde iemand op den trap en volgde hem. Op het bordes bevond hij zich in tegenwoordigheid van eenen onbekende die zich op hem wierp. Markey verdedigde zich bij middel van zijn kapmes. De dief werd aan het hoofd getroffen en viel in bezwijming op den vloer. Ondertusschen waren de geburen en de policie op de noodkreten der vrouw toegesneld en de kwaaddoener werd naar het gasthuis gebracht. Het is een oud-veroordeelde, die pas de gevange nis had verlaten, waar hij eene opsluitingvan ic jaren had ondergaan. Hij was over den muur der binnenplaats geklommen en langs een venster in het huis gedrongen. Zijne wonden zijn zeer gevaarjijk. CHARLEROI, 13 April. Een buitengewoon stoutmoedige misdaad is verleden zondag te Beaumont gepleegd. De vrouw die het hotel Pont du Prince aldaar houdt, is in den stal vermoord gevonden. Het lijk droeg het spoor van bloedige kneuzingen: men denkt dat de moordenaar een hamer gebruikt heeft om zijn slacht offer te dooden. Het is in vollen dag, omtrent 12 1/2 ure dat de misdaad moet gepleegd zijn. De drijfveer van dien moord wordt aan den diefstal toegeschreven het slachtoffer had onlangs eene som van 18,000 fr. ontvangen, bestemd om den koopprijs van het hotel te betalen. De misdadiger is echter in zijne verwachting bedrogen geweest, want de som was reeds twee dagen vóór den moord aan de kooper afgeleverd. De gendarmerie zoekt den moordenaar op. CHARLEROI, 14 april. Een erg ongeluk heeft eergisteren plaats gehad te Montigny-sur-Sambre. Twee kleine meisjes, i3 tot 14 jaar oud, waren in de boot geklommen van een in lading zijnde koolschip. De boot klonk om en de twee kinderen vielen in de Sambertwee andere meisjes, de eenige getuigen van het ongeluk, gingen spoedig de toezichters en de werklieden verwittigen, doch het was te laat. Toen men de ongelukkige kinderen uit het water haalde, waren zij een lijk. Het parket van Brussel heeft zich donderdag naar Vilvoorde begeven, om een onderzoek in te stellen over een ongeluk, dezer dagen voorgevallen in een windmolen op den weg daar Perk, in de volgende omstandigheden. Verscheidene knapen lieten zich bij mid del eener windas trekken. De beurt was gekomen aan het zoontje van den apotheker W.... Ongelukkig konden de knapen, die de windas draaiden, de koord niet bijtijds inhalen; hetongelukkig kird werd tusschen de wielen van den molen verpletterd, en overleed eenige uren later. BUITENLANDSCHE Rampen. Men zal zich nog herinneren dat in Schotland over drij maanden een gansche trein in 't water stortte; nn zijn de waggons uit 't water gehaald, allen half vermor zeld; geen enkel lijk van reizigers is gevonden; waarschijnlijk zijn degene die men niet opvischtte, naar de wijde zee gespoeld. Te gen Parijs is 't gehucht Montaignes afgebrand17 persoi.cn zijn er in omgekomente Lyon is een kind in een officiëele school doodgetrappeld eerst spraken ze daar niet van; bij't officieel im mers wordt alles verschoond, terwijl,als er in een katholieke school een kind gestraft is en gaat zeggen'k Ben geslagenaanstonds zijn de Procureurs en hun gendarmen te been, gelijk het, niet ver van hier nog d'ander week is gebeurd: een manneken van ioau i jaar moest comparéeren: Ge zijt geslagen geweest, 'ne waar man neken? Ik, mijnheer! Ja, hebt gij geen slagen g'had van den meester? Ba neen ik, mijnheer. Hoe! en 'tis nogtans ge zegd? - 'k En weet er toch niet van, mijnheer? Ge zijt gij niet geslagen geweest! en wat is er daar van achter aan uw broek Hoe! aan mijn broek, mijnheer? Hebt gij van benauwdheid niets aan uw broek gedaan? Heb ik dat gedaan, mijnheer? 'k en weet er toch niets van.... Zoo worden die gastjes op de pijnbank gelegd, en zoo speelt de Justicie met haar gezag en autoriteit.... Te Lyon werd er gezwegen, maar nu komt het uit, dat 't kind der officieele school MOEDWILLIG doorzijn makkers doodgestampt en doodgeslagen werd. En van d'onderwijzeres, die haar kind ver wurgd heeft, daar zwijgen de slechte gazetten ook van... Wat zullen wij zeggen Geachte Lezers, de splinter wordt in d'oog gezien en verweten, als er in d'eigen oog 'nen balk .zit. De Ra- dikalen vragen met alle geweld de invrijheidstelling van Berozows- ky,die in 1867 te Parijs op den keizer van Rusland geschoten heeft, C'est 9a! de prisons open en de geestelijke gestichten gesloten. Te Rangoon, een heidensche streek van Indië, heeft de Koning 700 personen levend doen begraven, om de kwade geesten te stillen die, zegde hij, een erge pokziekte op 't land hadden geworpen.. Welke grouwelijke heidensche gewoonte.. Zoo ging het hier ook over 1000 jaren; de Christene Missionnarissen zijn dit alles komen verande ren en nu zullen ze 't Christendom hier uitroeien, om onder een wreede barbaarschheid te vallen. Kronijk van Aalst. Men deelt ons mede een stuk uitsegeven door 't Belgisch gouvernement; naar d'Expositie van Parijs waren uit alle steden, op Staatskosten, eenige am bachtslieden gezonden, om aldaar onderricht te putten voor de Nationale Kunsten en Nijverheden uit Aalst ging o. a. M. Frans De Cuyper, meestergast bij M. Leirens, en zijn verslag over de garentwijnderij: weverij en spinderij, moet uitmuntend geweest zijn vermits 't gouvernement het in druk heeft gegeven Sedert eenige dagen zijn al d'oogen in Aalst naar 't Belfort gericht; 't kwaad is hersteld 't Stadhuis heeft zijn hoofd terug, de nieuwe beiaardklokken blik keren daar omhoog; in Juni, zeggen ze, zal de beiaard zich laten hoeren; dan, eerder niet, worden de prijzen ervan gegeven.... Aalst is nu meer dan 10 jaren on der een katholiek bestuur; bijna 10 jaren heelt de liberale drukpers dood gezwegen over de stad en haar belangen; maar eensklaps is er een gehuil en ge schreeuw opgegaan, te wild en te woest omd'eer te genieten van een redelijke beknibbeling... Inden akeligen nacht van 7 Juli 1879, als de Stadhuistoren brandde, als g'heel de markt met vernieling was be dreigd, als g'heel Aalst iB angsten schrik ter hulpe liep, dan in de donkere plekjes welke de vlam des torens liet, zag men Geuzen staan, ja staan op hun honderd gemakken, en die geuzen hadden plezier in denbrand en ze plakten op hun handen, en ze riepen bravo! Men zou zeggen dat diezelfste geuzeil nu de pen in d'hand hebben om in 't Verbcnd alles te be schreeuwen wat in Aalst omgaat, om te benijden en te betreuren dat de Stadhuistoren zoowel en zoo spoe dig is hersteld..... Den nacht van7 Juli, het treffelijk- ste deel dor liberale partij stond bij de troepkes geu zen niet; het treffelijkste deel der liberale partij zal ook de razende aanvallen der geuzerij niet goedkeu ren.... Doch, waar rookt, is vuur; 'ne mensch moet somtijds van zijn vijanden leere.n; en is er niets in Stadsbestuur, dat afkeuring en verandering ver dient?... Zekerlijk,'t Katholiek Bestuur heeft groote en nuttige werken verricht, met de gewone inkom sten der stad;'tKatholiek Bestuur heeft met wijzen en belangloozen ievor de stadsbelangen vooruitgezet; 't algemeen inzicht is geweest: De Stad! niets dan do Stad! katholiek besturen 't Yolksbederf tegenwer ken! den Godsdienst eerbiedigen!.. Aalstersch bestu ren, zorgen voor 't gemeenebest, voor de welvaart van al de Burgers, zonder uitzondering!... Doch, als een Partij 10, 12 jaren aan 't hoofd is, 't gebeurt dik wijls dat de ie ver vermindert, dat er misbruik van macht komt of onderkruiping van macht, bij degene die besturen; en onverschilligheid bij degene die be stuurd worden. Dat is een teeken dat de Partij aan 't zakken is... Er rijzen dan klachten op, die klachten krijgen'ne vorm, een lichaam, ze vormen een socië teit, een soort van derde partij... Welk spijt en ver driet, indien zulks t'Aalst moest gebeuren nogtans, de geschiedenis der partijen toont, hoe er moet opge let en gewaakt worden, om die stronkelsteenen uit den weg te werpen en met dezelfden iever en kracht^ vooruit te treden... Over 5, 6 jaren, alles ging met de grootste ruchtbaarheid; zelfs voor 't Posthotel en d'overdekte markt, men sprak van op 't Stadhuis 'ne register te leggen voor d'inlichtingon van al de Inge zetenen; nu, de groote kwestien van de gaz, van den Dam zijn er gekomen; en is alles zoo ruchtbaar ge weest? geen lovende ziel woonde de zittingen bijwij kunnen niet antwoorden als de tegenpartij ons op werpt dat die meersch daar te duur is aangekocht, omdat die zaken ons onbekend zijn, omdat die belang rijke zittingen hebben plaats gehad, gelijk M. Ee- man het zegde in de gaz-k westie,zonder genoegzame beoordeeling van't Publiek... En welke zonderlinge stijfhoofdigheid van de zittingen niet te willen aan de Drukpers meêdeelen! Is daar geen onderkruiping der macht En wat de brand van 't Stadhuis aangaat, zekerlijk, ware dit ongeluk niet gebeurd, men zou over dit toren vuurwerk gezwegen hebben, maar dit vuurwerk, buiten de stemming en 't programma, ditbevelvan waken nad'eerste ontwaring des brands, en de miskenning dier bevelen, toont dit niet dat er misbruik van macht of onderkruiping van machtibe- gint te komen 't Is een zware zaak waarover viet mag gezwegen worden. DeKatbolieke Pa;*tij ia bo, in gekomen, ten koste van lange jaren arbeids en zelfs- opoffering; de partij die nu 't bestuur beloert, er zijn daar zekere achtbare personen bij, maar de leiding dier Partij is geus en vrijdenker de werking dier partij is goddeloosheid en volksbederfde wil dier Partij is al 't geld en de macht van Aalst, aan de Logie over te leverei, is den Armen door uithonge ring tot de veroordeelde scholen te brengen... Onge lukkig Aalst, moest gij in zulke hauden vallen die grijpende handen zijn nog ver van Aalst te kunnen bereiken; maar elke afwijking van een loyaal, breed, echt Aalstersch bestuur; elk misbruik van macht of onderkruiping van macht die men gedoogt, elke akt van partijschap welke men steltelke vreemde' in vloed die men tegen den Aalsterschen ambaentsman of Kunstenaar daarsteltelke bevoordeeling van vrienden,... 't is afbreking van eigen macht, 't is toe nadering der Partij van ramp en ongeluk voor Aalst. Gemoogt zijn wat ge wilt,maar als gij geen gevoel hebt voor de waarheid,als gij de woorden van 'nen af wezigen durft vervalschen, ge zijt 'ne lap en een vel, en als gij dit doet per openbaar schrift, ge zijt 'nen allergemeinsten kerel... En wie heeft dat t'Aalst ge daan? 't Verbond, reeds menigmalen en principalijk ten nadeele van den Paus, in dezer voege: - Ja, men- schen, dat is reine, zuivere waarheid, dat is zoo waar- als er 'ne God is Paus Leo heeft aan den Belgischen Minister geschreven Deze aanrandin- gen, (tegen de Schoolwet) doen veel kwaad aan België, ze doen veel kwaad aan de H. Kerk. 't Is bijna ongeloofelijk, dat een redelijk schepsel zulke verfoeielijkheden durft uitzetten, gelijk 't Ver bond hier deed: Eerst zeggen:'t is waar, zoo waar als er 'ne God is, en dan iets schrijven, 't geen men in herten ziel weet dat een afgrijselijke leugen, een schandaleuse woordenvorvalsching is.... Reeds ver- scheide malen, hebben wij 't Verbond uitgedaagd zijne leugens goed te maken of zijn vervalsching te bekennen, 't Verbond zwijgt, maar al zwijgende ver groot het nog zijne misdaad en valt onder een wel verdiende brandmerking... Zeg, liberaal, die nog treffelijke gevoelens hebt, is het niet verachtelijk van wetens en willens, in zulke gewichtige zaak do woor den van 'nen atwezigen te VERVALSCHEN ?En een gazet, die zulk grof stuk pleegt, verdient ze nog eenig geloof? staat zij niet op gelijken voet met verworpe lingen der Samenleving die men zelfs niet beziet, verre van er meê te redeneeren of in kennis te liggen? S. Ja, wat zullen we zeggen 't ziet er overal aangebrand uit: in Frankrijk staat 't slecht volk op zijn teencn. N. Er zal daar ongetwijfeld een wreede dijste- ring komen. S. 't En kan niet anders, Vriend, 't kot over hoop, een leven van hanen en beeren, en als alles in duige ligt, als niemand nog betaald wordt, als de krawatten zat onder tafel liggen, dan, al wat nog eenig/.ins treffelijk is, om'ne Volosser roepen... Zoo gaat het. N. Hebben ze nog niet genoeg geproefd in Frankrijk, met die jaren 70? den helft van Parijs is dan afgebrand S. Och, Vriend, de monschen zien zoo moeielijk als ze verdwalen; g'hebt ons Land is er iot§ waar achtiger als dat de liberale partij een goddelooze par tij wordt N. Mij dunkt dat de blinden dat moéten zien. S. Al do liberale gazetten, wat sclu iiven ze d een blasfemie achter d'ander, dat 't Geloof 'nen hutsepot is, dat de Kerk moet uitgeroeid worden, dat de menschen van de Sacramenten moeten afblijven. N. En de kopstukken der liberalen; zijn 't niet allemaal vrijmassons S. Eén feit, gelijk te Brussel, dat de kandidaten- Senateurs moeten doen zien dat z'hunnen Paschen niet houden, éen feit zou al d'oogen moeten openen; en wat zien wij? Menschen die nog Religie hebben, die nog christelijke gevoelens hebben, ze zijn en blij ven liberaal, 't is te zeggen, bij de bende die daar ligt te vloeken gelijk honderd duizend duivels, en die rechtuit zegt dat 't Christene Geloof weg en te niet moet N. Hoe leggen we dat uit S. Door de verslaafdheid, man. N. Maar, ge vindt onafhankelijke, rijke men schen, welhebbende burgers die liberaal blijven S. Nellis, 'ne mensch kan verslaafd zijn op veelderhande manieren; aan 't geld, aan d'eer, aan de partij, aan de gedachten, bijzoover dat g'op den duur niet meer ziet, hetgeen zoo klaar is als 't licht der zonne... En 't is door die verslaafdheid aan de partij, dat Belgenland zal ten onderen gaan. N. Welke spijtige zaak S. Ja, vriend, en dan zullen de treffelijke libe ralen zich bitter beklagen dat zij zich op tijds met de katholieken niet vereenigd hebben, om een waar Bel gisch bestuur te maken... Die vereeniging alleen kan ons redden. N. Awel, dat ze zich vereenigen, want Belgen- land zijn onafhankelijkheid kw jjt, dan is Belgenland voor lange jaren in den druk. S. Zie 'ne keer, van in de jaren 90 tot 1815, als België Fransch was, hoeveel Belgisch bloed is er niet vergoten. N. En Godweet of wij nu niet aan Pruisen zul- versjachold worden, in al zijn oorlogen vooruitgezet en den laatsten eens uit ons zakken gehaald. S. Och, 't is misschien Jaarom dat de Geuzen ons nu zoo sterk belasten, 't is misschien uit berm- hertigheid, omdat den Pruis weinig zou overschieteii. N. Wei, Stinus, g'hebt nog de koeragie van te S. Waarom niet? die weldoet, moet niet vree zen; en al wat gebeurt, zal doen zien wat schrikke lijke volksvijanden dit Liberalismus en dit Geuzendom Allo, said en tot wederomzians. Samenspraak over Toestand van Zaken. Nellis. G'haalt er eer af, vriend, van naar ons Aanbidding te komen..,. Stinus. 'k Ben immers van de Confrérie, Nel lis. Neli.is. Ge zult zien, 't zal solemneel zijn spij tig dat de plaats zoo vernepen is S. 't Zal beteren de werken gaan immers voorwaarts N. Met veel beleg en iever S. En al waar er bij komt en niet afgaat dat vervoordert en vermeerdert. N. De kleine vouten zijn nu gesteken die roode steentjes met witte centuren geborduurd en een roset thalven, dat is pertig om zien ze zeggen dat ze te Brussel en te Bergen alzoo de vouten ge schilderd hebben, maar hier is 't natureelZij zijn nu bezig aan de groote vouten, en als 't God blieft, zal dees jaar 't eerste deel voltrokken zijn en gereed voor den Goddelijken Dienst. S- Alla, 't is wel, proficiat, en hoe eerder de kerk voltrokken is, hoe liever g'heel de stad het zal zien.... Want onverschillig aan die kerk dat kunnen maar de dobbeldikke geuzen zijn; 'ne waren Aalste- naar weet dat do St Josefs parochie een voornaam deel van Aalst is; die zijn neus schendt, schendt zijn aangezicht; en die tegen St Josefskerk is, is tegen Aalst. Dat is mijn gedacht... N. En wat zullen wij zeggen van den tijd Vergelding der Milicianen. De minister van financiën heeft in de Kamer liet volgende wetsontwerp neergelegd, dat woor doel heeft aan zekere klassen van milicianen, ten onrechte van dit voordeel uitgesloten, toegelaten de vergel ding van hunnen dienst te ontvangen: Art. 1. De milicianen van het werkelijk leger, der klassen van 1871 tot 1874, die in verlof gezonden zijn wegens ziekten in den dienst bokomen, en voort spruitende uit eene oorzaak onafhankelijk van hun nen wil of van hunne schuld, hebben recht op de vergelding, vastgesteld bij art. 3 der wet van 3 juni 1870, op de vergelding der milicianen, op voorwaarde dat zij een jaar ten minste werkelijk onder de wapens geweest zijn. De regeling der rekeningen van de milicianen zal plaats hebben gelijkvormig artikel 10 der wet van 5 april 1875. Art. 2. De miiicianen der klas van 1874, die geen jaar dadelijken dienst telden bij het invoege komen der wet van 5april 1873, en die de onmiddellijke ver gelding hebben gekozen, hebben recht, voor diensten )ewezen tot 1 October 1875, op eene vergelding van fr. 12,50 per volle maand, onafhankelijk van de 12 centiemen, per dag tegenwoordigheid in hot leger. De bepaling is toepasselijk op de milicianen van het werkelijk kontingent van 1871 tot 1873, ingelijfd na 1 October 1874. Een koninklijk besluit van 12 April aanveerdt het ontslag van M. B. De Mets, als schepene der ge meente Welle, arrondissement Aalst. RUSLAND. Er is nog een politiek proces voor de rechtbank van Karkhow begonnenOnder de beschuldigden zijn twee officiers, alle twee ridders van de orde van St. Joris; verder twee theaterspelers, een professor en veertien jongelingen van 17 tot 29 jaar oud, waar van geen een de derde latijnsche klas heeft kunnen doen. Men schrijft uit St. Petersburg aan een radikaal blad van Parijs dat men den hoofdman der Nihilisten ontdekt beeft. Het is niet waar, dat hij een lid is der keizerlijke familie doch hij is een der invloedrijkste personen aan het hof. Deze ontdekking heeft al die met de zaak bekend zijn, in verslagenheid gedompeld. Onder de gevondene papieren bevinden er zich die een wonder daglicht werpen op de werkingen der ni hilisten in den vreemde. Het is ten gevolge dier ont dekking dat men prins Krapotkine gedwongen heeft, Geneve te verlaten. Katholieken in Rusland. Wij vinden in de russischo dagbladen eenige inlich tingen, nopens den toestand der katholieke Kerk in Rusland. Er is hier geen spraak van Polen, maar wel van het eigenlijk keizerrijk. De kerk van Rusland bezit een aartsoisschop, vier bisschoppen, 1SG4 priesters en eene katholieke bevol king van 3,397,778 zielen, in 1044 parochiën verdeeld. Twee bisdommen, dat van Minsk en dat van Ka- meniec in Podolié, werden door keizer Alexander op onwettige wijze afgeschaft. De aartsbisschop Mohilef wiens zetel te St. Petersburg geplaatst is, staat aan het hoofd van een bisdom, dat gansch Wit-Rusland bevat, de Baltische provinciën, Finland en Siberië, de noordelijke provinciën van europisch Rusland, Mos kou erin begrepen. Het telt 1Ü8 parochiën en 435,323 katholieken. De grootste parochiën buiten Wit-Rus land zijn Kazan, die 19,410 geloovigen teltTobolsk met 5000 parochianen Koursk met 4538; Omsk met 4000; Irkoutsk met 3296; Krasnoiarsk met 2000. Uit genomen Kazan en Koursk liggen al de bovenge melde steden in Siberië. Vele dier parochiën hebben eene grootere uitgestrektheid dan menig bisdom. De bisschop van Wilna is gebannen en een indringer zit in zijne plaatsdit bisdom bevat 289 parochiën, 480 priesters en 1,223,411 geloovigen. De bisschop van Samogihe of Telsch heeft in zijn bisdom 210 parochiën, 520 priesters en 1,049,700 geloovigen Deze van Leuk, Jetomir, staat aan het hoofd der katholieken van Volhynië, Podolië en Ukranië 489,110 in getal, en verdeeld onder 257 parochiën, met 393 priesters. Het bisdom van Tiraspol, door Pius IX opgericht, strekt zich uit langs beide oevers van den Neder- Volga en over den Kaukasusmen telt er ongeveer 200,U00 katholieken in 114 parochiën verdeeld, met 137 priesters en 188 kerken. Op dit getal behooren er 85 tot den latijnschen ritus en 52 tot den Arme- niaanschen. De residentie van den bisschop, welke Toeger te Cherron was, is sedert 1856 naar Sarato, overgebracht, in het midden der duitsche volksplan tingen. Men bouwt er tegenwoordig eene prachtige kathedraal. De duitsche uitwijkelingen vormen met de boeren van Samogihe, het beste deel der katholieke kerk in Rusland. Hot bisdom van Toraspol heeft deze bijzon derheid, dat het het eenig russisch bisdom is, wièron- derhoorigen niet ten grooten deele polakken zijn. De Armeniërs, Georgiërs en Duitschers vormen do kern der katholieke bevolking. De bisschop is een duit- scher uit Beieren. Bijna al de priesters en Seminaristen komen insge lijks uit Duitschland. ST PETERSBURG, 15 april. Wij lezen in de Neue Freie Presse van Weenen: «Men maakt te Darmstadt veel ophef van eene depeche aldaar uit St Petersburg bij den groothertog aan gekomen, volgens welke de czaar zoo uitgeput zou zijn, dat men vreest, dat hij nog de keizerin in het graf zal voorgaan. Men zegt, dat het ver trek van den keizer naar Lividia verdaagd is. In dien hetgeen men in het keizerlijk paleis vreest, zich moest verwezenlijken, denkt men, dat de czaar voor langen tijd de gastheer worden zou van zijnen schoonbroeder,prins Alexander van Hessen. OOSTENRIJK. Onlangs overleed te Weenen rijksgraaf Rudolf von Lembeng. Als eene bijzonderheid wordt er van dien graaf gemeld dat hij doorging voor de beste scherp schutter van Oostenrijk alhoewel hij al do toppen der vingers miste, welke hem gedurende eenen veldtocht waren afgevrozen. De dagbladen van Weenen melden, dat de ge meenteraad der hoofdstad van het keizerrijk Oosten- rij k-Hongarië, met eenparigheid van stemmen, be sloten heeft, een adres van gelukwensching te zenden aan den abt der engelsche Benediktijnen der stad. ter gelegenheid van het veertien honderjarig jubelfeest van den H. Benediktus. In dat adres bedankt de Raad de Benediktijnen, omdat zij, gedurende 700 jaar, in hetzelfde lokaal, gewerkt hebben, mat eenen weërga- loozen iever voor de Kerk, het menschdom, de we tenschappen, de kunst 611 het onderwijs. Er dient hier opgemerkt te worden, dat de gemeenteraad van Wee nen, een zeker getal joden in zijn midden telt. KERKELIJKE STATEN. Rome, 12 April. De AURORA meldt dat de Paus, in een gemeen schappelijk onderhoud met de kardinalen, bis schoppen en prelaten, die gekomen waren om hem geluk te wenschen ter gelegenheid van zijn feest, de samenspraak op Frankrijk heeft gebracht. Zijne Heiligheid zegde dat hij alle volkeren vaderlijk beminde, vooral Frankrijk, waarvan het Vatikaan herhaalde malen uitstekende diensten heeft genoten. Hij sprak voor Frankrijk woorden van toegenegenheid en medelijden, daar het zich op een slechten weg bevindt, waarop het gebracht is door mannen, die, de oude en roemrijke tradi- tiën vergetende, dat land een betreurensweerdige toekomst bereiden. FRANKRIJK. PARIJS, i5 april. Dezer dagen had in eene restauratie van Parijs een zonderling voorval plaats. Een persoon moest 3 fr. 5o c. betalen; ten einde hieraan te voldoen, haalde hij een goudstuk van 20 fr. uit zijnen geldbeugel en wierp het op de marmeren tafel. Maar, o wonderhet stuk sprong in drieën. Aanstonds dacht men dat het geld valsch was; doch neen, het goud werd dege lijk echt bevonden. Het stuk was een Napoleon van 1867. NEDERLAND. Zondag avond ontstond er twist j_n eene kroeg, te Amsterdam, op het Haarlemmerplein gejftgèn Dó broeder van den baas had aan twee kerels drank geweigerd op krediet: dozen hierom woedend, vie len op den man en wierpen hem in den kelder, met het ongelukkig gevolg dat de man op den slag dood bleef. De plichtigen zijn naar de gevangenis gebracht. De Toren van Babel. Ongeveer honderd vijftig protestantsche theologan ten zijn op het oogenblik te Amsterdam vergaderd. De -Nieuwe Rotterdumsche Courantheeft zich de redevoering doen telegrafoeren, waarmeê de dominéé Knappert de zittingen geopend heeft. Ondor die hon derd vijftig godgeleerden zijn er geen twee welke grondbeginselen bezitten. Inderdaad ziehier wat do voorzitter zelf gezegd heeftIn het brein en het hart van dezen hier tegenwoordig, is van alles te vinden: konservatism, radikalism, ketterij, stijfhoof digheid, onbezonnenheid, godvruchtige gevoelens en alkeer voor de kerk.» En daarin, zegt de -Bien public» zit hunne sterkte!!!.... Bij gevolg gaat het gentsch blad voort, volgens den tegenwoordigen zinder woorden, sterkte zegt juist zooveel als hetgeen men vroeger beteekenen wilde met het woordje wanorde. Dit alleen kan uitleg gen, waarom de aanhoorders van M. Knappert, de bovenstaande woorden voor een kompiiment aan- veerd hebben. MENGELINGEN Een Generaal en zijn Vlagge. Louis Schneider verhaalt in zijn hoeken, hoe eens, toen generaal v. G. in het,salonrijtuig van den toenmaiigen koning van Pruisen, de reis naar War schau meemaakte, deze officier voor den keizer van Rusland, die onderweg instapte, eene zoo diepe bui ging maakte, dat zijne witte galabroek, die den vori- gen dag met veel zorg door twee kleermakers eng was gemaakt, van achter in tweeën scheurde en wel zoodanig, dat zijnvaan onmiddelijk naar buiten drong, op de wijze, zooals dit veelal bij kleine jongens pleeg te geschieden, terwijl de uniform in 't, geheel de opening niet bedekte. In zijn schrik had bovendien de generaal, zich wil lende omwenden, ten einde te zien tot hoever het ongeluk zich uitstrekte, zich met het voorhoofd tegen de deur gestooten, zoodat een stukske vel was afge schaafd en gedurende de reis de plek bloedrood werd. De generaal was in een hoekske gaan zitten en hoopte de schaè te Warschau te kunnen doen herstellen. Van de roode plek op zijn voorhoofd wist hij niets, daar hij in zijne verwarring geen pijn had gevoeld. Tot Skierniewice, alwaar de keizerin haar echtgenoot en haar broeder afwachtte, ging alles goed. De generaal steeg, aan die statie gekomen, natuurlijk niet uit en verheugde er zich over.dat Warschau zoo nabij was. Op eenmaal vroeg echter de keizerin den koning Hebt gij G. niet meêgebracht Nu roept de koning: Waar blijft gij toch, G. mijne zuster wenscht u te zien Er hielp thans niets aar de generaal moest te voorschijn komen. Zooveel mogelijk rechtop, stond hij voor de kei zerin. Het gevolg kon echter duidelijk zien, dat onder den uniiorm van den generaal iets uithing, dat aan een zakdoek geleek.en wel is waar op de kleine kogel ronde gestalte oen komieken indruk maakte, maar waarvan de ware aard niet werd begrepen. De keizerin stak hem de hand toe, opdat hij die zou kunnen kussen, en daar zij gelijktijdig, natuurlijk, de bloedroode plek op zijn voorhoofd zag, vroeg zij Is u een ongeval overkomen, waarde G. De generaal, die voortdurend aan éen ongeval dacht dit zijner vaan, meende dat de vraag daarop betrek- king had en antwoordde, daar hij vreesde dat de kei zerin iets gewaar was geworden O neen, uwe majesteitik weet niets van een ongeval. Maar, ik zie het toch het moet u wel erg zeer doen. Zien F Dat is niet mogelijk, uwe majesteit

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2