0 lie Nihilisten, en hunne Slachtoffers. 25 April lb80. Eeu-en-Twintigste ,<a rgaug>. ©obsötcnst, - llaöcrlanö, - Dtïjljeiïi, De Toestand. tri ïxiïZiÈsfsH -assesss Bureel Achterstraat den regel, tiencbieu uuuc '-G 5 fr. 's jaars, vooraf bet. Inschrijvingen worden op alle stippen genomen rechtstreeks bij ons of dcor post of briefu-ers T LAND VAN AEL LOOPENDE NIEUWS. Te Gent is ingericht een katholieke Handels- Nijverheids- en Kunstgilde De geuzengazetten zijn rood van koleïrc ze vree zen dat de geuzenwinkels gaan gekend zijn en nu niet meer 't geld zullen ontvangen van Pastoors, Pa ter, Kloosters, Pensionnaten en andere katholieke Huizen. Indien 't zoo ging, die liberale winkels zou den maar hun Spaansch recht hebben. Te Gent luidde woensdag de groote triomfklok en staken er overal vlaggen en bannieren uit, omdat de konven- tie van Terneuzen door de Staten-Kamer van Hol land is gestemd. De Gentenaars verzuchten al lange jaren naar dit akkoord met Holland... Er wordt met kracht en geweld aan die vaart van Terneuzen ge werkt, om ze te verbreeden en te verdiepen. Daar mee moeten nu de zeeschepen naar Brugge, welke stad tegenwooidig in groote beweging is. Spijtig dat het niet kan blijven duren, zoomin als 't luiaardsle ven en 't vet-traktcment-opstrijken der Geuzenmees ters. De Geloovigen, bijzonderlijk sedert den brief van Zijn Heiligheid aan Kardinaal Dechamps, worden langsom meer overtuigd dat de nieuwe schoolwet slecht is ïN ZiCH, 't is te zeggen in den grond cn den zin van al haar artikels. Ze schrijven ons uit Mater: d'officiëele school kost aan de ge meente 6628 fr. voor 3 kinderen; in de Katholieke Vrije School zijn er 570; daarom zijn de vijanden ra zend en loopen er Antechristen rond, om zielen te winnen voor den duivel en voor d'helle. Zes-duizend- zes-hondcrd-acht-en-twintig Ir. voor 3 scholierkcs.... Zou dat blijven duicn? Vleckem is zijnen Geus kwijt; maar Peer Van Humbeeck zal er algauw 'nen anderen zenden 't ware immers zonde dat een leêg schoollokaal zonder meester moest blijven. Dank aan de ieverige bemoeiingen van den Bambrugschen glazenbreker, gaan de zaken der veroordeelde Scho len er wel -sijek.wjooa 't Was te verwachten. Ze zijn in de Kamer een pensioen van 3ooo Ir. komen schoeien voor de weef van Representant Piedboeuf, die burgemeester \yas in een Walen-gemeente en de Zustcrkes der Armen verbood van op zijn prochie rond te gaan. En nu, hij is dood, hij is g'oordceld, en voor zijn eigen weef wordt er in de Kamers d'hand uitgesteken! Pater Didon, de vermaarde Preek heer, is door zijn oversten naar 't eiland Korsika ge zonden; hij begon trotsch te worden en stijfhoofdig in zijn gedachten; te Korsika hebben de Geuzen alles gedaan om den Pater naar hunnen kant te krij gen en in opstand te brengen tegen zijnen Regel en zijn Oversten; maar Pater Didon had 't goed gedacht naar die slangen niet te luisteren; ten anderen, hij ziet hoe de gewezen Pater Hyacinthe nu in verlaten heid en verachting isde booswichten bestaan alzoo eerst hun slachtoffer vleien en streelen en als zij het bevuild en overpampeld hebben, het dan onder de voeten trappelen. Er was groote vrees dat M. de Kerckhovc, van Mechelen, van 't Representantschap zou afgezien hebben; de achtbare Man wordt oud en zóeltt rust; verscheide pogingen om hem t'overhalen, waren mislukt; maar voor een algemeene betooging der Katholieken, heeft M. de Kerckhove zich gegeven; laat de Geuzen nu maar alkomen. T'Antwerpen komt de Meeting met haar oude mannen; spijtig dat veel van haar oude kiezers onrechtveerdig afgeslagen zijn't schijnt dat de geuzen zullen voorstellen 4 schepenen der stad, De Wael, Van den Nest, Alle- wart, Nantje Van der Taelen, Lynen, Pecher en Jan Van Beers, den dichter van vele vlaamsche godsdien stige stukjes, maar die zich nu, benevens de geuzen, aan 't schotelken heeft gezet Om de wille van het smeer lekt de kat de kandeleer en met de traktemen- tjes en profijtjes worden er veel meêgeslependoch dit zijn in alle geval, zeer kleinhertige personen. Onze geachte Senateur VANVRECKEM, heelt in de Kamer met veel gepaste redens, de geldverspilling aan't Justiciepaleis tc Brussel beknibbeld en bestre den. Nahem heeft M. Solvyns, die Rousselarever tegenwoordigt, kunnen zeggen dat, van al die milli- oenen geencn eens op zijn geweten ligt... Men weze toch indachtig dat in d'algemeene kas 't geld zit van arm zoowel als van rijk. Op Ons-Heer-Hemel vaart is te Audenaarde groote vergadering van de Schoolpenning-Maatschappijen en tegen 2den Sinxen» dag bereidt Gent eene groote Algemeene Betooging van den Katholieken Schoolpenning. Gent haalt er eer van, maar Gent moet dezen keer zijn Katholieke 1 Vrienden beschermenedoch, de verraderlijke aan val van 2 Sinxendag 1875 tegen de brave Xaverianen, zulke barbaarsch cn laffe akt kan maar éencn keer gebeuren. En 't is nog veel te veel, dat er op vollen dag, in tijden van vrede, weêrlooze vreemdelingen worden behandeld, gelijk de wilde volkeren van Afrika het zich zouden schamen; daar heeft 't Libe- ralismus zich in lijf en vleesch getoond, vloekende als duivels, spuwende op ouderlingen, op priesters, op vermoeide bedevaarders, uit bovcn-vensters roe pende: slaat er op! en pinten smijtende. Die 2da Sinxendag i8y5 is nog niet vergeten; dan heeft men een staalkcn gezien der liberale losbandigheid en bal dadigheid. Ge zoudt waarlijk zeggen dat de mannen die aan 't roer zitten, 12 uren daags studeerea en consult hou den, om de Belgen te plagen, te tergen en te pijnigen. Van de schoolkwestie spreken wij nu niet't is te grouwelijk, gelijk men aan de Steden en Parochiën een onderwijs wilt opleggen endoen betalen, waar van niemand wilt; 't is wraakroepend, dat een Stad ot Gemeente moet betalen, voor leèggangers en twist- brengers, door 't gouvernement gezundeii. Maar dat dwaas spel kan hier niet lang duren; men zou 't niet verdragen van 'ne vreemden 'dwingeland en nog veel min van eigen volk, dat in de stembus kan achteruit gedreven worden. i Een andere zaak, die Belgen land tot in de ziel pijnigt j en ten onderen brengt, dat is de Bloedwet en bare ge- j durige verzwaringen. Ja, hare gedurige verzwaringen Want, nu weèrom In weerwil van d'aanboudende klachten des volks In weerwil van 't lijden der werkende Ouders; In weèrwil van al de verwenschingen on vermale- dijdingen die bijzonderlijk rondde dagen der Loting i opgaan In weérwil van dit alles W'hebben een liberaal Ministerie En dat wilt zeggen: verzwaring der krijgslasten: dees jaar zijn verscheide honderdu jongens meer ge- j vraagd als op ander jaren; nieuwe forten gaan in do 1 vallei der Maas gebouwd worden; nieuwe millioenen in den grond gedolven nieuwe kasernen nieuwe kaders open; ne stap te meer naar 't ALLEMAN SOLDAAT. Het oogenbhk is dus gekomen om rechtuit, zonder opzicht van personen en partij, te zeggen en te beves tigen: Verre van de Bloedwet en de knygRinsten te verzwaren, wij vragen en wij" willen d'inrichting van een Vrijwilligers-Leger. NIEMAND GEDWONGEN SOLDAAT 't Kan zijn, 't moet zijn, en 't zal zijn Geen uitstel of verzachting meer Wil M. Malou ot eenig ander katholieke met de liefhebbers der Slavernij meê, bij weze ons zoowel vijand en tegenstrever ais Frèreen d'ander liberalen die zoo hardnekkig 't volk blijven beladen. In 't kort zal uit Antwerpen 'nen oproep gedaan worden voor een algemeen petitionnement... De Sla vernij waggelt nu reedsals de katholieken en de vrije liberalen zich vereenigen, d'overwinning is ze ker. Integendeel, blijft men lat'hertig en werkeloos, durft men niet, dan, als de Slavernij nog verergert, men zal mogen zeggen: Belgen, 't is uw schuld 't is wel besteed Iedereen is van gevoelen dat er een Vrijwilligers- Leger moet komen; 't Goeverncment vindt wel trein wachters,'ne post die zoo gevaarlijk is, waarvoor zou bet. mits wel te betalen en te behandelen, geen vrije soldaten vinden? Er is niet te haperen Niemand gedwongen Soldaat'of alleman gedwongen Soldaat. Men is verzekerd dat de Beweging uit Antwerpen, g'heel't Land door, een algemeene ondersteuning zal vinden. 't Is geen zaak van partijschap, maar van algemee nenintrest; de liberalen, als zij de petitiën teekenen, teekenen niet tegen Frère of tegen de liberalen, maar tegen de Slavernij der Loting en tegen aldegeen die deze publieke schande durven prijzen en onder steunen. Als de Volkeren vanBelgenland zich in deze groote zaak" zullen doen vertegenwoordigen, volgens hun gedacht en hun hert, dan zal die barbaarsche mon- schcnhandel hier geëindigd zijn. 't Gaat goed. 't Was in Frankrijk nog niet genoeg met d'Ondcr- wiizeres die haar eigen kind vermoord heeft; een an der mammezet is in de Goede Week getrouwd, voor de wet alleen, en heeft haar speelreis gedaan op Góe den-Vrijdag. D'officiëele onderwijzeressen in Frank rijk, oude en jonge, moeten nu dagelijks lessen van gymnas nemen; ja, God niet meer bidden,maar sprin gen en dansen. Mr Julius Van Oost. Wie was die Julius Van Oost? Een katholieke jonkheid van West-VJaanderen,oud onder-olllcier der Pauzelijke Zouaven, gedekoreerd van het kruis van Mentana, die een treffelijk bestaan had, maar die op den roep der Missionnarissen, alles verliet om de Zendelingen des Heeren naar Afrika te volgen en aldaar 't Christene Geloof te helpen voort planten. Hij vertrok met blijdschap en is, tot spijt zijner Oversten en gezellen, op een schielijke wijze te Tabo- rah, gestorven. Duizende uren van zijn Vaderland. Zijn dood, schrijft de Bisschop van Algiers, zijn dood is die van'nen Heiligen geweest; zonder angst, zonder droefheid zag hij zijn laatste uur naderen; hij hadden willen wrochten tot de zaligheid der zielen in dit uitgestrekt Afrika, maar God riep hem en hij ging in de blijdschap tot zijnen Heer. Er zijn in ons eeuw, voorbeelden van laag karakter, van gemeine zieldoch er zijn ook voorbeelden van edel hart en ridderlijken moed. Zulk een voorbeeld gaf Julius Van Oost en met eer bied zal zijn naam in de Geschiedenis prijken. Donderdag. 29 dezer, doet de Wost-Vlaandersche Pauzelijke Soldalen-Maatschappij, te Kortrijk, in St. Elov's kerk een Plechtigen Lijkdienst celebreeren, tot gedachtenis van dozen dapperen Vlaming; al de wapenbroeders van Julius zijn tot deze Plechtigheid uilgenoodigd. M. Paeps, van Antwerpen, zal do lijk rede uitspreken. -&> 't Is ongeloofelijk hoeveelclat'fGovernementver liest met zijn convois op te slaan. Voor de klein af standen, gaan de mensehen nu te voet en zoo geraakt verloren, de devoiren die er gedaan waren om statiën en halten te bekomen. M. Beernaert heeft in de Kamers getoond hoe ha telijk en onrechtveerdig die verhooging is. In plaats van iedereen gelijk te belasten, men maakt een uit zondering voor de handelsreizigers en men belaadt de landbouwers, - die thans nauwelijks hunnen pacht - kunneu betalen en nog slechts een hard stuk brood m te eten hebben. - Ja, dat is de waarheid E11 dat hebben wij te danken, aan die liberalen, welke gedurig den mond vol hebben van volksliefde Maar in hun herten in hun akten is'tvolksuitzuigerij, volksbedert en anders mot Een daad van groote lafhertigheid. E*n eerlijk, man, als hij iemand ten onrechte bescha digd hoeft, erroopt zijn woord. 't Verbond heeft geschreven en gezworen dat de School wet door den Paus mei afgekeurd, integendeel dat Paus Leo gestoord was tegen do bevechter» der Belgis che Schoolwetzoo «vaar als er 'no God is, dat is waar, heeft 't Verhond geschreven. En peist go dat 't Verbond nu zijn ongoljjk erkent, zijn leugens erroept, zijn lezers do waarheid doet ken nen Neen Ge ziet nu, mensehen, wat go moogt gelooven van 't geen dit Verbond drukt en rondzendt. Waarheden en Waarschouwingen. Menige liberalen bekennen dat de Ministers eenen allergrootsten misslag begaan hebben met de inkwisitiewet voor te dragen en te doen stemmen. .-. Liberalen, republikanen en katholieken zijn overtuigd dal de inkwisiteurs hunne verfoeielijke wet in ons land nooit zullen kunnen goed ingang krij gen en in gang houden. Aangezien inkwisiteurs of hu iszoekers ten allen tijden en i'11 alle landen aanzien zijn geweest als ver achtelijke lieden, moeten zij als dusdanige naar weerde ontvangen worden. Zij behooren ontvangen te worden gelijk do garden ontvangen wierden ten tijde van tiet maalgeld onder den Hollander. De inkwisiteurs zullen meest allen Walen zijn men moet die Walen doen vlaamsch en niet anders als vlaamsch doen spreken, en zo van hoofd lot voet stout en altijd aanhekijken.om ze van schaamte gelijk vossen met afgekapte steerten te doen optrekken. Hongerigou spijzen en vreemdelingen herbergen, zijn werken van barmhartigheid eten, drinken en logist weigeren aan verachtelijke volkstergers en inkwisiteurs, zijn werken van rectitveerdigheid dat is immers I0011 naar verdiensten geven. Een kind van 1-1 jaren kan met een fluitje of 'nen hoorn te blazen, eene bende nachtdieven en in brekers verjagenhe: zal nog min moeite kosten om de inkwisiteurs op gang te zetten. Let goed op! Als er ooit inkwisiteurs afkomen: geen geweld, geene mishandelingen, geene steenen werpenmaar geoorlotde middels en niets anders dan geoorlofde middels gebruiken. Is 't bijaldien d'inkwisitie ooit in gang komt en dat d'inkwisiteurs geene lafaards zijn, dan zullen zij hun verfoeielijk werk beginnen met de hoordinanneu, dat is: met de Senateurs en Representanten, met de voorzitters en ondervoorzitters der katholiekeSchool- komiteiten, met de Bisschoppen en pekens, immers met de kopstukken. -. Als er pastoors en priesters voor d'inkwisiteurs zullen moeten compareren, allen zullen kunnen ant woorden dat zij de inzichten, bevelen en voorschrif ten van den Pausen de Bisschoppen ten beste mogelijk gevolgd hebben en zullen blijven volgen Er wordt dikwijls gevraagd welke van de twee par tijen in de aanstaande kiezing zal bovenliggen. De gedachten verschillen; doch vele politiek mannen Dvi/ca 'Jgt,.ju«ni;c!relijk gesproken, d.» lib- r- vullen bovenTrgben1° omdat de liberalen h or. -n duizenden deftige lieden van hun kiesrecht beroofd n valsche kiezers gemaakt hebben; 2° omdat do katho lieken hunne politieke misslagen niet willen beken nen en bijgevolg niet zullen hei-stellen. Het is maar al te waai' dat menige katholieken ook hairklievers en moeials geweest zijnzij hebben maar al te veel de goevernementele macht uitgebreid, den slaven dienst verzwaard, de belastingen vermeerderd, meest al de voordeelen aan de groote steden en hare inwo ners gegeven, de vrijheden van het onderwijs en van de gemeentebesturen gekrenkt, zij hebben aan hel volk het recht en de macht ontnomen van Burgemees ters en Schepenen te kiezen, meest al de vrije scholen van het leeg onderwijs hebben zij door lagen, listen en beloften 1 zooals te Ophasselt en te Mana-Lierde) doen verdwijnen, enz. enz.... Dat zijn grove missla gen; de katholieken moeten die misslagen belijden en stellig beloven van zo te herstellen; zoo niet, dan kun nen zij in de kiezingen niet meer bovenkomenDat is het gedacht van meest al de onafhankelijke kiezers 3* Vervolg. Wat moeten wij doen? vroeg de gravinne, cn de Syberiaan- schc begon haar 't plan der samenzwering uit te leggen, ten minste voor zooveel als Fedora er mocht van weten. Want de werkingen der Nihilisten waren reeds ver gevorderd; alleenlijk om de gravinne op te zetten, men liet haar in t geloof dat zij eene der stichtsters en steunpilaren van de Beweging was. 't Geheim Komiteit had de Sy- beriaanschc in dat huis geplaatst en haar een der voornaamste funk- tiën in de sekte beloofd, ais zij het handteeken der edele dochter kou brengen, 't Was dus niet zonder rede, dat de gouvernante met zulke haast en vreugd, het schrift verborg, waarbij Fedora getrouw heid en gehoorzaamheid aan de sekte beloofde. Wij moeten, sprak de Syberiaansche, alderhande soorten van Leden hebben hcerschzuchtigcn en baatzoekers, die loopen en ge rucht maken en welke wij nadien uit onzen weg stampen; studenten en studentinnen, die door onze scktiën geleid worden en waarin on ze Justicie hare uitvoerders vindt. Dan een Hooge Raad. En die Hooge Raad zal samengesteld zijn Uit tien personen, voor't aid er minste gij en ik eerst, dan ecnige andere welke ik u in korte dagen zal doen kennen er is daar o. a. te Moscou 'nc Franschman, die ons hier van grooten dienst kan zijn. Hij heeft reeds te Parijs gewerkt en kent al de trokken en listen der Policie, Maar hij is te Moscou, zegt gij. We zullen hem hier doen komen, en 't is in deze zaak dat d'Hervorming uwe hulp verzoekt. Ge moet maar aan uwen Voogd zeggen dat gij den genaamden Bremont begeert als Professor van 't Fransch. Uw Voogd is goed vriend met den Minister van 't Onder wijs; Bremont is in d'hooge kringen niet gunstig gekend-, maar ge moet aandringen. En weigert hij, we zullen zijn verplaatsing doen vragen door keizer Alexander Ge zult dat? vroeg de gravinne. Ja en dit is de eerste of de laatste dienst niet, welke onze ecr- bicdweerdige Czaar aan de Nihilisten zal bewijzen. Maar ge zijt duivels van slimheid, bemerkte Fedora. Een scherp gefluit van 't convoi kwam hier de samenspraak der twee vrouwen onderbrekende trein vertraagde en bleef stil in de voornaamste statie tusschen Moscou en St Petersburg. 't Licht brandde nog in de statie, immers in Februari is het in Rusland donker tot 10, 11 uren; en een glinsterend en blikkerend buffet was de toevlucht van bijna al de reizigers; er was daar spijs en drank, volgens elks beurs en goeste Welk gewoel! riep de gravin, die was blijven zitten. Maar Nadia antwoordde niet, zij had gestadig d'oog op een groep studenten en studentinnen, die in een hoeksken van 't buffet stonden te zien, en ze scheen daar iemand te zoeken. In Rusland, al wie van eenigen tel is, treedt in den dienst van 't Gouvernement;' de studenten zijn doorgaans zeer geringe lieden; ook hier zag men er die kapotten aai hadden tot den draad toe versleten, die bleek en blauw waren vai koude en honger, zelfs wa ren er die nog den strooien hoed op halden van 't zomersaisoen. Arme sukkelaars! sprak Fedora, op hare beurt de studenten beziende, arme vogelkes op den sneeuw Ik beklaag, maar bewonder ze, |was d'antwoord der gouver nante; want lijden ze, z'hebbcn toch leen groot cn edel hert, een hert dat klopt voor de vrijheid en protzsteert tegen de tirannie Ach, wanneer zal al 't volk, gelijk ;ij, aan onzen oproep beant woorden! In weèrwil van de bijtende koude,, liet Fedora een oogenblik 't vensterken af, doch een scherpe noodewvind joeg op haar wezen, cn terugsluiten ging zij doen, als de Sybe*iaansche een geschrei liet. Wat is er? wat is er? vroeg Fedjra. Ik weet waarachtig niet, werd haar met gramschap geant woord; een kapoen heeft mii daar'is sneeuwbal op 't wezen ge worpen; waar is hij? waar is de Poli.'ie? Zijt gij gekwetst, zuster? vroegde gravin. Gekwetst niet, maar grof beledigd! Waar is de sneeuwbal, dat wij hem buiten werpen anders naakt hij de tapijten nat. Daar is hij# sprak de jonge Russische, een witte bal toonende, maar 't is geen sneeuwbal Wat is het dan? Papier, 'nen bal papier. Laat ons zien. Wie weet, is't geen dier bomnen, waarvan mijn voogd on langs sprak. De Syberiaansche nam den bal, czed los en ging ermeè onder 't lichtBravobravo't is een begi. Hoe? een begin! van wat? Van d'opcnbare werkingmh allerliefste, g'hebt hier schrif ten, d'oprocping der NihilistenEen teeken dat ons komiteiten in werking zijnLaat ons naar d tafel gaan. Ze schoof de gordijn toe, sloot iet deurken en ging met Fedora vooreen tafel zitten en de schriftenontplooien. Er waren daar afdruksels der gzetLAND EN VRIJHEID, half geschreven en half gedrukt, vluschriftjes uit Geneve en Londen over de werkingen der sekte, beriblen aan de leden, bedreigingen aan de Policie, brieven van geluk^cnsching aan den keizer, onder richtingen en raadgevingenD Gravinne ontplooide ze d'eene naar d'andere en ging tot de lezin overgaan, als haar Gouvernante bemerkte dat, wilde men afstappe, het hoog tijd was. De schriften werden verborgen n de twee russische, bijna gansch in pelswerken overkleederen gebojen, gingen naar 't buffet Nadia stak de garcon 'ne roebel in d'b.nd en hij verschafte hun welhaast een bijzondere plaats aan een tafelen; van daar zagen zij de menigte, die at, rookte of wandelde; in 'tnidden aan een ronde tafel, zaten 12 militairen van hoogen rang, ijkelijk gespoord en geleersd met lange slepende sabels cn die dappr streden tegen fijne hesp en lek keren schuimwijn. Niet ver van aar zat een tafel studenten, die thé gevraagd hadden en russische mstellen. De Syberiaansche zette haar lazen oogen op, luisterde als een vink, en schreef nu en dan iets op. D'Officieren spraken over de Nihilisten en er was een oude kolonel, die schromelijk uitviel, om dat men feesten toeliet, gelijk degene van s avonds te voren in Mos cou: de grijze krijgsman beweerde dat de Keizer duizendmaal te goed was en dat men al de feestgenoten had moeten oplichten en zonder proces naar Syberië sturen. Hadden d'oogen der Syberiaansche kunnen vliegen, de kolonel zou duizendmaal doorstoken geweest zijn; maar korts nadien, ze grimlachte en deed aan Fedora bemerken, hoc in 't gezel schap der studenten aan d'oorcn gevezeld werd cn hoe er gedurig in- en uitgingen. Gaan wij voort vroeg Nadia eensklaps, ik heb gevonden, wat ik zocht; ten anderen. '1 belt ai.... Houdt u dicht bij mij zegde ze verder, en als ik u met den elleboog duw, bezie den student die dichts bij mij zal zijn. Op zijn kleeding te zien, moet hij te St Pe- tersburh studeren; we zullen hem opzoeken, kom Ze gingen schuins de zaal uitde militairen waren ook opge staan; aan de deur zijnde, Nadia gaf het teeken. Fedora keek om en zag achter den kolonel en een andere krijgsoverste, een student in een blauwe frak gewikkeld. Ei, wat doet hij? vroeg Fedora, ik heb hem d'hand zien sto ken in den zak der Uust! sprak haar gouvernante, kom, 't is tijd Maar Fedora bleet naar den student zien: 't was een kleine, zwarte kerel, met ruw wezen, in zijn oogen blonk er 'nen deugnietenlach. Hij maakte zijn excuus, stak in de verwarring weer zijn hand in een der militaire zakken, en verdween, gelijk 'ne paling die uit d'hand slibbert. Fedora had zooveer beziens op den student, dat zij hare goever- nante niet hoorde, die riep dat het tijd was en dan, in hare haast, tegen twee militairen liep, die daar stonden te klappen. De militairen keken om en een hunner, de gravinne herken nende, riep uitWelke verwondering is de mijne! gij hier, gra vinne? en Artamof, de kolonel der Gendarmerie, stak zijn ruwe hand aan de jonge dochter uitge gaat misschien naar Moscou Integendeel, kolonel, ik kom er van. Ha, sprak de andere militair, ge reist waarschijnlijk met uw voogd. Zijn Excellencie den generaal-majoor Pankratief Neen, ik ben met mejuffcr Nadia; mijn voogd is tegenwoor dig te Nigni, voor Staatszaken en zal er waarschijnlijk ecnige da gen blijven. Duizendmaal verschooning, gravin, hij is hier; ik heb hem daar zien spreken met den chef der Policie; hij zal zeer gelukkig zijn met u te kunnen reizen. Men riep dat de trein ging vertrekken de militair, die laatst ge sproken had, liep generaal Pankratief verwittigen, terwijl kolonel Artamof met veel beleetdhcid de gravin naar haar rijtuig bracht. Nadia, sprak Fedora, den arm aan den kolonel gevende, die aldus zijn maiitel openschoof en een borst vol ridderskruiscn 'deed blikkeren, Nadia, gelief mijn wagon in orde tc brengen, opdat die heeren er plaats krijgen. Och, sprak Artamof, die als opperhoofd der gendarms stuur

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 1