I FRANKRIJK M. FREYCINET, Minister <s ®SfcS®>V^wfc««0 I van Buitenlandsche Zaken, komt 'nen schoonen De policie van Brnssel heeit dezer dagen een 6-aamdenP HifgfefSS oud 38 jaar, oud-veroordeelde^ circulair uit voor de vreemde Gouvernementen en daarin belooft hi) de katholieke kloosters in t Oos ten te beschermen, terwijl hij diezelfde kloosters uit Frankrijk wegjaagtDe iransche politiek, zegt hij, zal overigens eene vredepolitiek zijn met al de mogendheden en de voortzetting der politiek van Thiers. Hij spreekt bijzonderlijk over de uit voering van hei Berlijnsch kongres in Turkije, maar zwijgt stil van de houding van Oostenrijk in het schiereiland der Balkans. De Bisschoppen gaan voort met hevig te protes teren tegen de tirannieke Meert-dekreten. ENGELAND. Het Ministerie BEA.CONS- FIF.LD heeft vaarwel gezegd aan zijne bedienden, en hen bedankt voor hunnen iever gedurende zes jaren. Beaconsfïeld is bij de Koningin gegaan te WlNDSON. Volgens de dagbladen, zou lord HAR- T1NGTON gelast zijn met een nieuw Ministerie te vormen, maar GLADSTONE zal toch het wezenlijk hoofd wezen. Slecht nieuws uit AFGHANIS TAN. Eene bende PATHANS hebben eenen engel- schen post overrompeld en al de soldaten met hun nen oversten vermoord. De ontroering is groot in Engeland, en men vraagt driftig een krachtdadig Ministerie om voor goed een einde te stellen aan dien onrustwekkenden oproer. DU1TSCHLAND. De ware toestand der onderhandelingen tusschen Rome en Berlijn blijft nog altijd duister. Een telegram van Parijs zegt dat het Berlijnsch kabinet aan 't Vatikaan heeft la ten weten.dat vooreer in onderhandeling te treden een toelating van 't Parlement noodzakelijk is. Van den anderen, zegt men, zal in de zitting van Mei, die toelating gevraagd worden, en aldus zou de toepassing der Meiwetten veel gematigd worden of ten deele opgeschorst. Bismarck ziet altijd uit naar middels om geld te slaan het monopolie van den tabak is eene goud mijn, maar de Duitschers willen daarvan niet hooren. ITALIË. Het nieuw Ministerie is reeds versleten. De Kamer heeft de stoutigheid gehad eenen President te kiezen die aan de Ministers mis haagt. Daarom dreigen deze hunne demissie in te dienen, Koning Humbert heeft met 't hoofd van 't Ministerie eene lange onderhandeling gehad, en hem serieus opgewekt om aan 't land toch wat rust en voorspoed te verschaffen. Schoone wenschen, maar 't zal daar bij blijven. KERKELIJKE STATEN. ROME, 20 april. Verleden zondag, heeftin het kollegie der Propaganda, te Rome, eene allerschoonste akademische zitting plaats gehad. Do Heilige Vader, 21 kardinalen, de gezanten, vele bisschoppen, enz., waren tegenwoordig. Er werden dichtstukken gele zen in 49 talen. Ware kardinaal Mezzofanti nog in leven geweest, hij zou al die talon verstaan hebben en kunnen antwoorden aan al die dichters in hun eigen tongval, want hij sprak al de bekende talen der wereld en kende een groot getal dialekten. VEREENIGDE-STATEN NEW-YORK, 20 april. Bij San-Francisco is een buskruitfabriek in de lucht gesprongen. Ten gevolge va" hot onvoorzichtig inpakken van kardoezen ont stond er eene ontploffing van G000 pond buskruit. Zes gebouwen werden vernield en 12 blanken en 15 Chi- neezen bleven dood. Men telegrafeert uit New Yorn, dato IJ april, dat een verschrikkelijke storm in don Staat Missouri is losgeborsten. Do helft dor stad Marshfiekl is ver nield. Do puinen hebben vuur gevat, 75 personen zouden onder de instortende hffiz.en ;5en doed gevon den liëbben eh 2U0 erg gekwetst zijn. Men seint., van verscheidene andere punten van den Missouri, een groot getal ongevallen, die de ergste gevolgen gehad hebben. Do amerikaanscho dagbladen bcstatigen net immer aangroeien van uitwijkelingen, komende van Duitschland en Engeland. In de Goede Week ont scheepten to New-York niet minder dan oi«00 Duit schers. In de maand meert alleen beliep het getal aangekomene landverhuizers 50,000, hetgeen sedert dertig jaren niet moer was voorgevallen. SPANJE. Nog Otero. Men telegrafeert uit Madrid, dato 17 april De Diario bevat de bekentenissen, door Otero aan den graaf Sesto gedaan. Otero zou verklaard hebben dat hij geen andere dan goede gevoelens voor de koninklijke familie koes terde. Hij zou bekend hebben, dat hij niémand wilde benadeelen, maar dat hij bedrogen wa3 geweestdat hij in een geheim genootschap getreden was dat hij naar Toledo geleid was. waar hij deel genomen had aan eene geheime vergadering. Gemaskerde mannen zouden hem het bevel gegeven hebben hebben Cano- vas del Castillo to vermoorden. Later zou hij naar Madrid zijn teruggekeerd, na 130 frank er,een revol ver ontvangen te hebben. Wat meer is, bj zou bevel gekregen hebben, den koning te vermoo'den, onder bedreiging, zelf ten dood gebracht te hobken, zoo hij niet gehoorzaamde. FRANKRIJK. Men schrijft uit Annecy, onder datum 17 april Een verschrikkelijke brand heeft dezer digen bijna geheel het dorp Vallières in ascb gelegd. In min dan dón uur werden negen en-dertig huizen door de vlammen vernield. De verliezen zijn zeer aipzienlijk. Moer dan twee honderd personen zijn zoncèr dak en velen van hen zonder eenige hulpmiddelen. M. Slosson, de verliezer der groote bil.ardpartij waarvan wij verleden week spraken, heel; M. Mi- gnaux, den gelukkigen winner, eeno wedorlans aan geboden. Iüj heeft hem voorgesteld 2500 praten te spelen in twee avonden. M. Emilo Darbois, liberaal gemeenteraadslid van Saint-Jean d'Angely, die eene maatschajpij voor wijnbouw had opgericht, wier voornaamste atndeel- houders landeigenaars waren, is de plaat gepetst,na te La Rochello bij den bankier der maatschajpij, een bedrag van 300,000 fr. tegen valscno wisselste heb ben ontvangen. Darbois was do zoon van eei steen houwer van Saint Jean d'Angely. Hij heet zijne vrouw in den steek gelaten en als reisgezelin de governante zijner kinderen rneögenomon. Staerre- weg. 't Begint 's nachts in de straten van Parijl weer erg onveilig te worden. Gedurig hoort men vrj aan vallen en diefstallen en zelfs de policie-beambtn zijn niet beveiligd tegen do aanrandingen der boosdeners die waarschijnlijkzeer sterk in aantal zijn, maaïwier verblijf men nog niet heeft kunnen ontdekken. Een Jachtverhaal. Dezer dagen overleed in Algiers de vermarde leeuwendooder Vermey, Dikwijls verhaalde hi, oud zijnde, het volgende geval: Hij was do vriend geworden van een ouden cieik. De cheik had eene dochter, welke Vermey ten Uwe- lijk vroeg. De Araab antwoordde Zoon, dood mij vijf leeuwen en mijne docbir is de uwe. j. Vermey ging op jacht. De drie eerste naclitenrie- len drie groote leeuwen. In 't midden van den volgenden nacht liet zichjen groot noodgeschrei in het dorp hooren, gemengd iet een afgrijselijk gebrul. Vermey springt buitenen ziet twee leeuwen die om eene prooi vechten. Verney mikt, een schot valt, een der leeuwen s<rt uuu 77 verdienen gemeld te worden. D..., was onlangs uit de gevangenis gekomen en in het huis eener weduwe gaan wonen, waarmee hi| weldra meer dan vriendschappelijke betrekkingen onderhield. Men besloot te trouwen, en de weduwe, die nog al geld bezat, bezorgde aan D-.., alles wat deze maar noodig had. Niet lang geleden ging D..., naar een naburig dorp Ven ontmoette er een meisje,wier ouders welgezeten landbouwers zijn. De kerel dong naar hare hand, en gaf zich in het dorp voor een grootheer uit, met het geld der weduwe: hij kwam in rijtuig of te paard, deed vuurwerk alsteken, serenades geven, enz.; hij werd in het dorp onthaaald als een ko ning en stond op den besten voet met al de gemeente-overheden.Hij ging zoover plakkaarten te doen drukken, die hij te V... deed aan plakken Immobilaire maatschappij der voorsteden van Brussel, bestuurder-gerant: D L..straat 22. D= maatschappt)har. operaties beginnen den 20 April 1880,» Hij voorzag zich bij de notarissen van plakkaarten van grondverkoopmgen, en het aan de buitenlieden hooren, dat hij hun gronden of huizen aan zeer lage prijzen en met groot gemak van betaling wilde aistaan. Ongelukkig kwam alles aan de ooïen der policie, die D.. aanhield voor verval- sching en gebruik van vervalschte stukken, D. die zonder vaste woning was, is ter beschikking der justicie gesteld. Menschrijituit Lembecq, dat aldaar verleden maandag eene afgrijselijke misdaad gepleegd is. Eene nog al aanzienlijke hoeve dier gemeente wordt geëxploiteerd door de familie A..., samengesteld uit twee broeders en tweezusters. Maandag verdween de jongste der zusters, zonder spoor na te laten: niemand had haar ergens gezien, 's Anderdags deed men nauwkeurige opzoekingen in het huis en den omtrek, men ondervroeg de geburen en al de leden der familie, doch te vergeefs Woensdag morgend werdendeopzoekingen voort gezet, en eindelijk dacht men er aan de schuur te onderzoeken: men klom tot onder het dak, en daar ontdekte men het lijk, dat aan den hals het spoor droeg van geweld. De vermoedensvielen onmiddellijk op een werkman, die sedert eenige dagen dehoeve verlaten had. Het parket van Brnssel heeft zich ter plaatse begeven. GENT, 21 april.Maandag namiddag, tusschen g en 5 ure, is een kwaaddoener op heeter daad aangehouden, nadat hi] twee rui ten had uitgesneden, bij M. Jan Matthys te Oostakker; hij was be zig met eene kas open te breken, bi) middel van een ijzer. De dief had zich reeds van eenig geld meester gemaakt, toen men hem op het feit betrapte. De veldwachlerdergemeenteheeft den kwaaddoener aangehouden en naar de stad gebracht, alwaar hi) in de gevangenis is opgesloten. Dijnsdag avond is te Lovendegem, een erg ongeluk voorge vallen. Vrouw De Meyer, herbergierster aldaar, was in den namicb dag uit gegaan; thuis komende heeft zij eene draaiing in het hoold gekregen en in het vuur gevallen. Op haar noodgeroej) kwamen de geburen toegeloopen; niettegenstaande de spoedige hulp, is de on gelukkige ten gevolge der schrikkelijke brandwonden rond 10 ure 's avonds overleden. Er gaat bijna geen dag voorbij, zonder dat er een ongeluk op de spoorwegen plaats heeft. Dinsdag ging een dertienjarig meisje te Bouffioulx, over de spoorbaan van den Grand Central, op het oo- eenblik dat een lokomotief voorbijreed; het kindmaaktezich uit den weg, doch werd verrast door een reizigerstrein, die in overgestelde richting kwam aangereden. De arme kleine werd meegesleept en erg aan het aangezicht en aan het linkerbeen gekwetst; de voet is geheel afgesneden en het been verbn|zeld. Er bestaat weinig hoop het kind te redden. Te Marche-les-Danes is een baanwachter van den Nord-Belge door de machten van een balasttrein geraakt en op den slag gedood; de ongelukkige was vader van zeven kleine kinde ren. NAMEN, 20 april. Eenige dagen geleden wachtte een reizi ger in-de statie te Gembloers het vertrek van den laatsten trein naar Perwez. Daar hij nog meer dan een half uur tijd had, liet de man zijn reiszak op eene bank liggen en begaf zich naar eene nabu rige herberg. Toen hij weerkeerde was de reiszak met den inhoud verdwenen: 's anderendags heeft men den ledigen zak in het veld teruggevonden. Het zonderlingste van het voorval is nog wel dat de bestolene een gendarm is van een brigade uit de omstreken van Gembloers. Dijnsdag avond, ten half acht, was het St Andneskwartier te Antwerpen, getuige van een schandelijk en brutaaUooneel. Een straatjongen sloeg een anderen jongen. De moeder van dien laatste kwam tusschen beiden. Wat doet de aanvaller» Hij neemt zijnen holleblok en brengt er de vrouw eenen zoo hevigen slag mee toe op het gezicht, aan den kant van het oog, dat d= moeder ai:hre™ver viel Men dacht in den aanvang dat de kleine deugniet haar dood geslagen had. Het gezicht der vrouw was IJselijk gezwollen. Wat zit er toch tegenwoordig een brutale en barbaarsche geest menschen, zoowel in grooten als in kleinen. Dinsdag heeft men te Dendermonde, uit het water van den Dender het lijk getrokken van eensoldaat van het i« regiment jagers te peerd. Het lijk is naar het krijgshospitaal dier stad overgebracht alwaar het door de geneesheeren is onderzocht. Het droeg geen teekens van geweld en had omtrent twee maanden in het water Verleden zondag, rond n 1/2 ure, zijn dieven m het huis gedrongen van M. H. D'Hooge,koopman inguano, te Schoonaarde. De kwaaddoeners hebben eenen lessenaar opengebroken en er eene som van omtrent 1600 ir. gestolen in banknoten, goud en zilver; verder hebben zij uit eenekommode hemden,lakens, enz. genomen. De dieven zijn tot nu toe niet gekend. WF.GFNS DE MOORD der bazin van hotel Pont de Prince in Charleroi', is aangehoudenen in hechtenis bewaard een gedamde Payen, 55 jaar, franschman, bediende in dat hotel hij loochent de misdaad en zegt dat het twee vreemde bedelaars zijn die de bazinne hebben vermoord;'t menschis getroffen op het oogenbhk dat zi] de koeien begon te melken. De hond des huizes, een gevaarlijk dier, was voor de misdaad opgesloten, en alles bewijst dat iemand van den huize de moordenaar is. Er loopen te Gent lafhertige dieven rond; die de kinders aanvallen, welke op commissie zijn zoo werd't dochterken van den kleermaker Huys, in d'Onderstraat, door een onbekende aan- gesproken en met geweld haar koriken afgenomen, waarin voor 20 lr. satijn lag. Dijnsdag morgend is t'Antwerpen op de Landschoenmarkt, een kind van twee jaren, 't kind Van Noey, door den kam.on Van Gend doodgereden.... 't Speelde op straat voor zijn oudershuis, werd omgeworpen en onder de wielen verpletterd. Zondag ging in zelfde stad, in de Kroonstraat, een kind van 3 jaar aan de pomp water drinken, 't kind Peetersdicht tegen de pompstrunkelde het, viel met het hoofd voorwaarts in 'ne vuilmsput die openstond. De ouders, hun kind niet ziende komen, gingen zien en vonden mets dan een lijk. Te Brussel was maandag avond een bejaarde heer in een slecht huis gekomen; als al zijn geld op was, werd menheer bui- tengezetbij het uitgaan riep hij den kotbaas een verwijting toe, maar de baas nam hem vast en smeet hem tegen den grond, met zulk geweld dat hij er buiten kennis bleef liggen.... Ze zeggen dat hij niet meer opgestaan is... Welke schrikkelijke dood was in 't publick, maar nu zijn beminnelijkste stem gebruikte, och, gravinne, 't zal maar tot de naaste statie zijn; ware t met voor Zijn Excellencie Pankratieff, 'k zou mij niet veroorloven uwe reis te storen Een bediende stond daar, boog als een knipmes en murmerde Indien Uwe Hoogbare Excellencie wilt instappen, de trein gaat vertrekken. n Padajoli daurak, (zwijg lomperik), sprak de kolonelue kozak boog zich nog dieper, als hij dit compliment hoorde en op t zelfde oogenblik hoorden men op den cimcnten vloer der statie, t getrappel van een houten been. 't Was de generaal-majoor Pankratiel. De twee vrouwspersonen waren reeds in hun rijtuig, om wel ze ker te zijn dat er geen schriften te zien waren Nu nog met die Russische oude militairen moeten reizen, morde Fedora. Zwijg sprak de Svberiaansche, wij zullen z'uitputten en ons vermaken. ('t Vervolgt). doodelijk getroffen neêr do andero loopt bloedend heen. De jager nadert om het slachtoffer dat de prooi der leeuwen was, te herkennen, en wio was het De dochter van den Cheik NEDERLAND. 's GRAVENIIAGE, 50 april Door een dienst meid te Amsterdam, word dozer dagon bij eene wasehvrouw eon pakske gebracht mot verzoek don inhoud to v aschen. Do vrouw liet het voor het oo genblik liggen en eerst den volgenden morgond deed zij het open. Wie beschrijft echter haren schrik, toen zij, in plaats van waschgoed, een kinderlijkje vond! Do daderes is in handen dor Justicie. Na een hevigen twist zijn zondag morgend twee werklieden op de gazfabriek te Haarlem handgemeen geraakt, waarbij de een de bovenlip van den andere bijna geheel beeft afgebeten, welke door een chirur- zijn op vier plaatsen is vastgehecht moeten worden. Te Drogeham, onder Achtkarspelen, heeft do landeigenaar O. Gorter, verleden woensdag reeda een nest volwassen jonge leeuwerikken op zijn land ge vonden. MENGELINGEN. VOORUIT! VOOR HET VRIJWILLIGERS LEGER. Tusschen de politieke werkers onzer partij, treft men een gedeelte aan, dat jong is, mild van gemoed, rusteloos, dat ijzer met handen zou willen breken, en wat aardig is, in de politieke bewegingen wordt dat somtijds mogelijk. Met dat gedeelte van kloeke werkers kan men reu zenschreden maken. Dan volgt er een gedeelte dat bezadigd is. Van deze zijn er twee soorten. De bezadigde die vast beraden zijn, met eenen stalen wil vooruit wer ken, hun gedacht, eens bewezen dat het oprecht goed is, niet meer los laten, en do zwaarste taak op hunne schouders nemen, zonder het gewicht ervan te voe len. Deze met de jonge werkers, kunnen wonderen ver richten. De moedige jonkheid wilt storm loopen, da vastbe- rade bezadigden duiden hun, met een kalm oog, de plaats aan waar de aanval het zwaarste moet geven, en strijden zijde aan zijde met hunne jonge politieke makkers. Dan komt de tweede soort bezadigde mannen. Deze weegt zeer zwaar in de politieke schaal, maar door het gewicht harer loomheid. Men zou het Db Verzadigde kunnen noemen. Zij weegt zwaarder op den politieken werker, dan de zwaarste taak. Zij hangt op alle zijne lidmaten, zij hindert alle bewo- Neemt de schoonste, de nuttigste, de rechtveerdig- ste werking, die der vrijmaking van den geest en van het lichaam, do afschaffing van den gedwongen soldaten-dienst. Eene zware taak die de medewer king vraagt van al wie rechtveerdig en meteen mild De jonge mannen en hunne berade oudere makkers werken hand in hand, zonder omzien, tot de afschaf fing van de hatelijke Bloedwet. Tegenover het alleman soldaat, tegenover de ruiling van witte slaven met partijwetten, stellen zij moedig het niemand gedwongen soldaat. Geen uit stel meer, stap voor stap, voet voor voet dien grond betwist. In het midden van die warme opbeuring, komt de tweede soort bezadigde, op eenen toon van alwijsheid zeggen: «Het is nog te vroeg. De peer is nog niet rijp. Eerst de gemoederen van gansch het land trachten te winnen, dan eerst op do kandidaten werken, en zoo nog andere verlammende raadgevingen die voor gevolg zouden hebben, gedwee den ransel te laten leggen op de schouders van gansch het jongelingschap van ons land. Tijd genoeg laat zijn koorn in het veld, en in does geval, brengt onze zonen naar de kasernen. Neen! dat niet.geenen uitstel, vooruit met alle onze krachten voor de Vrijheid in den vollen zin! Niets ged-wongeu en niemand gedwongen! Vooral! en zonder dralen, liever vandaag dan mor gen! Niemand gedwongen Soldaat! VOORUIT! VOOR HET VRIJ WILLIGERS-LEGER WETTELIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van den 14 April worden de volgende pensioenen toegestaan aan de eerw. heoren K. Cristiaens onderpastoor te Meldert, 1,121 fr. Ph. Bovyn, idem te Buggenhout, 1200 fr. Édm. Camptens, idem te Gent, 1123 fr. J. Venneman, oud-onderpas toor te Erpe, 653 fr. en aan den heer H. Ruyssen, greffier bij het vredegerecht van hot kanton Harin- ghe. Een professor v*n Gent wordt gepensionneerd met 7,000 fr. 's jaars. --—s De Kiezing van Juni. 't Was woensdag Kamer, volgens gewoonte; rede lijk veel volk in de tribunen; men peisdo dat Frère ging spreken over de zaken van Roomen, maar Frère zat op zijn fluweel, zoo gerustals 'nenlnvaliod; 'twas minister Sainctelette die 't woord vroeg; als hij eeni- gen tijd geparlesfransód had. Frère gai een oog aan Bara, beide trokken naar de galerijen en spraken tot malkander in dezer voege: Frère. Bonjour en wat nieuws? Bara. Bah, niets bijzonders; maar 'k meende dat Uw Excellencie ging rechtstaan om te donderen op den brief uit Roomen. Frère. Welken brief? Nog al beter: den brief van den Paus aan den Kardinaal van Mechelen, waarin hij uitdrukkelijk schrijft dat ens Schoolwet tegen de grondbeginsels der Kerk is. Hoort, laat ons daarover zwijgen; we zouden er meê van den kant in den gracht geraken; we zaten daar voor 'ne moeielijken thema; ten eersten, 't is klaar dat ons Schoolwet tegen 't katholiek Geloof is; en ton tweeden, 't ware tegen alle rede,van serieus te durven zeggen, dat do Paus in deze zaak.de Bisschop pen zou afkeuren... 'k Heb dat vaguement gedaan, om ons Publiek kontont te stellen. Maar Frère, 'k zou onzen Gezant uit Roomen trekken. Om nog meer ons vingers te verbranden... Laat ons voorzichtig zijn, Bara; de kiezing staat voor de deur. Ja, maar w'liebben niets te vreezen. Gepeisthet, Bara! Antwerpen, is men daar go- rust op? Zeer gerust! Die Signoors zijn vieze lieden! W'hebben de wet in ons voordeel gemaakt. 't Is waar, 't is waar! Bara, 'k vrees dat ons rijk een kort rijk zal zijn.... Nog goen 3 jaar aan't bestuur zijn en al moeten naar middelenuitzien om ons kraam recht te houden; moeten de balans met geweld naar onzen kant trekken: 't is armoede troef.. Maar Frère, 'tis bijna zeker dat wij t'Antwer pen zullen winnen. 't Volk is er tegen ons! Ja maar, w'hebben veel groote katholieke kiezers van 'tspel gekegeld; en ons alzoo tien voren gege ven. Let er op, Bara, 1882 zal ons den genadeslag geven. 1881, 'tis nog dikke 2 jaar, en er loopt zooveel water door de zee... Godweet, waar zitten we dan? He-je't ook al g'hoord, Frère, dat er in ons liberale partij zitten die de rol van Gambetta benijden? Ja, we gaan voorwaarts! Maar, hoort'ne keer Sainctelette afgeven! over zijnen opslag dor convois en zijn nieuwe tarieven!... Bara, hoort ge wat hij zegt: Dat zijn opslag der con vois aanvoerd is door 't Land zonder geestdrift. Dat mankeert er nog; ze zouden moeten vlaggen als de lasten opslaan. Maar, ook zonder opstand, zegt hij. Frère, w'hebben daar'ne kadé aan d'hand, voor Minister. Och vriend, Rolin weegt ook zoo licht. En Kornelleke Van Humbeeck! 'Ne mensch moet roeien met do riemen die hij heeft; maar geraken we dezen keer door de kiezing, we zullen zien Laat ons nu in de Kamer gaan, en als de Minister van Oorlog rechtstaat, Bara, opgo- past! hij begost den anderen keer uit de kapelle to klappen. Ja, met zijn fortifikatiën rond de Maas. 't Was 'ne steek in mijn hert. We zullen de las ten verzwaren, dat is zeker. We moeten, Frère, 't is akkoord! Maar, eerst de kiezingen laten passéeren;.. Zio, 'k ben nu in de tzostig, maar 'k sta nog verstold, hoe gemakkelijk demenschen zich laten bedriegen. Onder AL de liberale Ministeriën zijn de krijgslasten ver zwaard; dat is een feit; en nogtans, wij worden her kozen. Mundis vult decipi: Do wereld wilt g'holpen zijn...M, Woeste gaat spreken, laat ons gaan luisteren. KERKELIJK NIEUWS. St. Josefskerk Aalst: 't Is morgen, zondag 25 April, dat de E. H. Claeys, de gekende Vlaamsclie Redanaar en Dichter, in St. Josefskerk preektten 3 ure Solemnele Vespers, Lof en Sermoen door dien grooten Predikant. Maandag, 26, in de Kapel-der Zwarte Zusters, ten half zes Lof en Franscli Sermoen door den E. H. Gollin. Maan dag is te St Nikolaas de kerk van St Joseph plech- tiglijk ingewijd. Het opperhoofd der anglikaansche sekte in Lima, (Peruvia), is katholiek geworden, 't Was een Man van hooge achting bij de Protestanten. Zoo gaat het: de afval der katholieken wordt libe raal, geus of protestanten de beste Protestanten komen tot het katholiek geloof. Daarbij, 't is nog nooit gehoord dat iemand opzijn sterfbed Geus of Protestant is geworden; daarentegen, er zijn, God lof, duizende bewijzen van Geuzen en Protestanten, die op hun laatste' oogenblikken de waarheid van 't katholiek Geloof hebben gezien en erkend. De Eerw. Heer De Mol, pastoor van Waar- beke, is den 18 april, na eene lange ziekelijkheid, overleden in den ouderdom van 65 jaren. Den 22 april is, na eene hevige ziekte, in den Heer ontslapen, de Eerw. Heer De Vreese, pastoor van Oordegem en eertijds pastoor van St-Denijs- Westrem. Hij was ruim 63 jaren oud. Priesterlijke Benoemingen. De Eerw. Heer De Sadeleer, onderpastoor le Lovendegem, is on derpastoor benoemd te Wetteren, in vervanging van den Eerw. Heer Pycke, die met de geestelijke zorg der Vlamingen te Parijs wordt belast. De Eerw. Heer Palapratte, pastoor van Rus- signies, is, als opvolger van wijlen Kanunnik Goossens, directeur benoemd van de Zusters Apos- tol innen te Gent. Groote nationale belgisclia bedevaart tot O. L Vr. van Gourdes. O. L. Vr. van Victorie, O. L. Vr. van Chartres, den H. Martinus (Tours), de PI. Radegundis (Poi tiers), den H. Vincentius a Paulo (Buglose), O. L. Vr. van Betharam, den IP. Serninus (Toulouse), Paray-le-Monial. Algemeene Schikkingen. Vertrek uit Bergen (Mons), Woensdag 9 Juni, ten 7 ure 's avonds. We derkomst aldaar, Zaterdag 19 Juni ten 4 ure 's na middags. Prijzen der reis, heen en weer le klas 210 fr., 2e, 165 fr., 30, 105 fr. Alle verzoeken van inschrijving moeten verge zeld zijn van den volledigen prijs van den coupon, met aanduiding tevens, op een zeer leesbare wijze en in volle letteren, van den naam en voornaam des inschrijvers, alsmede zijne woonplaats en de aanduiding van het postkantoor. Voor verdere inlichtingen eninteekeningsbericht of prospectus, gelieve men zich te wenden- tot den bestuurder-inrichter den heer L. Henry, O. L. Vr. Goedertierenstraat 7, te Bergen (Mons). KRONIJK VAN AALST. Katholieke Schoolpenning Vergadering der Leden, maandag 26 april in 't Brouwershuis, bij M. Vernimmen. Zondag, ten 2 ure is'tde Begrafenis geweest van M. Michel Schelfhaut, zangmeester der groote kerk en Directeur der Jonge Garde zelden zag men meer volk bij een Lijkplechtigheid; d'hoogzaal was in rouw gesteld,en henevens de Geestelijkheid en d'achtbare Familie, een groot getal Stadsgeno ten die bij M. Michel lessen van Muziek hadden genomen, en talrijke andere Vrienden die 't ka rakter en de talenten van den Overledene vereer den, volgden zijn stoffelijke overblijfsels tot op het. Kerkhof, alwaar M. Van Wambeke, als Voorzitter der Koninklijke Harmonie, de Lijkrede uitsprak. Dijnsdag achternoen is inde Kattestraat bijna een malheur geweest; de voituur van 't huis-Cu- mont reed naar de statie, met volk van de Familie; 't was M. Charles Cumont die bestuurde, en thal- vent de straat, er kwam een mankement aan 't wiel, 't rijtuig stak voorover, en gelukkiglijk, men kon de peerden bijtijds stilleggen. Den Zwarten Dirk. Dirk, meester Dirk, 't is zoolang dat wij van U Jniets meer gehoord hebben wat denkt," wat raadt gij tegenwoordig Wat ik bijzonderlijk deze week ^gedacht en erdacht heb, is 't volgende: - - Veel Koningrijken en Besturen heb ik zien vallen, omdat ze te 'veel bewierrookt werden; de vleierij heeft er veel in hunnen ondergang getrokken; nog NOOIT is een goed Rijk of een Bestuur gevallen, ten gevolge van de waarheid gezegd en beknibbeld geweest te zijn De vleierij verlamt en doodt; de Waarheid geneest en versterkt; Land, 'k verwacht u do naaste week. Een Omreisje van Peerlala in 't Land van Waas. 1. Ons Peerlala had veel gehoord Van 't kleine Belgenland, Hij stapt 'ne zekeren dag aan boord Drukt vriend' en maag' de hand En 'k zei: 'k vertrek nog voor de noen 'k Ga daar 'ne keer een toerken doen. Eens zien, zei Peer la la sa sa, Eens zien, zei Peer la Ia. 2. Hij landde aan de vlaamsche wal^ Al van des Scheldestroom Het zicht beviel hem bovenal, Ontwaakt, als uit een droom, En riep schier vol begeestering uit Wierd zoo een land de geus te buit, Spijtig, zei Peer la la sa sa, Spijtig, zei Peer la la. 3. Hij zag de velden rijk bedeeld Door Gods milddadige hand. En 't volk zou hier zijn onbedeeld Van geest, de ploeg verwant Neen, Waal,steekt dat maar uit uw hoold, Schoon men hier nog in God gelooft, Niet dom, zei Peer la la sa sa, Niet dom, zei Peer la la. 4. Ook Peer la la is van chez nous (Zoodus een groot verstand), En zag dan ras waarom en hoe De Geus al op dees land Braakt al zijn gal en laster uit.

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2