Builenlandsch ueuvvs. Kleine Revolutie te Rijssel. Binnenlandsch Meuws. c i Moordenaren. 't Gerucht liep te Middelburg dat de vermoedelijke moordenaar van Piternella Cornells van IJzendijke, onder Zierikzee zou aange houden zijn. 't Is zekeren A. Bliek. Dander week is te Lembecq, tegen Halle, een dochter uit een pachthof, Louisa Hap, wreedelijk vermoord in de schuur hunner woning, verwurgd met ceneu handdoek. Als moordenaar werd ge presumeerd den knecht der hoeve, Frederik De Coster, een oude soldaat die in zijn veertiendagen was en besloten had zich op Louisa wreken. De Coster was gevlucht, maar de Justicie was op zijn spoor ge- raakt en zaturdag achternoen ontwaarden 2 policie-agenten hem te BSrgen, rond halt vier van den achternoen, in een herberg; de twee I policiemannen lieten De Coster uitgaan en als hij op straat was, een hunner riep: Frederik! - De Coster keek omhij had zich verraden. „'Hoe is uw naam? vroegen zij. De Coster, was her antwoord. Volg ons naar 't Policie-bureel rHa, ge zoekt mij; welnu, ik ben de moordenaar van Louisa •Hap, van Lembecq. Men deed hem de menotten aan én leidde hem in 't gevang, alwaar hij zijn afgrijselijk schelmstuk bekende, om rede, zegde hij, dat Louisa kwaad was op hem en de schuld dat hij doorgezonden was. Na zijne misdaad had hij een kas opengebroken en maar 10 fr. ge vonden. Nu was hij zonder 'ne eens geld in zijnen zak. MOORD TE LEMBECQ. Het parket van Brussel heeft dijnsdag eene derde maal naar Lem- becö geweest, ditmaal in gezelschap van den moordenaar De Coster. De rffagistraten zijn met den trein van 12 ure vertrokken. De Cos- ter had met vier gendarmen in een voorbehouden kompartiment plaatsgenomen. EeHc%lrijke menigte wachtte de aankomst van den trein aan de statie ta^embecq af: de orde werd echter niet gestoord. Van d'e statie heeft het parket zich onmiddellijk met den misdadi ger naar de hoeve der gebroeders Hap begeven. De Coster werd eerst gebracht in de kamer der ongelukkige Louiza, alwaar hij on dervraagd werddaarna bracht men hem naar de schuur, waar de moord gepleegd is. Op het verzoek der magistraten, heelt De Coster al de omstan digheden der misdaad verbeeld. Omtrent 2 1/2 ure namiddag ver liet het parket de plaats der misdaad. Aan de statie werd de moor denaar op de uitjouwingen der menigte onthaald, en de gendarmen hebben hem tegen de woede der dorpelingen moeten beschermen. De Coster heeft de grootste onverschilligheid aan den dag gelegd, in de kamer van zijn slachtoffer, en in de schuur waar hij zijne af schuwelijke misdaad gepleegd heeft. Hij was niet het minst ont steld, hij lachte zelfs, en schaamde zich niet, de walgelijkste ge sprekken te houden. Toen hij in de statie was, zegde hijIk zou willen dat men mij in het midden van het dorp ophing; het is mij gelijk, vandaag of morgen. Hij voegde er bijik ben tevreden over hetgeen ik ge daan heb, en ik zou nog opnieuw willen beginnen. Toen hijin-den trein stapte, die hem terug naar Brussel moest voeren-,"?iep hij nïtFvoor Lembecq! T0.NGEREN, 27 april. Men schrijft uit Asch aan den On afhankelijke: Verledene week, in den nacht van donderdag tot vrijdag, zijn in onze gemeente verscheidene diefstallen en pogingen tot diefstal gepleegd: ic Men heeft den offerblok opengebroken onder het Ktistusbeeld aan de kerk naast de pastorij; 2C door een muur van andërhalven steen dik zijn er kwaaddoeners gedrongen in de woning, nevens het huis van den burgemeester, men heeft er echter niets gestolen; 3e in de Baijenkapel zijn twee kandelaars ge stolen en de offerblok geleedigd; 40 in de nabijheid der gendarmerie heeft men nog eene kapel opengebroken en den offerblok geruimd; van het huis gezegd de Wijngaard heeft men de deur in het midden doorgebroken. GENT, 28 april. Men meldt uit St-LaureysVerleden zon dag heeft zekere Emiel Van Hyfte, landbouwerszoon, een messteek in den bil bekomen. Eerst dacht men dat de wonde zonder gevaar was, doch maandag nacht kreeg de gekwetste zoo geweldig de koorts, dat men voor zijn leven vreesde. Hij is naar zijn huis niet k»H)en overal---cht worde:. -9r. Jaijc-r-mcf* -i-•-« gemeente, uiv. ...as verscneiaene veroordelingen hebben onder gaan voor mishandelingen. Zij schijnen naar Frankrijk gevlucht te zijn. CHARLEROI, 28 april. Een erg ongeluk heeft gisteren na middag plaats gehad'óp den ringspoorweg te Jumet. De vrouw van een bareelwachter is door den reizigerstrein, die ten 3 ure 7 m. te Charleroi aankomt, verpletterd: de dood was oogcnblikkelijk. NAMEN, 27 april. Zaterdag omtrent den middag is te Ar- bre een hevige brand ontstaan in het boseh Castagne. In weinige oogenblikken waren twee. hektaren hout door het vuur vernield. Ongeluk heeft die brand 'een menschleven gekost. Nauwelijks hadden wij de bergvlakte van Castagne bereikt, verhaalt een oogge tuige, of wij bemerkten een man te midden der vlammen: het was de een-en-tachtigjarige grijsaard, J. Pirson, van Bessine, die ge- heele dagen in het bosch doorbracht. Een toeschouwer, Ch. Colpé, bewogen door de noodkreten van den grijsaard, drong moedig door het vuur heen, en gelukte erin den ongelukkige te redden. J. Pir son ademde nog, doch eenige oogenblikken later bezweek hij aan zijne verschrikkelijke wonden. Men denkt dat het slachtoffer in het bosch vuur heeft willen maken om zijn koffie te verwarmen, en al- zoo den brand veroorzaakt heeft. BRUSSEL, 26 april. M. Duchatel, minister van Frankrijk te Brussel, is gisteren door den koning ontvangen, aan wie hij zijne terugroepingsbrieven overhandigd heeft. Hedenmiddag werd de' Londenscheplein, te Elsene, in op schudding gebracht door eené moordpoging, gepleegd op de tweede verdieping van eene herberg, la Ville de Londres. Een hotelbe diende, Laurent N...., oud 25 jakr, had verscheidene revolverscho ten gelost opeen twee-en-twintigjarig meisje, Marie R...., met welke hij in betrekking was. Marie R...., eene keukenmeid, bevond zich sedert eenigen tijd zonder werk en woonde thans bij hare zus ter in de «Ville de Londres. Zondag reeds was Laurent Nmet een pistool gewapend, het meisje komen opzoeken, doch men had hem alsdan het wapen kunnen ontrukken. Het meisje is door twee kogels in den schouder getroffen; hare wonden zijn gelukkig niet gevaarlijk. Na de moordpoging had N...., de vlucht genomen, doch hij werd weldra aangehouden en naar de gevangenis gebracht. Hij heeft bekend dat hij uit jaloezie behandeld heeft. Soeténs.denkommissionnarisvan Leuven,beschuldigd van moord op zijnen gezel Heecks, is tot 2 jaar kot en 5o fr. boet veroordeeld. De Rechtbank is genadig geweest, omdat het slachtoffer uitgedaagd had. Er is te DENDERMONDE uit 't water gehaald 'ne soldaat van 't eerste regiment jagers te peèr'd, in lijken; 't lag al 2 maanden in 't water. 1 Op SLOO, niet ver van :Rotterdam, is een groote hofstee afge brand; 39 stuks vee, waaronder 17 peerden,kwamen in de vlammen om. Terwijl de trein van Parijs, donderdag morgend, eenige mi nuten stil hield in de statie te Namen, werd uit denfourgon van der treinoverste eene enveloppe gestolen, bevattende i5,ooo fr., bestemd voor een inwoner van Namen. De dader is tot nu toe niet ontdekt. KERKELIJKE STATES. j Omtrent zes ure 's avonds, zijn vijf' of zes slechte i kerels in den hof van M. Lefort gedrongen, na de poort in de Muyssartsti aat te hebben opengebroken. I Bier begonnen zij te tieren van: Weij vul de Jèsutetei De Fransche Bedevaarders bij den Paus. j Weg met Lefort'. en do boomen en planten in don hof te Ongeveer twee iienjonl pelgrims orden zondag j breken. Iïen dienstknecht kwam toegcloopen, Joch (je door don Paus ontvangen. Ziehier volgens de Agoncia eerlijke Ilnvas eenige bijzonderheden nopens die ontvangst. Rome, 25 april, 's avonds. Do Paus heeft heden 165 fransche pelgrirltë. 0111- Talrijke geloovigen hebben zich Dij de bedevaarders gevoegd. Er waren in alles ongeveer duizend perso nen. De Paus was omringd van gansch zijn hof. De markgraaf de Damas las, in name der fransche pelgrims, een adres van verkleefdheid aan Zijne Heiligheid; het adres zegt, dat do katholieken van Frankrijk zullen overwinnen, omdat zij do aanhou dendheid bezitten. De Paus heeft eenige woorden in het fPansch geantwoord. Hij hoeft Frankrijk eene katholieke 011 bij uitmuntendheid edele natie genoemd. De Union van haren kant ontving hot volgend telegram Rome, 25 april, 1 uur 30 's avonds. De Paus heeft tot de fransche pelgrims gezegd Wij beminnen Frankrijk, dat allo recht op Onze liefde heeft. Uwe tegenwoordigheid alhier vervult Ons hart met troost, waaraan Wij groote behoefte hebben,want de gedurige aanrandingen in Europa tegen dé Kerk bedroeven Ons. - Wat Frankrijk betreft, Wij zijn tonder vrees niet voor dit land onder godsdienstig oogpunt; het is met de ziel vol bitterheid en tranen in de oogen, dat Wij God bidden het onweer te willen stillen, dat aan 't woeden is en de vrede en de rust weer te g-wen. Doch, met Gods hulp, zullen Wij in den strijd aan onzen plicht niet te kort blijven; zonder flauw hartigheid volbrengen Wij onze zending. - Even ais Onze voorgangers verdedigen Wij do belangen van den godsdienst, welko de belangen zijn der volkeren. De annalen der eeuwen bewijzen, dat het tijdstip, waarop Frankrijk het meest roem verwierfen het moest inwendige vrede genoot, ook dit was, waarin de zending derTüerk met do meeste vrijheid geschie den kon. De Paus hoeft geëindigd met de bedevaarders aan te moedigen tot aangekleefdheid en getrouwheid aan de Kerk en hoeft de bisschoppen, de priesters en gansch Frankrijk gezegend. ITALIË. ROME, 28 april. Eene verschrikkelijke ont ploffing heeft den 20 dezer te Allessandrië plaats ge had. Het magazijn van eenen drogist en dat van eenen horlogiemaker zijn in de lucht gesprongen. Elt personen zijn gedood en zes bekwamen erge brand wonden. Men denkt dat dynamiet, welk in den kelder van den horlogiemaker bewaard werd, de ontploffing heeft teweeg gebracht. ENGELAND. ENGELAND. Het nieuw ministerie der Whigs is voor goed samengesteld; Gladstone is president van't kabinet; de radikalen, niettegenstaande al hunnen arbeid en hunnen eetlust, krijgen- maar een mager broksken van 't vet schotelken. Lord Ripon, onlangs tot het Katholicismus bekeerd,aan- veerdt den post van onderkoning in Indië'. Donderdag om 2 ure is het nieuw Parlement geopend, doch zonder troonrede. Koningin Vic toria ziet met spijt haren vriend Beaconsiield het bestuur verlaten. De Kamer heeft 'nen president en 'nen SPEAKER gekozen. LONDEN, 27 april. Te Londen is rt.en bezig met liet veranderen van het plaveisel in yemhillende straten. Bondstreet en Jaraesstroet zijn ^rceds met h "tien bakker. ir 1.^3 strntan nieuwe bestrating, die veel zindelijker en aanmerke lijk het gerommel der- rijtuigen vermindert, zeer inge nomen. De bewoners der andere wijken hebben zelfs aangeboden eene hoogere belasting te betalen als ook in hunne straten het plaveisel veranderd wordt. De langste redevoering, welke ooit in een par lement werd uitgesproken, is waarschijnlijk die, welko M. Cosmos, verleden week, in de Kamer van Engelsch Colombië heeft voorgedragen. Niettegen staande honderdo onderbrekingen, heeft gemelde afgeveerdigdo zonder ophouden zes-en twintig uren gesproken. In het jaar 1879 hebben in Engeland door schillende spoorwegongelukken 1032 personen het leven verloren en zijn er 3513 gekwetst (geraakt. Er hadden 37 botsingen tusschen reizigerstreinen plaats. FRANKRIJK. De dweepzieke Paul Bert stelt aan de Kamer voor van geene uitzondering meer te maken voor den militairen dienst ten voordeele der seminaris ten en onderwijzers. Het goevernement is mis noegd om dit voorstel, het heeft al embras genoeg en ziet genoeg welk gevaar het is het godsdienstig gevoel van Frankrijk zoo diep te kwetsen met die hatelijke en buitensporige wet. lie mishandelden hem. Een hunner dreigde hem meteen groot mes te doorboor^n. Eindelijk kwa men eenige buren- op het lawaai toegeloopen en de indringers namen de vlucht. Eene in den hof gevonden klak zal waarschijnlijk tct het ontdekken der plich- tigen geleiden. Op hetzelfde oogenblik verloste een advokaat, M. Villaret, op de plaats Rihour, tweo geestelijken uit de handen eoner bende woestaards. Do 'twee priesters volgden den advokaat tot op de markt, waar een agent van policie hem verzocht het polieio- bureel binnen to treden; doch M. Villaret weigerde, zeggende, dat hij als lastbetalend burger het recht had priesters te verdedigen en vrijelijk door do straten der stad te wandelen. Op de Groote Merkt, wilden eonige slechte kerels hem dwingen te roepen: Leve do Republiek! Nooit! antwoorde M.Villaret. Eindelijk kon hij deor tusschenkomst van den midden-kommissaris zijnen weg voortzetten. Geheel den nacht doorliopon bopden manii'esteer- ders de straten der stad, al huilend en tierende en vuile liederen zingend, die lion in gewonen tijd in de gevangenis zouden gebracht hebben. Nu mocht men ongestoord doodsbedreigingen uitbraken, zooals: Wij zullen worstenvleesch makon var de Jesuie- ten! De Jesuieten en de rijken aan den lanteorn! Een vijftiental procesverbalen werden opgemaakt tegen de plichtigen; doch zal men er wel gevolg aan- geve']!-' vraagt de Propagateur; wij twijfelen er aan, antwoordt hij verder. Wat kunnen wij nog van eene overheid verwachten, die diep genoeg gevallen is, om het leven der burgers niet meer te durvon beschor- men? Ziehier eene andere schandalige gebeurtenis, door hetzelfde dagblad verhaalt: Een jongeling, M. de L., keerde rustig naar huis, toen hij door een der manilësteerders werd nagewe zen, onder den uitroep van: Ziedaar een calottin! Aanstonds herhaalde het gepeupel Ziedaaar een calot tin! Er werd geroepen: Weg met de priesters! Dood aan den paap, den Jesuiet! Laat ons hem ophangen! En de geleiders dier benden dronken gemaakte ke rels, doen dezen, volgens hunno loffelijke gewoonte gelooven, dat M. de L. geroepen heeft: Weg met de republiek! - Nu verandert het geschreeuw in kreten van woe de. De arme jongeling wordt aangevallen, zijn hoed wordt afgeslagen; men ontneemt hem zijn wandelstok en het regent slagen en stompen op het ongelukkig slachtoffer. - Roep leve de republiek! Papengebroed! huilt de menigte; of wij vermoorden u, Dood aan den Jesuiet! Vermoordt den Paap! Dood dood! en de arme jongeling om zijn leven te redden, is verplicht te roepen: Leve de republiek! Eindelijk kon de arme jongeman een tabakswinkel binnen vluchten. Doch hierook vervolgden hem de moordenaars. Doch eenige moedige burgers bescher men hem. Nu begint het volk tegen deze te huilen en het hoofd van den calottin te eischen. Intusschen had deze gelukkig onder eene vermomming weten te ont snappen Er was order gegeven dat al de Staatsscholen met hunne kinderen aan de Statiën moesten zijn waar Minister Ferry voorbijreed; en de les of 't bevel was van te roepen: Vivele Ministre!.... 't Is pront! Maandag wilden de gendarmen te Roanne twee dieven aanhouden, doch lit scheen het volk niet aan te staan, want men begon van alle kanten toe te stroomen en te roepen Weg met de gendarmen Slaat ze dood Het volksgedrang werd eindelijk zoo groot, dat deze hunne sabels moesten trekken entwee pistoolschoten in de lucht losten, eindelijk kwamen ter huln- luit-^jyUcJïi^p nojitor nog lang, dat hét'ongehoord was kiezkrs aan te houden. liefdadige werken, stelde zij zich aan 't hoofd van inschrijvingslijs- ten, waarop de hovelingen de6 Keizers en hare gezellinnen voor groote sommen teekenden. In ons begin van ons verhaal hebben wij gezien dat Fedora een broeder had, Maximus genaamd, een zwie rige lichtzinnige jongeling, officier bij de Keizerlijke LijfwachtFe dora bracht het zoover dat hij zich bij de beweging aansloot en lid- maat werd der samenzwering, onder den naam van Vrijmaking en Verlossing van Rusland... Zulks moet den geachten Lezer niet ver wonderen, als hij overweegt dat 't Russisch Volk sedert eenigen tijd in twee partijen is verdeeld in een partij die 't oud verdrukkings stelsel wilt handhaven, en in een partij die vooruit wil met de he- dendaagsche vrijheid en beschaving. Als de Syberiaansche 't handteeken van den officier der Keizerlijke Lijfwacht naar 't Geheim Komiteit zond, lag 's anderdaags op haar tafel een kort bericht, waardoor zij uitverkoren werd om deel te maken van 't Geheim Komiteit. Die twee aanwervingen waren haar fjroefsluk; dag en uur als zij den eed mocht afleggen, zouden haar ater bekend gemaakt worden. (Wordt voortgezet.) Zondag laatst deed Ferry, de Fransche gevoei- erde Van Humbeeck, een plechtige intrede te Rijssel cn te dezer gelegenheid had de Vrijmetse larij al 't gespuis dier groote stad bijeengetrom- meld, om in den naam van 't Rijssels volk eene manifestatie te doen voor de wetten tegen de vrij heid van 't Christelijk Onderwijs. Als de Minister toekwam, ze waren daar aan de statie misschien ten getalle van 15,000 en riepen dat de gebouwen daverdenLEVE DE DEKRE TENWeg de Jesuieten!.... Maar 't goed volk was in talrijker getal vergaderd en de geroe pen Leve de Jesuieten! Leve 't Senaat! verdoofden al ander geschreeuw. Zoo ging het voort, tot spijt van de Vrijmetse laars en van den Minister, die zoo geerne naar Parijs zou gaan zeggen hebben: 'k Ben te Rijssel geweesten al 't Volk is er met ons Binst den dag is er geroepen, geschuifeld, ge stampt 's avonds hadden er vergaderingen plaats: de Minister was in een Vrijmetselaarslogie en de Katholieken met 6000 man; de zaal was omringd van 't kanailje; doch de Rijsselsche gingen zonder vrees uiteen,wel vereenigd,traag,in kalmeen weer- dige houding; dees moediggedrag hield 't Geuzen- ras in en belette groote schelmstukken, maar 's avonds laat en 's nachts heeft de Geuzerij haar schade ingehaald met afzonderlijke personen aan te vallen en te mishandelen. In 't kollegie der Paters Jesuieten zijn de ruiten uitgesmeten, een Priester, twee Broeders der Christelijke Scholen, verschelde partikulierezijnaangerand, uitgescholden gestampt en geslagen; 's nachts was het alsof al de duivels der helle uitgelaten waren. Er werd langs alle kanten gehuild: Weg de Priesters! De Jesuieten aan de galg! De rijken aan de galg! Weg den Paus! Schiet ze allen dood! Maakt er worstenbrood van! Ziedaar de feiten in 't algemeen, en ziehier iets in 't bijzonder hetgeen een gedacht geeft van de walgelijkheid der Geuzenpartij in Frankrijk. ONTPLOFFING IN DEN MONTE CALO. De Petit Marseillais bevat bijzonderheden over de ontploffing eenor kardoes met dynamiet, welke dozer dagen in den Casino van Monte-Carlo, te Monaco, heeft plaats gehad. De kardoes zat in een vilten hoed, die onder de penduul hing. De daders waren voornemens van do ontioering, den schrik en de duisternis gebruik te makon, om de ingezette som men en de bank te rooven. Gelukkig bleven de olie lampen branden, om de inzichten der dieven te ver ijdelen. Verscheidene personen zijn gewond, andoren wil den door de vensters springen, eenige vielen in on macht, doch niets word gestolen. EEN VODDENRAPER. Er woont tegenwoordig te Lovallois Clichy, bij Parijs een zonderlinge voddenraper. M. Bordel, o7 jaar oud; heeft eene wonderlijke geschiedenis gehad. Hij werd geboren teNeuchatel in Zwitserland en verliet zijn vaderland, na buiten gewoon goede studiën gedaan te hebben, om zich in Polen te vestigen. Twee jaar later was hij professor in het Instituut der Edelen te Warschau, welke be trekking hij 26 jaar behield, en die hij waarschijnelijk nog zou hebben, zonder de politiek. Hij werd uit Warschau gebannen omdat hij met de revolutionnairen had samen gespannen on kwam naar Parijs, waar hij in verscheidene dagbladen werkzaam was. Daar hij op deze wijze in zijne nood wendigheden niet voorzien kon, werd hij opvol- gentlijk bureeljongen, kolfiehuisbestuurder, en ein digde met bij zijne zuster die handel in vodden dreef, te gaan inwonen. Daar leerde hij den stiel van voddenraper, iets dat men hem nog dagelijks kan zien doen, in den omtrek der Champs Elysées. - BURGEMEESTER. MOORDENAAR. Ze kere misdaden zijn zoo walgelijk en wreed, dat wij soms nalaten deze in ons blad ozer te nemen doch ei- komt een oogenblik, dat er zooveel van gesproken en geschreven wordt, dat wij ons als verplicht bevinden ze aan onze lezers te doen kennen. Zulks was het ge val met het afschuwelijk drama der hoeve van Vil- lers sous-Erguery, die tot hot krankzinnigen gesticht van Clermont behoort. Zekere Estoret, bestuurder dier hoeve en geko/.en meier van zijne gemeente, had een twist gehad met een zinnelooze, sloegdezo zoo geweldig met een stok dat hij hem een arm brak. Eenige dagen later nam de woostaard den krank zinnige in zijn rijtuig, onder voorwendsel hem naar Clermont te brengen, en keerde des avonds alleen te rug, zeggende dat Appart, dit was de naam van den zinnelooze, de vlucht genomen had. Eenige dagen verliepen. Men zegde dat Appart ver moord was. Een veldwachter, die Estoret een veld had zien onderzoeken, ging er graven en vond het lijk van den ongelukkige. Toen men Estoret wilde aanhouden,was deze spoorloos verdwenen. Van den eersten oogenblik dacht men dat hij naar België gevlucht was. En waarlijk, men had geen on gelijk. Mei: 70,000 fr. in den zak was hij later naar Engeland overgosteken en woonde er op eene hoeve, te Cirencester. Hij bevond er zich betrekkelijk in veiligheid, toon hij hot gedacht kreeg, aan den heer Lachaud te schrijven, om raad te vragen; hij verhaalde hot ge val in zijnen brief: volgens Estoret was er geen mis daad geploegd, maar slechts een nieuwen twist was opgerezen tusschen hem enden krankzinnige, die zich iet willende laten geleidon, den maire naar den hals gesprongen was en hem had willen verworgen. Ten einde zicli te kunnen verdedigen zou Estoret op zijne beurt den zinnelooze bij don halsdoek gevat hebben en hem onvrijwillig verwurgd hebben. Hierop raadde de heer Lachaud den beschuldigde aan. zich in handen van 't gerecht over te leveren. Estoret heeft dezen raad gevolgd, en wacht sedert eenige dagen in de gevangenis van Clermont zijn vonnis af. DUITSCULAND, Het Parlement staat op tegen de lastenvermeer- dering welke Bismarck vereischt. Het wetsont werp over het ZEGELRECHT is naar eene komis- sievan2i leden, 't is te zeggen bijna naar de maan gezonden. BERLIJN, 28 april. Twee agenten der gehoime policie van St Petersburg zijn te Berlijn aangeko men, ten einde tweo nihilisten op te sporen, welke uit do gevangenis van Kharkoff ontvlucht zijn. Doze hebben, met behulp van valscho pasporten, de groii- zon kunnen bereiken. Er wordt uit Heiligcnsladt aan rle German ia van Berlijngeschreven,datM. Evers, de lutheraan- sche herder van Urhacli, den 17 dezer zijne dwaling heeft afgezworen en in den schoot der katholieke Kerk is getreden. Deze bekeering werd teweeg ge bracht door de bewondering, vrelke M. Evers ge voelde voor de stadvastigheid der katholieke Kerk in haren strijd met het gouvernement van Duitsch- land. OOSTENRIJK. Geheol Prosburg is in 'opschudding, omdat do beambten der belasting eensklaps de gedeklareerde inkomsten der meeste inwoners vcrtiendubbeld heb ben. Daar de belasting 10 p. h. van het inkomen be draagt, beweren verscheidene inwoners, dat zij thans hun geheel inkomen als belasting moeten betalen. Zonderling is het, dat de expert, die do belastingbo- ambten bij die verhoogde taxatie met zijneri raad bijstond, zijn eigen inkomen van 100 op 625 florijnen verlaagde. De tusschenkomst van het goevernement is ingeroepen. RUSLAND. ST PETERSBURG, 25 april. Te middernacht is aan het kanaal van Ligovka een vreeselijken brand uitgebroken, in eene wijk waar zich bonderde huur rijtuigen en peerden bevonden. De gansche wijk is afgebrand en 10 peerden kwamen in de vlammen om. De oorzaak van den brand is onbekend. St-Petersburg, 29 april. De Regierungsboto logenstraft de tijding, als zou er binnen kort eene uitgifte in den vreemde gedaan worden van eene vijfde serie spoorwegobligatiön 5 p. h. uet officieel bulletiin meldt geene merkelijke ver andering in den toestand der keizerin. Tijdingen te ^t Petersburg ontvangen, melden dat China groote oorlogtoebereidselen maakt. DE NIHILISTEN. Wij lezen in een dagblad de volgende korrespon- dencie, dato 17 «april, uit St Petersburg gezonden: De staatspolicio heeft een boek uitgegeven over de nihilistische partij. Het boek is slechts op honderd exemplaren getrokken en bestemd voor een klein ge tal hooge bedienden van het bestuur. Ik heb het boek in mijne handen gehad; al wat het bevat, kent gij reeds. Na het lezen van dit boek is men overtuigd, dat het de geletterde en welstellende bevolking is, die de propaganda maakt on de revolutionnaire be weging bestiert. Het gouvernementen zijne geheime papieren, be kent het feit; hetgeen echter niet belet, dat hot in zijne openbare akten en oificieele oproepen, voort gaat met de nihilisten, vagebonden to noemen en een gemein voikske. In de Kamer zijn talrijke petitiën toegekomen voor bet Vrijwiili- llgers-Leger. net budjot der openbare Werken is onderzocht en bespraken; M. Van Wambeke, Volksvertegenwoor diger van Aalst, heeft verschelde werken in 't Ar rondissement aanbevolen, 0. a. den ijzerenweg van Brussel naar Lossen,1. Lenoicq.dat hij verbonden zou zijn met Ninove; de vergrooting der statie van Aalst statie die onder deze van eerste klas mag gerang schikt worden; verleden jaar is er ontvangen 850,030 er zijn 17,000 telegrams verzonden de statie van Aalst, zegde M. Van Wambeke, kan moeielijk ver groot worden, waar men het schijnt te willen doen, langs don kant der Vaart, dit zou een besten dig gevaar opleveren, ingezien de route, waar dage lijks meer dan 100 treins circuleoren. De vergroo ting zou dus moeten geschieden langs den linker kant op den Steenweg van Aalst naar Dendermonde kan dit niet, dan zou men een andere plaats- dienon te zoeken buiten do statie en in do nabijheid van 'no groeten steenweg. Na op dees punt sterk aangedrongen to hebben; heeft M. Van Wambeke gesproken over statiën iff Buitengemeenten en namelijk teuofstade, Leeuwor- gem en Baardegem; waarom, vroeg bij, bij gebrek van statiën, houdt men daar niet eeuige oogenblikken stil om "t volk op te nemen, bijzonderlijk op de markt dagen; verder, vroeg onze Representant de vergroo ting der statiën van Sottcgem en Ninove, een post en telegraalbureel voor Erpe-Meire, Vlaamscho Chefs en trein wachters, in plaats van Walen gelijk er nu zijn, en eindelijk recommandeerde hij de petitie van Nijveraars uit Aalst, Ninove, Geeraardsbergon en Lessen, waarin gevraagd wordt eer. doorsteek te Denderbelle op Baasrode en Ath. De Minister van Openbare Werken heeft goed ge luisterd, de vergrooting der statie t'Aalst is een vastgestelde zaak, valt nu to weten waar. Aalst. Aalst wordt een schoone en groote stad; dit ge tuigen al de vreemdelingen die hier komen; spijtig, als ge van de Markt, Molenstraat enz. naar Vaart en Statie gaat, dat ge door 'ne krimp-in moet, door 't smal gangsken nevens de Tulp een geluk van God dat daar dagelijks geen malheuren zijn; do smalste karren kunnen daar malkander niet mij den, en als er een karre, 'ne wagen of een reê liop- pestaken komt, dé passanten moeten zich keers- recht tegen de muur plakken, 0111 niet verpletterd te worden; g'heel de wereld spreekt daarop. 't Hofken der Fabriekplaats blijft in een misera bele positie; d'oude liêkes zijn nog de schoonste en (le beste; is er een schooner en liefelijker plein als de Graanmarkt? Er gaat in 't kort vastgesteld worden, waar de nieuwe Statie der Koopwaren zal komen: aan den Zwarten Hoek, rond Tivoli, of aan de Pontstraatpoort, om met den anderen kant uit te komen op den nieuwen Dam. Verscheide artikels over Aalst blijven voor ons volgend N°. De Kerken en Kapellen van Aalst zijn prachtig uit gesteld voor 't vieren der Meimaand; in de 2 Paro chiekerken is 't Maria-Dienst 's avonds ten 8ure,in 't Kollegie insgelijks 's avonds ten 8 ure, Conferen tie voor 't Mansvolk en Kort Lof... De St Martens- kerk is tegenwoordig een puikstuk van netheid al die Aaisl en zijn monumenten bezoekt, staat vol bewondering voor ons grootsche en prachtige hoofdkerk, die binnen en buiten zoo wel onder houden en opgeschikt wordt; een edelmoedigo ka tholieke ziel heeft nu een geschilderde venster ge schonken, cn ongetwijfeld zullen andere rijke Aalstersclie Familién hunnen naam op zulke ver hevene wijze willen vereeuwigen. Wij lezen in 't Handelsblad van Antwerpen De holleblokken zullen het uitbrengen! De kraaien zullen liet uitbrengen, zegt een oud vlaamsch spreekwoord, dat lieel dikwijls door do waarheid bevestigd werd; in het onderstaand geval waren bet echter, in plaats van do kraaien, een on- noozel paar holleblokken, die eenen dief in de klein hebben gebracht.

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2