Den Zvrarlen Dirk Het Vrijwilligers-Leger. MOORD TE BALEGEM. Men schrijft uit Balegem Eene afschuwelijke misdaad is zondag m onze gemeente gepleegd. Er zijn twee dooden en een derde persoon erg gewond. Sedert eenigen tijd hadden twee jongelingen van Rooborst heides- betrekkingen aangeknoopt met twee meisjes dier gemeente. Zondag ten 9 ure 's avonds, zaten zij in eene herberg op de wijk Den Houte, n met de twee meisjes, wanneer drie jongelingen van dc- zellde wijk de herberg binnentraden. Het waren de genaamden Petrus Smaele, Jozef Vermassen en J. B. Thienpont. Eenige mi nuten nadar de twee jongelingen van Rooborst de herberg verlaten hadden, gingen de drie laatstgenoemden ook uit; of het was om de eersten te achtervolgen, weet men-niet; het onderzoek zal dat punt ophelderen. Zeker is het dat, wanneer zij in het veld gekomen waren, op ee nige meters afstand van het hof der kinderen Danckaert, de twee kerels van Rooborst die zich in een gracht verborgen hielden, hun vroegen: Wat volk? Smaele antwoordde: Goedvolk! waarop de twee van Rooborst hen aanvielen. De eene bracht Vermassen bij middel van een priem, in den onderbuik een zoo diepen steek toe, dat de ongelukkige op den grond stortte en geen teeken van leven meer gaf. Thienpont, die de vlucht nam, werd door den andere met verscheide messteken in den buik getroffen. Smaele bekwam ook vijf messteken, drie in den bil, een in het voorhoofd en een in den linker arm, doch zijn toestand is niet ge vaarlijk. Hij heeft zich nog kunnen begeven tot aan een naburig huis, waar hij het gebeurde verhaalde. De bewoners begaven zich aanstondster plaatseen vonden Thien pont en Vermassen in het koren liggen. Vermassen was reeds een lijk, maar Thienpont leefde nog en vroeg een teug water. Een der kinderen Danckaert schepte een weinig water uit een put, terwijl hij tot den gekwetste zegde: «Thienpont, verwek toch een akte van berouw, gij zult sterven. Thienpont mompelde nog eenige woorden, die de aanwezigen niet konden verstaan, en viel achterover: hij was dood. De twee lijken zijn op eenen kruiwagen naar hunne woning ge voerd. De ingewanden van Thienpont sleepten tot op den grond; zijn onderlijf was letterlijk doorkerfd met messteken. De gendarmen der brigade van Oosterzcele waren maandag mor- gend zeer vroeg ter plaats en zijn er geheel den dag gebleven. Het parket is in den voormiddag ter plaats geweest en is dijnsdag terug gekeerd, om over te gaan tot de lijkschouwing. Volgens men zegt, zouden de daders reeds aangehouden zijn Men meldt uit Balegem, u Mei: Ziehier nadere bijzonderheden over de gruwelijke misdaad welke zondag te Balegem is gepleegd De daders zijn een genaamde Helleputte van Rooborst, die, vol gens men zegt, reeds aangehouden is, en de genaamde Victor Baele van St-Denijs-Boekel, die voortvluchtig is. De daders hebben met eene ongehoorde wreedheid hunne slacht offers getroffen. De genaame Smaele heeft meer dan 5o messteken in den rug, die door de kleederen niet gedrongen zijn. De twee lij ken zullen dezen voormiddag om 10 ure aanschouwd en ook dezen namiddag begraven worden. Reeds van gister vroeg in den mor- gend had men overal de tijding verzonden om de ontvluchting van de daders te beletten. De gendarmen van Oosterzeele zijn van gister vroeg m den mor- gend ter plaats geweest. Die van Zottegem zijn ook in den voormid dag dwars door de velden komen toegereden en hebben hier ook geheel den dag verbleven. De luitenant der gendarmerie van Aude- naarde is ook in den namiddag ter plaats geweest. Meer dan 2000 personen hebben gedurende den dag de plaats bezocht waar de worsteling plaats gehad heeft. De slachtoffers had den er veel bloed verloren. Het gevecht heeft plaats gehad in eene partij koorn. Het gerucht loopt dat de drij jongelingen van Balegem de twee daders tot in het veld zouden achtervolgd en den aanval daar zouden begonnen hebben. Zij hebben het duur betaald. Er is gedurende den dag in de gemeente niet gewerkt geworden men sprak van niets anders dan van de schrikkelijke misdaad, die de gemeente in rouw gedompeld heeft. Vermassen moest dezen zo mer onder dienst gaan. WOORD TE BRUSSEL Dijnsdag is tegen d'Hallepoort te Brussel, de dienstmeid van M. Belleli "id vermoordMijnheer was ten 1 ure uitgegaan; ten haft drij kwam hij terug, riep zijne meid, hij kreeg geen antwoord, ging naar de kelderkeuken en vond er d'ongelukkige wreedaardig ver moord. (Nadere bijzonderheden.) Het parket van Brussel is dinsdag tot laat in den nacht gebleven .1 het huis van M. Bellefroid, in de Hallepoortdrecf, waar de mis daad gepleegd is. Volgens de verklaringen der wetsdoctors, moet de moord begaan zijn omtrent 2 1/2 ure namiddagtoen zij ter plaatse kwamen, was het lijk nog warm. Het slachtoffer is een zeven en-twintigjarig meisje, Catharina Froissart. Eene huiszoeking heeft plaats gehad, doch men heeft niets ontdekt dat de justicie op het spoor van den dader zou kun nen brengen. Men weet alleen dat dinsdag, omtrent 2 ure, namid dag, een man, gekleed met een blauwen kiel en eene klak, bij M. Bellefroid is komen bellen. Het signalement van dien man is in alle richtingen gezonden. Men denkt dat Catharina Froissard de deur geopend en dien man binnengelaten heeft. De misdadiger moet haar van in de spreekka mer tot in de kelderkeuken vervolgd hebben. In den gang heeft hij haar voor de eerste maal getroffen, want de trap naar de keuken was geheel met bloed bedekt. Aan den voet van den trap, bij den ingang der keuken, heeft men het lijk gevondenhet slachtoffer had drie bieede wonden beko men, twee aan de slapen en eene derde in den hals. De policie van Brussel en St. Gilis is in alle richtingen uitgezon den, om den moordenaar op te zoeken. Een inwoner van Waver, met welken het slachtoffer betrekkingen onderhield, heeft zich dinsdag bij het parket aangeboden met twee getuigen, die zijn alibi bewezen op het oogenblik der misdaad. In den nacht van dijnsdag tot woensdag ist'Erembodegem nabij den Brusselschen steenweg, weeral een huis afgebrand, 't huis van Lodewijk Boel; de meubels zijn gered; stal en schuren zijn ongehin derd gebleven; oorzaak onbekend; 't is nu de vierde brand op eenige weken D'ander week is van 't convoi-expres uit Lier naar Aarschot, de treinwachter N° 129, terwijl hij om de kaartjes ging, gevallen, en iedereen peisde hij was morsdood, maar gelukkig had hij maar ee nige lichte kneuzingen bekomen. FABRIEK AFGEBRAND. Te Berchem, bij Antwerpen, is dijnsdag achternoen de fabriek afgebrand van verlakt doek,der heeren Covelaers en 06""=; de brand is vieeselijk geweest, vermits er veel doek, olie, vernis, terpentijn, pek en verf was, de schrik was groot en de schade is aanzienlijk er werkten daar 100 man2 huizekes die er aan paalden, zijn ver nield de meubels en 't spaargeld der menschen zijn erin gebleven. Zaturdag avond is Pieter Meiresonne, herbergier te WAAR SCHOOT, niet ver van de statie aldaar, doodgereden door den trein van 8 uren uit Eecloo naar Gent, en te DEYNZE is daags te voren de mecanicien Maeschalk van een stelling gevallen en kreeg een ge wicht van 85 kilogr. De dood was oogenblikkelijk. Laat een wedu we en twee kleine kinderen achter. r- Is er iets verricht? Meer dan 200 plakschriften ziju afgetrokken; maar wat helpt dat de schelmen hangen er niet alleen aan de muren, ze plakken er op den rug der passanten, de koffijhuizen zijn ervan vergeven zelfs in ons kaserns der Gendarmerie zijn er te vinden. De generaal grolde geweldig. En ziehier wat z'ons aankondigen voor morgenDit schrift is mij daar toegezonden! Leest! Morgen tusschen 9 en 10 ure 's morgends, terwijl de Raad zetelt, zal er op al de publieke plaatsen van St-Petersburg een kostelooze uitdeeling zijn van schriften met het echt verhaal der zoogezegde misdaad' van Vera en het portret der heldinne, Geteekend: het Midden-Komiteit De generaal zweeg eenige oogenblikkent Is wel, zegde hij, 't er ziel; op d'openbare plaatsen; nu hebben wij d'helscheschurken vastwe zullen ons maatregels nemendoe al de pubblette plaatsen militairlijk bezettenwe zullen nu eens zien wie de laatste kaart zal heffen.Niet een der schurken mag ontsnappenW V ""I "i.r-r- 1 Meester Land Wordt de Drukpers nu verwittigd als er open bare zitting is Neen, meester Neen Wat gaan z'in ander steden peizen van Aalst?.... Er zal iemand zeggen: Dat is een klein zaak! neen! neen! 't is een groote zaak van 't Publiek uit d'openbare zittiDgen te verwijderen want die 's morgends mank gaat, zal zekerlijk 's namiddags en 's avonds ook mank gaan. Wat belieft er u, meester Dirk Dat er moet gewaakt worden, Land, en niet gezwegen als er misbruiken opkomen veel besturen, als zij lO, 12 jaar oud zijn, zakken in 't krot der on- rechtveerdige partijschap, Is dat op Aalst, meester 'kZegnoch ja noch neen,maar het dient bijtijd eens neerstig onderzocht, te worden;de menschelijke krank heid is groot; dikv ijls, als or misbruiken komen of onderkruiping der macht, de bestgezinde, de acht- baarste Schepenen en Raadsheeren gelijk Aalst er veel gehad heeft in alle tijden, ze zwijgen om beters- wil, zo vreezen door kritiek d'eendracht te verscheu ren; maar onthoudt dees: dit zwijgen om beters wil is een plichtverzuim; geen eendracht kan blijven be staan, buiten de rechtveordigheid.... Hier zweeg Dirk eenige stonden, dan hernam hij Er is niet veel volk geweest naar de Kunst- Expositie Och, neen, d'Aalstenaars zijn daaraan niet ge woon. D'Expositie was nogtans wel -. ge moot dat schrijven van uwen beeldhouwer Maes. 't Zal gedaan worden, Meester. 10 puike stukjes stonden daar inde kleine bo venzaal ten toon. Het portret van Paus Leo in wijten marmer, is een prachtig en indrukwekkend stuk dit marmer spreekt en leeftEere zij den vervaardiger van.dit stuit Iedereen zegt dat, meester. "t Zal den naam van M. Maes te Brussel ver maard maken; d'ander stukjes getuigen van eene geoefende hand en groote kennis der liehaamsdeelen. 't Borstbeeld van Byl, in gebakken aarde, geeft .ons dien achtbaren Mam gelijk hij wezontlijk is Coecke en Caudron zijn twee grootsche figuren. De Stad heeft z'aangekocht V Eere zij 't bestuur daarom Dat eerste klein stukje, die aanslaat, met zijn papieren muts, zijn pol lepel als sabel in den zak en in den anderen zak zijnen top die uitsteekt, dat is een geestig stukje,een schóone nieuwigheid. 't is aangekocht door M. Ch. Cumont. Do Kunst aanmoedigen, veredelt. Die heeren Cumont, in hun zeiven, zijn nog van de slechtste niet; 't is recht spijtig dat ze zulke leelijke stukken uit steken. De brave werklieden beletten van 's zondags Daar een godsdienstige Confrérie te gaan, en daarna, tegen 't gebod der Kerk, de Christene kinderen voor de veroordeelde schooien opeisschen, brrr! brrr! Ze zeggen, meester, dat do klerken en meester gasten daar de schuld van zijn. Algelijk! de bazen zijn verantwoordelijk! anders zouden die heeren de grootste plaatsen bekleeden, en nu ze versukkelen meer en meer in oen slecht baantje; en hoe zal dat eindigen Als 'ne werkmensch zijnen Heer en God vergeet, als hij zijnen troost niet vindt in de kerk, met zijn ziel en zijn eeuwigheid, met de hoop van een ander beter leven Land, do^ werk mensch daarvan beroofd zijnde, MOET Socialist wordenAch, hoevele bazen laten zich bedriegen en in hun eer en in hun intresten te kort doen door 't Liberalismus. Maar, Meester, 't Verbond had geschreven dat de liberale fabrikanten voor de Geuzescholon MOE TEN dwingen. Een rede te meer om 't niet te doen dit ver bond is genoeg" gekend voor zijn leugens, platheden, valschheden en gemeinheden. En tegenwoordig ligt het onder Judashanden... Genoeg daarvan'... Laat ons voortgaan met d'Expositie-. do tenor, in w'ten marmer, die straatjongen met gescheurde broek,.... .0. hemden éenen brettel kruiselings aan, dat is oen prachtig stukje, een juweel voor een kunstkabinet. Schrijf maar aan M. Maes dat hij voortga met zich ernstig toe te leggen, met te studeeren, met zich gedurig te verbeteren, zijn gewrochten te kastijden en in volle waarheid naar de wezentijkheid te bren gen. Op 't een of't ander stuk valt hier en daar iets te bemerken;'t bool'd van 't zangerken, wat meer verwilderd en verjongd, zou er geen kwaad aan doen.... Summa, summarum, 't is wel spijtig dat zulke Expositie op de kermisdagen niet plaats heeft En wederom zweeg Dirk eenige oogenblikken, en wederom hernam hij De toestand van België bekommert mij. Droef Ju beljaar! Terwijl men 1830 viert, is men bezig met 't werk van 183Ö onder den voet te trappelen.... Ach, Belgen, onafhankelijke, vrije Belgen, waar zij t gij? waar blijft gij? Gij laat u uitplonderen, met slijk be spatten, en ge werpt zulk bestuur niet verre van u af..... Meester, zou er haast geen verandering komen? De vijanden der vrijheid zijn slim, stout en arg listig! zij alleen hebben altijd de Bloedwet verzwaard en nu komen zij weêral honing aan de lippen der kiezers strijken: de 200 fr. worden afgeschaft.. Langs alle kanten de belastingen verzwaard 1400 jongens weeral meer gevraagd, inderdaad schrikkelijke ver zwaringen hebben,... en dan de kiezers komen stree- len met die 2üu fr. af te schaffen... 't Is de streeling der hyena, met haar prooi onder den klauw. Is er dan toch geen redmiddel, moestor Er is éen middel, een hoofdmiddel: Dat de katho lieken, met de belangen der Religie, ook krachtdadig de belangen van Recht en Vrijheid opnemen dat de katholieken durven en willen. En hoe zullen ze dat Met een sterk programma op te maken, dat al de vrije mannen kunnen aannemenmet krachtdadig en onverschrokken vooruit te komen, met de konink lijke macht niet te vreezen. 't Doet mij dikwijls hert- pijn, als ik de verdrukte katholieken, al dien flauwen wierook naar den Troon zie wiggelen... De liberalen aan 't hoofd,kunnen alles;de katholieken aan 't hoofd, kunnen niets,dan leven van hun oud vet; België heeft veel weldaden aan 'thuis van Sakse-Cobourg geschon ken en is weinig herkentenis tegengekomen indien de Katholieken zich misnoegd toonden als ze mogen misnoegd zijn, indien z'hun tanden lieten zien, ze zou den zooveel verdrukking en onrecht niet onderstaan en de speelbal niet zijn eener hof-coterie;... daarbij; van d'Hoven en van de koningen is ten allen tijde weinig goeds gekomen; eu 'ne President voor 't leven is in veel gevallen beter, als 'ne Koning met recht van opvolging... Vaarwel nu, tot binnen 14 dagen ik ga mij serieus met de zaken van de Stad en van 't Land bemoeien Ende nu zweeg do metalen Man. Aalst. Den tten Mei is alhier overleden en donderdag jl. begraven den heer Jan Baptist De Windt, een der zeldzame Aalstenaars van d'ander eeuw, den oudsten Geneesheer, oud Gemeenteraads lid, Voorzitter van 'tKomiteit der Openbare Ge zondheid, Sekretaris der lokale Geneeskundige Commissie, Doctor der Godshuizen, enz. enz. De geachte Overledene verdient elks herkentenis en dankbaarheid, en eene geëerbiedigde nagedachtenis voor de zorgen welke hij meer dan een halve eeuw, met lever en zelfsopoffering, aan de arme zieken, onze stadsgenoten heeft bewezen. Lijkdienst, in St. Martinus-kerk, dijnsdag 25 Mei ten 10 ure; de Vigilen, daags te voren achter 't Lof. PROCES VAN DUIVEN. —Een proces tusschen een sociëteit van Aalst en liefhebbers van Hou- deny, begonnen in 1878, is den 27 April 1. ten voor- deele van Aalst, door 't Vredegerecht alhier ge oordeeld.Wij zullen ineen volgend N°de«Ingezien's- van 't vonnis mededeelen. Voorde liefhebbers van Houdeny pleet M. I)e Wit, thans Rechter, voor de sociëteit van Aalst, M.De Vidts, advokaat te Aalst. AALST. KATHOLIEKE SCHOOLPENNING. Maandag 17 Mei, zijnde 2cn Sinxendag, uitstap naar Gent. Vertrek met den trein van 12 ure 40 minuten. Vergadering om 12 ure in het Hotel de Flandre. De leden der Katholieke Sociëteiten van Aalst zijn verzocht aan het feest deel te nemen. BRUSSEL, 12 mei. De lijst der zellmoor- den te Brussel wordt van dag tot dag groofër. Dinsdag heeft eene herbergierster, van den Gent- schen Steenweg, de fosfoor van eene doos steks- kens in warm water gesmolten en dit vergift uit gedronken. De ongelukkige is heden morgend te midden der verschrikkelijkste pijnen overleden. Die zellmoord wordt toegeschreven aan jalozie. Op de spoorweglinie van Brussel-Zuid naar Charleroi werd, gisteren avond, de vrouw van een baanwachter door .een koopwarentrein getroffen, terwijl zij uit den weg wilde gaan voor een expres- trein, die in tegenovergestelde richting aankwam. De ongelukkige heeft verschrikkelijke wonden be komen; men wanhoopt haar te redden. Een werkman van Fosses was verleden vrij dag bezig een oud geweer te kuischen, dat nog een gedeelte der lading bevatte; hij blies in den loop, en op hctzelide oogenblik ging het schot af en de lading vloog hem in den mond. Het aangezicht van den ongelukkige werd verschrikkelijk verminkt. Het slachtoffer is den volgenden nacht overleden. De wanorders, die te Leuven hebben plaats gehad ter gelegenheid der kavalkade van Half Vasten, hebben dinsdag hunnen afloop gehad voor de korrektionneele rechtbank van Leuven. Zekere V. Massar, uitgever van den Liberal, en die een student geslagen had, is veroordeeld tot 100 frank boete of 1 maand gevangenis. Een andere liberaal, de genaamde Van derHae- gen die een lid der Katholieke Jonge Wacht had mishandeld, bekwam 5o fr. boete of i5 dagen gevangenis. In Februari laatstleden, tijdens de Karnavaldagen, besloten de Leuvensche geuzen eens de katholieke studenten uittedagen door eene goddeloozo en schimp- volle kavalkade maar de studenten, die niet wilden beschimpt worden door het volkje dat zij den mond openhouden, richtten eene tegen manifestatie in en de geuzerij werd uiteengeslagen Een dier liborale helden, zekere heer Pirsoul, figu rant der kavalkade en officier der gard' civiek, kwam 's avonds naar huis, allerhande verwenschingen eu onnoozele bedreigingen tegen de verfoeide katholie ken uitbrakende. Verscheidene studenten die achteraan kwamen hoorden de komplimenten hun toegestuurd en het lot dat hun onvermijdelijk te beurt zou vallen, als de tij gerachtige liberaal zich moest omkeeren. Een hun ner besloot te onderzoeken boe diep do boosheid met den moed in het hart van den heer Pirsoul geankerd lag: hij trekt een pistool uit zijnon zak en schiet het af in de lucht. Daar ligt de geus ten gronde, sparte lend als een bezetene; de studenten dachten eerst aan een ongelukkig toeval, aan kwetsuren, aan doodelijke wonden misschien. Zij bekwamen maar van hunne vrees wanneer zij den heer Pirsoul, na zich lang be tast te hebben, zagen opstaan, omkijken en in allo vlucht het hazenpad kiezen. 's Anderendaags werd tegen den student eene klacht ingediend hij was beschuldigd van moordpoging op den... officier der gard' civiek. Al de geuzengazetten schreeuwden en jammerden dat het hartverscheurend was om hooren! Ziedaar hot onderwijs der geestelij ken; de bisschoppen hebben eene universiteit gesticht om er baanstroopers te vormen de katholieken voe ren ons torug naar de barbaarschheid zal het gou vernement werkeloos blijven en patati, patata. De wreede moordenaar is dijnsdag voorde korrek tionneele rechtbank van Leuven verschenen en ver oordeeld tot... 2ö fr. boet, om een pistool op zich ge dragen te hebben. Nooit is meer gelachen in eene gerechtszaal dan bij het verhoor der getuigen. Zitting te Antwerpen van 10 mei. Ten 9 ure opende de voorzitter, M. J. Van den Beraden.de zitting. Er bestond immer, zegde hij, eene stroom onder de volkeren, eene stroom, ten voordeele van het mili tarism, hetwelk niettemin alle vrijheid en vooruit gang doodt. Deze stroom bestaat elders, hij bestaat ook hier te lande; doch gelukkig werden hier altijd mannen gevonden, die het volk bewezen dat het mili tarism zijn groote vijand is, en die het om zoo te zeg gen bij de hand, tegen het monster ten strijde geleid den, doch er was een middenpunt van handeling noodig en wij hebben getracht dat middenpunt daar te stel len, door het stichten on*.er maatschappij. Dat onze pogingen, alhoewel door velen bestreden, bijval gevonden hebben, bewijzen de artikels in zoo vele dagbladen geschreven ten voordeele van het doel dat wij behartigen, zoo vele petities dezer dagen naar de Kamer van Volksvertegenwoordigers gezon- don. Spreker stolt dankbetuigingen voor aan de dag- en aan de weekbladen, die het overdreven milita rism hebben bevochten, en die het denkbeeld, door de maatschappij vooruitgezet, hebben verdedigd welk voorstel door langdurige toejuichingen begroet wordt. Nu neemt M. Claes het woord. Hij doet zulks met genoegen, zegt hij, om eene zoo schoone zaak als die van het afschaffen der bloedwet te verdedigen; doch hoe schoon de zaak ook zij, deze heeft vijanden en die vyanden zijn nog tweederlei: de openlijke vijanden of militaristen en de onverschilligen. "Wij moeten de eersten door de laalston bestrijden. Het inrichten van een vrijwilligersleger is niet strij dig met de grondwet. Deze zegt enkel dat wij een leger moeten hebben, doch duidt niet aan op welke wijzo dit dient te worden samengesteld. Iioe het zij, de bloedwet die men in 1830 behouden heeft, moet en zal verdwijnen indien wij dit willen. De bloedwet is de dood van alles: sedert 1830 verdwenen reeds meer dan drie duizend millioen inden kolk van het mili tarism, dat integendeel niets vruchtbaars voor het volk heeft opgeleverd. (Toejuichingen.) Onze zaak is niet nieuw; zij was do zaak der Ant- werpsche beweging. Reeds in 1865 vroeg M. Haghe, in den provincialen raad van Antwerpen, de vermin dering dor militaire lasten. het ministerie Jacobs-d'Anetkan (hevige toejuichin gen) mocht het ministerie der Antwerpsche bewe ging, het ministerie der vermindering van militaire lasten genoemd worden. Doch ook daarom moest het vallen, en er werd een onbeduidend middel gezocht en gevonden om dien val te vorkrijgen, namelijk het straatrumoer. Sedert het tegenwoordig ministerie aan het roer is, zoekt men alle middelen om het leger te vermeerde ren en de lasten te verzwaren. Aan die werking, die zich later nog zal uitbreiden, moet paal en perk gesteld worden en dit is het doel dat de maatschappij van het vrijwilligersleger zoekt te bekomen. Bedan ken wij dus het bestuur dezer schoone maatschappij, voor de moeite welke zij zich geeft ten voordeele van allon. (Toejuichingen.) M. J. Vander voort heeft met genoegen gehoord dat het inrichten van een vrijwilligersleger niet tegen de grondwet is; doch waro zulks anders, hij zou nog de afschaffing der bloedwet eischen, omdat zij strijdt togen de natuurlijke rechten van den mensch. De onverschilligen aan onze zaak zijn veelal onder den rijken te vinden, die hunne zoons kunnen afkoopen, maar niet onder de werklieden. Dat ieder oen apostel worde in den kring waarin hij zich beweegt, en wei dra zal iedereen vragen wat wij vragen: een vrijwil ligersleger! (Toejuichingen.) M. Van den Bemden stelt voor dankbetuigingen te stemmen aan M. Coomans. aan den moedigen kamp vechter voor het afschaffen der bloedwet, voor den man, die nog onlangs schreef: Ik zal u overal en tegen wie ook verdedigen. (Langdurigo toejuichin gen. Geroep van: Leve Coomans). Nog wordt het woord gevoerd door MM. Kennes, Ellermans en anderen, die in't kort allen hetzelfde punt bespreken, en waarvan de eerste eenige goede amorikaansche denkbeelden opwierp. M. Van den Bemden, voorzitter, bestatigt mot ge noegen dat er werklieden tegenwoordig zijn in do vergadering, wiens belangen de maatschappij vooral behartigt, hij geeft over liet doel der maatschappij eenige uitleggingen die de algemeene goedkeuring wegdragen. De zitting wordt ton 11 ure gelieven, en liep zeer rustig af. Men meldt ons nog over die zitting dat meer dan 30Ü personen de/.elvo bijwoonden on de bijzonderste punten hevig toejuichten. Do Zaak van 't Vrijwilli gersleger treedt moeren meer voor d'openbare opinio; niemand kan er onverschillig aan blijven, bijzonderlijk de heeren Gekozenen niet, die niet hun eigen opinie, maar de billijke wensch van hun Volk moeten verte genwoordigen. In groote gewichte punten, gelijk het onderhavige, moet in den heer Senateur of Represen tant, het persoonlijke gevoel buigen voor den wil van 't algemeen. De zaak van 't Vrijwilligers-Leger, die ontstond daags nadat Napoleon 1 do Bloedwet inrichtte, die Zaak, opgekomen door de zuchten on tranen van een- gansch Volk?; gedurende straks 100 jaren, die Zaak is thans gesteld, vlak voorde Wetge ving. De tijd der paaiingen voor de kiezingen is uit; er moeten stellige beloften zijn, niet van de zaken te laten gelijk ze zijn, maar van door't Vrijwilligers- Leger den Bloedlast te verzachten en tot zijne Yolko- rnene uitroeiing te werken. Die groote, rechtveerdige zaak is de zaak der Katholieke Partij. Ai de vrije weldenkende Belgen zullen er d'hand aan loenen. Zouaven-Missionnarissen Verleden donderdag werd te Kortrijk in St. Eloy's kerk de plechtige lijkdienst gecelebreerd, door de zorgen der pauselijke zouavenmaatschappij van West- Vlaanderen, tot zielrust van hunnen vriend en wapen broeder M. Julius Van Oost, geboren te Aarseele, op 2 februari 1842, oud onder-officier bij do pauselijke zouaven, vereerd met het kruis van Mentana, kapitein bevelhebber der zouaven-missionnarissen in Midden- Afrika, en overleden te Taborah, op 27 januari 1880. Talrijke vrienden en kennissen waren van alle kanten" toegenomen om eene laatste hulde aan den overleden held te bewijzen. De kerk was allerprach tigst in rouw versierd te midden stond een hooge lijkbaar, langs alle kanten met witte en zwarte be hangsels omgeven en tusschen vier wapentrofeën, waarboven op sabels, bajonnetten en geweeren, de uniformen van den afgestorven-3, als sergeant der zouaven en als kapitein der lmlpmissionnarisson pri kten. De dienst begon ten 10 ure en werd gezongen door den eerw. h. Vandewalle, pastoor van St. Eloy to Kortrijk, bijgestaan door gewezen zouaven: don eerw. h. Vanden Driessche, onderpastoor to Eegeni, den eerw. pater De Myttenaore, redemptorist te Roeselare, en den eerw. h. Vyncke, onderpastoor te Dudzeelo. Na het Evangelie beklom de eerw. h.Paaps, gewe zen aalmoesenier der Zouaven en thans onderpastoor te Antwerpen, den predikstoel en sprak er in edelo en indrukwekkende taal, de lijkrede uit over don dierbaren held. De laatste gebeden werden na de mis gezongen door den eerw. h. aalmoesenier Paaps, bijgestaan door do drie Zouaven-Priestersdaarna word eene broederlijke vergadering gehouden, alwaar de belan gen der Afrikaansche missie breedvoerig besproken werden. ITALIË. ROME, 11 Mei. Over eenige dagen werd, te Rome, op de wandeling van don - Pincio,het stand beeld geplaatst van den pater Secchi, een jesuiet, en tevens de geleerdste sterrekundige der ganscho we reld. Het standbeeld is van reusachiige grootte de trekken van den pater zijn overgelijkend. IJzeren Weg op den Vesuvius. Men spreekt tegenwoordig te Napels, van niets anders dan van den ijzeren weg cp den Vesuvius, van dezes inhuldiging, welke eorlang moet plaats hebben. Nooit zou men gedacht hebben dat menschenhanden dat reuzenwerk ooit konden ten uitvoer brengen. Over eenige maanden was alles naakt en woest, langs de helling des bergs en de reiziger had vijf uren noodig om bij den krater te komen. Nu zijn twee uren voldoende om den top des bergs te bereiken, en den weg wordt deels afgelegd in rijtuig, deels met den ijzeren weg. Van Napels tot aan liet obsorvatorium reist men in rijtuig van daar zet men zijnen weg voort op de zelfde wijze, ongeveer 3200 meters verder, tot aan de statie van den ijzeren weg. Hier heeft leven en bedrijvigheid de stilte van vroeger vervangen. Vijf schoone, rood geverfde hui zen zijn rond de statie gebouwd. Er zal zich hier in 't kort een dorp bevinden. Er zijn verblijfplaatsen voor de bedienden van den telegraaf, een hotel voor do reizigers, die alhier willen vernachten, om het opgaan der zon te zien, eene restauratie-koffiehuis, in pompeaanschen stijl, en eindelijk goede stallingen. De ijzeren weg is 800 meters lang en eindigt op ongeveer 200 meters afstand van den krater. Het ware onmogelijk zonder gevaar hem naderbij te ko men. De helling is zeer steil en duizeligwekkend 40 t. h. voor de 135 eerste meters, 63 t. h. voor 330 andere meters, 56, 52 en 48 t. h. voor de rest van den weg, die bijna lijnrecht vooruitloopt. De rijtuigen worden opgetrokken door een grooten ijzeren kabel. De waggons staan op twee wielen: een van voren en een van achter, gelijk aan de velocipeden. Einde lijk om te beletten dat zij zouden links of rechts om slaan zijn er van onder nog vier groote wielen aan. De eerste opstijging had don i3 april plaats en duurde slechts zeven minuten. DIJITSCHLAND. Volgens een schrijven uit Berlijn aan het parijzer dagblad den Univers, zouden, gedurende de drie eerste maanden des jaars, niet minder dan 150,000 personen langs Bremen en Hamburg naar verre lan den vertrokken zijn. Al die personen, zegt een duitsch dagblad, vluchten do armoede en den gedwongen soldatendienst. ENGELAND. Verleden donderdag werd te Londen eene meeting gehouden, waaraan 5000 vrouwen deel namenver scheidene redevoeringen van gerokte sprekers, om het stemrecht voor do vrouwen te vragen, werden hevig toegejuicht. FRANKRIJK. Tijdingen uit Chambery molden het verstikken van acht cn veertig arbeiders, die aan het graven van een nieuwe nevontunnel op den berg Cenis werkzaam waren. Gelukkig werd men het ongeval bijtijds ge waar. Er werd spoedige hulp gebracht en men ge lukte er in allen, oen enkele uitgezonderd, tot het leven terug te roepen. De overigen bevinden zich bui ten gevaar. NEDERLAND» Gebrek aan Water. Men schrijft uit Zeeland In hot grootste gedoelto van Zeeland, maar vooral in Zwuwsch Viaandoron,

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2