Üe Nihilisten, en hunne Slachtoffers. 21 Zondag 23 Mei 1830. Een-en-Twintigste .Ja-rgung. ©o&sïricnst, - Öaötrlanö, - llrijljciö. Werkstakingen in Frankrijk. Maar 1600 Bureel Achterstraat. Gewoone Annoncen: SO centiemen per rege! Annoncen op do Tweede Bladzijde. 50 de» regol, Berichten onder 't Nieuws. 1 frank don kleinen regel HET LAND r<:,vT" f V., U, V' 5 fr 's jaars, vooraf bet. Inschrijvingen worden op alle tijd stippen genomen rechtstreeks bij ons of door post of briefdragers. VAN De metsers van Lvon weigeren langer te werken. Zij vragen eene vermeerdering van dagloon van 10 centiemen per uur en eene vermindering van dag werk van ééne uur. De timmerlieden van Bordeaux hebben insgelijks den arbeid verlaten. Tc Rouaan is eene werkstaking uitgebersten in het fabriek van M. Qucsnel, te Houlme. Men schrijft uit Rheims dato 18 mei: Heden avond hebben ernstige wanorders plaats gehad. Rond 6 ure vergaderden een vijftigtal werklieden op de plaats Ste-Nicaise en begonnen de stad te door- loopen onder het zingen der Marseillaise. De jagers en de gendarmen moesten tusschenko- men. Bij het verschijnen dezer laatsten. steeg het geroep vanWeg met de jagersWeg met de gen darmen! langs alle kanten uit het volk op. De me nigte werd echter in de voorstad Cerès teruggedre ven, doch niet zonder dat verscheidene soldaten met geworpene steenen gekwetst werden. Het 79c linieregiment en twee batterijen artillerie zijn alhier aangekomen. Aanstonds werden patrouil- len ingericht, die de benden naarmate zij bijeenkwa men, uiteen dreven. Twaalf personen werden aangehouden. Nog grooter onlusten werden gevreesd. Later ontvangen wij nog de volgenden depechen Roubaix, 19 mei. Gisteren roi)fi,j4 ure vergaderden ongeveer 5oo werkstakers, bij 'Verspuit, herbergier te Wattrelos, op de belgische grenzen. Men beweert dat zij er gegaan waren om hulpgel den te ontvangen. Ten 5 ure toonden zich eenige werklieden zeer ontevreden omdat die, welke de fondsen brengen moest, niet aankwam en dat men niet wist of hij komen zou. Heden wordt er van een anderen kant verzekerd, dat de verwachte persoon tegenwoordig was, doch dat hij slechts 23oo fr. had meegebracht: in alle geval er werd geen geld uitgedeeld. Ten 8 1/2 ure waren al de werkstakers vertrokken, doch het gerucht liep te Wattrelos, dat zij heden zouden terugkeeren. De belgische grenzen zijn bewaard door 25 gen darmen, onder bevel van een luitenant. Roubaix, 19 mei. Er zijn tegenwoordig te Roubaix i5,ooo personen, die niet werken, waaronder 12,000 wevers. Een radikaal blad van Rheims zegt, dat de werk stakers vrijdag, zaterdag en zondag, door de troepen zijn uiteengedreven. Zaterdag heeft het volk weer stand geboden. Er waren gewonden van beide zijden. Aan een werkman werd de hand bijna afgesneden; hij werd naar het gasthuis gebracht. De werkstakers riepen gedurig: «Weg met de jagers n «leve het i32e der linie! Daar het 132° linieregiment verdacht was van me deplichtigheid met het volk, is het door het 79e en zes eskadrons dragonders vervangen. Een ander dagblad zegt, dat de troepen de rust- stoorders bij middel van sabelslagen hebben uiteen gedreven, doch dat de toegebrachte wonden niet veel betcekenen. Een soldaat, wiens peerd gevallen is, werd met ge broken been naar het gasthuis gebracht. De maire heeft eene proklamatie doen aanplakken ten einde 't volk tot bedaren te brenger, en de werk lieden aan te manen den arbeid te hernemen. Deze plakkaart werd aanstonds gescheurd en bevuild. Te Roubaix is eene andere.plakkaart van wege de werklieden aangeplakt, waarin de revolutie en de moord worden aangeraden. De plakkaarten zijn geillustreerd met twee teeke- ningen, die op de beide onderste uiteinden zijn ge plaatst. De eene, die van den linkerkant, verbeeldt eene guillotien, een priester en een fabriekanl. De priester houdt een krucifiks in de hand en schijnt den fabriekant aan te manen zich tot den dood te berei den. Onder de teekening'leest men«Aan M. X... (den naam van een gekenden fabriekanl) en aan al zijns gelijken. Op de tweede teekening staat eene galg, waaraan een man hangt. Deze man is de hooldopsteller van het Journal de Roubaix. Het is ten minste hetgeen de maker heeft willen verbeelden; van onder leest men Reboux opgehangen. De twee werktuigen van marteling zijn aaneen verbonden met eene rechte lijn, waarboven te lezen staatWeg der fabriekanten. De Pa trie van Parijs, waaraan wij deze laatste bijzonderheden ontleenen, doet hier opmerken dat de opsteller van 't Journal de Roubaix zich altijd heeft doen onderscheiden door de gematigdheid van zijn schrijven. Enkel heeft hij het gewaagd de werkstakers goeden raad te geven. Moest er eene parochie bestaan waar niet eenen geloovigen naar de kerk gaat en waar niemand de HH. Sacramenten nog wiit ontfangenmen zou daar met recht en reden de kerk en pastorij sluiten, den heer pastor afdanken en hem geene jaarwedde of schadeloosstelling meer betalen. Insgelijks als er eene gemeente bestaat waar niet een kind meer naar de offleieéle school gaat en dat daar niemand een geuzen- onderwijs wilt hebben dan mag men daar ook met recht en reden de school en de woonst van den mees ter sluiten, dien schoolmeester afdanken en men moet hem geene jaarwedde en bijlagen meer betalen Indien gij dan kunt te weeg brengen dat uwe geuzenscholen leegstaan (en dat kunt gij gemakkelijk) zijt verzekerd dat de geuzenmeester zijne matten zal moeten oprol len en dat gij van eenen allergrootsten last zult ont slagen zijn. Over 50 jaren, in 1830, was er in ons land vrede en eendracht; en waar eendracht is, daar is ook ont zag, invloed en macht. Katholijken en liberalen wa ren het eens om de vrijheid uit te breiden en de goe- vernementele macht te verminderen. Het is in dezen zin en met dit gedacht dat zij de grondwet gemaakt hebben. Doch een zeer klein getal katholieke en liberale knornotten en twistzoekers hebben begonnen met te gen tie grondwet te schrijven. Die misaachte en over drevenekatholieken hebben, van in de jaren dertig, geene moeite gespaard om onze grondwet door den Paus van Roomen te doen doemen 'Alle hunne pogrn- gen zijn vruchteloosgeweest gelijk het duidelijk blijkt uit de woorden van den tegenwoordigen Paus Leo XIII. Een zeker getal liberalen, met Facqx aan 't hoofd, hebben nog erger en hardnekkiger-tegen de grondwet geschreven en gewerkt; hieruit is gevolgd: twee dracht, twist en vijandschap. Het is hoog tijd, dat de katholieken en liberalen, gelijk in 1830, zich weer verbroederen en d'handen ineen slaan om al de gekrenkte vrijheden der grond wet in haren oorspronkelijken staat te herstellen Wordt dit met den aanstaanden Jubilé niet gedaan, dan moet men voor altijd welvaart zeggen aan de een dracht en broederlijke liefde, en men moet. zich ver wachten aan nog algemeenere verdeeldheid, aan nog hevigeren twist, aan nog hardnekkigere vijandschap; waaruit noodzakelijk eenen burgerlijken oorlog of de inpalming van ons lief Vaderland door eenen machti gen gebuur zal volgenDit is geschreven met rijp overleg, innige overtuiging en uit zuivere liefde en genegenheid voor den Godsdienst," het Vaderland en de Vrijheid. .-. Men hoort somtijds zeggenhet Land van Aalst is voor het algemeen stemrechthet Land van Aalst is bijtijd Republikaan. Achtbare vrienden! leest met aandacht en onthoudt wel het volgende: het Land van Aalst is eerst en vooral met hert en ziel Roomsch Katholiek, en bet zal voor het Roomsch Katholiek Ge loof, met de hulp van God, ter dood toe blijven schrij ven en strijden onder allevorms vanGoevernementen en onder alle soorten of systemen van kiesstelsels. Omdat gij ons nog beter zoudt verstaan, voegen wij bet volgende hier nog bijhadden wij, gelijk in Frankrijk en elders,het algemeen stemrecht/wij zou den in de kiezingen met denzelfden iover gelijk heden meedoenhaddén wij in Frankrijk geweest onder de Republiek, toen Mac-Mahon President was. wij zou den uit alle onze krachten gestudeerd, geschreven en gewerkt hebben om dien d-tligen man, waaraan niet ëenen Keizer of Koning kan vergeleken worden, te VerdedigenGenoeg gezeid om van iedereen ver slaan te worden. Zekere Representant heeft in eene der laatste zittingen gesproken van 2 millioenen om het paleis Van den Koning te herstellen. De Representanten die nen te weten dat de Koning den onderhoud en ver betering van zijn paleis op zich genomen heeft, als zijne jaarwedde vele honderde duizende franken ver hoogd isConditiën maken wetten; en een gegeven woord moet gehouden worden. Achtbare Lezers, lieve Belgen, liberalen en ka tholieken, bemerkt en onthoudt wel dat het uwe schuld, uwe groote schuld, uwe allergrootste schuld zal zijn, indien de slavendienst, de lotérij en de geu zenscholen in ons Land blijven bestaan. Men zegge en men doe wat men wilt; vasten zeker is het, dat wij in 't kort een leger van vrijwilli gers zullen hebben, ofwel dat iedereen voor zijn lot metterdaad zal moeten soldaat zijn. Metterdaad, dat is te zeggen, in de kaserns liggen, met den ransel op den rug leeren marcheren en exerceren, immers het soldatenleven leeren. Iedereendat is te zeggen, comten en dienstboden, barons en werklieden, milli- onnairs en scboeiers, seminaristen en universitairs, enzoovoorts. In 1876, raadt hoeveel kiezers de Geuzen t'Antwer- pen hadden opgebracht? 1600 TOliek gezegd op een Meeting t'Antwerpen. En alzoo geraakte de Burgemeester van Antwerpen in de Kamers. In 1878 kozen die 1600 rnan doch 't was te veel op te brengen voor al die patenten na de kiezing liet men er 800 vallen;.... wetten maken tegen de katho lieke kiezers is gemakkelijker en min kostelijk, peis- den de Geuzen. i En let er onals ze, ten prijze van zulke middelen t'Antwerpen boven geraken, de liberale gazetten zul len schrijvenBelgenland is met ons! Van dat volk is alles te verwachten Meester Van Hurnbeeck wilt B r ugge dwingen om een school van 60,000 fr. te bouwen en jaarlijks t'on- derhouden.... De Bruggelingen verzetten zich daarte- 1 c-n verklaren dat het bouwen dier school, een on- I redelijke, een uitzinnige zaak zou zijn. I Te Brussel zijn de Geuzen bijeengekomen; Jan- j son begint te klappen; hij krijgt bondgenoten; hij j heeft verklaard dat do wet op de Burgerwacht moet I komen; ia, voegde Van Bemniel erbij, de nieuwe kan- didaat, die zijn kinders ongedoopt laat; ja, de garde- civik moet versterkt worden, om de klerikale reaktie te dempen. Eindelijk heelt Janson 't algemeen stem- j recht verdedigd. In een Land, dat te zwaar belast is, lijden eerst de boeren, burgers en werklieden, en achterna de koop- lieden, winkeliers en grondeigenaarsDe tijd kan i komen in België, dat ae huizen en landen weinig zul- len opbrengen; en wie zal er de schuld van geweest I zijn? De liberale Kiezers, die een Regeering onder- steunen, welke groote zotte kosten doet, de streken I vol legt van bedienden die veel trekken en niets te verrichten hebben.... D'oogen van velen zullen waar- schijnlijk maar open gaan, als 't zal te laat zijn Belgenland is van nu af, al te zwaar belast; de'eige- naar van een huis moet straks den helft der huishuur bij den Ontfanger dragen; en blijft dit Ministerie nog eenige jaren, er zullen krisisson ontstaan, pijnlijk voorde Eigenaars van huizen en landen't Is niet genoeg met altijd die liberaalderij te volgen: er moet eens vooruit gezien worden. DE VRIJHEID, OP ZIJN GENTSCH Gent! Gent! g'hebt xveêr 'ne schoonen perel aan uw kroon gehecht, g'hebt getoond dat gij een beleefde vrije stad zijt.... Van over 14 dagen was er aangekon digd dat de Katholieke Schoolpenningen in uw midden gingen bijeenkomen. Gij verdiendet die eer en dit pro fijt niet; maar vermits de oproep nu gedaan was, vermits er te 'Jent welsprekende en dappere kopstuk ken van den Katholieken Schoolpenning waren.lieten de vreemde Sociëteiten zich gezeggen en ze zouden, op 2"" Sinxendag, misschien met 15000 man te Gent bij eengekomen zijn; om wat te doen? zich aan de statie te rangschikken, met muziek door de straten te trek ken en in een groote zaal hun belangen te gaan be spreken. Er staat in de Grondwet geschreven dat zulke zaken in Belgenland vrij zijn. En wat is er gebeurd, o diepgevallen, valsch en ver raderlijk Gent' Als al de onkosten en toebereidingen gedaan waren, zaturdag deed uw Magistraat een plakschrift afkondigen, waarbij het verboden was, zondag en maandag met meer dan 10 man bijeen te komen. Dit was zeggen aan de vreemdelingen Blijft thuis! En de vreemdelingen zijn thuis gebleven.en ze zullen te Gent niet rneer te zien zijn voor een Verga dering, zoolang er geen ander Bestuur en geen ander Policie is. Een schoon profijt voor Gent Liever elk in zijn stad bijeenkomen, liever in een klein stedeken, als in 't verraderlijk Gent, alwaar overlest d'Internationale met haar roode vlag mocht ronddwijlen en waar de Policie geen achtbare Vreem delingen tegen 't krapule der stad kan beschermen. Dag. beschermen! gelijk op den slag van Oostakker, als de betaalde schurken langs over de koppen der Policie, naar ongewapende en vreedzame vreemde lingen spuwden of met stokken en steenen smeten. En ge zoudt peizen dat de Policie naar die spuwers en smijters opzag: Neen! 'twas: Gaat voort, vreemde lingen! verdedigt u niet, of. Schande voorü.oGent! Schande voor uwMagistraat! te St. Petersburg, te Berlijn, te Londen, te New-York te Constantinopelen.t'Amsterdam waar zooveel Joden wonen, zou een deftige Sociëteit met haar muzieken, vrij en vrank door de straten mogen trekken. Te Gent is dit hedendaags onmogelijk geworden, zoolang er géén ander Regentie is. En't schoonste van d'historie: Zondag mocht een katholiek muziek uit de Walen niet in groep de Stad in, doch Maandag mochten honderde Geuzen op 't Statiepleiu staan, om te zien of er geen prooi in hun handen zou vallen. Gent, Gent, leefde Ledeganck nog, hoe zou hij op u donderen Gij zijt niet meer, Gelijk weleer Dat moedig leeuwennest, 't welk koningen deed boven, De Geuzerij Heeft slavernij Heeft oneer en verval op uwè vlag geschreven Verslenste bloem Uw laatste roem, Wordt door uw eigen volk vertrappeld en vertreden Gij wordt alras Als vuil moeras. Gevlucht door 't deftig volk uit alle d'ander steden. Uit verschelde steden zijn brieven van protestatio naar Gent gezondenDendermondo spreekt met al lergrootste krachtdadigheid. Het feit dat een deftige Vergadering in d'hoofdstad van Vlaanderen onmoge lijk is, dit feit is een openbare schande voor ons Bel genland. Ze zoeken naar een ander stad om er de Vergadering van den Schoolpenning te houden. )~Z( 7e Vervolg. VII. De Plakschriften. Niet een plakschrift mag uitgehangen worden hadden de rus- sische generaals besloten; en ziet, rond den avond, terwijl een gen darm naar 't Paleis der gravinne Fedora trok. met een geheime boodschap, waren de commissarissen van policie der verschillige sektiën bij den generaal Drenteln. Het plan werd daar uitgelegd: Allen schijn van bewaking moest dezen nacht verdwijnen; de portiers die gestadig voor de groote russische huizen staan, mochten er blijven, maar verders,gendarms, kozakken, agenten, moest binnen d'huizen gaan en vandaar op voorzichtige en geheime wijze de straten bespieden. Voor 's ander daags was 't bevel gegeven van de straten en pleinen militairlijk te doen bezetten en afspannen. Aldus zou de bevolking zien dat het Komiteit der Nihilisten iets beloofd en aangekondigd had, zonder het te kunnen uitvoeren. Zoo gezegd, zoo gedaan 't Werd avond en nacht. Dc maan blonk als zilver in een lucht zonder wolken, en deed dc sneeuw schitteren en fonkelen. Eenzaam en verlaten waren de straten: men bemerkte niets dan nu en dan een slede die volk uit de clubs of theaters bracht,en aan de groote huizen, de portiers, tot over den kop in schapenvellen ver borgen, in hun schilderhuizeken gansch onbewegelijk zitten. Bijzonderlijk, langs de breede kaaien heerschtte een stilte der dood, zoo ver als 't oog reikte, zag men niets dan het geblank der dikke vensterglazen en ae lange rij der Iantaarnen. 't Sloeg elf uren. De voorbijganger zou gepeisd hebben, daar volkomen vrij te zijn van alle bespieding. Maar zoo was het niet Van uur tot uur losten zich voor elke venster schildwachten af; z'hielden d'oogen, zonder verpinken, op de straat gevestigd, want kolonel Artamof had goeden loon beloofd, voor die een affiche-aan plakker betrapte, en strenge straf, indien er éen schrift werd uitge hangen. De gendarms, agenten en kozakken wisten door ondervin ding, dat Artamof nog stipter in de bestraffing was, dan in de belooning, en ze waakten, gelijk de bewoners eener hofstee die van dieven en inbrekers is beloerd. Terzelvertijde zat hun opperhoofd in 't kabinet van generaal Drenteln, die zijn rapport aan den keizer schreefArtamof beet op zijn lange kneve'.shairen en volgde met d'oogen dc wijzers der pendule. Wal uur? vroeg Drenteln eensklaps. Excellencie. 11 uren 27 minuten. Zullen de schelmen dan niet komen 't Is te vreczen, Excellencie. Zouden zij iets in den neus hebben Onmogelijk, Excellencie, al ons volk is op d'allergcheimste wijze binnengekomen.zezullen komen en kunnen ons niet ontsnappen. Hebt ge mij niet gezegd dat er sedert 5 ure, geen fenkel schrift is aangeplakt De kolonel der gendarmen knikte ja, en deed teeken met d'hand van stil te blijven: er komt iemand, zegde hij, en schooi voorzichtig de venstergordijn open: Ja er komt iemand. De generaal kwam ook voor de venster. 't Is eenen die zich niet verbergt, zegde hij, hoort hem eens zingen. Ze zagen de koppen der twee gendarms uit hun schildwachthui- zeken, en verder de straat op, een zwarte schaduwe. Ge ziet reeds zijn schaduwe, 't is 'ne voddenraper die in de kroeg is blijven zitten... Gelukkig dat de kaai hoog is, of hij liep nog 't water in. Wat draagt hij daar op zijnen rug Zijn hot, generaal; ziet hem eens landkaarten trekken. Inderdaad, de voddenraper, met zijn houten kas op den rug, kon bijna op zijn beencn niet staan hij waggelde van den eenen kant der straat tegen den anderen, liep op de lantaarnstaken, op de schil derhuisjes. klapte in zijn eigen, tegen de muren, huizen, zong en sloeg met d'armen rond; dikwijls ook leunde hij met zijn twee han den tegen de gebouwen. In een zijner afzeilingen geraakte hij tot onder de venster hunner Ercellencicn, die hem van nabij konden aanschouwen't was 'ne kerel met rosten baard, blauw wezen en zijn klcederen vol sneeuw, gelijk hij gevallen was. Hij sukkelde daar een oogenblik, zuchtte dan gelijk zatlappen die moeielijk voor uitkunnen en strompelde verder. 't Was middernacht. Artamof, benevens zijn gendarms, ging voort met de straat te bezichtigen doch hij werd geen levende ziel gewaar. Indien, zegde zijn oversie, indien gij eens naar 't Ministerie gingt? misschien zijn ze daar gelukkiger geweest. Kolonel Artamol nam zijn dikken 'o verfrak en vertrok; aan de poort deed een gendarm open; Artamof draaide zich om, ten einde den gendarm iets te bevelen, en wat zag hij op het deel der poort, dat in den gang was opengedraaid: Een plakschrift der Nihilisten! hij ging in scheldwoorden uitvallen, en overal waar zijn oogen kej ken, zag hij plakschriften, op-de vensters, op de gaz-lanteerns, op de schildwachthuizekes. Te wapen! te wapen! riep hij, 't is de zatte voddenraper ge weest loopt hem achterna! Aanstonds was de straat vol gendarms en policieagcnten, ze sche nen uit den grond te komen; al de naburige straten werden alge spannen; gendarms zochten rond in alle richtingen, maar de dronkaard was verdwenen; zijn hot werd gevonden, er hing nog een gestijsclde affiche aan. Artamof was de wanhoop zelve, de generaal troostte hem, zeg. geilde: W'hebben 't eerste deel verloren, morgen nemen wij revanche 's Anderdaags van ten 8 ure waren al dc markten en voorname straten van St Petersburg bezet en afgespannen door 't krijgsvolk. Eene groote menigte volks was toegeloopen. De zaak van's nachts werd met lachende monden verteld; de gendarms immers, bot en brutaal voor 't klein volk, waren nu eens vernederd geweest. Generaal Artamof reed te peerd over en vreer tusschen zijn gen darms. en zag met voldoening dat op de. pleinen en straten, buiten de militairen, geen levende muis kon geraken. Rond 9 ure kwam generaal Pankratief toe in zijn slede; hij drukte d hand des kolonels en wenschtte hem geluk, want nu was het klaar en duidelijke dat de Nihilisten hun woord gingen eten. Er lag nog een dikke smoor in de luchtbinnen een half uur, zegde Artamol, zal 't klaar zijn, en 't russisch volk ziende dat het bedrogen is geweest, zal uiteengaan of mijn gendarms. Geen geweld, sprak 't houten been.de keizer beveelt de groot ste zachtheidhij wilt door liefde heerschen en niet door vrees. (Ja, bi: de Russenmaar voor d'arme Polakken heeft hij het hert van 'nen tieger). Generaal Drenteln, antwoordde Artamof, heeft mij dezelfde bevelen gegeven; ten anderen, 't weer is te koud om op straat te blijven staan: 't volk zal van zelfs wegtrekken. Een officier der gendarms kwam nu in galop toegereden. Kolonel, sprak hij, de hand naar zijn hoofd, de uitdeeling der schriften is op de Newa-straat begonnen; ziehier een der papieren, 't welk onze kapitein u zendt. De straat is dus niet geblokkeerd Jawel, 25 kozakken staan aan beider kanten der straat, er is geen ziel in die straat. En die schrilten Ze komen uit de lucht, kolonel. Bliksems, riep 't houten been, doet opzoeking in d'huizen; er moeten daar verraders zitten; dat niemand er in of uitga; wij ko men! Op dit oogenblik ging er een schot af, twee drij vier; 't militair liep over en weer; men zag hier en daar in de lucht den nevel ver dikken, door den rook eener bom, dan schitterde er een gekleurd ding, en op minder tijd als er noodig is om het te beschrijven, zag men de papieren uit de lucht Hadderen, zoo dik en zoo vrolijk als sneeuwvlokjes; ze vielen op de peerden, op de kleeren der kozak ken, op d'huizen, in de vensters, tusschen 't volk duizende handen gingen in d'hoogte, en terwijl Drenteln en Artamof lierden als be zetenen, iedereen op de pleinen en straten van St Petersburg had een schrift, met 't portret van Vera en hare levensbeschrijving. Gravinne Fcdora zat van in haar venster dit tooneel te aanschou wen; bij haar stonden twee vrouwspersonen, hare voedstermoeder Tatiana, een braaf gocdhertig mensch, die voor Fedora zou gestor ven zijn, en haar dochter Paulowna, niet min verkleefd aan 't huis, waarin zij benevens Fedora was opgebracht. De twee vrouwen sloegen hun armen omhoog van verbazing en kermden over den schrikkelijken slechten tijd en de listigheid der booswichten. De gravinne, uitleg willende hebben over die wonderbare zaak, ging in

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 1