Kronijk van Aalst,. j GENT, 10 mei. - De policie onzer stad heeft dinsdag den ge- naamcicn P.'Verhaegen, soldaat bij het bestuurbataillon, aangehou den, op het oogenblik dat hij op den trein stapte voor Antwerpen. Hij was sedert 14 dagen deserteur en had zich plichtig gemaakt aan diefstal met braak en beklimming, van verschillende kleedingstuk- ken en van eene som geld, in een logement dezer stad. BRUGGE, 19 mei. Maandag avond is aan den doorgang, gezegd van 't Grasplein, niet ver van de plaats waar deijzerenwegen van Oostende en Blankcnberghc samenloopen, een schrikkelijk on geluk gebeurd. De echtgenooten Declercq, daglooners, beiden 68 jaar oud, hadden den avond in eene herberg doorgebracht en wilden langs den ijzerenweg naar hunne woning terugkeeren. Een loko- motiel, die rond 11 ure alleen naar Oostende reed, trof hen. De vrouw werd op den slag gedood de man werd gevaarlijk aan het hoofd en in den rug gewond. De statieoverste van Brugge, onmid dellijk verwittigd, snelde aanstonds ter plaatse en deed den gewonde en het lijk naar St Jans-hospitaal overbrengen. KORTRIJK, 19 mei. Een erg ongeval heeft eergisteren plaats gehad op de linie van Kortrijk naar Brussel. De reizigerstrein n°692 die ten 9 1/2 ure te Brussel moet aankomen, is in de statie te Anse- ghem ontriggeld. De lokomotief en de tender werden vcrbrijzeld,en de fourgon en een rijtuig erg beschadigd. De treinoverste Van den Borre, de machinist Haeselecr, de stoker Dewier en een treinwach ter werden erg gekwest. De reizigers zijn er met den schrik van af gekomen. De policie van Antwerpen is op zoek naar een tiental straatka poenen van 14 tot 16 jaar oud, die de foore exploiteeren door al daar de porte monnaics en zakdoeken te stelen van de wandelaars. Vier der jonge deugenieten zijn reeds aangehouden en hebben hunne medeplichtigen verraden. Een der aangehoudenen heeft bekend, verleden zondag een geldbeugel met 3o fr. te hebben gestolen, welk geld de bende opgesmuld heeft in smoutbollen, wafels, enz BELANGRIJKE AANHOUDING TE LAKEN. Onlangs was te Parijs in de bank Bousseman, door een der be dienden een groote diefte gedaan de dief, zekere Girard, was ge vlucht en is maandag te Laken aangehouden zonder verdere com plimenten bekende hij zijnen diefstal, Aoch 't zou hem niet veel geholpen hebben van te loochenen, want eenige dagen te voren was te Rijssel, in't Rood Peerd aangehouden een vrouwmensch, zijne medehelpster, Den 29 april was Girard uit dit hotel vertrokken, zeggende dat hij ging weêrkeeren den 10 mei was hij nog niet te rug, de kamer werd opengebroken, door de policie onderzocht, en bevonden dat er weerdens waren, beloopende tot 1 millioen 723,320 fr.; ze waren uitwisbaar op naam, van groote kapitalisten uit ariJ.s- Vrijdag van d'ander week arriveerde in 't hotel eene dame, rijkelijk gekleed, met 'nen brief van Girard, die zijn reisgoed vroeg; ze werd binnengebracht en vond den kommissaris van policie,die de dreiegge aanhield; ze was rijkelijk van juweelen en geld voorzien, tegen woordig zit ze te Parijs in 't prison, en zal er weldra haren weerdi- gen bondgenoot zien inbrengen. Ze zeggen dat over eenige dagen te Gent, in de Veld straat, een slecht gekleed persoon uit een rijtuig stapte, in 'ne kleêrwmkelging, zich in 't nieuw deed steken en een bankbriefken van '°oo °P den toog smeet, 't Was de Parijsche dief Girard. Van Gentris hijjjp Brussel getrokken en 't is op een zijner uitstapjes naar Laken, dat de champetter Lowie De Ruvter, hem aangehouden heeft. Men schrijft uit AaltreDe justicie is er in gelukt den dader te ontdekken van den moord, verleden zondag gepleegd op den ge naamde Van Overbeke, van Aaltre. Het is zekere Bruno Van Lan- deghem, daglooner te Aaltre; hij is aangehouden door de gendar merie der gemeente, en ter beschikking gesteld van den onder zoeksrechter. Het schijnt dat Van Landeghem volle bekentenissen heeft gedaan. Het is reeds de vijfde misdaad van dien aard, die se dert vier maanden in deze omstreken gepleegd is. DOORNIK, 20 mei. Eergisteren namiddag werd eene vrouw van Ere, die bezig was op het veld te werken, door een kerel aan gevallen, die haar hevige slagen toebracht en op de gruwelijjcste wijze mishandelde. De arme vrouw had nog de kracht naar het dorp terug te keeren, en gaf aan de overheid het signalement van den misdadiger opdit signalement kwam juist overeen met dat van een kerel, dien men door een venster van een huis had zien springen, waarvan de bewoners afwezig waren. Men drong aanstonds in dat huis en vond er drie laden eenerkommode opengebroken eene som van 70 frank was er uit verdwenen. Tot nu toe is de misdadiger aan alle opzoekingen ontsnapt. Tusschen Kortrijk en Harelbeke is d'ander week afgebrand 't hof der kinderen Christiaens; 't peerd alleen is gered: s ander daags heeft de gewezen knecht zich gevangen gegeven, en gezegd dat hij d'onvrijwillige oorzaak van den brand is geweest sedert 2 dagen was hij weggezonden; niet wetende waar gaan, had hij zich te slapen gelegd in de schuur, met zijn pijp nevens hem, waar nog vuur in was. De prochie Velddriel, in Gelderland, is bijna gansch vernield door eenen brandveel schuren, stallen, hooimijten en 38 huizen liggen er in asch; gelukkig dat 't vee in de weiden was, anders wa ren van dien kant ook groote verliezen te betreuren geweest. Te Mechelen, in de statie, ging M. Preat, 'ne chef der werken en zijn helper, voor den exprestrein achteruit, en werden op d'ander linie omvergeworpen door 'ne wagon, die manoeuvreerde: de chef werd licht, maar zijn helper, zeer erg gekwetst.... 't Is op te passen in die statiën, en wel uit zijn oogentezien; want de malheuren zijn er menigvuldig. Op de laatste groote revue der troepen t'OUDENAARDE is ne soldaat over zijn peerd gestuikt, werd de borst in stukken gestampt en zoo erg gekwetst, dat hii korts nadien in 't Hospitaal overleden is. BALEGEM. De wreede gebeurtenissen aldaar, zijn over g'heel Belgenland droef weerklonken: immers, 2 menschen dood, een derde erg gekwetst; en twee andere, met bloedschuld bevlekt: 5 Fa- miliën in druk en rouw. Volgens alle berichten, waren de slacht offers d'aanranders; z'hadden de twee andere bedreigd, als ze nog naar Balegem durfden komen;en op dien rampzaligenzondag avond, ze wachtten hun gedrijen, de twee manskerels af. De daders zijn op de vlucht, waarschijnlijk naar 't fransch, en nog niet aangehouden; 't onderzoek duurt voort; 't zal een zaak zijn voor 't Hofvan Assisen; zekerlijk,'ne mensch mag zich verdedigen, maar als de aanrander neerligt, dan nog die schrikkelijke wraakneming, 't is toch wreed! -Te Brussel aan de Willebroekskaai, is d'ander week, vrijdag, de ketel eener ijzerfabriek gsspronken door de groote hoeveelheid stoom stortte 't gebouw in men heeft uit de puinen gehaald: Hu bert)', als lijk; Wery, erg verbrand, en drij ander werklieden, min gekwetst. WEENEN, 20 mei. De trein, waarmee de keizer van Oostenrijk, over eenige dagen, van Pesth naar Weenen reisde, is ternauwernood aan het gevaar van eene ontriggeling ontsnapt. De lokomotief kreeg onverwachts eenen schok, die zich aan den gehoelen trein roeêdoelde. Na gestopt te hebben vond men onder den wagen een os, die overreden was; oponthoud duurde geen minuut. De keizer sliep zoo rast, dat hij het voorgevallene eerst den volgenden morgend van zijne omgeving ver- de leeskamer, waar de Syberiaansche zich bezig hield. Welnu? vroeg de gouvernante. 't Is nooit gehoord! 't is alsof't kwaad er zich mee bemoeide. En nogtans, allerliefste, 'tis doodeenvoudig; op de Newa ligt eene schuit; van daar worden bommen in d'hoogte geschoten, die bommen springen in de lucht open en doen 'ne regen van schrif ten over de stad dalen.... Ge zult nog ander wonderheden zien Tegen dat Vera voor d'Assisen verschijnt, zal elke Gezwoorne 20 brieven ontvangen hebben, waarin hem bericht wordt datzijn dood vonnis geteekend ligt, als hij Vera durft veroordeelen. Moed, Fe dora, wij moeten Rusland en zijnen Keizer verlossen. Zoo sprak de Syberiaansche en lokte meer en meer de edele dochter in hare netten; ze kreeg er geld van, zooveel zij wilde; zelfs deed de gravinne reeds zaken, die haar aan de sekte begonnen vast te hechten, gelijk 't mos aan de boomschors; 's anderdaags hing de stad vol plakschriften, elke Rechter en Gezwoorne ontving dreig brieven; de rechter Tarakanof ging met een geslepen gezicht de zijne toonen aan den gouverneur Pankratiefen werd van hem gepre zen als den besten der Russen. Tarakanof, die niemand anders dan de gevreesde Nubius was, lachtte in zijn vuist met 't houten been, doch besloot van in een der eerste vergaderingen d'afschaffing van Drentcln voor te stellen. (Wordt voortgezet) Hoe voegt't Verbond zich? zal men vragen. Er is sedert eenigen tijd van gezwegen. Och ja, rede twisten met iemand die liegt om to liegen, die van j deen valschheid op d'ander springt, dal is 'ne moor willen wit wasschen De nieuwe schrijver van t Verbond overtreft hierin al zijn voorgangers; dat is 'ne mensch met een hooveerdig en goddeloos hort, en nu, omdat hij rijkelijk betaald wordt en een oere- plaats in de Geuzerij bekleedt, nu praalt hij gelij k vroeger Balthasar, nu dreigt hij gelijk yrooger Si mon Brutus uit den Boerennrijg; nu vloekt hij gelijk de Joden tegen Ons Heer, den nacht van zijne dood... En vermits wij niet, geljjk hij, met onredelijke woor den antwoorden, met zaken die zooveel te pas komen als'ne sofa in'ne koeistal, wo gaan '_t Verbond van zondau aanhalen als een bewijs van vuige lastertaal, helsche valschheid en blasfemie... Volgens de nieuwe schrijver uit 't Verbond, gaan achter de kiezing van Juni al de vrije scholen vallen dat maakt hij weer wijs aan do Staatsmeesters die zijn Verbond MOETEN lezen en ondersteunen; met dit suikerbolleken moeten ze voorwaarts, trekken aan den geuzenwagon en vroeger schreef hij wol dat do katholieke scholen ellendige, vernepe kamerkes zouden geweest zijn, dat de meesters er van d'eenzaamheid zouden ver droogd hebben; en dat is uitgevallen gelijk iedereen ziet; nadien schreef hij en zwoor op zijn zaligheid dat de Paus van Rooraen de Schoolwet goedkeurt en de Belgische Bisschoppen veroordeelt; nog 'ne keer dat was een waarheid zoo groot als 't tiosch van Bug- genhout.... En nu, achter Juni, 't is ermee gepast t orakel uit 't Verbond schrijft en zweert hot... Maar, de Meester, de Grootmeester heeft nog ander dingen geschreven; optellende hoeveel Religieusen er in België zijn, vindt hij er 30,000 en roept uit: 30,0001 't is genoeg om een geslacht te vergiftigen 30,000 broodbedervers! 30,000 schooiers, jeugdverprossers, luiaards, rusiezoekors, twiststokei s en hinnenpalmers van erfenissen. Van 't ongediert der papen, verlost ons Vaderland. Die woorden staan letterlijk in 't Verbond gedrukt. En zulke gazet MOETEN de Staatsmeasters ondersteunen! zulke gazet hebben 20 Staatsmeesters van rond Aalst wekelijks in hun huis. We willen hier niet onderzoekeu of't getal dor 30,000 juist isjmaar zijn er zooveel,we bedanken er den hemel om, omdat or dan 30,000 menschen zijn die met liefde en zelfsopoffering, hunnen evennaasten helpen in zijn lichamelijke en geestelijke noodwendigheden. Dat er 30,000 Belgen zijn, die onderwijzen,preëken en biech ten, dio Missiën gaan geven, die d'ondeugden bevech ten, en die niets vragen dan hun dagelijks brood en een ruw kleed; die de ziekenoppassen in gasthui zen of bij partikulieren, die do kinderen van t volk onderwijzen met de vurigste teederhoid, die bidden en God loven zelfs in d'uren des nachts, om zoovele geuzenbaldadighedon uit te booten dat er 30,000 menschen aan dit werk bezig zijn, verliest Belgenland daar iets bij Ach, indien er wat minder waren, die voor den preekstoel niet meer te zien zijn, die nooit in den biechtstoel knielen en met een ziel loopen zoo vuil als een straatriool, ge zoudt zooveel bedorvene herten, zooveel schandalen, zooveel boos wichten niet ontmoeten!.., Ha, de Religieusen, die kinderen der achtbaarste Familiën van Belgenland, die hun Huis en Familie verlaten om God en 't menschdom te dienen, dat zijn allen broodbedervers, schooiers, luiaards, enzHoe scheurt de grond niet open, om dien lasteraar in te zweigen 1. Neen! neen! de 30,000 Religieusen worden van God en van 't Volk geprezen, worden met eerbied omringd, door al die zijn eerbied wel weet te besteden; neen, neen, als wij hunne werken zien, er is niemand die roept: Wat gaat er van België geworden Maar als wij zien, tegenwoordig al degeen die rond de Staatskas zitten; dio geld trekken voor slechte werken te doen, als wij zien, bij voorbeeld de Schoolopzichters 5 a 6000 fr. 's jaars trekken, om NIETS te doen, 5 a 0000 fr. uit d'algemeene kas, uit de kas van den armsten ge lijk van den rijksten, uit do kas der weduwen en weezen; 5 a 0000 fr. om eenige ijdele scholen af te loopen en de Parochiën te gaan plagen,... dan moet er uitgeroepen worden; Wat gaat er van. Belgenland geworden? Belgenland, gelukkig dat ge maar 7 of 8 zulke ratten hebt, maar 7 of 8 zulke twistbrengers en luiaards.want indien er 50 waren,indien eg lOOwaren, op éen jaar tijd, z'aten Belgenland op mot krot en mot^ en dat zo nog tevrede waren met noóloos 't Bel- gengoid op te eten, maar er zijn er van die ratten, die door schriften en predikatiën de volksbeulen aanmoe digen.. Geachte Lezers, wat dunkt u van dit Ver bond, 't welke uwe Staatsmeesters moeten lezen en ondersteunen? En 't en is nog alles niet de blasfe- miën van dit Verbond kunnen niet gevolgd^ noch op- gebaald worden; zondag noemde het, haf Sacrament van 't Huwelijk een geestelijk comediespc-l van den Paus schreef het -. De/t zoogezegden onfe.ilbaren Leo XIII, die voor 't geld twee gwichten beeft go- trokken.... Wat duiïkt er U van? En W .oktober 1880, en misschien voor de kie.*-^ der Kamer,ate ep Strijd is, zullen diezelfde lappers toi li komen mot na s.chyn van godvruchtigheid en u zeggen: wé S'Jfl d® Religie niet! we willen de vrijheid van iederé6rt Maar, ge kent ze nu, en we zullen op tijd en stond herinneren, wat 't Verbond heelt durven sohrijven... KERKXKEN. [n deze achtbare Gemeente is eene Missie gepredikt door d'oerweerde Paters Redemptoristen. G'heel Kerkxken heeft die Missionnarissen aan 't werk ge zien, in Biecht- cn Predikstoel, zich slachtofferende voor het tijdelijk en geestelijk welzijn van den armsten gelijk van den rijksten Parochiaan, zonder andere vergelding als ware Dienaars te zijn van den God- delijken Meester... Welnu, Kerkxkenaren, weet gij hoe die paters in 't Verbond van zondag geroemd werden? we gaan het u zeggen, als een bewijs hoe diep het bedendaagsch libsralismus gevallen is. De Paters worden in't Verbond genoemd: Broodbeder- vers, schooiers, luiaards, gevaarlijke ieeggangers, pest der samenleving, rusiezoekors, twistzoekers en hinnenpalmers van erfenissen; wegens die Paters wordt in't Verbond uitgeroepen-. Van 't ongedjert der Papen, verlos ons Vaderland!... En bemerkt wel dat't Verbond de speciale gazet is der Staatsmees ters Men schrijft ons uit HERZELE, -20 Wel 1880. Ik heb in een vuilbladje uwer stad, (16 u^eij, eene historio gelezen, die mij wonderbaar schijnt in bare gevolgtrekkingen. Ik bon noch advokaat, noch wetgeleerde; maar met mijn eenvoudig boerenverstand, vind ik dat het cor respondentie van dat kladje, niets bedoelt dan onze Geestelijkheid en deftige Inwoners verachtelijk te maken, cn merkelijk beter zou gedaan bobben dat patje gedekt te laten, zooals men zegt. Ziehier waarom Do goacle Roomsche Christeno zieke waarvan er kwestie is, verklaart aan zijnen Pastoor, te willen sterven als Christene mensch. Heeft bij dat rechtzinnig yopklaard, dan wist hij, dat, om als Christen mensch te sterven, men ook als Christen jnoet leven. En ziet, nauwelijks genezen, trekt hij wederom, onder het geuzenvaandel, tegen deH. Kerk op. Js dat treffelijk Ik heb altijd Looien zeggen dat een eerlijk man maar ëen woord heeft, en ik ben ook van dat gedacht. Ofwel, de deftige, goede Roomsche Chrjstene zie ke, heelt aan zijnen Pastoor eene verklaring gedaan, welke hij niet meende, en dan zou ik weldonken dat hij de Sacramenten der H. Kerk ontvangen heelt op de wijze van den ouden Judas, van walgelijke memo rie. Kios van do twee, correspondente van 't vuil bladje, en zeg of ik niet gelijk had te zeggen dat gij beter zoude gedaan hebben dat po\je gedekt te laten, uit voorzichtigheid. 't Correspondence spreekt ook van de getuigenis van den geneesheer, ook een goede, deftige Roomsen- Katholieke Christene. Boer Cies kent hem. In mijne jongheid heb ik in de school lioorcn spro ken van Janus, oenen afgod mot twoo aangezichten, 011 volgens hut schrijven van dit geusgezind vuil- blad, moet ik hem aan dien afgod vergelijken. Op zijne verblijfgemeente is bij do vriend der Geestelijken (of geschoornen, zooals het correspon dente zogt, uit eerbied,) en andere weldenkende inge zetenen. "integendeel, op andere gemeenten en in de stad Aalst maken zijn vrienden van hem een goede deftige liberaal. Denkt u, correspondent, dat gij dien heer oenen dienst zult bewezen hebben, met hem, misschien bui- ton zijne wete, op de tong te doen rijden en zijne han delwijze openbaar te maken Nog eens, correspondentje, zoudetgij niet voorzich tiger gedaan hebben die potjes gedekt te laten Nu komen wij aan een punt, waar ik, bejaarde in boorling van Herzele, een weinig kan over oordeelen. Gij beschuldigt van onzedigheid eenen deftigen burger, die in goede betrekking is mot zijnen Hoer Pastoor, on, 0 schande! gij schijnt de beide daarvan te beschuldigen. Boer Cies zal u daar een woord antwoord op geven. Het spreekwoord van de boeren en andore menschen zegt: trekt geeno oude kooien uit den gracht. En boer Boer Cies zogt u - Correspondentje, indien gij oude koeien uit den gracht trekt, zal ik u eenen ouden bok onder den neus wrijven (en dat stinkt, zoo gij weet). Ik zal u, onder ons, laten weten dat ik de sleu tels bezit van het oude alomgekendo geiten-kot.» Gij zijt dan verwittigd. Eindelinge, gij ».oudt onzen hoer Pastoor tot schan de rekenen, dat liij door zijne goedheid en iever, jon gelingen, voortijds door het liberaal gebroed bedor ven, tot het goede wederbrenge. Dat is waarlijk liberaal, 't Ware misschien, voor u beter geweest, waren zij in uwe liberale bandon gebleven. Ziedaar wat ik, boor Cies, dacht te moeten ant woorden op do schandelijke correspondentie die ik gelezen heb. Als ware, goede en deftige Roomsch- Ivatholieke-Christene, zende ik mijne bemerkingen, mot aan een vuilbladje, maar aan een blad van ware Katholieke gezindheid. Voor het toekomende, voorzichtig dan, correspon dentje, en in alle geval, tot laterals gij het goedvindt. CIES RECHTUIT. Zekeren jongeling van Steenhuisen was maandag in 't spel voor prijs met zijn duiven op Parijshij ver wachtte zijne vliegers om 8 1/2 's morgens. Dien liefhebber, 'nen kluchtigen jongen, was (kien dag zeer vroeg to been, en liep eerst naar Bra kei, twee uren ver, om daar oeno merkweerdige vangst te doen. Hij bad iets in den neus. En inderdaad hij hoeft daar juist om 5 uren eenen lieven en kostolijken vogel in zijnen nest gevonden. Niettemin, dien bedaarden pertspelor zou beter gedaan hebben met zich op den weg van Parijs te zetten om zijne duiven wat op te koteren. .-. Zeer veel gemeenten gaan in schulden komen, omdat zij dees jaar, meer dan ooit, buitengewone on kosten moeten doen voor het repareren van hunne kas sijwegen. De heer gouverneur heeft de baroolen verscheide dagen te vroeg voor die kassijwegen ge opend; hij is bijgevolg de schuld van die buitenge wone onkosten. De kwestie is nu door wie die onkos ten moeten betaold worden; is 't door den heer gou verneur. door de gemeenten, de Provincie of den Staat? Altijd is het zeker dat bet redelijk, rechtveer- dig en noodzakelijk is dat de gemeentekassijen door den Staat gemaant en onderhouden worden. De Re presentanten moesten deze zaak veel meer ter herte nemen. Alle brieven, gazetten, brochuren, enz., betalen voor 't verzenden evenveel. Het gouvernement neemt geen aandacht op de verte of den afstand. Dit zou ook moeten bestaan voor het bestellen der adviesbrieven en telegrafieke depêchen; maar het is hier weêral het geval van te moeten zeggen, dat degenen die minst bevoordeeligd zijn, meest moeten betalen. Niet rede lijk niet rechtveerdig U NEDERDUITSCHE BOND VAN ANT WERPEN. Maandag avond had in het Koningsken de alge- meene vergadering plaats van den Nederduitschen Bond. De leden waren talrijk opgekomen. Aan het bureel zaten MM, Coremans, voorzitter,Claes en Chauiiae, sekretarissen. Ten hall tien verklaart M. de voorzitter de zitting geopend. i° Er wordt overgegaan tot het herkiezen van een deel van het bestuur, namelijk: MM. Vande- len, Schoiers, C. Berlamont, H. Van Tichelen, Schoesetters en Claes. De aftredende leden worden met groote meer derheid van stemmen herkozen. De voorzitter verontschuldigt M. De Laet, die om rede van ongesteldheid. vergadering niet kan bijwonen. 2° Spreker zegt dat de Meeting besloten beeft in de aanstaande provinciale kiezing niet op te treden. De reding dier onthouding is bekend. Zooals de dagbladen het afgekondigd hebben, mo gen wij hopen in de kiezing voor de Kamer de overwinning te behalen, indien iedereen zijn plicht doet. Hieraan zal de Nederduitsche Bond geenzins te -kort blijvendaarvan heeft spreker de volledige zekerheid'. Volgens tijdingen uit het vijandelijk kamp, heb ben onze tegenstrevers niet veel hoop van te overwinnen. Nogtans wij hebben altijd te rekenen met de drie wetten tegen Antwerpen gemaakt cioch daarin ook kan de redding der bewarende partij gelegen zijn want wat men tegen Antwer pen gedaan heeft, kan de ondergang worden der liberalen op andere plaatsen. Te Nijvel, bijvoorbeeld, was het welgelukken der kiezing, van den kant der liberalen, gesteund .op de mixte-peerden. Dus wat hier de geuzen aan het roer moest brengen, zal ginder hun ondergang bewerken. Verder hebben wij de wet pp de huur- weerde en eindelijk die op de haardsteden. Al deze wetten hebben ons oneindig veel kwaad ge daan. Hoe is het dan nog mogelijk datwij kunnen winnen? zal men vragen. Omdat er ook vele kie zers van de geuzenlijst gcschrabtzijn, meest ten gevolge van 'gebrek aan geld bij hen, namelijk door het niet betalen dér patente») Men weet dat ik in 1876 de geuzen 1600 kiezers in eens hebben gefabrikeerd. In 1878 hebben de geuzen aide kiezers voor hen zien stemmen; maar daar hadden zij ook het onmogelijke gedaan, zij hebben voor allen niet kunnén blijven voortbetalen. Aldus zijn er 800 stemmen van de lijsten geschrabt; van den ande ren kant heeft het nauwkeurig overzien 'der'kies lijsten ons een aanzienlijk getal steramen doen winnen. Er zijn daarenboven nog andere redens om op de overwinning der meeting te hopen: het blijkt dat de gcuzenl-invloed bij het doorzichtig publiek erg begint te dalen. Wat ons Antwepenaren be treft, wij hebben onder de liberalen den vlaam- schen geest zien verdwijnen, cn indien cr nog menschen waren die zich over hunne vlaamschge- zindheid begoocheling maakt, dan moeten zij hiervan nu reedsgenezen zijn.Verderzien wij meer en meer de politiek der liberalen,onder het opzicht van het militarism, voor den dag komen. M. Malou, heeft nooit het leger willen ver meerderen, ij en nauwelijks zijn de geuzen aan het bewind gekomen, of zij hebben het kontingent verhoogd. Met de liberalen gaan wij regelrecht naar den algemeenen soldatendienst. Er zijn bijna ralen niet gekrenkt werden. -- handen niet kunnen houden van de vrijheid der drukpers en gij weet integendeel wat de katholie- ke minister antwoordde, toen keizer Napoleon hem vroeg om die vrijheid in te krimpen: Nooit! was het moedige antwoord van M. Vilain XIIII. Van de liberalen integendeel hebben wij reeds twee wetten, in gelijke omstandigheden gemaakt, en waardoor die vrijheid verminderd wordt, na melijk de wet-Faider en de wet-Tcsch, in wat aangaat de beoordeeling van het bedrag der vreemde monarken en der vreemde politiek. De vrijheid van vereeniging wordt schier elkan dag door de liberalen te kort gedaan een voor beeld hiervan vinden wij in het verbod nog giste ren gelegd op de betooging van de Schoolpenning, te Gent De vriiheid van onderwijs wordt ook niet meer geëerbiedigd. Volgens den geest der grondwet moest de Staat maar tusschenkomen, in zake van onderwijs, daar waar het vrij onderwijs te kort schoot. Dc Staat doet nu integendeel de konkur- rentie aan het vrij onderwijs en dat op eene wijze, die eiken weidenkenden butger verontweerdigt. Ziedaar altemaal redenen om te bewijzen dat het tegenwoordige ministerie, de vrijheden van i83o den hals breekt, niet erg populair is in ons vrij Belgiëziedaar eenige in 't kort opgesomde redens die ons het recht geven te denken, dat de denkwijze van eenige redeneerende kiezers zal veranderd zijn. Wij hebben dus het recht te hopen, dat het ge zond verstand der kiezers, den 8 juni aanstaande, de meerderheid geven zal aan de Meeting, die on betwistbaar de vrijheid in alles en voor iedereen vertegenwoordigt. (Toejuichingen). 3' Algemeene Belangen. Een der leden zegt, dat het aan allen genoegen gedaan heeft, dat er veel hoop is van in de aan staande kiezing den zegepraal te behalen. Wij vernemen uit het verslag dat wij niets mogen ver zuimen, om de overwinning aan onzen kant te doen blijven. Ja, het is onbetwijfelbaar, dat wij veel hebben gewonnen doch hij zou willen dat de Meeting aan het hoofd van haar program de afschaffing schreef van den gedwongen soldaten dienst. In dat geval zou de overwinning zeker zijn. Verscheidene leden vragen dat het bestuur van den Bond dit voorstel zou overbrengen aan de Kommissie van Krijgsdienstbaarheden. M. DE VOORZITTER zegt dat de kwestie nog deze week in bestuurzitling zal onderzocht worden, en, in geval van aanveerding, als wensch overgebracht zal worden aan dc Kommissie als Krijgsdienstbaarheden. Nog andere belangen werden besproken. Eindelijk wordt er besloten dat de Bond zal deel nemen aan den stoet, die te Berchem zal plaatshebben, den 6 juni, ter gelegenheid der inr huldiging van den grafzuil, opgericht door deze gemeente aan haren betreurden burgemeester, wijlen M. Van Humbeeck' De zitting wordt ten 11 ure geheven. HQLLASD. EEN ZEEROOVER GEVANGEN. Do Javasche Courant deelt do gevangneming mee van den beruchten zeeroover, Tofor genaamd. Op 'J februari vertrok do gouverneur van Tornato met liet stoomschip Batavia naar do Soela- on Ban- gaai-eilanden, ter botougelipg yap den zeeroof al daar. Bij de aankomst te Bangaai.in den voormiddag van 15 februari, vernam de gouverneur, dat een vloot onder de bevelen van Said Mohamad, Totor had ver rast, toen hij op het grootsto eiland der Seloewi- groep zou landen. Hij on zijn makker Laüke werden bij die gelegenheid gevangen genomen en vijf ge roofde kinderen uit hunno banden verlost vijftien andere zeeroovers, dio reeds mot een groot aantal geroofde vrouwen on kinderen geland waren, ont kwamen en kondon zich op bovengemeld eiland zoo goed schuil houden dat Said Mohamad met een macht van 100 man vier dagen te vergeefs naar hen zoekon moest en'toen Lesioten had de vervolging te slaken; tot dat de versterking hunner maclit hen instaat zou stellen het doorzoeken van hot eiland met meer kans van gelukken te hernemen. De vaartuigen door do roovers bij hun landing verlaten, werden vernield,al vorens de vloot Seloowie verliet. Den volgenden morgen^ «wam ue hongi van Ban- gaai, met lOO man aan en ontscheepte, gevolgd door eon gedeelte der landingsdivisie dor Batavia, terwijl dat stoomschip van den west- naar den oostkant van hét eiland stoomde on daar hot andere deel dor divisie aan wal zette. De roovers werden ook dian dag niet gezien. Men vond eohtor, op weg door bet eiland, het lijk van een meisje van vijf jaron oud, mot twee wonden in den hals. Den volgenden dag vond men het kamp der roovers die echter nog in tijds wisten te ontvluchten, met de geroofde vrouwen on kinderen, mot uitzondering alleen van de vrouw van don reeds gevangen geno men hoofdman Tofor, on hare twee jonge kinderen. Die vrouw getuigde, dat zij als'jong meisje, zes jaren geleden, met vele anderen door Tofor en zijno bende van Saleijer was geroofd en dat haar vader daarbij door de roovers werd gedood. Tofor dwong haar zijno vrouM to worden, nsm haar op al zijne zwerftochten meê en had bij haar twee kinderen zij zegde blijde-te zijn in de handen der troepen te zijn go vallen, daar zij nu hoop had, naar Saloijor te kun nen terugkeeren. In den avond'vin den 22, stoomde do gouverneur met de Batavia naar Ternato terug, na bevol te heb ben gegeven hetSeloewi-eiland, waarop zich de roo- yeps bevinden, tot zijne terugkomst goed te bewaken en de roovers voortdurend te vervolgen. "mengelingen. GRAUWVUUR. Het schijnt dat men eindelijk het middel gevonden heeft, om alle ontploffing van grauwvuur to voorkomen. Bij middel van 0011 zeer vernuftig toestel, gevoed door de luehtgaz, zou men de mijnen kunnen verlich ten, zelfs temidden van de koolgaz. Er zullan proef nemingen met dit stelsel gedaan worden. "VEE. Men meldt uit MaastrichtTen gevolge dor aanhoudende droogte en het gebrek aan voeder zijn vele landbouwers verplicht zich van hun over tollig vee te ontdoen. Daardoor is het jong voo hier zeer in prijs gedaald: daarentegen wordt het vqt vee yan dag tot dag duurder on zeldzaiper, en zijn reeds velo vloesohhouwers genoodzaakt ëono mindere kwa liteit van vee to koopen; zoo wij niet spoodig regen hebben, dan is het to voorzien, dat er weldra volko- men gebrek aan slachtvee zal zijn. VERGISSING. Om te uoen zien hoe gevaar lijk het is voor menschen uit den werkmansstand of uit do kleine burgerij zich onder eenen hoop woelzieke kerels ie begeven, uesle.o wij het volgende feit moq, dat wij uit goe^ie bron vernemen. Maandag namiddag was het k'olBobuis do Belle Vuo to Gent, gedurendo eenige oogenblikkon gansch bezot door eene bondo razende geuzen, welke er ge komen waren om de katholieken af te ranselen. Ge lukkig was er in geheel het koffiehuis niet oen ge kende katholiek, Maar de bende was razend en zy moest eon slacht offer hebben. Men bozag elkander allen waren ge kende vrienden, behalve een liberale kommies van eene liberale vlasfabriek, die pas verledene week ge trouwd was en voor de eerste maal met zjjn blinkend

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2