Rampen, Misdaden en Ongelukken. 1 WETTEB.EN. ONTPLOFFING DER P0E1ERFABRIEK. Deze wreede ramp werd reeds in ons blad van zaturdag aange- D'ontploffing geschiedde kort na half zeven, en werd gehoord zes uren van daar, en in verscheide omliggende dorpen niet alleen gehoord, maar door ongevallen gekenmerkt. 't Is in de droogerij dat het vuur aan poeier is geraakt; na d eer ste ontploffing was er een tweede, want elf poeiermolens, die in de nabijheid stonden, vlogen in de lucht. Men rekent dat er 10,000 kilos poeier zijn gesprongen. Op dit oogenblik werkte in de Fabriek 200 man. 't Getal der slachtoffers is 11 't Zou veel grooter geweest zijn, maar de Fabriek is inveleihande afgezonderde werkhuizen verdeeld. Ooggetuigen verklaren dat de eerste oogenblikken na d ontplof fing, door angst en schrik ingenomen en overmeesterd waren. Iedereen vluchtte, niet wetende waar verscheide gekwetst en geminkt; Na die eerste verwarring die iedereen zal begrijpen, dan werd er gedacht om een wreedere ramp te vermijden, te weten, dat t vuur zich niet zou meêdeelen aan de magazijnen, die misschien 200,000 kilos poeier bevatten. Die magazijnen werden onder water gesteld 't Volk was nu gerust gebracht D'ontploffing was voor Wetteren een soort van verhageling ge weest. Maar, korts na den slag, was g'heel de bevolking van Wetteren, de Schelde over, naar de droeve plaats van angst en van rouw. 't Was wezenlijk een droef en bitter aanschouwen; dit uitgestrekt gebouw ten gronde vernieldg heel den omtrek verbrand en ver woest; boomen afgesneden en dertigjarige twijgen, verscheide mi nuten verder in den grond geplant; dan, schreiende moeders, vrou wen en kinderen; blijdschap van denman, den broeder terug te vin den, wanhoop van in een zwartverbrand en geminkt lijk, zijnen beminden vader, echtgenoot of zoon te moeten erkennen. Zaturdag, zondag en maandag, was het te Wetteren een began kenis van Volk. Men kon niet rap genoeg exprestreinen inrichten. Ze verzekeren dat de Staat een buitengewone ontvangst heeft gedaan van25,ooofr. De schade zal verscheide millioencn bedragen. De Poeierfabriek zal de weduwen zooveel mogelijk schadeloos stellen en de Weezen opvoeden in haar Weezenhuis, niet verfcvan daar gelegen. In dit prachtig Weezenhuis las de Priester juist de H. Mis, al de ruiten werden in stukken geslagen en vlogen tot op den outaar. Ziehier de namen der slachtoffers Ed. Impens, gehuwd, vader van 4 kinderen. gehuwd, zonder kinderen. ongehuwd. Fr. Schamp, 6 J. B. Verstraeten, 5 Fr. Crapoen, 4 J. Vermeersch, Aug. Lore, J. B. Seumers, Pieter Vliebergh. Ed. Buyle, Aug. Van Bever, Een elfde, zekere Van de Velde, is in 't gasthuis overledenal d'ander gekwetste zijn buiten gevaar. Zaturdag is te Gent in de Grasfabriek, den jongeling Jules De Pré, in eenen molen den arm verpletterd. Hij is zondag afgezet en de jongen is geminkt voor zijn levenVoorzichtig toch en nooit driftig, aan molens of machienen. GENT, 2 juni. Het gerucht is alhier in omloop, als zou een apotheker dezer stad vergift afgeleverd hebben aan eene vrouw, die eene purgatie vroeg. Een barer kinderen, dat het vergift heeft inge nomen, zou reeds overleden zijn. Maandag avond is nabij de Hallepoort te Brussel, een kind, van negen maanden oud, gestolen, in de volgende omstandigheden. De moeder had het kind eenige oogenblikken toevertrouwd aan haar tien jarig dochterke, dat op de boulevards wandelde gedurende hare afwezigheid, kwam eene onbekende vrouw bij bet meisje en verzocht dit laatste, lint in een naburigen winkel te gaan koopen. Het meisje ging en liet het kind bij de onbekende ;toen zij terugkwam, was de vrouw met het kind verdwenen. Alle opzoekingen der policie om haar te vinden, zijn vruchteloos gebleven. Vrijdag is t'Oudenaarde de meester schrijnwerker Allegaert, in dekerk.van Pamel. van een stelling gevallen en voor dood opgeno men. Zondag lag hij nog zonder taal of teeken. Op woensdag 26 Mei, had er omtrent AXEL, een allerdroe vigst schouwspel plaats. De genaamde Jan Francies De Block, werkman en wonende te Axel, bezig zijnde met boomen te vellen, voor het stoomzaagfabriek der heeren De Smedt, te St Nikolaas, werd op eens verrast, of door een te groot vertrouwen van nog met te kunnen vallen, onder denzelven op eene schrikkelijke wijze ver pletterd, dat men nog nauwelijks den tijd had om hem naar zijn huis te doen, om daar zonder nog te kunnen spreken het tijdige met het eeuwige te verwisselen; en dat in het bijzijn van zijn vrouw en acht minderjarige kinderen; zoo een schouwspel beschrijven is bijna on mogelijk. (Uit Moerbeke-Koewacht.) Het eerste slachtoffer van den ZWEMTIJD, dees jaar, is ge weest, 'ne chasseur, in garnisoen te Bergen. Zijn vader was bij' hem geweest, z'haddcn waarschijnlijk een goei pint gepaktnadat zijn vader weg was, ging hij zwemmen, en nauwelijks in 't water, zijn bloed rolde, hij zonk en was dood... Men passé daar toch op, van in 't water niet te gaan, korts na geè'eten of gedronken te hebben... En daarbij, er zijn veel menschen aan wier gezondheid 't zwemmen zeer nadeelig is.... In alle geval, voorzichtig! want ge ziet reeds d'exempels en 't is nog maar Juni. Een Amerikaansche Os heeft zich t'Anderlecht losgetrokken en zijnen geleider zulke zware wonden toegebracht dat hij ervan in 't gasthuis ligt; en de geuzen van Leuven hebben een achtbaar jon geling 's nachts verraderlijk aangevallen en zoo wreed mishandeld dat hij halfdood te bed ligt. Uit Holland seint men eene wreede brandramp te Veendam; g'heel de streek was als een zee van vuurtalrijke woningen zijn af gebrand, benevens de kerk, een korenmolen, een houtmagazijn; g'heel die streek heeft veengrond, 't is te zeggen TURF. zoodat 't vuur zich gemakkelijk voortzette men schat de verbrandde veen op i5o,000 gulden. Honderde arbeiders zijn dit jaar hunne broodwin ning kwijt. -- Te Par ij s gingen vrijdag 'ne man en zijn vrouw, hun kind van 10 a 11 jaar verdrinken; 't meisje lag al in 't water; ze werd gered; de wreede ouders, ondervraagd zijnde, loegen als Geuzen en zegden dat zij 't meisje leerden zwemmen; ze zitten alle twee vast. LOOPENDE NIEUWS. Triomf! triomf! roepen de liberale gazetten, w'hebben de Provinciale Kiezing gewonnen. Te Namen, ja; maar op d'ander plaats, daar zult gij wel van zwijgente West- Vlaanderen. 0. a. zijn 6 geuzen weggekaatst; en op al d'ander plaat sen is de meerderheid ons standvastig gebleven en zelfs aangegroeid. De patroon der lang-wegblijvers woont te Barmen, in Duitsch- land; zoo schrijft toch de Aubeler Journal, een allerbeste Duitsch weekblad van 4,00 'sjaars, die Duitsch willen leeren en't Duitsch onderhouden, ze kunnen zich abonneren te Aubel, Provincie Luik, bij M. Willems; nu, om voort te gaan met den wegblijver, 'ne vent was daar over 8 jaar naar Witten gaan een peerd koopen en nu is hij naar huis gekomen; maar zijn vrouw heeft hem aan de deur gezet. 't Gouvernement zelf moet nu bekennen dat in Limburg op 100 kinders, de Vrije Scholen er 92 hebben, in weerwil van al den dwang der Geuzen, in weerwil van al de lasteringen der liberale drukpers. M. De Vliegher, Notaris te Waarschoot, heeft zijn ontslag inge diend, en't is aanveerd. Is 't ooit gebeurd? Te Brussel spreken ze van kandidaat te noemen voor de Kamer, den hoofd-opsteller der Chronique. De Socialisten zeggen dat er van hun mannen ook moe ten in de Kamer komen. Rochefort heeft gevochten met den Poli- cie-prefekt zijnen zoon ze zeggen dat Rochefort 'nen diepen gevaar lijken steek in de borst gekregen heeft; In Oostenrijk is ook een groot tweegevecht geweest en twee fransche ezellieden zijn deze week ko men vechten op Belgischen grond; graaf Lardi is gedood: zijn tegen strever was Gil de Olivarez't is nu den tweeden welken G per via twee evecht vermoordt SCHERREWEG! Wij lezen in 't Recht van Antwerpen Voor de kiezing van 8 Juni schijnen de Geuzen weer dezelfde «eerlijke- middelen door de bestendige Deputatie geschandvlekt te willen gebruiken. De eerlijke man van Rio gaat weer om geld rond en zegt aan zijne vrienden dat men alleenlijk met veel vijffrankstukken uit te geven, eenig3zins hoop kan hebben niet geheel cn gansch door de mand te vallen." En niettegenstaande zijn bidden en smeeken, schijnt het, dat hij niet bekomt hetgene hij verlangt. r Maar dit is de aard der Geuzen. De Chronique heeft immers geschreven «que les libéraux sont pingres - dat de Geuzen op hunnen zak zitten. Dit waren zij vroeger dit zijn zij heden nog. Zij zijn maar liberaal met het geld van anderen. De laatste kiezing voor den Senaat, in 1878, heeft de Geuzen 130,000 franken gekost. Het «grijzerke, de gewone rondhaler, had de vrienden bezocht en na veel loopens fr. 68,000 bijeen gescharreld. Hij verklaarde toen dat er niets meer te krijgen was, en gevoelde zich verontweer- digd, zegde hij, dat degenen, die vroeger voor 200 frank inschreven, hem nu met vijf of tien frank af scheepten. Men had hem op verscheidene plaatsen geantwoord, dat degenen die de commissies en profij ten hadden, maar moesten inschrijven. Dit was nog al logiek. De som van 130,000 franken wasvoor buitenge wone onkosten, waarbij men nog moet voegen, volgens 't verslag door den verdediger van John Retsin in de algemeene vergadering der zoogezegde Liberale Associatie op 27 December 11. voorgelezen de jaariijksche onkosten van 90 duizend lranken. De eerlijke man van Rio bekrachtigde dit op het banket den nog eerlijkeren Bouwens aangeboden en bracht dit cijfer op jaarlijksch 100,000 frank. Dit was voor dit jaar 230,000 frank. En toch moest alles betaald worden. Hoe is dit dan gebeurd Een onzer persoonlijke vrienden die de Geuzen van nabij kent antwoordde ons, dat wij de geschik- ste inlichtingen moesten vragen aan ondernemers van Stadswerken. Dat die personen ons zouden kunnen zeggen welke som zij vrijwilligin do kas van de oude h... (style Haghe) stortten. Doch daar de firmas Ilesbain en De Legh die wer ken nu bijna alleen uitvoeren, en alvorens ons te ant woorden) inlichtingen zouden kunnen vragen aan Jef Lefebvre, dien wij van geeno délicatesse zouden durven verdenken, zoo zijn wij overtuigd dat er an dere personen zijn, welke jaarlijksch of bij gelegen heid vrijwillige giften doen aan de kas van den eer lijken man van Rio. In dien toestand bevinden zich de heeren Armstrong en C°, van Newcastleo-Tyne, welke alhier de water- drukkings machienen geplaatst hebben rond de Dok- ken, Toen de «engineers» met dit werk bezig w;. ran, verklaarden zij dat er 3000 engelsche ponden of 75 duizend franken van in Antwerpen bleven. Wij weten wel dat er engelsche conditiën be staan, welke het betalen van eommissiegeIden_ver- rechtveerdigen, doch wij denken niet dat de 75 dui zend franken in den zak van eenen persoon gevlogen zijn, en veronderstellen dat Armstrong en Cl, eene vrijwillige gift aan de kas der eerlijke lieden zul len gedaan hebben. Om van den bassin niet weg te loopen, vragen wij hoeveel de heer Maes, zooal vrijwillig zal gestort hebben F Men weet, dat de stad de bootjes van Maes heeft overgenomen voor 82,0(10 franken. I Kwade tongen en benijders beweren, dat j nog geen 35,000 franken weerd waren, en dat Maes ze voor die som gemakkelijk zou afgestaan lififbh^idoch dat Schepene, Nnnt Van der Taelen, de vaste over tuiging bad, dat met 82,000 franken te betalen, de Stad eene zeer goede operatie deed. Wij denken dat Maes een doel zijner overgroote winsten vrijwillig in de kas der Geuzen zal gestort hebben. HoereelzouMijtiheer Van Bellingen wel «vrijwillig» gestort hebben, hij die, zoo peperduur, zijn lokaal in de Louisa straat aan de Sad verkocht heeft, om er een geuzinnensehool van te maken De Stad heeft dit huis, in een afgelegen straat, veel duurder betaald, dan men kon verkrijgon van huizen op den Boulevard gelegen. En wat hebben de kriekenvelden - van het Kiel voor de algemeene kas niet opgebracht? Daar heeft men de gronden voor het schietingsveld der Burger wacht tot 30 0/0 boven hunne waarde betaald en zelfs nog meer. Wij denken dat onze stadhuisgeuzén hunnen vriend Loop. Claeys hebben willen bevoordeelen en dat deze zijne erkentelijkheid zal hebben uitgedrukt met een deel zijner winsten vrijwillig in de kiezingskas te storten. E» Leopold Segers, met den verkoop aan de Stad van zijn huis in de Offerandestraat, waar hij, op ee nige weken tijd, verscheidene duizenden franken won? En de familie Terbruggen met den verkoop van hare collectie kruisduiten, voor de somme van 40,000 franken F En de nichtjes en kozijntjes, welke voor hunne gronden aan Kattendijkdok gelegen 110,000 franken meer hebben ontvangen, dan de eerste schatting? En Simon en C°, de aannemers welke hier al de maritieme werken uitvoeren F En zoo veel anderen nog, wiens naam nu niet onder onze pen komt?... Wij denken dat al deze genoemde personen, «vrij willig giften doen aan de kas van den eerlijken man van Rio, volgens het bedrag hunner winsten, en dat het alzoo is, dat die overgroote onkosten van kiezing- werken en valsche patenten betaald worden. Feesten te Ophasselt. Maandag laatst heeft de plechtige inhuldiging plaats gehad van den Zeer Eerwaarden Heer Peleman, als Pastor van Ophasselt. Deze gemeente hal de gelegenheid waargenomen om haren nieuwen Pastor bewijzen van eerbied én van verkleefdheid te geven. Om 10 1/2 ure, is een prach tige en talrijke paardenstoot, waaraan al do bijzon- dersten dor gemeente deel namen, mijnheer den Pas ter aan het sollegie van Geertsbergen gaan alhalen. Om 11 ure deed hij zijne intrede in zijno nieuwe parochie, die gansch op haar beste gekleed was. Praalbogens, eenige bespannen met sneeuwwit lijnwaad en andere rijke stoifen, anderen bezet met loovor en bloemen, waren op den doortocht opgericht. Op de prachtige arken der Vrijheid las men Eer W aarDe PeLeMan! gansCh OphasseLt W ensCht U geLUk 1 ALLen, aChtbare VaDer, WensChen U WeLkoM Nationale en Pauselijke vlaggen wapperden op de daken en in de vensters; wimpels, bloemkransen, fijn gedichte welkomgroeten versierden de gevels van de huizen. Op het huis van De Mol, stond er: Hier woont een mol die niet en wroet, Maar die zijn herders vriondlijk groet. Bij Petrus Stevens, herbergier Wij, Melanie en Pê, Wij vieren vrolyk meö, En schenken onze beste kan, Ter eer van pastor Peleman 1 Bij Cis De Cremer, bijgenaamd De Belg: De Belg roeptVivat Peleman En weg met allen speleman 1 Bij den hoefsmid Hier woont een smid, die herbergier is,', Die komt van Parike en nu hier is Moogt hij verkoopen menig kan Ter eer van pastor Peleman Elders Komt, vrienden, drinkteen goeden pot Bij Van de Mergel, in de Klok Verheugt u allen om l et meest: Men viert niet daaglijks zoo een feest! In het ernstig vak elk om galmt het langs uw wegen pffke mond wenscht heil en zegen t-iefde en eerbied kroont uw baan! p;om, 6 Afgezant des Heeren, cm ons alle goed te leeren gaai hier vruchtbaar hemelgraan 1 Eerder! die ons komt geleidon En ons wachten in Gods weiden Euk ons uit der wolven klauw Cat Gods kracht u blijv' versterken! Kn tot vrucht op al uw werken pcegen' zijn genadedauw Op de Katholijlce School van do Vrijheid ZY WeLkoM aChtbare HerDer In ÜWe kathoLIJ ko sChooL. De bewoners van onze dorpplaats hadden ook hun beste gedaan zij hadden ongemeeno pogingen tot de versiering van hun gebuurte aangewend. De straten die naar de kerk en van do kerk naar de pastorij geleiden, waren in groene dreven herscha pen. Mén bad een groot getal jonge boomen in de vel den afgehakt., honderdo sperren aangekocht en ze verbonden met wit-en rood katoen dooreen gevloch ten. Doch de Kerk spande de kroonnooit zag ik ze met zooveel smaak en zoo kundig versierd. Om twalf ure had de installatie in de Kerk plaats. Gansch de parochie,bene vens een groot aantal Pries ters, was aan die zielroerende plechtigheid tegen woordig. 't Was do zeer Eervv. Heer Deken van Geertsber gen die de instelling deed, bijgestaan door de zeer Eerw. heeren,den Deken van Deynze en den Pastoor van Steenhuyse. Die schoone feest zal heilzame vruchten voortbren gen en is eene geluksbode voor het toekomende. God zal de inwoners van Ophasselt beloonen voor de eer die zij zijnen Zendeling hebben aangedaan want even als God de parochiën straft die hunne Priesters, zijne afgezanten, de billijke hulde niet geven, zoo ook beloont hij de gemeenten die hunne priesters in eer bied hebben en beminnen. 't Was altijd zoo, het zal altijd zoo blijven. Ik sluit dit korten onvolledig verslag van die har telijke en deftige feest, met het schoon jaarschrift dat in groote letters prijkte boven het Hoogaltaar hot is ook' mijnen welkomgroet üUnC eLeCtUM UsqUe ConserVet DoUs 1 Op II. Sacramentsdag is Vlierzele getuige geweest eener buitengewone plechtigheid, namelijk de luister rijke processie naar de rots van O. L V. van Lour- de.s. Omtrent 4000 menschen zijn door die openbare belijdenis van hun geloof, hunne hulde, dankbaarheid en smeekgebeden vóór Maria's heiligdom komen ne- derleggen. Een fraaie stoet, bestaande uit de geeste lijkheid der aanpalende parochiën met hunne talrijke Congreganisten, do kindoren der katholieke school en der zondagschool, de Congregatie van Vlierzele met eene kostbare offerande, de leden van den Kerk- en Gemeenteraad, van het Katholiek Schoolkomiteit, van het Genootschap van den H. Vincentius a Paulo en dor Confrérie van het II. Sacrament, verliet om 3 1/2 uren de kerk, onder het zingen van schoone lofzangen en het lezen van het roozenhoedje. Deze plechtigheid w as inzonderheid begunstigd door een helder en schoon weder, door de stichtende gods vrucht der bedevaarders en de goede orde welke er van het begin tot liet einde heerschte. De weg naar de rots was ten beste versierd, maar bijzonderlijk do rots, alwaar een beteekenisvol en welgepast dicht de aanlacht van het volk verwekte. Het luidde als volgt: Maria, in den hemel ginds verheven Ver bo/on maagd eD serafijn, Gij ziet, gij kent het woeste streven Van die uw en ons haters zijn Verneder door uw macht de k waden En breng hen tot do'rechte baan Versterk ons, Moeder van genaden, O laat uw' kind'ren niet vergaan! Dit plechtig feest werd bekroond door eene hartroe rende aanspraak van den E. H. Vydt, pastoor van Borsbeke, die gedurende 40 minuten onder eene alge meene stilte de aandacht van al zijne toehoorders in riep. Hij bewees met eene buitengewone welspre kendheid 1° den oorsprong der bedevaarten, 2° dat do bedevaarten God aangenaam zijn, on*3° aan ons allen zeer voordeelig. Tot slot deed hij op eene indrukwekkende wijze uitschijnen de belooniiig door .Maria's tusschenkomst op Vlierzele bekuipen, namelijk de vrije katholieke school op de schoonste en verhevenste plaats der pa rochie, dank aan do middadigheid der weldoeners, prachtig opgebouwd, nij paste er onverbeterlijk de woorden van den koninglijken profeet toedominare in medio inimicorum tuorumheersch te midden uwer vijanden. Immers zij prijkt, boven aide andere gebouwen der parochie, niet ver van de geuzeschool, die in eene diepte gelegen is. Om 4 1/2 uren trok do stoet in do beste orde naar de kerk terug om het plechtig lof bij te wonen en na het lof wierd de bedevaart gesloten door een aller schoonste lofzang der Congregatie van St. Lievens- Hautém. AMERIKA. Amerikaansche Varkens. De korrespon- dent van een parijzer dagblad schrijft uit New York eenige inlichtingen over het toelen van varkens in de Staten der Unie, en den uitvoer van varkensvleesch naar het vasteland van Europa. Volgens de laatste statistiek, waren er in de Veree- nigde Staten 35 millioen varkens, of negen maal meer dan in Engeland, en het getal gedoode dieren van dat soort beliep tot ongeveer 14,500,000. Hetgeen eene vermindering geeft bij het vorig jaar van 2 millioen en half. De dieren worden go'dood en gekookt in overgroote slachthuizen. Niets gaat verloren -. het bloed wordt zorgvuldig opgevangen en de borstels met de machien uitgetrokken. Daarna worden de varkens gekuischt gekapt, gezouten en bereid om als worsten, gezouten varkensvleesch en in duizend andere vermen naar Europa verzonden te worden. De hespen van Chicago zijn tegenwoordig nietrnin gezocht dan die van York, Maintz ofBayonne. Bij millioenon worden zij jaarlijks naar hier gebracht. 3 GEUZEN TE ANTWERPEN. 1° Geus. Allo, 't is dijnsdag om doen. 2° Geus. Leve de Geuzen! a bas la calotte! 3® Geus. Weg de kerken en coventen! 1. Ja maar hoe zal 't gaan, dijstendagP 2. Is 't niet wreed, nog maar 2 jaar aan 't hoofd zijn. 3. Van in 1878. 1. En al moeten vroozen van onder te liggen. 2. Ordinaris, de Ministeriën zakken maar op hun vijfde jaar. 3. En wij!!! 1. Eens rechtzinnig gesproken. 2. Onder ons. 3. Wij? 1. Zonder de verandering der kieswetten. 2. Zonder ons patent kiezers t'Ant'werpen. 3. 'k Ban ook kiezer alzoc; 'k trek 1200 fr.;mijn meester geeft er 4500 fr. op; maar saperlot, om eer lijk man te zijn, hij betaalt wel 't patent en doet er iets bij, maar saperlot, ze zouden ons de 4500 fr. moe ten geven. 1. We zeggen dus: zonder ons patent-kiezers! 2. Zonder de vreemdelingen 3. Zonder de 400 Walen 1. Gezellen, wij waren schoonekes en bas 2. 't Zijn ook de represancantjes, die w'hebben 3. En nogtans, we mogen niet onderliggen! 1. We zullen de kiezers benauwd maken! 2. Ze moeten,...., ons meester laten op do bu- reolen. 3. We zullen de potlooden veranderen 1. Vet op de lessenaarkes strijken 2. Wo zullen de buitenkiezers van hunnon weg brengen. 3. En kan er nietsgedaan worden,in't vertrans- portoeren der kiesbussen? 1- En als 't ons tegengaat, we slaan de bureaux kapot! 2. Ja, leve de Geuzen 3. Leve 't recht! PREMIES. Opliet budjet van openbare werken wordt elk jaar eon krediet gobracht van ongeveer 300.00D fr., be stemd om uitgedeeld te worden in prenUëri, ten einde den regeimatigen gang der treinen te verzeko- ren. Gewoonlijk werden die premies per trimester be taald aan het personeel der, treinen. Wij zijn nu reeds op het einde der maand mei, en nog altijd.zijn de promies van den eersten trimester 1880 met be taald. Nauwelijks eenige dagen geleden, schryft daarover een bediende van den Staatsspoorweg, bracht de mi nister van openbare werken hulde aan onzen iever en overlaadde ons met bloemenkransen. Ongelukkig is het niet van bloemon dat wij kunnen leven en onze kinderen eten geen bloemen. In dezo zaak, oven als in vele andere, -zou M. Sainctelette goed doen een weinig meer onzen botreurdon minister Wassoigo na te volgen. AALST. De stadshorlogie is aangekomen en wordt onmiddellijk geplaatst; de beiaard heeft zondag gespeeld en iedereen voldaande eenigzins llauwe Klank heeft waarschijnlijk zijn oorzaak in de stelling die den Toren omringt; de nieuwe Directeur der Jonge Garde en waarschijnlijk de nieuwe Zangmeester der St Martinus-kerk, is M. De Mol, zoo men zegt, een uitstekend muziekkun dige, van Chimay; 't Verbond valt hevig en onrechtveerdig uit tegen de Pompiers: dwazen on- kost, zegt het geuzenbladtoch nog zoo dwaas niet als de zotte onkosten aan schoolopzichters die niets te doen hebben, NIETS, dan de Gemeente- Overheden tergen; toch nog zoo dwaas niet, als al de onkosten die 't liberaal bestuur hier vroeger maakte: subsidiën aan liberale kringen, aan Vrij- denkers-Conferenciën op 't Landhuis, gelijk die van den frarischen Bancel, enz. enz. enz.; die zaken zijn nog niet vergetenJa, 'tis recht, ja, 'tis Aalstersch van een Sociëteit deftige jonkheden te bespotten, voor de diensten welke zij zoo ieverig bewijzen aan al wie 't ongeluk heeft van door een brandramp getroffen te wordenIndien men t'Aalst wist WIE al die smuadartikels in 't VER BOND schrijft, ieder treffelijke Ingezetene zou versteld staan en schande roepenMaar 't zal wel uitkomen, en die nu vol glorie loopt, zal met schande bedekt wox-den. NIEUWERKERKEN. Wij ontvangen een slecht Nieuws uit die gemeente, een nieuws dat zelts in een Stad opspraak zou maken en veront- weerdiging verwekken; zondag, onder het voorbij gaan der Processie, zijn eenige^iuziekanten, opge hitst zijnde doorgekende personen, in hun liberaal Lokaal beginnen te spelen, zoo hard ze konden met hegeleiding der Grosse-Caisse.Tot verzachting van dit schandaal wordt er gemeld dat vele muzikan ten aan den oproep met hebben beantwoord en geen deel genomen aan dit goddeloos schandaal..., in alle geval, het leit betoont dat er te Nieuwer- kerken eene werking is, om die achtbare katho lieke Parochie te vergeuzen.... Men lette toch op en weze niet verder, ziende blind. GENT, 3 juni. Een zonderling tooneel had eergisteren te Gent plaats. Drie kerels hadden eene horlogie gestolenzij werden door de policie ver-' volgd en twee hunner werden aangehouden. Dó derde ontsnapte eerst, doch, langs alle kanten in gesloten, had bij geen ander middel meer om zich te redden, dan in de rivier de Lieve te springen. Hij sprong in 't water, ontkleedde zich gerust, en gedurende niet min dan drie uren tijds, leverde bij zich aan de kundigsle zwemoefeningen over, te midden van liet gelach der menigte, en terwijl de policie ie vergeefs op den oever wachtte, dat hij uit vermoeidheid het water zou verlaten. Van tijd tot tijd had eene kleine gedachtenwisseling plaats tusschen de policie en den zwemmer, doch te ver geefs: deze wilde niet kapituleeren en vermaakte zich met te midden van het water, allerhande volksliederen te zingen. Eindelijk stemde hij er in toe zich te laten aanhouden, op voorwaarde dat men hem drooge kleèren en een rijtuig zou bezor gen. Dit werd hem verleend. De kerel deed de kleêren aan, toch op het oogenblik dat liij in de aangebrachte vigilant moest stappen, groette hij de verzamelde menigte-, sprong in eene boot, die zich in de nabijheid bevond en meteen stok gewa pend, had hij weldra het midden der rivier bereikt, van waar hij een plechtig vaarwel zegde aan de menigte en aan de policie, die zonder den kerel naar huis mocht keeren. Zaterdag nacht is te St. Maria-Audenhove, eene hoeve met aanhoorigheden afgebrandzij hoorde toe aan den landbouwer Vandemaele. De verliezen beloopen 20,000 fr. ANTWERPEN. Eiken avond hebben de Katholieken en Meetingisten Vergaderingen; nooit kwamen er zooveel Kiezers op;... groot is de geestdrift;... woensdag avond sprak M. De Laet en eindigde zijne merkweerdige Redevoering alsvolgt Daarom verzetten wij ons uit al onze krachten tegen het opkomend geuzendom. Wij allen weten naar wat afgrond het ons voeren wil. Gij mannen van den Nederduitschen Bond, mannen der Vlaamsche Beweging, gij zult niet alleen het Vaderland en de Moedertaal redden, gij zuit hot uwe bijdragen tot het redden van de beschaving, de vrijheid, de samenleving de wereld. Do strijd zal zwaar zijn hot kwaad is machtig, het gevaar groot. U w moed is grooter. Ook moogt gij zeker zijn dat die moed nogmaals aanstaanden dinsdag u, met Gods hulp, tot den zege praal zal geleiden. Voelt gij niet dat er iets in de lucht is wat u de overwinning laat vooruitzien Val sche, ongerechtigde kiezers zijner velen, ik weet het en van de vierhonderd Walen ook, zullen er weinige niet opkomen. Maar het hart der echte Antwérpsche bevolking is voor ons. Mochten wij echter in ons vast vertrouwen worden bedrogen, in onze vaderlandsche hoop te leur gesteld, dan toch zouden wij noch den strijd, noch onzekracht- inspanning moeten berouwen. Het zaad dat onze va deren vroeger gestrooid hebben, is ton onzen tijde weelig opgeschoten ook het zaad dat wij nu strooien, zal eens ontkiemen en keurige vruchten laten rijpen. Putten wij onze macht niet uit het voorbeeld onzer vaderen? En staan de Coninck en Breydel grooter bij hij ons aangeschreyen, omdat zij te Kortrijk op den Grooningeruauter hebben gezegepraald, dan Filips Van Artevelde, die te Roosebeke gesneuveld is? Neen! Laat ons winnen ol verliezen, maar strijden wij moedig en onverschrokken, en onze kinderen zullen met fierheid den strijd indachtig blijven dien wij voeren. liet hart omhoog De stemming van dinsdag zal voor ons geen slag van Roosebeke zijn, die wordt een slag der gulden Sporen. Kom Ontrol den LeeuwenStandaart.

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2