Dei\iliilisteii9en hunne Slachtoffers. 24 Zondag 13 Juni 1880. Eeu-en-Twintigste Jaargang. ©oösötn\si, - Öairerlanü, - iH-ijljciö. Kiezing van 8,lon Juni. I. algemeenen Uitslag. Bureel Achterstraat. Gewoone Annonce»: 20 centiemen per regel. Annonce» op de Tweede Bladzijde. 50 do» regel, Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel 5 fr. 's jaars, vooraf bet. Inschrijvingen worden op alle tijd stippen genomen rechtstreeks bij ons of door post of briefdragers. VAN A In die kiering konden de liberalen WEINIG verlie zen en VEEL aanwinnen. De groote massa der katholieke Representanten moest op de weegschaal. In 1882 zijn 't de liberalen die VEEL kunnen ver liezen en NIETS aanwinnen; er is alsdan te kiezen voor 46 liberalen en maar voor 18 katholieken. De uitslag van dijnsdag is geweest: Dat bijna al de katholieken triomfantelijk zijn her kozen. In Luxemburg hebben wij twee mannen verloren. In Antwerpen, tienen aangewonnen. Te Brugge en Namen is 't ballotteeringop d'eene plaats met zekerheid, op de tweede, met veel kans voor ons. De kiezing van dijnsdag zegt: Dat de kaart begint te keeren Dat, na twee jaren besturing, 't keersken voor de Geuzen brandt; In 't Senaat hebben zij maar een kamanke meer derheid van eenige stemmekes. De kiezing van Antwerpen roept tot de Geuzen: De liberale Senateurs van Antwerpen zijn geen oprechte Senateurs meer; Ais Gent in 1882 meêwilt, dan is België van zijn vijanden cn verdrukkers verlost. II. Bijzonderheden. Tc Kortrijk, Roeselare, Turnhout en Thielt zijn de katholieken herkozen zonder tegenkanting. Te LEUVEN hebben wij een meerderheid van 53o stemmen Te MECHELEN,een meerderheid van 420stemmen; T'IJPEREN, een meerderheid van 5oo stemmen Te DlNANT, een meerderheid van i5o stemmen; Tc VEURNE, een meerderheid van i3o stemmen; Te DlXMUDE, een meerderheid van 77 stemmen; Te MARCHE en BASTOGNE, zijn ons Representan ten herkozen. Te Brugge ging er e'en door, bij (Teerste stem ming; de twee andere hadden 5o st. meer dan de liberalen, doch moeten dijnsdag een ballotteering onderstaan. Te NAMEN is de katholieke Montpelüer gekozen de 3 andere katholieken hadden met de liberalen ge lijkheid van stemmen. NlJVEL heeft zijn 4 Geuzen herkozen met 400 st. OOSTENDE, zijnen Van Iseghem, zonder oppositie; Te BRUSSEL, zijn de 14 der Geuzen-Associatie met 6000 stemmen herkozen, op 19,000 kiezers; de CHRONIQUE had 1900 st. en de 4 Socialisten rond de 700, een merkelijk groot getal, als men denkt dat de Socialisten voor den eersten keer strijden en dat hun groote macht in de kleinere kiezers en bij'1 werkvolk bestaat; ten anderen, onder de 14 der As sociatie, zijn er verscheide Socialisten met leêren handschoenen. Te VlRTON is de kluchtige Bouvier herkozen met 5o st. m.; te Neufchateau, komt 'ne liberaal met i5 st. in de plaats van 'ne katholiek. Maar ANTWERPEN herstelt alles. Op ANTWERPEN waren d'oogen van g'heel 't land gericht. Om ANTWERPEN te winnen, hadden de Geuzen drij wetten gemaakt, recht en rede onder de voeten getrappeld, valsche kiezers gefabrikeerd, aan oude katholieke kiezers hun recht afgenomen. ANTWERPEN was de steun en de hoop van 't Mi nisterie. ANTWERPEN, ze meenden dat het verpletterd lag onder 'nen berg van bedrog en geweld. ANTWERPEN, de Geuzen van alle steden en dorpen gingen er voor vlaggen en vieren. ANTWERPEN, 't ging het teeken geven tot nieuwe wetten van verkwisting en verdrukking. En wat heeft Antwerpen gezegd? In weêrwil van al 't geuzenbedrog,voor en binst de kiezingen in weêrwil van 174 briefkes die afge keurd zijn. In weêrwil dat menige brave Kiezer, die eenigzins van de Geuzen afhing, was moeten thuis blijven; Want ze kunnen geen wetten maken, tegen de be driegerijen der Geuzen; In weêrwil van dit alles: ANTWERPEN geeft aan de Meeting, aan de Partij van Orde en Gespaarzaamheid, aan de Partij van Vrijheid en Recht, Antwerpen geeft een meerderheid van 240 stemmen. Burgemeester De Wael is buiten de Kamer; Van der Taelen, de Koning der Geuzen, ligt ver pletterd 7 Katholieke Antwerpenaars, 6 die reeds lang die nen, de Petjes der Kamer,-en M. Osy, 7 Antwerpe naars trekken naar de Kamer, onder d'algemeene toe juichingen. Eere, lof en dank aan 't Kiezerskorps van Antwer pen! Eere, lof en dank aan de stad Antwerpen! eere, lot en dank aan de dappere Kiezers van den buiten! III. NA DE KlEZiNG. Overal stonden de geuzen en liberalen ophunpoin- tilje. Kanons, vlag, voeten, handen, keel gereed t'Aalst had de vreemde paljas, 't vermaak der straat jongens, hij had op een andermans-muur zijnen nieu wen drapeau-stok vastgehechtuit Gent en Brussel hadden de studentjes hun aanstaande exaams verge ten ze vervulden gansche waggons, waaruit een ge brul kwam gelijk uit d'helle; zc reden naar Antwer pen ze waren zeker van den Triomf! En, benevens andere walgelijke liberale benden, trokken zij Ant werpen binnen, metal de glorie van 'nen Inspekteur, zijnde aldaar op hun goed en erf, zullende de verplet tering der klerikalen uitroepen 't was gezegd door een van hun mannen: De katholieken moeten niet alleen onder liggen, ze moeten UITGEROEID worden, UITGEROEID,gelijk de Polakken door den Rus.» 't Werd middageen, twee ure De Geuzenharten kloppen. De Geuzen zijn verwonderd dat nog een katholiek zich op straat durft vertoonen. 't Wordt drij ure, vier ure; goed nieuws uit Lu xemburg voor de Geuzennu Antwerpener komen geruchten, ons voordeelig; de Geuzen zijn ongeloo- viger als Thomas; ander geruchten volgen't is vijf ure; geen twijfel meer Antwerpen verstoot en verwerpt het Ministerie! De scadrons vreemde Geuzen trekken uit Antwer pen, gelijk de Franschen uit Moscou; de grond brandt onder hun voetenze zijn hun geld en hun moeite kwijt; g'heel 't land door, een deel der Vrij metsers-partij trekt drupneuzend naar huis; een an der deel vicii gocdscuUib-; tyw-rffW vreugdes voor den mageren triomf in 't diepste van Laxcrri- burg, voor Bouvier, die naar de Kamers trekt. En de katholieken 1 Nooit, schrijft het Handelsblad, nooit hebben wij eenen geestdrift gezien, als die welke zich nu van de menigte meester maakte. Het volk stroomt, men stormt het Stadhuis af,... duizende menschen schieten van alle kanten toe; men poogt tc roepen: abas! doch de Meeting overschreeuwt alles. De burgers komen op straat, verschijnen aan de vensters en wui ven en waaien met hoeden en zakdoekenDe Stad zelve altijd liberaal, geeft nu een meerderheid aan de Meeting; over 4 jaar, in 1876, had M. De Wael, op de 8200 stadskiezers, eene meerderheid van rond de 800 stemmen heden, op 9200 stadskiezers, heeft hij nog nauwelijks 600 st. meerderheid. Terwijl Antwerpen dijnsdag avond zijn schitte rende zegepraal vierde, trok er een walgelijke geu zenbende rond; w'hebben er een staalken van gehad, den avond der gemeentekiezing t'Aalst; de stoet had lust genoeg om tot baldadigheden over tc gaan; doch er werd goede wacht gchouJen. 's Nachts zijn de ruiten uitgesmeten in 't Kollegie der Paters Jesuieten, in eenige Vrije Katholieke Scho len, in andere Katholieke Gestichten. IV. Bemerkingen. A. In Antwerpen he'eft de tegenpartij hare neder laag te danken Aan haar slecht bestuur Aan hare verslaving aan 't ministerie en aan't Hof; Aan hare goddeloosheid En nögtans, de gazetten van Antwerpen en Brus sel, die aan't roer zitten, schrijvèn, dat de liberale partij van Antwerpen, moet GEUS worden, g'heel en garisch GEUS dat Pecher, de liberaal, dood en begraven is; dat de koning der Geuzen, Van der Taelen, het hoofd en de ziel der Antwerpscbe libe rale partij moet worden. Is 't gehoord en verstaan, liberalen Ge zijt al versletenKomt ge bij de katholieke partij niet, uw eigen volk gaat u overrompelen en overtrappelen B. In Antwerpen zijn de katholieken vooruit gekomen met de groote en diepe wenschen van t volk Eerbied voor de Religie Vrijheid van denkwijze Gespaarzaamheid in 't bestuur Vrijheid van onderwijs; afschaffing der wet van 1879 en van 't Staatsonderwijs Geen partijwetten meer; Recht voor allen Een klein leger met beter betaalde manschappen en officieren; geen verzwaring in den dienst der Bur gerwacht. Ziehier hoe het manifest der Meeting het VRIJ WILLIGERSLEGER besprak Kon de Meeting er toe geraken de bloedwet af te schaffen om ons leger enkel uit Vrijwilligers samen gesteld te zien dit ware voor haar en hare Gekoze nen een hunner innigste wenschen vervuld. Onder de Katholieken, aanhangers van 't Vrijwil- ligers-Leger, zijn er die zegden Dat deze zaak ons in verdeeldheid zou gebracht hebbenhet contrarie is nu bewezen mochte het overal tot les en tot voor beeld dienen, het zou de Katholieke Partij dieper cn sterker in de volksliefde vestigen en naar den algemee- .nen zegepraal brengen. C. Dijnsdag is het balotteering te Brugge en te NamenBrugge moest niet ballotteeren, ware er goed opgelet geweest; te Namen is 't verschil klein als de geuzerij maar geen kiezers uitkoopt, om thuis te blijven. Frankrijk en Pruisen loeren op malkanderen gelijk twee honden op een beenvroeg of laat zullen zij aan eaan, elk met een millioen mannen. Het zal -wfefcVen ijseiijiczijn i - Die twee machtige en vreeselijke legers zullen zeer waarschijnlijk in ons land of nabij ons land,tegeneen botsen en slag leveren. Er zijn Wetgevers. Ministers en hofmannen die be- weeren, dat wij moeten beletten dat ons grondgebied door die sterke legers bestreden wordt; dat is een dwaas en uitzinnig gedacht, omdat het eene onmoge lijke zaak is. Wat kunnen toch 100 of 150 duizend en zelf 500 duizend Belgen doen tegen twee millioen Pruissen en Fransmannen?! Een van de twee volgende gevallen moet en zal plaats hebben: ofwel die twee kolossale legers zullen op denzelfden dag en dezelfde uur op ons grondgebied komen, en dan zal ons legerke tusschen twee vuren staan en zich aanstonds moeten overgeven om niet gansch en geheel vernietigd te wordenofwel een van die twee legers zal wat eerder in ons land aankomen als het ander; in dees geval zal ons leger van de eerst aankomende overrompeld en aan 't hoofd gesteld wor den om als voorrechters tegen de laatstkomende tot ter dood te strijden. Men neme dan de zaak zooals men wilt, ons leger, 't zij een groot, zij een klein, kan hier het minste kwaad niet beletten en liet minste goed niet verrich ten het zal in alle gevallen zich moeten overgeven of zich laten vernielen. Het zal min pijnlijk zijn maar 25.000 als 100,000 mannen te verliezen. Wat meer is, een machtige vijand slaat maar wei nig of geen aandacht op een klein legerke, hij zet zij nen veldtocht voort en laat de inwoners in vrede. Wij hebben dikwijls met innige overtuiging gezegd en wij zullen het nog dikwijls zeggen, dat wij maar een klein legerke noodig hebben, en dat alleenelijk om order In 't land te houden en om eenen dwazen en uitzinnigen inval van wat Franscho of Duitsche Com munards en Socialisten te beletten. Een groot leger kan maar dienen tot ons ongeluk en tot onzen ondergang. Gewichtige waarheden. Brussel en andere steden zijn reeds republikaan, zij zullen welhaast radikaal en socialist zijn; dit blijkt uit de kiezingen, meetingen, gazetten, schriften enz. enz. Hot zou in ons land niet slechter gaan onder eene republiek met Frère aan 't hoofd, dan bet 1111 gaat met Leopold aan 't hoofd. Leopold trekt jaarlijks circa Omillioenen Frere zou het wel kunnen doen met een halt' millioentje. .-. Menige landbouwers klagen.putten in d'aarde, omdat zij achteruit gaan en het niet lang meer kunnen houden; en toch vindt men er hier én daar die niet en klagen .alhoewel zij voor het leger en het geuzen- onderwijs gepluimd, gestroopt en opgeëeteh worden. Het leger en het geuzenonderwijs kost jaarlijks per persoon, fr. 20,no per huishouden, fr. 100,00 per 1000 inwoners, voor elke gemeente, fr. 20,000 dus voor St. Lievens-Essche, waar niet éen kind naar de geuzenscholen gaat, fr. 49,880 voorNinove, fr. 120,180 voor Geeraardsbergen, fr. 182,120 voor Aalst, fr. 422,620 't Fondsenblad deelt een meesterstuk mcè van K. Stallaert, leeraar in 't Koninklijk Atheneum van Brussel. Ee vent moest d'oude costumen van Ukkel vertalen, op de kosten van 't Land en hij kwam onder andere tegen: - Die verliest de zake, iiij verliest den kost. Weet gij hoe de liberale Professor dit vertaalt? -Celui qui perd Ia cause, perd la nourriture a Uccle. Zoodat, die te Ukkel zijn proces verliest, er van honger moet sterven! Ze melden ons een stad uit Frankrijk, waar al do leerlingen der Staatsschool de Processie hebben zien hoofd Ontdekken. .TwerwonSerï^iï 'Taiï die zich voedt met liberale gazetten, die jonkheid MOET goddeloos worden... Die liberale gazetten dur ven spotten met alles, tegenwoordig; g'hebt daar dit onnoozel Verbond; over eenige weken en er stonden de grouwzaamsto blasfemièn in tegen het Al lerheiligste; de liberale gazetten worden door veel li beralen veracht, en nogtans die liberale gazetten zijn de ware uitdrukking van 't hedendaags liberalismus. Wat is de oorzaak, vraagt het Fondsenblad, dat onze zegepraal te Brugge niet grooter is? De geest der bevolking? Neen. Maar de drie kieswetten, ofliever partijwetten door het ministerie en ziine slaafsche meerderheid tegen de katholieken gemaakt, hebben aan dat kiezerskorps 250 wettige kiezers ontnomen, die zeker vour de ka tholieke lijst zouden gestemd hebben. Zonder die tal rijke uitschrabbingen zegepraalden wij te Brugge met eene meerderheid van bij de 300 stemmen. i~( ioe Vervolg. In ons jongste N* hebben wij de Syberiaansche gelaten in samen spraak met de leden van 't Komiteit, met de hooggeplaatste Rus sen, die hun ambt gebruikten en misbruikten tegen 't Goeverne- ment dat ;hen betaalde, dat zij publiek vleidden er 't geheim bestreden. Zoo gaat het in de Landen cn Familien, waar tg«.^ag maar steunt op aardsche beweegredens. Men ziet er niets dan vleierij en verraad, valschheid en bedrog, slokkcrij en heerschzucht. Zuster, sprak de President van 't Komiteit, rechter Tarakanof, de revolutien van 1793, van 184S, van 1870 zijn maar kinderspelen tegen heigeen wij bereiden. Ons netten worden gespannen; wij gaan voor niets achteruit: list, verraad, moorderij, brand, eerloos heid, alle middelen zijn ons goed om de Troonente doen vallen. Ja vallen moeten ze, sprak Ignotius, baron Gunterwald;op dit oogenblik, broeders, hebben onze duitsche gezellen keizer Wilhem ter dood veroordeeld het lot heeft den held aangewezen die den dwingeland moet treffen. Sterven moet hij en sterven zal hij. En na hem de Keizer van Rusland, zegde Nubius; er zijn nog maar weinige sierrekens op de kaart van Rusland, maar de grond is bereid, 't zaad ligt in den grond, met d'eerste hevige werking, 't zal overal uitschieten en de wereld verbazen. En denkt gij, broeders, dat Polen ons geen krachtige bondgenoot zal zijn? Bondgenoot? nepen twee, drij leden, die fanatieke Polen 1 Ik zeg Bondgenoot, omdat Polen, opstaande, veel werk aan den Czar zou leveren. Verwacht niets van Polen, sprak de gouvernante; de Priesters zijn er meester, en de Priesters kennen te wel onze geheimen. In alle geval, wij alleen zullen den strijd aangaan; en over winnen zullen wij, omdat wij voor niets achteruitdeinzen en ons overal op de klachten van 't volk verheffen. Ja, dat doet de logic, dat doen de geheime goddelooze Genoot schappen. De klachten van 't Volk opnemen, om 't Volk nog dieper in zijn rampen te dompelen. In de vergadering welke wij bespreken, werd verder de kwestie der kas besproken; in ander landen heeft de Logie het zeer gemak kelijk men is aan 't bestuur, men doet groote werken uitvoeren, de leveranciers en entepreneurs mogen vette rekeningen maken, maar een deel derzelve gaat naar de kas van de Vrijmetselarij er worden jaarwedden van 40, 5o duizend fr. gegeven, op conditie dat er 10, 20 algestaan worden aan't geheim Genootschap... Begriipt gij nu, geachte Lezers, welke wreede kanker die godvergetene So ciëteiten voor een Land zijn? Zuster, sprak de President, ge weet dat wij u als gouvernante bij de gravin Fedora hebben gesteld. De gravinne Fedora, sprak de Syberiaansche, is ingelijfd, be nevens haren broeder, den officier van 's Keizers Lijfwacht. Enhoedanig zijn hunne gevoelens Maximus is een lichtzinnige jonker, zonder vooruitzicht,maar de gravinne hoort ons toe, en ge moogt die 12 miljoen roebels als d'onze aanschouwen. Hoe verstaan wij dat 't Is mijn plan en 'k zweer u op mijnen eed, dat die fortuin ons niet zal ontsnappen. 12 miljoen roebels! riep Doeteur Edward; wij beroeren daar de gansche wereld meê. Pijkevrouw, sprak de President nog; ons is ter kennis ge bracht dat de gravinne Tatiana gedurig ten uwen huize komt Verders, zouden de voedster Paulowna en hare dochter dienen ver wijderd te worden. Gravinne Tatiana komt een huwelijk bereiden voor Fedora; doch Fedora zal trouwen met den persoon welken ik zal aanduiden; wat de voedster en haar dochter aangaat, 'tzijn brave domme lieden, die ons in niets kunnen schaden.... Ik ben daarvoor verantwoorde- lijk. Nadat Pijkevrouw de gelukwenschingen had ontvangen van de leden des Komiteits, werd dag, uur en plaats der naaste vergadering vastgesteld, (want nooit was er bijeenkomst op dezelfde plaats), en de zitting werd gesloten. X. EENE SAMENSPRAAK. Rond 1 ure was de Syberiaansche terug in huis. De jonge gravinne had zich naar een leest in s Keizers Paleis begeven. De gouvernante nam een boek, een onzedige roman,en zette zich aan 't lezen, alsof zij den ganschen avond thuis ware gebleven. Ten 2 ure kwam Fedora terug. Nog altijd opl riep zij, nevens Nadia plaats nemende. Mijn allerhelste, slapen zou ik toch niet kunnen, vooraleer u gezien te hebben. Ik maak misbruik van uwe goedheid. Oh, wees niet ongerust: inden avond heb ik een wandeling per slede gedaan en dan ben ik hier voor onze zaak komen schrij ven. En gij, heeft U iets vernomen? was er veel volk op 't feest Er was van alles watPankratiei, de gravin Tatiana, kolonel Artamof, Drentcln, Doeteur Edward, die zeer laat is gekomen een groot getal Senateurs en Ambassadeurs, de twee groothertogen Michel en Nicolaas, de groothertogin Helena, de keizerin. Nog altijd ziekelijk Ja stijf en koel, en eindelijk keizer Alexander. Is 't waar dat hij ook ziek is Ik weet niet, maar droef en bekommerd zag hij er uit. De zaak Vera is niet verblijdend voor hem; heelt hij u gesproken? Neen, maar voorbij mij gegaan en mij met d'oogen gegroet. Welke eer! ge waart zeker getroffen Hoort, Nadia, gc kent mijn overtuiging, ge weet dat ik Nihi list ben gelijk gij, en zoo vurig als gij, d'omverwerping wensch van alles wat bestaatWelnu: als de Czaar d'oogen op mij wierp, zijp. treurige,zachte.droeve oogen,dan gevoelde ik een soort van knaging. Knaging! en d'oogen van Nadia werden kogels; een blik is dan voldoende om u te doen wankelen! 't Is medelijden dat ik wil zeggen. Medelijdenïcn heeft hij of zijn Bestuur ooit medelijden geloond? Fedora werd rood van schaamte over hare zwakheid en dc gou vernante sprak voort Allerliefste, laat ons steeds gewapend zijn tegen die natuur lijke zwakheden hebt gij nog iets vernomen Een groote gebeurtenis. Uit ons land Neen,'uit Berlijn, ge weet dat de Socialisten reeds 3 maal naar 't leven van keizer \Vilhem hebben gestaan Ja, en dat hun pogingen mislukten Welnu, een vierde;maakt zich gereed om den keizer te ver moorden. Hoe weet gij dat? wie heelt u dat gezegd,riep dc gouvernante, terwijl zij Fedora in 't wit der oogen zag en d'handen vastgreep.... Zeg mij, hoe weet ge dat Rond middernacht is een telegram toegekomen bij mijn voogd, den generaal, dat de Policie van Berlijn zich naar een hotel van Berlijn heeft begeven, om '11e jongeling aan te houden die door 't Komiteit gelast was den Keizer te vermoorden. En hij is aangehouden Laat mij uitzeggen op 't zicht der policie heeft die jongeling 'ne revolver genomen, 'ne sergeant der wacht gedood en zijn eigen door den kop geschoten. Heeft die dwazerik den tijd gehad zijn papieren te verbranden? Neen, men heeft in zijnen reiszak gevonden, een sommeken geld, zijne brieven, getuigschriften van verscheide fogiën cn ander papieren die verscheide personen van 't Hof te Berlijn in verdenking brengen; Berlijn is in opschudding; er geschieden talrijke aanhou dingen de stad is in staat van beleg gesteld. Wie was bij u, als de generaal dat vertelde? Wie? Doctor Edward en dc kolonel der gendarms. Wat zegden zij daarvan Doctor Edward, voegde d'handen te samen en bedankte den hemel dat dit schelmstuk is ontdekt geworden Die doctor is een hevige keizersgezinde. Overdreven, voegde de gravinne er bijArtamof was rood van gramschap en riep uit dat een groot deel van Rusland in slaat van beleg zou moeten gesteld worden. De Syberiaansche beet op haar lippen. Mij dunkt, zegde Fedora, dat ons komiteit van werking zou moeten verwittigd worden. 't Is ook mijn gedacht; maar wie kent dit komiteit? Waar zetelt het? wanneer? wie is cr lid van? Misschien den Franschman. De Franschman is, gelijk wij, Tienman en werver. Mij dunkt, sprak de Gravinne, met ontevredenheid, mij dunkt dat wij al genoeg sacrificiën gedaan hebben, om te mogen weten aan wie wij gehoorzamen; de vrijspraak van Vera heeft mij 40,000 roe bels gekost; de Jood Arlon doet schrikkelijk duur zijne diensten be talen; niet langer als gisteren heb ik 'ne wissel geteekend van 2000 oebels voorden jugeTarakanof... ('tVervolgt)

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 1