Parijs, 7 Juli. Buitenlandsch Kieuws. Uitvoering der Dekreten. v vV ^<S -f, T°f^ As^V r Ai -? O? -O -Schrijf] <\phuiëfijke Gezant fe* $&$ool Volk y^'lueking "cv den voor ralen Frère vreest dat er voor W»®^ yW V> Mg^^nut^Kjp^gewezen Htfe^verLgpflien.Onder icn gewtffdfèe ontevredenheid over liet R^irfbn des te meer dat men kt j-?n het radikale deel der libe- het hoofd moeten bukken men „..'eringeen merkelijke onthouding zal zijn; daarom schrijft deChroniqnc dat er MOET gevierd en gevlagd worden, dat degene die niet vlaggen, zich bloot stellen aan de patriolieke woede des volks. DWANG, altijd dwang bij dit liberaal volk Vlaggen, zelfs tegen uw gedacht, of de populace voor uw huis krijgen Eu bemerkt wel, dot die brusselsche gazetjes meest opgesteld zijn door Franchosen, door patriotten van de Belgische centen Groothertog Alexi, van Rusland, is deze week te Brussel geweest, voor een half uurken hij trok naar Londen; Op 15 Augusli zal er een congres van Socialisten plaats hebben; ze vragen, om te beginnen, 't algemeen stemrecht. Ze zeggen dat 't groot lot van 120,000 Ir. uil den Tombola der Drukpers gewonnen is door 'nen ambachtsman. Alia, Proficiat Op éen dag dezer week zijn er te Brussel 3 pogingen tot zelfs- moord geweest; de koetsiers spreken van in werkstaking te gaan, eii de Muziekanten, die gevraagd waren voor de Feesten in d'Exposilie, vragen 100 per honderd opslag. Men is in onder handeling. Leopold I krijgt een nieuw standbeeld in 't park van Laken. Te St Gillis is 'ne kerel aangehouden die reeds 13 chevrons van veroordeelingen ^draagt; 't is zekere H. Elsoch. ANTWERPEN. Een laffe comedie, schrijft de Vrijheid, belet de Meeling van haar zegepraal te vieren; dit feest moest in de stad met duizende franken aan de winkeliers en herbergiers brengen, De Waal, de altijd broodroovende De Waal heeft met behulp van eenen gemeinen kwakbaas en van eenen weggejaagden gemeenteonderwijzer, thans klerk op de komité, dit profijt uit uwen zak getrokken. Maar fee6ten zullen wij in 1881, de dag dat het slavengebroed van het Stadhuis schandelijk van het Volk zal verjaagd worden. Men schrijft ons uit RESSEGEM Het is door de wetsdoktors bewezen, dat de genaamde Elodie Van den Steen, van Ressegem, oud 25 jaren, jonge dochter, nopens welke het gerucht geloopen heeft van zelfmoord door verdrinking, vermoord is door verwurging en dat daarna den moordenaar liet lijk i.n het water heeft geworpen. Du schelmstuk heeft plaatsgehad den 29 Juni laatst, rond 6 ure namiddag, in eene partij koorn toehoorende aan de Wc Van den Steen, moeder der overledene, alwaar het tooneel der worsteling die moet plaats gehad hebben tusschenhet ongelukkig slachtoffer en haven moordenaar ontdekt is, en alwaar drij haarspellen en het snoer van den voorschoot der vermoordde gevonden zijn door den Brigadier veldwachter en twee andere persoonen van Resse gem. Den moordenaar moet zich in hel koorn, misschien bij het lijk zelve, schuil gehouden hebben tot dat het donker was, om hetzelve naar den rootput te dragen waarin men het des ander daags in den morgend ontdekt heeft, en dit heeft hij gedaan om de sporen zijner misdaad te doen verdwijnen. Een zonderling tooneal heeft in den nacht van maandag tot dinsdag te St Gillis plaats gehad. Omtrent ii ure 's avonds, waren twee kerels, in de eenvoudigste kleedij welke men kan bedenken, bezig aan t vechten op een onbebouwden grond der Dethystraat. Een tiental toeschouwers waren rond de strijders geschaard, en lie ten dezen rustig begaan. Eensklaps kwam een policie agent aan,die het gevecht wilde doen ophouden onmiddellijk bekwam hij een vuistslag in 't aangezicht. Hij riep om hulp: twee zijner kollega s snelden toe, en met hun drieën gelukten zij er eindelijk in, de twee vechters te doen kleeden en naar het policie-bureel te brengen. GENT, 8 juli. Men schrijft uit Meirelbeke aan het FOND- SEN BLADDe lage meerschen der Opper-Schelde en verscheidene steenbakkerijen worden opnieuw door het water bedreigd. De groote regens dezer laatste dagen hebben zekere lage deelen °ver" stroomd het waccr moest laags de S^h- ldc ■wegstroomen. doch daar de rivier vol is, was de wegspoeling onmogelijk. In den nacht van 30 juni lot i juli stapten in een hotel te Laken twee kerels af, die door hunne zonderlinge handelwijze de aandacn der policie gaande maakten. Zij werden aangehouden.en herkend als twee gevaarlijke oud-veroordeelden de een is een iranscüman, J. Delpraet, de andere een pruis, J. Engler. Zij waren in liet hezit van eene groote hoeveelheid voorwerpen, ter weerde van ongeveer 600 fr. en welke zij gestolen hadden in een bazar der hootdstad. Een boschwachter van Lassaye, in de Walen, deed woensdag morgend zijne ronden in het boscb van M. Guichard, toen lnj een ge rucht in de struiken hoordehij dacht dat hij meteen wild zwijn te doen had en schoot. Toen hij üe struiken doorzocht, vond lnj het lijk van zijne gebuurvrouw. die hij gedood had, terwijl zij bezig was aardbeziën te plukken voor de kinderen van den bosctiwacüter. Niet lang geleden had een gekend restauratiehouder in een hotel te Brussel, van een peerdenkoopman een rijtuig met twee peerden bespannen, gekocht voor 5500 fr. Een der vrienden van den restauratiehouder telde den koopman het geld voor; toen deze de som had opgenomen en dekwitancie wilde schrijven, zegde de res stauratiehouder dat de koop niet gemeend was, en lnj slechts een- poets had willen spelen. De koopman verstond echter de zaak zoo niet; hij behield het geld. Een twist ontstond, waarop een gevecht volgde. De policie kwam er tusschen, maakte proces-verhaal op en nam liet rijtuig en de peerden in beslag. De zaak zal een dezer dagen voor de rechtbank gebracht worden. DIXMUDE, 8 juli. In den nacht van 4 tot 5 dezer, is de ge naamde Despegel, oud 33 jaren, wonende te Clerken, op den weg van deze gemeente naar Houthulst, door eene bende dronken ke rels aangevallen: hij werd erg gekwetst en s anderdaags reeds overleed hij aan de gevolgen zijner wonden. Hij laat eene weduwe zondei kinderen achter. Gedurende het onweer, dat verleden zondag boven Luik is uitgebersten, is de bliksem gevallen op eene hoeve te Evegnce hij is in den stal gedrongen langs een vensier, dat was blijven open staan. Een der drie peerden, welke zich in den stal bevonden, werd op den slag gedood een ander werd insgelijks getroffen en gedeel telijk verlamd. Het derde peerd dat op den grond lag, bleet onge deerd. Het gedoode dier had eene weerde van 1000 a 1400 Ir. LUIK, 7 juli. Er zijn thans alhier valsche stukken van 1 frank fn omloop, met de beeldtenis van Leopold II en het jaartal i860. Zij zijn zeer wel nagemaakt, en de klank is ongeveer dezelfde als die der goede stukkenzij zijn alleen zoo dik niet. Uit Maaseyck is donderdag te Antwerpen eene depeche ont vangen, waarin gezegd wordt dat zekere M. Huysmans en zijne echtgenoote Mej. Van Vaerewyck, Oude-Beurs, te Antwerpen, al daar met hunne twee kinderen in de Maas zijn verdronken, ter wijl zij een pleiziertochtje deden op dien stroom. Het bootje waarin zij gezeten waren, is in volle rivier omgeslagen en alle redding moet onmogelijk geweest zijn. Do familie Van Vaerewyck in onze stad algemeen gekend en geacht; de deelneming in die ramp is dan ook algemeen. Te Herve, binst van dander week, een voerman reed met karre en peerd, als de bliksem zijn peerd dood wierp en hem aan armen en beenen lam sloeg.T Aken sloeg ne rabauw zoo schrik kelijk zijn peerd dat het beest dood viel; de wreedaard zit in't gevang. Wij mogen de dieren tot ons gebruik bezigen, maar met pijnigen of mishandelen. Te Slemaker is een boerenknecht door den bliksem gedood. - 't Schijnt zeer zeker dat er te Brussel veel kinderen worden gestolen, op allerhande manierenzoo werd onlangs een meisje uit haar pensionnaat gehaald door 'ne komtnissionnans die kwam zeg gen dat hare moeder erg ziek washet meisje mocht aanstonds méé gaan en is sedertdien niet meer gezien. Men beweert dat de policie alle dergelijke zaken zooveel mogelijk geheim houdt.... STERK GEANTWOORD. In den tijd der vervolging van ko ningin Elisabeth, werd een jongeling verdacht van gemeenschap te hebben met de katholieken. De vrederechter ontbood hem en zeg- de: Hoort, ik heb medelijden met u, en vooraleer ik u aan de rech ters overlever, wil ik u redden, ge moet maar alleenlijk in 't publiek van personen, zeggen dat de Paus een schurk is. - Mijnheer, ant woordde de jongeling, hoe kan ik 'ne mensch beschimpen dien ik nog nooit van mijn leven heb gezien. Kende ik den Paus zoo goed als ik Uwe Heerlijkheid ken, dan zou ik hem wel 7 maal schurk durven noemen: I KRONIJK VAN AALST. - Eorst oen woo- i over den geus uit 't Verbond: Ventvent't gaze^.ëhrij ven gant 11 niet; men ziet wel dat gij in uw Vf.-uionh I gedwongen dienst doet; in plaats van redens ;n be wijzen voor te brengen; ge maakt u kwaad g? staat daar zoo wild als een Ardeens stekelvarken,'g'ant- woordt met zotte verwijtingen en niet éenma 4 hebt hij uw artikels durven vordedigen. Gij doei onbe schofte en dwaze persoonlijke aanrandingen, m als men d'eorste letter van uwen naam schrijft, at? men uw oude verblijfplaats noemt, ge vliegt op a)~ bus kruid... O, in uw voorgaande leven zouden wij stof genoeg vinden om u aan den schandpaal te narelen maar we laten deze polemiek aan ao liefhebbers en nomen d'artikels door u in 't Verbond geschreven en deze artikels bewijzen hoogmoed, leugenarij on vrijdenkerij. Hoe vindt gij het, liberalen var eer? een man, die zelf onderwijzer is, dat hij gaat ■•brij- ven op d'eerste bladzijde zijner gazet in grooio let ters: De Staatsonderwijzer op een gemeente, hij alleen kan meer dan honderd boeken, dan dui zend eigenaars, aan tien duizend priest? rs! (Verb van 23 nov. 1870). Zoodat de Burgemeesters, de Schejrenen, Raadsheeren, voorname Ingezetenen, dat zij allen onder do voeten van den Staatsrceestar liggen! zulke zaken van zijn eigen schrijven, is er iets zotter? en waarom is die moester zoo machtig? omdat hij,schrijft 't Verbond, een apostel ia var. licht, recht, rede, waarheid, en dat hij do boerenzoo is zal loeren naar vrijen keus den Schepper aanleiden. (Verb, van zelfden datum). Elk onpartijdig mi> j oor- deele dit eerste punt. En dan schrijven -. Zoo waar als er een God is, Paus Leo heeft geschreven dat de Belgische Bisschoppen slecht doen roet de schoolwet te bevechten; - schrijven dat de_ krijgslas ten altijd verzwaard zijn onder de Katholieke Ministerién, dat de liberalen de kiezingen hebbe.i vrij gemaakt; zijn dat geen tastbare, geen lasterence en on toerende leugens? Hebt ge dat geschreven, ja. of NE8N, en kunt gij uw woorden goed brengen? N'SEN, en daarom zwijgt de vette, groote schoolrat lit 't Verbond, daarom antwoordt hij met reden9, die zou den doen denken, dat hij niet uit 'nen bosch komt, maar uit een slecht huis. Foei.wangedrocht! Wij vin den in u nogmaals 't bewijs dat een goddeluoz»- ziel, dat 'ne kerel gelijk gij, die durft schrijven dat de Je- suieten erger zijn dan de Communards, dat het Pries- tersdom een bedriegersras is, dat hij ook een vuile en laffe ziel is... Nog geen enkele regel hebt gij op onze bewijsredens durven antwoorden. De treffelijke liberalen zullen dat getuigen; voortaan zijtgij gekend en nog lager gedaald als dit Verbond zeJ ve, waaraan gij ligt gelyk een boef aan zijn galei om hoogor to klimmen en uit judasserij, hebt gij u zeiven op eenen moddergrond gesteld; hoe meer gesparteld, hoe die per gezonken.... En hoe wonderlijk tochdat die machtige Staatsmeesters, volgens den geus uit t VERBOND sterker als duizend eigenaars, als 10,000 priesters, hoe wonderlijk toch, dat zij met al hun macht, verlaten blijven in hun Staatsscholen!... Welke belachelijke rolle krijgen die menschen in 't VER BOND spillen, waarop de liberale beweging moet draaien 1 apostels van licht, rede, recht en waar heid Wie had ooit gepeisd dat de meesters van den a, b, c,tot zulke verhevendheden bestemd wa ren?... Liberalen, kunt gij zulke zaken goedkeu ren! Ziet gij nu wat de Staalsmeesterij op dc Pa rochiën moet verrichten? de gazet der Staats meesters zegt het zelve: i° Elk leeren zijn Schep per naar VRIJEN KEUS aanbidden; elk iogeboden maken of er afschaffen, volgens gedacht en goes ting 1 want d'aanbidding van den Schepper is de naleving zijner geboden; en volgens dat de gazet der Staatsmeesters uitdrukkelijk schrijft, de Staats meesters moeten het "zoover brengen dat elk naar VRIJEN KEUS den Schepper aanbidt... Achteruit, Ons Heer, gij moogt uw geboden niet mees ge ven; elk MOET zijn geboden maken en uitkiJzen! Begrijpt gij nu, treffelijke liberalen, waa dit Staarnv~r.rl irv»-iio ii- £»-n«nl»v:ng r'Jï S*V? begrijpt enerkentgijnu.hoewel de hoogeerwaarde Bisschoppen gedaan hebben, dit Staatsonder wijs te veroordeelen, van te verwerpen, van het voorbeeld te geven en van te zeggenAl moest het onzen laatsten stuiver kosten, elke Gemeente zal haar Katholieke School hebben?... Begrijpt gij met hoeveel rede de oude en kalme Prins de Ligne in 't Senaat uitriep DiE WET zal de mis daden doen vermenigvuldigen Begrijpt gij nu o welpeizende liberalen, de algemeene Beweging, die er ontstaan is en die op 6 maanden tijds reuzenwerken heeft verricht? begrijpt gij nu hoe noodig het is, dat elk Belgisch, elk katholiek, elk rechtschepen, elk eerlijk htrt zich rondde Vrije Katholieke School schare, om niet alleen het ka tholiek Geloof in ons Vaderland te behouden, maar ook de eerlijkheid, de zedelijkheid, de ge hoorzaamheid en behulpzaamheid der kinders aan hunne Ouders, de treffelijkheid in handel en wandel Als de vijand zelf zijn plannen uitbrengt, wie kan er dan nog twijfelen?. Nu voor wat aangaat de zotte pretentie van de Staatsmees ters als spillen te zetten, in de Gemeenten, op een hoogte verheven, boven al de Grondeigenaars, bo ven al de Overheden en Pastoors, we vragen aan de vrije liberalen van de Stad en van den Buiten, of ze daar vrede mee hebben, of zij willen over- hcerscht, gecommandeerd, gespionneerd en over gedragen worden door den Staatsmcestcr. De zaak is serieuser als zij denken. De katholieken willen nooit of nooit, nog gemeens hebben met dit Staatsonderwijs; gij, vrije liberalen, oordeelt nu wat uw intrest en uwe weerdigheid van u ver- cisschen KONSTANTINOPEL, 7 juli. Hassan pacha, do gouverneur van Novi Bazar, is dezer dagen op den openbaren weg vermoord. De daders zijn onbekend; over do redenen voor dio misdaad is men het niet eens, sommigen schrijven haar aan persoonlijken haat toe, anderen denkon aan eone politieke oorzaak. BERLIJN, 7 juli. To Berlijn zal in september oene tweedaagsche tentoonstelling gehouden worden van.... worsten. Rocht pruisisch! Al do slachters hebben hunne deelneming beloofd. WEENEN, 7 juli. Wij lezen in de Neue Freie Presse van Weenen, dat do bliksem dezer dagen bet vuur gesteken heeft aan de oostenrijksche markt van Kcenigswiesen29 huizen en de kerk zijn de prooi der vlammen geworden. To Carlstadt deden verleden zondag zeven per sonen eone kleine wandeling op het water, toon, ten gevolge van oene verkeoring beweging, hot vaartuig, waarin zij zaten, omsloeg. Allen verdronken. Deze ramp laat 16 weeskinderen in den nood. PARIJS, 8 juli. De Moniteur Universel zegt dat M. Jules Ferry do Kristusbeelden heeft doen wegne men uit al de klassen van het Lyceum van Lyon, waar zij sedert onheugelijke tijdon hingen. Dat belet niet dat de minister morgen zal zeggen, dat hij togen den godsdienst niet is. JACHT. Het jachtseizoen zal dit jaar zoo slecht niet zijn als de vorige jaren. De patrijzen hebben goed gebroeid, en de jongen hebben niet zeer veel van don regen geleden. Men vindt pluiragediert op vole jach ten, dio er reeds lang van beruofd geweest waren. De bazen zijn zeer talrijk in het Haspegauw en in Cocdroz. In Ardennon vindt men voel korhanen, en onze groote bosschen zijn goed voorzien van reebok- ken. --'t Groot lot van Parijs, 150,000 fr. door nie mand geeischt zijnde, gaat aan den Armen komen. De kiezingen voor'ne President te San Domin go, zijn met veei orde afgeloopen. j Het overbrengen van het H. Sakrament uit de kerk van de rue de Sèvres heelt aanleiding ge geven tot verscheidene incidenten, die zouden doen lachen, deden zij niet uitschijnen hoe diep de kerkvervolgers gezonken zijn. Het H. Sakrament moest eerst naar de St-Sul- picius-kerk worden overgebracht. De plechtigheid zou ten 2 ure in den namiddag plaats hebben. Reeds een halt uur te voren, stond eene talrijke volksmenigte voor het huis der eerweerdc paters, gereed om het S. Sakrament onder weg te verge zellen. Aan het hoofd dezer godvruchtige menigteston den een gioot getal der invloedrijkste mannen van Frankrijk. Reeds lang was het uur voorbij, op hetwelk de overbrenging moest plaats hebben en M. Andrieux had nog zijne toelating niet gegeven om met de plechtigheid aanvang te nemen. Hij wilde de toestemming niet geven, omdat hij eene betooging vreesde. Beschaamd en verlegen stond hij daar te midden zijner agenten. Wil ik het volk doen weggaan? vraagt hem M. Chesnelong. Ja, antwoordt de prefekt, dan laat ik met de plechtigheid een aanvang nemen. In een oogenblik heeft de moedige katholieke al deze menschen overtuigd, dat zij zich naar de St- Sulpicius-kerk zouden begeven; in de straat blijven nog slechts een twaalftal geloovigen. M. Andrieux echter geeft nog zijne toestemming niet. Er wordt hem gevraagd om wat reden, en hij antwoordt: dat hij niet weet wat doen, daar de betooging nu slechts van plaats zal veranderd zijn. Eindelijk kwam men overeen dat het H. Sacra ment niet naar St. Sulpicius-kerk, maar in eene binnenkapel van het klooster zou gebracht wor den. Na de overbrenging begaf Mgr Richard die voor deze plechtigheid door den aartsbisschop was alge zonden, regelrecht naarSt. Sulpiciuskerk en hield er eene treffende aanspraak tot de menigte. Daarna zong men een plechtig lof en Mgr zegende de ge loovigen. Op de uitgestrekte plaats voor de kerk stond eene ontelbare volksmassa, niettegenstaande den geweldigen regen. Toen M. Andrieux aankwam, was het hem onmogelijk door die menschenzee te kunnen dringen. Eenige aanhoudingen werden gedaan, onder andere die van MM. Palmé, burggraaf de Con- stantin, Louis de Peyre, P. De Baugy: deze laat ste is bloedverwant van een pater jesuiet,gedurende de Commune gefusilleerd. Ten 9 ure 's avonds was alles stil. De Figaro zegt dat eenige schoelies een oo genblik gedacht hebben een betooging te kunnen inrichten tegen de Jesuieten. Deze echter mislukte gansch en geheel. De betooging moest plaats heb ben bij de terugkomst van eenige studenten, welke" dien dag hun exaam hadden afgelegddoch de overste van het kollegie deed de leerlingen verwit tigen en deze kwamen langs de achterdeur het klooster binnen, terwijl de volksmenigte gedurig riepLeven de Jesuieten De bisschop van Clermont, in eenen brief aan den prefekt gezonden, drukt zijne verontweerdi- gi.i^ o.c. dC Uitdrijving der paurs Jesuieten uit Clermont. Men meldt uit Lyon dat gisteren, toen de nieuwe magistraten voor het beroepshof kwamen om den eed af te leggen en geïnstalleerd te worden, al de advokaten in massa de zaal verlaten hebben. De zaak der Jesuieten moest nog gisteren wor den opgeroepen. Te Besiers. Eene depeche uit Besiers meldt dat eene bende republikanen gisteren aan den maire van die stad de uitdrijving is gaan vragen van de Franciscanen. Een duizendtal personen hebben in den avond het klooster overrompeld. De troepen zijn opgeêïscht en hebben de benden uiteengedreven. De paters-Maristen van Valencyn hebben giste ren hun klooster verlatende bestierder alleen is gebleven. Men seint uit Nimes, dato 1 Juli, dat meer dan 20.000 personen de wacht houden voor 't klooster der paters-Rekolletten.de uitdrijving verwachtende. De prefekt weet niet wat doen, in tegenwoordig heid der vijandelijke houding der bevolking. De eerweerde paters Franciscanen van Béziers, vervolgen de stad voor schade door de oproerma kers aan hunnen eigendom toegebracht. Men telegrafeert, dato van gisteren, uit Biziers aan den Messager du Midi, dat ongeveer duizend manifestedders zich den avond te voren naar het klooster der Franciskanen begeven hadden. Geluk kig waren alle toegangen met soldaten bezet. Het grauw, zijnen haat niet kunnende koelen tegen de paters, is beginnen te huilen en tieren tegen de troepen. Niemand verstaat zich hier aan de handelwijze van het gouvernement. De paters, zoowel als de radikalen, vragen dat men hun de dekreten zou beteekenen, en het gouvernement blijftwerkeloos. Te Limoges. De dagbladen bevatten bijzonderheden over het proces der Jesuieten van Limoges tegen hunne uit- drijvers. Na de zitting der rechtbank van vrijdag, als de paters de gerechtszaal verlieten, riep men op de straat: Leve dc vrijheid Leve de Jesuie ten Eenige republiekanen schreeuwden Weg met de Jesuieten Leven de dekreten! Een policieagent greep een dei manilesteerders vast en zegde Roep, leve de vrijheid, zooveel gij wilt, maar roep nietLeven de Jesuieten Eindelijk'gingen de groepen uiteen en de stra ten keerden terug terug tot hunne gewone rust. De verontweerdiging in de stad is zeer groot. Volgens de radikale bladen zullen de dekreten r.og voor het einde der week op de andere niet ge autoriseerde kongregatiën worden toegepast. Men schrijft uit Nimes M. Blanchard, maire van Nimes, heeft de eer- weerde paters Recolletten een bezoek gebracht door de volksmenigte bij zijn uitkomen herkend, werd hij hevig toegejuicht; de aanwezigen riepen Leve de maireleve de godsdienstweg met de dekreten Wij vernemen uit goede bron, zegt de parijzer- Patrie, dat het gouvernement diep ontroerdis, om dat zooveel magistraten hun ontslag geven. Versailles. Wanneer de centraal kommissaris, niettegen staande den wil en den tegenstand van den eerw. pater Noury, overste der paters Jesuieten in het klooster gedrongen was, sprak deze hem aldus aan: Wij zijn fransche burgers, wij betalen lasten en rechten, wij zijn kiezers en bevinden ons in ons huis. Wij protesteeren tegen de schending on zer woning en tegen het geweld dat ons is aange daan. Wij beroepen ons op het gerecht van ons land, en wij zijn bereid om voor zijne rechtban ken herstelling te vragen voor het ongelijk ons aangedaan, en voor de schade ons toegebracht. Wij zullen slechts gedwongen dit huis verlaten. De paters, met geweld uitgedreven zijnde,deden de ooggetuigen de volgende verklaring, die bij de protcstatie van den eerw. pater-overste gevoegd werd Wij ondergeteekenden, hebbende bovenstaan de protestatie van M. Noury aan den centraal kommissaris van Versailles gehoord, die niettemin is voortgegaan,en M.Noury en zijne vrienden met geweld gedwongen heeft het huis n. 40 der rue des Bourdonnais, te Versailles, te verlaten ter bevestiging van welke daadzaak wij deze verkla ring teekenen. Mont-Roland. De uitdrijving der paters Jesuieten uit hun klooster van Mont-Roland is bijzonder hartroerend geweest. Ten drie ure in den morgend was de eenvou dige kerk met geloovigen opgeproptde missen volgden elkander gestatig op. Ten acht ure was de toeloop ten hoogstever scheidene bedevaarten uit den omtrek waren den gezegenden berg opgeklommen, ten einde te prote steeren voor de voeten der Koningin te Mont Ro land. Zoolang de missen duurden, gebeurde er niets bijzonders;men bestatigde slechts dat twee policie- agenten aan de deur de wacht hielden. Toen de missen gedaan waren, dacht men het noodlottig oogenblik gekomen. Iedereen bleet aan de kerk deur staan, doch vruchteloos. De uren volgden elkander op zonder dat iemand opdaagde. Doch men wachtte en bleef wachtten zeven lange uren. terwijl de regen bij stroomen neerviel! De menigte bad, zong en weende. Ten drie ure kondigt men eindelijk de aankomst aan van de openbare machteen sekretaris der prefektuur, een kommissaris van policie, gendar men en een troep peerdenvolk. Men zou gezegd hebben dat er kwestie was van eene sterkte te be legeren. Op twee honderd meters afstand der kerk, bleven de soldaten staan. Zij schenen be schaamd over de rol, die zij hier kwamen vervul len. De gendarmen alleen vergezelden den sekre taris en den kommissaris. Toen zij de kerk genaderd waren, steeg een smeeklied uit duizenden monden ten hemel. De agenten der openbare macht bleven verslagen, bijna verschrikt staan. Eindelijk naderen zij het klooster; het besluit van ongerechtigheid wordt den pater overste overhandigd en M. Amodru, advokaat der Jesuieten,protesteert luid op,in hun nen naam, tegen het ongelijk hun aangedaan. Dan verlaat iedereen de voorplaatsmaar allen protesteeren. In en vopr de kerk steeg het smeekgezang lui der en krachtiger ten hemel. In de kerk zaten de geloovigen opeengedrongen. Met tegenzin deed de wachtmeester der gendar merie veertig soldaten komen en deed de kerk ontruimen. Geen enkel persoon verliet ze gewil lig; allen moesten buiten geleid worden. Het volk zong met meer kracht dan ooit. Op dit oogenblik komt de maire van Joude, op het grondgebied van welke stad het klooster staat van Mont-Roland, en zegt dat hij nooit over deze uitdrijving geraadpleegd is geweest. Doch wat kon hij, wat kon het volk tegen de stellige bevelen van hooger hand bekomen? De uitdrijving duurde twee uren. Twee uren dreunde het heilig gezang op den gezegenden berg, ten afscheidsgroet aan de Moeder Gods. Slechts nu en dan werd het onderbroken door het niet min beteekenisvol geroep van: Leve de Jesuieten Leve O. L. V. van Mont-Roland! Leve de vrij heid Ten half zeven waren kerk en klooster verze geld. OOSTENRIJK. Ik heb hem vermoordt De Neue Freie Presse bevat het volgend ver schrikkelijk verhaal Ongeveer vijftig jaar geleden, verliet een jonge ling zijne moedor en zijne twee broeders, ten einde in Amerika fortuin to zoeken. Daar hij sedert van zich niets meer liethooren, waanden allen hem dood en bij werd ook als dusdanig beweend. Niemand dacht nog aan hem, toen in de laatste maand de twee broeders het bezoek ontvingen van een vreemdeling, welke niemand anders was dan de gowaando doode. Groot was de vreugde over het ge lukkig weerzien doch nog grooter werd zij toen men vernam, dat de broeder niet minder dan 300,000 oostenrijksche gulden, of 750,900 fr., in fransch geld uit Amerika meebracht. Na zijne broeders omhelsd te hebben, vroeg de te ruggekeerde broeder naar zijne moeder, en men zegde hem dat zij in een naburig dorp woonde, en wel blijde zijn zou hem terug te zien. Doch om hare blijdschap en verwondering nog grootor te maken, werd er besloten, dat hij alleen en onbekend haar zou gaan bezoeken, en dat hij twee dagen later zijne broeders zou verwachten. Doch sedert vijftien jaar was de breeder zoodanig veranderd, dat de mceder hem niet erkende. De jongeling vroeg eene kamer om er den nacht over te brengen en, vooraleer zich te bed te begeven, ver trouwde hij aan de hotelhoudster, als zijnde beter bewaard in haar koffer, de som van 300,000 gulden. Nog van haar leven had de vrouw zoo veel geld gezien. Zorgvuldig verborg zij den schat. Doch ge durende den nacht kwam de duivel der begeerlijkheid haar bekoren. Het was haar onmogelijk aan zijne ingevingen te weerstaan. Stil trok zij naar boven; naderde het bed vauden vreemdeling, sneed hem met een scheermes den keel af. Daarna ging zij het lijk in haren kelder verbergen. Twee dagen later kwamen de broeders en vroegen aan hunne moedor naar den vreemdeling. Zij ver bleekte. Met vragen bestormd, eindigde zij met alles te erkennen en vernam ook do waarheid. Nu sprong zij huilend recht, rukte zich de haren uit het hoofd en liep naar den rechter roepende- Dood mij dood mij ik heb mijnen zoon vormoord Dood rnij MENGELINGEN. Dezer dagen is hetfransch schip Fanny, metende 1100 ton, van Vlissingen naar Philadelphia vertrok ken, om aldaar een lading petrol in to nomen, en dit op eene wijze, die van de gewone geheel afwijkt. Het vaartuig is in het ruim voorzien van 16 waterdichte bakken, die ongeveer anderhalf millioen liters petrol

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2