I)ei\iliiiisten,en hunne Slachtoffers. 29 V- Zondag 18 1880. Een-en-Twintigste Jaargang. ©oirsöicnst, - ilaberlaiiü, - llrijljriï). OVERZICHT. Dc Fransche Communards en hunne Vrienden. (ielijk rond de jaren 1830. r Bureel Achterstraat. Gevoono Anronoeni 20 centiemen per regel. Annoncen op de Tweede Bladzijde, 50 centiemen den regel, Berichten onder't Niouwe, 1 frank den kleinen regel HET LAND 5 fr. 's jaars, vooraf bet. Inschrijvingen worden op alle tijd stippen genomen rechtstreeks bij ons of door post of briefdragers. VAN AELST De OBSF.RVATORE ROMANO bevat het memoran dum van den H. Stoel, over de afschaffing van het belgisch gezantschap bij den Paus. Ziehier den hoofdzakelijken inhoud van dat stuk u De afschaffing der legatie was van dat begin af besloten, de geestelijke kwestie was slechts een mid del om daartoe te komen de feiten bewijzen zulks duidelijk, M. Frère, minister van buitenlandsche zaken, is begonnen met M. d'Anethan te berichten dat het kabinet hem het tijdstip zijner terugroeping zou aanduiden in de Kamer heeft hij gezegd dat, in de besluitselen van het ministerie, de dag alleen der terugroeping nog moest worden bepaald. De voorzichtigheid van den Paus voorkwam eene eerste maal de afschaffing; dan kwam de schoolkwes tie de Bisschoppen protesteerdenjde Paus verklaarde dat zij het recht hadden eene wet te bestrijden, die vijandig aan den godsdiensthij raadt nogtans de ge matigdheid aan. Toen de wet gestemd was, schreef de Paus twee brieven aan den koningde arglistige M. Frère legde ze uit in eenen zin, als zou de Paus in strijd zijn geweest met de Bisschoppen. n De Paus, die den strik gewaar werd, schreef aan den Nuncius om zijne goedkeuring aangaande het grondbegin te bevestigen zijn raad tot gematigdheid bevatte geen verschil van denkwijze. M. Frère wei gerde een afschrilt te ontvangen van die depeche hij bevool dat zij zou ingetrokken worden, op straf van onmiddelijke afschaffing der legatie. De Paus, die M. Frère beschouwde als genoegzaam ingelicht, stemde edelmoediglijk toe. M. Frère zette alsdan in het openbaarzijnc valsche uitleggingen voortdan', toen hij de noodzakelijkheid gevoelde de dubbezinnige houding te laten varen; die hij uitgevonden had, be vool hij M. d'Anethan, andere kalegorieke verklarin gen te vragen. j» Kardinaal Nina, zegt het memorandum verder, antwoordde altijd dat de H. Stoel onmogelijk den weerstand der katholieken in grondbegin kon afkeu ren, doch dat hij niet ophouden zou de gematigdheid aan te prijzendan beschuldigde M. Frère den H. Stoel van tegenspraak met zichzelven. Kardinaal Nina loochende krachtdadig die beschuldiging. Nu volgde weldra de afschaffing der legatie, en dit ondanks de pogingen van Mgr Vannutelli. Kardi naal Nina schreef aan den Nuncius, om de aandacht in te roepen op de ernstigheid der beleediging, den H. Stoel aangedaan, en op de ongegrondheid der be weringen, door M. Frère aangevoerd; hij zag er een strik in om van den Paus de kerkelijke goedkeuring te bekomen van de moderne leerstelsels. Het memorandum besluit met de beleediging te schandvlekken, die den Paus is aangedaan, en door zijn vertrouwen te stellen op de rechtveerdigheid van Europa. De DlRITTO zegt dat Leo XIII ccn eigciiiiandlgen brief geschreven heeft aan den koning der Belgen, en waarin hij zijne spijt uitdrukt over de afschaffing der belgische legatie en een oproep doet op het hart en de godsdienstige gevoelens des konings, opdat deze niet toelaten zou dat die slag nadeel brengen zou aan de katholieke Kerk, waarvan de koning zich steeds een verkleefden zoon getoond heeft. Wijdeelen die tijding onder voorbehoud meê. Frankrijk. Donderdag 14Juli heeft het groot feest der republiek te Parijs plaats gehad. Het leger heeft zijne VAANDELS ontvangen. De bevolking van Parijs is verdubbeld de grootc hoofdstad juicht en jubelt, en zingt het aankomen van een nieuw tijdstip. Maar hetgeen dit nationaal feest verduistert, dat is de triomfantelijke intrede van ROCHEFORT te Parijs. De andere communards wórden ook met geestdrift ingehaald Daarop schrijft de 1'iiiks: Men mott zich er aan verwachten, zulke mannen hebben niets geleerd, niets vergeten. Dc Republiek vergeeft hun. maar ZIJ vergeven niet aan de republiek. Men werpt den sluier der vergetenis over de euveldaden welke de communards over 10 jaren hebben bedreven, rei wijl men de Jcsuieten verjaagt om rede van zeker, strevingen welke zij hadden over drie eeuwen Een stroom van wanorde en nieuwe Commun j strekt zich over Frankrijk uit. De ware meester va.-: Frankrijk is Grevy niet, noch Gambetta, maar de koning, de meestér is ROCHEFORT. De toekomst zal dit in 't kort bewijzen. OOSTENRIJK. De kwestie van 't Oosten blijf voortdurend open; en Oostenrijk schijnt geroepen to: zijn om daar de hoofdrol in te spelen want Oosten rijk heeft met zich Pruisen dat de russischc heersch- zucht verontrust. Om tegen BULGARiE op te wegen dat èén vorstendom zou willen uitmaken met Rume- lië, raadt de Weenersche drukpers aan van een ver-'' bond te maken, onder dc bescherming van Oosten rijk, tusschen Servië, Montenegro, Albanië en Mace donië met Griekenland,Rusland van zijnen kant, zou Bulgaria aanmoedigen en beschermen. Men ziet dat. de vrede en de rust nog ver zijn in het Oosten. Dtl engelsche en fransche afgezanten hebben den minis- ter van Griekenland verwittigd dat de mogendheden nog eene poging bij den sultan gaan aanwenden om zijne toenadering te bekomen tot de besluiten der berlijnsche kommissie. In afwachting van het ant woord der PORTE, wordt Griekenland verzocht zijne troepen stil t'huis te houden om den Turk niet te veel te verbitteren. De atheensche minister heeft de vraag der Ambassadeurs ingewilligd. Engeland. Gladstone heeft wederom mislukt in de kwestie der ierlandsche pachters. Men spreekt reeds van zijn demissie in de politieke kringen van Weenen. De radikale geuzen van Frankrijk durven hunne slechte wetten tegen dc Religieusen niet uitvoeren, gelijk de Belgische Van Humbeeck nog eenigen tijd met zijn schoolwet fradeert. Ja, Van Humbeeck, die overjaar uitriep: We zulj len maar 7 geboden Gods laten onderwijzen; w'her- kennen 'ne God, maar de God der Christenen niet diezelfde Van Humbeek geeft nu aan de Meesters 100 Ir. om g'heel den Catechismus te doenleeren. Welke valschheid I11 Frankrijk hebben meer dan i5o Rechters hun ontslag gegeven Gedurende de feestviering te Parijs waren er gan- sche straten, en van de rijkste, zonder ëcn vlagge. Nergens is geestdrift geweest Nergens dan bij 't slecht volk Een fransche gazet heeft daar, Frère zijn tceksken opeoeedaan. Die If win» ---« >s nc o. nei- zoon uit een Vrijmetselaarslogedat zegt -liesals Vrijdenker opgevoed, ging hij in Parijs de beschaving zoeken, keerde naar Luik terug, en begon te schrij ven in een gazet, sterk verbonden aan de Vrijmetse- larij en voorstaander der Orangisten; natuurlijk, de Vrijmetselarij zal altijd genegen zijn voor 't Prote stantendom. Ziedaar Frère, die nu bekraaid wordt en bezongen als de Belg bij uitmuntendheid De Communards, de branders, moorders en hunne opstokers zijn in Frankrijk terug Hun eerste geroep is: Leve de Commune Zij bedreigen met de dood de LIBERALEN die tegen hun genade gestemd hebben E11 wie zou hel ooit gelooven Al dc liberale gazetten van Bclgenland zijn nu aan gespannen met die Communards 't Zijn geen LiBERAI.EN meer, maar GEUZEN I Ja, gelijk in 1829 moet er een overeenkomst ge maakt worden tusschen de Katholieken en de vrije liberalen die hun land niet willen zien ten ondere* gaan. Vrijheid voor allen Vrijheid van Onderwijs Een leger van Vrijwilligers 1 Afslag der belastingen 't Is schromelijk om bedenken 't Is schande dit te moeten schrijven Elke persoon in België betaalt 20 fr. 's jaars per hoofd, alleenlijk voor 't Leger en voor 't Onderwijs En aan wie zijn wij dit verschuldigd Principalijk. aan die schoone liberale Ministers, mcnschen Al de verzwarin gen der bloedwet en der krijgslasten zijn gevraagd en gestemd door den Luikerwaal Frère. De katholieken hebben in den tijd, het onderwijs- budjet verhoogdmaar nu zijn ze vijs van die markt teruggekomen en nu is hun programmaVrij Leger •n Vrij Onderwijs DE SOLDATENLUST, BEOORDEELD IN ENGELAND. De Herald op Peace (de vredeheraut) van Londen, geeft de redevoering door Mr Henry Richard uitge sproken in The House of Commons, zitting van 15 Juni laatst. Wij treffen er onder andere het volgende in aan Er is een punt waarop, denk ik, wij allen eens zijn, namelijk, dat de tegenwoordige gewapende 1 staat van Europa en het militarism aat alle ue na- I tien doordringt en overschaduwd, tot zulke ontzag- gelijke uitgebreidheid is aangegroeid, dat het schier onmogelijk wordt, eene overdreve taal, diensaan- gaande, te voeren. Wij voelen allen dat die staat van zaken een hoon is aan de rede, een schandaal voor de beschaving, h de geessel van het menschdom, en bovenal is het een verwijt aan den heiligen Godsdienst van vrede, welken alle de natiën van het Christendom belijden h aan te nemen en te eerbiedigen. II Het is vernederend te aanschouwen, als alle de natiën van Europa, op éene uitzondering na, sedert - meer dan duizend jaren opentlijk belijden den in- vloed te ondergaan der christelijke beschaving, en 1» de macht van dien Godsdienst die deallervoortreffe- 3» lijkste Godsdienst van vrede is, dat op dit oogenblik, op verre na liet grootste deel der opbrengst van alle j deze natiën, gebruikt wordt tot het vervaardigen van tuigen tot verwoesting, en dat er i illioenen 1 menschen afgericht worden tot het behendig ge bruik van die wapens tot onderlinge slachtingen - .emerging. Er bestaat een beroemd Catechismus aarin de vraag voorkomtTot wat einde is de mcnsch ge it schapen m Ik heb dikwijls bedacht dat, kwame er eens een liemelbewooner onze wereld bezoeken, en hij liet zijn oogslag gaan over den staat van zaken waarin Europa nu verkeert, dat zijn antwoord op die vraag n zou zijn, dat het einde van den mensch liier. is te vechten of zich tot het gevecht te bereiden. De redenaar gaat zoc voort met het alverslindend militarism af te zweepen. Hij stelt voor een vertoog schrift aan de koningin te zenden om hare welwil lendheid internepen opdat bare majesteit haren bijzon- dersten sekretaris van buitenlandsche zaken zou ge lasten, zich in betrekking te stellen met de andere mogendheden, ten einde eene gezamentlijke vermin dering in de wapeningen tot stand te brengen. Ziedaar woorden van een rechtzinnig en rechtscha pen man, die aan zijnen medemensch denkt, iu een tijdstip dat de kopstukken der besturen, als door eene modezucht gedreven, hunne zetels plaatsen, als het ware op de verdiering van het menschdom, en voor do toekomst,op kadavers. God gave dat wij vele mannen van dien aard in onze kamers telden, waar onze dappere Coomans er tocli eenen van is; dan zou welhaast uit die staatsvergade ring, uit aile onze steden en dorpen den zaligen kreet opstaan Niemand gedwongen soldaat meer Leve het Vrijwilligkrs-lkger. Do wereld is vol bedrog. Er wordt overal gesproken van liegen en bedriegen. Men zoekt aan geld te geraken door listen. Menige schulden worden onder eed geloochend. Velen willen leven zonder werkon. Andoren willen door allo middels rijk worden, den mijnheer spelen gelijk sommige pennelekkers, en leegganger loopen gelijk menige geu zenmeesters. Wat mag hiervan do voornaamste oorzaak zijn Rechtuit gezegd, de voornaamste oorzaak zijnde slech te voorbeelden der overheden en dor bestieren. Inderdaad, het is maar al te waar, dat meest al de be stieren van arm, kerk, hospicien en gemeenten, val scha kwitantien gebruiken on met looze stroken omgaan om do goedkeuring van hunne rekeningen en budjets te krij gen... Rechtveerdige rekeningen en rechtzinnige budjots worden verworpen en afgekeurd; valsche rekeningen en get'oefTelde budjets worden aangenomen en goedgekeurd. Dit kan niet geloochend worden; het wordt overal go- zegd; het volk, de ouderlingen en de kinders weten dat. Geen wonder dat er dan ook onder 't volk gezegd wordt: Als de overheden mogen liegen ea overdreveno kwitantien gebruiken om de goedkeuring van valsche rekeningen en looze budjets te bekomen, geen wonder, zeg ik, dat het volk zegt: hetgeen onze Overheden doen, mogen wij ook doen, hunne voorbeolden mogen van do onderdanen gevolgd worden. Bijna al de katholieken en onafhankelijke liberalen zijn innig overtuigd on bekennen opentlijk dat, alles ingezien, de nieuwe schoolwet IN ZICH nadeelig is aan zedenon godsdienst. Het en zijn maar eenige casuisten, zeer klein in getal, die in alles uitvlucht zoeken gelijk do di plomaten, en eenige lafhertigo lieden die weinig ieyer hebben om vrijo scholen te stichten, die, zeg ik, nog niet opentlijk bekennen dat do nieuwe schoolwet in zich na deelig en allergevaarlijkst is aan zeden on godsdienst. Het gedacht van een klein leger vrijwilligers en van een volkomen vrij onderwijs wordt zoodanig algemeen on volkslievend, (populair), dat niemand meer kan gekozen worden voor de Gemeente, Provincie of Kamers, die te genstrijdige gedachten heelt. Zeer veel burgers en landbouwers zitten in nesten omdat zij hunne croosen, pachten, huishuren en belastin gen niet kunnen betalon. D'ontvangors moeten dan niet verwonderd zijn dat do contribution niot regelmatig bo- taald wordon, daarenboven do politieke zaken staan niet goed, men vreest grooto wanorders in Frankrijk en wie weet of er in Bolgonland binst oi na de iLiboilees.an ook om de belastingen te betalen. Niemand kan misdoen met het voorbeeld van den Koning te volge als bij de erlnis- rechten van zynen Papa, Leopold I, moest betalen. Hard tegen hard, zegt 't spreekwoord do Ministers doen overal waar zij kunnen, moeiolijkhedon aan do katholieke Besturen zij leggen belastingen op die wraakroepend zijn; zij misbruiken tot Lot uiterste puntje de Koninklijke macht;* in tagen woordigheid van dien toe stand, oischt de Weordigheid en do Vrijheid, dat er hard tegen hard worde gestreden; vele leden van den Provin cialen Raad zijn van een ander gevoelen geweest, on hebben niet, gelijk verleden jaar, de Koninklijke Beslui ten durven trotseeren, en vlakaf de 20H0 onkosten voor 't Staatsonderwijs weigeren; men vrachto zich toch van eenige hoogenaamdo toegevendheid in dit punt! de Pro vinciale Raadsleden van Wost-Vlaandoron en van Ant werpen zijn klookor cn manhafliger in don strijd toy on doGeuzerij. )~C 14* Vervolg. Ja, ging Nadia voort, de Justicie heeft bij den Jood Aron uw eigenhandig geschrift gevonden op een uitnoodigingsbriefje der Ni hilisten... Als wij bij den Jood gingen en ons kleeren aflegden, zal de schurk de uwe onderzocht hebben om u te bestelen, maar heeft in de plaats van geld iets kostelijker gevonden.... iets dat uwtortuin en uw leven in gevaar stelt! De jonge gravinne kon van schrik niet antwoorden, en ziet nu eens op 't zcltsle oogenblik wordt haar een bezoek aangekondigd. Eu eenige stonden nadien treedt de gravinne Tatiana in de kamer. Na hare plicht van beleefdheid volbracht te hebben, verontschul digt de Syberiaansche zich en verlaat de kamer, doch laat dc deur een weinig open. Men verheelde zich den toestand van Fedora. Een nieuws vernemen dat haar leven aan een zijden draadje hangt en juist als zij inlichtingen gaat ontvangen, dezelve zien afbreken en tusschen vier oogen zijn, met de edele Dame, die haar aanziet als eene zachtmoedige en deugdzame dochter. Zij, de moordenares Strella, geprezen en gevleid worden, door de vurige keizersgezindc Tatiana. Zulke toestand is onbeschrijfelijk Zij leed de angst, de beschaming in de ruimste maat welke kan uitgepeisd worden. Mijn allerliefste, sprak de gravinne, haar handen vastgrijpen de en haar omhelzende, ik zie het, ge zijt ontroerd, verlegen, ge troffen... ge kent waarschijnlijk de rede van mijn bezoek? O, ge zijt hier altijd welgekomen. Ik weet het, lid kind. maar nu kom ik u een gelukkige lijding brengen; prins Jean.... Gc zult mij toelaten deze deur te sluiten, gravinne, sprak Fe dora, in de vrees dat de Syberiaansche alles zou afluisteren, en ze ging inderdaad de deur sluiten en zag met voldoening dat Nadia vertrokken was. Prins Jean, die u zeer genegen is en reeds uwe liefde geniet. Och, gravinne, ik denk nog niet op het trouwen nog eenige jaren. Kom, kom, liefste kind, wij weten wel water hapert; gezijt vrijdenkster en gelijk vele andere, zijt gij een oogenblik verblind en opgetogen geweest, door de glinsterende leerstelsels der Nihilisten en ge vrcesdet dat uwe reputatie nadeel zou gedaan hebben aan prins Jean? 't Is inderdaad mijn gedacht geweest; indien hij, in plaats van te St Petersburg, eene plaats bekleedde, buiten 't Land, dan... Zeer wel, allerhelste; ik had dit verstaanen vermits ik als uwe tweede moeder ben, heb ik mij met u bezig gehouden.... Ten eersten, denk niet dat gij verdacht zijt van Nihilismus. Niemand, ik verzeker het u, niemand in de officieëele wereld, kan een oogenblik veronderstellen dat de beminnelijke gravin Fedora, een aartsvijan- dinne zou zijn der maatschappij van welke zij een der schoonste sieraden moet worden. Ook in de sektie der Poiicie wordt uw naam niet vernoemd; er zijn er wel, onder de cllendigaards der geheime genootschappen, eenige leden der hoogc maatschappij, maar dit zijn onmenschen, monsters, die reden hebben om de grooten te haten, die afgevallen zijn van fortuin of heerschzuchtigMaar wie kan pei- zen dat gij u zouaet mengelen met de moordenaars van dien braven Artamoff Fedora sloeg de oogen ten gronde cn durfde niet meer opzien al die woorden vielen als olie op haar hert, terwijl de gravin Tatiana peisde, dat het van natuurlijke ontroering en schuchterheid was. Wees gerust, ging de bejaarde edele dame voort, uwe vrees is ongegrond, uw naam wordt nooit vernoemd als met achting en genegenheid, cn een bewijs daarvan: dat zijne Majesteit, om u een bijzondere blijk zijner genegenheid te geven, bereid is den jongen prins te verheffen tot eersten sekretaris der keizerlijke Ambassade te Darmstadt. Hij is reeds genoemd? vroeg de gravin, rood wordende. De dag hangt van u at: en Darmstadt is geen stad waar men lang blijft; van eersten sekretaris tot Gezant,is de afstand zeer klein, zoo dat gij binnen twee, drij jaren in Italië of Spanje, aan t hoofd der Ambassade zult zijn en deel nemen aan al dekoninklijkefcesten. O, 't is te veel! riep Fedora, haar wezen met haar handen be dekkende. Ze meende in d'ander kamer een spotgelach te hooren en werd nu zoo bleek als een wassen beeld. Wat is er? wat is er? vroeg Tatiana. Och, niets... d'hevige ontroering.... uwegroote goedheid.... die goede Keizerli]ke Majesteit Ja, ge moogt den Keizer in uw hert dragen, allerliefste want terwijl hij u die hoog'; gunst verleent, wordt uw broeder Maximus, luitenant zijner lijfwacht benoemd; gij zijt de eerste die het weet en kunt uw broeder een aangename verrassing brengen Nog langen tijd blecl dc gravinne spreken over de goedheid van den Keizer en 't geluk van Fedora; en afscheid nemende zegde zij een dezer dagen te zullen terugkeeren om de beslissende toestem ming te geven. Nauwelijks had zij zich verwijderd, als de jonge gravinne los brak in een pijnlijk gesnik en geschrei; haar hert werd afgeknaagd; een ijsclijke schrik overmeesterde haar zij leed tormenten die niet kunnen beschreven worden. Zij, in zulke gunst aan t hof! zij, de Sirella der Nihilisten, die haar goud met handsvollen had geg«ven voorde werkingen der Nihilisten, die dc moord op Artamoff|getee- kend en bekrachtigd, zij die gebonden was, vastgebonden aan de sekte O welke dwaasheid sprak zij, welke uitzinnigheidI mij verbinden aan kerels die ik niet ken, mij afscheiden van al de perso nen, bij welke ik moest leven en gelukkig zijn!... Indien ik, och ja, indien ik mij kon lostrekken! Maar mijn handteeken is aan de sekte gegevenmijn geschritt is in d handen der Poiicie mis schien op dit oogenblik wordt het onderzocht... Ach, sprak de gravinne al weenendc. wat heb ik gedaan Mijn leven verbitterd, mijnen naam onteerd en voor eeuwig geschandvlektAch, kon ik dees jaar van mijn leven, met mijn bloed uitvvisschen! Ach. hadde ik die Nadia nooit gekendik veracht haar en nogtans ik ontzie haar; ik zou haar uit mijn huis jagen, en ik gevoel dat ze mij on misbaar is... Er komt iemand... Wie mag 't zijn?. Misschien, de... 't Was de Syberiaansche. XII. 'T MES OP DE KEEL Gravinne Tatiane is weg vroeg zij. Ja, daareven vertrokken. Ze kwam zeker over uw huwelijk spreken? over dit huwelijk dat geen plaats kan hebben. Waarom Omdat uw plichten het anders vereischen omdat dc grootc zaak waaraan gij uw leven hebt toegewijd, cn aan welke gij u ver bonden hebt... Genoeg, sprak de gravinne, rechtspringende genoeg, met welk recht... Met welk recht, gaat gij zeggen, bemoeit gij u met mijne zaken... Is 't zoo Ja,'tis zoo! ik heb reeds een groot deel van mijn fortuin aan die Nihilisterij besteed; al wat mij nog overblijft, is 400,000 roebels; welnu, neem ze, maar laat mij in rust en vrede; geef mijn handteeken terug De Syberiaansche gebaarde deze laatste woorden niet te verstaan, en ging voort, zeggendeIk zal u zeggen, allerliefste, met welk recht ik mij met zulke zaken bemoei indien ik u geenc vurige ge negenheid toedroeg, ik zou zeggen: Met het recht dat iemand heelt, op haar, die gevraagd en gesmeekt heelt van lid te worden van t Geheim Komiteit; en die nu. op 'teerste verzoek ecner vrouw, laf- felijk zou achteruitdeinzen. Maar weet wel, juficr, dat een Nihilist, door zijn reglement, tegen zulke lafheden is beschermd! Die ver raad pleegt, hem wacht de dood... Maar, neen, een andere taal zal ik voeren allerliefste Fedora, ik spreek tot u met het recht van ie mand, die u een allergiootste bewijs van genegenheid komt geven.. We spraken daareven van het brief ken bij den Jood gevonden Fedora verbleekte. Ja, ge wordt ontsteld en niet zonder rede; dit brietken bij de Poiicie, was voor u de vcroordeeling, de verbanning naar Syberië.. Welnu, wees gerust... Dit geschrift is bij de poiicie niet geweest 't Is er geweest, maar oogenblikkelijk door ons teruggehaald.. Ha, allerliefste, ge kent de macht niet der inrichting, aan welkers hoofd gij staat; wat ons bedreigt en in gevaar stelt, zouden wij over meesteren, al lag het verborgen op't hert van den KeizerHet biiefken, dat gij met recht vreest, zie, 't is hier. En de Syberiaansche behandigde haar een klein stukje papier,een uitnoodiging der Nihilisten met een eigenhandige aanteckening van Fedora. (Wordt voortgezet).

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 1