Rampeniflisfladen en Onqelakken. T" Buitenlandsch Nieuws. de liberalen door de schuld van wie is het gevallen? BESLUIT. Ziet het na in alle landen der wereld aan 't hooid, 't is: I De Vrijheden geschonden! De Rechten van anderen vertrappeld! De belastingen verhoogd! De bloedlasten verzwaard 't Geld met duizenden en duizenden toegeworpen aan de kreatu- ren der logie ge moet niet peizen dat een vrije liberaal iets bekomt, neen! 't is zeer zelden! ge moet kreaturen en slaat der logie znn Ten halfeen 's nachts ging 'ne Muzikant te Brussel naar huis; in de Geefstraat, op Schaarbeek, werd hij aangepakt door twee net- gekleedde mannen die hem een prop in den mond staken om hem zijn schreeuwen te beletten, en hem daarna berooiden van al zijn geld. Drie tooneelspelers van Oostende deden vrijdag, na het mid dagmaal, eene wandeling langsheen de duinen. toen twee hunner het ongelukkig gedacht kregen, een bad te nemen Zij waren nau- weliiks in het water, toen zij onpasselijk werden. Een hunner, M. Delarocca, verloor het bewustzijn en verdronk; zijn kameraad kon nog gelukkig bij tijdsden oever bereiken. LEUVEN, 28 juli. - Gisteren nacht is een hevige brand UItge' bersten in een kruidenierswinkel der Diestschestraathet vuur had in weinige oogenblikken zulke groote uitbreiding genomen dat de inwoners van het huis, de vader, de moeder en twee kinderen zich niet meer langs den trap konden redden en genoodzaakt waren op het dak te vluchten. Zekere Michel Toitjans kon gelukkig eene leer tegen het brandende huis plaatsen en alzoo de vier personen van een zekeren dood redden. Op 25 dezer, ten 8 ure 's avonds, is er brand ontstaan te Bel laar de woning, stal en schuur van den landbouwer Frans Vcrcam- men, zijn meteen groot gedeelte van hunnen inhoud vernield, en dit ondanks de spoedige hulp, door de geburen aangebracht. I wee kalveren zijn in het vuur omgekomen. De oorzaak der ramp is on bekend. Zondag, ten 9 ure 's avonds, is de genaamde Casimir Moens, oud 71 jaren, barreelwachter aan den ijzerenweg te Wetteren, door den exprestrein uit Brussel, omgeworpen en op den slag gedood Maandag, omtrent 8 ure voormiddag, is in de statie te Zotte- gemeen koopwarentrein op een manceuvreerenden trein geloopen. Er zijn geen persoonlijke ongelukken te betreurentwee of drie waggons zijn beschadigd Sedert eenigen tijd had de policie klachten ontvangen over diefstallen, die gepleegd werden op de groote wegen naar Antwer pen. Wanneer de buitenlieden 's morgends vroeg, met den donkere naar de stad kwamen, bemerkten zij schier telkens bij hunne aan komst, dat er manden en korven met fruit, aardappelen enz. onder hunne karren gehangen, verdwenen waren. De policie heelt zich heden morgend met die zaak bezig gehouden en in den omtrek van Austruweel niet minder dan vijftien personen aangehouden die al daar in de hoeioppers sliepen. Onder die personen bevondeniz.ch verscheidene Duitschers. en geen hunner had middelen van bestaan. Bij nader onderzoek vond men in de zakken van een der aangehou denen, rauwe aardappelen, waarai hij stukken gebeten had Die mannen zijn, twee aan twee gebonden, door een twintigtal policie- agenten, naar den AMIGO gebracht. T'Antwerpen is aangehouden den amerikaan John Cros, die met 2 andere krotmans, een bank had ingericht. 5 kom.ezen aange steld, die groote jaarwedden zouden trekken, maar elk, als waar borg, 6000 Ir. moesten storten.De kerels leefden als prinsen en als de policie ging zien, vond zij nog in huis de 5 kommiezen en.... 16 centiemen... Als de kommiezen geen 6000 fr. konden storten, was Cros ook te vrede met 1200. - Emicl Van N.euwenhove van St Gillis, bij Dendermonde, is vrijdag van gepasseerde week, tAnt werpen in de groote statie, door 'ne reizigerstrein verrast en dood gereden, letterlijk in twee gesneden. Hij lag op logement in Beeldekensstraat. Eene vrouw uit de Winkelomheide, te Gheel en die op den boord der Nethe bezig was met gras te snijden, verloor door eene plotselinge ontsteltenis in het hoofd, het evenwicht en viel in het water; reeds was zij den dood zoo nabij dat alle bewustzijn haar ontgaan was, toen een krankzinnige, welke zich in de nabijheid be- - \„.,r l-ond» -*dden. De rome ^cner moeuci ji./.O.-.1 KiLuw u-nrü CHARLEROI. 28 juli. Dinsdag omtrent 8 ure s morgends, is de koolgaz gedrongen in den put n. 6 der koolmijn van Marci- nelle en Couillet, op de verdieping van 36o meters. Er heeft geene ontploffing plaats gehad. Twee werklieden weiden verstiktde eene is vader van vier kinderen en de andere van twee kinderen. Een peerd is insgelijks omgekomen. Al de lichten zijn bij het ongeval uit gedoofd. Twee andere werklieden, die ook door de gaz verrast wa ren, hebben nog gelukkig bijtijds de schacht kunnen verlaten en de noodige zorgen ontvangen zij zijn thans buiten gevaar. Een erg ongeluk heeft gisteren plaats gehad in de smeltovens la Providence, te Marchienne. Een aantal werklieden waren be zig een oven te herstellen, toen eensklaps een gedeelte van het met selwerk instortte en eene groote hoeveelheid brandende stoffen op hen neêrvielen. Allen bekwamen erge brandwonden, en drie hun ner verkeeren nog in stervensgevaar. Zaturdag is te Couillet, tegen Charleroi, in een fabriek van scheikundige meststoffen, de ketel gesprongen: 2 werklieden zijn gekwetst. LUIK, 28 juli. Verleden vrijdag begaf het ioe linie regiment zich per spoorweg van Namen naar Luik. Onderweg, tusschen Seraingen Ougrée, terwijl de trein met vollen stoom voortreed, is een soldaat die voor den krijgsraad moest verschijnen, uit zijn kom- partiment gesprongen. Hij had reeds op voorhand zijn shako en zijnen riem door het venster geworpen. De gendarmerie zoekt den vluchteling op. LUIK, 27 Juli. Een erg ongeluk, veroorzaakt door de petrool heeft zaterdag te Luik plaats gehad. Een zestienjarig meisje, wo nende in de rue St. Remy, wilde hel vuur ontsteken bij middel van petrool pngelukkig geraaktede kruik petrool in brand en ontplofte. Het vuur deelde zich meè aan de kleèren van het meisje, en vooral eer men haar kon ter hulp snellen, had zij reeds verschrikkelijke brandwonden bekomen. Zij was geheel onkennelijk en bij elke aan raking vielen er brokken vleesch van haar lichaam af. De ongeluk kige is eergisteren morgend te midden der afgrijselijkste pij 1 en in het gasthuis overleden. Eenige maanden geleden werd te Brussel een verheeler aange houden van voorwerpen in den Entrepot gestolen. Ten gevolge van het onderzoek, dat daaromtrent werd ingesteld, hebben groote veranderingen plaats gehad in hei personneel van den Entrepot. Verscheidene hoogere ambtenaars zijn afgesteld en anderen ver plaats. Aardbeving op Manilla. Manilla is eene groote en schoone stad van 200 duizend zielen, ineen der Ppilïppijnsche eilanden ten zeiden van Japan, in den stillen Oceaan gelegen. Zij is de hoofdstad der Spaansche bezittin gen in deze verre streken. Ce eerste aardbeving had plaats, des zon dags na de hoogmis, en joeg al de bewoners, de Chineezen alleen uitgezocderd, buiten de stad. Dat zij gelijk hadden bewijst het ge val dat er twee nieuwe aardbevingen plaats hadden, dinsdags; een die 55 sekonden en een andere, die er 40 duurde. De gansche stad is nog slechts een ontzaggelijke puinhoop Den eersten dag telde men 25 dooden en 20 gekwetsten men schat de slachtoffers van den dinsdag op minstens 25o. De verslagenheid is algemeen en de verwoesting zonder weerga De kathedraal is blijven staan, doch de toren is ingestort. De geldelijke schade te Manilla alleen wordt op 400 millioen lrank geraamd. Aardbeving te Napels. Wij ontlecnen de volgende meldensweerdige bijzonderheden over de laatste aardbeving, welke te Napels gevoeld werd. Een eerste en lichte schok werd gevoeld zondag morgend. Ten 6 ure 45 minuten volgde een tweede schok wat geweldiger dan de eerste, die de 5oo,ooo inwoners van het gelukkig Napels wakker schudde. Gedurende den nacht, volgden eenige lichte en bijna ongevcelbare daveringen van den grond elkander beurtelings op. Bij het opkomen van den dag werd een der hevigste en langste schokken gevoeld. Gedurende vijf sekonden daverde de grond van het westen naar het oosten. AALST. HEER DOCTOR BAIJWEtV Aalstenaar, Oud-Student van 't St Lievflns-l'ensKEnaat en van 't Collegie der EB. PP. Jesuieten, aan d'Koogeschool van Leuven, .n al zij» exaams van Genees- en Heelkunde, bekroona met de ALLERGROOTSTii: ONDERSCHEIDING. Vier, vijfjaren achtervolgers heeft 't i/oacht Pu bliek ii. de Nieuwsbladeren gelezen cat lsid'or BAUW KNS in zijn exaam d'allergrcotste onder scheiding ha i bekomen. M. BaUWENS stond gekend, a!s een der mtmun- tonste Studenten van Leuvens beroemdeHoogeschool. Twen laatste exaams bleven er over. En ook de - '.wee exaams heell .\i. b..u KAö met de Aliergroo.str O; ierscheidin? ondergaan, zoa dat hij op 't einde zijner Hooge Studiën, in zijn Ge boortestad mag terngkeeren, beladen met diplomas, meer woerd als a! 't goud van Europa, e;, die getui genis geven van een groot verstand, bewerkt en vruchtbaar gemaakt door ieverige en standvastige St Eeró aan U, M Doctor BAUWENS Eere en dank aan U Door U wordt Aalst vernoemd, vermaard en ver- heDoorU wordt de faam der Vrije Katholieke Ge stichten nog meerder uitgebreid G'heel Aalst zou hier de partijschap moeten verla ten 0111 U wil lek om en triomf toe te roepen. Want, zekoi lijk die schitterende uit?lagen hebbeu U moeite en arbeid gekost; 't is aan el* niet gegeven, op zulke uitstekende wijze eeno loopbaan te mogen beginnen, maar niemand behaalde uwe lauweren, zonder zich door een aanhoudend gewodd op de studie Maandag werd Doctor BAUWENS plechtig inge haald en op de groote Stadhuiszaal. verwillekomd en verheerlijkt. De Koninklijke Harmonie luisterde het feest op; 'en nadat de Stedelijke Overheid bare pacht had gekweten, werd do jeugdige Geneesheer triom fantelijk naar z ne woning, aan de Keizerlijke Plaats gebracht, ti'heel de gebuurte was bevlagd, ion bJijke van gelukwenscb aan de geachte Familie en van deelneming aan 't Feest. Voegen'wij hier nog bij, tot lof van den beer Doc tor dat hij, do voorbeelden zijner Fainil volgende, in zijne Hoogere Studiën zijn Vlaamsen rakter, zijn eigene Taal. de Taal zijner Stad en zijn. Provincie, do Viaamsche Taal niet vergeten heelt.. !)'.e transch. latijn, grieksch aanleert, die de geheim-r der .vetten doorgrondt of het menschelij:; lichaam bestudeert met zijne ontelbare ziekten en dezes geneexmiouelen, maar die daarbij zijn eigene Taal verwaarloost, hij verliest en gaat achuruitl omdat een mer.ach zonder eigene Taal, verdoold en verloren loopt in de samenleving. M. Dr 13 AU WENS,kende en beminde zijn Vlaamsch voor'dat hij naar Leuven ging; daar was hij een de_r uitstekendste Leden van TIJD EN V LIJ lwerd zelfs aan't Bestuur dier Maatschappij geroepen, trad op als Voorzitter der Studenten-Atdeeling van Da- viDSKONDS.en zijne kennis dor Moedertaai zou ook het exaam met allergrootste onderscheiding mogen uit- ain naam van eiken waren Aalstenaar, zonder on derscheid, werischen wi j den lieer Doctor Ban wens willek om in de Stad, proficiat, en eene loopbaan, die, hopen wij, zoo schitterend zal vozen, als hare da geraad het voorspelt. Waarom, ja waarom laat men toe dat er op de publieke wandelingen, zelfs in ue stad. gezwommen worde 't Publiek zou met veel genoegen de inrich ting zien van een bad-gesticht. - En weten d heeren der Statie niet, dat er een wet-De Lae ï>t en dat die wet duidelijk zegt: Al de bestuurlijke s tks moeten m de twee talen zijn Aalst is wel een Brussel, maar Aalst, is toch een Viaamsche Star e.i t en is hier goon v' - ,r do Burgei -11 J.andbou- in'Frankryk! Welke ssharidevoarons Land! Nogëem gezegd en ter overweging gegeven aan d'openbare Besturen, aan de Overbedou van Pensionnaten er» Scholen De Moedertaal verachten, is Belgenland stelen uit Belgenland, van Belgenland een franscho provincie maken en op alle convois vindt men nog garde-convois die geen Vlaamsch kennen wan neer zullen de Vlamingen, katholiek zoowel als libe raal, wanneer zullen zij eens verstaan dat die fraii- cboscrie in Staat, Handelen Nijverheid, een schande is, een onrecht en een schade... Indien de Vlaamscha bevolking wat meer haar recht van taal eischlte, de Staat en de Handel zou springen om bedienden t'neb- ben die Fransch en Vlaamsch kennen. Nu is voor do Walen,'tfransch voldoende on daarbij wat gekapt Vlaamsch. 't Is aan d'ooren der tegenpartij gekomen dat ons in 't Stadsbestuur eenig onrecht word aangedaan Welnu, laat het zoo wezen... Des te grooter is onze vrijheid en onaf hankelijkheid.... Een gazet is inge richt vooi 't algemeen en niet voor een persoonlijk belang 't Is zekerlijk jammer en spijtig dat een treffelijk en achtbaar Bestuur, gelijk liet Aalstersche, een Bestuur dat opgekomen is tegen de liberale kote- rie van dien tijd, 't is jammeren spijtig dat een dus danig Bestuur, waarschijnlijk door de schuld van onderhoorigen, zich op den klap laat komen... 't Is jammer en spijtig dat Personen, in Overheid gesteld, niet kunnen zeggen: - Ik ben hier niet om aan mijn vrienden en kennissen veel plaatsen en profijten te verschaffen! Zekerlijk, in mootin aanmerking nemen dat onder 't liberaal bestuur, 18 jaren lang, ALLES UITSLUITELIJK voor de liberalen was 18 jaren lang werden de katholieken verstooten 'tMoet nu een tijd van herstelling zijn! Maar buiten dit recht van herstelling, zijn al de Stadsgenoten mij gelijk Zoo moeter gesproken worden En als men de lange rij der Aalstersche Burgemeesters en Schepenen na ziet, ja, d'overlovering toont er, met eerbied, on partijdige cn rechtvoerdige Bestuurders, die bunne persoonlijke voorliefde deiten zwijgen voor 't alge meen Recht, die wilden wat was recht en dio geen macht van onderhoorigen lieten opkomen, tegen de wettig gekezene Macht.... Genoog daarvan; 't is alleenlijk te vreezen dat, hetgeen ons geschiedt, ook ten nadeele van nog andere gebeurt, en dat d'ontevre. denheid van velen, een lichaam zou kunnen krijgen. TOMBOLA EXPOSITIE, om mede te helpen In den Opbouw der ST JOSEFSKERK, T'AALST, PONTSTRAAT, RECHTOVER 'T BEGGIJNHOF. Vrije ingang Qpen voor't Publiek: ZONDAG, van 9 tot 7 ure. MAANDAG, ter gelegenheid der Begankenis van Portiuncula, geheel den dag. De volgende dagen 's namiddags van 3 tot 7 ure. N.B. Men wordt dringend verzocht den Tombola te komen bezichtigen en loten te nemen aan 1 fr. Er zijn 35o schoone prijzen, in c!e catalo gus beschreven. JUBELFEESTEN. Alles duurt maar eenen tijd gelijk de braambe- ziënAl wat te lang en te veel is, verveelt. Zoo begint het al te gaan met de jubelfeesten te Brussel. Menige Brusselaren beginnen te zeggen, dat de jubelfeesten te langdurig zijn, omreden dat vele burgers en ambachtslieden binst den lijd der fees ten geen geld genoeg zullen winnen voor hunne dagelijksche noodwendigheden. Als 't jubelfeest is dan wordt er toch niet gewerkt.... Winkeliers en herbergiers uit de grooteen kleine steden beginnen te zeggen, dat zij weinig verkoopen, omreden dat hunne kalanten Ie vee) geld verrijden en naar Brussel gaan opdoen Er zijn veel ouders en oomen die klagen, omdat de kinders, neven en nichten hun gedurig lastig vallen om naar d Expo sitie te gaan kijken en er 't een of t ander sieraad te koopenEnfin, het slot van die langdurige jubelfeesten zal weeral zijn: «De kermis is eene geesseling weerd. Priesters, Koning. Burgemeesters Eenige geuzen zeggen dat de jaarwedden der heeren Pastoors en^ Onderpastoors moeten afge schaft ot verminderd worden. Die kerels dienen te weten dat de jaarwedden van die heeren maar eene kleine restitutie of schadeloosherstelling is van hetgeen de Jacobijnen in de jaren negentig, in de kerken, kloosters en andere katholijke gestich ten gestolen, geroofd en geplunderd hebben. Ver ders dienen die kerels te weten dat de Koning al leen jaarlijks zeerna zooveel trekt van het land, als al dc Pastoors en Onderpastoors, en als al de Bur gemeesters en Schepenen van geheel het land. Verders, er wordt gezegd dat onze Koning den rijksten monark is van gansch Europa; altijd is het zeker dat hij rijker is als al de kerken, kloos ters, gestichten en gemeenten van geheel Belgen landBijaldien er iemand van zijne jaarwedde moet afgetrokken worden, dan is het wel met den Koning en met de hooge en rijke bedienden en leeggangers, dat men moet beginnen. Doch, opdat niemand zou moeten afgetrokken worden, dat men beginne met ten minsten 5o miljoenen per jaar te sparen op het leger en het officieel onderwijs. D openbare Eerlijkheid. Zoo zeker als .2 en 2 vier is, zoo zeker is het, dat zonder 't godsdienstig gevoel, er geen oprechto eer lijkheid bestaat. '11e Vrijdenker is eerlijk, als hij niet nooilig heelt van te stelen, en als hij vreest van achter de grendels te geraken. Doe met 'ne Jood of 'nen Ongelovigen 50 jaar zaken; het 50ste jaar zal hij u bedriegen eo beste- fifctoC— Nu reeds zijn al de Staatsmeesters liberaal en Geus; de nieuwe Meesters indeStaats- Normaalschool zullen hooveerdige Vrijdenkers zijn, allen, zonder eenige uitzondering elke godsdienstige oefening is uit de Normaalschool gebannenen 't is op die Normaalschool dat de Vrijmetselarij haar boontjes te weêk legt Do Flandre libérale heeft het geschreven In alle dorpen komt een groep Vrijdenkers Als wij nu overwegen 1° Dat er geen eerlijkheid is, zonder godsdienstig gevoel 2° Dat de Staatsscholen nesten van Vrijdenkerij moeten worden. Is het niet zonneklaar dat in de plaatsen waar veel scholieren in de Geuzenscholen zijn, dat d'openbare eerlijkheid zal achteruitgaan; Dat de misdaden er zullen vermenigvuldigen Dat er met duizende misdaden ongekend en onge straft zullen blijven. 't Volk zonder Religie heeft honderde middelen om te stelen Om te stelen bij Ouders en Familie Om te stelen, in d'huizen waar zij dienen, waar zij werken, waar zij in- en uitgaan Om te stelen in de statiën Om te stelen in de Post-bureelen con ongetrouw postbediende of postbode kan op alle manieren, zon der dat het aanstonds uitkomt, den Staat en de Parti- kulieren bestelen. 't Is dus een punt van allergrootste belang, voor liberaal zoo wel als voor katholiek, van te beletten dat d'openbare eerlijkheid van 't volk gekrenkt worde en vernietigd door een onverschillig of godde loos Onderwijs. Verloren is het Land waar do openbare Eerlijkheid Een adellijke Valschmunster. Te Lissa bon zit reeds twee jaren een edelman, graaf Pena- raacor, gevangen, beschuldigd van valsche bank biljetten te hebben verveerdigd. Onze lezers weten dat die addellijke valsclunun- ter, reeds eens door eenen jury werd vrijgespro ken; de rechtbank verklaarde die {uitspraak echter onwettig en riep een anderen jury bijeen, die nu weldra uitspraak zal doen. De graaf had bij hem een duitschen lithograaf ingenomen, die, zeer bekwaam in zijn vak, hem feholpen had bij het verveerdigen van het valsch ankpapier. De gevangene stamt afvan den beroemden Johan di Gastro, goeverneur van Indië, die om zijne rechtschapenheid en eerlijkheid wijdvermaard was, in zoo verre zelfs, dal ecu ind solie prins hem een groote som geld leerde, zonder eenig ander bewijs te vragen, dan een hair uil den' grijzen baard van zijn schuldenaar. De koning van Be'eren is dezer dagen aan een groot gevaar ontsnapt, "s Nachts met zijn rijtuig op reis zijnde, werden de peerden tusschen I'cissen- berg en Hohenschwangan, door een bliksemstraal verschrikt, schichtig en gingen oji bol. De koetsier en de lakei werden van den slingerenden wagen geworpen; de koning redde zich door een sprong uit liet rijtuig, dat eenige oogenblikken later ver brijzeld was, waarna ue peerden weldra stil ble ven. De New-Markische Zeiluug meldt, dat bij Brenkenliofsflies een 82jarige boer leeft, die reeds tien jaar geen tanden meer 111 den mond had. Een half jaar geleden kreeg hij echter pijn in den mond, tot hij eindelijk tot znne verrassing een volledig nieuw gebit begon te krijgen. De nieuwe tanden zijn wel wat klein maar sterk en blinkend wit; de man kan er alles meè bijten. Zooals men weet, kunnen in Duitschland ook pakken met de post verzonden worden. Zoo kwam vrijdag te Berlijn eene toezending aan, waaronder zich een houten kooi mettweejonge wolven bevond, die verder per post" naar Hamburg gezonden moest worden. Uit de gouvernementsdrukkerij te Berlijn voor een bedrag van 250,000 mark stadsobligatiën gestolen. Wel zijn de papieren nogongeteekend en dus zonder weerde, doch men deukt dal er bedrog mee zal worden gepleegd. Eene echte menschenetersgeschiederiis heeft in eene voorstad van Palestrina jdaats gehadEen man was bezig met zijne vrouw met slagen te overladen, toen zijn zoon eensklaps tc huis kwam. Deze trok partij voor zijne moc-der <-n heet zijn va der, in de lievigheid van den strijd, den neus af. Woedend liep de gewonde naar hoven zijn geweer halen, ten einde zich te wreken. Intusscnen waren moeder en kind in een nevenstaand onbewoond huis gevlucht. Door het venster schoot de vader tweemaal op de vluchtelingen en wondde ze beiden doodelijk. De gendarmen hebbenden dader gevan gen genomen. Te Parijs, hebben twee soldaten op drie bad gasten geschoten, die rustig aan het zwemmen wa ren in den Zwemdok, waar de eersten de wacLt moesten houden, en kwetsten er twee van zij be- weeren gedacht te hebben, dat zij op twee schoten, die hun eenige stonden vroeger beleedigd hadden. De beide gewonden, een man en eene jonge vrouw schijnen builen gevaar van sterven. De talrijke Vlamingen, die te Rijsel wonen, bezitten aldaar eene kerk die bediend wordt door vier paters Recolletten Ten gevolge van de uitvoe ring der raeert-dekreten zullen die Paters het land moeten verlaten. De Vlamingen hebben eene peti- titie aan Leopold II, koning der Belgen g./mden. 1 om hem te verzoeken die paters onder zijne-be- scherming te willen nemen, en bij het fransch gou- vernement aan te dringen om te Rijsel te laten verblijven. M. Gloize,prefekt te Puy-le-Dome,die beweert katholiek, doch geen klerikaal te zijn, heelt eene zuster-schoolmeesteres te Saint-Eloy-lez-Memer, voor drie dagen opgeschorst, omdat hare kinderen c-eri feestdag gevierd hadden die door de wet niet eik.-ndwas. Te Ribemont in het departement der Aisne, leeft eene vrouw die geboren is juist op den dag der inneming van de Bastille, den 14 juli 1789. Op den dag van de uitreiking der vaandels hebben de in woners (lier gemeente haar een driekleurigen bioemluil gebracht en haar géluk gewensrht. De een-en negentig jarige dame heelt er aan gehouden 's avonds zelf het feest te openen. Nog den 14 Juli. Te Paimbol waren, dien dag, op de openbare ge bouwen plakkaarten geplakt, waaron te lezen stondLeve de amnestie Leve liet volk! Weg met de CalottinsWeg met de rijken Op andere plakbrieven, welke 's nachts op de deuren der pastorij en deze der Zusiers van de Voorzienigheid geplakt werden, las men: Weg met de priestersWeg met de Zusters Op het Socialistisch Kongres. Om te toonen, welke dwaasheden er op het socialistich kongres van Parijs werden uitgekraamd, deelt Figaro het volgend uittreksel meè van eene rede voering door eenen doktor op gemeld kongres ge houden Ik heb nagedacht, zegt hij, om te weten op welk tijdstip het kind zijne ouders moet ontnomen worden, ten einde tot nut van den Staat te worden opgevoed. Wij moeten bekennen dat eene moeder haar kind meer bemint dan welkdanige andere vrouw. Men zou het haar kunnen laten tot op het oogenblik dat de hersenen van het kind, door uit wendige indrukken, kunnen gevoelbaar gemaakt worden. Dan moet de Staat er zich meester van maken en het opkweeken in de grondbeginselen der revolutiolinaire rechtveerdigheid. OVERZICHT. De Oostersche kwestie neemt reusachtige uitbrei dingen. 't Is niet alleen, voor de Europeesche Mogendheden, eene kwestie van grensbepaling tusschen Griekenland en Turkije, van financieele en politieke reorganisatie in dit laatste land, maar een oorlogswerktuig tot krenking van elkanders macht en invloed. Intusschentijd, staat geheel het Oosten in vuur en vlam reeds heeft de botsing tusschen Montenegro en Albanië plaats gehad; de afbreuk der diplomatische betrekkingen van Mon tenegro en de Porte is een voltrokken feit, en in de lucht hangt een Turko-Griekschen oorlog; de koppigheid des sultans houdt stand Aan de ulti matum, hem door de mogendheden gesteld, heeft hij geantwoord door eene afwijzing,er bijvoegende dat hij tot de gevolgen dier afwijzing bereid zal wezen. Klaar is 't, dat de houding der mogendhe den in deze zaak zal en moet veranderen, en dat de aanneming der grenspaal tusschen Griekenland en Turkije, door de confei encic van Berlijn geves tigd, aan deze landen door het geweld zal opge drongen worden. Voegen wij erbij dat in den loop der onderhandelingen, een groot getal Fiansche en duitsche officiers of Staatsmannen naar Grie kenland en de Porte zijn gezonden, en besluiten wij dat, gelijk Gladstone het over eenige dagen zegde, de oostersche kwestie niet alleen eene turk- sche en grieksche, maar ook eene europeesche kwestie is geworden. Ook schijnt aller aandacht op dit eenig feit ge vestigd: In DUiTSCHLAND is er heden weinig nieuws aan te duiden. Eene merkweerdige zaak bestatigen wijde levensvolle beweging der katholieken. Congressen worden gehouden te Kt—lor., t- Br«sli»u, ic Cunstaucc, -waarin de leden van het centrum bovenmate worden toegejuicht. In FRANKRIJK is 't schouwspel al te samen droel en walgelijk; de communards en de socialis ten bekruipen dat land, gelijk wormen een half rot lijk. Men hoort niet dan van congressen, ver- stootend va|l domheid en cynism.congressen waar in studenten, werkmans, vrouwen, de maatschap pelijke omwenteling, de afschaffing van Senaat en Presidentschap der Republiek prediken, 't Verwe zenlijkt zich wat Cassagnac eens zegdeWij hebben al de schurken noodig om uwe republiek te doen vallen. Intusschentijd verheffen de bo- napartisten het hoofd: Prins Jerome, die aan velen niet aanstond, om reden die men kent, zou, zegt men, aan zijnen oudsten zoon zijne rechten tot de krone hebben afgestaan. Aan wie zal na alle die partijstrijden de overwinning blijven? God weet het. Maar wat de menschen voorzien kunnen, is, voor Frankrijk eene nabijzijnde en schrikkelijke omkeer ing. LOOPENDE NIEUWS. Maandag ten 5 ure, zitting van den Gemeenteraad, t'Aalstaan 't dagorde zijn verscheide zaken van onderwijs, o. a. 't bouwen van nieuwe Staatsscholen!!! Te Teralphene mag er nu niet meer van den Lammen gezongen worden, of de Machesse's komen af. T'Erpe is er wraak genomen op een jong mans- kereltje, omdat zijn broêrkes naar de katholieke schoolgaan. T'Hofstade wordt er een nieuw katholiek schoollokaal gebouwd, nabij de kerk als er een kerk gebouwd wordt, steenen, kalken ander materialen worden kosteloos aangehaald, omdat de menschen weten dat een dorp zonder kerk 'ne mensch is zonder hoofd nu ook,t'Hofsta- de gelijk op al d'ander Parochiën, ziet men schier al de peerden en wagens der Gemeente,ten dienste der katholieke school staan. Welk verschil met de StaatsscholenVoor 't Katholiek Onderwijs wordt alles vrijwillig gegeven de scholieren komen in vrijheid toegestroomdvoor 't Staatsonderwijs wordt alles afgeperst; 't geld komt door dreige menten en laatste waarschouwingen en d'ijselijk- ste dwang brengt eenige scholieren aanIndien er voor 't Staatsonderwijs gezegd werd gelijk voor 't Vrij Onderwijs: 'tlsliberen a volonté! Moet maar betalen die wiltha, d'Ontvangers zou den van 't opstrijken geen blijnen op hun vingers krijgen... Maar Vrijheid zal duren en slavernij zal vallen. In den Provincialen Raad van Antwer pen heeft de liberaal Delvaux durven uitroepen DAT DE KERK DE VERBEESTING DES VOLKS IS... Zoo ver zijn die liberalen geko men de kerk noemen zij een plaats van verbees ting!... Wat dient er meer gezeid? 't Begint ridderkruisen te regenen; talrijke schoolopzichters, waren ze nog niet gekruist, ze zijn het nu geluk kige menschen! mcrkelijken opslag gekregenbe ter betaald als een Statieoverste van iste klas! 7 maal meer trekken als een postbode! niets, ja niets te verrichten hebben, als de Gemeentebesturen en de Staatsmeesters te gaan kruisen! daarbij een lintje in 't knopgat krijgen 't is fameus!... Voor zooveel het voortsgaat, wie zal nog 't Leopolds orde durven dragen? Gaan de menschen niet zeggen, als zij een gekruiste zien passee'ren: ziet hem daar gaan, den Rentenier op ons kosten! den Landopeter Ze zeggen dat al d'Advokaten

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2