RampenMisdaden en Ongelukken. O-verzicht. Buitenlandsch Nieuws. Kerkelijk Nieuws. Ramp te Lier. Vrijdag morgend rond 9 ure, reed een jong meisje langs de vesten met een kinderwagentje, waarin de twee kinderen V. vastgenemd zateff. Haar broeder had zij voorop op het rijtuigske geplaatst. Aan de Mechelsche poort sukkelde het rijtuigske ongelukkiglijk op den weg, die daar nog al steil naar beneden loopt. Het was on mogelijk voor het meisje het klein rijtuig tegen te houden; zij zelf werd meè voortgesleept en stortte met het wagentje en de drie kin deren in het alwateringskanaal. Een moedig man, M. Crockaerts, kwam op de noodkreten toege sneld en wierp zich bi) de drenkelingen. Hij slaagde erin het meisje dai de kinderen geleidde en haar broerke te redden; doch het water is er zeer diep en de vloed snel, het was met de grootste moeite en krachtinspanning dat men erin gelukte, den moedigen man die ging bezwijken, aan kant te brengen. Een ander werkman, de genaamde Dom, een braaf eu oppassend huisvader had insgelijks het ongeluk bemerkt. Hij sprong na Croc kaerts, in het water, tweemaal kwam hij boven, om hulp roepende; dan toonden eenige blaasjes die opborrelden,de plaats aan waar hij was neergezonken, en verder niets! het rijtuigje met de kinderen en de man, die ze poogde te redden, waren in de diepte verdwenen. Al de pogingen om ze op te visschen bleven vruchteloos, de onge- lukkigen waren niet te vinden. Het is slechts in den namiddag, dat de lijken der slachtoffers ontdekt zijn. Deze ramp, gelijk wij zegden, heeft heel de bevolking onzer stad diep ontroerd. Wat het meisje, onvrijwillige oorzaak van hetongeluk betreft, deze is gansch radeloos en doet voor het behoud harer zin nen vreezen. De toestand van de ouders der verongelukte kinderen is niet minder beklagensweerdig. Erger echter nog is de familie Dom beproefd, uit moeder en zeven kinderen bestaande, die eenen voor- beeldigen echtgenoot en vader heeft verloren. Wij drukken hier de hoop uit, dat liefdadige harten deze onge lukkige familie, wier hoofd als slachtoffer zijner zelfopoffering gevallen is. ten minste onder stoffelijk opzicht, in haar verlies zullen bijstaan. Er is reeds een komiteit ingericht, om inschrijvingen te ontvangen ten voordeele der familie van den ongelukkigen Dom, die als slachtoffer zijner menschlievendheid gestorven is. Dit komi teit bestaat uit M M. Cursters Crols, Louis Duysters, Fclix Goos- sens, Van der Wee Gustave, Alpli. Van In en Jac. Van Pelt. De begrafenis van den ongelukkigen Dom, slachtoffer zijner schit terende daad van moed en zelfopoffering,heelt van stadswege plaats gehad heden, maandag ten 9 ure, in de hoofdkerk. MOORDEN TEMECHELEN EN TE QUIEVRAIN. De gendarm Derobertmasure is ten gevolge zijner wonden over- leden. Zijn gezel, Colas, is in tamelijk goeden toestanden heeft al de bijzonderheden hunner worsteling met den moordenaar kunnen meèdeelen 't is schrikkelijk en ijselijk gegaan g heel t bed en een deel der kamer was vol bloed; de moordenaar is een struische kloe ke kerel, die geer. vrees kende, gelijk zijn gepasseerd leven genoeg aantoont. Als men hem te Quievrain in d'herberg van Richard, van de bovenkamer naar beneden bracht, zeide hij tot de personen die hem omringdenDat alles is niets ge zoudt mijn leven moeten kennen, vrienden! Meer kon hij niet zeggen, uitgeput zijnde door bloedverlies: de omstaanders, verontweerdigd over den laffen aan slag op de gendarmen gepleegd, overlaadden hem met vuistslagen en zouden hem ter plaats dood geslagen hebben, zonder de tusschen- komst der gendarmerie. Hij is tusschen de gendarms, op een berrie naar de Statie gebracht en daar op den trein voor Bergen gezet. Nu is hij aan de beterhand, den schelm! zijn leven is een aaneen schakeling van misdaden geweest Godweet heelt hij in 20 jaren 'nen Biechtstoel gezienZijn plan was van ook te Quievrain te ste len, daar 'ne reiszak met hooi te laten, om te toonen dat hij niet vertrokken was, en de plaat te poetsen. De gendarm is begraven tusschen eenen grooten toeloop van volk; ook bij'de begrafenis der vrouw van Turnhout te Mechelen, was een groote menigte aanwezig, en in de diepste ontroering. Men weet nog niet voor welk Assisenhof de moordenaar zal verschijnen. Ze moesten met zulk volk, kort en goed spel makenanders ver moordt hij er nog een half dozijn. ANTWERPEN. Op de Groenplaats is een policieagent erg mishandeld en gebeten door eenen dronkaardzekere Laurent is in den rug gebeten door zijnen trekhond, terwijl hij het dier in een karreken wilde spannen de man ligt in 't gasthuisde hond is af gemaakt, en zijne ramp ter beschikking gesteld aan den veearts, om onderzocht ie worden veel policieagenten van Antwerpen rijden op de tong, voor hunne verkeeringen op straten en markten. D'Antwerpsche Zangers zijn schrikkelijk kwaad op de Brusselaars, omdat zij daar als schooiers werden ontfangen en als palingen t vel afgestrooptniemand was aan de statie om d Antwerpenaars t ont fangen ze moesten alles lekker bepeperen, en zelfs i,5o geven voor 't gebruik van eenen kapstok. Ze zullen uit Antwerpen geen zangers meer naar Brussel krijgen. BRUSSEL. Allerhande geruchten zijn in omloop geweest over de ontploffing, welke maandag avond op den Antwerpschen- steenweg heeft plaats gehad. Ziehier eenige nauwkeurige inlichtin gen over dit ongeval. De voerman van M. P. Ricard, vuurwerk maker des konings, was een weinig dronken, toen hij maandag de werkhuizen van Neder-over-Heembeek verliet, met een wagen ge laden met lonten en andere stukken. Onderweg ontmoette hij de gebroeders Hu bout, die hem langen tijd ophielden en ten slotte op den wagen sprongen om de reis meê te maken. Op den Antwerp schensteenweg stapte een der gebroeders Hubout van den wagen, doch sprong er eenige oogenblikken later weer op. Een genster vuur moet alsdan uit zijne pijp gevallen zijn, en het vuur aan de lonten meegedeeld hebben. Hubout, verschrikt, is van den wagen gesprongen, en in den val gedood, want men geeft op zijn lijk geen spoor van brandwonden bemerkt. De twee andere personen welke zich in den wagen bevonden, hebben nog al erge brandwonden be komen; de peerden en de wagen hebben niets geleden. HASSELT, 10 aug. -Wij lezen in den Onafhankelijke: In hel kanton te Mechelen, vooral te Vucht en te Eysden, heerscht de kropziekte onder kinderen en groote menschen. Deze ziekte heeft reeds vele slachtoffers gemaakt. M. doktor De Bruyn, van St-Truiden, heeft verleden dinsdag te Eysden de zieken onderzocht en na dat onderzoek de oflicieele en de katholieke scholen doen sluiten. GENT, 10 aug, Men meldt uit Nevele dat aldaar zondag avond een moord gepleegd is. zekere Vriese had ten half elf ure 's avonds met zijne kameraden de herberg verlaten, toen een hunner hem eenen dolksteek toebracht. De overigen namen de vlucht. Vriese had nog de kracht zich van de groote plaats, waar de aanval plaats had, voortteslepcn tot aan zijn huis, aan het einde der straat gelegen. Daar gekomen stierf hij, naden naam van zijnen moorde naargenoemd te hebben. Deze is aangehouden. Vriese was een brave werkmanhij laat eene jonge weduwe achter. Te RAMSART, tegen Charleroi, was zekere Bauthier, 60 jaar oud, bezig met werken in 'nezandput, toen hij eensklapsonder eene instorting begraven werd. Als men hem terugvond, was hij een lijk. Op de linie van BERGEN naar DOUR reed d ander week een koopwarentrein; de stoker zijn klak waaide al, hij greep ernaar, niet peizende dat men eene brug naderde; zijn hoofd stootte geweldig tegen een der bogen van de brug, zijn schedel werd verbrijzeld; men hield de trein stil; de stoker werd in een baanwachtershuisje gedragen en overleed er kort nadien. Te AUSTRUWEEL heeft de bliksem zondag morgend twee hooitassen in brand gesteken. Zondag was boven Antwerpen zulken storm op Schelde, dat al de schepen die in zee staken, naar Vlissingen zijn moeten vluchten; alle zondagen vertrekken uit Ant werpen plezierbooten naar Vlissingen en Walsoorden; nu zondag laatst, al wat aan boord was, kreeg de zeeziekte. De schippersknecht D'hooge, van Zwijndrecht, is zaturdag nacht t'Antwerpcn door zatte spaansche matroozen aangerand, mishandeld en 2 messteken in 't hoofd toegebracht. Op 't geschreeuw van D'hooge snelden er wakers bij, en de laffe aanranders namen de vlucht. DOORNIK, 12 aug. Twee soldaten, die in dronken toestand verkeerden, hebben eergisteren nacht een werkman, die uit eene herberg kwam, aangerand en verscheidene messteken aan het hoofd toegebracht. Het slachtoffer, de genaamde Goitte, schrijnwerker, oud 24 jaren, verkeert in zeer gevaarlijken toestandmen wanhoopt hem te redden. Kronijk van Aalst. I'e liberale lj;akpers houdt zicli met ons bezig; en omdat wij geffli profijt- i jes van de stad hebben, omdat ons recht er miskend wordt, wij zouden moeten roepen weg het katho liek Bestuur! Zoo! zoo! persoonlijk belang zou het algemeen belang moeten bestieren Neen, neen, j mannekes, dat is de rechte manier niet; wij begrijpen wel dat een Verbond, welk gedurende 18 jaren door 't Stadhuis gesmeerd en gevet werd een Verbond dat mocht drukken, leveren, binden voor alles wat de Stad en Staat aanging, bijzooverre dat, als de katholieken aan 't hoofd kwamen, er nog drukwerk lag voor verscheide jaren, ja, een Verboni zou van een persoonlijke kwestie 'no casus belui maken maar wij redeneeren alsvolgtDie van 't Bestuur getroeteld wordt, is natuurlijk genegen dit Bestuur te bewierrooken; NOOIT heeft dit hoogpralend Ver bond éen akt zijner vrienden durven afkeuren. NOOIT! en nu zelfs, worden al de nieuwe lasten en nieuwe contribution, de verzwaring der krijgslasten enz..'t worden in 't Verbond eerelauwtren voor Fróreen voor Bara.. Maar, onze positie; 't Ver bond herkent het, is gansch onafhankelijk zekerlijk Aalst wordt door eerlijke en bekwame miinnen be stuurd; maar die onder 't volk 't staat, ziet en hoort somtijds beter wat er schilt als die in d'hoogfs werkt daarbij, 't woord is vrij; in politieke huishoudkunde is niemand onfaalbaar, en die geen kritiek kan verdra gen, moet zich tusschen vier muren opsluiten.... Te genwoordig wordt alles tc veeJ door den bril der partijschap gezien ik ben liberaal al Wit de libe ralen doen. is goed!., ik ben katholiek al wat do ka tholieken verrichten, is recht en goed de tegenpartij heelt altijd en in alles ongelijk, OMDAT zij tegenpar tij is...Op zulke wijze is er geen redeneering mogelijk! Öp zulke wijze worden de burgers ais schapen ge leid... ende'geschoren.... Op zulke wijze moet de partijschap den ondergang der Vlaamsche Steden worden... Laat ons redelijk en rechtzinnig spreker De liberale bestuurders van vroeger tijdén, bobben zekerlijk goede en nuttige werken verrichtge zouut moeten schurk in de ziel zijn, 0111 il'intresten uwer eigene stad te gaan vermoorden; om;' in alles, 't geld uwer medeburgers fe gaan verkwisten neen, dat verwijt kan met rechtveordigheid naar de libera len niet gericht wezen; maar op de 10 laatste jaren hunner Regeering had de Partijgeest 't Stadhuis overmeesterd; de meerderheid der liberale Raads- heeren was geen Raadsman der stad meer, maar Partijman; en menige beslissing der logie werd in 't Landhuis van Aalst gestemd en uitgevoerd Ei, wat heeft een Stadsbestuur zich met de Religie te be moeien! hoe gelukkig zouden de Vlaamsche steden en gemeenten niet zijn, indien de besturen zich uitsluite lijk bezig hielden met de stoffelijke zaken, met het spaarzaam en nuttig uitgeven der gemeentegelden, met het verbeteren der gemeenschapswegen, met een goede rechtveerdige Policie te hebben, met de Bur gers te beschermen en de Vreemdelingen een beleefd onthaal te verschaffen... Een Stadsbestuur heeftzóö veel te doen, buiten de geestelijke belangen, die aan de Geestelijkheid zijn toevertrouwd,.. Ze willen nu perforce in al de steden en prochiën, het Onderwijs behertigenhet Onderwijs, dat zeer wel, zonder Staat ef Stad, vooruit kan.... Ei, heeren van Staat en Stad, zorgt eerst voor 't lichaam, zorgt eerst voor 'tgoed bestaan der ingezetenen, vooreen onpartijdige Policie, voor goede gezonde woningen, iets dat in de steden zooveel te wemchen laat; iets dat ia tijden van ziekten, God beware er ons-van, schrikkelijke ram pen zal te wege brengen; ach, indien 't geld, nu zoo noöloos verkwist voor 't Staatsonderwijs, werd het gegeven om werkmanshuizen te bouwen, betamelijke werkmansbuizen, met koer en verluchting en geen verpestende cités gelijk de partijschap er hier heeft laten bouwen; geen huizen, die d'onzedelijkheidbevor deren en de gezondheid ondermijnen, ach, indien, van 't Staatsbestuur af tot in de kleinste gemeente, elk bij zijnen leest bleef, er zou vredo en geluk in Belgenland komen't Liberaal Bestuur van Aalst is gevallen, bijzonderlijk voor zijne anti-godsdienstige strekkingen en aanmoedigingende Raadzaal was 'no klub geworden; men stemde er geld voor liberale sociëteiten, om slechte boeken te koopsn, -ffiea 2-telde de groote zaal open voor afgevallene Priesters, voor rampzalige vrijdenksters, die er kwamen preèken men wilde, tegen een gewoonte van 1C00 jaren, men wilde geen gewijd kerkhof meer, men schooide al de stadsafhankelijken op eenen vrijdenkersleestin 't Weezenhuis moesten do Broeders weg bij de wees meisjes moest liberale propaganda komen, en men heeft korts nadien de droeve gevolgen gezien juist gelijk in een stad van Frankrijk, waar men de Non nen uit 't Gasthuis heeft gezeter kwam een ge vaarlijke pokziekte, al de wereldlijke ziekediensters vluchtten weg en men heeft de Nonnen moeten terug roepen, ja terugroepen! Van menschen die mot geld betaald worden, kan men geen zelfsopoffering eisschen: vergeet dat niet, liberalen, en vergeet ook niet de woorden die een schismatieke Keizer van Rusland, den 11 augusti 18U0 neerschreef als hij, schismatieken Vorst, aan Paus Pius VII vroeg om het Orde der Jesuieten te herstellen In 't Katholiek Geloof, schreef hij, is de sterkste dam tegen de wanorders van 't verstand en tegen den opstand des geestes. En daarom bad en smeekte hij den Paus van te herstellen, hetgeen de goddeloozen eenige jaren te voren hadden doen vernietigen. Die Keizer was van ons Geloof niet, maar hij zag de zaken in gelijk ze zijn, even als Napoleon I, die Geestelijken vroeg voor de beschaving zijner veroverde vreemde landen, omdat hij de heeren Geestelijken kende als mannen van zelfsopoffering en gansch doordrongen van den katholieken geest... En nu, om op Aalst te komen, zouden deliberate Fabri kanten de woorden van dezen schismatieken vorst niot eens overwegen «De katholieke Religie is de sterktste dam tegen do wanorden van 't verstand en de opstanden van den geest. Nu, dat de Staats scholen gericht zijn tegen de katholieke Religie, moet dat nog gezegd worden aan 'ne mensch die rede en verstand heeft? En als de godsdienstige geest uit 't werkvolk is, wat komt er onzedelijkheid, oneer lijkheid, en later samenzwering en opstand Ach, 't is een schande voor Aalst van het te moeten beken nen: Op de dagvaarding van oen Verbond, hebben liberale Fabrikanten aan hun brave werklieden ge zegd: Uw kinders naar ons scholen ot uw werk kwijt!.... Droeve handolwijze! er is hier geen kwestie van politiek, maar van openbare zedelijkheid, van natuurlijke vrijheid der huisvaders!., er is hier kwes tie van oen eerlijk, treffelijk werkvolk te behouden.. Er is.... Maar ons kronijk loopt te ver.... Laat ons hopen dat de liberale fabrikanten, in hun eigen be lang, da vrijheid van geweten aan hun volk zullen terug geven... Uit het voorgaande zal de verstandige Lezer goreedelijk besluiten, dat de katholieken het eeuwig recht hunner Princiepen, door eene rechtveer dige nandelwijze moeten ondersteunen on verheffen; dan zal hunne macht aangroeien, en hun gozag van langen duur zijn.,.. Verders is er over Anlst geen bijzonder Nieuws te melden, tenzij dat de beslissing over de nieuwe statio 3 a 4 maanden is uitgesteld,den Minister geschreven hebbende, dat hij eens ia persoon naar Aalst zal komen de plaatse in oogenscaouw ne- Drij zaken zijn volstrekt noodzakelijk: I81*. Dat al de gemeenten van eenig belang eenen spoorweg hebben naar d'eene ol d'andere statie. 2de. Dat al d'ijzerwegen, zonder eene uitzonde ring, twee speuren hebben. 3dc. Dat d'ijzerwegen van zeker belaife vier speuren krijgentwee voor koopwaren En twee voor reizigers. Men moet geenen profeet zijn om te voorzien dat deze drij zaken in min dan 10 jaren zullen verwe- zendlijkt zijn. HAALTERT-KERMIS. - Zondag 22 augusti. Muziekfeest op de Dorpplaats, ten 7 ure Jtijgt in d'Hoogstraat,'ne luchtbal naar 't Firca.vnsnt maandag 23, wandeling naar 't gehucht Ten Eecicent 1 ea vermakelijkheden aldaar, dijnsdag 24, ten 3 ure Prijsdeeling in de vrija Katholieke School donderdag 20 ten 4 ure, uitstap vHf 't muziek naar den Brul; ten 5 ure volksspelen over den waalput, gevolgd door een kluchtige pantomine zondag 2!) augusti, luisterrijke RINGSTEKING te paard op de dorp plaats; vooruit 150 franken. Inleg 1,50 per ruiter. FRANKRIJR. De reis der Presidenten van Republiek, Senaat en Kamers, is eindelijk afge- loopen. Zoo het te verwachten was, hebben al de geestdriften voor Gambetta geweest. Grevy was men beleefd, Gambetta juichtte men toe. Van Leon Say spreken wij niet. De man was daar, om met de twee ander 't getal drij uit te maken. Nu.' men denke niet dat Grevy's rol iets weerdiger heeft gehad in die vertooningde President der Republiek heeft tot uithangbord gediend van den President der ^Kamers. Gelukkig, heeft Gam betta, met een groot gebaar Grevy toonende, uitgeroepen, gelukkig zijn wij, gelukkig is het land van den invloed van dien man meer en meer te gevoelen. Aan Grevy was de zorge gelaten van de Prefecten, Bisschoppen, Pastors, die zijnen trein te gemoet kwamen, aan te spreken aan Gambetta was het voorbehouden de groote slagen te slaan. Hij heeit zich schoon gewasschen van alle de valschheden die eene vijandelijke pers hem op den rug legt; hij heeit geposeert: stout en on beschaamd heelt hij het volk bedrogen. Hij heelt het "olk bedrogen met te houden staan dat de re- publikanen eens zijn, terwijl 't getal der opportu nisten van dag tot dag kleiner werd; hij heeft het volk bedrogen met Grevy als wezenlijk hoofd der Republiek uit te roepen, terwijl hij. Gambetta, al de handelwijzen eens dictators opneemt hij heeft het volk bedrogen met de vrijheid der pers te verheffen terwijl het Gouvernement de uitdrij ving van een gazetschrijver, wiens heuveldaad was het af te schilderen volgens natuur, uitroept, en ze door twaalf policie-agenten doet bewaken. ENGELAND. Eer. nieuwe opstand is in Ier land uitgeborsten. De opgewondenheid der gees ten is schrikkelijk,en niettegenstaande de uiterlijke kalmte van het Engelsch gouvernement, is de toestand ten minste niet geruststellend. Wij zullen eenige meetingen zien,eenige volkstemmin gen vol ontevredenheid,nschreef deTimes,en daar mee zal het al wezen. Maar op 't oogenblik dat die regelen geschreven wierden, kwam 't nieuws van de moord van eenen openbaren funktionnaris. Vijfhonderd mannen moesten aanstonds gezonden worden om den oproer te dempen vijf honderd andere zijn sedert nog vertrokken. Men weet dat het de akkerkwestie is, die deze verschillige op standen veroorzaakt. Niet min belangwekkenb is de toestand der En- gelsche Legers in Afghanistan. Want, alhoewel de lucht wat klaarder is geworden, is 't gevaar zeker lijk verre van verdwenen, omrede dat Engeland, temidden dier wilde stammen, niet meer op zijne zoogezegde vrienden, dan op zijne openlijke vijan den mag steunen. TURKIJE.Zoo groot heeft de slechte wil van de Porte in de jongste geschillen geweest, dat men weinige trouw in hare huidige vredeminnendehou- ding heeft. De meesten denken dat zij van den eenen kant iets toegeeft, om van den anderen kant veel te kunnen nemen, en dat zij Dulcigno aan de Montenegrijnen heeft afgestaan,om gemakkelijker in Epira hare eischen te doen gelden. DUITSCHLAND. De Conferentie van Ischl, tusschen de keizers van Duitschland en Oosten rijk is het duister deel van 't politiek der week. Onmogelijk is het tot nu toe. te weten wat er tus schen de beide keizers is behandeld of beslist de algemeene gissing is dat zij hunne houding in de oostersche kwestie hebben vastgesteld en dat die houding bestaan zal uit eene systematieke verijde ling van de vergrootingen die Rusland uit die kwestie zoude kunnen trekken, vergrootingen die Duischland hoogst nadeelig zouden kunnen zijn, en dat de twee keizerrijken zullen samenspannen om zich te verzetten tegen 't oprichten van een nieuw rijk van Slavonen, dat Oostenrijk in zijne macht en bestaan zou bedreigen. ZWITSERLAND. ONGELUK OP DEN Rl- GHI. Eene jonge vrouw, de baronnes Roger de Launay, had zonder gids op den berg geklom men ongelukkiglijk is zij op een der hoogste punten uitgegleden en naar beneden gestoit. Twee uren na den val is zij, in ccne hoeve, waarheen zij gebracht werd, overleden. Eene verschrikkelijke ontploffing heeft don derdag laatstleden, in den kelder van een restau rant te Berlijn plaats gehad. Eene kleine bom met zwavelether geladen, is gesprongen, terwijl drie personen in de nabijheid werkten; allen ontvingen erge wonden. Aanstonds kwamen de pompiers toegeloopen om te blusschendoch nauwelijks waren zij daar, of eene tweede ontploffing volgde. Negen pompiers werden verkoold opgeraapt; ee- nigen waren zelf gansch onkennelijk geworden. Volgens oflicieele meedeeling zijn in het eerste halfjaar van 1880, uit Duitschland vertrok ken 45,042 landverhuizers, langs Bremen, Ham burg en Stettin. Uit Antwerpen vertrokken er daarenboven (nogmaals Duitschers) 5400. De dierentuin van Londen heeft eene mon sterachtige spin uit Brazilië ontvangen. Hel af zichtelijke, doch ziensweerdige dier, voedt zich met muizen en kleine vogelen, wier bloed het uit zuigt. Als zij geëeten heelt speelt zij met het ledige vel harer slachtoffers, juist als eene kat, die met eene muis speelt. Het lijf van de spin is overdekt met hair van dezelfde kleur als de aarde, waarop zij loopt en hare kinnebakken zijn gewapend met een hoornachtige schelp, die even goed snijdt als een stalen vlim. Wanneer zij de pooten uitstrekt, heeft zij 18 centimeters in de doorsnee. Een ongeval heeft zaterdag een huisgezin van het dorp Fourvière, Frankrijk, in de droef heid gedompeld. Een zestienjarige jongeling, Lou- vel genaamd, gehoord hebbende dat er zich wol ven in de nabijheid bevonden, onderzocht zijn geladen geweer, zonder te bemerken ciat zijn zus- terke van 10 jaar oud voor den loop stond. Eens klaps gaat het schot af en het meisje krijgt de la ding in de zijde. Alhoewel het kind erg gewond is, hoopt men het echter te redden. Bedrog. M. Tetrelle, landbouwer der gemeente Rouel- les, in Frankrijk, was dezer dagen het slachtoffer van een ongehoord bedrog, dat niet zou kunnen bestaan hebben zonder de lichtgeloovigheid zijner vrouw. Ziehier hoe het Journal de Rouen het leit verhaalt: Den 9 Juli laatstleden kwamen twee vrouwen, waarvan de eene 40 en de andere slechts 16 jaar oud scheen, op de hoeve van M. Tetrelle en vroe gen aan dezer vrouw of zij geen oud goed te koop had. Dit was genoeg om in gesprek te komen. De oudste der twee vreemde vrouwen die zonder twijfel met den toestand der pachters bekend was, deed zij opmerken dat zij ziek vee had en voegde erbij dat de ziekte veroorzaakt was door eene kwade hand, die op de dieren lag en welke zij te gen betaling kon afnemen. Het ongelukkige slachtoffer gaf zonder achter denken eene eerste som van 25 frank. Acht dagen later kwamen de twee vreemdelin gen weêr. Dit tweede bezoek kostte de pachters 3oo frank. Nog een dag later zegden zij haar dat niet alleen haar vee, maar ook hare kinderen ster ven zouden, indien zij niet aanstonds 2000 frank aitelde. Eindelijk den 20 juli, onder voorwendsel van een laatsten slag te slaan en de kwade hand voor goed weg te nemen, wisten de vrouwen haar slachtoffer nog 4000 frank te ontfutselen. Dat was niet alles: bij het heengaan zegde de vreemdelinge aan de vrouw Gij hebt vier stallen de kwade hand ligt er nog op. Daar wij ons bezig hebben gehouden met ze van het vee te verjagen, zult gij zeker begecren dat wij ze van uwe stallen verdrijven? O, ja zeker. Ziehier nu wat gij doen moet. Geef mij zoo veel slaaplakens als gij stallen hebtmaar in ieder laken moet een bankbiljet geknoopt zijn van 100c frank. Ook deze 4000 (r. verlieten voor altijd de kas der pachten.. De aftruggelaarster stak ze in haren zak en vertrok. Slechts toen eerst, kreeg de bedrogene achter denken; doch de invloed, welken beide vreemde lingen op haren geest uitoelenden was zoodanig, dat zij de zaak aan haren echtgenoot niet zeggen durfde; deze wist niets van de zaak. Wat meer, zij zelf, had men haar wijs gemaakt, was met eene kwade hand bedreigd indien zij sprak. Eens in het bezit van 10,525 fr. waren de stout moedige aftruggelaarsters spoorloos verdwenen. Dezer dagen had de landbouwer geld noodig. Groot was zijne verwondering toen hij de verdwij ning der 10,000 frank bestatigde; hij ging eene klacht indienen bij het gerecht. Het onderzoek heeft het bovenstaande aan den dag gebracht. Er dient hierbij gevoegd te worden, dat vrouw Tetrelle, alhoewel zeer jong, reeds vele ongeluk ken heeft te onderstaan gehad. Zij heeft verschei dene kinderen verlorenhet vuur heeft een deel harer have vernietigdallerlei ziekten hebben haar vee weggemaaid. Al deze omstandigheden hebben een zeer nadeeligen invloed uitgeoefend op het reeds weinig sterke gemoed der vrouw, die zich aldus heeft laten bedriegen. MADRID, ii aug. Maandag morgend. is een luipaard ontsnapt uit de menagerie Womby, te Barcelona. De waker, het hok van het dier binnen komende, had vergeten er de deur van tc sluiten. De luipaard stiet die gansch open en sprong bui ten. Op de binnenplaats ging hij voorbij twee kinderen, zonder hen het minste kwaad te doen, doch een kleine hond naar hem blaffende, nam hij op en wierp hem in de hoogte. Van daar ging het verschrikkelijk dier eene herberg binnen. De baas, dezen zonderlingen bezoeker ziende, vluchtte weg. Gelukkig kwam op dit oogenblik een dienaar der menagerie haastig toegeloopen, vatte het dier met eene nijptang bij den neus en geleidde het aldus naar zijn hok terug. 's GravENHAGF., 11 aug. Heden nacht had er te Utrecht een ongeluk plaats. De zoon van M. H., die zich heden ten huwelijk zou begeven, had gisteren avond een feestje belegd, waarop een hevige twist ontstond, tengevolge waarvan de bruid de deur werd gewezen. Deze had zich nauwelijks verwijderd of de bruidegom ging haar na, om haar terug te halen, doch kon haar niet vinden thuis komende ontstond er op nieuw twist, en hij gaf daarop zijn voornemen te kennen, zich te verdrin ken. Hij voegde de daad bij het woord en liep de Bregittenstraat uit, den trap at en het water in. zijn oude vader liep hem zoo snel mogelijk na en wierp zich ook in het water, waarschijnlijk met het doel zijn zoon tc redden, doch beiden moesten het met den dood bekoopen. Van dc bruid heeft men tot nu toe niets vernomen. BRIEF VAN Z. H. PAUS LEO XIII, aan Z Em. den Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen en d ander Belgische Kerkvoogden, over de zaken van Belgenland. LEO XIII, PAUS. Beminde Zoon en Eerbiedwcerdigc Broe ders, Zaligheid en Apostolieke Zegen De minzame brief welken gij ons, onder dag- teekening van 8 juli, gezamentlijk hebt doen geworden, getuigt Ons de diepe droefheid die u het ongelijk, onlangs in België' den H. Stoel aan gedaan, heeft veroorzaakt. Die gebeurtenis heeft ook onze ziel met smart vervuld. Doch de Heer, in zijne goedheid, geweerdigt zich van u te bedie nen om Ons de noodige woorden van vertroosting toe te stieren. Hetgeen ons vertroost, is dat Wij u zoo innig vereenigd zien, niet alleenlijk om te zuchten over hetgene geschied is, maar ook om met alle uwe krachten de aanvallen tegen de H. Kerk te bestrijden; het is de iever dien gij toont in het volbrengen der plichten van het Bisschoppelijk ambt, uwe aanhoudende bezorgd heid om den Godsdienst te verdedigen, de vastbe radenheid van uw gedrag verzacht door den geest van gematigheid en door de christelijke voor zichtigheid. Ook aarzelen Wij niet u allen den lof dien gij ten volle verdient, te schenken. Aan uwe voorbeeldige werkzaamheid beant woorden, op eene bewonderensweerdige wijze, de gevoelens van kinderlijke toegenegenheid, waarvan de geloovigen, aan uwe bezorgdheid toevertrouwd, zonder ophouden de blijkbaarste teekens geven aan Ons en den Apostolischen Stoel. Met vreugde zien Wij dat niets bekwaam is om den moed uwer diocesanen te doen zinken, ja, dat de beproevingen hen aanzetten om te we- dieveren in hunne groote ondernemingen. Zulke feiten verzachten de bitterheid Onzerdroefenis, en versterken ons betrouwen in de Goddelijke Voor zienigheid; zij doen Ons uitroepen met den Koning-Propheetu Ziet, hij zal niet sluimeren, en hij zal niet slapen, hij die Israël behoedt. Van ganscher harte dan nemen Wij onzen toevlucht tot den God van lijdzaamheid en vertroosting, en Wij bidden hem dat hij in u den geest van wijsheid en sterkte vergroote, en dat hij terzelfder tijd de geloovigen van België bevestige voor de verdediging van onzen H. Godsdienst en in hunne heilzame ondernemingen voor het algemeen welj zijn van het Vaderland. Terwijl wij u, Beminde Zoon en Eerbied- weerdige Broeders, onzen welverdienden dank uitdrukken, wenschen wij vuriglijk, dat gij zelf Onze dankbaarheid betuigt bij alle die groote katholieke genootschappen die ons zonder uitstel, in deze droevige omstandigheid, getroost hebben door schitterende getuigenissen van verkleefdheid, van getrouwheid en van kinderlijke liefde. Ontvangt te zelfder tijd voor u, voor de gees telijkheid en voor de geloovigen uwer bisdom-

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2