f «pi lie Nihilisten, en hunne Slachtoffers. 34 Zondag 22 August i 1^80. Eeu-en-Twintigste Jaargang. Open Brief ®>0üsötcnsl, - Hköcrlanö, - urifijciö. Overzicht. Ei reel Achterstraat. Gewoone Annoncen.- 20 oentieinen per regel. Annoncen op de Tweede Bladzijde, 50 ceutiemai den regel, Berichten onder "t Kien we, 1 /rank der kleinen regel HET LAND - 5 fr. 's jaars, vooraf bet. Inschrijvingen worden op alle tijd stippen genomen rechtstreeks b<j ons of door post of briefdragers VAN AELST aan Z. M. Leopold II en zijne Ministers. Sire en Excellenciën, 't Is Jubilé in Bel gen land Jubilé van 50 jaar vrede en onafhankelijkheid Er zou moeten algemeene feestviering en vreugde zijn. En nogtans, Brussel alleen viert feest., omdat Brussel er een gelegenheid in ziet, om de goudstuk ken te knippen. Wilt dit zeggen, dat de Belgen hun vaderland met genegen zijn, dat zij die 50 jaren vrede en vrij heid miskennen Zijn zij, op 25 jaren, zoo zeer ten achteren ge gaan; want in 1856 werd de Jubilé van 25 jaar, ge vierd op een algemeene en bertroerende wijze, die weêrklank had, g'lieel Europa door. - Uwe Majesteit was dan nog hertog van Brabant, AL de Staatsmannen woonden deze plechtigheid bij ALLEN getuigden dat de Vrijheden der Grondwet ongeschonden gebleven waren De Kardinaal-Aartsbisschop was daar, benevens dander Bisschoppen van België; allen, met mijteren slat, omringd van ontelbare Geestelijken, hieven een dankgebed ten liemel aan, en smeekten nieuwe zege ningen af voor den Koning, uw Vader-zaliger, en voor zijn Volk. En nu, in 1880, wat vinden wij scheuring en on tevredenheid. Wat zijn de feesten geweest als een geldverspil ling en eenige olücièele Oeugen-discoursen, gelijk de wenschen van nieuwjaar. Kan er iemand rechtzinnig verklaren dat de vrij heden van 1830 ongeschonden zijn gebleven Wat doet men sedert i860 en bijzonderlijk door de schoolwet van 1879, wat doet men als de Vrijheid van Onderwijs verpletteren en vermoorden Als de katholieken scholen bouwen,met hun geld, schoone, gezonde scholen, vervolgen zij aldus de Veil heid van Onderwijs niet? En wat doet gij, liberale Ministers? welke dekre ten onderteekent gij, Leopold II Met liet. geld uit d'algemeene kas worden de Vrije Scholen bevochten De Gemeenten worden GEDWONGEN van nutte- looze Staatsscholen te bouwen; de Gemeentevrijheden worden in't wezen geslagen, gelijk het nooit ge- beurde Neen, nooit Noch onder de Graven en Hertogen van vroegere eeuwen; noch onder 't Huis van Bourgonje, noch on der t Hof van Spanje, van Oostenrijk, zelfs onder den Hollander O schande, o gruwel Men gaat verder Men gaat de Vrijheid van Onderwijs niet alleen bevechten met 't Staatsgeld, men wilt de Vrije Scho len ondermijnen en doen instorten, door wetten en dekreten van eerlooze tirannie Vrije Scholen stichten, gaat een misdaad worden Ach, de mannen van 1830 moeten zich in imn graf - omkeeren en wraak roepen tegen de tegenwoordige Regeering die op België weegt efrtfhikt Av?Gpui\j-éeh" woord van w-'..- vh, hier hooren Uwe ministers en hunne meerderheid willen't werk van 1830 afbreken: ze willen van 't eerlijk en treffelijk België, een Piëmont maken, een Gambettische Republiek met 'ne 'Koning, zoolang als Koning gewillig alles teekent Door hun schuld ligt de Grondwet liier ziek een zieke heeft geen feesten noodig, maar geneesmidde len, en deze geneesmiddelen zullen wij in de Kiezing van 1882 vinden. De kiezing van 1882 moet België en uwen Troon redden Sire Leopold, ge moet toch zien en overtuigd zijn dat de groote meerderheid van Belgenland, de partij digheid en de goddeloosheid uwer Ministers afkeurt en veroordeelt. Uw Ministers herkennen liet, vermits zij reeds drijmaal de kieswet in hun voordeel hebben veran derd. In 1830, men dekreteerde dat de Priesters en an der geleerde personen van rechtswege kiezers waren; nu zou men den laatsten Priester zijn kiesrecht wil len afnemen en de kieshureelen doen overrompelen door gemein volk uit de groote steden. Ib 1830 tot i860 en 78, men had eerbied voor de godsdienstige gevoelens der bevolking nu wordt de Religie bevochten gelijk iets dat slecht en nadeelig is Al deze feilen zijn echt en onbetwistbaar Indien de katholieke Senateurs en Representan ten de Feestviering bijwoonden dan is het ongetwij feld geweest uit toegevendheid, uit beleefdheid voor LEd.; om aan Europa onze diepe verdeeldheid te ver- hergen; want ze wisten wel dal hun volk te bedroefd is, te verbitterd om met de moordenaars der Vrijheid leest le gaan vieren, voor een GroDdwet die men in stukken scheurt. Ach, misschien waren de zaken te ver gekomen; maar 1880 was een occasie om veel uit te wisschen en veel te vergeten, om de Grondwet in haren primi tieven staat t'herstellen, om van weêrskanten zijn fouten te bekennen en als kinderen van 't zelfde Va derland, voor 't algemeen best te werken. Die groote plicht is verzuimd. Sire, de toekomst van't Vaderland wordt donker en zwart. Alle rijk, in zich zelve verdeeld, zal vergaan. En om de ver deeldheid te eindigen, is er geen ander middel, als elk zijn recht en zijn vrijheid te geven, waarmede wij u met hoogachting groeten, HET LAND VAN AALST. Gambetta te Gherhurg heeft, zoo het schijnt, den krijgstoon wat te hoog aangeheven, en de duitsche drukpers is zeer ontevreden over die oorlogszuchtige taal. Daarom trachten d'andere Ministers op hunne reis de schoonheid en vastheid van den vrede te ver heffen. Te Montauban zeide de hoofdminister Frey- cinet dat hetfransch gouvernement alle pogingen zal inspannen tot behoud van den vrede, dien niets be dreigt, en tot den eerbied der wetten die de beste waarborg der vrijheid uitmaken. Doch daarna, zich zeil vergetende zeide hij aan de officieren dat het leger zich met heldenmoed zou slachtofferen, z<x> eene WREEDlï NOODZAKELIJKHEID DIT VEREISïCHTTE. En pi'esi- dent Grevy, aan de statie van Dyon door den maire ontvangen, riep uit: Laten wij ons niet meêslepen door het ongeduld, noch door de ovèrdrijving. noch door het geweld, en het gelukkig tijdvak dst ,vij bete- ven, zal niet eindigen. SPANJE. De Carlistische beweging is er niet uit gedoofd. In Navarra en Biscaije en op het ouu terrein van den burgeroorlog zullen de Carlisten in de kie- zingeh zegepralen. Ook heeft het ministerie aan den koning verklaard dat het bezettingsleger moet in stand gehouden worden, en de stategische punter versterkt om eenen nieuwen opstand voor te komèu IERLAND. De toestand verergert dagelijks. Op Maria s Hemelvaart hebben er in vele steden botsin gen plaats gehad tusschen Katholieken en Orangisten of Antipapisten. Het gouvernement heeft aanstonds ter plaats eenen kommissaris gezonden om de visu te bestatigen ol de dwangwetten in voege moeten her- bracht worden. Een andere scherpe doorn voor Enge land is den oorlog van Afghanistan. Tot hiertoe he- loopen de koster tot meer dan 450 «v.-n. AEREENIGDÈ STATEN van Amerika. In een merkweerdig verslag over den toestand dier Provin ciën vinden wij dat er heden in de Unie, 8 steden zijn wier bevolking 250,000 zielen overtreft, en 17 met meer dan ICO.OOO. New-York telt reeds twee mil- lioen inwoners, en zal binnen weinige jaren de hoofd stad van Frankrijk overtreffen. Men rekent dat er jaarlijks 300,000 landverhuizers in Amerika aanko men. Wat de spoorbanen betreft,in 10 jaren hebben die 90 per honderd aangewonnen nu tellen de Ver- eenigde Staten 135,000 kilometers ijzerenwegen. --o ?-'«xSNLr Het grootste getal Leden der rechterzijde heeft deel genomen aan de nationale feesten van Brussel maar Malou heeft in de volgende woorden de voorwaarden en de rechtvaardiging van die deelneming vastgesteld Wij zullen in groot aantal het bijgevoegde krediet goedkeuren, dat voor de feesten der vijftigste verjaring wordt gevraagd; in groot aantal ook zullen wij de plech tigheid van den 16 augusti bijwonen. Reeds werden in deze Kamer de beweegredenen onzer houding aangeduid door de;: aki'baren kanonnik de Haerne. Niettemin, in tegenwoordigheid van nieuwe feiten van der, oorlog die zonder tusschenpoozen, zelfs niet van een enkelcr. dag, wordt voortgezet, in tegenwoordigheid vooral van een gansch gebeurd feit, dat onze rechten en onze belangt-,o kwetst, is,het gepast voor onz; vrienden en eerlijk tegenover onze tegenstrevers, die ons den vij and heeton, nogmaals de beweegredenen te bepalen die ons leiden. Wat wij willen vieren is de verovering van 's lands onafhankelijkheid, ons kostbaarste goed; wij willen nog onze gehechtheid betuigen aan de grondwet en aan al de vrijheden die zij waarborgt; wij willen eene wetiige hulde brengen aan ons nationaal vorstenhuis. Wij vieren roede de bewondererensweerdige ontluiking van onze jeugdige natie in al dekringen der menschelijke bedrijvigheid, op het gebied der godsdienstige en zede lijke belangen, der werken van het verstand, op bet ge bied var, dun stoffelijken vooruitgang. De uoïikwijze tot welke wij de eer hebben te beboeren, heeft het recht te zeggen dat een voornaam deel van de groote zaken die sedert een halve eeuw van vrede en welvaart werden tot stand gebracht, haar werk is. Met deze bewering, met nogmaals de gevoelens uit te drukken die ons bezielen ten opzichte van de waarlijk nationale-Staotkunde, doen wij tevens onzen innigon en vaderlandse!) lievenden afkeer uitschijnen tegen de par tijdige Staatkunde die het land op dii oogenblik onder gaat en die in de praktijk juist eene tegenstelling is van de edele denkbeelden van 1830. De laatste woorden van den gematigden en ervaren Staatsman worden in de liberale drukpers fel gehekeld; en nochtans zonder die moedige verklaring ware de deel neming der katholieke Representanten aan de Staatsfees- ten eene fopperij en lafheid geweest. i-i LOOPENDE Nieuws. Dijnsdag heelt d'Expo sitie te Brussel 55,ooo fr. ontvangen. Als er zooveel geld inkomt, waarom dan nog 1,800,000 ir. vragen aan den Staat. Men zal wel doen van over de leesten een rekening te vragen die iets of wat opeen rekening trekt. --Jaarlijks vermeerderen de lasten en jaarlijks verzwaart de Belgische schuld. Zelfs te Brussel wordt er wreed geklaagd, en met veel rede van gelijk; hoort, rnenschen van alle opinieMen zet de geld- erkwisterij der Staatsscholen voort, men spreekt zelfs van de kleine steden een wercldsch Collegie op te leggen welnu;-niet alleen de burger en de boer za! dit aAbetalen, maar al de neeringdoende personen zuilen erdoor lijden. Lafaards van Geuzen,leuren ai rónd met een artikel op de Koninklijke Fami- jt Ridder Geeraard dit rondleuren is niets in 4c i, maai durven zeggen dat die gazet door v.,s.. "::ken geschreven wordt, dat is openbare leug. .-1. Maar kunnen die rampzalige rnenschen iets anders dan liegen Ware het niet mogelijk, in volgende jaren, de Prijsdeelingen der Vrije Scholen op 'nc 7,d te doen? dan zou 't werkvolk die schoore eesten kunnen bijwonen. De oudste Burgenn ter van Belgicis.r*, Floriffoux sedert 1826; "n'd S r t-an?." _een gtóov volksverhuizing naar de Vcrcenigde Sta ten; men ekent dat er in 1880 reeds 77,059 Canadiers naar Amerika zijn verhuisd. Gortchakof en Glad stone wórden verwacht te Nizza. Ierland, zoo schrijven'de engelschgezinde gazetten, Ierland mag zich 't plijiimkën op den hoed steken, van achter AighanisÉa, de zwaarste zorgen op 't hert van Enge land te |irukken. De domkerk van Keulen is volbouwd; grooie feesten gaan deze gebeurtenis ken merken. De keizer van Duitschland, die veel belang stelde in den opbouw van dees wereldberoemd ge denkstuk, is met zijn Familie uilgenoodigd. Nabij Siegenbergen, aan den Rhijn, heeft een boer op zijn land een ponksken van kostelijke gesteenten en goud werk gevonden, dat te samen eene weerde heeft van 5o,ooo gulden. Men heeft de petrool onderzocht en bevonden dat hij heden veel slechter is als over 5 jaren en 26 t. h. vervalscht is. Keizer Frans, van Oostenrijk, is decs week 5o jaar oud geworden. Te dezer gelegenheid heeft d'Oostenrijksche Ambassade in Caudenberg, te Brussel, een Mis van dankzeg ging doen celebreeren; wat zullen de lappers van Belgenland daarvan zeggen. Volgens loffelijke gewoonte, laat 't VERBOND TEGEN AALST, niet na, al de leugens uit de geuzenwereld te vangen, en aan zijne menigvuldige? geleerde?! lezers op te disschen. De bewijzen hiervan zijn tastbaar en menigvuldig. Een engelsche zeekapitein heeft eene daad van onge hoorde lafheid bedreven en zijn schip Jeddath in zee gelaten, met 953 passagiers; de ellendige lafaard zegde overal dat zijn schip met man en muis vergaan was maar Ons Heer heeft zijn schelmstuk tegengehouden nadat de Passagiers 36 uren in doodangst geleeld hadden, is 't verlaten schip bemerkt door een ander groot zeeschip en aan land gesleept. In Frankrijk heeft 't gouvernement een Priester gedecoreerd en in zijnen mond woorden gelegd, welke die Geestelijke nooit gesproken heeft. Die valsche woorden gaan de drukpers rond, als Evangelie. De Gemeenteraden van St Nikolaas, Brugge en Eecloo zullen in de geschiedenis vermaard zijn voor hunne moedige vrije antwoord, op de drukking en dwingelandij van het Hooger Bestuur. Eere aan 't Volk van die Steden Eere aan aide Gemeenten, die van ver of van bij hun vaderlandsch voorbeeld navolgen. SLAVERNIJ DER BELGEN EN HUNNE VERLOSSING. Vast en zeker is het, dat de Belgen zeer misnoegd zijn, omdat zij erger onder Leopold II als onder den koppigen Hollander Willem I gepluimd en verdrukt worden. De Belgen hebben wettige en gemakkelijke middels in d'handen om uit hunno slavernij verlost en om gespaar- zaam en vaderlijk bestierd te worden. Nogtans zij gebruiken die middels niet. Is dat niet aardig? Is dat diet wonderbaar P Hebben de Belgen dan hun gezond oordeel verloren? Willen zij geen vrij volk meer zijn Dat is bijlang niet aardig noch wonderbaar, en de Belgen hebben voorzeker hun gezond oordoel of den geest en genegenheid tot vrijheid en onafhankelijkheid niet verloren. De Belgen verachten en verfoeien nu gelijk onder den koppigen Hollander Willem I en gelijk overhonJerde jaren de willekeurigheid en de slavernij; meest al de Belgen zijn veroritweerdigd en zeer misnoegd omdat er jaarlijks ai over de honderd millioenen moeten be taald worden voor den slavendienst en het geuzenonder- wijs, twee bronnen van goddeloosheid en zeuebederf. En nogtans als het kiezing is, en dat de Belgen dan de middels in d'handen hebban om uit do slaverny ver lost te worden, dan stemt de meerderheid der kiezers nog voor zijne verdrukkers en bloedzuigers. Wat mag hiervan toch de oorzaak zijn De voornaamste oorzaak is dat het volk en de kie zers geeno volkome trouw hebben in vorscheide hoofd- manii"" representanten dér katholieken. 1 ioriio-an v»n - _fi l ~.aar fcl tó wél gekend door hunne werken als voorstaanders èn uitbreiders der gouvernementele machten moeielarij, als verdedigers en minnaars van den slavendienst en een officieel onderwijs. Hierom, en ten slotte, zullen de katholieken in de Kamers de meerderheid niet krijgen en ze behouden, zij zullen aan het hoofd van het Land niet komen en er aan blijven, tenzij met mannen dewelke rechtzinnig en stel lig beloven uit allo hunno krachten te zullen werken voor de uitbreiding der grondwettige vrijheden en voor de vermindering der lasten en der gouvernementele macht, en vooral voor een volkomen vrij onderwijs en voor een klein leger van vrijwilligers. Daarenboven, de patenten moeten af en weg omdat zij naar onderzoek en inkwisitie willekeurig hoog of leeg kunnen gesteld wor den. De rechten van hypotheek on van enregistrement moeten ook afen weg omdatzij drukken op ongeiukkigen die hunne eigendommen moeten belasten of verkoopen. Het is dan volstrekt noodzakelijk dat de katholieken en onafhankelijke liberalen malkanderen wel verstaan voor eenen program die overeenkomt met den wensch en billijken wil van het volken van de kiezers. i8« Vervolg. De gravinne bezag docteur Edward als haren redder en trooster; en t was hij, de schelm en vrijdenker, die eenige uren te voren,haar wilde van 't leven benemenmaar nu moest hij voor haar en voor de bedienden een schijnheilige rol spelen en begon haar te meeste ren, gelijk alsof hij een teedere vriend of vader zou geweest zijn. Al d aanwezigen hadden d'oogen op hem hij voelde zorgvuldig haren pols en legde dan zijn hand op haar voorhoofd;'t was ijskoud. Wees gerust, gravinne,sprak hij, ge zijt ontsteld en verschrikt, ik zal u iets schrijven om te kalmeeren jufvrouw Nadia, blij! bij uwe vriendircne, en vooral dat zij niet spreke en zoo gerust blijve als 't zijn kan. Dit zeggende bezag hij de dienstboden, die zijn oogslag begrepen en hem volgden in de nevenkamer dan begon hij heel anders te spreken, zegde dat Fedora geraakt was in d'hersens door de koude en de vochtigheid, dat zij uit en in sprak dat men haar alle ont steltenis moest sparen, niemand bij haar laten en als zij naar haar broeder vroeg, zeggen dat hij ingekomen was. Is 't gevaarlijk, Mr den Doctoor? Nu niet, maar wie weet, in alle geval, ik zal hier den nacht overbrengen, op 'ne zetel. Devoedstervrouw Paulowna kustte uit dankbaarheid zijn handen: Doctor, smeekte zij, lieve heer doctor, ge zult haar genezen, niet waar? Ik hoop het, maar in twee dagen mag zij niemand zien, zelfs haar broeder Maximus niet; ziehier 't recept, al uren 'ne lepel. Nadat de gravinne haren eersten lepel genomen had, werd zij kalmer en sluimerde in; nogtans, van tijd tot tijd, geraakte zij in schrik en angst, sprak van bloed en moord en sprak woorden, die hare brave voedstermoeder deden sidderen en beven. XVI. ONVERWACHT TOEVAL. Alleen op de nevenkamer met de gouvernante, had de docteur nu al den tijd van met haar te beraadslagen. Gedurende de twee a drij dagen die ons blijven, zegde hij, moet de zieke afgezonderd worden, en als zinneloos uitgegeven. Haar afschaffen ware gemakkelijkst. Ja, maar de fortuin vanjjMaximus Zekerlijk, dat is een groote rede; het lijk van haren broeder moet tegenwoordig verstijfd onder den sneeuw liggen. Nubius die gelast was alles te verhuizen, zal waarschijnlijk den schoonen offi cier een begraafplaats onder den sneeuw bezorgd hebben; binnen een maand, als het te voorschijn komt, zullen er veel zaken ge beurd zijn. Als alles wel gaat, 't rijk des Czars is dan vernietigd en wij zijn de meesters. Alles hangt af van Solowieff, zou de kerel?.... De kerel, sprak de Syberiaansche, zal zijn werk in orde ver richten nooit heb ik een kalmere booswicht gezien hij heeft wa pens van eerste klasschiet hij mis, hij heeft een tweede, derde, vierde, vijlde, ja zesde scheut, Een grimlach van voldoening verhelderde 't wezen van den Doc teur, die uit Engeland alkomstig was; maar zich als Rus had doen aanschrijven. Op dit oogenblik riep de zieke gravinne: Mijn broe der 1 Waar is mijn broeder Onder't ijs, schertste Nadia, alwaar hij...Docteur, ze kloppen met geweld op de voorpoort.... De geneesheer liep zien, en sloeg angstige blikken naar zijne me deplichtige. Hel en doemnisriep hijwat "zie ik De gouvernante kwam ook toegeloopen Doctor, doctor, wat mag er gebeurd zijn? Fakkels op de kaai En soldaten Policieagenten Ze dragen een lijk; 't nadert't is., 't is 't lijk van Maximus!. Zie, de ponjaard blinkt op zijn hert, met 't gewoon opschrift: Ver rader, ter dood veroordeeld, om ongehoorzaam geweest te zijn aan de bevelen van den Hoogen Raad. Schaiide,en verraad, sprak de Doctor. 't Geweerschot zal de aandacht der Policie opgewekt hebben in zulke gevallen werkt de ponjaard zekerderwat gedaan Hier gebleven, totdat men ons roepe en bijzonderlijk gezorgd dat de gravinne niets wete; laat ons in haar kamer gaan. Doch't was reeds te laat; op 't gerucht der klopslagen aan de poort, der huisknechten en policieagenten, was Paulowna naar de venster geloopen, en een lijk ziende, had zij dc voorschriften des geneesheers vergeten en was in allerijl naar beneden geloopen. De Doctor en Nadia kwamen bijgeloopen om de zieke te stillen en met geweld op haar bed te houdeneensklaps hooren zij een kreet van ijselijke wanhoop; zii zien eene vrouw in hangende hairen en nacht gewaad den trap afvliegen, de dienstboden wegduwen, naar den gang loopen en zich kermende en huilende op 't bebloed lijk werpen. Broeder! broederroept zij met eene stem die 't heel huis door weergalmt Men wilt haar met geweld wegrukken. Maar zij, d'handen wrin gende als een bezetene en haar hairen uitrukkende, roept en schreeuwt: 't Ben ik, die hem vermoord heb, laat mij sterven, doodt mij, ik ben een eerlooze Laat mij, riep ze tot d'officiers der gendartns, die haar wilden wegduwen, laat mij; en ze verscheurde haar wezen met hare nagels; neen, doodt mij, olgezijt verraders; ik ben Nihiliste, lid van 't ge heim Komité; ik ben Strella! dood aan den keizer, leve Nihil Arme gravinne! murmelden de soldalen; de slag heelt haar zinneloos gemaakt, Ha, ge gelooft mij niet? riep de ongelukkige nis ik u zeg dat ik Strella ben; 't lid der geheime Komitc'; dat wij dezen nacht ons bijeenkomst hebben gehad; dat wij Maximus voor ons hebben doen verschijnen, om.... Juist als zij deze belangrijke openbaring ging doen, verschenen de Syberiaansche en Dr Edward men kan hunne aandoening begrij- den; hunne oogen ontmoetten malkander en zonder een woord te spreken, sprong Dr Edward bij de Gravinne, nam haar op en deed teeken aan de dienstboden, dat zij aanstonds de zieke dochter op hare kamer zouden brengen. Daar viel zij buiten haar zelve; elk meende dat zij dood was. Doctor, vroeg de Syberiaansche. wat is uw gedacht Hij trok de schouders op. Gaan wij de 10 miljoen roebels verliezen Ha, 't is deze zaak die u bezig houdt; ik peisde op de ijselijke verwikkelingen welke deze lijkontdekking ons brengtWelke stom migheid van dit lijk niet beter te verbergen!.... De rampzalige ging ons allen aanklagen Ge zult zeggen: z'is zinneloos! maar de Po licie teekent alles op en vindt dikwuls uit zinnelooze woorden, be langrijke ontdekkingen. EENE AANZEILING. Eene verschrikkelijke aanzeiling heeft dezer dagen plaats gehad op de rivier van De'troit, op negen mijlen beneden die stad. De stoomboot Garland, van de Detroit Moulders's Union, met 1200 personen aan boord, stoomde de rivier op, toen hij eensklaps in botsing kwam met de stoomyacht Mamie, dit vaartuig doorsneed en op het oogenblik deed zinken. 24 personen waren aan boord der yacht, onder anderen M. Bleyenbergh, pastoor der parochie van de H. Drievuldigheid, te Detroit, en een zeker getal kinderen, die allen in de kerk eene be diening bekleedden. Zij keerden terug van hunne jaarlijksche wan deling naar Monroë. De avond was helder en de maan blonk aan den hemeldus kan die ramp, die het leven kostte aan 16 personen, aan niet toegeschre ven worden dan aan de achteloosheid der manschap van de Garland. De kapitein en de mekanicien der yacht, alsook M. Bleyenbergh en vijf andere personen werden gered. Geen enkel lijk is tot nu toe teruggevonden. Een onderzoek is geopend Te Borselen, in Holland, is verleden weck een ladder komen aandrijven, waarop een man lag, die te vergeefs moeite deed om den wal te-bereiken. Met behulp van den veerman geluktchethem, op den dijk te komen, waarna hij te kennen gaf, van deensche af komst en 22 jaar oud te zijn. 's Nachts had hij het schip, dat ter reede van Vlissingen lag en de reis naar Baltimore moest aanveer- den, verlaten, daar het voedsel en de behandeling aan boord hem niet aanstonden. Op een scheepsladder had hij een zak gebonden, waarin zijn kleederen, een deken en een kussen geborgen waren en waarop hij zich had geplaatst. De vloed voerde hem tot voorbij Elle- woutsdijk, waarna de ebbe hem voor Borselen bracht. Na zich daar wat versterkt te hebben, is de man naar Hansweert en verder naar Antwerpen vertrokken.

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 1